Group IV
Dash
Year Name School Performance
1980 Michelle Glover Willingboro 6.8
1981 Michelle Glover Willingboro 7.0
1982 Wendy Vereen Trenton 7.0
1983 Wendy Vereen Trenton 6.8
1984 Wendy Vereen Trenton 6.7
1985 Stephanie Saleem Neptune 7.3
1986 Tracey Wright Trenton 7.30
1987 Missy Hicks Teaneck 7.33
1988 Dawn Bowles Neptune 7.28
1989 Tondra Taylor Elizabeth 7.20
1990 Tanisha Jarrett Cumberland 7.29
1991 Nicole Golden Teaneck 7.43
1992 Kia Van Wright Trenton 7.35
1993 Minee Blamo Trenton 7.33
1994 Nicole Carmichael Kennedy 7.37
1995 Charmaine Walker Plainfield 7.30
1996 Aleah Williams Montclair 7.31
1997 Melisa Barber Montclair 7.12
1998 Aleah Williams Montclair 7.08
1999 Chantel Coppedge Montclair 7.31
2000 Chantel Coppedge Montclair 7.29
2001 Latoya Benson Washington Twp. 7.40
2002 Brittany Wright Eastern 7.33
2003 Jennifer Jackson Eastern 7.39
2004 Sophia Wallace Montclair 7.33
2005 Krystal Cantey Winslow Twp. 7.30
2006 Racquel Vassell East Orange 7.22
2007 English Gardner Eastern 7.10
2008 English Gardner Eastern 7.08
2009 Kayann Richards Columbia 7.32
2010 English Gardner Eastern 7.11
2011 Gabrielle Farquharson Williamstown 7.22
2012 Haisha Bisiolu Union 7.07
2013 Haisha Bisiolu Union 7.18
2014 Haisha Bisiolu Union 7.24
2015 Haisha Bisiolu Union 7.19
2016 Bria Mack Williamstown 7.19
2017 Bria Mack Williamstown 6.95
2018 Sydney Hawkins Phillipsburg 7.15
200
Year
2005 Krystal Cantey Winslow Twp. 25.55
2006 Racquel Vassell East Orange 25.66
400
Year Name School Performance
1980 Dorian St. Clair Plainfield 1:01.0
1981 Cheryl Wilson East Orange 58.3
1982 Tracy Carter Plainfield 57.7
1983 Andrea Johnson Plainfield 58.0
1984 Denise Mitchell Edgewood 55.6
1985 Stephanie Saleem Neptune 58.1
1986 Cheryl Baker Trenton 57.60
1987 Allison Wesley Plainfield 58.18
1988 Ginny Figlar Ridgewood 58.57
1989 Jen Schweizer Morris Knolls 57.43
1990 Yvonne Bradford Irvington 59.31
1991 Erin Ruddy Bayonne 59.98
1992 Minee Blamo Trenton 59.70
1993 Minee Blamo Trenton 58.19
1994 Hazel Clark Columbia 58.90
1995 Hazel Clark Columbia 58.11
1996 Bassey Adjah Piscataway 59.66
1997 Mikele Barber Montclair 57.85
1998 Mikele Barber Montclair 56.33
1999 Priscilla Hazelwood Plainfield 59.34
2000 Tawana Watkins Kennedy 57.96
2001 Tawana Watkins Kennedy 58.45
2002 Tawana Watkins Kennedy 56.79
2003 Krystal Cantey Winslow Twp. 58.73
2004 Aisha Bilal-Mack East Orange 58.76
2005 Krystal Cantey Winslow Twp. 58.27
2006 Michelle Losey Piscataway 58.75
2007 English Gardner Eastern 56.44
2008 Nijgia Snapp Oakcrest 55.65
2009 Nijgia Snapp Oakcrest 55.33
2010 Amber Allen Passaic Tech 56.91
2011 Olivia Baker Columbia 56.98
2012 Olivia Baker Columbia 55.94
2013 Olivia Baker Columbia 55.37
2014 Olivia Baker Columbia 55.15
2015 Haisha Bisiolu Union 56.21
