BERGEN COUNTY CHAMPIONSHIPS

BOYS GROUP A (Only one group until 1963; Group  4 1964-2003)

Top Three Teams

2016-Ridgewood 145, Old Tappan 135, Indian Hills 99

2015-Old Tappan 167, Don Bosco 84 1/3, Northern Highlands 62

2014-Don Bosco 92 ½, Old Tappan 81 ½, Ridgewood 72

2013-Ridgewood 99, Don Bosco 93, Pascack Valley 47

2012-Old Tappan 123.67, Ridgewood 93.25, Don Bosco 73

2011-Don Bosco 113, Ridgewood 98, Demarest 59.2

2010-Don Bosco 119, Ridgewood 90 ½, Teaneck 68

2009-Don Bosco 122 ½, Ridgewood 84, Demarest 59

2008-Don Bosco 108 ½, Hackensack 86, Paramus Catholic 53

2007-Don Bosco 135, Teaneck 73, Ridgewood 66

2006-Northern Highlands 119, Ridgewood 113, Don Bosco 103

2005-Ridgewood 97, Hackensack 88 ½, Don Bosco 62

2004-Hackensack 126, Ridgewood 120 ½, Don Bosco 67

2003-Ridgewood 154, Hackensack 114, Don Bosco 106

2002-Don Bosco 163, Hackensack 101, Bergen Catholic 70

2001-Don Bosco 147, Hackensack 126, Bergen Catholic 75

2000-Hackensack 179, Don Bosco 86, Ridgewood 79

1999-Hackensack 191, Bergen Catholic 92, Don Bosco 73

1998-Hackensack 154, Ridgewood 132, Don Bosco 81

1997-Hackensack 171, Ridgewood 83, Don Bosco and Bergen Catholic 72

1996-Bergen Catholic 132, Teaneck 101, Hackensack 98

1995-Bergen Catholic 112, Ridgewood 111, Hackensack 90

1994-Don Bosco 124.3, Bergen Catholic 109.3, Ridgewood 72.3

1993-Hackensack 109, Don Bosco 100, Ridgewood 96

1992-Hackensack 137 ¾, Ridgewood 76 ½, Don Bosco 71 ½

1991-Hackensack 66 ½, Ridgewood 44, Paramus Catholic 37 ½

1990-Hackensack 87, Bergen Catholic 56 ½, Don Bosco 42

1989-Hackensack 75, Ridgewood 56, Teaneck 54

1988-Hackensack 64, Don Bosco 56 ½, Ridgewood 43

1987-Ridgewood 71, Hackensack 51, Bergen Catholic 48

1986-Hackensack 68 ½, Bergen Catholic 42, Fair Lawn 35

1985-Don Bosco 71.83, Hackensack 55, Ridgewood 49 ½

1984-Don Bosco 89, Teaneck 64 ½, Hackensack 34

1983-Teaneck 89, Bergen Catholic 39, Ridgewood 37

1982-Hackensack 109 ½, Teaneck 41, Ridgewood 34 ½

1981-Hackensack 74, Teaneck 50, Ridgewood 49

1980-Hackensack 79 ½, Teaneck 54, Ridgewood 43 ½

1979-Teaneck 91, Hackensack 54, Bergen Catholic 32

1978-Hackensack 83 ½, Bergen Catholic 55, Paramus 47 ½

1977-Indian Hills 60, Bergen Catholic 55, Hackensack 51

1976-Bergen Catholic 85, Hackensack 73, Ridgewood 38 ½

1975-Hackensack 63 ½, Ridgewood 60, Teaneck 41 ½

1974-Bergen Catholic 68, Hackensack 65 ½, Paramus 49

1973-Bergen Catholic 65, Hackensack 63, Paramus 60

1972-Bergen Catholic 67 ½, Hackensack 36 ½, Paramus 31

1971-Bergen Catholic 51, St. Joseph Regional 46 ¾, Don Bosco 35 ½

1970-St. Joseph Regional 69 ½, Hackensack 32, Ridgewood 26

1969-St. Joseph Regional 70 ½, River Dell 33, Bergen Catholic/Ramapo 24

1968-St. Joseph Regional 94, Hackensack 30, Teaneck 28 ½

1967-St. Joseph Regional 62, Bergen Catholic 59, Bergenfield 24 ½

1966-Bergen Catholic 66, St. Joseph Regional 64 ½, Teaneck 28 ½

1965-Paramus 60, Bergen Catholic 35 ½, Ridgewood 24

1964-Bergen Catholic 65, Ramapo 38 ½, Pascack Valley 37.83

1963-Bergen Catholic 37, Pascack Valley 35, New Milford 15

1962-Northern Valley 28, Pascack Valley 24.11, Tenafly 16

1961-Northern Valley 43.7, Hackensack 42 ½, Pascack Valley 26 ½

1960-Northern Valley 37, Hackensack 22 ½, Pascack Valley 20

1959-Englewood 27, Hackensack 22.6, Tenafly 17

1958-Tenafly 42, Hackensack 29.6, Ridgefield Park 24.1

1957-Tenafly 52, Hackensack 37.67, Englewood 18.33

1956-Englewood 51 ½, Tenafly 33 ½, Hackensack 23

1955-Englewood 49, Hackensack 34, Tenafly 32 ½

100 METERS

2016-Kobi Grant, Ridgewood                                                    11.28

2015-Kyle Ellerson, Bergen Catholic                                          11.16

2014-Jabrill Peppers, Paramus Catholic                                       10.74

2013-Jabrill Peppers, Paramus Catholic                                  10.59

2012-Jabrill Peppers, Paramus Catholic                                       10.89

2011-Tarique Gray, Bergen Catholic                                           11.00

2010-Zadique Whyte, Teaneck                                                   10.95

2009-Marvin Whilby, Don Bosco                                                11.14

2008-David Butler, Teaneck                                                      10.87

2007-Rashad White, Teaneck                                                     10.6

2006-Rashad White, Teaneck                                                     10.8

2005-Michael Ray Garvin, Don Bosco                                      10.3

2004-Michael Ray Garvin, Don Bosco                                        10.7

2003-Michael Ray Garvin, Don Bosco                                        11.1

2002-Michael Ray Garvin, Don Bosco                                        11.1

2001-Melvin Sampson, Hackensack                                            11.0

2000-Dan Cooper, Ridgewood                                                   11.2

1999-Mike Jackson, Hackensack                                                11.2

1998-Kawesi Darby, Hackensack                                                10.8

1997-Mike Jackson, Hackensack                                                11.4

1996-Greg Meletta, Bergen Catholic                                           10.9

1995-Joe Dawkins, Hackensack                                                 10.7

1994-Joe Dawkins, Hackensack                                                 10.6

1993-Darius Pemberton, Hackensack                                          10.9

1992-Tim McDermott, Bergen Catholic                                      11.4

1991-Matt Krever, Ridgewood                                                   11.3

1990-Keon Bease, Hackensack                                                   11.2

1989-Gerald Spears, Teaneck                                                     11.2

1988-Derrick Horner, Don Bosco                                                10.7

1987-Mike Rios, Bergen Catholic                                                               11.2

1986-Joe Johnson, Hackensack                                                  10.9

1985-Andrew Gordon, Teaneck                                                  10.9

1984-Andrew Gordon, Teaneck                                                  11.4

1983-Dexter Hairston, Teaneck                                                  10.9

1982-Ben James, Hackensack                                                    11.7

1981-Rich Wagner, Teaneck                                                      11.4

1980-Rich Wagner, Teaneck                                                      11.5

100 YARDS

1979-Quentin Walker, Teaneck                                                  10.2

1978-Randy Richardson, Hackensack                                         10.1

1977-Remo Biagioni, Bergen Catholic                                        10.1

1976-Scott Taylor, Hackensack                                                  10.3

1975-Jon Chambers, Teaneck                                                     10.5

1974-Dodie Donnell, Hackensack                                                               10.0

1973-Dodie Donnell, Hackensack                                                               10.1

1972-Ernie Rath, Paramus                                                         10.3

1971-Dom Gratale, Don Bosco                                                   10.3

1970-Stan Finney, Hackensack                                                   10.0

1969-Bob Hauk, St. Joseph Regional                                          10.2

1968-Bob Hauk, St. Joseph Regional                                        9.9

1967-Bob Hauk, St. Joseph Regional                                          10.4

1966-Bryce Sweet, Bergenfield                                                  10.3

1965-Rich Cirner, Paramus                                                        10.5

1964-Bill Madden, Bergen Catholic                                            10.1

1963-Richie Greenberg, Fort Lee                                                10.0

1962-Mike McGuiness, Bergen Catholic                                     10.0

1961-Len Byrd, Leonia                                                              10.0

1960-Roger Caruso, Northern Valley                                          10.1

1959-Jack Mostyn, Bergen Catholic                                            10.3

1958-Jack Mostyn, Bergen Catholic                                            10.3

1957-Dennis Hicks, Hackensack                                                 10.0

1956-William Hughes, Lyndhurst                                                               10.3

1955-Minner Williams, Englewood                                            10.6

200 METERS

2016-Tom Rienas, Old Tappan                                                   22.31

2015-Wankeith Akin, Don Bosco                                                22.48

2014-Jabrill Peppers, Paramus Catholic                                       21.51

2013-Jabrill Peppers, Paramus Catholic                                  21.41

2012-Jabrill Peppers, Paramus Catholic                                       21.89

2011-Tarique Gray, Bergen Catholic                                           22.08

2010-Casey Pleasants, Teaneck                                                  21.95

2009-Marvin Whilby, Don Bosco                                                21.8

2008-Damian Miles, Teaneck                                                     22.1

2007-Rashad White, Teaneck                                                  21.2

2006-Damian Miles, Teaneck                                                     22.5

2005-Michael Ray Garvin, Don Bosco                                        21.8

2004-Michael Ray Garvin, Don Bosco                                        21.7

2003-Ken Sinkovitz, Bergen Catholic                                         22.6

2002-Will Van Thunen, Don Bosco                                            22.3

2001-Adrian Durant, Teaneck                                                    22.5

2000-Adrian Durant, Teaneck                                                    22.9

1999-John D’Izzia, Bergen Catholic                                            22.2

1998-Kawesi Darby, Hackensack                                                22.1

1997-Ibrahim Malcom, Hackensack                                            22.9

1996-Walter King, Hackensack                                                  22.1

1995-Joe Dawkins, Hackensack                                                 22.5

1994-Joe Dawkins, Hackensack                                                 22.2

1993-Tim McDermott, Bergen Catholic                                      22.8

1992-Gavin Hoppie, Paramus Catholic                                        23.2

1991-Willie Best, Hackensack                                                    22.4

1990-Keon Bease, Hackensack                                                   22.3

1989-Stan Finney, Hackensack                                                   22.0

1988-Derrick Horner, Don Bosco                                                21.8

1987-Mike Rios, Bergen Catholic                                                               22.4

1986-Joe Johnson, Hackensack                                                  22.2

1985-Andrew Gordon, Teaneck                                                  22.6

1984-Andrew Gordon, Teaneck                                                  23.1

1983-Dexter Hairston, Teaneck                                                  22.2

1982-Ben James, Hackensack                                                    23.2

1981-Rich Wagner, Teaneck                                                      23.3

1980-Doug Jackson, Hackensack                                                23.3

220 YARDS

1979-Quentin Walker, Teaneck                                                  23.5

1978-Randy Richardson, Hackensack                                         22.8

1977-Remo Biagioni, Bergen Catholic                                        22.9

1976-Scott Taylor, Hackensack                                                  22.8

1975-Jon Chambers, Teaneck                                                     22.6

1974-Jerry Wyche, Hackensack                                                  22.5

1973-Steve Wyche, Hackensack                                                 22.7

1972-Steve Wyche, Hackensack                                                 22.9

1971-Dom Gratale, Don Bosco                                                   22.1

1970-Stan Finney, Hackensack                                                   22.3

1969-Bob Hauk, St. Joseph Regional                                          22.0

1968-Bob Hauk, St. Joseph Regional                                        21.7

1967-Bob Hauk, St. Joseph Regional                                          22.7

1966-Tom O’Rourke, Bergen Catholic                                        22.9

1965-Rich Berlin, Teaneck                                                        22.0

1964-Bill Madden, Bergen Catholic                                            22.5

1963-Bill Madden, Bergen Catholic                                            21.6

1962-Mike Cucchiara, Bergenfield                                             21.3

1961-Len Byrd, Leonia                                                              22.2

