Group III
Dash
Year Name School Performance
1960 Rich Vininski Morris Hills 6.7*
1961 Art Garrett Edgewood 6.6*
1962 Jim Corbin Lincoln 6.5*
1963 John McManus South Side 6.6*
1964 Mel Reuben South Side 6.6*
1965 Bill Walker Englewood 6.5*
1966 Bill Walker Englewood 6.3*
1967 Colin Gallon South Side 6.6*
1968 Don Schneider Watchung Hills 6.6*
1969 Ed Jones Lincoln 6.5*
1970 John Boxley Deptford 6.4*
1971 Carl Stewart Rahway 6.3*
1972 Ron Moore Weequahic 6.7*
1973 John Kyle Asbury Park 6.6*
1974 Charles Walker Lakewood 6.5*
1975 Darrell Richardson East Orange 6.5*
1976 Luis Moore Overbrook 6.3*
1977 Tim White Asbury Park 6.3*
1978 Carlos Roberts Franklin 6.6*
1979 Jay Jackson Asbury Park 6.5*
1980 Matt Godbolt Ewing 6.4
1981 Bob Askew Summit 6.5
1982 Clark Waddell Franklin 6.59
1983 Clark Waddell Franklin 6.3
1984 Ron Varlow Franklin 6.4
1985 Gary Satterwhite Rahway 6.4
1986 Ken Reynolds Willingboro 6.5
1987 Lamonte Brown Demarest 6.5
1988 Chris Donaldson Willingboro 6.75
1989 Scott Foster Wall 6.58
1990 Greg Evans Red Bank 6.50
1991 Ty Adams Monmouth 6.54
1992 Darian English Wilson 6.55
1993 Darian English Wilson 6.61
1994 Terry Pearson Lincoln 6.72
1995 Kevin Doughty Oakcrest 6.75
1996 Keith Tweedy Morristown 6.63
1997 Albert Newkirk Camden 6.56
1998 Todd Matthews Notre Dame 6.66
1999 Armen Sample Belleville 6.70
2000 Anthony Davis Plainfield 6.58
2001 Jamar Ervin Camden 6.54
2002 Adrian Durant Teaneck 6.72
2003 Adian Sanderson Ewing 6.57
2004 Sherron Bullock Camden 6.58
2005 Doug Cloninger Morristown 6.66
2006 Bruce Black Hamilton West 6.62
2007 Charles Willis Hamilton West 6.56
2008 Mike Peavey Neptune 6.46
2009 Damiere Byrd Timber Creek 6.46
2010 Rashon Evans Irvington 6.53
2011 Fabian Santiago Oakcrest 6.56
2012 Fabian Santiago Oakcrest 6.48
2013 Andrew Chery Burlington Twp. 6.57
2014 Kareem Ali Timber Creek 6.63
2015 Martin Booker Jr. Pennsauken 6.59
2016 Marvin Morgan Neptune 6.47
2017 Marvin Morgan Neptune 6.38
2018 Aidan Burns Clearview 6.53
200
Year
2005 Austin Casey Parsippany Hills 22.95
2006 Charles Cox Monmouth 22.28
300Y
1960 Ted Johnson Lincoln 35.0*
440/400
Year Name School Performance
1960 Bob Johnson Asbury Park 53.2*
1961 Len Byrd Leonia 52.9*
1962 Wilbur Smith Lincoln 53.2*
1963 Dwight Peck Pascack Valley 53.4*
1964 Rich Levandoski South Plainfield 54.7*
1965 Rich Levandoski South Plainfield 54.2*
1966 Rich Levandoski South Plainfield 52.6*
1967 Jerry Clark Deptford 50.4*
1968 Dave Faust New Milford 51.8*
1969 Keith Davis Lincoln 50.1*
1970 Steve Riccardi Iselin 51.4*
1971 Mark Dexter Tenafly 51.8*
1972 Nate Austin Rahway 51.3*
1973 Ken Superak Carteret 53.1*
1974 Lionel Adams Monmouth 51.7*
1975 Paul Durant Long Branch 51.3*
1976 James Barr West Side 51.1*
1977 Tim White Asbury Park 51.4*
1978 Bob Daye Lakewood 51.4*
1979 George Hayes Monmouth 49.7*
1980 Jack Armour Lincoln 49.9
1981 Elliott Johnson Ewing 50.3