2016 Khamil Evans Piscataway 58.21
2017 Aliyah Taylor Rancocas Valley 56.76
2018 Aliyah Taylor Rancocas Valley 57.54
800
Year Name School Performance
1980 Nancy Deneka Bloomfield 2:26.7
1981 Gail Bryant Columbia 2:20.6
1982 Laura Wronski Kearny 2:17.0
1983 Laura Wronski Kearny 2:13.3
1984 Margaret Scutro Ridgewood 2:17.9
1985 Michelle DiMuro Shawnee 2:15.2
1986 Jasmin Jones Hackensack 2:12.10
1987 Jasmin Jones Hackensack 2:17.01
1988 Lynne Collazo Ridgewood 2:19.47
1989 Monica Olkowski Shawnee 2:15.30
1990 Monica Olkowski Shawnee 2:15.20
1991 Krista Ferrara Vineland 2:18.45
1992 Tasha Minkins Willingboro 2:20.27
1993 Dana Catanese IHA 2:23.64
1994 Hazel Clark Columbia 2:18.71
1995 Hazel Clark Columbia 2:18.06
1996 Dara Crocker Columbia 2:19.22
1997 Dara Crocker Columbia 2:18.83
1998 Dara Crocker Columbia 2:17.31
1999 Priscilla Hazelwood Plainfield 2:20.82
2000 Tara DeBrielle Overbrook 2:19.75
2001 Shabazz Kelly Trenton 2:19.09
2002 Erin Crawford Hillsborough 2:18.63
2003 Lindsay Thomas Winslow Twp. 2:21.29
2004 Kimarra McDonald Rancocas Valley 2:18.30
2005 Robin Daniels Brick 2:21.47
2006 Danielle Tauro Southern 2:15.10
2007 Jillian Smith Southern 2:14.99
2008 Jillian Smith Southern 2:14.08
2009 Jillian Smith Southern 2:13.44
2010 Megan Tiernan Washington Twp. 2:14.29
2011 Joelle Amaral Randolph 2;14.47
2012 Olivia Baker Columbia 2:17.05
2013 Olivia Baker Columbia 2:13.56
2014 Olivia Baker Columbia 2:14.16
2015 Elizabeth Chartier Southern 2:16.22
2016 Elizabeth Chartier Southern 2:16.90
2017 Kami Joi Hickson Washington Twp. 2:14.99
2018 Essence Baker South Brunswick 2:16.30
1500/1600
Year Name School Performance
1980 Joetta Clark Columbia 4:41.8&
1981 Michelle Rowen Washington Twp. 4:45.5&
1982 Michelle Rowen Washington Twp. 4:58.9
1983 Michelle Rowen Washington Twp. 4:49.7
1984 Margaret Scutro Ridgewood 5:05.5
1985 Kelly McDonnell Toms River East 5:16.3
1986 Deanna Germano Shawnee 5:13.5
1987 Jasmin Jones Hackensack 5:05.29
1988 Elaine Doherty Morristown 5:10.82
1989 Jean Hughes Ridgewood 5:10.50
1990 Monica Olkowski Shawnee 5:12.79
1991 Eileen Fitzgerald Ridgewood 5:16.69
1992 Krista Ferrara Vineland 5:22.78
1993 Monal Chokshi Bridgewater 5:05.79
1994 Liz Moore Shawnee 5:14.44
1995 Hazel Clark Columbia 5:10.52
1996 Autumn Fogg Hunterdon Central 5:14.64
1997 Dara Crocker Columbia 5:10.20
1998 Dara Crocker Columbia 5:16.23
1999 Meg McDermott Ridgewood 5:16.37
2000 Kristen Meyer Hillsborough 5:13.49
2001 Shannon Hawrylo Hunterdon Central 5:10.86
2002 Casey Nelson Hunterdon Central 5:16.83
2003 Casey Nelson Hunterdon Central 5:17.24
2004 Alexis Gray Toms River East 5:10.19
2005 Danielle Tauro Southern 5:06.43
2006 Danielle Tauro Southern 5:00.46
2007 Jillian Smith Southern 4:52.21
2008 Jillian Smith Southern 5:06.69
