Group II
Dash
Year Name School Performance
1980 Tanya Reed Penns Grove 7.5
1981 Crystal Hayes Penns Grove 7.4
1982 Enechi Modu Lawrence 7.3
1983 Angela Hill West Side 7.2
1984 Leticia Beverly Newark Central 7.2
1985 Joyce Baten Madison Boro 7.3
1986 Talisa Lawson Roselle Catholic 7.38
1987 Talisa Lawson Roselle Catholic 7.26
1988 Kimberley Mitchell Hillside 7.28
1989 Sonda Brangman Freehold Boro 7.2
1990 Sonda Brangman Freehold Boro 7.24
1991 Camille Simpson Rahway 7.36
1992 Kelly Mitchell Roselle 7.54
1993 Dine Potter Marist 7.50
1994 Tracia Barnes Manchester Reg. 7.61
1995 Tysha Crichlow Neptune 7.26
1996 Tysha Crichlow Neptune 7.44
1997 Esi Rhett Moorestown 7.43
1998 Amandi Rhett Moorestown 7.29
1999 Amandi Rhett Moorestown 7.27
2000 Shameka Speed Bridgeton 7.41
2001 Camille Campbell Carteret 7.33
2002 Shameka Speed Bridgeton 7.33
2003 Shameka Speed Bridgeton 7.26
2004 LaShonda Carter Rahway 7.39
2005 LaShonda Carter Rahway 7.40
2006 Nia Ali Pleasantville 7.20
2007 Audrey Wilson Deptford 7.15
2008 Ogechi Nwaneri Chatham 7.12
2009 Audrey Wilson Deptford 7.18
2010 Brianna Crofton Delsea 7.33
2011 Brianna Crofton Delsea 7.32
2012 Miranda Mackey Hopewell Valley 7.26
2013 Nia Lawrence Pemberton 7.20
2014 Cleopatra Morrison Long Branch 7.14
2015 Kiara Lester Deptford 7.21
2016 Aliyah Taylor Pemberton 7.11
2017 Cecilia Gerstenbacher Delsea 7.19
2018 Dennisha Page Wilson 7.20
200
Year
2005 LaShonda Carter Rahway 25.84
2006 Nia Ali Pleasantville 25.19
400
Year Name School Performance
1980 Yolanda Garmony Hillside 1:01.5
1981 Felicia Blake Clifford Scott 59.9
1982 Jackie Bobien Clifford Scott 59.2
1983 Angela Pulliam Newark Central 57.9
1984 Angela Pulliam Newark Central 58.7
1985 Karen Irvine Red Bank 1:00.5
1986 Ingrid Powell Hillside 1:01.74
1987 Lakisha Bullock Roselle Catholic 1:01.48
1988 Faye Haskins Monmouth 1:00.65
1989 Shawanda Jones Newark Central 59.92
1990 Twana Allen Colonia 59.99
1991 Mandi Pietrewicz Hopewell Valley 1:01.20
1992 Nicole Young South Plainfield 1:02.25
1993 Dine Potter Marist 1:01.43
1994 Natalee Edwards Pleasantville 1:01.35
1995 Tysha Crichlow Neptune 59.59
1996 Dede Reed Long Branch 1:01.59
1997 Nicole Corsey Deptford 1:00.00
1998 Katrina Sye Buena 57.55
1999 Katrina Sye Buena 57.01
2000 Danielle Lyons Moorestown 1:00.25
2001 Shameka Speed Bridgeton 1:01.47
2002 Shameka Speed Bridgeton 59.03
2003 Shameka Speed Bridgeton 58.31
2004 Celeste Holder Parsippany 58.71
2005 Celeste Holder Parsippany 57.96
2006 Nia Ali Pleasantville 59.54
2007 Julie Alexander Hopewell Valley 58.99
2008 Julie Alexander Hopewell Valley 57.87
2009 Julie Alexander Hopewell Valley 56.90
2010 Natalie Englese Cranford 59.28
2011 Ajee Wilson Neptune 55.91
2012 Jen Silvestri Sparta 58.13
2013 Noel Jancewicz Robbinsville 58.11
2014 Sam Anderson Matawan 57.51