1960-Roger Caruso, Northern Valley                                          22.0

1959-Jack Mostyn, Bergen Catholic                                            22.5

1958-Jack Mostyn, Bergen Catholic                                            22.3

1957-Dennis Hicks, Hackensack                                                 22.2

1956-William Hughes, Lyndhurst                                                               22.9

1955-Minner Williams, Englewood                                            23.3

400 METERS

2016-Tom Rienas, Old Tappan                                                   48.45

2015-Andrew Schumacher, Old Tappan                                      49.12

2014-Jaleel Felton, Pascack Valley                                           48.33

2013-Ben Malone, Pascack Valley                                              48.74

2012-Tim Hamlett, Don Bosco                                                   48.74

2011-Leonte Carroo, Don Bosco                                                48.70

2010-Leonte Carroo, Don Bosco                                                48.96

2009-Jake Hubschman, Demarest                                                48.8

2008-Lomi Cunningham, Bergen Tech                                        49.1

2007-Jason Kelsey, Don Bosco                                                  49.2

2006-Jarett Menzel, Northern Highlands                                     49.4

2005-Michael Ray Garvin, Don Bosco                                        49.9

2004-Josh Simmons, Hackensack                                                49.7

2003-Ken Sinkovitz, Bergen Catholic                                         49.7

2002-Will Van Thunen, Don Bosco                                            51.3

2001-Adrian Durant, Teaneck                                                    49.9

2000-Andrew Dolgin, Ridgewood                                                              51.2

1999-Joe Velasquez, Paramus                                                  48.3

1998-Joe Velasquez, Paramus                                                    49.4

1997-Alden Shorter, Teaneck                                                     50.1

1996-Walter King, Hackensack                                                  49.9

1995-Walter King, Hackensack                                                  49.8

1994-Chris Hall, Teaneck                                                          49.7

1993-Courtney Davis, Hackensack                                             49.4

1992-Mark Fabish, Bergen Catholic                                            52.3

1991-Kevin Ervin, Bergen Catholic                                            51.7

1990-Willie Best, Hackensack                                                    50.2

1989-Tim Geckeler, Ridgewood                                                 49.1

1988-Walt McCall, Hackensack                                                 49.0

1987-Walt McCall, Hackensack                                                 50.6

1986-Mark Psaltes, Fair Lawn                                                    51.3

1985-Hector Carter, Hackensack                                                50.8

1984-Bob Arvidson, Don Bosco                                                 51.2

1983-Vic Herlinsky, Don Bosco                                                 50.4

1982-Derick Osbourne, Hackensack                                           50.5

1981-Frank Murphy, Don Bosco                                                50.5

1980-Doug Jackson, Hackensack                                                50.8

440 YARDS

1979-Len LaBarre, Paramus                                                       50.7

1978-Clayton Lloyd, Hackensack                                                50.2

1977-Clayton Lloyd, Hackensack                                                50.5

1976-Dave Mullane, Bergen Catholic                                          51.0

1975-Carmine Bailey, Paramus                                                49.6

1974-Jerry Wyche, Hackensack                                                  49.8

1973-Jerry Wyche, Hackensack                                                  51.6

1972-Stan Hull, Bergenfield                                                       51.4

1971-Steve Scialabba, Bergen Catholic                                       49.9

1970-Don Trahey, St. Joseph Regional                                        50.6

1969-George McLoof, Ramapo                                                  50.8

1968-Bill Jahn, St. Joseph Regional                                            51.5

1967-Pete Hauck, Don Bosco                                                     50.3

1966-Bill Rabadan, Bergen Catholic                                           51.1

1965-Davis Morton, Ridgewood                                                 50.5

1964-Vince Woolley, Pascack Valley                                          50.8

1963-Dwight Peck, Pascack Valley                                             49.4

1962-Dwight Peck, Pascack Valley                                             49.3

1961-Bob Smith, Hackensack                                                    49.9

1960-Marshall Lynn, No. Valley                                                50.6

1959-Willie Stubbs, Englewood                                                 52.3

1958-Willie Stubbs, Englewood                                                 52.7

1957-Don Davies, Tenafly                                                         49.0

1956-Bob Hunter, Englewood                                                    51.5

1955-Don Livingston, Englewood                                                              51.1

800 METERS

2016-Michael Thurston, Ridgewood                                           1:52.79

2015-Marc Rienas, Old Tappan                                                1:52.39

2014-Marc Rienas, Old Tappan                                                  1:54.04

2013-Ben Malone, Pascack Valley                                              1:56.03

2012-Kyle Davidson, Old Tappan                                                               1:55.27

2011-Levi Jennings, Ridgewood                                                 1:55.76

2010-Brad Paternostro, Ramapo                                                 1:55.32

2009-Justin Hodge, Teaneck                                                      1:57.6

2008-Steve Wexler, Don Bosco                                                  1:57.8

2007-Sharif Webb, Don Bosco                                                   1:53.9

2006-Nik Batarags, Northern Highlands                                      1:56.4

2005-Byron Williams, Ridgewood                                              1:55.0

2004-James LaGreca, Demarest                                                  1:57.1

2003-Ari Zamir, Ridgewood                                                      2:00.3

2002-Ken Sinkovitz, Bergen Catholic                                         1:59.3

2001-Ken Sinkovitz, Bergen Catholic                                         1:56.6

2000-Josh Kauke, Ridgewood                                                    1:55.0

1999-Josh Kauke, Ridgewood                                                    1:53.0

1998-Rick Lehmbeck, Don Bosco                                                              1:57.3

1997-Tom Redmond, Bergen Catholic                                        1:57.1

1996-Tom Redmond, Bergen Catholic                                        1:58.8

1995-Tom McCabe, Don Bosco                                                 1:58.3

1994-Bob Keino, Ridgewood                                                     1:55.9

1993-Bob Keino, Ridgewood                                                     1:53.9

1992-Brian Barry, Don Bosco                                                    1:56.9

1991-Willie Best, Hackensack                                                    1:56.2

1990-Willie Best, Hackensack                                                    1:59.3

1989-Matt Giffuni, Ridgewood                                                   1:58.7

1988-Matt Giffuni, Ridgewood                                                   1:59.5

1987-Chris Rae, Ridgewood                                                      1:55.5

1986-Doug Palmadessa, Bergen Catholic                                    1:56.3

1985-Chris Sullivan, Ridgewood                                                1:57.2

1984-Chris Sullivan, Ridgewood                                                1:58.7

1983-John Parisi, Ridgewood                                                     1:56.2

1982-John Parisi, Ridgewood                                                     1:58.8

1981-Paul O’Leary, Ridgewood                                                 1:58.3

1980-Mike Boccelari, Bergenfield                                                              1:58.4

880 YARDS

1979-Kirk Sappington, Hackensack                                            2:00.8

1978-Bill Leonard, Bergen Catholic                                            1:59.0

1977-Frank Stanton, Bergen Catholic                                          1:56.2

1976-Paul Casey, Bergen Catholic                                              1:55.8

1975-Rick Rothschild, Paramus                                                               1:54.0

1974-Rick Rothschild, Paramus                                                  1:55.6

1973-Frank Moran, Bergen Catholic                                           2:00.0

1972-Frank Courtney, Bergen Catholic                                       1:57.8

1971-Jeff Weicksel, Ramapo                                                      1:56.4

1970-Rich McDonnell, St. Joseph Regional                                 1:58.6

1969-Bill Hamilton, River Dell                                                  1:58.2

1968-Tom Harris, St. Joseph Regional                                        2:00.5

1967-Bob Kaczka, Don Bosco                                                    1:59.0

1966-Rich Higgins, St. Joseph Regional                                      1:57.9

1965-Hank Skewis, Ridgewood                                                  1:57.2

1964-Hank Skewis, Ridgewood                                                  1:59.2

1963-Ed Daw, Old Tappan                                                        1:59.4

1962-Jack Shaw, Tenafly                                                           1:56.5

1961-Harry Hamilton, Hackensack                                             1:58.3

1960-Bob Linders, Northern Valley                                            1:57.4

1959-Noel Bing, Tenafly                                                           2:00.7

1958-Noel Bing, Tenafly                                                           2:07.0

1957-Ken Hunter, Tenafly                                                         2:02.4

1956-Rich Modafferi, Englewood                                                               2:02.9

1955-Bob Hughes, Tenafly                                                        2:00.5

1600 METERS

2016-Matt Cohane, Indian Hills                                                  4:21.05

2015-Marc Rienas, Old Tappan                                                  4:18.44

2014-Kyle Levermore, Don Bosco                                            4:15.04

2013-Kyle Levermore, Don Bosco                                              4:18.98

2012-Christian Costello, Don Bosco                                           4:17.72

2011-Levi Jennings, Ridgewood                                                 4:18.03

2010-Brad Paternostro, Ramapo                                                 4:18.51

2009-Leighton Spencer, Don Bosco                                            4:20.9

2008-Rob Molke, Don Bosco                                                     4:26.5

2007-Niall Buckley, Ridgewood                                                 4:22.9

2006-Byron Williams, Ridgewood                                              4:23.8

2005-Byron Williams, Ridgewood                                              4:21.9

2004-Ari Zamir, Ridgewood                                                      4:30.7

2003-Ari Zamir, Ridgewood                                                      4:28.9

2002-Matt Horesta, Don Bosco                                                  4:25.6

2001-James Clifford, Don Bosco                                                4:33.4

2000-Josh Kauke, Ridgewood                                                    4:27.1

1999-Thomas Baldwin, Hackensack                                           4:24.1

1998-Thomas Baldwin, Hackensack                                           4:24.0

1997-Thomas Baldwin, Hackensack                                           4:30.8

1996-John O’Neil, Ridgewood                                                   4:32.9

1995-Kevin Gilman, Bergen Catholic                                          4:35.8

1994-Bob Keino, Ridgewood                                                     4:19.0

1993-Bob Keino, Ridgewood                                                     4:16.6

1992-Bob Keino, Ridgewood                                                     4:19.2

1991-Eric Boucher, Ridgewood                                                  4:21.7

1990-Eric Boucher, Ridgewood                                                  4:24.3

1989-Mark Bednarz, Paramus Catholic                                       4:21.6

1988-Mark Bednarz, Paramus Catholic                                       4:22.6

1987-Eric Berntsen, Ridgewood                                                 4:20.8

1986-Doug Palmadessa, Bergen Catholic                                    4:28.9

1985-Chris Sullivan, Ridgewood                                                4:18.3

1984-Dom Tabbachino, Fair Lawn                                             4:23.6

1983-Vern Trice, Hackensack                                                    4:30.1

1982-Joe Jackson, Teaneck                                                        4:29.0

1500 METERS

1981-Tom Hughes, Ridgewood                                                4:09.2

1980- Sean Gormley, Bergen Catholic                                        4:17.0

ONE MILE

1979-John Eberle, Bergenfield                                                   4:26.1

1978-John Malone, Bergen Catholic                                           4:25.2

1977-John Malone, Bergen Catholic                                           4:24.8

1976-Chris Carle, Bergen Catholic                                             4:27.6

1975-Tom Tomai, Ridgewood                                                    4:23.8

1974-Bill Duffy, Bergen Catholic                                                4:25.2

1973-Tom Driscoll, Fair Lawn                                                   4:29.3

1972-Luke Ciaccio, Bergen Catholic                                           4:25.0

1971-Kevin Conheeney, Hackensack                                          4:21.8

1970-Chris Elliot, Ramapo                                                      4:16.4

1969-Chris Elliot, Ramapo                                                         4:16.4

1968-Kevin Clark, St. Joseph Regional                                       4:23.9

1967-Kevin Clark, St. Joseph Regional                                       4:28.3

1966-Jim O’Gorman, Teaneck                                                   4:37.9

1965-Gary Rosenberg, Fair Lawn                                                4:25.0

1964-Ken Finlay, Paramus                                                         4:39.7

1963-Steve St. Clair, Teaneck                                                    4:33.1

1962-John Loeschhorn, Ramapo                                                 4:18.7

1961-John Loeschhorn, Ramapo                                                 4:29.6

1960-Bob Woolley, Pascack Valley                                            4:37.2

1959-Maurice Hobson, Englewood                                             4:34.0

1958-Eric Groon, Leonia                                                           4:28.0

1957-Bob Lowe, Englewood                                                      4:31.4

1956-John Williams, Tenafly                                                     4:33.0

1955-John Williams, Tenafly                                                     4:35.3

3200 METERS

2016-Matt Cohane, Indian Hills                                                  9:38.55

2015-Patrick Sullivan, Don Bosco                                                              9:21.14

