Group III
Dash
Year Name School Performance
1980 Othalene Morrison Long Branch 7.3
1981 Pam Hudson North Hunterdon 7.3
1982 Pam Hudson North Hunterdon 7.1
1983 Claire Connor Rahway 7.2
1984 Claire Connor Rahway 6.9
1985 Angela Hill West Side 7.2
1986 Artrelia Turner Wilson 7.30
1987 Rhonda Saunders Clifford Scott 7.53
1988 Rhonda Saunders Clifford Scott 7.36
1989 Gily Dishon Tenafly 7.32
1990 Drexel Long Monmouth 7.23
1991 Regina Trotter Weequahic 7.12
1992 Tameika Conway Toms River South 7.50
1993 Medina Salaam Camden 7.38
1994 Medina Salaam Camden 7.35
1995 Darriea Pigott West Orange 7.33
1996 Dana Burnett Williamstown 7.23
1997 Shaunte Sheard Franklin 7.43
1998 Magenta Taylor Willingboro 7.29
1999 Magenta Taylor Willingboro 7.27
2000 Takara Wilks Lincoln 7.38
2001 Latoya Charmical Wilson 7.33
2002 Shanda Jackson East Orange 7.34
2003 Jenna Harris Franklin 7.34
2004 Dominque Merchant Winslow Twp. 7.29
2005 Shavon Greaves Lakewood 7.28
2006 Krystal Cantey Winslow Twp. 7.17
2007 Georgina Nembhard Ocean Twp. 7.18
2008 Assante Johnson Camden 7.20
2009 Janay Mitchell Teaneck 7.17
2010 Tylia Gillon Jackson 7.13
2011 Stey'ce McNeil Winslow Twp. 7.23
2012 Ste'yce McNeil Winslow Twp. 7.11
2013 Torie Robinson Winslow Twp. 7.05
2014 Torie Robinson Winslow Twp. 7.05
2015 Marissa Flim Hamilton West 7.30
2016 Ayanna Fate Newark Tech 7.40
2017 Flora Ahiarakwe Winslow Twp. 7.15
2018 Jaela Thomas Brick Mem. 7.27
200
Year
2005 Symone O'Connor Franklin 25.92
2006 Kristen Mahon Notre Dame 25.12
400
Year Name School Performance
1980 Robin Stephens Lakewood 59.2
1981 Robin Stephens Lakewood 58.8
1982 Tisa Stubbs Englewood 59.4
1983 Tatiana Smolin Randolph 59.7
1984 Jackie Bobien Clifford Scott 57.4
1985 Gisele Harris Shabazz 57.0
1986 Gisele Harris Shabazz 56.45
1987 Tonya Lee Rancocas Valley 59.88
1988 Shelley Mitchell Lakewood 58.93
1989 Michelle Samuels Red Bank 57.35
1990 Drexel Long Monmouth 56.48
1991 Drexel Long Monmouth 57.96
1992 Kisha Blanton Neptune 58.52
1993 Kisha Blanton Neptune 59.26
1994 Angela Lee Franklin 58.24
1995 Angela Lee Franklin 59.37
1996 Dana Burnett Williamstown 58.36
1997 Vernick Smith Wilson 1:00.01
1998 Shakirah Rutherford Willingboro 58.57
1999 Shakirah Rutherford Willingboro 59.73
2000 Danielle Myricks Willingboro 58.24
2001 Danielle Myricks Willingboro 57.70
2002 Halimah Bashir Willingboro 58.90
2003 Halimah Bashir Willingboro 58.03
2004 Symone O'Connor Franklin 59.01
2005 Symone O'Connor Franklin 57.80
2006 Krystal Cantey Winslow Twp. 57.11
2007 Kristen Mahon Notre Dame 57.19
2008 Michelle Brown Seneca 57.72
2009 Michelle Brown Seneca 56.56
2010 Michelle Brown Seneca 57.09
2011 Ste'yce McNeil Winslow Twp. 56.69
2012 Ste'yce McNeil Winslow Twp. 56.62
2013 Thalia Cooper Kingsway 57.92
2014 Thalia Cooper Kingsway 58.29
2015 Thalia Cooper Kingsway 58.67
