Group IV
Dash
Year Name School Performance
1960 John Barbee Snyder 6.5*
1961 Ernie Wilson Plainfield 6.5*
1962 Charles Houston New Brunswick 6.4*
1963 Paul Byrdsell Montclair 6.6*
1964 Paul Wilson Plainfield 6.4*
1965 Rick Hopkins Neptune 6.4*
1966 Don Glover Asbury Park 6.6*
1967 Ed Samuels Montclair 6.4*
1968 Vin DiCioccio North Bergen 6.5*
1969 Al Jackson East Orange 6.4*
1970 Vin DiCioccio North Bergen 6.3*
1971 Van Butler Trenton 6.5*
1972 Joe Myatt Plainfield 6.6*
1973 Joe Myatt Plainfield 6.5*
1974 John Chambers Neptune 6.4*
1975 Jim Grubbs North Edison 6.5*
1976 Mike Peniston Neptune 6.4*
1977 Frank Kelly Westfield 6.3*
1978 Ron Singletary Trenton 6.3*
1979 Ron Singletary Trenton 6.4*
1980 Darnell Jackson Snyder 6.3
1981 Howard Coburn Montclair 6.5
1982 Tony Jones Edgewood 6.57
1983 Dennis Mitchell Edgewood 6.2
1984 Dennis Mitchell Edgewood n.t.
1985 Lee Jerkins Edgewood 6.50
1986 Tony Tiller Westfield 6.55
1987 Barry Bacon Neptune 6.4
1988 Charles Rankin Bayonne 6.63
1989 Rashid Thomas Elizabeth 6.54
1990 Juan Jones Elizabeth 6.55
1991 Marvin Brown Montclair 6.54
1992 Myles Savage Piscataway 6.6
1993 Kevin Rembert Passaic 6.69
1994 Dennis Sturdivant Vineland 6.72
1995 Gary Gordon Willingboro 6.59
1996 Albert Newkirk Camden 6.63
1997 Kishwayne Virgo Plainfield 6.69
1998 Ron Wright Toms River East 6.60
1999 Don Arumeni Old Bridge 6.70
2000 Khary Sharpe Eastern 6.57
2001 Stephen Andrews Kearny 6.65
2002 Todd Dutch Washington Twp. 6.58
2003 Shonn Greene Winslow Twp. 6.68
2004 Darren Ford Vineland 6.58
2005 Reginald Dixon-Venson Plainfield 6.67
2006 Reginald Dixon-Venson Plainfield 6.52
2007 Reginald Dixon-Venson Plainfield 6.37
2008 Chris Church Millville 6.54
2009 Stephen Knox Plainfield 6.52
2010 Brian Oni South Brunswick 6.56
2011 Jihaad Howard Brick 6.57
2012 Donald Urschel East Brunswick 6.58
2013 Curtis Fitzpatrick Egg Harbor 6.51
2014 Mikhail Micheaux Eastern 6.60
2015 Akeem Lindo East Orange 6.58
2016 Jason Cission Jr. Plainfield 6.47
2017 Bryce Watts Toms River North 6.41
2018 Mario Heslop Franklin 6.34
200
Year
2005 Bryant McCombs Old Bridge 22.68
2006 Phillip Reid Rancocas Valley 23.01
300Y
1960 Dennis Gray Snyder 34.4*
440/400
Year Name School Performance
1960 Stan Kozlowski Perth Amboy 53.9*
1961 Earl Rogers Newark Central 52.7*
1962 Gus Johnson Snyder 52.8*
1963 Gus Johnson Snyder 52.4*
1964 John Swinburne Dickinson 53.7*
1965 Bill Findler Neptune 53.2*
1966 Hardge Davis Montclair 52.6*
1967 Greg Tack Scotch Plains 51.0*
1968 Al Hicks Trenton 51.0*
1969 Hal Johnston Rahway 50.9*
1970 Tom Fennell Westfield 51.0*
1971 Dave Law Snyder 51.3*
1972 Dave Law Snyder 50.5*
1973 James Lewis Linden 50.8*
1974 Jerry Wyche Hackensack 51.4*
1975 Jim Johnson Snyder 52.1*
1976 Mike Peniston Neptune 49.7*
1977 Darrell Jeffress Trenton 50.4*
1978 Darrell Jeffress Trenton 49.8*
1979 Steve Ross East Orange 51.0*