2014-Kyle Levermore, Don Bosco                                              9:26.49

2013-Kyle Levermore, Don Bosco                                            9:09.39

2012-Christian Costello, Don Bosco                                           9:23.16

2011-Levi Jennings, Ridgewood                                                 9:29.80

2010-Rafael Vargas, Don Bosco                                                 9:33.49

2009-Leighton Spencer, Don Bosco                                            9:14.9

2008-Rob Molke, Don Bosco                                                     9:29.6

2007-Dan Emont, Ridgewood                                                    9:15.8

2006-Michael Cator, Ridgewood                                                9:24.6

2005-Byron Williams, Ridgewood                                              9:28.0

2004-Ari Zamir, Ridgewood                                                      9:30.1

2003-Ari Zamir, Ridgewood                                                      9:38.3

2002-Sean Swift, Don Bosco                                                      9:53.9

2001-Sean Swift, Don Bosco                                                      9:57.1

2000-Frank Browne, Hackensack                                                9:52.0

1999-Thomas Baldwin, Hackensack                                           9:34.9

1998-Thomas Baldwin, Hackensack                                           9:28.7

1997-Thomas Baldwin, Hackensack                                           9:43.1

1996-Mike Cohen, Ridgewood                                                   9:46.3

1995-Kevin Gilman, Bergen Catholic                                          9:57.5

1994-Bob Keino, Ridgewood                                                     9:28.7

1993-Bob Keino, Ridgewood                                                     9:15.8

1992-Bob Keino, Ridgewood                                                     9:27.8

1991-J.R. Meloro, Bergen Catholic                                             9:28.6

1990-J.R. Meloro, Bergen Catholic                                             9:25.7

1989-J.R. Meloro, Bergen Catholic                                             9:43.0

1988-Rich Harrington, St. Joseph Regional                                  9:36.1

1987-Eric Berntsen, Ridgewood                                                 9:24.0

1986-Gerard Pescatore, Hackensack                                           9:38.1

1985-Joe LeMay, Ridgewood                                                     9:26.5

1984-Joe LeMay, Ridgewood                                                     9:29.2

1983-Rich Hubbard, Hackensack                                                9:40.4

1982-Joe Jackson, Teaneck                                                        9:42.0

3000 METERS

1981-Jim Ketterson, Ridgewood                                                 9:07.3

1980-Sean Gormley, Bergen Catholic                                       8:59.7

TWO MILE

1979-John Eberle, Bergenfield                                                 9:19.8

1978-Bill Leonard, Bergen Catholic                                            9:23.5

1977-Bill Leonard, Bergen Catholic                                            9:39.4

1976-Bill Leonard, Bergen Catholic                                            9:41.2

1975-Eamon Greene, Bergenfield                                                               9:47.7

1974-Marty Carle, Bergen Catholic                                             9:37.8

1973-Jim Sansevero, Bergen Catholic                                         9:53.9

1972-Bruce Mason, Ridgewood                                                 9:33.5

1971-Bill Mahon, Bergen Catholic                                             9:25.8

1970-Kevin Conheeney, Hackensack                                          9:27.1

1969-Bill Reinert, St. Joseph Regional                                        9:54.2

1968-Mike Von Halle, Hackensack                                             9:44.5

1967-Larry Connolly, Bergen Catholic                                        9:24.9

1966-Chris Clarke, Bergen Catholic                                            9:56.4

1965-Don Armour, Bergen Catholic                                           9:53.5

1964-Don Armour, Bergen Catholic                                           9:53.3

110 METER HURDLES (120 yards until 1979)

2016-Joe Jordan, Old Tappan                                                     14.82

2015-Joe Jordan, Old Tappan                                                     15.11

2014-Josh Floyd, Don Bosco                                                      15.35

2013-Kevin Chung, Ridgewood                                                 15.04

2012-Mo Headley, Hackensack                                                  14.99

2011-Selwyn Maxwell, Don Bosco                                             14.49

2010-Ernest Wingate, Bergen Catholic                                        14.57

2009-Joe Vargas, Paramus                                                         14.94

2008-Jermaine Boyd, Hackensack                                                              14.76

2007-Chris Castro, Bergen Tech                                                 14.5

2006-Akiri Monri, Ridgewood                                                   15.5

2005-Dan Oquendo, Hackensack                                                14.5

2004-Jean Beljour, Hackensack                                                  15.2

2003-Gabe Knutsen, Ridgewood                                                15.9

2002-Joe Charles, Bergen Catholic                                             15.2

2001-Brent Hobbs, Don Bosco                                                   14.4

2000-Brent Hobbs, Don Bosco                                                   15.4

1999-Shawn Delos Reyes, Bergen Catholic                                 15.1

1998-Chris Stowers, Hackensack                                                15.4

1997-Michkel Davis, Hackensack                                                               15.7

1996-Mark Sprague, Teaneck                                                     14.8

1995-Mark Sprague, Teaneck                                                     15.6

1994-Andy Paraison, Don Bosco                                                14.4

1993-Darius Pemberton, Hackensack                                          14.3

1992-Darius Pemberton, Hackensack                                          14.3

1991-Sean Rhinehart, Hackensack                                              14.8

1990-Joe Swasey, Bergen Catholic                                             14.9

1989-Rasheed Goodlowe, Teaneck                                             14.8

1988-Rob Ghelli, Bergen Catholic                                                              15.1

1987-Mike Lange, Bergen Catholic                                            14.9

1986-Jerome Pemberton, Hackensack                                         15.0

1985-Greg Horner, Don Bosco                                                 14.0

1984-Curtis Green, Teaneck                                                       14.4

1983-Curtis Green, Teaneck                                                       14.9

1982-Darryl McFarlane, Teaneck                                                15.4

1981-Darryl McFarlane, Teaneck                                                15.2

1980-Darryl McFarlane, Teaneck                                                15.4

1979-Chris Robinson, Teaneck                                                   15.4

1978-Jim Hennessey, Paramus                                                   14.8

1977-Jim Hennessey, Paramus                                                   15.1

1976-Rich Wankmuller, Ridgewood                                           14.9

1975-Mike Rodgers, Ridgewood                                                14.7

1974-Bill Duren, Hackensack                                                     14.5

1973-Bill Duren, Hackensack                                                     14.8

1972-Mike Brady, Bergen Catholic                                             15.1

1971-Jed Hauck, St. Joseph Regional                                          15.0

1970-Jerry Karson, Fair Lawn                                                    14.4

1969-John Bykowsky, St. Joseph Regional                                  14.5

1968-Neil Tarulli, St. Joseph Regional                                        14.8

1967-Bob Zetelski, Bergen Catholic                                            15.0

1966-Don DeSandies, Teaneck                                                   15.0

1965-Dom Annunziata, Garfield                                                 15.5

1964-Greg Walther, Pascack Valley                                            15.0

1963-Larry Goebel, Bergenfield                                                 15.4

1962-Rich Ambrose, Northern Valley                                         14.5

1961-Charles Markarian, Tenafly                                                14.9

1960-Paul Denson, Hackensack                                                  14.8

1959-Karl Lorenz, Pascack Valley                                              16.5

1958-Bob Waterman, Tenafly                                                    15.2

1957-Bill Hogan, Tenafly                                                          16.1

1956-John Douglas, Englewood                                                 16.5

1955-John Douglas, Englewood                                                 16.6

400 METER INTERMEDIATE HURDLES

2016-Andrew Schumacher, Old Tappan                                      55.18

2015-Will Rienas, Old Tappan                                                   54.78

2014-Will Rienas, Old Tappan                                                   55.47

2013-George Alexandris, Fair Lawn                                           54.97

2012-Brandon Gregory, Old Tappan                                       54.27

2011-Mark Jones, Hackensack                                                   54.69

2010-Ernest Wingate, Bergen Catholic                                        55.31

2009-Joe Vargas, Paramus                                                         55.9

2008-Steve Wexler, Don Bosco                                                  56.2

2007-Sharif Webb, Don Bosco                                                   54.5

2006-Niall Buckley, Ridgewood                                                 56.2

2005-Dan Oquendo, Hackensack                                                55.8

2004-Jeremy Perussi, Demarest                                                  54.3

2003-Greg Corcoran, Ridgewood                                                58.0

2002-Rob McKay, Don Bosco                                                    55.4

2001-Mike Panos, Bergen Catholic                                             56.6

2000-Johnny Sylvain, Hackensack                                              56.8

1999-Chris Stowers, Hackensack                                                55.6

1998-Dave Warton, Ridgewood                                                 55.8

1997-Tom Redmond, Bergen Catholic                                        55.9

1996-Tom Witkowski, Bergen Catholic                                       57.3

1995-Tom McCabe, Don Bosco                                                 55.1

1994-Pat Hyppolite, Don Bosco                                                 56.4

1993-Bryce Bushell, Don Bosco                                                 57.1

1992-Darius Pemberton, Hackensack                                          55.9

1991-Sean Rhinehart, Hackensack                                              57.5

1990-Joe Swasey, Bergen Catholic                                             55.7

1989-Earl Griffin, Teaneck                                                        55.9

1988-Scott Sutera, Don Bosco                                                    57.4

1987-Doug Shultz, Ridgewood                                                   55.0

1986-Mark Psaltes, Fair Lawn                                                    56.2

1985-Bob Arvidson, Don Bosco                                                 55.5

1984-Tony Long, Teaneck                                                         55.5

1983-John Parisi, Ridgewood                                                     54.7

1981-Darryl McFarlane, Teaneck                                                56.3

1981-Darryl McFarlane, Teaneck                                                55.4

1980-Doug Jackson, Hackensack                                                56.4

330 YARD INTERMEDIATE HURDLES

1979-Doug Jackson, Hackensack                                                39.9

1978-Clayton Lloyd, Hackensack                                                39.7

1977-Tom Thurston, Ridgewood                                                40.2

1976-Dave Mullane, Bergen Catholic                                          40.0

1975-Parke Muth, Ridgewood                                                    39.5

1974-Rawn Lindsay, Teaneck                                                  38.9

180 YARD LOW HURDLES

1973-Bill Duren, Hackensack                                                     21.0

1972-Tom Tracy, Paramus                                                         21.5

1971-Jed Hauck, St. Joseph Regional                                          20.2

1970-Jed Hauck, St. Joseph Regional                                          20.1

1969-John Bykowsky, St. Joseph Regional                                  20.0

1968-John Bykowsky, St. Joseph Regional                                  19.9

1967-Vic Amoruso, Garfield                                                      20.8

1966-Don DeSandies, Teaneck                                                   20.7

1965-Ken Kolin, Paramus                                                          20.5

1964-Len Corn, Ramapo                                                         19.8

1963-Rich Cirner, Paramus                                                        20.5

1962-Rich Ambrose, Northern Valley                                         19.7

1961-Charles Markarian, Tenafly                                                20.6

1960-Paul Denson, Hackensack                                                  19.1

1959-Mike Mainardi, Fair Lawn                                                 21.1

1958-Bob Waterman, Tenafly                                                    21.8

1957-Bob Waterman, Tenafly                                                    20.9

1956-Al Caldwell, Tenafly                                                         21.5

1955-Rich Bader, Hackensack                                                    21.7

SHOT PUT

2016-Kenny Ekert, Ridgewood                                                  51-2

2015-Rashan Gary, Paramus Catholic                                         48-4 ½

2014-Marcus Pantoja, Paramus Catholic                                      50-11

2013-Jack Lippin, Bergen Catholic                                             51-6

2012-D.J. Bourgeois, Hackensack                                                               50-3 ½

2011-Stephen Mozia, Hackensack                                                              61-4 ½

2010-Stephen Mozia, Hackensack                                                              51-4 ¼

2009-Mike Reilly, Old Tappan                                                   50-10

2008-Debonair Clinkscales, Hackensack                                     48-2 ½

2007-Luis DeLaCruz, Paramus Catholic                                      47-8 ½

2006-Ben Wilson, Ridgewood                                                    48-8 ¼

2005-Eric Sewell, Hackensack                                                   47-10 ½

2004-Brian Toal, Don Bosco                                                      54-3

2003-Scott Emerson, Fair Lawn                                                 48-9 ¼

2002-Valbert Wyche, Hackensack                                                              53-6 ½

2001-Marlin Townes, Hackensack                                              53-4

2000-Martyn Moskovich, Fair Lawn                                           54-5

1999-Martyn Moskovich, Fair Lawn                                           50-1

1998-Jim Fischer, Bergen Catholic                                             52-5 ½