2016 Flora Ahiarakwe Winslow Twp. 59.08
2017 Jenna Reid Middletown North 59.18
2018 Flora Ahiarakwe Winslow Twp. 57.67
800
Year Name School Performance
1980 Maureen Hogan Randolph 2:25.6
1981 Marge DeMarrais North Hunterdon 2:21.7
1982 Kim Sannito Caldwell 2:16.9
1983 Widia Johnson Vailsburg 2:22.0
1984 Angela Pulliam Newark Central 2:19.8
1985 Gisele Harris Shabazz 2:16.8
1986 Gisele Harris Shabazz 2:17.0
1987 Marcia Baker Vailsburg 2:24.37
1988 Marcia Baker Vailsburg 2:18.18
1989 Liane Sullivan St. Dominic's 2:21.39
1990 Rosealee Walters Clifford Scott 2:18.79
1991 Jennifer Metz Pascack Valley 2:19.58
1992 Jennifer Metz Pascack Valley 2:16.00
1993 Tara Powers Wall 2:18.35
1994 Jean Readie Queen of Peace 2:21.95
1995 Shelly Solheim Ocean City 2:22.43
1996 Vernick Smith Wilson 2:20.40
1997 Suzanne Schild Middletown South 2:21.23
1998 Latasha Taylor Willingboro 2:21.39
1999 Megan McDonald Roxbury 2:22.33
2000 Lauren Dike Middletown South 2:24.78
2001 Kathleen Trotter Red Bank 2:17.58
2002 Kathleen Trotter Red Bank 2:18.94
2003 Kathleen Trotter Red Bank 2:14.26
2004 Elizabeth Mayer Red Bank 2:19.83
2005 Emily MacNeil Westfield 2:19.65
2006 Ashley Cromartie Roxbury 2:18.95
2007 Ariann Neutts Roxbury 2:17.15
2008 Ariann Neutts Roxbury 2:17.25
2009 Ajee Wilson Neptune 2:13.70
2010 Mary Bohl Seneca 2:18.85
2011 Emily Mauro West Windsor So. 2:19.52
2012 Danielle Leavitt Lacey Twp. 2:20.77
2013 Claudia DiSomma Sparta 2:14.41
2014 Danielle Leavitt Lacey Twp. 2:15.06
2015 Catherine Pagano Northern Highlands 2:11.29
2016 Caroline O'Sullivan Old Tappan 2:15.10
2017 Caroline O'Sullivan Old Tappan 2:18.01
2018 Karly Forker Roxbury 2:17.62
1500/1600
Year Name School Performance
1980 Theresa Gschwind Summit 4:47.8&
1981 Theresa Gschwind Summit 4:48.3&
1982 Cheryl Tuosto North Brunswick 5:04.6
1983 Maura Hennessey Morris Hills 5:01.2
1984 Toni Ann Angione Bergenfield 5:09.7
1985 Jen Van Horn Wayne Valley 5:15.1
1986 Anne Letko North Hunterdon 5:14.46
1987 Anne Letko North Hunterdon 5:13.92
1988 Cathy Feeney Wayne Valley 5:11.82
1989 Cathy Feeney Wayne Valley 5:13.80
1990 Cathy Feeney Wayne Valley 5:09.62
1991 Christine Engel Mount Olive 5:08.36
1992 Christine Engel Mount Olive 5:04.74
1993 Amy Mizzone Wayne Valley 5:22.56
1994 Cathy McGuigan Bridgeton 5:26.63
1995 Amy Mizzone Wayne Valley 5:18.02
1996 Stephanie Snyder Randolph 5:13.74
1997 Abbey Hartman Ocean City 5:24.50
1998 Cate Guiney Middletown South 5:15.97
1999 Cate Guiney Middletown South 5:06.93
2000 Stephanie Last Roxbury 5:24.47
2001 Amanda Trotter Red Bank 5:18.97
2002 Amanda Trotter Red Bank 5:05.71
2003 Brittnee Bynoe Willingboro 5:12.26
2004 Jamie Liberti Middletown South 5:11.95
2005 Brittnee Bynoe Willingboro 5:10.86
2006 Jenn Ennis Roxbury 5:01.01
2007 Erin McKenna Ramapo 5:04.17
2008 Ashley Cromartie Roxbury 4:59.92