1980 John Marshall Plainfield 49.9
1981 Dorrell Hilliman Plainfield 50.2
1982 Tony Valentine Plainfield 49.9
1983 Tony Valentine Plainfield 49.2
1984 Dennis Mitchell Edgewood 49.2
1985 Glenwood Jackson East Orange 49.6
1986 Tony Tiller Westfield 50.36
1987 Jon Copeland Piscataway 50.09
1988 Jon Copeland Piscataway 50.42
1989 Jordan Gray Freehold Twp. 50.47
1990 Paul Collins Morristown 50.45
1991 Marquel Thomas Newark Eastside 49.09
1992 Tom Pearson Eastside 51.52
1993 Myles Savage Piscataway n.t.
1994 Neil Jasey Columbia 51.95
1995 Napoleon Davis Willingboro 52.49
1996 Mike Serafin Middletown South 51.72
1997 Wayne Riley Willingboro 51.20
1998 Rob Gary Lenape 49.94
1999 Sean White Plainfield 51.40
2000 Mohamed Kanu Lenape 50.69
2001 Todd Dutch Washington Twp. 50.97
2002 Schafer Sherrer Vineland 50.40
2003 Lance Wigfall East Orange 49.43
2004 Keith Taylor Elizabeth 50.75
2005 Bryant McCombs Old Bridge 50.55
2006 Bryant McCombs Old Bridge 50.15
2007 Allan Lunkenheimer Old Bridge 49.01
2008 Ellis Mensah West Orange 49.80
2009 Isaiah Gill Plainfield 49.39
2010 Clayton Gravesande Franklin 49.64
2011 Leonard Robbins East Brunswick 49.82
2012 Alex Reber Cherry Hill East 49.95
2013 Zyaire Clemes Trenton 48.80
2014 Zyaire Clemes Trenton 49.12
2015 Nasir Haines Freehold Twp. 49.61
2016 Brandon Phillip East Brunswick 50.76
2017 Semaj Willis Trenton 48.81
2018 Mario Heslop Franklin 48.80
880/800
Year Name School Performance
1960 Mel Goss Dickinson 2:04.6*
1961 NO RACE
1962 NO RACE
1963 NO RACE
1964 NO RACE
1965 NO RACE
1966 NO RACE
1967 Frank Davis Montclair 1:56.3*
1968 Frank Davis Montclair 1:57.2*
1969 Paul Byrne Westfield 1:59.2*
1970 Gary Proto Scotch Plains 1:58.2*
1971 Brian Guaschino North Bergen 1:57.8*
1972 Chris Davis Bloomfield 2:00.4*
1973 Scott Sheehy Parsippany 2:00.1*
1974 Don Grow Toms River South 1:59.4*
1975 Andy Hubsch Westfield 1:56.7*
1976 Andy Hubsch Westfield 1:58.6*
1977 Aubrey McKithen Trenton 1:57.1*
1978 Aubrey McKithen Trenton 1:59.6*
1979 Dave Swatland Columbia 1:58.8*
1980 John Marshall Plainfield 1:57.6
1981 John Marshall Plainfield 1:56.7
1982 Dwayne Brake Columbia 1:56.6
1983 Jeff Bradford Willingboro 1:58.7
1984 Mike Glenn Trenton 1:59.2
1985 Jose Barros Newark Eastside 1:58.0
1986 Chris Rae Ridgewood 2:00.34
1987 Chris Rae Ridgewood 1:58.35
1988 Jeff Lewis Toms River South 1:59.49
1989 Ernesto Perez West Side 1:56.56
1990 Dorian Fenner Newark Eastside 1:55.8
1991 Dorian Fenner Newark Eastside 1:54.80
1992 Brian Barry Don Bosco 1:58.63
1993 Rich Morris Jackson 1:55.92
1994 Rich Morris Jackson 1:58.25
1995 Matt Kalwinsky Toms River North 1:57.86
1996 Brian Bennett CBA 1:59.59
1997 Jason Meyers Piscataway 1:58.46
1998 Aarao Santos Newark Eastside 2:00.64
1999 Carlos Iglesia Old Bridge 1:59.62
2000 Josh Kauke Ridgewood 1:57.59
2001 Nat Glackin CBA 1:57.58
2002 Shannon Shearer Vineland 1:57.21