1982 Joe Strickland Newark Central 48.6
1983 Clark Waddell Franklin 50.6
1984 Treno Denson Rahway 51.9
1985 Harold Rollins Lakewood 49.2
1986 Andy Wingate East Orange 50.5
1987 Tim Cusack Lakewood 50.04
1988 Sean Scott Willingboro 50.38
1989 David Fields Monmouth 50.59
1990 William Mobley Eastern 49.98
1991 Chuck Crowders West Morris 50.20
1992 Keith Barber Weequahic 50.87
1993 Ty Adams Monmouth 50.92
1994 Royce Reed Bridgeton 50.29
1995 Ricky Moore South Brunswick 52.73
1996 Anthony Campbell Snyder 51.43
1997 Mike Aguilar Lakewood 51.51
1998 Charlz Hester Toms River South 50.31
1999 Liam Jones Sayreville 51.60
2000 Liam Jones Sayreville 51.39
2001 John Morris Camden 49.68
2002 Adrian Durant Teaneck 51.57
2003 Adian Sanderson Ewing 50.66
2004 Reuben McCoy Winslow Twp. 49.98
2005 Jihad Springer Shabazz 51.64
2006 Charles Cox Monmouth 50.16
2007 Sherman Goree Camden 50.52
2008 Terry Alston Camden 50.08
2009 Andrew Burt Lacey Twp. 50.04
2010 Geoffrey Stewart West Side 50.82
2011 Bryan Murphy Teaneck 50.83
2012 Akmed Muhammad Oakcrest 49.96
2013 Colin Winslow Sayreville 50.00
2014 Jamaad Muse Timber Creek 49.46
2015 Greg Stickle Randolph 50.36
2016 Marquan Jones Pennsauken 50.10
2017 Martin Booker Jr. Pennsauken 50.03
2018 Braheem Whitfield Pennsauken 50.72
880/800
Year Name School Performance
1960 Bob Linders Demarest 2:02.7*
1961 NO RACE
1962 NO RACE
1963 NO RACE
1964 NO RACE
1965 NO RACE
1966 NO RACE
1967 Everett Schenck Glen Rock 2:00.8*
1968 Wayne Jenkins Deptford 2:00.6*
1969 Wayne Jenkins Deptford 2:00.1*
1970 Bob Cooper Deptford 2:00.8*
1971 Jim Blackburn Rahway 1:58.7*
1972 John Tanner Demarest 2:01.2*
1973 Tim Solomon Rahway 1:58.5*
1974 Odie Huffman Monmouth 1:58.0*
1975 Ben Geltzeiler Springfield 2:02.3*
1976 Kelvin Washington Lincoln 1:58.2*
1977 Willie Gandy Asbury Park 1:59.7*
1978 Tom Ramsey Morris Hills 2:01.4*
1979 Marv Brown Monmouth 2:01.1*
1980 Marv Brown Monmouth 1:59.5
1981 Maurice Murray Weequahic 1:58.0
1982 Pat Kelty Toms River South 1:58.4
1983 Umar Lateef Shabazz 2:00.6
1984 Fred Bronner Morris Hills 1:57.4
1985 Fred Bronner Morris Hills 2:00.9
1986 Terry Bellamy Willingboro 2:01.6
1987 Roger Lawyer Willingboro 2:02.10
1988 Roger Lawyer Willingboro 1:57.49
1989 Steve Liona Raritan 2:00.48
1990 Clinton Bell Franklin 2:00.24
1991 Josh Suckey Morris Hills 1:58.17
1992 Pat Redmond North Hunterdon 1:59.09
1993 Rob Motz Rahway 1:56.57
1994 Rob Motz Rahway 1:58.65
1995 Ted Kilcommons Westfield 1:59.98
1996 Matt Elmuccio Westfield 1:55.17
1997 Matt Elmuccio Westfield 1:56.42
1998 Ryan Smith Morristown 1:59.37
1999 Eric Motzenbacker Wall 1:57.34
2000 Dave Heerema West Milford 2:00.98
2001 John Morris Camden 2:02.99
2002 Jeff Zodda Notre Dame 1:58.31
2003 Jeff Williams South Plainfield 1:58.10
2004 Greg Gomez Franklin 1:59.08
2005 Tom Friscia Red Bank 2:01.42
2006 Jason Apwah Roxbury 1:57.67
2007 Jason Apwah Roxbury 1:58.11