2009 Ajee Wilson Neptune 4:58.78
2010 Claudia DiSomma Sparta 5:00.37
2011 Mary Migton Roxbury 5:05.47
2012 Kristen Niedrach Shawnee 5:01.86
2013 Josette Norris Tenafly 5:00.71
2014 Kylene Cochrane West Morris 4:54.07
2015 Olivia Viparina Roxbury 5:04.65
2016 Christina Rancan West Windsor So. 4:57.04
2017 Caroline O'Sullivan Old Tappan 5:02.26
2018 Caroline O'Sullivan Old Tappan 4:55.94
3000/3200
Year Name School Performance
1980 Theresa Gschwind Summit 10:25.7&
1981 Theresa Gschwind Summit 10:32.8&
1982 Theresa Gschwind Summit 11:04.7
1983 Maura Hennessey Morris Hills 11:13.4
1984 Missy Duchini Wayne Valley 11:11.5
1985 Jen Van Horn Wayne Valley 10:51.6
1986 Anne Letko North Hunterdon 10:38.50
1987 Anne Letko North Hunterdon 10:50.84
1988 Amy Kempf Paramus 11:20.90
1989 Cathy Feeney Wayne Valley 11:28.23
1990 Cathy Feeney Wayne Valley 10:46.58
1991 Mirjam Pietersma Ocean City 11:29.38
1992 Marianne Livingston Red Bank 11:23.98
1993 Cathy McGuigan Bridgeton 11:27.19
1994 Jackie Coscia Mount Olive 11:29.80
1995 Beth Crenshaw Wayne Valley 11:12.45
1996 Kelly McCabe Notre Dame 11:22.90
1997 Abbey Hartman Ocean City 11:23.69
1998 Cate Guiney Middletown South 11:01.84
1999 Cate Guiney Middletown South 10:41.12
2000 Stephanie Last Roxbury 11:39.69
2001 Amanda Trotter Red Bank 11:30.00
2002 Amanda Trotter Red Bank 10:53.89
2003 Amanda Trotter Red Bank 11:06.18
2004 Brittnee Bynoe Willingboro 11:23.49
2005 Ashley Higginson Colts Neck 11:09.97
2006 Brittany Sedberry Ocean City 10:30.25
2007 Amanda Goetchius Delsea 10:52.05
2008 Chelsea Ley Kingsway 10:49.55
2009 Chelsea Ley Kingsway 10:46.87
2010 Caroline Kellner West Windsor So. 10:56.59
2011 Caroline Kellner West Windsor So. 10:53.62
2012 Mackenzie Barry Mendham 10:37.19
2013 Mackenzie Barry Mendham 10:48.61
2014 Mackenzie Barry Mendham 10:47.94
2015 Grace Dwyer Hamilton No. 10:50.56
2016 Julia Guerra Indian Hills 10:42.72
2017 Alyssa Aldridge Mainland 11:03.93
2018 Monica Hebner Northern Highlands 10:48.41
Hurdles
Year Name School Performance
1980 Renee Carter Englewood 8.5
1981 Renee Carter Englewood 8.3
1982 Mary Samori Cliffside Park 8.4
1983 Carlette Smith Rahway 8.2
1984 Claire Connor Rahway 8.1
1985 Artrelia Turner Wilson 8.2
1986 Anne Bansemeir Nutley 8.41
1987 Alanna Porter Mount Olive 8.41
1988 Portia Burdette Wilson 8.45
1989 Simone Scott Clifford Scott 8.53
1990 Verta Maloney Mount Olive 8.58
1991 Helen Wilks Bridgeton 8.45
1992 Nicole Belcher Wilson 8.18
1993 Helen Wilks Bridgeton 8.34
1994 Helen Wilks Bridgeton 8.45
1995 Melissa Branigan Nutley 8.52
1996 Justyna Lobaza Linden 8.88
1997 Nichole Hill Oakcrest 8.47
1998 Kathleen McCabe Notre Dame 8.52
1999 Kiera Underwood Linden 8.48
2000 Amber Williams Roxbury 8.38
2001 Amber Williams Roxbury 8.39
2002 Kimberley Allan Willingboro 8.68
2003 Kimberley Allan Willingboro 8.49
