National Scholastic North Jersey Entrants (Outdoors)

 

1991 (Birmingham H.S., Van Nuys, California)

Boys

Thomas Pearson, Eastside (7th, 200 (Heats) 22.79)

Thomas Pearson, Eastside (7th, 400, 48.90)

Sean Rhinehart, Hackensack (3rd, 400 IH, 53.89)

 

Girls

No entrants

 

1992 (Birmingham H.S., Van Nuys, California)

Boys

Chris Hewitt, Englewood (2nd , 21-11, LJ)

 

Girls

No entrants

 

1993 (UCLA, Westwood, California)

Boys

Anthony Hampton, Englewood (3rd, 52.08, 400 IH)

DARIUS PEMBERTON, Hackensack (1st, 24-9 ¼, LJ)

 

Girls

No entrants

 

1994 (North Carolina State, Raleigh, NC)

 

Boys

Joe Dawkins, Hackensack (9th, 10.98, 100 (10.79 in trials)

Joe Dawkins, Hackensack (3rd, heat, 21.77, 200, did not start final)

Anthony Hampton, Englewood (2nd, 52.07, 400 IH)

 

Girls

Delcita Russell, Hackensack (9th, 58.31, 400)

Jenna Rogers, Ridgewood (3rd, 9:58.15, 3000)

Danielle Breuel, Hackensack (9th, 10:32.58, 3000)

 

1995 (North Carolina State, Raleigh, NC)

Boys

Joe Dawkins, Hackensack (5th, 10.77, 100 (10.90 in trials)

Joe Dawkins, Hackensack (3rd, heat, 21.95, 200)

Tom McCabe, Don Bosco (17th, 1:57.13, 800)

Adam Zavardino, Hackensack (11th, 5,000 road race, 17:16.8)

 

Girls

Nicole Carmichael, Kennedy (6th, 12.13, 100 (12.11 in trials)

Nicole Carmichael, Kennedy (5th, 24.59, 200 (24.62 in trials)

Delcita Russell, Hackensack (10th, 57.34, 400)

Stephanie Doyle, Ridgewood (11th, 5:11.60, mile)

Marissa Jackson, Hackensack (4th, heat, 15.71, 100 HH)

 

1996 (North Carolina State, Raleigh, NC)

Boys

No entrants

 

Girls

Delcita Russell, Hackensack (14th, 58.36, 400)

Caitlin Wittreich, Tenafly (26th, 2:18.78, 800)

Marissa Jackson, Hackensack (8th, heat, 15.17, 100 HH)

Caitlin Wittreich, Tenafly (14th, 64.87, 400 IH)

Marissa Jackson, Hackensack (17th, 66.28, 400 IH)

Kathryn Thomas, Fair Lawn (6th, 19:20.14, 3,000 race walk)

Carlene Cummings, Englewood (5th, 18-7 ¼, LJ)

Carlene Cummings, Englewood (18th, 37-0 ½, TJ)

 

1997 (North Carolina State, Raleigh, NC)

Boys

Tom Redmond, Bergen Catholic (36th, 800, 2:00.59)

Daniel Sullivan, Glen Rock (46th, mile, 4:27.46)

John Dixon, Ridgefield Park (9th, JT, 173-9)

 

Girls

Caitlin Wittreich, Tenafly (20th, 800, 2:19.75)

Caitlin Wittreich, Tenafly (18th, 400 IH, 65.03)

Carlene Cummings, Englewood (6th, LJ, 18-2 ¼)

Carlene Cummings, Englewood (5th, TJ, 38-7 ¾)

Jess Sokolik, Ridgewood (14th, DT, 109-1)

 

1998 (North Carolina State, Raleigh, NC)

Boys

Andrae McCormick, Clifton (4th, heat, 100, 11.19)

Tom Baldwin, Hackensack (27th, 2 mile, 9:34.04)

Don Bosco (16th, 4-x-400 relay, 3:26.62)

Don Bosco (17th, 4-x-800 relay, 8:08.59)

Jim Fischer, Bergen Catholic (18th, DT, 152-11)

James Murdock, Ridgewood (8th, JT, 172-8)

 

Girls

Courtney Cubicciotti, IHA (2nd, heats, 200, 25.06)

Meg McDermott, Ridgewood (36th, 800, 2:18.13)

Julie Clifford, Holy Angels (37th, 800, 2:18.40)

Shauna Koenig, Hackensack (54th, 800, 2:29.89)

Celeste Sedo, Ridgewood (17th, 2 mile, 11:08.14)

Natalie Popowicz, Clifton (18th, 400 IH, 66.14)

Heather Morabito, Lakeland (21st, 400 IH, 66.70)

Michele Calabro, IHA (36th, 400 IH, 69.74)

IHA (13th, SMR, 4:20.69)

Cheryl Burdick, Ramsey (tie 3rd, HJ, 5-7 also 5-7 in preliminaries))

 

1999 (North Carolina State, Raleigh, NC)

Boys

Carlos Castoire, Passaic (7th, heats, 100, 11.76)

Carlos Castoire, Passaic (8th, heats, 200, 23.50)