1997-Bryant Robinson, Hackensack                                            49-5

1996-Shaun McGregor, Bergen Catholic                                     56-10

1995-Shaun McGregor, Bergen Catholic                                     53-9 ¼

1994-Shaun McGregor, Bergen Catholic                                     47-1

1993-Robert Mompoint, Teaneck                                                50-4 ½

1992-Robert Mompoint, Teaneck                                                48-0 ½

1991-Ralph Sanon-Jules, SJR                                                     51-8

1990-Ralph Sanon-Jules, SJR                                                     48-6 ¾

1989-Glen Evans, Hackensack                                                   51-6

1988-Steve Rice, St. Joseph Regional                                          51-6 ½

1987-Mike Hammond, Hackensack                                            49-10 ½

1986-Dave Petrella, Hackensack                                                 46-7 ½

1985-Sean Power, Don Bosco                                                    51-0 ½

1984-Dave Pfund, Ridgewood                                                    53-8 ¾

1983-Willard McDowell, Teaneck                                              51-4

1982-Marcus Thomas, Hackensack                                             56-6 ½

1981-Marcus Thomas, Hackensack                                             54-7 ½

1980-John Farrell, Teaneck                                                        57-4 ½

1979-Conrad Coye, Hackensack                                                 58-3 ¼

1978-Dave Laube, Fair Lawn                                                     53-11

1977-Dave Laube, Fair Lawn                                                     52-2 ½

1976-Jim Munier, Hackensack                                                   55-6 ¼

1975-Jim Munier, Hackensack                                                   55-7 ½

1974-Sean McBride, Bergen Catholic                                         53-11¼

1973-Chuck D’Amico, Bergen Catholic                                      52-2 ½

1972-Tony Ruggeri, Bergen Catholic                                          57-1 ½

1971-Mike Burke, Bergen Catholic                                             53-8

1970-Steve Adams, St. Joseph Regional                                    62-11

1969-Steve Adams, St. Joseph Regional                                      61-3 ½

1968-Carl Barisich, Bergen Catholic                                           56-4 ½

1967-Steve Saner, St. Joseph Regional                                        56-11

1966-Joe Addis, Bergen Catholic                                                56-10

1965-Bruce Hedendal, Paramus                                                  56-7 ¼

1964-Bill Higgins, Bergen Catholic                                            56-7

1963-Tom Obrotka, Bergen Catholic                                           56-0 ¾

1962-Lou Shortino, Garfield                                                      54-7 ½

1961-Mike Mackey, Hackensack                                                53-7 ½

1960-Tony Furfero, Fort Lee                                                      55-9 ½

1959-Harrison Rosdahl, Ridgefield Park                                      59-9 ½

1958-Harrison Rosdahl, Ridgefield Park                                      54-9

1957-Harrison Rosdahl, Ridgefield Park                                      50-7 ¾

1956-Ed Fass, Hackensack                                                         52-7 ¾

1955-Jack Wright, Ridgefield Park                                             52-10

DISCUS

2016-Demar Stewart, Hackensack                                                              144-9

2015-Chris Snead, Teaneck                                                        153-5

2014-Marcus Valdez, Don Bosco                                                147-4

2013-Jong-Min Youn, Old Tappan                                             168-8

2012-Jong-Min Youn, Old Tappan                                             162-5

2011-Stephen Mozia, Hackensack                                            178-0

2010-Steve Mozia, Hackensack                                                  171-4

2009-Steve Mozia, Hackensack                                                  152-6

2008-Debonair Clinkscales, Hackensack                                     139-7

2007-Chris Hallissey, Don Bosco                                                151-4

2006-Chris Hallissey, Don Bosco                                                146-10

2005-Eric Sewell, Hackensack                                                   141-5

2004-Eric Sewell, Hackensack                                                   152-7

2003-Gary Peluso, Fair Lawn                                                     137-8

2002-Brian Fischer, Bergen Catholic                                           145-1

2001-Brian Fischer, Bergen Catholic                                           138-3

2000-Marty Moskovich, Fair Lawn                                             142-10

1999-Paul Koob, Bergen Catholic                                                               147-4

1998-Jim Fischer, Bergen Catholic                                             159-11

1997-Jim Fischer, Bergen Catholic                                             153-5

1996-Shaun McGregor, Bergen Catholic                                     161-3

1995-Shaun McGregor, Bergen Catholic                                     158-6

1994-Shaun McGregor, Bergen Catholic                                     150-6

1993-Kassim Dawson, Ridgewood                                             135-8

1992-Robert Mompoint, Teaneck                                                154-1

1991-Adam Gussen, Teaneck                                                     154-8

1990-Dimitri Jacotin, Don Bosco                                                156-7

1989-Glen Evans, Hackensack                                                   147-1

1988-Glen Evans, Hackensack                                                   142-10

1987-Kevin Twomey, Bergen Catholic                                        143-4

1986-Chris Port, Don Bosco                                                       134-3

1985-Sean Power, Don Bosco                                                    156-5

1984-Sean Power, Don Bosco                                                    155-9

1983-Jay Sheppard, St. Joseph Regional                                      139-10

1982-Marcus Thomas, Hackensack                                             145-4

1981-Terrance Mosley, Hackensack                                            176-7

1980-Mike Buncic, Fair Lawn                                                    171-2

1979-Dave Laube, Fair Lawn                                                     161-7

1978-Dave Laube, Fair Lawn                                                     176-8

1977-Paul Cronin, Indian Hills                                                   143-2

1976-Dave Nowacki, Hackensack                                                               165-1

1975-Dave Nowacki, Hackensack                                                               142-10

1974-Ed Florio, Paramus                                                           152-1

1973-Mike Rea, Paramus                                                           154-10

1972-Tony Ruggeri, Bergen Catholic                                          150-0

1971-Burt Hallowell, St. Joseph Regional                                    145-2

1970-Steve Adams, St. Joseph Regional                                      173-9

1969-Steve Adams, St. Joseph Regional                                      161-8

1968-Steve Adams, St. Joseph Regional                                      159-0

1967-Steve Saner, St. Joseph Regional                                        158-3

1966-Steve Saner, St. Joseph Regional                                        153-11

1965-Bruce Hedendal, Paramus                                                  177-2

1964-Bruce Hedendal, Paramus                                                  160-3

1963-Julian Boryczewski, Garfield                                             161-11

1962-Ken Miller, Tenafly                                                          147-5

1961-Denis Blanck, Hackensack                                                 153-10

1960-Ron Duncan, Glen Rock                                                    147-1

1959-Harrison Rosdahl, Ridgef. Park                                          162-2

1958-Harrison Rosdahl, Ridgef. Park                                          150-4

1957-Jim McKeon, Tenafly                                                       138-4

1956-Ed Fass, Hackensack                                                         154-4

1955-Ed Fass, Hackensack                                                         144-6

JAVELIN

2016-Derek Anderson, Indian Hills                                             163-7

2015-Garrett Hessman, Bergen Catholic                                      172-11

2014-Nick Higgins, Ridgewood                                                 184-8

2013-Jeremy Willis, Teaneck                                                     170-2

2012-YoungHoe Koo, Ridgewood                                                              159-8

2011-Tyler Yee, Don Bosco                                                       186-9

2010-Tyler Yee, Don Bosco                                                       159-5

2009-Tyler Potterton, Demarest                                                  169-3

2008-Patrick Thomas, Paramus Catholic                                     148-8

2007-Chris Molinaro, Paramus Catholic                                      177-6

2006-Steven Pierce, Ridgewood                                                 176-10

2005-Steven Pierce, Ridgewood                                                 174-5

2004-Frank Tangerife, Hackensack                                             170-10

2003-Mike Klejmont, Hackensack                                              152-4

2002-Lee Crusius, Hackensack                                                   159-3

2001-Sherwyn Hooper, Hackensack                                            153-0

2000-John Grubb, Ridgewood                                                    175-11

1999-Edan Peleg, Hackensack                                                    158-10

1998-J.D. Murdoch, Ridgewood                                               198-8

1997-J.D. Murdoch, Ridgewood                                                 162-4

1996-J.D. Murdoch, Ridgewood                                                 163-10

1995-Shaun McGregor, Bergen Catholic                                     168-8

1994-Tom McGrath, Fair Lawn                                                  156-3

1993-Thibaut Van Marcke, Ridgewood                                       165-2

1992-Jeff Chow, Don Bosco                                                      153-1

1991-Pete Lamont, Don Bosco                                                   166-7

1990-Pete Lamont, Don Bosco                                                   154-2

1989-Scott Werner, Hackensack                                                 177-4

1988-Mike Berry, Don Bosco                                                     175-0

1987-Mike Berry, Don Bosco                                                     179-7

1986-Carl Straw, Fair Lawn                                                       187-8

1985-Terry Frasetto, St. Joseph Regional                                     177-0

1984-Mike McGivney, Don Bosco                                             168-10

1983-Rich Hauck, Don Bosco                                                    193-9

1982-Al Locarno, Hackensack                                                   176-4

1981-Rob Donahue, Bergen Catholic                                          187-5

1980-Rob Donahue, Bergen Catholic                                          147-2

1979-Greg Munier, Hackensack                                                 185-8

1978-Greg Munier, Hackensack                                                 178-6

1977-Greg Munier, Hackensack                                                 169-8

1976-Jim Munier, Hackensack                                                   154-0

1975-Jim Munier, Hackensack                                                   154-0

1974-Jim Munier, Hackensack                                                   145-8

HIGH JUMP

2016-Derek Anderson, Indian Hills                                             6-2

2015-Tim DeLorenzo, Northern Highlands                                  6-0

2014-Josh Landsman, Demarest                                                 6-4

2013-Mike Sommerville, Northern Highlands                                              6-2

2012-Evan Bartlik, Ridgewood                                                  6-2

2011-Evan Bartlik, Ridgewood                                                  6-4

2010-Tommy DeVita, Ridgewood                                                              6-4

2009-Tommy DeVita, Ridgewood                                                              6-2

2008-Kevin Bostick, Bergen Catholic                                         6-0

2007-Shawn Rembecky, Paramus                                                               5-10

2006-Jon Rigg, Bergen Catholic                                                 6-0

2005-Oderick Turner, Teaneck                                                   6-4

2004-Jean Beljour, Hackensack                                                  6-4

2003-Jean Beljour, Hackensack                                                  6-6

2002-Jean Beljour, Hackensack                                                  6-4

2001-Brent Hobbs, Don Bosco                                                   6-6

2000-Brent Hobbs, Don Bosco                                                   6-2

1999-John Myles, Hackensack                                                   6-2

1998-Eumir Rahman, Hackensack                                              6-8

1997-James Van Orden, Don Bosco                                            6-6

1996-Topi Adekambi, Hackensack                                             6-0

1995-Jim Davis, Ridgewood                                                      6-4

1994-Mike Bradley, Teaneck                                                   6-9

1993-Darius Pemberton, Hackensack                                          6-8

1992-Sheldon Woodley, Teaneck                                                6-2

1991-Willie Best, Hackensack                                                    6-2

1990-Willie Best, Hackensack                                                    6-3

1989-Anthony Velasquez, Don Bosco                                         6-4

1988-Anthony Velasquez, Don Bosco                                         6-7

1987-Darryl Roberts, Teaneck                                                    6-2

1986-Darryl Roberts, Teaneck                                                    6-0

1985-John Lyons, Don Bosco                                                     6-2

1984-Tracy Browne, Teaneck                                                    6-6

1983-Vic Geraldi, Bergen Catholic                                             6-2

1982-Jerome Sanders, Hackensack                                             6-4

1981-Tom DeVita, Bergen Catholic                                            6-3

1980-Tom DeVita, Bergen Catholic                                            6-0

1979-Scoot Palmer, Teaneck                                                      6-6 ¾

1978-Rick Hawn, Paramus                                                         6-3

1977-Dean Lodmell, Indian Hills                                                6-4

1976-John Balles, Hackensack                                                   6-2

1975-George Dennerlein, Ber. Catholic                                       6-1

1974-Ed Drehle, Paramus                                                          6-2

1973-Ed Drehle, Paramus                                                          6-0

1972-Skip Johnson, Hackensack                                                 6-4

1971-Curt LoPresti, Paramus                                                     6-4

1970-Steve Lanzalotto, Paramus                                                 6-2

1969-Steve Lanzalotto, Paramus                                                 6-0

1968-Bill Cooke, Hackensack                                                    6-0

1967-Austin Johnson, Bergenfield                                                              6-0

1966-Ken Crusius, Hackensack                                                  6-7