2004 Delicia Sample Kingsway 8.37
2005 Michelle Smith Teaneck 8.67
2006 Krystal Cantey Winslow Twp. 8.45
2007 Holland Thomas West Windsor No. 8.41
2008 Azudei Dubois Irvington 8.36
2009 Stephanie Hicks Hamilton No. 8.33
2010 Ste'yce McNeil Winslow Twp. 8.43
2011 Ste'yce McNeil Winslow Twp. 8.19
2012 Ste'yce McNeil Winslow Twp. 7.92
2013 Torie Robinson Winslow Twp. 8.27
2014 Cidae'a Woods Winslow Twp. 8.11
2015 Gabrielle Bennett Winslow Twp. 8.24
2016 Brittany Preston Winslow Twp. 8.27
2017 Simone Kirton Chatham 8.24
2018 Icisys Sadler Summit 8.29
High Jump
Year Name School Performance
1980 Nancy Staudt Lakewood 5-2.25
1981 Robin Merrill Toms River South 5-2
1982 Tatiana Smolin Randolph 5-6
1983 Tatiana Smolin Randolph 5-4
1984 Tatiana Smolin Randolph 5-8
1985 Tatiana Smolin Randolph 5-6
1986 Amy Nehls Indian Hills 5-6
1987 Tonya Lee Rancocas Valley 5-6
1988 Shelley Mitchell Lakewood 5-4
1989 Dawn Ellery West Windsor 5-4
1990 Winsome Bogle Lakewood 5-0
1991 Winsome Bogle Lakewood 5-6
1992 Kristi White Cranford 5-5
1993 Michelle Dette Wayne Valley 5-2
1994 Kia Quick Monmouth 5-4
1995 Melissa Branigan Nutley 5-2
1996 Amanda Wolicki Ocean City 5-6
1997 Amanda Wolicki Ocean City 5-2
1998 Dierdre Mullen Notre Dame 5-6
1999 Dierdre Mullen Notre Dame 5-2
2000 Dierdre Mullen Notre Dame 5-6
2001 Antoinette Ausby Lakewood 5-4
2002 Lauren Graf Oakcrest 5-4
2003 Jenna Harris Franklin 5-2
2004 Tiyana Peters Mount Olive 5-6
2005 Jessica Malacrida Paramus 5-6
2006 Ariana Laferlita Middletown South 5-4
2007 Jessica Haughton Hightstown 5-4
2008 Jazmine Waller Winslow Twp. 5-4
2009 Mary Durek Shawnee 5-4
2010 Emily Kianka Hopewell Valley 5-8
2011 Meredith Mayer Hopewell Valley 5-2
2012 Elly Wardle Toms River South 5-4
2013 Alicia Terrell Timber Creek 5-6
2014 Cidae'a Woods Winslow Twp. 5-4
2015 Gabrielle Bennett Winslow Twp. 5-8
2016 Leah Wis Montville 5-4
2017 Tierra Hooker Timber Creek 5-6
2018 Tierra Hooker Timber Creek 5-6
Shot Put
Year Name School Performance
1980 Rena Antanelis Randolph 40-11*
1981 Rena Antanelis Randolph 41-6
1982 Pam Dukes Freehold Twp. 42-2
1983 Regina Weinpahl Westwood 42-1.5
1984 Michelle Houston Toms River South 39-1.5
1985 Lisette Zachgo Pascack Valley 39-10.5
1986 Damita Lucas Vailsburg 38-1.5
1987 Nicolette Muse Willingboro 35-11.25
1988 Tisha Kerrin Eastern 36-5.5
1989 Shanna Thompson Edgewood 35-6
1990 Traci Fuller Asbury Park 35-7.75
1991 Kyisha Lingo Camden Catholic 35-8.75
1992 Qiana DeShields Bridgeton 36-2.25
1993 Qiana DeShields Bridgeton 38-0.5
1994 Lorraine Smith Watchung Hills 39-11
1995 Typhanie Bates Williamstown 42-7.75
1996 Aricia Joasil Hamilton 37-6
1997 Aricia Joasil Hamilton 38-7
1998 Nicole Scott Willingboro 38-10.5
1999 Angie Rosamilia Parsippany Hills 41-6
2000 Jackie Hudgins Hightstown 36-7.75
2001 Jackie Hudgins Hightstown 47-0
