Group I
Dash
Year Name School Performance
1976 Curt Veney Woodbury 6.5*
1977 Blake Russell Clifford Scott 6.6*
1978 Ken Abramowitz Roselle Park 6.7*
1979 Ken Cooper Woodbury 6.5*
1980 Jack Pierce Woodbury 6.4
1981 Toby Virgil New Brunswick 6.6
1982 Emil Walker Glen Ridge 6.6
1983 Sid Rouse Roselle 6.4
1984 Tim Bratton Roselle 6.7
1985 Ron Tucker Palmyra 6.5
1986 George Bland Penns Grove 6.8
1987 Juan Johnson New Brunswick 6.6
1988 Lamar Wright Penns Grove 6.67
1989 Rich Reichenbach South River 6.75
1990 Rich Reichenbach South River 6.78
1991 Matt O'Donnell Kenilworth 6.74
1992 Clifton Green Schalick 6.78
1993 Shawn Moyle Metuchen 6.97
1994 Shawn Moyle Metuchen 6.83
1995 Mike Fields Roselle 6.70
1996 Ken Scott Glassboro 6.71
1997 Louis Smith Burlington Twp. 6.71
1998 Louis Smith Burlington Twp. 6.73
1999 Paris Minor Woodbury 6.69
2000 Maxwell Booker Essex Catholic 6.49
2001 Maxwell Booker Essex Catholic 6.64
2002 Jamal Harris Palmyra 6.75
2003 Charles Christopher Essex Catholic 6.82
2004 Quawee Williams Newark Central 6.72
2005 Anthony Pomo Saddle Brook 6.72
2006 Bryant Fitzgerald Highland Park 6.71
2007 Shawyney Kersey Woodbury 6.50
2008 Bryant Fitzgerald Highland Park 6.55
2009 James Brown Glassboro 6.43
2010 Al Artesona Glen Rock 6.69
2011 Darrell Bush Woodbury 6.59
2012 Anthony Averett Woodbury 6.51
2013 Anthony Averett Woodbury 6.50
2014 Kashif Miller Haddon Heights 6.52
2015 Matt Preto Haddon Heights 6.68
2016 Brian Moran Hasbrouck Heights 6.62
2017 George Milton Willingboro 6.61
2018 Demetrius Lassiter People's Prep 6.54
200
Year
2005 A.J. Parillo South River 23.39
2006 Bryant Fitzgerald Highland Park 23.27
440/400
Year Name School Performance
1976 Curt Veney Woodbury 52.6*
1977 Blake Russell Clifford Scott 53.1*
1978 Bill Evans Roselle Park 52.4*
1979 Bill Evans Roselle Park 52.5*
1980 Ken Abramowitz Roselle Park 52.1
1981 Wayne Leggett Newark Arts 52.2
1982 Bob Brush Spotswood 53.9
1983 Maurice Hunter Woodbury 52.6
1984 Joe Koye Highland Park 52.5
1985 Joe Hawthorne Saddle Brook 52.0
1986 Rodney Coon Palmyra 53.5
1987 Juan Johnson New Brunswick 52.24
1988 Steve Love Asbury Park 52.09
1989 Wes Gasden Academic 52.07
1990 Fuquan Ferguson Newark Arts 51.57
1991 Tabari Sturdivant Immaculate Conc. 53.08
1992 Mark Witkowski Whippany Park 53.15
1993 Nakia Fenner Newark Science 51.36
1994 Nakia Fenner Newark Science 51.08
1995 Nakia Fenner Newark Science 50.73
1996 Dwan Dickerson Newark Science 52.03
1997 Tyrone Ross Metuchen 49.99
1998 Cliff Christian Newark Science 50.24
1999 Karif Hyder Immaculate Conc. 51.06
2000 Ryan White New Providence 52.06
2001 Gary Gagliardi Hasbrouck Heights 51.77
2002 Dimar Labega Rutherford 52.53
2003 Xavier McFarlane Metuchen 51.83
2004 A.J.Parillo South River 52.89
2005 A.J. Parillo South River 52.12
2006 Bryant Fitzgerald Highland Park 51.71
2007 Garrett Ellis Union Catholic 50.30
2008 Kenneth Davis Pleasantville 51.33
2009 Garrett Barbalindo Glen Ridge 51.40
2010 Kevin Condal Hasbrouck Heights 50.50
2011 Darrell Bush Woodbury 50.03
