Group II
Dash
Year Name School Performance
1962 Les Holley Pemberton 6.7*
1963 Doug Templeton Westwood 6.7*
1964 George Hartsfield Glassboro 6.5*
1965 George Hartsfield Glassboro 6.5*
1966 Bill Gaines Clearview 6.4*
1967 Bill Gaines Clearview 6.4*
1968 Paul Patterson Clearview 6.7*
1969 Bob Bair  Woodbury 6.5*
1970 Ed Jones Lincoln 6.4*
1971 Charles Wells Lincoln 6.4*
1972 Charles Wells Lincoln 6.3*
1973 Ron Hoagland Somerville 6.4*
1974 Walt Pudelko Eastern 6.5*
1975 Manny Small Williamstown 6.4*
1976 Dana Shelton Hightstown 6.3*
1977 Jim Russell South River 6.6*
1978 Tim White Asbury Park 6.4*
1979 Terry Neely Red Bank 6.4*
1980 Sam Seale Orange 6.5
1981 Paul Miles Princeton 6.3
1982 Stan Darby Lawrence 6.5
1983 Temuljin Greaves Clifford Scott 6.4
1984 Henry Vaden Asbury Park 6.5
1985 Henry Vaden Asbury Park 6.4
1986 Joe Henderson Freehold Boro 6.4
1987 Anthony Tucker Hillside 6.4
1988 David Fields Monmouth 6.62
1989 Lamar Wright Penns Grove 6.58
1990 Donnell Oliver Delsea 6.59
1991 Jason Mumford Freehold Boro 6.69
1992 Ernest Simmons Englewood 6.78
1993 Ansel Martin Buena 6.67
1994 Ansel Martin Buena 6.68
1995 Ron Lewis Asbury Park 6.60
1996 Terry Pearson Lincoln 6.68
1997 Farad James Newark Central 6.62
1998 Marc MacCario Sterling 6.69
1999 Nick Brown Bridgeton 6.64
2000 Danny Johnson Rahway 6.55
2001 Danny Johnson Rahway 6.51
2002 Jean LeBlanc Clifford Scott 6.58
2003 Mike Bland Long Branch 6.75
2004 Shawn Lockhart New Brunswick 6.68
2005 Daryl Marshall Manchester Twp. 6.70
2006 A.J. Bunton West Deptford 6.60
2007 Charles Cox Monmouth 6.52
2008 Damier Johnson Long Branch 6.46
2009 Sean McPherson Delsea 6.59
2010 Miles Shuler-Foster Long Branch 6.50
2011 Kadeem Douse Ewing 6.43
2012 Isaac Williams Willingboro 6.62
2013 Chinedu Amonu Ewing 6.61
2014 Jamique Mitchell Newark Central 6.54
2015 Jamique Mitchell Newark Central 6.55
2016 Marteese Jones South Plainfield 6.54
2017 Andrew Aguilera Gov. Livingston 6.51
2018 Malachi Melton Cedar Creek 6.58
200
Year
2005 Carl Smith Camden 23.05
2006 A.J. Bunton West Deptford 22.58
440/400
Year Name School Performance
1962 Dave Morrissey New Milford 55.5*
1963 Steve Woodard Demarest 52.3*
1964 Larry Marum Demarest 55.8*
1965 George Berg Central Ocean 52.8*
1966 Andy Hendricks Glen Ridge 55.1*
1967 Bob Kerr Tenafly 51.8*
1968 Bob Nelson Tenafly 51.4*
1969 Al Hampton Highland Park 51.9*
1970 Keith Davis Lincoln 50.1*
1971 Keith Brown Rutherford 52.8*
1972 Neville Plummer Somerville 52.5*
1973 Ron Hoagland Somerville 52.3*
1974 Dennis White Lincoln 50.5*
1975 Ron Moore Salem 52.1*
1976 Tony Uzdavines Williamstown 51.7*
1977 Irv Clark Hillside 53.0*
1978 Tim White Asbury Park 51.5*
1979 Brad Lewis Voorhees 52.5*
1980 Bob Vannoy Clifford Scott 51.7
1981 Leroy Ford West Side 49.9
1982 Leroy Ford West Side 49.2