2002 Jocelyn Kearney Lakewood 37-7.75
2003 Jazmine Fenlator Wayne Valley 37-4.5
2004 Jocelyn White Delsea 44-3.5
2005 Amanda Marshall Hightstown 40-0.75
2006 Kiara Johnson Williamstown 39-11.75
2007 Tiona Long New Brunswick 41-7.75
2008 DeAnne Hahn Brick Twp. 44-3.5
2009 Lisa Stuto Brick Twp. 40-11.5
2010 Alana Pantale Wayne Valley 42-2
2011 Apresha Hampton Teaneck 42-3
2012 Miriam Fadiga West Windsor So. 39-7
2013 Tara Daniels Kingsway 40-2
2014 Nikola Kanaris Demarest 41-8 3/4
2015 Nikola Kanaris Demarest 42-0
2016 Danielle Notarfrancesco Jackson Liberty 45-2.75
2017 Danielle Notarfrancesco Jackson Liberty 46-11
2018 Rachel Lavigne Toms River East 40-2 1/2
Pole Vault
Year
2005 Julianne Toto Middletown South 12-0
2006 Natalie Gengel Princeton 12-0
2007 Nicole Ragucci Monroe Twp. 10-0
2008 Nicole Ragucci Monroe Twp. 10-0
2009 Chrissy Finkel Montville 11-7
2010 Chelsea Hartigan Ramapo 10-6
2011 Kirsten Muhaw Montville 11-6
2012 Alexandra Elder Moorestown 10-6
2013 Haley Steele West Milford 11-0
2014 Haley Steele West Milford 11-0
2015 Kristina Langan Wayne Hills 11-6
2016 Jessica Ippolito Fair Lawn 10-6
2017 Jessica Ippolito Fair Lawn 11-6
2018 Melissa Purcell Pascack Valley 12-0 1/2
1600 Relay
Year Name School Performance
1980 Lakewood 4:09.3
1981 NO RACE
1982 NO RACE
1983 NO RACE
1984 NO RACE
1985 NO RACE
1986 NO RACE
1987 NO RACE
1988 NO RACE
1989 NO RACE
1990 NO RACE
1991 NO RACE
1992 NO RACE
1993 NO RACE
1994 Camden 4:02.67
1995 St. Dominic's 4:15.05
1996 Clifford Scott 4:10.98
1997 Middletown South 4:03.89
1998 NO RACE
1999 Willingboro 4:10.84
2000 Willingboro 4:06.51
2001 Willingboro 4:00.87
2002 Wilson 4:10.57
2003 Willingboro 4:03.55
2004 Willingboro 4:03.44
2005 NO RACE
2006 NO RACE
2007 Notre Dame 4:03.11
2008 Camden 4:01.23
2009 Seneca 4:00.78
2010 Sparta 4:01.77
2011 Winslow Twp. 4:04.36
2012 Neptune 3:58.47
2013 Neptune 3:59.23
2014 Winslow Twp. 4:00.22
2015 Timber Creek 4:02.71
2016 Winslow Twp. 4:00.02
2017 Winslow Twp. 3:57.53
2018 Winslow Twp. 3:57.36
Team Scoring
Year Name School Performance
1980 Lakewood 24
1981 Summit 14
1982 North Hunterdon 18
1983 Rahway 22
Morris Hills
1984 Rahway 21
1985 Wayne Valley 18
1986 North Hunterdon 15
1987 Rancocas Valley 16
1988 Lakewood 19
1989 Wayne Valley 16
Clifford Scott
1990 Monmouth 17
1991 Monmouth 11
1992 Franklin 22
1993 Bridgeton 44
1994 Bridgeton 40
1995 Wayne Valley 36
1996 Notre Dame 34
1997 Middletown South 43
1998 Willingboro 44
1999 Middletown South 54
2000 Roxbury 49
2001 Red Bank 48
2002 Willingboro 51
2003 Willingboro 67
2004 Willingboro 32
2005 Franklin 48
2006 Winslow Twp. 38
2007 Ramapo 35
2008 Roxbury 28
2009 Neptune 38
Seneca 38
2010 Seneca 42
2011 West Windsor So. 46
2012 Winslow Twp. 38
2013 Winslow Twp. 36
2014 Winslow Twp. 60
2015 Winslow Twp. 38
2016 West Windsor So. 38
2017 Timber Creek 44
2018 Winslow Twp. 65