2012 Darrell Bush Woodbury 49.13
2013 Phillip Gomez Glen Ridge 49.53
2014 Raymund Clarke Roselle 50.77
2015 Norman Morris Penns Grove 49.72
2016 Luke Colehower Haddonfield 49.91
2017 Haig Rickerby McNair Academic 50.24
2018 Noah Sharp Newton 51.05
880/800
Year Name School Performance
1976 Steve Chew Woodbury 2:04.2*
1977 Mike Stickles Roselle Park 2:01.5*
1978 Rich Caton Woodbury 2:03.6*
1979 Rich Caton Woodbury 2:00.2*
1980 Bob Dickovicky Roselle Park 2:04.7
1981 Paul Chrenko Roselle Park 2:02.3
1982 John Mueller Midland Park 1:59.4
1983 John Carlotti Bernards 1:59.0
1984 Ranjan Sinha Bernards 2:00.6
1985 Ranjan Sinha Bernards 1:56.6
1986 Terry Salmon Metuchen 2:04.1
1987 Bruno Sgambellone Palisades Park 2:01.57
1988 Steve Love Asbury Park 2:02.92
1989 Alex Fernandez Newark Science 2:00.66
1990 James Carrea Kenilworth 2:00.19
1991 Kirk Earney Haddon Twp. 2:03.03
1992 Steve Jacob Metuchen 2:06.01
1993 Steve Jacob Metuchen 2:01.77
1994 Michael Spellman New Providence 2:00.72
1995 Michael Spellman New Providence 2:01.80
1996 Ernesto Colon Pleasantville 2:01.99
1997 Ricky Gibson Ridge 1:59.14
1998 Joe Lewis Pleasantville 1:58.16
1999 Brian Saliter Whippany Park 2:01.63
2000 Jeff Blank Haddonfield 2:02.60
2001 Gary Gagliardi Hasbrouck Heights 2:02.78
2002 Skip Stiles Haddonfield 2:00.07
2003 Chris Platt Haddonfield 2:02.48
2004 William Doherty Madison Boro 2:01.56
2005 Pat DiGioacchino Bernards 2:00.14
2006 Brendan McDonough Woodstown 2:00.42
2007 Mike Soroko Kinnelon 1:57.38
2008 Billy Latta Metuchen 2:01.30
2009 Lamere Buchanan Glassboro 2:01.24
2010 Ben Potts Haddonfield 1:58.96
2011 Ben Potts Haddonfield 1:59.11
2012 Isaac Clark Pleasantville 2:00.31
2013 Jacob Clark Pleasantville 1:55.25
2014 Danny Cordeiro North Arlington 1:58.29
2015 Kevin Mazzella Shore 2:00.22
2016 Greg Pelose Haddonfield 1:56.49
2017 Haig Rickerby McNair Academic 1:58.62
2018 Drew Maher Shore 1:55.86
Mile/1500/1600
Year Name School Performance
1976 Barry Scanlon Emerson 4:33.8*
1977 Rich Caton Woodbury 4:27.3*
1978 Rich Caton Woodbury 4:30.5*
1979 Rich Caton Woodbury 4:43.7*
1980 Dave Moughalian Highland Park 4:20.6&
1981 Mark Singleton Woodbury 4:24.1&
1982 Tom West Bernards 4:38.9
1983 John Carlotti Bernards 4:21.6
1984 Jim Nielsen Bernards 4:19.6
1985 Lyle Smith Bernards 4:36.4
1986 Dan Gough Haddonfield 4:33.3
1987 Dan Gough Haddonfield 4:28.2
1988 Bryan Spoonire Asbury Park 4:33.19
1989 William Nann Bernards 4:28.19
1990 Tim Shanahan Haddonfield 4:33.22
1991 Larry Weiss Metuchen 4:40.75
1992 Chris Lear Pingry 4:21.77
1993 Dan Schuman Saddle Brook 4:33.22
1994 Tom Horne Glassboro 4:38.56
1995 Felix Olivo Secaucus 4:35.38
1996 Eric Bonnette Haddonfield 4:37.02
1997 Sean Ryan Metuchen 4:33.77
1998 Ricky Gibson Ridge 4:23.80
1999 Brad Becker Spotswood 4:41.87
2000 Ryan Perazzelli Bishop Eustace 4:38.63
2001 Jorge Ventura Colts Neck 4:33.32
2002 Skip Stiles Haddonfield 4:27.44
2003 Chris Platt Haddonfield 4:31.16
2004 Chris Guerriero Saddle Brook 4:33.47
2005 Rob Novak Bordentown 4:24.94