2003 Ken Sinkovitz Bergen Catholic 1:58.15
2004 Steve Iannacone Toms River East 1:58.25
2005 Hayrol Cruz Passaic 1:58.51
2006 Will Andes Cherokee 1:59.24
2007 Niall Buckley Ridgewood 1:57.50
2008 Rob Andrews Manalapan 1:55.01
2009 Sean Lunkenheimer Old Bridge 1:57.20
2010 Luke Zirngibl Middletown North 1:56.18
2011 Jared Mason West Orange 1:55.43
2012 Jared Mason West Orange 1:55.36
2013 Marcus Hatchett Piscataway 1:58.05
2014 Morgan Murray South Brunswick 1:55.58
2015 Isaiah Curbelo Rancocas Valley 1:56.38
2016 Rey Rivera Old Bridge 1:54.56
2017 Rey Rivera Old Bridge 1:53.17
2018 Luis Peralta Passaic 1:56.46
1000 Y
Year Name School Performance
1961 Rudy Peterson Woodbridge 2:26.6*
1962 Dave Coleman Westfield 2:22.8*
1963 Ralph Abramowitz Dickinson 2:25.1*
1964 Mike Wowkun Dickinson 2:27.3*
1965 Fred Garlin Snyder 2:28.0*
1966 Ed Wykowski Dickinson 2:22.9*
Mile/1500/1600
Year Name School Performance
1960 John Williams Montclair 4:38.5*
1961 Len Phillips Rahway 4:33.5*
1962 Joe Fazzari Woodbridge 4:41.4*
1963 Steve Harris Scotch Plains 4:37.1*
1964 Wayne Garretson Cranford 4:32.7*
1965 Phil Papa Dickinson 4:33.2*
1966 Phil Papa Dickinson 4:29.7*
1967 Dave Calvert Westfield 4:26.8*
1968 Bill Whitehead Morristown 4:26.9*
1969 Bruce Scott Union 4:26.7*
1970 Chris Elliot Ramapo 4:14.8*
1971 Kevin Conheeney Hackensack 4:24.8*
1972 Vince Cartier Scotch Plains 4:14.0*
1973 Dave Wall Dickinson 4:19.6*
1974 Steve McDuffie Neptune 4:27.2*
1975 Mike Szostak Colonia 4:20.3*
1976 Henry Menke Toms River South 4:16.8*
1977 Henry Lenz Memorial 4:25.5*
1978 Chris Likes Toms River South 4:27.8*
1979 Dave Swatland Columbia 4:21.8*
1980 Mike Benson Toms River South 4:03.6&
1981 John Marshall Plainfield 3:57.7&
1982 J.J. Clark Columbia 4:23.0
1983 Vance Watson Willingboro 4:23.5
1984 Mike Glenn Trenton 4:23.9
1985 Chris Sullivan Ridgewood 4:23.6
1986 Tim Blake Trenton 4:28.2
1987 Tim Yockel Westfield 4:26.59
1988 Art Almeida Kearny 4:25.33
1989 John Coyle CBA 4:21.43
1990 Dorian Fenner Newark Eastside 4:26.58
1991 Jean Luc Grandchamp Seton Hall 4:28.35
1992 Rich Morris Jackson 4:25.39
1993 Rich Morris Jackson 4:27.29
1994 Bob Keino Ridgewood 4:25.66
1995 Rui Nogueira Newark Eastside 4:30.78
1996 Eric Savoth CBA 4:27.57
1997 Karl Savage Eastern 4:26.37
1998 Jeff Storch Cherokee 4:25.33
1999 Ray Driscoll St. Jos. (Met) 4:27.03
2000 David Sitzer Cherokee 4:28.69
2001 Mike Myers Eastern 4:25.82
2002 Dan Deichert Eastern 4:25.30
2003 Peter Hess Toms River North 4:22.18
2004 Carmen Cavella Washington Twp. 4:26.96
2005 Greg Leach CBA 4:22.87
2006 Justin Granit East Brunswick 4:28.22
2007 Craig Forys Colts Neck 4:21.43
2008 Jermaine Coore Franklin 4:18.35
2009 Xavier Fraction Washington Twp. 4:25.06
2010 Aaron Leskow Toms River North 4:19.40
2011 Collin Frost Randolph 4:18.48
2012 Steven Flynn Edison 4:18.50