2015 Kiara Lester Deptford 57.41
2016 Kiara Lester Deptford 56.79
2017 Reanda Richards West Essex 58.46
2018 Lily Orr Rumson-Fair Haven 57.29
800
Year Name School Performance
1980 Alicia Carmine Metuchen 2:30.6
1981 Kathy Tisdale Williamstown 2:19.5
1982 Bobbie McGee West Side 2:19.3
1983 Bobbie McGee West Side 2:21.0
1984 Angela Pulliam Newark Central 2:19.8
1985 Tricia Lowe Millburn 2:24.2
1986 Karen Ahearn Bernards 2:21.08
1987 Beth Starr Lawrence 2:20.94
1988 Heather Turnquist Bernards 2:24.40
1989 Cathy Willard Princeton 2:27.20
1990 Kim Klaft Cinnaminson 2:26.34
1991 Nancy Scott Garfield 2:24.47
1992 Nancy Scott Garfield 2:26.64
1993 Velieta Graham Asbury Park 2:24.84
1994 Velieta Graham Asbury Park 2:23.86
1995 Marissa DeFreese Rahway 2:18.10
1996 Velieta Graham Asbury Park 2:23.07
1997 Caitlin Wittreich Tenafly 2:23.59
1998 Sarah Rhodes Voorhees 2:24.73
1999 Katrina Sye Buena 2:20.71
2000 Jade Fisher Deptford 2:21.57
2001 Sarah Rhodes Voorhees 2:22.40
2002 Kate Willever Hopewell Valley 2:21.54
2003 Megs DiDario Gov. Livingston 2:20.04
2004 Jessica Rodriguez Roselle Catholic 2:20.20
2005 Emily Sherrard Hopewell Valley 2:20.14
2006 Maggie Lupinski Haddonfield 2:20.19
2007 Samantha Lee Summit 2:16.76
2008 Katherine Petruzzellis Voorhees 2:23.02
2009 Kari Shoolbraid Voorhees 2:18.41
2010 Ajee Wilson Neptune 2:18.20
2011 Ajee Wilson Neptune 2:16.17
2012 Shannon McCarthy Rumson-Fair Haven 2:19.72
2013 Deanna DiLandro Ramapo 2:13.26
2014 Deanna DiLandro Ramapo 2:15.16
2015 Sam Anderson Matawan 2:17.05
2016 Reanda Richards West Essex 2:20.23
2017 Victoria Van Riele Gov. Livingston 2:13.71
2018 Victoria Van Riele Gov. Livingston 2:12.32
1500/1600
Year Name School Performance
1980 Cathy Stone Vernon 4:58.3&
1981 Lynn Puchalski Dover 4:54.4&
1982 Bobbie McGee West Side 5:06.2
1983 Bobbie McGee West Side 5:11.8
1984 Mary Pat Parducci Springfield 5:18.0
1985 Tracy Biber Springfield 5:25.6
1986 Karen Ahearn Bernards 5:18.69
1987 Amy Holcomb Holmdel 5:09.55
1988 Sandra Tignor Princeton 5:24.38
1989 Karin Swartz Princeton 5:33.46
1990 Carrie Thompson Clearview 5:32.31
1991 Monika Patel South Plainfield 5:29.96
1992 Catherine Kinsley West Deptford 5:33.79
1993 Velieta Graham Asbury Park 5:32.06
1994 Tara Powers Wall 5:25.55
1995 Kathy Linck Bishop Eustace 5:11.07
1996 Kim Primavera Mount Olive 5:17.38
1997 Lorena Adams Manchester Twp. 5:05.34
1998 Jessica Thomas Pt. Pleasant Boro 5:09.86
1999 Stephanie Maxwell Buena 5:22.99
2000 Marianne Herbst Mount Olive 5:17.03
2001 Sarah Rhodes Voorhees 5:23.62
2002 Julia Emanuel Tenafly 5:26.48
2003 Julia Emanuel Tenafly 5:23.85
2004 Vanessa Wright Haddonfield 5:17.50
2005 Leah Brogan Mon. Donovan 5:05.63
2006 Lauren Bariexca Pope John 5:13.91
2007 Amanda Heffernan Parsippany 5:08.64