2008 Tom Pierson Lacey Twp. 1:59.21
2009 Tivo Rivera Kingsway 1:56.32
2010 Hamer Farag Morristown 1:56.37
2011 Miles Schoedler Ocean City 1:57.59
2012 AJ Chavez West Windsor So. 1:57.34
2013 Darrell Manhertz Kingsway 1:53.79
2014 Marc Rienas Old Tappan 1:58.14
2015 Marc Rienas Old Tappan 1:57.45
2016 Ian McNally Morris Hills 1:55.81
2017 Damien Dilcher Brick 1:58.56
2018 Damien Dilcher Brick 1:56.15
1000 Y
Year Name School Performance
1961 Bob Woodley Pascack Valley 2:24.2*
1962 Jack Shaw Tenafly 2:24.4*
1963 Frank Hagan South Side 2:27.9*
1964 Dante Teagno Tenafly 2:27.3*
1965 Steve Huganir Pascack Valley 2:25.5*
1966 Ray Siegrist Watchung Hills 2:26.4*
Mile/1500/1600
Year Name School Performance
1960 John Portee Irvington Tech 4:27.9*
1961 Tim Wilson Parsippany 4:43.4*
1962 John Loeschhorn Ramapo 4:52.5*
1963 Rod Lasher South Side 4:40.5*
1964 Gary Glover New Milford 4:49.7*
1965 Phil Peterson Watchung Hills 4:37.6*
1966 Cliff Christensen North Plainfield 4:52.1*
1967 Tom Thievon Watchung Hills 4:30.2*
1968 Glen Settles Lincoln 4:33.5*
1969 Jim Hennessey New Milford 4:24.9*
1970 Bill Dralle Pascack Hills 4:29.0*
1971 Rich Karrh Englewood 4:28.8*
1972 George MacKay Pascack Hills 4:31.6*
1973 George MacKay Pascack Hills 4:20.5*
1974 Clark Woods Pascack Valley 4:29.1*
1975 Frank Verdon Parsippany 4:29.4*
1976 Rick Devine Westwood 4:22.8*
1977 Roger Jones Ramsey 4:17.2*
1978 John McShay Collingswood 4:29.2*
1979 Kevin Barnes Weequahic 4:30.2*
1980 Jim McKeon Millburn 4:06.8&
1981 Ken Hicks Jr. Lakewood 4:11.5&
1982 Tom Fischer Manalapan 4:21.6
1983 Steve Schadler Bergenfield 4:26.2
1984 Steve Schadler Bergenfield 4:27.5
1985 Andy Martin North Hunterdon 4:26.3
1986 Herb Williams Lakewood 4:29.0
1987 Cesar Gaudin Union Hill 4:31.6
1988 Frank Wiggins Hanover Park 4:27.04
1989 Urie Ridgeway Bridgeton 4:31.3
1990 Shane DeGannes Wilson 4:28.49
1991 Moses Mekbeb Cliffside Park 4:31.5
1992 Jon Beym Notre Dame 4:34.94
1993 Bill Grogan Bergenfield 4:28.24
Pat Dolan North Hunterdon
1994 Chris Greer Toms River South 4:30.78
1995 Chris Greer Toms River South 4:23.19
1996 Isidro Pimentel Snyder 4:28.48
1997 Mike Krug Westfield 4:27.92
1998 Nathan Sisco North Hunterdon 4:31.05
1999 Todd Henderson Notre Dame 4:32.49
2000 Joe Lacovara-Switzer Egg Harbor 4:32.52
2001 Brian Boyett Parsippany Hills 4:22.93
2002 John Richardson Ocean City 4:27.69
2003 Jeremy Zagorski Parsippany Hills 4:25.51
2004 Joe Kingsbery Red Bank 4:24.41
2005 Geoff McGrane Randolph 4:29.63
2006 Craig Forys Colts Neck 4:22.03
2007 Tony Salvatore Wayne Valley 4:24.24
2008 Ryan Birchmeier Ocean City 4:21.02
2009 Jim Rosa West Windsor No. 4:16.59
2010 Sam Macaluso West Windsor So. 4:14.94
2011 Miles Schoedler Ocean City 4:16.57
2012 Chris Marco Toms River South 4:19.59
2013 Alexander Cary Morristown 4:22.86
2014 Bill Dolan Clearview 4:19.53
2015 Marc Rienas Old Tappan 4:19.92
2016 Tim Bason West Windsor So. 4:19.28