1983 Maurice Wilkinson West Side 49.7
1984 Barry Solomon Asbury Park 50.1
1985 Henry Vaden Asbury Park 51.0
1986 Tim Henkel Secaucus 52.7
1987 Ralston James Newark Central 52.09
1988 David Fields Monmouth 50.44
1989 Steve Love Asbury Park 51.68
1990 Peter Frei Freehold Boro 51.86
1991 Lawrence Rogers Roselle 52.59
1992 Rob Motz Rahway 52.98
1993 Byron Johnson Asbury Park 51.60
1994 Khamisi Jackson Monroe 52.11
1995 Royce Reed Bridgeton 51.31
1996 Chris Cummins Bishop Eustace 51.75
1997 Curtis Custis Bridgeton 52.24
1998 Tahmarley Davis Neptune 51.90
1999 Nick Brown Bridgeton 50.69
2000 Matt Kordos Buena 50.19
2001 Martin Gross Bridgeton 50.81
2002 Lance Wigfall Clifford Scott 49.89
2003 Erison Hurtault Matawan 50.55
2004 Mike Carmody Gov. Livingston 50.35
2005 Carl Smith Camden 50.32
2006 Garrett Kroner Indian Hills 49.65
2007 Charles Cox Monmouth 49.11
2008 Chris Jones Lincoln 51.03
2009 Ricky Draughn Rahway 50.47
2010 Mark Filandro Indian Hills 50.01
2011 Darius Holmes Willingboro 50.69
2012 Jerrel Wilson Rahway 49.86
2013 Chinedu Amonu Essex Catholic 49.61
2014 Deshawne Bunion Rahway 50.32
2015 Deshawne Bunion Rahway 49.58
2016 Thomas Kalietta Matawan 49.99
2017 Luke Colehower Haddonfield 49.92
2018 Marvin Polynice Rahway 50.39
880/800
Year Name School Performance
1962 NO RACE
1963 NO RACE
1964 NO RACE
1965 NO RACE
1966 NO RACE
1967 Jan Chieffi Pt. Pleasant Beach 2:00.7*
1968 Pete Graseck Waldwick 2:02.0*
1969 Gene Gsell Glen Ridge 2:03.0*
1970 Marty Joseph Springfield 1:57.2*
1971 Charles Patti Butler 2:03.4*
1972 Charles Patti Butler 2:03.1*
1973 Tim Leyden Williamstown 2:02.1*
1974 Tim Leyden Williamstown 2:00.8*
1975 Mark Jaeckel Saddle Brook 1:59.8*
1976 Tony Uzdavines Williamstown 1:58.0*
1977 Tony Uzdavines Williamstown 1:56.4*
1978 Willie Gandy Asbury Park 2:00.3*
1979 Stacey Williams Clifford Scott 2:02.4*
1980 John Perkins Princeton 2:02.2
1981 John Perkins Princeton 2:01.3
1982 Don Vick Asbury Park 2:01.3
1983 Don Vick Asbury Park 1:59.0
1984 Chris Bervine Rutherford 2:00.3
1985 Jim Hannon Pinelands 1:59.5
1986 Ranjan Sinha Bernards 2:02.3
1987 Rodney Smith Hillside 2:00.17
1988 Josh Green Berkeley Heights 2:03.55
1989 Steve Love Asbury Park 1:57.95
1990 Bryan Spoonire Asbury Park 2:01.0
1991 Demond Joyner Asbury Park 2:01.53
1992 Rob Motz Rahway 1:57.98
1993 Darren Simon Iselin 2:01.97
1994 Chris Cooke Essex Catholic 2:01.07
1995 Darnell McLean Asbury Park 2:00.34
1996 Chris Zambell Cranford 2:03.67
1997 Deon Bascom West Side 2:00.33
1998 Corey Kunz St. Joseph Reg, 2:02.34
1999 Brian Burns River Dell 2:00.72
2000 Brian Burns River Dell 2:00.12
2001 James Holden Bridgeton 1:58.92
2002 Robert Edwards Bridgeton 1:58.85
2003 David Gaines Colts Neck 1:58.14
2004 Mike Carmody Gov. Livingston 1:57.01
2005 Anthony LaMastro Pope John 1:58.20