2008 Melanie Thompson Voorhees 5:08.55
2009 Clare Buck Hopewell Valley 5:03.45
2010 Ajee Wilson Neptune 5:10.27
2011 Ajee Wilson Neptune 5:01.25
2012 Claudia DiSomma Sparta 5:04.16
2013 Marin Warner Holmdel 4:59.69
2014 Julia Guerra Indian Hills 4:54.07
2015 Marin Warner Holmdel 5:04.02
2016 Shannon Goria River Dell 5:07.44
2017 Briana Gess Haddonfield 5:04.15
2018 Lauren Wagner Voorhees 5:07.21
3000/3200
Year Name School Performance
1980 Ann Martinek St. John Vianney 10:57.9&
1981 Kathy Wherry Brick 10:54.7&
1982 Melinda Holm Mendham 11:14.0
1983 Madeline Nagy Caldwell 11:31.6
1984 Mary Pat Parducci Springfield 12:12.4*
1985 Tracy Biber Springfield 11:29.8
1986 Karen Ahearn Bernards 10:54.89
1987 Amy Holcomb Holmdel 11:36.84
1988 Sandra Tignor Princeton 11:17.95
1989 Karin Swartz Princeton 11:53.8
1990 Jen Nesbitt Caldwell 11:43.11
1991 Monal Chokshi Bridgewater 10:59.96
1992 Monika Patel South Plainfield 11:54.61
1993 Velieta Graham Asbury Park 12:00.1
1994 Amy Beykirch Pinelands 11:42.22
1995 Jackie Coscia Mount Olive 11:05.62
1996 Amy Beykirch Pinelands 11:11.58
1997 Amy Beykirch Pinelands 11:14.13
1998 Lauren Kelly Morris Hills 11:47.36
1999 Laura Petrillo Hopewell Valley 11:20.32
2000 Marianne Herbst Mount Olive 11:16.04
2001 Jesse Mizzone Passaic Valley 11:21.02
2002 Liz Wort Voorhees 11:31.59
2003 Jesse Mizzone Passaic Valley 11:07.34
2004 Leah Brogan Mon. Donovan 11:31.65
2005 Arianna McKinney Highland 11:11.44
2006 Laura Gallo Cranford 11:22.40
2007 Laura Gallo Cranford 11:09.19
2008 Clare Buck Hopewell Valley 10:49.08
2009 Melanie Thompson Voorhees 10:51.88
2010 Megan Venables Highland 10:47.21
2011 Megan Venables Highland 10:38.11
2012 Clarissa Modde Voorhees 11:06.17
2013 Lennon Cooper Holmdel 11:07.98
2014 Julia Guerra Indian Hills 11:03.29
2015 Erin McLaughlin Voorhees 11:10.04
2016 Katie Bragen Pt. Pleasant Boro 11:02.70
2017 Madison Coppolino Sterling 11:13.09
2018 Amanda Stone Monmouth 10:53.55
Hurdles
Year Name School Performance
1980 Linda Spina Springfield 9.0
1981 Ruth Dickey Penns Grove 8.6
1982 Sharon Hughley Monmouth 8.3
1983 Elinor Sadin Springfield 8.6
1984 Leticia Beverly Newark Central 8.3
1985 Kim Baten Madison Boro 8.5
1986 Lakisha Bullock Roselle Catholic 8.83
1987 Tina Smith Lawrence 8.87
1988 Lakisha Bullock Roselle Catholic 8.58
1989 Melissa Langlois Madison Boro 8.79
1990 Felecia Dupree Asbury Park 8.40
1991 Paula Lyons North Plainfield 8.89
1992 Tanya Hall Roselle 8.93
1993 Deona Coles Asbury Park 8.80
1994 Niteze Wilson South Plainfield 8.96
1995 Rhonda Underwood Matawan 8.57
1996 Melene Thomas Garfield 8.59
1997 Erica DiStefano Notre Dame 8.61
1998 Dierra Poland Deptford 8.85
1999 Dierra Poland Deptford 8.67
2000 Jamie Lilien Pascack Valley 8.42
2001 Ashley Parker Pleasantville 8.78
2002 Shameka Speed Bridgeton 8.70