2017 Elliot Gindi Ocean Twp. 4:17.56
2018 Luke Johnson West Windsor No. 4:20.24
2M/3000/3200
Year Name School Performance
1966 Russ Taintor Brick 10:08.1*
1967 George DiEnno Triton Blue 9:46.0*
1968 Russ Taintor Brick 9:36.5*
1969 Ken Medlin Haddon Twp. 9:29.5*
1970 Mike Butynes Sterling 9:27.5*
1971 Mike Butynes Sterling 9:32.0*
1972 Mike Butynes Sterling 9:17.0*
1973 Jim Conner Dumont 9:39.0*
1974 Sal Vega Memorial 9:28.7*
1975 Larry Friedman Moorestown 9:33.7*
1976 Bob Siehl Morris Hills 9:25.4*
1977 Bob Siehl Morris Hills 9:28.7*
1978 Gene Doyle Moorestown 9:45.0*
1979 Scott Warner Parsippany Hills 9:53.4*
1980 Doug Atkinson Rancocas Valley 8:57.8&
1981 Tom Fischer Manalapan 8:50.7&
1982 Rich Byrne Ridgefield Park 9:32.0
1983 Steve Schadler Bergenfield 9:38.0
1984 Brad Hudson North Hunterdon 9:12.7
1985 Bill Babcock North Hunterdon 9:30.4
1986 Kevin Pumphrey Highland 9:19.7
1987 Cesar Gaudin Union Hill 9:31.9
1988 Lance Hess Bridgeton 9:40.0
1989 Urie Ridgeway Bridgeton 9:29.24
1990 Clinton Bell Franklin 9:36.45
1991 Ken Flynn Ramsey 9:38.31
1992 Eric Willis Notre Dame 9:44.74
1993 Pat Dolan North Hunterdon 9:34.77
1994 Geoff Wayton Mainland 9:52.6
1995 Scott Muoio Brick 9:36.03
1996 Sean McCafferty Central Ocean 9:29.98
1997 Adam Daniels Seton Hall 9:33.12
1998 Todd Henderson Notre Dame 9:42.89
1999 Jason Andrews Lakewood 9:33.63
2000 Brian Boyett Parsippany Hills 9:54.99
2001 Brian Boyett Parsippany Hills 9:45.89
2002 Jim Flannery St. Jos. (Met) 9:38.16
2003 Jeremy Zagorski Parsippany Hills 9:39.78
2004 Jeremy Zagorski Parsippany Hills 9:20.57
2005 Geoff McGrane Randolph 9:46.20
2006 Craig Forys Colts Neck 9:22.08
2007 Brian Leung West Windsor So. 9:25.56
2008 Brian Leung West Windsor So. 9:02.61
2009 Joe Rosa West Windsor No. 9:22.23
2010 Jim Rosa West Windsor No. 9:05.26
2011 Robert Rawls Triton 9:20.33
2012 Connor Herr Shawnee 9:25.83
2013 Tom O'neill Middletown North 9:18.48
2014 Tom O'neill Middletown North 9:22.22
2015 Conor Murphy Allentown 9:26.61
2016 Jordan Brannan Colts Neck 9:19.60
2017 Jordan Brannan Colts Neck 9:17.77
2018 Vedang Lad West Windsor No. 9:20.57
Hurdles
Year Name School Performance
1960 Jim Schibanoff Bound Brook 7.6*
1961 Charles Makarian Tenafly 7.7*
1962 Len Moore Edison Tech 7.6*
1963 Fred Mitchell South Side 7.6*
1964 Charles Proctor South Side 7.6*
1965 Len Corn Ramapo 7.4*
1966 Cal Pretlow Edison Tech 7.8*
1967 Jim McCaskill Long Branch 7.5*
1968 Vince O'Neil North Plainfield 7.4*
1969 Ken Clark New Milford 7.3*
1970 Paul Ricciardi Iselin 7.3*
1971 Paul Ricciardi Iselin 7.2*
1972 Nate Austin Rahway 7.4*
1973 Steve Walker South Brunswick 7.6*
1974 Quentin Wheeler Monmouth 7.3*
1975 Jim Little Moorestown 7.4*
1976 Jim Little Moorestown 7.3*
1977 Sean Moore Overbrook 7.3*
1978 Keith Lindsley Morris Hills 7.6*
1979 Craig Morris Monmouth 7.4
1980 Craig Morris Monmouth 7.3