1965-Ken Crusius, Hackensack                                                  6-1

1964-Ron Borst, Ramapo                                                           6-2

1963-Rick Waterfall, New Milford                                             6-0

1962-John Hicks, Glen Rock                                                      6-0

1961-John Stevens, Hackensack                                                 6-0 ¼

1960-Bruce Hoffman, Ramapo                                                   6-1 ½

1959-Bruce Hoffman, Ramapo                                                   5-11 ½

1958-Bill Mellin, Tenafly                                                          5-7

1957-Joe Leichtnam, Hackensack                                                               5-10 ½

1956-Jim Cassidy, Lyndhurst                                                     5-11

     Harold Schmidt, Englewood                                                  5-11

1955-Bill Monaghan, Tenafly                                                    5-10 ¼

     Dave Jackson, Westwood                                                      5-10 ¼

LONG JUMP

2016-Frankie Richard, Northern Highlands                                  22-0

2015-Frankie Richard, Northern Highlands                                  22-0

2014-Jordan Fuller, Old Tappan                                                 21-4

2013-George Alexandris, Fair Lawn                                        23-3 ¼

2012-Evan Bartlik, Ridgewood                                                  22-6

2011-Jamal Williams, Teaneck                                                   22-2 ¼

2010-Conroy Walker, Hackensack                                              23-2 ½

2009-Conroy Walker, Hackensack                                              22-10 ¾

2008-Ausar Walcott, Hackensack                                                21-0

2007-Ausar Walcott, Hackensack                                                22-2 ½

2006-Kwame Collins, Northern Highlands                                  22-7

2005-Leslie Bonsu, Bergen Tech                                                22-0 ¼

2004-Gabe Knutson, Ridgewood                                                21-8

2003-David Dennis, Hackensack                                                20-7

2002-David Dennis, Hackensack                                                20-5 ½

2001-Brent Hobbs, Don Bosco                                                   21-6 ½

2000-Alvin Elliot, Teaneck                                                        20-0 ¼

1999-Michael Jackson, Hackensack                                            21-5 ½

1998-Michael Jackson, Hackensack                                            21-9 ½

1997-Ted Winfield, Ridgewood                                                  19-10

1996-Mark Sprague, Teaneck                                                     21-8

1995-Llewelyn Mitchell, Teaneck                                                               21-2 ½

1994-Anthony DiCosmo, Paramus Catholic                                 22-7 ¼

1993-Naaeem Noble, Paramus Catholic                                       21-1 ¼

1992-Darius Pemberton, Hackensack                                          22-9 ½

1991-Justin Everett, Paramus Catholic                                        21-0 ¾

1990-Mike Johnson, Hackensack                                                20-3 ¾

1989-Gerald Spears, Teaneck                                                     22-3

1988-Derrick Horner, Don Bosco                                                21-8 ½

1987-Derrick Horner, Don Bosco                                                21-10

1986-Joe Johnson, Hackensack                                                  22-7 ¼

1985-Dennis Smith, Teaneck                                                     20-10 ½

1984-Curtis Green, Teaneck                                                       21-1 ½

1983-Mike Proscia, Bergen Catholic                                           21-4

1982-Kevin Edwards, Hackensack                                              21-5 ¼

1981-Kevin Edwards, Hackensack                                              21-1

1980-Dean DeRenzo, Paramus                                                   19-6 ¼

1979-Quentin Walker, Teaneck                                                  20-10 ¾

1978-Randy Richardson, Hackensack                                         21-0 ¾

1977-Paul Casey, Bergen Catholic                                              21-1

1976-Bo Verin, Teaneck                                                            21-5 ½

1975-Bo Verin, Teaneck                                                            21-1 ¼

1974-Ron Smith, Teaneck                                                          20-10 ¼

1973-Dodie Donnell, Hackensack                                                               21-6

1972-Doug Green, Ramapo                                                        20-5

1971-John Furey, Don Bosco                                                     21-8 ½

1970-Stan Finney, Hackensack                                                   21-6

1969-Al Williams, River Dell                                                     22-1 ¾

1968-Rich Lorelli, Teaneck                                                        20-8

1967-Ed Whelan, Bergen Catholic                                              22-3 ½

1966-Bill Rabadan, Bergen Catholic                                           20-10 ¾

1965-Rich Cirner, Paramus                                                        21-4 ½

1964-Jim Kelleher, Ramapo                                                       21-11 ½

1963-Terry Murray, Don Bosco                                                  20-6

1962-Roy Carlton, Teaneck                                                       21-8 ¼

1961-Bill Jones, Northern Valley                                                21-10

1960-Paul Williams, Tenafly                                                      21-1 ½

1959-Ray Mingo, Englewood                                                     21-0 ¼

1958-Gordon Hughes, Lyndhurst                                                19-3

1957-Art Lorenz, Pascack Valley                                                20-2

1956-John Douglas, Englewood                                                 20-11 ½

1955-Ted Trust, North Arlington                                                20-3

TRIPLE JUMP

2016-Frankie Richard, Northern Highlands                                  45-0 ½

2015-Frankie Richard, Northern Highlands                                  44-8 ½

2014-Francis Richard, Northern Highlands                                  43-5

2013-Mike Cummings, Hackensack                                            43-8 ¾

2012-Rob Gebhard, Northern Highlands                                      46-6 ½

2011-Greg Hazell, Don Bosco                                                    47-7

2010-Greg Hazell, Don Bosco                                                    47-6 ¾

2009-Greg Hazell, Don Bosco                                                    44-5 ½

2008-Kevin Bostick, Bergen Catholic                                         45-9 ½

2007-Mitch Bennett, Paramus Catholic                                       45-5 ½

2006-Kwame Collins, Northern Highlands                                  45-2

2005-Kwame Collins, Northern Highlands                                47-9 ½

2004-Gabe Knutson, Ridgewood                                                45-8

2003-David Dennis, Hackensack                                                45-0

2002-Rowan Clarke, Teaneck                                                    45-2 ½

2001-Jeff Sejour, Don Bosco                                                      43-11

2000-Andrew Dolgin, Ridgewood                                                              44-1 ¼

1999-Sheldon Smith, Teaneck                                                    42-7 ½

1998-Nsima Brown, Teaneck                                                     42-7

1997-Ed Hodge, Hackensack                                                     42-10 ½

1996-Walter King, Hackensack                                                  43-0

1995-Walter King, Hackensack                                                  44-8

1994-Anthony DiCosmo, Paramus Catholic                                 43-10

1993-Anthony DiCosmo, Paramus Catholic                                 43-4

1992-Darius Pemberton, Hackensack                                          46-8 ¼

1991-Sean Rhinehart, Hackensack                                              43-8 ¾

1990-Jack Brutus, Don Bosco                                                    44-8 ¾

1989-Gerald Spears, Teaneck                                                     46-11 ¼

1988-Craig Halyard, Ridgewood                                                45-9

1987-Craig Halyard, Ridgewood                                                44-7 ¼

1986-Joe Johnson, Hackensack                                                  46-7 ¼

1985-John Lyons, Don Bosco                                                     43-11 ½

1984-Desmond Jonas, Hackensack                                             43-10 ¾

1983-Maurice Palmer, Teaneck                                                  42-6 ¼

1982-Kevin Edwards, Hackensack                                              44-2 ½

1981-Ed Alston, Hackensack                                                     45-6

1980-Ed Alston, Hackensack                                                     41-10 ½

1979-Chris Robinson, Teaneck                                                   45-0 ½

1978-Scoot Palmer, Teaneck                                                      42-8

1977-Don Jarvis, Indian Hills                                                     41-8 ¼

1976-Dave Mullane, Bergen Catholic                                          41-4

1975-Jon Chambers, Teaneck                                                     41-8 ¾

1974-Ed Drehle, Paramus                                                          40-6 ½

POLE VAULT

2016-Seth Kricheff, Old Tappan                                                 14-0

2015-Greg Fuerte, Paramus                                                        12-6

2014-Luke Annichiarico, Old Tappan                                      14-6

2013-Dylan Downing, Ridgewood                                              14-0

2012-Eric Geider, Demarest                                                    14-6

2011-Mike Baselice, Don Bosco                                                 14-0

2010-Mike Baselice, Don Bosco                                                 12-6

2009-Yaniv Sofer, Demarest                                                      13-0

2008-Austin Schaller, Old Tappan                                              12-6

2007-Matt Steeg, Don Bosco                                                      13-6

2006-Paul Kovach, Ridgewood                                                  13-0

2005-Jake Ricciardi, Ridgewood                                                13-0

2004-Gabe Knutson, Ridgewood                                                13-6

2003-Gabe Knutson, Ridgewood                                                13-0

2002-Tom McCormick, Don Bosco                                            12-6

2001-Owen Pope, Hackensack                                                   13-0

2000-Owen Pope, Hackensack                                                   12-6

1999-Ken Scheider, Don Bosco                                                  14-1

1998-Bob Miller, Bergen Catholic                                                              12-6

1997-Todd Pitcher, Don Bosco                                                   11-6

1996-Steve Devanzo, Don Bosco                                                12-0

1995-Bryan Kiel, Fair Lawn                                                       13-0

1994-Max Kosoy, Fair Lawn                                                      12-0

1993-Neil Borgognoni, Paramus Catholic                                    11-0

1992-Matt Psaltis, Fair Lawn                                                     14-0

1991-Matt Psaltis, Fair Lawn                                                     13-6

1990-Ching Pei, Hackensack                                                      12-0

1989-Brian Vallinino, Hackensack                                              12-0

1988-Jason Roer, Hackensack                                                    12-0

1987-John Wohner, Bergen Catholic                                           12-0

1986-Ed Rice, Don Bosco                                                          13-0

1985-Dan Holdefuhr, Paramus                                                   12-0

1984-Rich Greenberg, Teaneck                                                  12-6

1983-Jim Levitzke, Hackensack                                                 13-3

1982-Mike Morrissey, Bergen Catholic                                       12-6

1981-Mike Morrissey, Bergen Catholic                                       13-0

1980-John Boylan, Ridgewood                                                   13-0

1979-Greg Munier, Hackensack                                                 12-6

1978-Brian Fergang, Paramus                                                    12-0

1977-Dean Lodmell, Indian Hills                                                13-9

1976-Alan Schepps, Teaneck                                                     13-6

1975-Lee Lively, Hackensack                                                    13-6

1974-Ron Taste, Teaneck                                                          12-6

1973-Jim Redington, Hackensack                                                               12-6

1972-George Vallone, Bergen Catholic                                       14-0

1971-Bujar Nake, Hackensack                                                   12-6

1970-Bujar Nake, Hackensack                                                   12-9 ½

1969-Brian Tierney, St. Joseph Regional                                     12-6

1968-Tom Hayes, St. Joseph Regional                                        13-7

1967-Tom Hayes, St. Joseph Regional                                        13-1 ½

1966-Tom Hayes, St. Joseph Regional                                        12-6

1965-Warren Lascar, Ridgewood                                                12-0

1964-Charley Loschmann, Pascack Valley                                  11-6

1963-Clint Miller, Pascack Valley                                                              12-8

1962-Bob Schmidt, Northern Valley                                           11-7 ½

1961-Bob Schmidt, Northern Valley                                           11-0

     Frank Solimando, Hackensack

1960-Bruce Hoffman, Ramapo                                                   12-6 ½

1959-Kevin Mendelson, Fair Lawn                                             11-4

1958-Bill Layton, Hackensack                                                   11-0

     John Ford, Hackensack

     Ed Laakso, Pascack Valley

     Art Firl, Ridgefield Park

     George Jenkins, North Arlington

1957-Bert Cross, Teaneck                                                          12-0 ¾

1956-Joe Mokos, Fair Lawn                                                       11-0

1955-Pete LaFronz, Englewood                                                  11-4

1600 METER RELAY (mile until 1979)

2016-Old Tappan                                                                      3:20.13

2015-Old Tappan                                                                      3:21.42

2014-Old Tappan                                                                      3:22.30

2013-Pascack Valley                                                                 3:21.47

2012-Old Tappan                                                                    3:19.65

2011-Bergen Catholic                                                                3:21.71

2010-Bergen Catholic                                                                3:20.75

2009-Bergen Catholic                                                                3:24.6

2008-Bergen Catholic                                                                3:25.9

2007-Don Bosco                                                                       3:22.7

2006-Teaneck                                                                           3:24.1

2005-Teaneck                                                                           3:25.4

2004-Hackensack                                                                      3:23.5

2003-Don Bosco                                                                       3:22.2

