TRIPLE CROWN WINNERS (1965-DATE)

 

BERGEN BOYS TEAMS (26 SCHOOLS, 68 TRIPLE CROWNS)

 

BECTON                                               1990

BOGOTA                                              1978, 1988, 1992, 2016

DEMAREST                                         1995, 1996, 1997, 2001

DUMONT                                             1968, 1986

ENGLEWOOD                                     1992

GLEN ROCK                                       2001

HACKENSACK                                   1998

HASBROUCK HEIGHTS                 1974

INDIAN HILLS                                  2002, 2010, 2013, 2015, 2016

MAHWAH                                           1965, 1975, 1981, 1993

MIDLAND PARK                               2003

NORTHERN HIGHLANDS             1967

OLD TAPPAN                                     1982, 1984

PALISADES PARK                            1976, 1987, 1995, 1996, 1999, 2000, 2002

PARAMUS                                           1989

PARK RIDGE                                      1973

PASCACK VALLEY                         1973, 1992

RAMAPO                                              1969

RAMSEY                                              1976, 1978, 1985, 1986, 1990

RIDGEWOOD                                      1980, 1984, 1986, 1989, 1991, 1992, 1995, 1996, 2002, 2003, 2004, 2005

RIVER DELL                                       2014, 2015

RUTHERFORD                                   1988, 1998, 1999

SADDLE BROOK                              1974, 1977, 1986

TENAFLY                                             1969

WALDWICK                                        1989

WESTWOOD                                       1996, 1997

 

BERGEN GIRLS TEAMS (18 SCHOOLS, 54 TRIPLE CROWNS)

 

BOGOTA                                              1994, 1996, 1997, 1998

CRESSKILL                                         1979

GLEN ROCK                                       2001, 2002

HOLY ANGELS                                  2009

INDIAN HILLS                                  2003

MAHWAH                                           1985, 1986

MIDLAND PARK                               1993

NORTHERN HIGHLANDS             1991, 1993, 2016

OLD TAPPAN                                     1979, 1982, 2002

PALISADES PARK                            1989, 1990, 2003

PASCACK VALLEY                         1981

RAMSEY                                              1995, 1996, 1997, 1999, 2000, 2014

RIDGEFIELD                                      1999

RIVER DELL                                       2015

RIDGEWOOD                                      1980, 1981, 1982, 1984, 1986, 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2010, 2011, 2012, 2015

SADDLE BROOK                              1983, 1984, 1987, 2000

TENAFLY                                             1982

WALDWICK                                        2006

 

PASSAIC BOYS TEAMS (3 SCHOOLS, 3 TRIPLE CROWNS)

 

Clifton                                                   1987

Lakeland                                               1998

Wayne Valley                                       2009

 

PASSAIC GIRLS TEAMS (3 SCHOOLS, 8 TRIPLE CROWNS)

 

Clifton                                                   1985

Kennedy                                                1983

Wayne Hills                                          2015

Wayne Valley                                       1984, 1986, 1987, 1988, 1992, 1994

 

BERGEN BOYS INDIVIDUALS (27 SCHOOLS, 48 RUNNERS, 59 TRIPLE CROWNS)

 