1981 Rohan Dennis Newark Central 7.7
1982 Marv Battle Newark Central 7.76
1983 Walt Outing Vailsburg 7.6
1984 Eugene Mumford Rancocas Valley 7.4
1985 Eric Frieson Willingboro 7.6
1986 Terry Cannon Randolph 7.6
1987 Byram Hunt Lakewood 7.71
1988 Doug Newman Willingboro 7.63
1989 Gerard Reynolds Willingboro 7.62
1990 Don Hickson Highland 7.52
1991 Vince Rawlins Eastern 7.74
1992 Donovan Darius Wilson 7.87
1993 Dudley Dorival Ewing 7.66
1994 Jason Ellis Lakewood 7.67
1995 Adam Devlin Sayreville 7.80
1996 Greg Christie Perth Amboy 7.63
1997 Scott McCray Camden 7.66
1998 Todd Matthews Notre Dame 7.62
1999 Danyne Brown Camden 7.56
2000 Dwight Ruff Camden 7.66
2001 Dwight Ruff Camden 7.52
2002 Aaron Ross Clearview 7.76
2003 Jeff Porter Franklin 7.51
2004 Reuben McCoy Winslow Twp. 7.71
2005 Tyrell Ross Clearview 7.78
2006 Kevin Gauntt Seneca 7.73
2007 Emanuel Meyers Lakewood 7.70
2008 Matt Marshall Camden 7.56
2009 Joshua Evans Irvington 7.41
2010 Rashon Evans Irvington 7.77
2011 Greg Caldwell West Windsor No. 7.58
2012 Greg Caldwell West Windsor No. 7.48
2013 Chase Toliver Oakcrest 7.64
2014 Kevin Hagamin Timber Creek 7.63
2015 Alex Borzelin Hamilton North 7.51
2016 Sean David Highland 7.56
2017 Jamil Adams Winslow Twp. 7.68
2018 Josiah Cadet Cranford 7.69
High Jump
Year Name School Performance
1960 Bruce Hoffman Ramapo 6-1.5
1961 Len Smith Edgewood 6-0
1962 Walter Brush Pascack Valley 5-10.5
1963 Rich Waterfall New Milford 5-11
1964 Columbus Williams South Side 6-2
1965 Rich Levandoski South Plainfield 6-2
1966 Barry Shepard Tenafly 6-0
1967 Bill Waterfall New Milford 6-3.5
1968 Jeff Fried New Milford 6-4.25
1969 Leroy Hayes Asbury Park 6-2
1970 Fred Zeiher West Essex 6-3
1971 Fred Zeiher West Essex 6-4
1972 Kevin Allen Madison Twp. 6-2
1973 Gary Olyear Clark 6-2
1974 Jim Russell Memorial 6-2
1975 Rainier Malzbender Springfield 6-4.5
1976 Jim Pringle Moorestown 6-6
1977 Barry Anderson Rancocas Valley 6-8
1978 Howard Fiderer Highland 6-3
1979 Milt Goode Monmouth 6-10
1980 Dan Porter Pascack Valley 6-4
1981 Frank D'Angelo Bridgewater West 6-4
1982 Jesse Jenkins Toms River South 6-6
1983 Jesse Jenkins Toms River South 6-6
1984 Dave Weismantel Vernon 6-4.5
1985 Craig Wiley Mount Olive 6-6
1986 Craig Wiley Mount Olive 6-6
1987 Terry Ferguson Cherry Hill West 6-8
1988 Wray Brown Willingboro 6-4
1989 Bill Convery Cedar Ridge 6-4
1990 Andrew Kearney Lakewood 6-6
1991 Mike Loftin North Hunterdon 7-0
1992 Curtis Bennett Lakewood 6-4
1993 Jameel Sanders Bridgeton 6-6
1994 Ryan O'Connell Mainland 6-8
1995 Derek Weeks North Brunswick 6-8
1996 Dave Klemic Mainland 6-4
1997 Tim Upshur Hamilton 6-8
1998 Todd Matthews Notre Dame 6-4
1999 Blair Woodward Scotch Plains 6-6
2000 Paul Klemic Mainland 6-8
2001 Mike Morrison Willingboro 6-4
2002 Mike Morrison Willingboro 6-8
2003 Mike Morrison Willingboro 7-1
2004 Bruce Francis Timber Creek 6-4
2005 Oderick Turner Teaneck 6-4