2002-Bergen Catholic                                                                3:25.7

2001-Teaneck                                                                           3:25.1

2000-Hackensack                                                                      3:28.3

1999-Bergen Catholic                                                                3:25.0

1998-Don Bosco                                                                       3:26.1

1997-Bergen Catholic                                                                3:23.6

1996-Teaneck                                                                           3:25.4

1995-Hackensack                                                                      3:27.4

1994-Don Bosco                                                                       3:23.5

1993-Bergen Catholic                                                                3:22.8

1992-Don Bosco                                                                       3:31.8

1991-Hackensack                                                                      3:25.8

1990-Bergen Catholic                                                                3:23.0

1989-Don Bosco                                                                       3:25.2

1988-Bergen Catholic                                                                3:27.2

1987-Hackensack                                                                      3:28.3

1986-Fair Lawn                                                                        3:27.1

1985-Hackensack                                                                      3:26.4

1984-Don Bosco                                                                       3:26.6

1983-Teaneck                                                                           3:25.0

1982-Hackensack                                                                      3:25.7

1981-Don Bosco                                                                       3:26.8

1980-Ridgewood                                                                      3:30.5

1979-Teaneck                                                                           3:32.6

1978-Hackensack                                                                      3:28.6

1977-Hackensack                                                                      3:26.5

1976-Bergen Catholic                                                                3:25.2

1975-Ridgewood                                                                      3:24.0

1974-Bergen Catholic                                                                3:24.6

1973-Bergen Catholic                                                                3:31.1

1972-Fair Lawn                                                                        3:28.9

1971-St. Joseph Regional                                                           3:26.7

1970-Ridgewood                                                                      3:28.9

1969-Ramapo                                                                           3:28.1

1968-St. Joseph Regional                                                           3:31.9

1967-St. Joseph Regional                                                           3:29.5

1966-Bergenfield                                                                      3:29.8

1965-Bergen Catholic                                                                3:32.8

1964-Bergen Catholic                                                                3:29.8

1963-Bergen Catholic                                                                3:33.2

1962-Pascack Valley                                                                 3:28.1

1961-Northern Valley                                                                3:33.1

 

400 METER RELAY

2016-Ridgewood                                                                      43.90

2015-Bergen Catholic                                                              43.33

880 YARD RELAY

1961-Tenafly                                                                            1:35.8

3200 METER RELAY (2 mile in 1961)

1961-Bergen Catholic                                                                8:21.2

2015-Old Tappan                                                                    8:04.51

2016-Indian Hills                                                                      8:05.34

BOYS GROUP B (GROUP 3 1964-2003)

Top Three Teams

2016-River Dell 149, Demarest 128, Fort Lee 96

2015-River Dell 145, Indian Hills 98, Mahwah 76

2014-River Dell 93, Ramsey 89, Ridgefield Park 79

2013-Demarest 111, Ramsey 66, River Dell 63

2012-Ramsey 97, Pascack Valley and Indian Hills 86*

2011-River Dell 83, Indian Hills 67, Garfield 60

2010-Indian Hills 106 ½, Demarest 72 ½, Ramsey 56

2009-Indian Hills 90, Mahwah 81, Englewood 75

2008-Indian Hills 86, River Dell 84, Englewood 68

2007-River Dell 121, Indian Hills 72, Demarest 65

2006-Indian Hills 98, River Dell 74 ½, Mahwah 65

2005-Demarest 139, Indian Hills 83, St. Joseph Regional 64

2004-Indian Hills 94, Northern Highlands 90, Fort Lee 72

2003-Old Tappan 88, Garfield 84, Demarest 69

2002-Garfield 109, Demarest 67.2, River Dell 61

2001-Garfield 89, River Dell 68, Old Tappan 46

2000-St. Joseph Regional 76.6, Garfield 61, River Dell 59 ¼

1999-St. Joseph Regional 118, Garfield 97 ½, Paramus Catholic 88

1998-Paramus Catholic 83, River Dell 63, St. Joseph Regional 59

1997-St. Joseph Regional 111 ½, Demarest 81, Garfield 46

1996-Demarest 97, Indian Hills 76, St. Joseph Regional 54

1995-Demarest 87, Paramus Catholic 56, St. Joseph Regional 38

1994-Demarest 92 ½, Garfield 83, Old Tappan 54

1993-Bergenfield 83, Cliffside Park 57, Northern Highlands 55

1992-Dumont 85, Indian Hills 69, Northern Highlands 64

1991-Indian Hills 34, Dumont 32, Tenafly 30

1990-Tenafly 47, Ramsey 38 ½, Demarest 34

1989-Ramsey 56.2, Old Tappan 46, Tenafly 30

1988-Old Tappan 55, Demarest 36 ¾, Ramsey 35

1987-Demarest 53, Northern Highlands 47, Tenafly 43 ¾

1986-Demarest 53, Old Tappan 37, Ramsey 31 ½

1985-Tenafly 47, Demarest 45, Indian Hills 29

1984-Indian Hills 40, Demarest 38, Old Tappan 30

1983-Demarest 49 ½, Old Tappan 48, Indian Hills 47

1982-Demarest 50, River Dell 35, Old Tappan 31 ½

1981-Paramus Catholic 36, Dumont 27 ½, St. Joseph Regional 26

1980-Don Bosco 29, Old Tappan and Pascack Valley 25

1979-Don Bosco 52, Indian Hills 38, Englewood 34.33

1978-Indian Hills 62 ½, Don Bosco 42, Paramus Catholic 37

1977-Don Bosco and Paramus Catholic 54, Pascack Hills 34

1976-Paramus Catholic 75, Don Bosco 33, St. Joseph Regional 26

1975-Paramus Catholic 71 ½, Northern Highlands and River Dell 31

1974-Paramus Catholic 45, New Milford 39, Pascack Valley 33

1973-New Milford 42, St. Joseph Regional 33, Tenafly 25

1972-New Milford 38, Tenafly and River Dell 27

1971-Englewood 60, New Milford 49, Tenafly 32

1970-Englewood 68, New Milford 47, Dumont 26

1969-New Milford 38, Demarest 25, Paramus Catholic and Englewood 24

1968-New Milford 39, River Dell 34, Westwood 27

1967-New Milford 46. Glen Rock 36, River Dell 31

1966-Tenafly 64, New Milford 36, Englewood 31 ½

1965-Tenafly 38 ½, Ramapo 36, Pascack Valley 35 ½

1964-New Milford 45, Tenafly 41, Glen Rock 28 ½

* -- Pascack Valley disqualified for 4-x-400 relay or would have won 96-95 over Ramsey

100 METERS

2016-Michael Huertas, Fort Lee                                                 11.42

2015-Hunter Hayek, St. Joseph Regional                                     11.67

2014-Chris Estrella, Ridgefield Park                                           11.07

2013-Ken Clarke, Ramapo                                                         11.34

2012-Jabari Garvin, St. Joseph Regional                                      11.26

2011-Angel Lora, Garfield                                                         11.17

2010-Corey Crawford, Indian Hills                                             11.13

2009-Ackeme Brown, Englewood                                                              11.35

2008-Joe Jones, Englewood                                                      10.81

2007-Raldaine McDonald, Englewood                                        10.9

2006-Garrett Kroner, Indian Hills                                                10.9

2005-Chris DeGannes, St. Joseph Regional                                 10.9

2004-Garrett Kroner, Indian Hills                                                11.2

2003-Anthony Cinelli, Paramus Catholic                                     11.1

2002-Miles Austin, Garfield                                                       11.0

2001-Rob Richardson, Garfield                                                  11.0

2000-Pat McManus, St. Joseph Regional                                     11.3

1999-Kiyon Harley, Paramus Catholic                                        11.1

1998-Kiyon Harley, Paramus Catholic                                        11.2

1997-Cooper Rego, St. Joseph Regional                                      10.9

1996-Cooper Rego, St. Joseph Regional                                      11.0

1995-Ed Weiss, Pascack Valley                                                  11.2

1994-Ed Weiss, Pascack Valley                                                  11.3

1993-Jamal Hayletts, Bergenfield                                                11.2

1992-Leo Viana, Cliffside Park                                                  11.4

1991-Scott Kaufman, Tenafly                                                    11.2

1990-Ken Chan, Fort Lee                                                          11.5

1989-Dave Camp, Old Tappan                                                   11.5

1988-Dave Camp, Old Tappan                                                   11.3

1987-LaMonte Brown, Demarest                                                11.1

1986-Jon Howard, Old Tappan                                                   11.5

1985-LaMonte Brown, Demarest                                                10.9

1984-Tom Sikorski, Indian Hills                                                 11.2

1983-Cliff Duncan, Englewood                                                  11.0

1982-Cliff Duncan, Englewood                                                  11.5

1981-John Rauch, River Dell                                                     11.3

1980-Sam Cureton, Englewood                                                  11.5

100 YARDS

1979-Brian Anthony, Englewood                                                10.5

1978-Charlie Marks, Englewood                                                10.1

1977-John McGee, Pascack Hills                                                10.4

1976-Chris McLean, Ridgefield Park                                          10.2

1975-Dan Noah, River Dell                                                        10.5

1974-Rich Laube, Fort Lee                                                        10.1

1973-Chuck Williams, Bergen Tech                                            10.1

1972-John Spina, Ridgefield Park                                                               10.3

1971-Bernard Bivens, Englewood                                                               10.4

1970-Dennis Pearson, Englewood                                                               10.1

1969-Dave Liskin, Englewood                                                   10.2

1968-Pete Degelman, Westwood                                                10.2

1967-Ed Arneman, Old Tappan                                                  10.1

1966-Walt Doerig, River Dell                                                    10.3

1965-Bill Walker, Englewood                                                  10.0

1964-Bill Walker, Englewood                                                    10.2

200 METERS

2016-Michael Huertas, Fort Lee                                                 22.74

2015-Hunter Hayek, St. Joseph Regional                                     22.44

2014-Chris Estrella, Ridgefield Park                                           22.08

2013-Kenny Clarke, Ramapo                                                     22.61

2012-Kenny Clarke, Ramapo                                                     22.90

2011-John Sanford, St. Joseph                                                    22.58

2010-Corey Crawford, Indian Hills                                          22.03

2009-Raldaine McDonald, Englewood                                        22.2

2008-Greg Stripe, Mahwah                                                        22.3

2007-Colin McEvoy, Pascack Valley                                          22.3

2006-Garrett Kroner, Indian Hills                                           21.8

2005-Garrett Kroner, Indian Hills                                           21.8

2004-Matt St. Germain, Queen of Peace                                      22.6

2003-Anthony Cinelli, Paramus Catholic                                     22.9

2002-Miles Austin, Garfield                                                       22.2

2001-Jon Reid, Bergen Tech                                                      23.1

2000-Ron Lugashi, Tenafly                                                        22.7

1999-Kiyon Harley, Paramus Catholic                                        22.3

1998-Kiyon Harley, Paramus Catholic                                        22.4

1997-Cooper Rego, St. Joseph Regional                                      22.0

1996-Mike Guazzo, Indian Hills                                                 22.6

1995-Neil Concepcion, Demarest                                                22.0

1994-J.J. Croix, Garfield                                                            22.4

1993-Jamal Hayletts, Bergenfield                                                23.4

1992-Kevin Jenkins, Ramapo                                                     23.7

1991-Jose daCosta, Dumont                                                       23.7

1990-Jim Paolillo, Old Tappan                                                   23.0

1989-Cid Wilson, Paramus                                                        23.0

1988-Dave Camp, Old Tappan                                                   22.7

1987-Jon Howard, Old Tappan                                                   23.5

1986-LaMonte Brown, Demarest                                                22.3

1985-LaMonte Brown, Demarest                                                22.8

1984-Tom Sikorski, Indian Hills                                                 22.9

1983-Tom Sikorski, Indian Hills                                                 22.6

1982-Mike Holt, Dumont                                                           23.0

1981-John Rauch, River Dell                                                     23.2

1980-Mike Geraghty, Don Bosco                                                23.2

220 YARDS

1979-Mike Angelica, Indian Hills                                                               23.4

1978-John McGee, Pascack Hills                                                23.1

1977-John McGee, Pascack Hills                                                23.0

1976--Charlie Schnaars, Tenafly                                                 22.6

1975-Dan Noah, River Dell                                                        23.0

1974-Rich Laube, Fort Lee                                                        22.5

1973-Chuck Williams, Bergen Tech                                            23.0

1972-John Spina, Ridgefield Park                                                               22.5