2009 Jillian Smith Southern 5:02.31
2010 Caitlin Orr Lenape 4:57.72
2011 Joelle Amaral Randolph 4:52.98
2012 Cayla DelPiano South Brunswick 4:58.07
2013 Marisa Ruskan Bridgewater-Raritan 5:01.06
2014 Deirdre Casey West Windsor So. 4:59.90
2015 Christina Rancan West Windsor So. 4:59.06
2016 Ciara Roche Freehold Twp. 4:57.63
2017 Rachel Vick Kingsway 5:01.96
2018 Abby Loveys Randolph 5:00.95
3000/3200
Year Name School Performance
1980 Amy Hanson Woodbridge 10:41&
1981 Michelle Rowen Washington Twp. 10:24.5&
1982 Janet Smith North Edison 10:42.7
1983 Patti Mileski Ridgewood 10:54.4
1984 Lori Watson Cherry Hill East 11:26.8
1985 Rosa Dominques Newark Eastside 11:17.5
1986 Deanna Germano Shawnee 11:04.37
1987 Amy Kempf Paramus 11:10.03
1988 Jennifer Hughes Ridgewood 11:16.42
1989 Jean Hughes Ridgewood 11:11.96
1990 Veronique Godleski Toms River East 11:35.37
1991 Stella Cinoa Marlboro 11:39.40
1992 Monal Chokshi Bridgewater 11:01.03
1993 Monal Chokshi Bridgewater 11:32.49
1994 Michele Reo Brick 11:29.00
1995 Ana Tavares Newark Eastside 11:33.54
1996 Jen Pesce Toms River North 11:05.12
1997 Catherine Casey Columbia 11:20.70
1998 K.C. Meehan Brick 11:09.67
1999 Beth Androski Hackensack 11:14.70
2000 Kristen Meyer Hillsborough 11:18.33
2001 Kristen Meyer Hillsborough 11:20.95
2002 Courtney Epps Columbia 11:30.43
2003 Jenna Prendergast Jackson 11:23.32
2004 Jenn Clausen Jackson 11:08.69
2005 Jenn Clausen Jackson 11:05.29
2006 Kristin Herbeck Hamilton West 11:19.64
2007 Ashley Higginson Colts Neck 10:38.73
2008 Allison Linnell Colts Neck 10:48.33
2009 Briana Jackucewicz Colts Neck 10:51.54
2010 Joelle Amaral Randolph 10:53.50
2011 Dina Iacone Washington Twp. 11:04.15
2012 Dina Iacone Washington Twp. 10:40.03
2013 Erika Kemp Rancocas Valley 10:46.63
2014 Ciara Roche Freehold Twp. 11:03.41
2015 Carleen Jeffers Ridgewood 10:52.49
2016 Samantha Halvorsen Ridgewood 10:53.03
2017 Niamh Hayes Howell 10:39.50
2018 Abby Loveys Randolph 11:01.81
Hurdles
Year Name School Performance
1980 Carol Lewis Willingboro 7.9
1981 Carol Lewis Willingboro 8.0
1982 Tosca Blandford Irvington 8.2
1983 Wendy Vereen Trenton 8.1
1984 Zonya Cross Edgewood 7.9
1985 Hope Wright Columbia 8.4
1986 Sonja Bennett Edgewood 8.36
1987 Dawn Bowles Neptune 8.24
1988 Dawn Bowles Neptune 8.05
1989 Tamika Brown Kennedy 8.99
1990 Angela Thomas Toms River East 8.73
1991 Kris Stout East Brunswick 8.58
1992 Kali Coleman Columbia 8.62
1993 Connie Lobb Randolph 8.64
1994 Kia Van Wright Willingboro 8.57
1995 Natasha Clary Plainfield 8.43
1996 Charmaine Walker Plainfield 8.12
1997 Charmaine Walker Plainfield 7.98
1998 Camilla Harris Overbrook 8.54
1999 Bridgette Ingram Columbia 8.34
2000 Alethia Jenkins Pennsauken 8.18
2001 Jennifer Whitlock Montclair 8.57
2002 Kim Henry Old Bridge 8.33