Carlos Castoire, Passaic (29th, 400, 52.49)

Josh Kauke, Ridgewood (4th, 800, 1:52.52)

Ridgewood (9th, SMR, 3:31.36)

 

Girls

Antoinette Gorham, Passaic (8th, 400, 56.02)

Tawana Watkins, Kennedy (21st, 400, 58.04)

Tawana Watkins, Kennedy (3rd, 400 IH, 59.71)

Natalie Popowicz, Clifton (18th, 400 IH, 64.59)

Jenn Flinchum, Demarest (23rd, SP, 33-10 ¾)

Jenn Flinchum, Demarest (9th, DT, 134-1)

Jen Austin, Garfield (3rd, JT, 136-6)

 

2000 (North Carolina State, Raleigh, NC)

Boys

Josh Kauke, Ridgewood (22nd, 800, 1:55.05)

Ridgewood (2nd, SMR, 3:27.58)

Dan Cooper, Ridgewood (PV, nh)

Matt Elkas, Ramsey (8th, SP, 56-9 ¼)

Charles Yalovister, North Arlington (16th, DT, 153-8)

 

Girls

Tawana Watkins, Kennedy (2nd, 400, 54.46)

Tawana Watkins, Kennedy (3rd, 400 IH, 58.50)

Ridgewood (17th, 4-x-400 relay, 4:06.38)

Ridgewood (13th, 4-x-800 relay, 9:43.14)

IHA (16th, SMR, 4:16.51)

Ridgewood (10th, DMR, 12:42.24)

 

2001 (North Carolina State, Raleigh, NC)

Boys

Don Bosco (11th, 4-x-800 relay, 7:57.25)

Brent Hobbs, Don Bosco (t-11th, HJ, 6-6 ¾)

Brent Hobbs, Don Bosco (14th, LJ, 21-7 ¼)

Zach Pollinger, Northern Highlands (4th, mile walk, 7:22.72)

 

Girls

Clair Nowakowski, Ridgewood (21st, mile, 5:13.32)

TAWANA WATKINS, Kennedy (1st, 400 IH, 57.48)

Ebony Ramos, Hackensack (19th, 400 IH, 65.82)

Ebony Ramos, Hackensack (22nd, TJ, 35-0 ½)

Monique Mighty, Hackensack (15th, DT, 121-11)

 

2002 (North Carolina State, Raleigh, NC)

Boys

Rob McKay, Don Bosco (37th, 800, 2:01.70)

James LaGreca, Demarest (6th, frosh mile, 4:31.64)

Dave Lado, Ridgefield (20th, 400 IH, 57.27)

Don Bosco (27th, 4-x-400 relay, 3:23.22)

Don Bosco (13th, 4-x-800 relay, 7:53.54)

Don Bosco (18th, 4-x-mile relay), 19:01.50)

Bergen Catholic (9th, SMR, 3:30.17)

Zach Pollinger, Northern Highlands (2nd, mile walk, 6:27.34)

Brett Henderson, Dumont (16th, TJ. 43-7 ¾)

Jeff Sejour, Don Bosco (18th, TJ, 42-7 ½)

Steve McGovern, Dumont (7th, DT, 180-4)

Harrison Till, Wayne Hills (24th, HT, 141-7)

 

Girls

Clair Nowakowski, Ridgewood (41st, mile, 5:21.59)

Glen Rock (12th, 4-x-mile, 21:35.07)

Glen Rock (14th, DMR< 12:25.53)

Courtney Reggo, Ridgefield (11th, JT, 118-0)

 

2003 (North Carolina State, Raleigh, NC)

Boys

Ken Sinkovitz, Bergen Catholic (10th, 800, 1:52.17)

Ridgewood (20th, 4-x-mile Relay, 18:34.62)

Vernard Hoover, Hasbrouck Heights (17th, TJ, 43-0 ¼)

ZACH POLLINGER, Northern Highlands (1st, mile race walk, 6:25.71)

 

Girls

Janine Davis, Queen of Peace (9th, 400, 55.15)

Sophia Davis, Queen of Peace (22nd, 500, 57.67)

Janine Davis, Queen of Peace (11th, 800, 2:12.49)

Sophia Davis, Queen of Peace (27th, 800, 2:24.94)

Julia Emanuel, Tenafly (13th, mile, 4:58.82)

Andrea Rovegno, Ramapo (26th, mile, 5:16.51)

 

2004 (North Carolina State, Raleigh, NC)

Boys

Michael Ray Garvin, Don Bosco (6th, 100, 10.74 (10.77 in heats))

Kevin Thompson, North Bergen (14th, 100 heats, 10.95)

Michael Ray Garvin, Don Bosco (7th, 200, 21.76 (21.83 in heats))

Kevin Thompson, North Bergen (11th, 200 heats, 21.86)

Shaquan Brown, Kennedy (6th, 400, 47.67)

Mohamed Khadraoui, Kennedy (5th, 2 mile, 8:53.74 (8:17.90; 3,000)

Ridgewood (7th. 4-x-mile relay, 18:01.34)