2013 Kevin Summonte Freehold Twp. 4:26.77
2014 Nicholas McFarland Hillsborough 4:19.92
2015 Ryan Rafferty Jackson 4:20.02
2016 Brandon Tubby Hillsborough 4:15.17
2017 Mulual Mu Trenton 4:16.03
2018 Francis Martingale Memorial 4:18.80
2M/3000/3200
Year Name School Performance
1966 Bob Boglione Belleville 9:53.5*
1967 Joe Pluta Ewing 9:39.7*
1968 Vester Shack East Orange 9:24.9*
1969 Rich Gordon Morristown 9:20.0*
1970 Rich Gordon Morristown 9:29.4*
1971 Vince Cartier Scotch Plains 9:21.0*
1972 Bruce Mason Ridgewood 9:31.5*
1973 Tim Provost Scotch Plains 9:33.1*
1974 Rick Buckstad North Edison 9:31.0*
1975 Marty Ludwikowski Cherry Hill West 9:25.3*
1976 Ed Taylor Edison 9:16.6*
1977 Marty Holleran North Bergen 9:38.7*
1978 Barney Costello Hunterdon Central 9:27.6*
1979 Al Solano Memorial 9:30.6*
1980 Mike Benson Toms River South 9:00.5&
1981 J.J. Clark Columbia 8:49.7&
1982 John Kiernan Sayreville 9:12.8
1983 Chris Koerner Toms River North 9:26.1
1984 Keith Williams Trenton 9:33.4
1985 Hector Rivera Memorial 9:28.2
1986 Tim Blake Trenton 9:34.5
1987 Tim Koerner Toms River North 9:33.52
1988 Sean Henry Clifton 9:49.15
1989 John Coyle CBA 9:10.92
1990 Albert Donawa Camden 9:29.11
1991 Dorian Fenner Newark Eastside 9:32.37
1992 Steve Mazur Highland 9:33.21
1993 Per Chilstrom Columbia 9:36.9
1994 Bob Keino Ridgewood 9:29.35
1995 Roger Munoz Kearny 9:39.36
1996 Eric Savoth CBA 9:20.30
1997 Roger Munoz Kearny 9:36.49
1998 Jon Fasulo Hunterdon Central 9:32.73
1999 Tom Baldwin Hackensack 9:29.21
2000 Brian Kerwin CBA 9:32.57
2001 Mike Myers Eastern 9:37.15
2002 Dan Deichert Eastern 9:31.58
2003 Mohamed Khadraoui Kennedy 9:22.62
2004 Mohamed Khadraoui Kennedy 9:02.72
2005 Anthony Kelhower Lenape 9:40.14
2006 Jeff Perrella Westfield 9:30.32
2007 Craig Forys Colts Neck 9:28.40
2008 Andrew Brodeur Brick 9:26.52
2009 Mark Leininger Colts Neck 9:24.58
2010 Jeramy Elkaim Livingston 9:12.20
2011 Matt McDonald North Hunterdon 9:20.57
2012 Tim Ball Piscataway 9:13.13
2013 Dylan Tarpley Freehold Twp. 9:20.65
2014 Karn Setya West Windsor So. 9:23.29
2015 Nikhil Pulimood West Windsor So. 9:19.52
2016 Jake Konig Freehold Twp. 9:15.49
2017 Alex Roth Princeton 9:23.21
2018 Sameer Das West Windsor So. 9:24.37
Hurdles
Year Name School Performance
1960 Don Franklin East Orange 7.8*
1961 Bill Covington Morris Hills 7.4*
1962 Bill Covington Morris Hills 7.5*
1963 Paul Wilson Plainfield 7.2*
1964 Paul Wilson Plainfield 7.3*
1965 Keith Richardson Perth Amboy 7.4*
1966 Mickey Allen Plainfield 7.4*
1967 George Smith Perth Amboy 7.3*
1968 Tom Ryall Colonia 7.5*
1969 Bill Novo Woodbridge 7.3*
1970 Jim Robinson Camden 7.3*
1971 Paul Sutphen Clifton 7.4*
1972 Charles Taylor Montclair 7.4*
1973 Gary Hecker Union 7.4*
1974 Randy Johnson Morristown 7.2*
1975 Keith Curtis Camden 7.3*
1976 Gary Ramsey Neptune 7.2*
1977 Renaldo Nehemiah Scotch Plains 7.0*