2006 Anthony LaMastro Pope John 1:58.99
2007 Max Bruno Indian Hills 1:57.33
2008 Chris Black Chatham 1:57.59
2009 Liam Tansey Morris Hills 1:58.11
2010 Mark Filandro Indian Hills 2:00.84
2011 Steve Butenewicz Delsea 1:56.06
2012 Travis Ellis Morris Hills 1:58.02
2013 James Buser Mahwah 1:56.71
2014 James Buser Mahwah 1:55.53
2015 Joseph Cawley Raritan 1:59.56
2016 Colin Daly River Dell 1:58.42
2017 Corey McGhie Rahway 1:58.86
2018 Dylan LoPresti Matawan 1:59.07
1000 Y
Year Name School Performance
1962 Charles Herrick Highland Park 2:30.5*
1963 Si Little Moorestown 2:30.6*
1964 Charles Betts Middle Twp. 2:30.0*
1965 Bernie Butts Demarest 2:26.5*
1966 Charles Martini Ridgefield Park 2:27.4*
Mile/1500/1600
Year Name School Performance
1962 John Reimels Wallington 4:49.7*
1963 Barry Middleton Moorestown 4:43.4*
1964 Dave Collins Pitman 4:49.8*
1965 Don Morgan Clearview 4:32.2*
1966 Don Morgan Clearview 4:35.9*
1967 Henry Thomas Rumson 4:35.2*
1968 Carl Fletcher Clifford Scott 4:36.8*
1969 Larry Rush Overbrook 4:27.3*
1970 Norm Reinhardt Springfield 4:21.3*
1971 Todd Benson Dover 4:23.5*
1972 Tom Markey Metuchen 4:30.2*
1973 Clark Woods Pascack Valley 4:30.0*
1974 Bob Marino Williamstown 4:24.9*
1975 Bob Marino Williamstown 4:23.8*
1976 Rick Bolline Saddle Brook 4:37.4*
1977 John Marino Williamstown 4:30.8*
1978 Mike Mantini Gateway 4:26.1*
1979 Dave Thomson Dover 4:24.4*
1980 John Kellogg Princeton 4:11.6&
1981 John Perkins Princeton 4:11.6&
1982 Jeff Dishner Voorhees 4:30.6
1983 Matt Krumholz West Orange 4:31.6
1984 Jon Hersch Lawrence 4:27.2
1985 Jim Ippolito Lawrence 4:33.4
1986 Lyle Smith Bernards 4:33.2
1987 Jason Kaplan Westwood 4:28.6
1988 Rob Lipchus Rutherford 4:34.18
1989 Bryan Spoonire Asbury Park 4:27.23
1990 Bryan Spoonire Asbury Park 4:26.31
1991 Bryan Spoonire Asbury Park 4:32.68
1992 John Keevey Cinnaminson 4:29.42
1993 Josh Keena Whippany Park 4:20.73
1994 Darnell McLean Asbury Park 4:38.21
1995 Mike Matos Queen of Peace 4:25.98
1996 Steve Slattery Mount Olive 4:28.58
1997 Steve Slattery Mount Olive 4:23.72
1998 Ian Hahn Manchester Twp. 4:26.90
1999 Tim Styler Cranford 4:30.40
2000 Walton Kingsbery Red Bank 4:28.36
2001 Patrick Stevenson Bishop Eustace 4:32.74
2002 Craig Segal Holmdel 4:31.37
2003 Scott Bastek Delbarton 4:27.26
2004 Justin Scheid Pope John 4:28.32
2005 Anthony LaMastro Pope John 4:21.26
2006 Anthony LaMastro Pope John 4:20.92
2007 Dennie Waite Red Bank 4:21.58
2008 George Galasso Holmdel 4:28.78
2009 Liam Tansey Morris Hills 4:24.19
2010 Matthew Nelson Barnegat 4:20.94
2011 Ben Malone Pascack Valley 4:18.46
2012 Ben Malone Pascack Valley 4:17.75
2013 James Buser Mahwah 4:25.97
2014 Dale Johnson West Deptford 4:22.46
2015 Leland Jones Summit 4:18.88
2016 Colin Daly River Dell 4:15.75
2017 Louis DiLaurenzio Raritan 4:23.38