Ridgewood (19th, DMR, 10:29.67)

ZACH POLLINGER, Northern Highlands (1st, mile walk, 6:30.86)

Gabe Knutson, Ridgewood (nh, PV)

Adam Sacher, Pascack Valley (nh, PV)

Steve Pierce, Ridgewood (20th, JT, 159-10)

 

Girls

Michelle Smith, Teaneck (12th, heats 100 HH, 14.89)

Michelle Smith, Teaneck (2nd, 400 IH, 61.26)

Teaneck (19th, 4-x-400 relay, 3:59.79)

DAINA PUCURS, Demarest (1st, JT, 149-4)

Gwen Moore, Teaneck (nd, JT)

 

2005 (North Carolina A & T, Greensboro, NC)

Boys

Michael Ray Garvin, Don Bosco (3rd, 100, 10.46 (also 10.46 in heats)

Michael Ray Garvin, Don Bosco (5th, 200, 21.39 (also 21.41 in heats)

Shaquan Brown, Kennedy (3rd, 400, 46.88)

Anthony Pomo, Saddle Brook (19th, heats, 110 HH, 14.65)

Ridgewood (5th, DMR, 10:13.79)

Jacob Ricciardi, Ridgewood (nh, PV)

Anthony Pomo, Saddle Brook (13th, LJ, 21-4)

Harold Blyden, Bergenfield (16th, TJ, 44-1 ½)

Steve Pierce, Ridgewood (15th, JT, 168-8)

 

Girls

Janine Davis, Queen of Peace (2nd, 800, 2:06.06)

Michelle Smith, Teaneck (22nd, heats 100 HH, 14.70

Michelle Smith, Teaneck (10th, 400 IH, 62.15)

Allison Snochowski, Fair Lawn (3rd, mile walk, 8:41.06)

Teaneck (11th, 4-x-400 relay, 3:57.13)

Ridgewood (18th, 4-x-800 relay, 9:33.66)

Ridgewood (25th, DMR, 12:58.67)

 

2006 (North Carolina A & T, Greensboro, NC)

Boys

Rashad White, Teaneck (20th, heats, 200, 22.16)

Garrett Kroner, Indian Hills (10th, 400, 48.32)

Shaquan Brown, Kennedy (2nd, 400 IH, 51.68)

Teaneck (10th, 800 SMR, 1:34.40)

Teaneck (8th, SMR, 3:30.54)

Ridgewood (5th, DMR, 10:06.57)

George Abyad, Passaic Valley (15th, DT, 167-4)

Steve Pierce, Ridgewood (5th, JT, 190-6)

Grant Till, Wayne Hills (22nd, JT, 160-5)

Marc Peck, Wood-Ridge (24th, JT, 156-2)

Kurt Von Weisenstein, Indian Hills (26th, JT, 152-3)

 

Girls

Kesley Ramsey, Ramapo (19th, mile, 5:08.00)

Allison Snochowski, Fair Lawn (9th, mile walk, 8:36.32)

Teaneck (21st, 4-x-400 relay, 3:58.94)

Ridgewood (31st, 4-x-400 relay, 4:01.24)

Consandria Walker, Hackensack (20th, LJ, 17-0 ¾)

Consandria Walker, Hackensack (19th, TJ, 36-4)

Jaclyn Wypler, Ridgewood (19th, JT, 113-3)

Ridgewood (8th, 4-x-800 relay, 9:18.44)

 

2007 (North Carolina A & T, Greensboro, NC)

Boys

Nick Miehe, DePaul (14th, emerging elite mile, 4:23.80)

Max Bruno, Indian Hills (15th, 800, 1:54.16)

Sharif Webb, Don Bosco (25th, 800, 1:56.29)

Akira Monri, Ridgewood (11th EE 110 HH, 15.33)

Teaneck (10th, 4-x-100 relay, 42.49)

Teaneck (10th, 4-x-200 relay, 1:28.87)

Don Bosco (DNF, 4-x-200 relay)

Teaneck (21st, 4-x-400 relay, 3:23.37)

Teaneck (4th, 800 SMR, 1:31.21)

DON BOSCO (1st, SMR, 3:27.30)

Teaneck (6th, SMR, 3:29.59)

Ridgewood (12th, SMR, 3:30.84)

Ridgewood (6th, DMR, 10:07.94)

Greg Stripe, Mahwah (NH, PV)

George Abyad, Passaic Valley (17th, DT, 164-6)

Joe Gingerelli, Wood-Ridge, (15th, JT, 173-3)

Marc Peck, Wood-Ridge (23rd, JT, 163-10)

Kurt Von Weisenstein, Indian Hills (30th, JT, 134-3)

 

Girls

Lara-Jane Que, Ridgewood (14th, 100 HH, 15.02)

Cristina Law, Ridgewood (11th, 400 IH, 62.83)

Teaneck (33rd, 4-x-100 relay, 50.28)

Teaneck (15th, 4-x-200 relay, 1:44.27)

Ridgewood (23rd, 4-x-400 relay, 3:57.38)

Ridgewood (8th, SMR, 4:03.71)