1978 Chris Person Plainfield 7.3*
1979 Marc Dickerson Willingboro 7.4
1980 Glenn Patterson Trenton 7.3
1981 Barry McClain Trenton 7.3
1982 Tony Davis Scotch Plains 7.44
1983 Tony Valentine Plainfield 7.5
1984 Daryn Ramsey Neptune 7.5
1985 David Jones Montclair 7.64
1986 Tony Riello Brick 7.5
1987 Kerry Ferrell Piscataway 7.58
1988 Ralph Mosley North Edison 7.57
1989 Stephen Dunphy Middletown North 7.63
1990 Gerard Reynolds Willingboro 7.41
1991 John Charley Morristown 7.46
1992 Darius Pemberton Hackensack 7.59
1993 Preston Beckley Eastern 7.79
1994 Andy Parasion Don Bosco 7.89
1995 Darak Rozier Woodbridge 7.78
1996 Scott McCray Camden 7.61
1997 Justin Avery Montclair 7.73
1998 Oyewole Ogunkoya Columbia 7.85
1999 Murteza Haidri North Edison 7.97
2000 Herb Reid Lenape 7.63
2001 Chris Stephens Plainfield 7.59
2002 Irving Stills Trenton 7.74
2003 Irving Stills Trenton 7.66
2004 Eric Dufrense Jackson 7.76
2005 Chris Haley Union 7.66
2006 Alixon Byron Irvington 7.79
2007 Tykeen Fulton Trenton 7.46
2008 Chris Rutherford Toms River East 7.61
2009 Rolston Braithwaite Trenton 7.61
2010 Keshon Brown Kennedy 7.51
2011 Christian Boateng Old Bridge 7.44
2012 Jermaine Collier Trenton 7.20
2013 Karl Cajuste West Orange 7.47
2014 Shaun Abubaker Sayreville 7.81
2015 Cory Poole East Orange 7.63
2016 Benjamin Aidoo Sayreville 7.51
2017 Cory Poole East Orange 7.20
2018 Akeem Lindo East Orange 7.31
High Jump
Year Name School Performance
1960 Richard Ross Montclair 6-5.25
1961 Ernie Wilson Plainfield 6-1.75
1962 Fred McKoy Plainfield 6-3.25
1963 George Platt Plainfield 6-4
1964 George Platt Plainfield 6-4
1965 John Cabiati Union 6-5.75
1966 Joe David Union 6-0
1967 Joe David Union 6-6
1968 Tom Reaves Steinert 6-4
1969 George Bocchieri North Bergen 6-0?
1970 Ed Morton Westfield 6-2
1971 Ed Morton Westfield 6-3
1972 Ed Morton Westfield 6-4
1973 Ron Liteplo East Brunswick 6-4
1974 Doug Richardson Columbia 6-6
1975 Tom Keyes Morristown 6-6.25
1976 Barry Anderson Rancocas Valley 6-7
1977 Mike McKoy Bayonne 6-8
1978 Bill Kuntz Colonia 6-8.25
1979 Pierre Souchet Toms River South 6-6
1980 Mike Pascuzzo Lenape 6-8
1981 Will Kallio North Edison 6-6
1982 Fred McKoy Jr. Plainfield 6-8.5
1983 Felix Davis Trenton 6-8
1984 Paul Tyson Camden 6-6
1985 Kerry Vivett Edgewood 6-6
1986 Terry Ferguson Cherry Hill West 6-6
1987 Todd Britt Morristown 6-6
1988 Joe Cullen Hightstown 6-6
1989 Rich Robinson SJR 6-6
1990 Eric Taylor-Perry Montclair 6-10
1991 Ahmed Best Columbia 6-10
1992 John Fleming Brick 6-4
1993 Dulayne Morgan Elizabeth 6-6
1994 Andrew Dambreville West Orange 6-8
1995 Derrick Ponton Montclair 6-8
1996 Kijana Corbin Columbia 6-8
1997 Linden Richmond Passaic 6-8
1998 Raffael Craig Millville 6-8
1999 Raffael Craig Millville 6-6
2000 Kevin Mays Absegami 6-4
2001 Lonnie Washington Elizabeth 6-6
2002 Justin Haug Howell 6-2