2018 Chris Romero Voorhees 4:16.57
2M/3000/3200
Year Name School Performance
1966 Joe Colaneri Clearview 10:21.2*
1967 Gene Shirley Pt. Pleasant Beach 9:54.2*
1968 Bruce Hafemiester Glassboro 9:39.0*
1969 Jeff Ramsey Glen Ridge 9:55.5*
1970 Ken Medlin Haddon Twp. 9:27.3*
1971 John Anderson Saddle Brook 9:40.5*
1972 Bill Marino Williamstown 9:34.6*
1973 Mike Elder Haddon Twp. 9:29.9*
1974 Mike Elder Haddon Twp. 9:18.5*
1975 Matt Leddy Bound Brook 9:33.7*
1976 Royce Flippin Princeton 9:42.4*
1977 Jeff Lane Haddon Twp. 9:45.1*
1978 Mike Mantini Gateway 9:22.7*
1979 Dave Thomson Dover 9:37.7*
1980 Jim Smith Haddonfield 8:48.5&
1981 Steve Maslowski Haddonfield 9:09.7&
1982 Carlos Hanze Central Ocean 9:32.3
1983 Bill Bushnell Princeton 9:53.9
1984 Doug Soncrant Lawrence 9:51.5
1985 Craig Tipton Lawrence 9:45.9
1986 Lyle Smith Bernards 9:36.3
1987 Jason Kaplan Westwood 9:31.19
1988 William Nann Bernards 9:57.20
1989 Bryan Spoonire Asbury Park 9:38.37
1990 Bryan Spoonire Asbury Park 9:41.13
1991 Bryan Spoonire Asbury Park 9:33.20
1992 Terence Fagan Pt. Pleasant Boro 9:46.38
1993 Dave Patterson Princeton 9:57.14
1994 Darnell McLean Asbury Park 10:02.70
1995 Matt Illian Pascack Valley 9:32.82
1996 Steve Slattery Mount Olive 9:33.27
1997 Steve Slattery Mount Olive 9:27.16
1998 Ian Hahn Manchester Twp. 9:27.32
1999 Tim Styler Cranford 9:35.94
2000 Walton Kingsbery Red Bank 9:25.11
2001 James Weichert Delbarton 10:06.48
2002 Craig Segal Holmdel 9:42.23
2003 Justin Scheid Pope John 9:33.99
2004 Justin Scheid Pope John 9:27.56
2005 Ben Massam Chatham 9:38.18
2006 Ben Massam Chatham 9:17.74
2007 Kyle Soloff Morris Hills 9:23.16
2008 Chris Baumbach Hopewell Valley 9:39.60
2009 Sean Pohorence Morris Hills 9:23.60
2010 Matthew Nelson Barnegat 9:38.08
2011 Matthew Nelson Barnegat 9:26.56
2012 Matthew Nelson Barnegat 9:14.32
2013 Jimmy Daniels Sterling 9:14.31
2014 Steve Maine Highland Reg. 9:31.40
2015 Aaron Barlev Holmdel 9:36.99
2016 Will Daly River Dell 9:29.09
2017 Devin Hart Pt. Pleasant Boro 9:39.07
2018 Devin Hart Pt. Pleasant Boro 9:25.74
Hurdles
Year Name School Performance
1962 Ted Pisciotta Highland Park 7.8*
1963 Ted Pisciotta Highland Park 7.5*
1964 Paul Heineken Highland Park 8.0*
1965 Hal Reid Edgewood 7.5*
1966 Roger Tomasko Glen Ridge 7.7*
1967 Hank Grimley Glassboro 7.7*
1968 Brad Baecht Tenafly 7.5*
1969 Bob Schultz Woodbury 7.3*
1970 Craig Loudy Woodbury 7.6*
1971 John Mounger Northern Highlands 7.5*
1972 Reg Blackshear Metuchen 7.4*
1973 Reg Blackshear Metuchen 7.1*
1974 Jeff Green Woodbury 7.5*
1975 Les Woodgett Metuchen 7.4*
1976 Les Woodgett Metuchen 7.4*
1977 Jeff Ostrus Tenafly 7.5*
1978 Dan Coles Asbury Park 7.5*
1979 Glen Walcott Hillside 7.6
1980 Len Ross Penns Grove 7.5
1981 Lou Henry Asbury Park 7.5
1982 Stephan Fletcher Princeton 7.5