2003 Kim Henry Old Bridge 8.35
2004 Tremaine Shaw Piscataway 8.32
2005 Bryanna Johnson Jackson 8.30
2006 Racquel Vassell East Orange 8.28
2007 Racquel Vassell East Orange 8.15
2008 Ashley Battle Union 8.34
2009 Briana  Feldhaus Randolph 8.34
2010 Jamie Thompson South Brunswick 8.30
2011 Kayann Richards Columbia 8.24
2012 Danielle Delgado Franklin 8.17
2013 Patrycja Dziekonska West Windsor No. 8.17
2014 Aliya Barnes West Orange 8.19
2015 Kathryn Schoenauer West Windsor So. 8.27
2016 Ebonee Jackson Kennedy 8.19
2017 Claudine Smith Atlantic City 8.43
2018 Claudine Smith Atlantic City 8.19
High Jump
Year Name School Performance
1980 Anne Bailey Brick 5-4.25
1981 Carol Lewis Willingboro 5-6
1982 Sue McMurdy Wayne Valley 5-2
1983 Karen Frederick Edison 5-6.5
1984 Daryl Sue Mueller Middletown South 5-3
1985 Kelly Mieszkalski North Edison 5-2
1986 Erin Halpin Cherry Hill East 5-6
1987 Erin Halpin Cherry Hill East 5-6
1988 Sheryl Vander Schyff Ridgewood 5-0
1989 Josie DeLaCruz North Bergen 5-0
1990 Dawn Ellery West Windsor 5-6
1991 Elena Chomiszak Linden 5-4
1992 Elena Chomiszak Linden 5-2
1993 Michele Dudzinski Passaic Valley 5-6
1994 Laura Zemsky Sayreville 5-2
1995 Kathy Kilar North Edison 5-4
1996 Kathy Kilar North Edison 5-9
1997 Kate Beatty Shawnee 5-6
1998 Kate Beatty Shawnee 5-4
1999 Julie Wozniak Jackson 5-4
2000 Jessica Taibe Hunterdon Central 5-6
2001 Lisa Schenk Jackson 5-4
2002 Abby Campbell Shawnee 5-6
2003 Kelly Brady Roxbury 5-4
2004 Marcene Jack Mainland 5-6
2005 Bianca Stewart Columbia 5-4
2006 Lataya Dixon J.P. Stevens 5-4
2007 Ashley Newby Columbia 5-6
2008 Lindsey Walsh Lenape 5-6
2009 Alexis Wachter Southern 5-5
2010 Maggie Gilbertson Howell 5-6
2011 Fiona Palladino Montgomery 5-6
2012 Kyaira Wright-Harmon Franklin 5-6
2013 Selena Thorne Franklin 5-4
2014 Oksana Sokolova Old Bridge 5-4
2015 Hannah Taylor Montgomery 5-8
2016 Selena Thorne Franklin 5-6
2017 Courtney Campbell South Brunswick 5-6
2018 Abrianna Barrett Montgomery 5-4
Shot Put
Year Name School Performance
1980 Helen Vira North Bergen 37-5*
1981 Dawn Maddalone Brick 38-10
1982 Karen Anderson Toms River East 38-11.5
1983 Karen Anderson Toms River East 39-9
1984 Lillian Rivera Pemberton 39-2.5
1985 Karen Dekelnick Brick 38-5
1986 Connie Peak Perth Amboy 36-1
1987 Stacey Hinson Lenape 38-4.5
1988 Stacey Hinson Lenape 38-11.25
1989 Chris Piekarz Clifton 37-2.5
1990 Nicole Sims Plainfield 44-3.5
1991 Nicole Sims Plainfield 51-9.25
1992 Nicole Sims Plainfield 47-5
1993 Nicole Sims Plainfield 47-2
1994 Robyn Lowe Passaic 41-5
1995 Tara Hallowell Trenton 39-8.75
1996 Corey Gutowski Hunterdon Central 39-8
1997 Nakisha Leon Passaic 40-3.25
1998 Labelle Hillgrove Passaic 41-11.75
1999 Labelle Hillgrove Passaic 41-1.5
2000 Ja'nai O'Connor South Brunswick 37-9.5