Jaclyn Wypler, Ridgewood (16th, JT, 119-5)

 

2008 (North Carolina A & T, Greensboro, NC)

Boys

Joe Gingerelli, Wood-Ridge (10th, JT, 184-11)

Marc Peck, Wood-Ridge (16th, JT, 175-4)

Seb Luna, Wood-Ridge (29th, JT, 159-6)

Kevin Bostick, Bergen Catholic (13th, TJ, 46-2)

Kevin Bostick, Bergen Catholic (12th, HJ, 6-5)

Chris Phipps, Lodi (2nd, TJ, 49-4 ½)

Chris Phipps, Lodi (10th, LJ, 22-3 ¾)

Ridgewood (6th, SMR, 3:30.39)

 

Girls

Apresha Hampton, Teaneck (2nd, EE, SP, 39-2 ½)

Michelle Favre, Saddle Brook (12th, PV, 11-11 ¼)

Ann Polcari, Ridgewood (18th, PV, 10-11 ½)

Shannon Sullivan, IHA (3rd, JT, 138-10)

Jenn Sant Anna, Pascack Hills (10th, IH, 62.62)

Janay Mitchell, Teaneck (21st, 200, 25.14)

 

2009 (North Carolina A & T, Greensboro, NC)

Boys

Taro Shigenobu, Ridgewood (26th, 2 mile, 9:33.40)

Don Bosco (5th, 4 mile relay, 17:47.29)

Tommy DeVita, Ridgewood (NH, HJ)

Greg Hoffman, Park Ridge (NH, PV)

Kaleb Zuidema, Midland Park (10th, JT, 184-7)

Pat Thomas, Lodi (18th, JT, 170-5)

Elvis Cake, Lodi (11th, EE, 400, 49.19)

Patrick Rono, Lyndhurst (5th, EE, 2 mile, 9:32.65)

 

Girls

Julieanne Fontana, Pascack Hills (16th, 800, 2:14.28)

Sarah Pagano, IHA (19th, 2 mile, 11:29.15)

Brittany Day, Haworth 8th grade (20th, 5000, 19:37.34)

Katelyn Ary, Demarest (12th, IH, 62.70)

Emily Urciuoli, Clifton (9th, PV, 11-11 ¼)

Michelle Favre, Saddle Brook (15th, PV, 11-5 ¼)

Chelsea Hartigan, Ramapo (21st), 10-11 ½)

Shannon Sullivan, IHA (7th, JT, 132-11)

 

2010 (North Carolina A & T, Greensboro, NC)

Boys

Brad Paternostro, Ramapo (13th, 800, 1:52.57)

Patrick Rono, Lyndhurst (14th, 800, 1:52.60)

InSoo Hwang, Ridgewood (15th, IH, 53.99)

Ridgewood (13th, 4 mile relay, 18:06.86)

Teaneck (8th, 400 relay, 42.60 (41.71 in trials)

Teaneck (9th, 1,600 relay, 3:17.01)

Ridgewood (21st, 1,600 relay, 3:20.73)

Teaneck (3rd, 800 SMR, 1:31.10)

Teaneck (3rd, SMR, 3:26.77)

Ridgewood (4th, SHH, 62.37)

Don Bosco (DQ, SHH)

Tommy DeVita, Ridgewood (16th, HJ, 6-4 ¾)

Corey Crawford, Indian Hills (3rd, LJ, 24-1 ½)

Conroy Walker, Hackensack (10th, LJ, 22-9 ¼)

Greg Hazell, Don Bosco (18th, TJ, 45-6 ½)

Stephen Mozia, Hackensack (20th, DT, 155-8)

KALEB ZUIDEMA, Midland Park (1st, JT, 211-10)

Dean Sullivan, Delbarton (Franklin Lakes), (10th, JT, 178-11)

Steve Iafrate, Demarest (13th, JT, 173-5)

Selwyn Maxwell, Don Bosco (4th, EE, HH, 14.55)

Ernest Wingate, Bergen Catholic (23rd, EE, HH, 15.12)

Matt Beausoleil, Ridgewood (31st, EE, 15.48)

 

Girls

Myasia Jacobs, Paramus Catholic (2nd, 100, 11.44)

Myasia Jacobs, Paramus Catholic (3rd, 200, 23.93)

Brittany Day, Demarest (23rd, 5000, 19:35.36)

Chelsea Hartigan, Ramapo (20th, PV, 11-4 ¼)

Kayla Polcari, Ridgewood (NH, PV)

Jamie Klein, Paramus Catholic (14th, JT, 120-11)

Alyssa LaGuardia, DePaul (10th, EE, 1 mile, 5:06.62)

Kat McCurdy, Mt. St. Dominic (Mahwah) (20th, EE, 800, 2:20.34)

Brittany Day, Demarest (7th, 2 mile, EE, 12:32.75)

Sarah DeVita, Ridgewood (3rd, EE, 100 HH, 14.55)

Brittany DalCais, West Milford (2nd, EE, PV, 11-2 ¼)

Danna Wasserman, Demarest (6th, EE, LJ, 17-2)