1983 Stephan Fletcher Princeton 7.4
1984 Bruce Berry West Orange 7.7
1985 Noel Robinson Asbury Park 7.5
1986 Mike Reinke Secaucus 7.8
1987 Corey Radcliffe Monmouth 7.85
1988 Wagner Marseille Princeton 7.95
1989 Dwayne Robinson Moorestown 7.85
1990 Willie Moore Rahway 7.55
1991 Anthony Randell North Burlington 7.85
1992 Robert Allen Buena 7.91
1993 Robert Allen Buena 7.80
1994 Steven Daniels Asbury Park 7.93
1995 Sultan Tucker Delsea 7.56
1996 Sultan Tucker Delsea 7.44
1997 Sultan Tucker Delsea 7.38
1998 Kevin Anderson Manchester Twp. 8.00
1999 Fred Lemons Pleasantville 7.94
2000 Jamel Harris Red Bank 7.95
2001 Chris Cooper West Deptford 7.95
2002 Scott Welfel West Essex 7.93
2003 Jovan White Manchester Twp. 7.75
2004 Jeremy Perussi Demarest 7.71
2005 Cory Nelms Neptune 7.78
2006 Cory Nelms Neptune 7.81
2007 Mike Cuppari Hanover Park 7.63
2008 Kamryn Austin Ewing 7.64
2009 Kevon Brown West Deptford 7.50
2010 Jalen Walker Burlington Twp. 7.72
2011 Steve Worsley Long Branch 7.62
2012 Isaac Williams Willingboro 7.41
2013 Emmanuel Atilola Rahway 7.73
2014 Chris Hill Highland Reg. 7.56
2015 Chris Hill Highland Reg. 7.34
2016 Tyler Garland Deptford 7.79
2017 Andrew Aguilera Gov. Livingston 7.60
2018 Isaiah Greene West Side 7.50
High Jump
Year Name School Performance
1962 Ted Pisciotta Highland Park 5-10.5
1963 Leroy Moore Middle Twp. 5-10
1964 Paul Heineken Highland Park 6-5.25
1965 Joe Pullin West Essex 5-8
1966 Al Jenkins Cedar Grove 6-0
1967 Al Jenkins Cedar Grove 6-2.25
1968 Doug Schlosser Pt. Pleasant Boro 6-1
1969 Larry Salins Cedar Grove 6-2
1970 Kevin DeFelice Northern Highlands 5-10
1971 Kelly Arnold Highland Park 5-8
1972 Mike Dunn Whippany Park 6-3
1973 Bob Jay Haddon Twp. 6-2
1974 Tom Melita Penns Grove 6-2
1975 Bob O'Dell Jr. Madison Boro 6-4
1976 Carl Mitchell Hopewell Valley 6-4
1977 Jim Stern Hopewell Valley 6-2
1978 Matt Becker Pt. Pleasant Boro 6-4
1979 Paul Commarato Springfield 6-5
1980 Paul Commarato Springfield 6-7
1981 Kraig Sanders Asbury Park 6-8
1982 Ken McKellar Princeton 6-2
1983 Kraig Sanders Asbury Park 6-8
1984 Noel Robinson Asbury Park 6-6
1985 Noel Robinson Asbury Park 6-4
1986 Noel Robinson Asbury Park 6-6
1987 Aaron Conway Carteret 6-2
1988 Adam Terry Whippany Park 6-2
1989 Dwayne Robinson Moorestown 6-5
1990 Mark Ham Freehold Boro 6-2
1991 Mark Ham Freehold Boro 6-6
1992 William Hickman Mendham 6-6
1993 Byron Johnson Asbury Park 6-2
1994 Donnel Hatter Ridgefield Park 6-4
1995 Jon Clark Manchester Twp. 6-6
1996 C.J. Anderson Manchester Twp. 6-4
1997 Cory Hubert St. John Vianney 6-8
1998 David Apgar Parsippany 6-6
1999 Steve Hankins Manchester Twp. 6-5
2000 Brian Misar Mendham 6-2
2001 Bob Baroska Red Bank Catholic 6-4
2002 Jonathan Kwong Holmdel 6-2
2003 Mike Murawski Holy Cross 6-6
2004 Kyle Calvo Somerville 6-6