2006 Matt Mitchell Haddon Heights 4:32.94
2007 Jon Juleus Pope John 4:28.89
2008 Colin Baker Haddonfield 4:28.71
2009 Colin Baker Haddonfield 4:23.03
2010 Ben Potts Haddonfield 4:17.74
2011 Ben Potts Haddonfield 4:20.32
2012 Stephen Lewandowski Mountain Lakes 4:18.22
2013 Jacob Clark Pleasantville 4:18.22
2014 Craig Corti Wallkill Valley 4:21.97
2015 Luke Petela Haddon Twp. 4:16.95
2016 Greg Pelose Haddonfield 4:16.74
2017 Patrick Milligan Haddon Twp. 4:26.34
2018 Drew Maher Shore 4:13.72
2M/3000/3200
Year Name School Performance
1976 Chris Hallinan Bernards 9:31.6*
1977 Joe Logan Bernards 9:53.6*
1978 Ken Hildebrandt Pt. Pleasant Beach 9:50.8*
1979 Charles Logan Bernards 9:40.4*
1980 Ian Leavesley Mahwah 9:00.7&
1981 Ted Lorenz Metuchen 9:46.6&
1982 Tom West Bernards 10:05.5
1983 Chris Blanchet Bernards 9:33.2
1984 Jim Nielsen Bernards 9:36.6
1985 Dan Gough Haddonfield 9:46.6
1986 Dan Gough Haddonfield 9:33.6
1987 Dan Gough Haddonfield 9:30.68
1988 Bryan Spoonire Asbury Park 9:33.90
1989 William Nann Bernards 9:33.6
1990 Tim Shanahan Haddonfield 9:33.24
1991 Larry Weiss Metuchen 10:03.77
1992 Tim Lear Pingry 9:40.57
1993 Anthony DeBenedictis Roselle Park 9:57.30
1994 Anthony DeBenedictis Roselle Park 9:45.63
1995 Felix Olivo Secaucus 9:59.34
1996 Eric Bonnette Haddonfield 9:59.44
1997 Eric Bonnette Haddonfield 9:59.71
1998 Tim Callinan Sacred Heart 9:45.48
1999 Matt Zappile Pope John 10:08.57
2000 Danny Chaves Secaucus 9:54.40
2001 Chris Platt Haddonfield 9:34.30
2002 Breton Bonnette Haddonfield 9:39.93
2003 Tim Vitez Haddonfield 9:48.64
2004 Oskar Nordenbring Montclair-Kimberley 9:30.21
2005 Nicolai Naranjo Montclair-Kimberley 9:55.38
2006 Matt Mitchell Haddon Heights 9:37.80
2007 Doug Smith Gill St. Bernard's 9:08.01
2008 Jonathan Vitez Haddonfield 9:35.03
2009 Nicholas Lachman Robbinsville 9:30.52
2010 Jonathan Vitez Haddonfield 9:18.87
2011 Matt Nussbaum Haddonfield 9:51.78
2012 Kevin Ratigan McNair Academic 9:41.59
2013 Craig Corti Wallkill Valley 9:26.69
2014 Owen Long Haddon Twp. 9:37.03
2015 Craig Corti Wallkill Valley 9:27.58
2016 Owen Long Haddon Twp. 9:24.21
2017 Danny Daurio Bogota 9:32.99
2018 Fahd Nasser McNair Academic 9:25.88
Hurdles
Year Name School Performance
1976 Curt Veney Woodbury 7.6*
1977 Bruce Washington Woodbury 7.7*
1978 Rod Wise Penns Grove 7.6*
1979 Jack Pierce Woodbury 7.9*
1980 Jack Pierce Woodbury 7.4
1981 Don Dmochowski Riverside 8.1
1982 Don Dmochowski Riverside 7.8
1983 Bob Critelli Roselle Park 8.0
1984 Dave Andrews Metuchen 7.9
1985 Jon Dickey Penns Grove 7.5
1986 George Bland Penns Grove 7.5
1987 George Bland Penns Grove 7.67
1988 Troy Dublin Salem 7.79
1989 Rich Reichenbach South River 7.79
1990 Rich Reichenbach South River 7.70
1991 Dave Schuman Saddle Brook 8.01
1992 Jason Fennes Kenilworth 7.96
1993 Hakim Smith Newark Arts 8.08
1994 Gerrit Kemps Haddonfield 8.02
1995 Nate Harley Pleasantville 7.97
1996 Nate Harley Pleasantville 7.55
1997 Derek Baylor Schalick 7.61
1998 Jon McGowens Haddonfield 7.97