 

2011 (North Carolina A & T, Greensboro, NC)

Boys

Brad Paternostro, Ramapo (12th, 800, 1:51.87)

Selwyn Maxwell, Don Bosco (21st, HH, 14.69)

Don Bosco 1 lap short 4 mile (9th, 16:56.57)

Don Bosco (12th, 400 relay, 42.57)

Don Bosco (8th, 800 relay, 1:28.28)

Don Bosco (5th, 1,600 relay, 3:15.63)

Teaneck (DQ, 1,600 relay, 3:17.59)

Teaneck (7th, 800 SMR, 1:32.07)

Don Bosco (9th, 800 SMR, 1:32.76)

Ridgewood (16th, SMR, 3:35.86)

Teaneck (20th, SMR, 3:40.70)

Ridgewood (6th, DMR, 10:06.36)

Don Bosco (5th, SHH, 61.67)

Greg Hazell, Don Bosco (10th, TJ, 47-7)

Sean Wimbush, Teaneck (tie-14th, TJ, 47-1 ¾)

Stephen Mozia, Hackensack (2nd, SP, 63-8 ¼)

Stephen Mozia, Hackensack (9th, DT, 171-7)

DEAN SULLIVAN, Delbarton (Franklin Lakes) (1st, JT, 217-9)

Tyler Yee, Don Bosco (6th, JT, 191-4)

John Pujols, Hackensack (13th, EE, 1 mile, 4:31.03)

Matt Beausoleil, Ridgewood (18th, EE, 100, 14.87)

Don Bosco (7th, EE, 3200 relay, 8:03.39)

Evan Bartlik, Ridgewood (3rd, EE, HJ, 6-2)

Ryan Walsh, Don Bosco (NH, EE, HJ)

Jamal Williams, Teaneck (12th, EE. LJ, 20-7)

Evan Bartlik, Ridgewood (3rd, EE, TJ, 46-0)

 

Girls

Myasia Jacobs, Paramus Catholic (2nd, 100, 11.59)

Katelyn Ary, Demarest (14th, IH, 62.32)

Ridgewood (6th, 4 mile relay, 21:20.88)

Teaneck (7th, 800 SMR, 1:47.55)

Kayla Polcari, Ridgewood (tie-13th, PV, 11-5 ¼)

Theresa Picciallo, IHA (6th, SP. 45-9 ¾)

Apresha Hampton, Teaneck (15th, SP, 42-0 ½)

Shaunteriah Douglas, Garfield (7th, JT, 137-5)

Jamie Klein, Paramus Catholic (8th, JT, 136-4)

Kristen Traub, Eastern Christian (2nd, EE, 1 mile, 5:01.56)

Kat McCurdy, Mt. St. Dominic (Mahwah) (18th, EE, 1 mile, 5:11.71)

Alexandra Cimino, Westwood (13th, EE, HH, 15.07)

Sarah DeVita, Ridgewood (18th, EE, HH, 15.22)

Teaneck (15th, 400 relay, EE, 50.11)

Westwood (1st, 3,200 relay, EE, 9:22.55)

Westwood (3rd, SMR, EE, 4:12.78)

Mimi DeVita, Ridgewood (9th, PV, EE, 10-11 ½)

Brittany DalCais, West Milford (19th, PV, EE, 10-5 ½)

Danielle Wankmuller, Pascack Hills (NH, PV, EE)

Nina Messery, Hasbrouck Heights (6th, JT, EE, 108-0)

Westwood (3rd, 1600 relay, EE, 3:56.69)

 

2012 (North Carolina A&T, Greensboro, NC)

Boys

Ben Malone, Pascack Valley (4th, 800, 1:50.70)

Don Bosco (4th, 4 mile relay, 17:42.29)

Ridgewood (21st, SMR, 3:35.71)

Ridgewood (13th, DMR, 10:23.01)

Hackensack (30th, DMR, 11:00.81)

Taylor Cudequest, Pascack Hills (3rd, Decathlon, 6069 points)

Michael Cummings, Hackensack (2nd, Octathlon, 5180 points (lost tiebreaker)

Johnny Malespina, Park Ridge (14th, 400, EE, 49.87)

Louis Kang, Pascack Hills (14th, IH, EE, 55.58)

Park Ridge (14th, 1600 relay, EE, 3:24.93)

Hackensack (12th, 3200 relay, EE, 8:10.21)

Eric Geider, Demarest (2nd, PV, EE, 15-2 ¼) (lost jumpoff)

Chris Wong, Bergen Tech (12th, TJ, EE, 44-2 ½)

Anthony Balboa, Ridgewood (22nd, SP, EE, 47-5 ¾)

 

Girls

Brittany Day, Demarest (40th, 5000, 19:33.23)

Alexandra Cimino, Westwood (13th, IH, 62.63)

Teaneck (7th, 800 relay, 1:44.13)

Westwood (13th, 1600 relay, 3:54.77)

RIDGEWOOD (Caroline Davidson, Micaela McPadden, Hanako Shigenobu, Catherine Pagano (1st, 3200 relay, 9:00.43)