2006 Josh Butler Delsea 6-8
2007 John Provanzik Lacey Twp. 6-4
2008 Ameer Wright Irvington 6-4
2009 Joshua Evans Irvington 6-2
2010 Daniel Lucey Central Reg. 6-2
2011 James O'Connor Ocean City 6-4
2012 Brandon Grayson Timber Creek 6-4
2013 Zach Davis Sparta 6-6
2014 Larry Russell Timber Creek 6-8
2015 Michael Morris Allentown 6-2
2016 Ryan Tompkins Colts Neck 6-6
2017 Ryan Tompkins Colts Neck 6-4
2018 Mark Anselmi Middletown South 6-4
Shot Put
Year Name School Performance
1960 Bruce Pitot Ridgefield Park 52-11
1961 John Kuzman Wayne 54-4
1962 Brian Hondru North Plainfield 57-11
1963 Brian Hondru North Plainfield 56-6.5
1964 Bob Newman Mahwah n.t.
1965 Gary Zemel North Plainfield 56-10
1966 Ed Nicholas Watchung Hills 50-4.25
1967 Dom Mazza Long Branch 58-5
1968 Paul Cammorata River Dell 54-2
1969 Randy Sokolik New Milford 57-5
1970 Clive Reihl Deptford 52-2.5
1971 Fred Aquino New Milford 53-4
1972 Tom Watson Morris Knolls 57-7
1973 Bob Ringwall Carteret 57-2.5
1974 Bruce Heide Springfield 50-10
1975 Bruce Heide Springfield 58-7
1976 Vaughn Skidmore Ocean Twp. 57-11
1977 Kim Miller East Orange 56-4.5
1978 Bob Celentano Demarest 54-6
1979 Dave DiMattia Lenape 58-5.5
1980 Mitch Reeder Asbury Park 55-5
1981 Bruce Denmark Moorestown 51-6.5
1982 Pete Ramsey Neptune 55-5.5
1983 Chris Politi South Plainfield 53-10
1984 Dave Cassens Demarest 53-9.5
1985 Eric Eppler Bridgewater West 57-5
1986 Mike Theuerkauf Demarest 54-10
1987 Mike Theuerkauf Demarest 57-6.5
1988 Mike Theuerkauf Demarest 58-11.25
1989 Kevin Flynn Cedar Ridge 53-9.75
1990 Chris Bolden Edgewood 57-11.25
1991 Warren DeShields Bridgeton 55-9.5
1992 Tyrone Garland Matawan 58-6.25
1993 Tyrone Garland Matawan 62-6.5
1994 Ray Wilks Bridgeton 55-9.5
1995 Matt Hanford Toms River South 53-5.5
1996 Keith Rzewuski St. Jos. (Met) 55-10
1997 Keith Rzewuski St. Jos. (Met) 58-11
1998 Terrance Glover Hamilton 51-7.75
1999 Terrance Glover Hamilton 59-7.75
2000 Brad Cunningham Hudson Catholic 54-9
2001 Matthew Babcock Hightstown 52-10
2002 Michael Koping Franklin 52-2.5
2003 Paul Applegate Toms River South 56-7
2004 Ell Ash Willingboro 57-2.5
2005 Khyle Osborne Morristown 54-6
2006 Greg Tomczyk West Morris Central 53-1 1/4
2007 Mike Alleman Scotch Plains 59-6 1/2
2008 Mike Alleman Scotch Plains 63-8 1/2
2009 Nick Vena Morristown 67-6 1/2
2010 Nick Vena Morristown 68-5
2011 Nick Vena Morristown 70-4 1/2
2012 Andrew Trumbetti Demarest 54-11
2013 Jude Brenya Hightstown 54-4 1/2
2014 Jesse Brown Central Reg. 53-4
2015 Dan Gilligan Toms River East 56-1 3/4
2016 Dan Gilligan Toms River East 58-7 3/4
2017 Todd Stueber Toms River South 55-10 1/4
2018 Joshua Lezin Lakewood 60-0
Pole Vault
Year
2005 David McCullough Toms River South 13-6
2006 Dan Kline Roxbury 14-3
2007 Andrew Long West Windsor So. 13-0
2008 Adam Lazor West Milford 14-0
2009 Michael Maira Seneca 14-6
2010 Eric Cottrell Toms River South 13-6