1999 Elton Rosalino New Providence 7.94
2000 Nick Garrett Saddle Brook 7.59
2001 Matt Dahms Haddonfield 7.92
2002 Matt Dahms Haddonfield 7.79
2003 Dennis Dahms Haddonfield 7.95
2004 Anthony Pomo Saddle Brook 8.05
2005 Anthony Pomo Saddle Brook 7.74
2006 William Brown Palmyra 7.85
2007 Rahdel Savage Roselle 7.83
2008 Kenneth Davis Pleasantville 7.73
2009 Shawill Greene Burlington City 7.89
2010 Dajan Mindingalli Asbury Park 7.88
2011 Jordan Harris Haddonfield 7.68
2012 Sam Maniglia Penns Grove 7.92
2013 Corson Harter Haddon Twp. 7.69
2014 Steven McLean Roselle 7.77
2015 Raymund Clarke Roselle 7.72
2016 Jason Stefanski Penns Grove 7.60
2017 Jahaad Beckford Willingboro 7.83
2018 Rayshawn Johnson Willingboro 7.91
High Jump
Year Name School Performance
1976 Timm Johnson Woodbury 6-2
1977 Paul Broduer Pt. Pleasant Beach 6-0
1978 Paul Broduer Pt. Pleasant Beach 6-3
1979 Paul Hoffman Pt. Pleasant Beach 6-7
1980 Steve Miller Midland Park 6-4
1981 Toby Virgil New Brunswick 6-2
1982 Phil Ruff Highland Park 6-2
1983 Scott Zoeller Roselle Park 6-2
1984 Bob Eldringham Metuchen 6-4
1985 Dave Shoehalter Highland Park 6-2
1986 Ed Malone Gloucester 6-8
1987 Lenny Hunt Palmyra 6-2
1988 J.C. Slocum Bordentown 6-2
1989 J.C. Slocum Bordentown 6-8
1990 J.C. Slocum Bordentown 6-2
1991 Jason Fennes Kenilworth 6-2
1992 Jason Fennes Kenilworth 6-4
1993 Marvin Bass Palmyra 6-6
1994 Marvin Bass Palmyra 6-4
1995 Victor Mallory Penns Grove 6-7
1996 Rich Ryerson Morris Catholic 6-10
1997 Jim Cuccinella Butler 6-2
1998 Chris Feigenbutz Bishop Eustace 6-4
1999 Craig Mellows Madison Boro 6-4
2000 Craig Mellows Madison Boro 6-4
2001 Michael Lee Pennsville 6-2
2002 Michael Lee Pennsville 6-0
2003 Luke Edwards Metuchen 6-0
2004 Tom McCarthy Saddle Brook 6-0
2005 Donnie Hill Schalick 6-2
2006 Joe Kropa Roselle Catholic 6-0
2007 Chris Thomas Pope John 6-0
2008 Kenneth Davis Pleasantville 6-2
2009 Ryan Chance Glassboro 6-0
2010 Branden Austin Haddonfield 6-0
2011 Kweku Sapara-Grant Verona 6-2
2012 Anthony Averett Woodbury 6-6
2013 Roland Gamez Hasbrouck Heights 6-2
2014 Nicholas Medway Whippany Park 5-10
2015 Tariq Adams Pleasantville 6-8
2016 Divine Mercer Weequahic 6-2
2017 Davensky Joinvilmar Asbury Park 6-4
2018 Davensky Joinvilmar Asbury Park 6-6
Shot Put
Year Name School Performance
1976 Felix Lee Highland Park 60-2
1977 Felix Lee Highland Park 58-5
1978 Al Renzo Kenilworth 53-2
1979 John Genereux Highland Park 50-8
1980 John Genereux Highland Park 54-8.5
1981 Joe Parente Kenilworth 46-6
1982 Joe Parente Kenilworth 49-5
1983 Ed Rojas Glassboro 46-10.5
1984 Gary Lockwood Highland Park 47-5
1985 Russ Willitt Penns Grove 53-5
1986 Russ Willitt Penns Grove 53-5.5
1987 Mike Chalenski Kenilworth 48-0
1988 Steve Armstrong Asbury Park 54-4
1989 Keith Loneker Roselle Park 49-1.5
1990 Doug D'Pete Whippany Park 47-1.5
1991 Jeff Kropiewnicki Saddle Brook 46-2.5
1992 Darrell Sweet Montgomery 49-1.25
1993 Erik Swarts Springfield 51-6.75
1994 Jerome Daniels Whippany Park 50-0.25
1995 Korey Evans Marist 48-1.75