1971-Fred Nance, Englewood                                                    22.7

1970-Dennis Pearson, Englewood                                                               22.6

1969-Dave Liskin, Englewood                                                   22.4

1968-Bill Hoppe, River Dell                                                      22.1

1967-Ed Arneman, Old Tappan                                                  22.3

1966-John Godfrey, Tenafly                                                      22.9

1965-Bill Walker, Englewood                                                    22.0

1964-Bill Walker, Englewood                                                  21.9

400 METERS

2016-Peter Caride, Ramapo                                                       51.65

2015-Eric Kim, Mahwah                                                           51.04

2014-John Robinson, Englewood                                                50.35

2013-Dylan Perez, Ridgefield Park                                             50.35

2012-Ben Malone, Pascack Valley                                              49.03

2011-John Sanford, St. Joseph                                                 48.89

2010-Mark Filandro, Indian Hills                                                48.93

2009-Mark Filandro, Indian Hills                                                49.4

2008-Mark Filandro, Indian Hills                                                51.1

2007-Kevin McVeigh, River Dell                                                51.0

2006-Garrett Kroner, Indian Hills                                                48.9

2005-Garrett Kroner, Indian Hills                                                49.8

2004-Garrett Kroner, Indian Hills                                                49.9

2003-Thomas Walsh, Old Tappan                                                               51.3

2002-Jason Endres, Paramus                                                      51.2

2001-Ryan Kriser, Northern Highlands                                       52.1

2000-Ron Lugashi, Tenafly                                                        50.6

1999-Johjan Carela, Paramus Catholic                                        49.7

1998-Johjan Carela, Paramus Catholic                                        50.6

1997-Nick DeVito, St. Joseph Regional                                       50.0

1996-Nick DeVito, St. Joseph Regional                                       50.7

1995-Neil Concepcion, Demarest                                                50.6

1994-J.J. Croix, Garfield                                                            50.5

1993-Craig Murphy, Ramsey                                                     50.6

1992-Kevin Jenkins, Ramapo                                                     52.9

1991-Eric Lipkin, Paramus                                                        52.9

1990-Derek Milian, Ramsey                                                      50.4

1989-Pat Leary, Old Tappan                                                      51.1

1988-Mike Rosenberg, Queen of  Peace                                      51.8

1987-Dave King, Northern Highlands                                         51.6

1986-Ted Franz, Bergenfield                                                      52.3

1985-Joe Russomanno, Indian Hills                                            51.4

1984-Joe Russomanno, Indian Hills                                            50.9

1983-Tom Sikorski, Indian Hills                                                 51.4

1982-James Brown, Westwood                                                  51.9

1981-Hank Boggio, Indian Hills                                                 50.3

1980-Mike Geraghty, Don Bosco                                                50.3

440 YARDS

1979-Dave Aurichio, Pascack Hills                                             51.0

1978-Steve DePerna, Westwood                                                 51.3

1977-John Brennan, Ramsey                                                      49.8

1976-Joe Hurley, Don Bosco                                                      49.9

1975-Kevin Kealy, Paramus Catholic                                          50.0

1974-Bill Scholz, Don Bosco                                                     50.3

1973-Jim Lordeman, Tenafly                                                     52.0

1972-Mike Tyson, Englewood                                                   50.0

1971-Mike Tyson, Englewood                                                   50.8

1970-Gene Prettor, Englewood                                                   51.4

1969-Gil Torres, Demarest                                                         50.0

1968-Jeff Adams, Englewood                                                    49.5

1967-Steve Mele, Ramapo                                                         50.8

1966-Joe Bryant, Englewood                                                     50.0

1965-Dan Wigart, Tenafly                                                         49.0

1964-Dave Stanley, Glen Rock                                                 48.3

800 METERS

2016-William Daly, River Dell                                                   1:58.50

2015-Rob Klopf, River Dell                                                       1:57.43

2014-James Buser, Mahwah                                                       1:55.26

2013-James Buser, Mahwah                                                       1:58.33

2012-Ben Malone, Pascack Valley                                              1:53.08

2011-Brad Paternostro, Ramapo                                              1:52.73

2010-Mark Filandro, Indian Hills                                                1:58.49

2009-Corey Caidenhead, Bergenfield                                          1:55.0

2008-Max Bruno, Indian Hills                                                    1:54.4

2007-Max Bruno, Indian Hills                                                    1:57.3

2006-Max Bruno, Indian Hills                                                    1:55.9

2005-James LaGreca, Demarest                                                  1:57.3

2004-Elan Goldwaser, Indian Hills                                             1:58.9

2003-Greg Horn, River Dell                                                       2:00.7

2002-Samir Mane, Fort Lee                                                       1:59.7

2001-Samir Mane, Fort Lee                                                       2:00.2

2000-Brian Burns, River Dell                                                     1:58.2

1999-Corey Kunz, St. Joseph Regional                                        1:58.1

1998-Brian Burns, River Dell                                                     1:59.4

1997-Cavrel Silvera, Fort Lee                                                    1:56.2

1996-Cavrel Silvera, Fort Lee                                                    1:59.5

1995-Dan Sheth, Paramus Catholic                                             1:58.4

1994-Leigh Cadigan, Old Tappan                                                1:58.4

1993-Bill Grogan, Bergenfield                                                   1:57.8

1992-Frank Baldassare, Ramapo                                                 1:58.9

1991-Peter Graham, Dumont                                                      1:58.5

1990-Moses Mekbeb, Cliffside Park                                           1:58.3

1989-Ken Flynn, Ramsey                                                          1:59.9

1988-Erik Fidel, Old Tappan                                                      1:58.3

1987-Erik Fidel, Old Tappan                                                      1:57.0

1986-Gaspar Terrana, Ramapo                                                   1:57.7

1985-Bob Cassavell, Northern Highlands                                    1:57.8

1984-Jim Siedliski, Pascack Hills                                                1:57.8

1983-Rob Schwartz, Demarest                                                   1:57.5

1982-Mike Sheehy, River Dell                                                   1:56.8

1981-Brandon Gregory, Englewood                                            2:00.0

1980-Bob Manson, Ramsey                                                       2:00.6

880 YARDS

1979-Jose Burges, Paramus Catholic                                           1:59.7

1978-Steve Simon, Indian Hills                                                  1:59.8

1977-Kevin Byrne, Paramus Catholic                                          1:56.1

1976-Rick Devine, Westwood                                                    1:56.3

1975-Joe Hurley, Don Bosco                                                    1:54.8

1974-Tom Scharday, Old Tappan                                                1:58.3

1973-Mark Chiusano, Indian Hills                                              2:01.0

1972-Pete Cherico, Fort Lee                                                       1:59.5

1971-Fred Sgandurra, Dumont                                                   2:01.3

1970-Bill Draille, Pascack Hills                                                  1:59.9

1969-Butch Goette, Pascack Hills                                                               1:58.9

1968-Bruce Nuss, Westwood                                                     2:01.0

1967-Ev Schenk, Glen Rock                                                      1:57.3

1966-Ev Schenk, Glen Rock                                                      2:02.5

1965-Ron Sicoti, Ramapo                                                          1:57.4

1964-Doug McNally, Tenafly                                                    2:01.0

1600 METERS

2016-Colin Daly, River Dell                                                      4:24.59

2015-Will Daly, River Dell                                                        4:23.97

2014-Will Daly, River Dell                                                        4:25.26

2013-James Buser, Mahwah                                                       4:21.38

2012-Ben Malone, Pascack Valley                                              4:20.07

2011-Brad Paternostro, Ramapo                                              4:19.08

2010-Chris Eltringham, Ramsey                                                 4:27.44

2009-Dayne Mosconi, Tenafly                                                   4:29.8

2008-Max Bruno, Indian Hills                                                    4:29.4

2007-Charles Goold, Rutherford                                                 4:30.2

2006-Max Bruno, Indian Hills                                                    4:29.8

2005-James LaGreca, Demarest                                                  4:30.0

2004-Matt Klypka, Indian Hills                                                  4:28.3

2003-James LaGreca, Demarest                                                  4:29.2

2002-Dane Garlasco, Demarest                                                  4:37.5

2001-Joshua Robinson, River Dell                                              4:29.2

2000-Joshua Robinson, River Dell                                              4:38.4

1999-Corey Kunz, St. Joseph Regional                                        4:29.5

1998-Cary Snyder, Demarest                                                     4:23.1

1997-Cary Snyder, Demarest                                                     4:26.6

1996-Jeremy Battles, River Dell                                                 4:29.0

1995-Jeremy Muratore, Tenafly                                                  4:28.9

1994-Matt Illian, Pascack Valley                                                4:27.0

1993-Bill Grogan, Bergenfield                                                   4:29.0

1992-Frank Baldassare, Ramapo                                                 4:20.7

1991-Moses Mekbeb, Cliffside Park                                         4:19.0

1990-Ken Flynn, Ramsey                                                          4:29.0

1989-Ken Flynn, Ramsey                                                          4:31.3

1988-Pat Oelkers, Ramsey                                                         4:31.5

1987-Norbert Berenyi, Old Tappan                                             4:24.2

1986-Jeff Brown, Northern Highlands                                         4:27.2

1985-Jason Kaplan, Westwood                                                   4:28.8

1984-Steve Schadler, Bergenfield                                                               4:20.8

1983-Steve Schadler, Bergenfield                                                               4:28.4

1982-Steve Schadler, Bergenfield                                                               4:21.5

1500 METERS

1981-Bob Schwartz, Demarest                                                 4:09.7

1980-Jim Wagner, Pascack Valley                                              4:10.2

ONE MILE

1979-Jose Berges, Paramus Catholic                                           4:27.1

1978-John Murtaugh, Old Tappan                                              4:29.8

1977-Chris Ryan, Don Bosco                                                     4:30.6

1976-Art Perraud, St. Joseph Regional                                        4:24.5

1975-Craig Venskus, Demarest                                                  4:28.6

1974-Clark Woods, Pascack Valley                                            4:18.0

1973-George MacKay, Pascack Hills                                        4:16.9

1972-George MacKay, Pascack Hills                                          4:21.6

1971-Rod Brungrabber, Dumont                                                 4:27.1

1970-John Tanner, Demarest                                                      4:28.3

1969-Jim Hennesey, New Milford                                                              4:31.2

1968-Jim Hennesey, New Milford                                                              4:31.9

1967-Jim Hennesey, New Milford                                                              4:33.9

1966-Bob Livingston, Demarest                                                 4:36.7

1965-Brian Kenney, Tenafly                                                      4:31.8

1964-Andy Halvorsen, Englewood                                             4:36.6

3200 METERS

2016-Will Daly, River Dell                                                        9:47.00

2015-Colin Daly, River Dell                                                      9:20.92

2014-Chris Evans, Indian Hills                                                   9:39.80

2013-Kevin Rogovich, Demarest                                                9:47.96

2012-Ben Malone, Pascack Valley                                              10:00.75

2011-Nick Ward, Indian Hills                                                    9:31.69

2010-Sherif Ali, Cliffside Park                                                   9:49.55

2009-Alan Zaccone, Mahwah                                                     9:52.6

2008-Max Bruno, Indian Hills                                                    9:42.5

2007-Max Bruno, Indian Hills                                                    9:39.8

2006-Max Bruno, Indian Hills                                                    9:43.2

2005-James LaGreca, Demarest                                                  9:31.3

2004-Matt Klypka, Indian Hills                                                  9:38.8

2003-James LaGreca, Demarest                                                  9:56.1

2002-Mike Accordino, Demarest                                                9:52.5

2001-Dane Garlasco, Demarest                                                  10:00.1

2000-Joshua Robinson, River Dell                                              10:01.5

1999-Corey Kunz, St. Joseph Regional                                        9:42.5

1998-Cary Snyder, Demarest                                                     9:36.8

1997-Cary Snyder, Demarest                                                     9:39.6

1996-Cary Snyder, Demarest                                                     9:51.8

1995-Matt Illian, Pascack Valley                                                9:29.1

1994-Matt Illian, Pascack Valley                                                9:27.3

1993-Joe Oliver, Northern Highlands                                          9:34.2

1992-Rob Reeder, Northern Highlands                                    9:15.0

1991-Ken Flynn, Ramsey                                                          9:43.5

1990-Ken Flynn, Ramsey                                                          9:28.4

1989-Ken Flynn, Ramsey                                                          9:47.3

1988-Ken Flynn, Ramsey                                                          9:48.9

1987-Norbert Berenyi, Old Tappan                                             9:33.7