2011 Dylan Spadaccini Matawan 14-0
2012 Nicholas Eckett Jackson Liberty 14-0
2013 Nicholas Eckett Jackson Liberty 15-0
2014 Luke Annichiarico Old Tappan 15-6
2015 Joseph Egri JFK Iselin 13-6
2016 Greg Fuerte Paramus 13-6
2017 Seth Kricheff Old Tappan 14-0
2018 Tyler Hrbek Old Tappan 15-0
1000 Y Relay
Year Name School Performance
1962 Lincoln 1:56.3*
1963 Lincoln 1:55.7*
1964 Lincoln 1:54.6*
1965 Lincoln 1:55.2*
2 Mile Relay
Year Name School Performance
1961 Demarest 8:46.0*
1962 South Side 8:47.9*
1963 Pascack Valley n.t.
1964 Tenafly 8:50.2*
1965 Pascack Valley 8:35.4*
Mile/1600 Relay
Year Name School Performance
1960 Pascack Valley 3:44.5*
1961 Demarest 3:42.4*
1962 South Side 3:45.7*
1963 Lincoln 3:46.5*
1964 South Side 3:43.6*
1965 Tenafly 3:43.9*
1966 Lincoln 3:43.8*
1967 NO RACE
1968 NO RACE
1969 Lincoln 3:26.7*
1970 Englewood 3:30.5*
1971 Rahway 3:28.6*
1972 NO RACE
1973 NO RACE
1974 NO RACE
1975 NO RACE
1976 NO RACE
1977 NO RACE
1978 NO RACE
1979 NO RACE
1980 NO RACE
1981 NO RACE
1982 NO RACE
1983 NO RACE
1984 NO RACE
1985 NO RACE
1986 NO RACE
1987 NO RACE
1988 NO RACE
1989 NO RACE
1990 NO RACE
1991 NO RACE
1992 NO RACE
1993 NO RACE
1994 Rahway 3:33.11
1995 Clifford Scott 3:30.68
1996 Wilson 3:29.51
1997 Camden 3:27.50
1998 NO RACE
1999 Wilson 3:28.78
2000 Camden 3:30.88
2001 Camden 3:27.50
2002 Willingboro 3:28.36
2003 Willingboro 3:26.43
2004 Camden 3:25.74
2005 NO RACE
2006 NO RACE
2007 Camden 3:26.74
2008 Winslow Twp. 3:23.24
2009 Timber Creek 3:24.90
2010 Winslow Twp. 3:29.45
2011 Oakcrest 3:27.23
2012 Oakcrest 3:24.00
2013 Timber Creek 3:27.90
2014 Timber Creek 3:25.17
2015 Old Tappan 3:29.24
2016 Chatham 3:28.88
2017 Pennsauken 3:27.88
2018 Pennsauken 3:27.37
Team Scoring
Year Name School Performance
1960 Englewood 15.4
1961 Demarest 14
1962 Tenafly 28
1963 South Side 36
1964 South Side
1965 Pascack Valley 22
1966 Tenafly 22
1967 Long Branch 21
1968 New Milford 21
1969 Lincoln 26
1970 Deptford 21
1971 Rahway 29
1972 Rahway 20
1973 Carteret 18
1974 Monmouth 21
1975 Springfield 21
Long Branch
1976 Moorestown 13
1977 Asbury Park 23
1978 Morris Hills 12
1979 Monmouth 31
1980 Asbury Park 21
1981 Weequahic 13
1982 Long Branch 14
1983 Vailsburg 16
1984 North Hunterdon 10
1985 Lakewood 17
1986 Willingboro 22
1987 Willingboro 26
1988 Willingboro 27
1989 Monmouth 15
Bridgeton 15
Willingboro 15
1990 Franklin 23
1991 Bridgeton 17.5
1992 Wilson 32
1993 Wilson 38
1994 Bridgeton 37
1995 Toms River South 29
1996 Mainland 44
1997 Willingboro 32
1998 Notre Dame 42
1999 Lakewood 40
2000 Willingboro 36
2001 Camden 59
2002 Willingboro 28
2003 Ewing 58
2004 Winslow Twp. 45
2005 Randolph 30
2006 Monmouth 39.75
2007 Camden 30
2008 Irvington 29
Camden 29
2009 West Windsor No. 49
2010 Jackson 40
2011 Ocean City 48
2012 Oakcrest 60
2013 Timber Creek 41
2014 Timber Creek 65
2015 Old Tappan 30
Kingsway 30
2016 Colts Neck 34
2017 Colts Neck 43
2018 West Windsor No. 44