2003 Sonya Sullivan Manchester Twp. 8.54
2004 Sonya Sullivan Manchester Twp. 8.39
2005 Sonya Sullivan Manchester Twp. 8.26
2006 Nia Ali Pleasantville 8.32
2007 Donna Scala Hanover Park 8.79
2008 Susan Scavone Summit 8.32
2009 Shayne Hughes Hopewell Valley 8.55
2010 Briana Barlow New Brunswick 8.52
2011 Katherine Frye Pt. Pleasant Boro 8.50
2012 Kaprice James Abraham Clark 8.20
2013 Katie Hatler Jefferson 8.48
2014 Danielle Beniulis Jefferson 8.43
2015 Ebony Forbes River Dell 8.30
2016 Lenaami Morton Camden 8.37
2017 Lenaami Morton Camden 8.25
2018 Reanda Richards West Essex 8.27
High Jump
Year Name School Performance
1980 Andrea Gayling Madison Boro 5-0.25
1981 Donna Commarato Springfield 5-0
1982 Nancy Larena Saddle Brook 5-4
1983 Kellie Long Central Ocean 5-4
1984 Janet Wood Rumson 5-4
1985 Courtney Matlock North Brunswick 5-2
1986 Tina Smith Lawrence 5-2
1987 Suzanne Feldman Ridge 5-2
1988 Suzanne Feldman Ridge 5-2
1989 Felecia Dupree Asbury Park 5-2
1990 Sandy Tokoto Moorestown 5-4
1991 Sandy Tokoto Moorestown 5-6
1992 Shatich Rivers Moorestown 5-8
1993 Shatich Rivers Moorestown 5-4
1994 Shatich Rivers Moorestown 5-4
1995 Mira Manickam Lawrence 5-2
1996 Janet Andrews Bergenfield 5-4
1997 Janet Andrews Bergenfield 5-4
1998 Kristen Composto Iselin 5-6
1999 Kristen Composto Iselin 5-4
2000 Kristen Composto Iselin 5-6
2001 Amy Krilla Red Bank Catholic 5-2
2002 Debra Vento Freehold Boro 5-4
2003 Debra Vento Freehold Boro 5-10
2004 Kortni Lane New Brunswick 5-4
2005 Kathleen Rooney Mendham 5-2
2006 Clarese Bradley Neptune 5-4
2007 Lauren Burke Morris Hills 5-4
2008 Lauren Burke Morris Hills 5-5
2009 Emily Kianka Hopewell Valley 5-7.5
2010 Tayona Brown Ewing 5-6
2011 Steph Encarnacion Ridgefield Park 5-4
2012 Amaris Kobolak Cinnaminson 5-3
2013 Noel Jancewicz Robbinsville 5-4
2014 Danielle Monahan Hanover Park 5-1 (jo)
2015 Quinn Bithell Lower Cape May 5-2
2016 Lauren Chamberlin Ramsey 5-4
2017 Carlie Wilson Sparta 5-0
2018 Kaela Monte Ramsey 5-4
Shot Put
Year Name School Performance
1980 Francine Wells Newark Central 35-1.5*
1981 Angela Hudson Boonton 40-3
1982 Linda Dougherty Sterling 39-2
1983 Kathy Hohman Caldwell 36-1.5
1984 Tina Childs Monmouth 37-0
1985 Audra Corson Monmouth 43-11.5
1986 Tina Childs Monmouth 39-9.5
1987 Kirsten Christensen Rutherford 39-4
1988 Stacey Price Westwood 38-10.5
1989 Karen Harris Hillside 39-5.5
1990 Michelle Bryant Asbury Park 37-9.5
1991 Melissa Cox South Plainfield 34-9.25
1992 Ailey Penningroth Princeton 35-10.25
1993 Ailey Penningroth Princeton 38-7
1994 Sonia Walton Asbury Park 35-4
1995 Nicole Adams Hillside 42-4.25
1996 Melinda Boykin Bridgeton 44-0.5
1997 Melinda Boykin Bridgeton 41-8.5
1998 Melinda Boykin Bridgeton 41-8.5
1999 Sarah Herskee Mendham 38-5.5
2000 Nacole Moore Bridgeton 42-0