2003 Daryl Black Eastern 6-6
2004 Chris Haley Union 6-6
2005 Chris Haley Union 6-4
2006 Ryan Manning West Orange 6-6
2007 Devon Bond Trenton 6-8
2008 Marcos McKenzie Eastside 6-8
2009 Uchenna Njoku Cherry Hill East 6-8
2010 Ed Kramer Cherokee 6-6
2011 Andrew Athias Cherry Hill East 6-9
2012 Hakiem Horton Trenton 6-8
2013 Jeffrey-Jon Tucker Eastern 6-8
2014 Barden Adams West Orange 6-6
2015 Devin Bradham Williamstown 6-10
2016 Semaj Willis Trenton 6-8
2017 Semaj Willis Trenton 6-6
2018 Soham Kolli Randolph 6-6
Shot Put
Year Name School Performance
1960 Paul Mallas Woodbridge 50-0.25
1961 Walt Christensen Woodbridge 54-4.5
1962 Bob Hoffman Westfield 57-3
1963 John Eppensteiner Woodbridge 55-4.5
1964 Charles Roll Springfield 58-3.75
1965 Bruce Hedendal Paramus 60-11
1966 John Sims New Brunswick 54-7
1967 John Ellmers Bloomfield 57-4.5
1968 Russ Frame Union 55-6
1969 Russ Frame Union 58-4.5
1970 Alex Stencel Bayonne 53-4
1971 Alex Stencel Bayonne 57-10
1972 Tom Corrigan Union 56-6
1973 Ron Klotzer Union 59-1
1974 Ron Klotzer Union 63-2
1975 Bob Mattia Union 60-0
1976 Manny Silverio North Bergen 60-1.5
1977 George Scribellito Toms River South 58-1.5
1978 Brian Dalatri Brick 55-7
1979 Conrad Coye Hackensack 57-1
1980 Vic Perez Memorial 56-3
1981 Scott Vrabel Elizabeth 57-1
1982 Marcus Thomas Hackensack 58-11.5
1983 James Gilligan Toms River East 57-3
1984 James Gilligan Toms River East 64-2.5
1985 Dave Weisser Morristown 54-3
1986 Frank Conover Manalapan 55-1
1987 Drew Cary Westfield 56-9.25
1988 Derrick Williams Elizabeth 56-11.5
1989 Derrick Williams Elizabeth 55-5.5
1990 Gil Winters Willingboro 57-2.25
1991 Chris Johnson North Bergen 54-6.5
1992 Alex Kolovyansky Madison Central 55-6.5
1993 Bob Bohlman Edgewood 54-9.25
1994 Tati White Willingboro 55-0.5
1995 Ron Dayne Overbrook 54-2
1996 Shaun McGregor Bergen Catholic 60-4.25
1997 Kevin DiGiorgio Bayonne 62-9
1998 Kevin DiGiorgio Bayonne 66-11.25
1999 Nygiem Calhoun Union 53-3
2000 Glenn DiGiorgio Bayonne 57-6.25
2001 Glenn DiGiorgio Bayonne 63-0.75
2002 Glenn DiGiorgio Bayonne 63-8.75
2003 Steven DiGiorgio Bayonne 51-10
2004 Sal Delhierro Toms River East 51-11
2005 Steven DiGiorgio Bayonne 59-1.25
2006 Victor Rizzotto Southern 52-4
2007 John Viotto South Brunswick 53-4.25
2008 Kwabena Keene Washington Twp. 54-4.25
2009 Jorge Merino Old Bridge 54-10.75
2010 Dan D'Amato Old Bridge 52-7
2011 Sam Mattis East Brunswick 55-3
2012 Christopher Staton Franklin 58-11
2013 James Plummer Egg Harbor 58-10
2014 Joshua Nijman Columbia 56-3
2015 Vlad Castillo Jr. Montgomery 55-6.75
2016 Dominic Walton Old Bridge 57-4.5
2017 Ryan Roger Toms River North 55-7.5
2018 Tarek Elkabbani Hillsborough 55-7
Pole Vault
Year
2005 Don Smith Eastern 13-0
2006 Josh Chavanne CBA 13-0
2007 Matt Steeg Don Bosco 13-6
2008 Rick Villanova Toms River South 14-0
2009 Greg Kelley Toms River North 14-6