2005 Jerett Sanderson Long Branch 6-6
2006 Nick Crosta Mon. Donovan 6-6
2007 Kurt Von Weisenstein Indian Hills 6-4
2008 Alex Smith Rumson Fair-Haven 6-2 (jo)
2009 Alex Smith Rumson Fair-Haven 6-8
2010 Mark Jones Summit 6-6
2011 Mark Jones Summit 6-6
2012 Isaac Williams Willingboro 6-4
2013 Justin Love Matawan 6-6
2014 Kenny Clarke Ramapo 6-4
2015 Ameer Banks Delsea 6-4
2016 Dave Alston Matawan 6-4
2017 Andrew Pondiscio Sparta 6-4
2018 Manny Montoya Fort Lee 6-0
Shot Put
Year Name School Performance
1962 Pat Banks Cape May 46-5.75
1963 Wayne Donelon Highland Park 49-11
1964 Dennis Hagan Pt. Pleasant Beach 53-5.5
1965 John Sherk Shore 52-0
1966 Ken Washington Cape May 51-9.5
1967 Fred Schwab Tenafly 53-10
1968 Jon Graf Tenafly 51-8
1969 Al Pisciotta Highland Park 53-10
1970 Al Pisciotta Highland Park 55-0
1971 Harry Dilks Pitman 58-7.5
1972 Rich Whittemore West Milford 53-0
1973 Wayne Edwards Shore 52-1
1974 Ray Sahadi Tenafly 59-8
1975 Randy Stalter Saddle Brook 56-2
1976 Mark Thalasanos Rutherford 56-3.5
1977 Russ Ehrenfield Hillside 54-11
1978 Bill Bell Asbury Park 53-1.5
1979 Al Renzo Kenilworth 55-8.5
1980 Marv James Penns Grove 51-8
1981 Brian Duffy Voorhees 50-10
1982 Peter Young Princeton 52-4
1983 Peter Young Princeton 54-3
1984 Russ Willitt Penns Grove 49-10.5
1985 Ed Wright Lawrence 51-7
1986 Ed Wright Lawrence 51-7
1987 Joel Bewley Moorestown 53-8
1988 Jason Miller Elmwood Park 59-4
1989 Chris Robinson Penns Grove 55-1.5
1990 Chris Robinson Penns Grove 57-4
1991 Aaron Echternacht Hopewell Valley 63-4.5
1992 Jim Ho-Ra Carteret 50-11.5
1993 Lamere Corley Moorestown 52-8.25
1994 Phil Hatfield Bishop Eustace 49-9.5
1995 Ray Wilks Bridgeton 63-11
1996 Terrin Walker Bridgeton 56-10
1997 Terrin Walker Bridgeton 53-4.25
1998 Shane Vegari Matawan 56-5.25
1999 David O'Rourke Freehold Boro 58-1
2000 David O'Rourke Freehold Boro 58-6.5
2001 Jon Lanza Hanover Park 51-4.5
2002 Adam Kuehl Monmouth 57-9.75
2003 Doug Alpers Sparta 51-10.25
2004 Chris Keller Matawan 53-8.25
2005 Steven Kim Fort Lee 50-7.25
2006 Steve D'Arcy Hanover Park 55-5
2007 Steve D'Arcy Hanover Park 57-8
2008 Edrick Alleyne Monmouth 53-3
2009 Samard Walker Lincoln 53-10.5
2010 Dontaye Rivera Pleasantville 53-7.5
2011 Braheme Days Jr. Bridgeton 55-6.5
2012 Braheme Days Jr. Bridgeton 69-2
2013 Braheme Days Jr. Bridgeton 68-2.25
2014 Nick Pulli West Deptford 60-0
2015 Frankie Ahearn Ramsey 58-4.25
2016 Jordan West Rahway 61-3
2017 Jordan West Rahway 64-3
2018 Kamron Kobolak Cinnaminson 57-9
Pole Vault
Year
2005 Anthony Abitante Gov. Livingston 15-0
2006 Devon Purves Haddonfield 14-6
2007 Chris Favalaro St. John Vianney 13-6
2008 Daniel Batdorf West Deptford 14-6
2009 Justin Amezquita Gov. Livingston 14-6
2010 Justin Amezquita Gov. Livingston 14-0
2011 Michael Oberg Ocean City 14-6