Teaneck (13th, 800 SM, 1:51.76)

Teaneck (19th, SMR, 4:13.14)

RIDGEWOOD (Caroline Davidson, Micaela McPadden, Hanako Shigenobu, Catherine Pagano (1st, DMR, 11:50.73)

Amanda Fields, Holy Angels (NM, TJ)

SHAUNTIERAH DOUGLAS, Garfield (1st, JT, 148-7)

Becca Skovira, Park Ridge (2nd, JT, 147-10)

Hope Yi, Bergen Tech (15th, JT, 113-9)

Alexandra Cimino, Westwood (9th, HH, EE, 14.80)

Westwood (1st, SMR, EE, 4:08.23)

Amanda Fields, Holy Angels (17th, LJ, EE, 17-1 ½)

Briana Setnitzky, Pascack Hills (18th, LJ, EE, 16-11 ¼)

Briana Setnitzky, Pascack Hills (23rd, TJ, EE, 34-7)

Sophia Caride, Ramapo (13th, JT, EE, 102-1)

Rachel Diaz-Granados, Leonia (22nd, JT, EE, 66-5)

 

2013 (North Carolina A&T, Greensboro, NC)

Boys

Joe White, DePaul (5th, 800, 1:50.51)

Joe White, DePaul (7th, 400, EE, 48.85)

Kyle Levermore, Don Bosco (15th, 5,000, 14:55.35)

Don Bosco (4th, 4 mile relay, 17:21.16)

Don Bosco (8th, 4-x-200 relay, 1:27.89)

Ridgewood (19th, 4-x-200 relay, 1:29.98)

Ridgewood (7th, 4-x-800 relay, 7:44.30)

Don Bosco (DQ, 800 SMR)

Ridgewood (8th, 1000 Swedish relay, 1:58.14)

Don Bosco (DQ, Swedish relay)

Ridgewood (4th, SMR, 3:28.23)

Seth Zuidema, Midland Park (17th, JT, 53.60m)

Andrew Fiedler, Eastern Christian (12th, Decathlon, 5,050 pts.)

Mike Cummings, Hackensack (4th, Octathlon, 5,336 pts.)

Mike Higgins, Don Bosco (5th, 1 mile, EE, 4:18.86)

Don Bosco (4th, 4-x-100 relay, EE, 43.06)

Don Bosco (22nd, 4-x-400 relay, EE, 3:26.53)

Don Bosco (23rd, 4-x-800 relay, EE, 8:15.81)

Bergen Tech (11th, SMR, EE, 3:39.25)

Ridgewood (15th, SMR, EE, 3:40.38)

Brandon Jurasin, River Dell (NH, HJ, EE)

Eric DelVescovo, Ridgefield Park (16th, SP, EE, 15.10m)

Troy Andretta, Kinnelon (5th, DT, EE, 47.96m)

Troy Andretta, Kinnelon (3rd, HT, EE, 52.55m)

John Monnett, Ridgefield Park (16th, DT, EE, 44.42m)

James Barnett, Ridgewood (29th, DT, EE, 40.53m)

James Barnett, Ridgewood (26th, JT, 41.66m)

Nick Higgins, Ridgewood (13rd, JT, EE, 47.28m)

Cameron Rodgers, Bogota (ND, JT, EE)

Colin Daly, River Dell (7th, 1 mile, FR, 4:32.39)

Patrick Sullivan, Don Bosco (7th, 2 mile, FR, 9:49.46)

Will Daly, River Dell (19th, 2 mile, FR, 10:23.76)

 

Girls

Corinne Myers, Westwood (11th, 800, 2:10.15)

Corinne Myers, Westwood (5th, 1 mile, EE, 5:00.97)

Josette Norris, Tenafly (2nd, mile, 4:48.54)

Alexandra Cimino, Westwood (10th, 400IH, 62.48)

Alexandra Cimino, Westwood (12th, 100HH, EE, 14.84)

Lisa Sesink-Clee, Holy Angels (4th, JT, 42.55m)

Camila Alonso, Lyndhurst (10th, JT, 38.27m)

Gina Yannette, Dumont (18th, JT, 36.05m)

Noreen Byrne, River Dell (15th, 400IH, EE, 65.07)

River Dell (3rd, 4-x-400 relay, EE, 3:56.94)

River Dell (12th, 800 SMR, EE, 1:53.80)

River Dell (1st, SMR, EE, 4:13.34)

Haley Steele, West Milford (NH, PV, EE)

Payton Wagmeister, River Dell (10th, JT, EE, 33.73m)

 

2014 (North Carolina A&T, Greensboro, NC)

Boys

River Dell (10th, 4-x-800 relay, 7:58.52)

Westwood (29th, 4-x-800 relay, 8:09.22)

Wankeith Akin, Don Bosco (7th, LJ, FROSH, 20-3)

Ridgewood (15th, Swedish Relay, 2:01.62)

Don Bosco (10th, Swedish Relay, 1:58.75)

Park Ridge (DQ, 4-x-200 relay, EE)