2010 Jordan Subai Toms River North 15-0
2011 Brian Banks Eastern 14-0
2012 Ryan Potter North Hunterdon 14-0
2013 Peter Fagan Westfield 15-0
2014 Trevor Knowles North Hunterdon 14-6
2015 Ayman Saleh East Brunswick 13-0
2016 Brandon Kong Bridgewater-Raritan 13-6
2017 Brandon Kong Bridgewater-Raritan 14-6
2018 Simon Schenck Princeton 14-0
1000 Y Relay
Year Name School Performance
1962 Plainfield 1:53.9*
1963 Dickinson n.t.
1964 Scotch Plains 1:52.8*
1965 Snyder 1:53.7*
2 Mile Relay
Year Name School Performance
1961 Kearny 8:21.4*
1962 Kearny 8:29.3*
1963 Kearny 8:29.5*
1965 North Bergen 8:39.5*
Mile/1600 Relay
Year Name School Performance
1960 Newark South Side 3:43.7*
1961 Snyder 3:34.9*
1962 Snyder 3:33.7*
1963 Plainfield 3:43.5*
1964 Elizabeth 3:42.5*
1965 Elizabeth 3:43.3*
1966 Snyder 3:38.2*
1967 NO RACE
1968 NO RACE
1969 Bloomfield 3:30.6*
1970 East Orange 3:31.5*
1971 Snyder 3:27.4*
1972 NO RACE
1973 NO RACE
1974 NO RACE
1975 NO RACE
1976 NO RACE
1977 NO RACE
1978 NO RACE
1979 NO RACE
1980 NO RACE
1981 NO RACE
1982 NO RACE
1983 NO RACE
1984 NO RACE
1985 NO RACE
1986 NO RACE
1987 NO RACE
1988 NO RACE
1989 NO RACE
1990 NO RACE
1991 NO RACE
1992 NO RACE
1993 NO RACE
1994 Columbia 3:31.42
1995 Hackensack 3:29.89
1996 Camden 3:27.38
1997 Elizabeth 3:29.11
1998 NO RACE
1999 Lenape 3:29.11
2000 Lenape 3:25.76
2001 Trenton 3:28.24
2002 Vineland 3:27.75
2003 Winslow Twp. 3:25.60
2004 Vineland 3:28.06
2005 NO RACE
2006 NO RACE
2007 Trenton 3:24.30
2008 Old Bridge 3:27.49
2009 Freehold Twp. 3:25.63
2010 Absegami 3:26.08
2011 East Brunswick 3:26.07
2012 Trenton 3:24.43
2013 Trenton 3:25.04
2014 Old Bridge 3:23.92
2015 Old Bridge 3:28.25
2016 Old Bridge 3:25.77
2017 Egg Harbor 3:21.64
2018 East Orange 3:24.46
Team Scoring
Year Name School Performance
1960 Plainfield 17
1961 Union 13.4
1962 Plainfield 26
1963 Plainfield 15
1964 Plainfield 22
1965 Snyder 20.5
1966 Dickinson 17
1967 Montclair 17
1968 Union 20
1969 Morristown 21
1970 NO RACE
1971 Snyder 15
Westfield
1972 Union 13
1973 Union 16
1974 Neptune 12
1975 Snyder 15
Plainfield
1976 Neptune 22.5
1977 Trenton 20
1978 Trenton 20
1979 Columbia 16
1980 Plainfield 19
1981 Plainfield 28
1982 Plainfield 18
1983 Willingboro 24
1984 Trenton 24
1985 Edgewood 12
Montclair
1986 Westfield 19.25
1987 Westfield 16
1988 Hackensack 17
1989 CBA 22
1990 Willingboro 17
1991 Newark Eastside 20
1992 Hackensack 29
1993 Hackensack 24
1994 Don Bosco 29
1995 Willingboro 32
1996 Camden 44
1997 Willingboro 32
1998 St. Jos. (Met) 22
1999 Hackensack 32
Lenape
2000 Lenape 35
2001 CBA 37
2002 Vineland 35
2003 Winslow Twp. 37
2004 Vineland 28
2005 CBA 40
2006 CBA 26
2007 Trenton 60
2008 Old Bridge 28
2009 Plainfield 28
2010 Absegami 30
2011 East Brunswick 33
2012 East Brunswick 36
2013 Egg Harbor 34
2014 South Brunswick 32
2015 East Orange 34
2016 Old Bridge 46
2017 East Orange 41
2018 East Orange 37