Bill Grogan, Bergenfield                    1992

Steve Schadler, Bergenfield               1983

Scott Sarnoski, Bergen Tech             1977

Jeff Clark, Bogota                               1996, 1997

Mike Fitzgerald, Bogota                    1976

Glenn Johnston, Bogota                     1967

Cary Snyder, Demarest                      1996, 1997

Chris Moore, Emerson                       1986

Mike Rogers, Garfield                        1999

Thomas Baldwin, Hackensack         1998

Frank Browne, Hackensack              1999

Matt Klypka, Indian Hills                  2002

Mike Meagher, Indian Hills               1968

Jerome Perkins, Indian Hills              2006

Nick Ward, Indian Hills                     2009, 2010

Victor Lopez, Leonia                          2008

Patrick Rono, Lyndhurst                    2010

Frank Lamberti, Mahwah                  1982

Ian Leavesley, Mahwah                     1978, 1979

Craig Masker, Mahwah                     1988, 1989

Ryan Van Alstine, Midland Park     2005

Greg Miller, Northern Highlands     1971, 1972

John Nelson, Old Tappan                  1979

Ralph Nickl, Old Tappan                  1984

Nick Harris, Palisades Park               2000

Dave Ledgerwood, Park Ridge         1993

Ken Marzan, Park Ridge                    1973

Paul Marzan, Park Ridge                    1974, 1975

Ben Malone, Pascack Valley             2011

Andy Zucaro, Pascack Valley           1974

Andrew Knight, Ramapo                  1995

Tim Chambers, Ramsey                    1973

Matt Collins, Ramsey                        1999

Ken Flynn, Ramsey                            1988, 1989, 1990

Roger Jones, Ramsey                         1976

Don Neubart, Ridgefield                    1980

Rich Byrne, Ridgefield Park             1981

Eric Castillo, Ridgefield Park           1993

Eric Boucher, Ridgewood                  1989

Billy Byrne, Ridgewood                     2016

Tom Hughes, Ridgewood                  1980

Bob Keino, Ridgewood                      1992, 1993

Ari Zamir, Ridgewood                        2003

Sean Sullivan, Rutherford                 2015

Rick Bolline, Saddle Brook               1976

Chris Guerriero, Saddle Brook         2003, 2004

Danny Schuman, Saddle Brook        1992

Rich Wisse, Saddle Brook 1987

Rich Stukey, Teaneck                        1973

Tony Fitzgerald, Tenafly                   1978

Kyle Alessi, Waldwick                       1990

Matt Caporaletti, Westwood             1997

 

 

 

BERGEN GIRLS INDIVIDUALS (17 SCHOOLS, 33 INDIVIDUALS, 46 TRIPLE CROWNS)

 

Toni Ann Angione, Bergenfield        1983, 1984

Kirsten LaFond, Bogota                    1994

Tricia Madden, Cresskill                    1981

Michele Forzani, Dumont                 1984

Cheyenne Ogletree, Garfield             2004

Tracy Della Torre, Glen Rock          1996

Erin Henry, Glen Rock                      2000, 2001

Beth Androski, Hackensack             1999

Jasmin Jones, Hackensack                1985, 1986

Carli Gallo, Mahwah                          1990, 1992

Kerry Moore, Midland Park              1991

Amy Van Alstine, Midland Park      2004, 2005

Jennie Meighan, No. Highlands       1995

Ariana North, No. Highlands            2011

Caroline Preece, No. Highlands       1991      

Michele Berardo, Palisades Park      1982

Michelle Guido, Paramus Catholic  1977

Kesley Ramsey, Ramapo                  2006

Melissa Conway, Ramsey                 1998, 1999, 2000

Tracy Kirk, Ramsey                           1997

Dana Satir, Ramsey                            1996

Liz Figlar, Ridgewood                        1990

Justine Lupo, Ridgewood                   2002

Mary Ellen Mileski, Ridgewood       1979, 1980, 1981

Patty Mileski, Ridgewood                  1981, 1982

Shannon Goria, River Dell 2015

Josette Norris, Tenafly                       2012, 2013

Olympia Martin, Ridgewood             2016

Clair Nowakowski, Ridgewood        2000, 2001

Catherine Pagano, No. Highlands    2014

Barbara Remmers, Ridgewood         1978

Jenna Rogers, Ridgewood                  1993

Margaret Scutro, Ridgewood            1984

Celeste Sedo, Ridgewood                  1996, 1997

Amy Smith, Ridgewood                     1995

Jennifer Narr, Rutherford                  1985

Vicky Gusciora, Saddle Brook         1983, 1984

Laura McKenna, Tenafly                  1982

 

PASSAIC BOYS INDIVIDUALS (5 SCHOOLS, 8 INDIVIDUALS, 10 TRIPLE CROWNS)

 

Mohamed Khadraoui, Kennedy       2002, 2003

Paul Wright, Kennedy                        1979

Pierre LeTennier, Manchester          1983, 1984

Yves LeTennier, Manchester            1981

Andres Cordero, Passaic Valley       1998

Tony Salvatore, Wayne valley          2006

Brendan Ungemach, Wayne Hills     2012, 2013

George Galkin, Wayne Hills              2015

Jeff Van Horn, Wayne Valley           1981

 

PASSAIC GIRLS INDIVIDUALS (8 SCHOOLS, 10 INDIVIDUALS, 13 TRIPLE CROWNS)

 

Vanessa McClure, Kennedy              1991

Laura Riebold, Lakeland                   1981

Aisha Alexander, Passaic Valley      1997

Jesse Mizzone, Passaic Valley          2000, 2001, 2002

Meghan Gaffney, Pompton Lakes   2003

Nina Zollo, Wayne Hills                     1977

Cathy Feeney, Wayne Valley            1988

Amy Mizzone, Wayne Valley           1993, 1994

Jen Van Horn, Wayne Valley            1985

Christina Valerio, West Milford       2005