1996 Bryan Schroeder Wildwood Catholic 46-11
1997 Maurice Jones Asbury Park 51-8.25
1998 Steve Dance River Dell 48-8.5
1999 Frank Kozibroda Wood-Ridge 51-9
2000 Frank Kozibroda Wood-Ridge 50-5
2001 Brian Gavin Haddonfield 54-0.75
2002 Matthew Sauer Pennsville 47-11.25
2003 Chris Pressley Woodbury 56-3.25
2004 Bernard McKenna Shore 54-2.25
2005 Geoff Goidell Pascack Hills 52-0
2006 Geoff Goidell Pascack Hills 50-2 3/4
2007 Geoff Goidell Pascack Hills 55-10 1/2
2008 Mike Renna Hasbrouck Heights 51-0 3/4
2009 Patrick Cole Hasbrouck Heights 49-3 3/4
2010 Patrick Cole Hasbrouck Heights 54-6 1/2
2011 Dontaye Rivera Pleasantville 56-6 1/2
2012 Dontaye Rivera Pleasantville 57-8 1/2
2013 Matt Santangelo Hanover Park 55-2 3/4
2014 Nicholas James-Mclean Wallkill Valley 47-3 1/4
2015 Ryan Addelsberger Cinnaminson 54-1 3/4
2016 Gio Gutierrez Saddle Brook 51-6 3/4
2017 Gio Gutierrez Saddle Brook 57-7 1/4
2018 Kyle Patel Glen Rock 53-10 1/4
Pole Vault
Year
2005 Greg Lewis Metuchen 12-6
2006 Ricky Zamora Bernards 13-0
2007 Kyle DeGhetto Bernards 12-6
2008 Sean Kelly Shore 13-0
2009 Greg Hoffman Park Ridge 14-6
2010 Mike Rivard Haddonfield 14-6
2011 Pat Rynearson Whippany Park 14-0
2012 Craig Hunter Robbinsville 15-1
2013 Michael Closs New Providence 13-0
2014 Luke Pease Haddonfield 12-6
2015 Travis Fisher North Arlington 14-0
2016 Joshua Ornovitz New Providence 13-0
2017 Cheney Price New Providence 13-0
2018 Maxwell Schuman Hopatcong 13-6
Mile/1600 Relay
Year Name School Performance
1994 Newark Science 3:32.46
1995 New Providence 3:33.90
1996 Pleasantville 3:30.61
1997 Metuchen 3:31.86
1998 NO RACE
1999 Metuchen 3:34.72
2000 Metuchen 3:31.12
2001 Metuchen 3:37.27
2002 Metuchen 3:34.70
2003 Metuchen 3:37.18
2004 Whippany Park 3:38.87
2005 NO RACE
2006 NO RACE
2007 Union Catholic 3:27.51
2008 Pleasantville 3:31.13
2009 Snyder 3:31.89
2010 Metuchen 3:31.10
2011 Pleasantville 3:31.98
2012 Pleasantville 3:31.43
2013 Weequahic 3:28.05
2014 Metuchen 3:27.06
2015 Willingboro 3:29.43
2016 Weequahic 3:29.80
2017 Willingboro 3:32.63
2018 Willingboro 3:32.82
Team Scoring
Year Name School Performance
1976 Woodbury 45
1977 Clifford Scott 28
1978 Pt. Pleasant Beach 25
1979 Woodbury 44
1980 Highland Park 28
Roselle Park
1981 Woodbury 29
1982 Woodbury 27
1983 Bernards 27
1984 Highland Park 40
1985 Bernards 27
1986 Penns Grove 35
1987 Haddonfield 26
1988 Asbury Park 38
1989 Bernards 20
1990 Metuchen 16
South River
1991 Saddle Brook 23
1992 Kenilworth 42
1993 Metuchen 47
1994 Newark Science 55
1995 Newark Science 31
New Providence
1996 Pleasantville 65
1997 Metuchen 42
1998 Immaculate Conc. 30
1999 Metuchen 53
2000 Haddonfield 32
2001 Haddonfield 52
2002 Haddonfield 53
2003 Haddonfield 56
2004 Saddle Brook 38
Shore
2005 Saddle Brook 38
2006 Haddon Heights 37
2007 Pope John 28
2008 Pleasantville 58
2009 Glassboro 55
2010 Haddonfield 66
2011 Haddonfield 50
2012 Pleasantville 49
2013 Pleasantville 54
2014 Roselle 30
2015 Haddonfield 36
2016 Haddonfield 55
2017 McNair Academic 47
2018 Willingboro 40