2001 Jessica Fazekas Demarest 37-8.5
2002 Kelly Fazekas Demarest 45-11
2003 Kelly Fazekas Demarest 41-10.5
2004 Amanda Harmata Raritan 39-11
2005 Daria Zivanovic St. Dominic 40-1
2006 Monique Riddick Bishop Ahr 38-8.5
2007 Sarah Bella Mendham 40-7
2008 Sarah Bella Mendham 41-2.25
2009 Rachel Pena Ridgefield Park 36-4
2010 Rachel Pena Ridgefield Park 39-9.25
2011 Janiece Rose Delsea 40-7 1/2
2012 Julie Kerber Lakewood 38-7
2013 Carrie Wasdyke Jefferson 41-6 1/2
2014 Sarena Dixon Red Bank Reg. 42-7
2015 Jordan Wildermuth Jefferson 38-9 1/4
2016 Jessica Molina Westwood 47-8
2017 Alicia Boucher Jefferson 38-7
2018 Emma Vasen Ocean Twp. 43-9
Pole Vault
Year
2005 Allison Fechter Haddonfield 9-0
2006 Tricia Murphy Kennelly Mahwah 9-6
2007 Chrissy Finkel Montville 11-6
2008 Chrissy Finkel Montville 12-6
2009 Nicole Pompei Hanover Park 11-8
2010 Stephanie Skove Monmouth 11-0
2011 Stephanie Skove Monmouth 11-6
2012 Erin Knabe Voorhees 11-0
2013 Nicole Macco Matawan 11-3
2014 Nicole Macco Matawan 11-10
2015 Nicole Macco Matawan 11-0
2016 Michelle Rubinetti Demarest 11-6
2017 Leah Saifi Gov. Livingston 12-0
2018 Sydney Woods Demarest 11-6
Mile/1600 Relay
Year Name School Performance
1980 Clifford Scott 4:28.0*
1981 NO RACE
1982 NO RACE
1983 NO RACE
1984 NO RACE
1985 NO RACE
1986 NO RACE
1987 NO RACE
1988 NO RACE
1989 NO RACE
1990 NO RACE
1991 NO RACE
1992 NO RACE
1993 NO RACE
1994 Asbury Park 4:25.10
1995 Neptune 4:15.27
1996 Neptune 4:12.74
1997 Notre Dame 4:13.63
1998 NO RACE
1999 Buena 4:08.20
2000 Bridgeton 4:10.05
2001 Voorhees 4:16.77
2002 Pleasantville 4:13.86
2003 Pleasantville 4:09.71
2004 Hopewell Valley 4:09.80
2005 NO RACE
2006 NO RACE
2007 Woodrow Wilson
2008 Hopewell Valley 4:01.08
2009 Camden 3:59.03
2010 Delsea 4:07.30
2011 Neptune 4:01.87
2012 Sparta 4:03.35
2013 Westwood 4:05.09
2014 Rumson-Fair Haven 4:10.20
2015 Deptford 4:05.31
2016 Deptford 4:06.30
2017 West Essex 3:59.19
2018 Rumson-Fair Haven 4:01.99
Team Scoring
Year Name School Performance
1980 Saddle Brook 25.5
1981 Penns Grove 12
1982 Vailsburg 17
1983 West Side 20
1984 Newark Central 29
1985 Monmouth 23.5
1986 Bernards 25
1987 Lawrence 21.5
1988 Ridge 22
1989 Princeton 23
1990 Asbury Park 19
1991 Garfield 15
1992 South Plainfield 28
Princeton
1993 Asbury Park 58
1994 Asbury Park 47
1995 Neptune 41
1996 Neptune 30
1997 Notre Dame 45
1998 Deptford 30
Bridgeton
1999 Buena 62
2000 Bridgeton 36
2001 Voorhees 38.5
2002 Hopewell Valley 46
2003 Hopewell Valley 41
2004 Parsippany 22
Roselle Catholic
2005 Hopewell Valley 38
2006 Pleasantville 42
2007 Hopewell Valley 60
2008 Hopewell Valley 56
2009 Hopewell Valley 65
2010 Delsea 44
2011 Delsea 50
2012 Voorhees 32
2013 Ramapo 33
2014 Ramapo 45
2015 Matawan 34
2016 River Dell 30
2017 West Essex 44
2018 Rumson-Fair Haven 29