2001 Nicola Wilson Trenton 40-3
2002 Nicola Wilson Trenton 44-7
2003 Michelle Cintron Elizabeth 40-10.5
2004 Sylvia Galarza Millville 44-6.5
2005 Iman Johnson Columbia 40-7
2006 Iman Johnson Columbia 41-10
2007 Taryn O'Connor Hillsborough 46-0.75
2008 Shannon Watt Jackson 42-5
2009 Shannon Watt Jackson 41-1
2010 Corinne Kominkiewicz East Brunswick 40-2
2011 Nia Barnes West Orange 42-0.5
2012 Alexis Kennedy Millville 39-9.5
2013 Lola Agabalogun Egg Harbor 40-7.75
2014 Christine Abiola Franklin 41-7.75
2015 Danea Wint Vineland 40-10
2016 Amarys Berry Hackensack 44-3.5
2017 Najeaya Singleton Vineland 46-1.5
2018 Shelby Bigsby Montclair 45-6.75
Pole Vault
Year
2005 Melissa Gale Millville 11-6
2006 Tina Oberg Hunterdon Central 11-6
2007 Samantha Brady Jackson 11-6
2008 Samantha Brady Jackson 12-1
2009 Brooke Kohler Hunterdon Central 11-0
2010 Emily Urciuoli Clifton 12-6.5
2011 Dana Schweiger Toms River North 12-0
2012 Chelsea Vaughn Southern 12-0
2013 Madeline Davidson Montgomery 10-6
2014 Marlena Sabatino Hillsborough 11-6
2015 Sabrina Anderson Hunterdon Central 11-6
2016 Nicole Lester Ridgewood 10-6
2017 Nicole Lester Ridgewood 11-0
2018 Sabrina Ray South Brunswick 11-6
1600 Relay
Year Name School Performance
1980 Plainfield 4:05.1
1981 NO RACE
1982 NO RACE
1983 NO RACE
1984 NO RACE
1985 NO RACE
1986 NO RACE
1987 NO RACE
1988 NO RACE
1989 NO RACE
1990 NO RACE
1991 NO RACE
1992 NO RACE
1993 NO RACE
1994 Columbia 4:08.16
1995 Camden 4:00.83
1996 Columbia 4:00.47
1997 Columbia 4:02.35
1998 NO RACE
1999 Washington Twp. 4:04.61
2000 Pennsauken 4:10.08
2001 Trenton 4:06.52
2002 Winslow Twp. 4:05.82
2003 Trenton 4:03.02
2004 Washington Twp. 4:04.22
2005 NO RACE
2006 NO RACE
2007 East Orange 4:01.47
2008 Southern 3:55.33
2009 Southern 3:57.35
2010 Southern 3:58.56
2011 Washington Twp. 3:58.15
2012 Columbia 3:57.46
2013 Columbia 3:55.16
2014 Columbia 3:54.36
2015 Lenape 3:58.95
2016 Columbia 4:01.75
2017 Rancocas Valley 3:58.11
2018 Egg Harbor 4:02.91
Team Scoring
Year Name School Performance
1980 Plainfield 25
1981 Willingboro 22
1982 Plainfield 14
1983 Columbia 16
1984 Edgewood 16
1985 Plainfield 15.5
1986 Trenton 18
1987 Neptune 12
Hackensack
1988 Ridgewood 29
1989 Ridgewood 22
1990 Toms River East 26
1991 Marlboro 12.5
1992 Plainfield 22
1993 Plainfield 31
Trenton
1994 Columbia 55
1995 Columbia 62
1996 Columbia 56
1997 Columbia 57
1998 Columbia 52
1999 Plainfield 28
2000 Pennsauken 32
2001 Trenton 41
2002 Trenton 43
2003 Winslow Twp. 29
2004 Hunterdon Central 33
2005 Jackson 50
2006 Jackson 41
2007 Southern 34
2008 Lenape 43
2009 Southern 48
2010 Columbia 45.5
2011 Washington Twp. 40
2012 Columbia 34
Franklin 34
2013 Columbia 39
2014 Columbia 50
2015 West Windsor So. 39
2016 Ridgewood 33
2017 Rancocas Valley 29
2018 Randolph 29