Lucas Pontillo, Pascack Hills (30th, JT, EE, 132-5)

River Dell (DQ, SMR, EE)

Bergen Tech (41st, SMR, EE, 3:54.16)

Jun Omiya, River Edge (25th, 1 mile, JHS, 5:08.25)

Keith Gandy, Indian Hills (NH, PV, EE)

Sam Siegel, Demarest (NH, PV, EE)

River Dell (18th, Super SMR, EE, 1:37.44)

Bergen Catholic (31st, 4-x-200 relay, 1:33.47)

Bryan Roth, Lodi (6th, SP, EE, 52-8 ¼)

Old Tappan (10th, SMR, 3:30.21)

Ridgewood (9th, SMR, 3:28.38)

Don Bosco (4th, SMR, 3:26.43)

DePaul (43rd, SMR, 3:38.39)

Jason Katz, Ramapo (19th, TJ, 45-3)

Paul Sheridan, Paramus Catholic (22nd, JT, 165-4)

Caleb Hart, Hawthorne Christian (19th, JT, 172-5)

Mike Brazzel, North Arlington (10th, JT, 190-6)

Seth Zuidema, Midland Park (16th, JT, 181-1)

Ridgewood (5th, 4-x-800 relay, 7:39.57)

Bergen Catholic (20th, 4-x-800, 7:52.39)

Don Bosco (8th, 4-x-mile, 17:47.88)

Luke Annichiarico, Old Tappan (10th, PV, 14-8 ¼)

River Dell (18th, DMR, EE, 10:46.21)

Joe Jordan, Old Tappan (17th, IH, EE, 56.02)

Will Rienas, Old Tappan (25th, IH, EE, 56.78)

Chris Estrella, Ridgefield Park (15th, 200, 21.70)

Joe White, DePaul (2nd, 800, 1:48.75)

 

Girls

River Dell (DQ, 4-x-100, EE)

Tenafly (39th, 4-x-800, 9:54.67)

Kristina Langan, Wayne Hills (t-6th, PV, EE, 10-11 ¾)

Westwood (11th, 4-x-200, EE, 1:46.15)

Jessica Molina, Westwood (22nd, DT, EE, 110-10)

Kailee Oakes, Westwood (19th, DT, EE, 113-10)

Pascack Hills (24th, SMR, EE, 4:25.87)

Marina Reilly, River Dell (12th, TJ, EE, 36-1 ½)

Lexi DelGizzo, Tenafly (21st, 400, EE, 61.32)

River Dell (6th, Super SMR, 1:50.34)

Giavanna Tabbachino, IHA (19th, 2 mile, FROSH, 11:53.07)

Carleen Jeffers, Ridgewood (22nd, 5,000, 17:59.06)

Sam Halvorsen, Ridgewood (18th, 5,000, 17:55.55)

Lauren Brzozowski, Ramapo (5th, 200, EE, 24.68)

Catherine Rozalski, Queen of Peace (t 16th, PV, 11-5 ¾)

Tenafly (21st, SMR, 4:15.71)

Westwood (3rd, SMR, 3:57.96)

Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic (14th, TJ, 38-6 ¾)

Givanna Tabbachino, IHA (26th, 1 mile, FROSH, 5:34.990

Jessica Molina, Westwood (NM, HT, EE)

Lydon Kersting, Holy Angels (20th, 2 mile, EE, 11:14.86)

Carleen Jeffers, Ridgewood (18th, 2 mile, EE, 11:13.88)

Sam Halvorsen, Ridgewood (17th, 2 mile, EE, 11:12.24)

Stephanie Bitcon, Wayne Hills (33rd, 2 mile, EE, 11:34.65)

Marina Reilly, River Dell (21st, LJ, EE, 16-6)

Noreen Byrne, River Dell (7th, IH, EE, 62.88)

River Dell (21st, 4-x-400, EE, 4:01.41)

Jessica Molina, Westwood (21st, SP, 39-1)

Colleen Buckley, IHA (24th, 800, 2:14.59)

Lauren Brzozowski, Ramapo (21st, 400, 56.31)

Taryn DeLeon, Old Tappan (10th, HJ, 5-5 ¾)

Julia Guerra, Indian Hills (10th, 1 mile, 4:55.72)

Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic (11th, LJ, 18-8 ¾)

Corinne Myers, Westwood (7th, 800, 2:07.45)

Catherine Pagano, Northern Highlands (5th, 1 mile, 4:48.13)

Josette Norris, Tenafly (4th, 1 mile, 4:47.88)

 

2015 (North Carolina A&T, Greensboro, NC)

Boys

Marc Rienas, Old Tappan (33rd, 800, 1:57.09)

Don Bosco (DQ, 4-x-200)

Old Tappan (4th, 4-x-400, 3:16.36)

River Dell (5th, 4-x-800, 7:46.25)

Don Bosco (23rd, Super SMR, 1:35.45)

Park Ridge (29th, Super SMR, 1:35.90)

Bergen Tech (33rd, Super SMR, 1:37.31)

Old Tappan (2nd, SMR, 3:25.08)