2012 Skylar Johnson Pt Pleasant Boro 14-0
2013 Craig Hunter Robbinsville 15-6
2014 Abe Gertler Madison Boro 14-6
2015 Matt Isaacson Matawan 14-0
2016 Jarrod Brovero Delsea 14-0
2017 Douglas Young Rumson Fair-Haven 14-0
2018 Liam Landau Pascack Hills 14-6
1000 Y Relay
Year Name School Performance
1962 Ferris 1:55.6*
1963 Demarest 1:58.7*
1964 NO RACE
1965 Demarest 1:59.7*
2 Mile Relay
Year Name School Performance
1962 Highland Park 8:58.6*
1963 Demarest 9:04.8*
1964 Leonia 8:51.2*
1965 Demarest 9:02.4*
Mile/1600 Relay
Year Name School Performance
1962 Metuchen 3:48.3*
1963 Demarest 3:51.4*
1964 Demarest 3:51.4*
1965 West Essex 3:49.1*
1966 Waldwick 3:56.0*
1967 NO RACE
1968 NO RACE
1969 Woodbury 3:36.4*
1970 Lincoln 3:27.8*
1971 Lincoln 3:36.3*
1972 NO RACE
1973 NO RACE
1974 NO RACE
1975 NO RACE
1976 NO RACE
1977 NO RACE
1978 NO RACE
1979 NO RACE
1980 NO RACE
1981 NO RACE
1982 NO RACE
1983 NO RACE
1984 NO RACE
1985 NO RACE
1986 NO RACE
1987 NO RACE
1988 NO RACE
1989 NO RACE
1990 NO RACE
1991 NO RACE
1992 NO RACE
1993 NO RACE
1994 Roselle 3:36.44
1995 Asbury Park 3:35.79
1996 Bishop Eustace 3:31.94
1997 Weequahic 3:31.40
1998 NO RACE
1999 Bridgeton 3:32.92
2000 Buena 3:30.75
2001 Buena 3:29.06
2002 Pleasantville 3:29.21
2003 Matawan 3:33.16
2004 Pope John 3:34.02
2005 NO RACE
2006 NO RACE
2007 Monmouth
2008 Montville 3:30.43
2009 Camden 3:25.39
2010 Matawan 3:29.81
2011 Bridgeton 3:30.18
2012 Long Branch 3:29.50
2013 Matawan 3:25.74
2014 Rahway 3:26.28
2015 Deptford 3:27.65
2016 West Essex 3:27.90
2017 Haddonfield 3:25.27
2018 Rahway 3:28.22
Team Scoring
Year Name School Performance
1962 Highland Park 26
1963 Highland Park 34
1964 Demarest
1965 Demarest 29
1966 Clearview 23
1967 Tenafly 27
1968 Tenafly 30
1969 Woodbury 29.5
1970 Lincoln 31
1971 Highland Park 17
Lincoln
1972 Metuchen 21
Somerville
1973 Somerville 19
1974 Lincoln 20
1975 Williamstown 16
Saddle Brook
1976 Saddle Brook 19
1977 Tenafly 16.5
1978 Asbury Park 50
1979 Tenafly 14
Dover
Clifford Scott
1980 Clifford Scott 20
1981 Princeton 37
1982 Princeton 26
1983 Asbury Park 28
1984 Lawrence 23
Asbury Park
1985 Asbury Park 32
1986 Bernards 31
1987 Carteret 18.5
1988 Monmouth 16
West Side
1989 Asbury Park 28
1990 Asbury Park 25
1991 Asbury Park 28
1992 Asbury Park 33
1993 Asbury Park 45
1994 Asbury Park 51
1995 Asbury Park 40
Bridgeton
1996 Asbury Park 30
1997 Notre Dame 41
1998 Manchester Twp. 43
1999 Pleasantville 45
Bridgeton
2000 Red Bank 50
2001 Bridgeton 41
2002 Bridgeton 37
2003 Manchester Twp. 27
2004 Pope John 47
2005 Camden 32
2006 Morris Hills 31
2007 Monmouth 46
2008 Morris Hills 41
2009 Morris Hills 52
2010 Indian Hills 44
2011 Delsea 40
2012 Willingboro 48
2013 Matawan 48
2014 Highland Reg. 51
2015 River Dell 42
2016 River Dell 40
2017 Haddonfield 35
2018 Delsea 36
Deptford 36