Ridgewood (21st, SMR, 3:33.27)

River Dell (3rd, DMR, 10:07.55)

Ridgewood (10th, Swedish, 2:02.33)

Northern Highlands (12th, shuttle hurdles, 1:01.47)

Old Tappan (13th, shuttle hurdles, 1:02.35)

Frankie Richard, Northern Highlands (17th, TJ, 46-0 ¾)

Jason Katz, Ramapo (21st, TJ, 45-2 ½)

Frank Ahearn, Ramsey (ND, DT)

St. Jacob Diodonet, West Milford (13th, EE, 400, 49.32)

Michael Thurston, Ridgewood (11th, EE, 800, 1:55.34)

Joe Jordan, Old Tappan (4th, EE, IH, 54.42)

Will Rienas, Old Tappan (15th, EE, IH, 55.70)

Don Bosco (13th, EE, 4-x-100, 43.59)

Tenafly (34th, EE, Super SM, 1:39.66)

Dwight-Englewood (42nd, EE, Super SM, 1:41.42)

Dwight-Englewood “B” (51st, EE, Super SM, 1:46.44)

Sam Siegel, Demarest (NH, EE, PV)

Frankie Richard, Northern Highlands (1st, EE, LJ, 21-11 ¾)

Chris Snead, Teaneck (18th, EE, DT, 148-3)

Jack Judge, Don Bosco (4th, EE, JT, 167-3)

Kyle Brackett, Wayne Hills (6th, EE, JT, 166-2)

Dalton Newman, Fair Lawn (24th, EE, JT, 157-7)

Ivan Maldonado, Fort Lee (25th, EE, JT, 157-4)

Joe Korin, Bergen Catholic (39th, EE, JT, 147-10)

Matt Tai, Ridgewood (49th, FR, 100, 11.98)

Max Bartlik, Ridgewood (10th, FR, TJ, 40-3 ¼)

Danny Romero, Ridgewood (13th, FR, TJ, 39-5 ¾)

 

Girls

Carleen Jeffers, Ridgewood (21st, 2 mile, 11:13.94)

Carleen Jeffers, Ridgewood (4th, 5000, 16:58.19)

Northern Highlands (35th, 4-x-100, 49.51)

IHA (20th, SMR, 4:10.40)

Tenafly (24th, SMR, 4:12.10)

Teaneck (34th, SMR, 4:16.82)

Northern Highlands (DMR, 6th, 11:57.85)

IHA (DMR, 12th, 12:29.52)

Kaitlin Salisbury, Hawthorne (10th, TJ, 39-0 ½)

Rosemary Menyhart, Paramus Catholic (19th, TJ, 38-3 ½)

Maryam Hassan, Cresskill (37th, TJ, 35-5)

Jessica Molina, Westwood (12th, SP, 44-8 ¼)

Amarys Berry, Hackensack (23rd, SP, 41-8)

Jessica Molina, Westwood (30th, DT, 125-10)

Amiynah Campbell, Teaneck (41st, DT, 112-10)

Jesse Geller, Demarest (20th, JT, 111-8)

Thalia Ghalam, Midland Park (27th, JT, 106-7)

Jessica Molina, Westwood (27th, HT, 135-3)

Lexi DelGizzo, Tenafly (23rd, EE, 400, 57.58)

Maria Acosta, Paramus Catholic (27th, EE, 400, 57.97)

Colleen Buckley, IHA (23rd, EE, 1 mile, 5:08.43)

Michelle Kubasek, Bergen Tech (12th, EE, 2 mile, 11:24.11)

Teaneck (34th, EE, 4-x-100, 50.06)

IHA (45th, EE, 4-x-200, 1:51.61)

Old Tappan (19th, EE, 4-x-800, 9:43.38)

Holy Angels (42nd, EE, 4-x-800, 9:54.60)

Teaneck (1st, EE, Super SMR, 1:48.48)

Tenafly (37th, EE, Super SMR, 1:58.52)

Dwight-Englewood (42nd, EE, Super SMR, 1:59.87)

Dwight-Englewood (54th, EE, Super SMR, 2:05.35)

Bergen Tech (43rd, EE, SMR, 4:29.57)

Taylor Parcells, Old Tappan (tie 8th, HJ, 5-1 ¾)

Kaitlin Salisbury, Hawthorne (1st, EE, LJ, 18-7 ¼)

Taylor Nash, Old Tappan (33rd, EE, JT, 87-4)

Ashley Sullivan, Old Tappan (34th, EE, JT, 83-3)

Sonya Sachdev, Bergen Tech (37th, EE, HT, 97-10)

Caroline O’Sullivan, Old Tappan (39th, FR, 400, 61.04)

Lauren Stern, Mahwah (18th, FR, LJ, 15-9)

Lauren Stern, Mahwah (13th, FR, TJ, 35-1 ¼)

Amanda Katz, Ramapo (17th, FR, TJ, 34-7 ¾)

Hannah Sikorski, Wayne Valley (22nd, FR, TJ, 33-8 ½)

Samantha Green, Park Ridge (15th, JHS, 1 mile, 5:24.80)