1986-Jeff Brown, Northern Highlands                                         9:39.9

1985-Jason Kaplan, Westwood                                                   9:33.1

1984-Steve Schadler, Bergenfield                                                               9:28.8

1983-Steve Schadler, Bergenfield                                                               9:23.8

1982-Ernie Lugo, St. Joseph Regional                                         9:42.7

3000 METERS

1981-Ernie Lugo, St. Joseph Regional                                         8:54.8

1980-John Nelson, Old Tappan                                                8:50.0

TWO MILES

1979-Paul Thomas, Paramus Catholic                                         9:33.3

1978-Paul Thomas, Paramus Catholic                                         9:38.8

1977-Roger Jones, Ramsey                                                      9:13.6

1976-Kevin Byrne, Paramus Catholic                                          9:22.4

1975-Bill Wraga, Northern Highlands                                         9:29.6

1974-Dennis Erb, Old Tappan                                                    9:35.1

1973-Greg Miller, Northern Highlands                                        9:24.4

1972-Greg Miller, Northern Highlands                                        9:34.1

1971-Ed Donovan, Dumont                                                       9:55.2

1970-Bob Bonvie, New Milford                                                 9:52.1

1969-Carl Warner, Northern Highlands                                       9:49.8

1968-Gary Martinsen, East Paterson                                           9:49.0

1967-Bert Brondi, River Dell                                                     9:53.2

1966-Bert Brondi, River Dell                                                     10:31.8

1965-Harold Ewald, Old Tappan                                                9:46.7

1964-Harold Ewald, Old Tappan                                                10:03.4

110 METER HIGH HURDLES (120 yards until 1979)

2016-Kyle Barry, Demarest                                                       15.95

2015-Will Sidaros, Indian Hills                                                  15.41

2014-Zack Bazile, St. Joseph                                                     15.54

2013-Christian DeSanctis, River Dell                                          15.69

2012-Brian Psota, Ramsey                                                         14.96

2011-Franklin Smith-Hinson, Garfield                                        15.19

2010-Dan McConnell, River Dell                                                14.91

2009-Kevin Kuruc, Ramsey                                                       16.10

2008-Jaivon Palmer, Englewood                                                 14.97

2007-Anthony Morelli, Demarest                                                15.5

2006-Keith Brunner, River Dell                                                  15.4

2005-Yun Yi, Tenafly                                                                15.4

2004-Brian Voorhis, River Dell                                                  14.8

2003-Jeremy Perussi, Demarest                                                  14.9

2002-Anthony Scanella, Garfield                                                15.2

2001-Anthony Scanella, Garfield                                                16.0

2000-Kevin Lamb, Pascack Valley                                             15.5

1999-Mike Stansfield, Garfield                                                   14.7

1998-Marc Fulson, Paramus Catholic                                          14.8

1997-Jon Levis, River Dell                                                        15.8

1996-Simon Wu, River Dell                                                       14.7

1995-Anthony DiCosmo, Paramus Catholic                                 14.4

1994-Andy Morales, Garfield                                                     14.8

1993-Toshiyuki Yamada, Fort Lee                                              15.1

1992-Jesse Chertoff, Tenafly                                                      15.5

1991-Mark Stec, Ramapo                                                          15.4

1990-Paul Von Dohlen, Tenafly                                                 15.1

1989-Mike Puskas, Paramus                                                      15.0

1988-Mike Puskas, Paramus                                                      15.4

1987-Jon Weisgal, Tenafly                                                        15.6

1986-Scott Durski, Indian Hills                                                  15.5

1985-Greg King, Northern Highlands                                          15.2

1984-Greg King, Northern Highlands                                          15.6

1983-John Messina, Old Tappan                                                 15.7

1982-Mark Schwerzler, Cliffside Park                                         15.8

1981-Greg Carney, St. Joseph Regional                                       15.2

1980-Joe Presing, Westwood                                                     15.3

1979-Brian Campbell, Paramus Catholic                                     15.3

1978-Ken Thorpe, Indian Hills                                                14.3

1977-Rich Ancona, Don Bosco                                                  15.2

1976-Lou Mastro, Paramus Catholic                                           14.8

1975-Brian Hart, Paramus Catholic                                             15.1

1974-Ken Stokes, New Milford                                                  14.7

1973-Ken Stokes, New Milford                                                  14.4

1972-John Ercolani, New Milford                                                               14.5

1971-Eric Huettinger, New Milford                                            14.9

1970-Bob Ryan, New Milford                                                    14.6

1969-Carmine D’Arminio, Lodi                                                 15.6

1968-Mark Doykos, Fort Lee                                                     14.8

1967-Ted Walker, Englewood                                                    14.6

1966-Ted Walker, Englewood                                                    15.0

1965-Len Corn, Ramapo                                                            14.4

1964-Jim Parker, New Milford                                                   15.2

400 METER INTERMEDIATE HURDLES

2016-Andrew Peterson, Demarest                                                               56.93

2015-Will Sidaros, Indian Hills                                                  56.66

2014-Anthony Salemo, Ramsey                                                  56.11

2013-Christian DeSanctis, River Dell                                          56.09

2012-Calvin Knox, Indian Hills                                                  56.33

2011-Erik Moutenot, Mahwah                                                    55.12

2010-Mark Filandro, Indian Hills                                                55.18

2009-Mark Filandro, Indian Hills                                                56.0

2008-Ryan McVeigh, River Dell                                                57.8

2007-Toby Emaniel, Tenafly                                                      57.8

2006-Keith Brunner, River Dell                                                  57.1

2005-Yun Yi, Tenafly                                                                56.3

2004-Ken Ebeling, Mahwah                                                       55.5

2003-Rory Miller, Old Tappan                                                   56.4

2002-Greg Horn, River Dell                                                       56.2

2001-Rob Robles, Paramus Catholic                                           56.4

2000-Brian Burns, River Dell                                                     55.5

1999-Mike Stansfield, Garfield                                                54.7

1998-Brian Burns, River Dell                                                     56.6

1997-Jon Levis, River Dell                                                        56.6

1996-Simon Wu, River Dell                                                       55.7

1995-Simon Wu, River Dell                                                       56.7

1994-Heath Ostrowski, Demarest                                                57.6

1993-Dennis Stawicki, Northern Highlands                                 57.9

1992-Brian Whipple, Indian Hills                                                57.1

1991-Brian Whipple, Indian Hills                                                57.6

1990-Paul Von Dohlen, Tenafly                                                 55.9

1989-Bob Howard, Old Tappan                                                  55.5

1988-Bob Howard, Old Tappan                                                  56.5

1987-Neal Biscaldi, Tenafly                                                       57.4

1986-Neal Biscaldi, Tenafly                                                       57.2

1985-Joe Russomanno, Indian Hills                                            55.7

1984-Joe Russomanno, Indian Hills                                            56.2

1983-Jeff Saladucha, Demarest                                                   55.9

1982-Mike Nichelli, Demarest                                                    57.7

1981-Brian Scott, Pascack Hills                                                  56.9

1980-Brian Scott, Pascack Hills                                                  56.3

330 YARD INTERMEDIATE HURDLES

1979-Mark Ladd, Ramsey                                                          41.0

1978-Ken Thorpe, Indian Hills                                                   39.7

1977-P.J. Mastro, Paramus Catholic                                            39.2

1976-Lou Mastro, Paramus Catholic                                           39.8

1975-Lou Mastro, Paramus Catholic                                        38.4

1974-Ken Stokes, New Milford                                                  38.8

180 YARD LOW HURDLES

1973-Ken Stokes, New Milford                                                  21.0

1972-Scott Randall, Tenafly                                                       20.2

1971-Eric Huettinger, New Milford                                            20.2

1970-Bob Ryan, New Milford                                                    19.6

1969-Ken Clark, New Milford                                                    19.9

1968-Mark Doykos, Fort Lee                                                     19.6

1967-Ted Walker, Englewood                                                    19.9

1966-Ted Walker, Englewood                                                    20.7

1965-Len Corn, Ramapo                                                         19.4

1964-Jim Parker, New Milford                                                   19.7

SHOT PUT

2016-Jae Choi, River Dell                                                          49-10 ½

2015-Drew Tummino, River Dell                                                58-2 ¼

2014-Drew Tummino, River Dell                                                56-3

2013-Andrew Trumbetti, Demarest                                         60-2 ¼

2012-Matt Koh, River Dell                                                        54-3 ¾

2011-Dan Messmer, River Dell                                                  46-11 ¾

2010-John Farelli, River Dell                                                     52-11 ½

2009-Eric Van Dunk, Mahwah                                                   54-2 ½

2008-Andrew Trass, River Dell                                                  53-8

2007-Zach Shapiro, River Dell                                                   54-7

2006-Tom Stripe, Mahwah                                                        54-4 ½

2005-Doug Klopacz, St. Joseph Regional                                    54-11

2004-Greg Lippert, Pascack Valley                                             54-0

2003-Joe Viglione, Garfield                                                       55-2

2002-Paul Trass, River Dell                                                       50-4

2001-Luis Castillo, Garfield                                                       54-8

2000-Matt Bushta, Indian Hills                                                   53-1 ¾

1999-Nick Lewis, Demarest                                                       47-9 ¾

1998-Adam Scholze, Ramapo                                                    53-6 ¼

1997-Greg Cyrus, Paramus Catholic                                           48-6

1996-Joe Yiu, Demarest                                                            49-6

1995-David Ferrara, Ramsey                                                      48-6 ½

1994-Mike Sheehan, Demarest                                                   50-2

1993-Mike Sheehan, Demarest                                                   53-3

1992-Tom Jennings, Indian Hills                                                54-1 ¼

1991-Tom Jennings, Indian Hills                                                48-8 ½

1990-Brad Moser, Demarest                                                      52-6 ¼

1989-P.J. Schunke, Indian Hills                                                  49-3 ½

1988-Mike Theuerkauf, Demarest                                                               57-0

1987-Mike Theuerkauf, Demarest                                                               58-5 ½

1986-Mike Theuerkauf, Demarest                                                               54-2 ½

1985-Mike Theuerkauf, Demarest                                                               52-4 ¼

1984-Dave Cassens, Demarest                                                   55-11

1983-Gene Ratz, Indian Hills                                                     56-0

1982-Wes Walton, Demarest                                                      55-0 ¾

1981-Jon Lampert, Demarest                                                     56-10

1980-Dana Ellis, Ramapo                                                          51-3 ½

1979-Matt Bauer, Don Bosco                                                     54-8 ½

1978-Bob Celentano, Demarest                                                  54-10 ¾

1977-Tom Lanzalotto, Paramus Catholic                                     57-9 ½

1976-Jerry McIntyre, St. Joseph Regional                                    53-9 ½

1975-Mark Saner, St. Joseph Regional                                        59-7

1974-Mark Saner, St. Joseph Regional                                        58-2 ¼

1973-Jeff Sokolik, New Milford                                                 57-2

1972-Len Haak, River Dell                                                        55-1 ¾

1971-Jeff Sokolik, New Milford                                                 53-6

1970-Nick Carelle, Fort Lee                                                       52-1 ½

1969-Mike Alberts, Paramus Catholic                                         58-5

1968-Randy Sokolik, New Milford                                             58-9

1967-Bob Hantman, Dumont                                                     54-9 ½

1966-Rich Duran, New Milford                                                  52-2 ½

1965-Harry Kuhn, Pascack Valley                                              50-8 ¾

1964-Bill Newcomb, New Milford                                             54-3 ½

DISCUS

2016-Jae Choi, River Dell                                                          138-8

2015-Jack Vigneron, River Dell                                                 165-9

2014-Jack Vigneron, River Dell                                                 155-5

2013-Andrew Trumbetti, Demarest                                             167-10

2012-Matt Koh, River Dell                                                        159-5

2011-Cory Connell, Ramsey                                                      145-3

2010-John Farelli, River Dell                                                     151-11

2009-Matt Krzysik, Indian Hills                                                 156-4

2008-Andrew Trass, River Dell                                                  136-11

2007-James Stathopoulous, Mahwah                                           142-3

2006-Shawn Sabo, Indian Hills                                                  160-2

2005-Ryan McElroy, Demarest                                                  148-1

2004-Mark Engravalle, St. Joseph Regional                                 129-11

2003-Manny Mkrtchian, Fort Lee                                                143-10

2002-Paul Trass, River Dell                                                       150-7

2001-Luis Castillo, Garfield                                                       164-8

2000-Scott DeCaro, Pascack Valley                                            135-6

1999-Maurice Gargano, Garfield                                                140-10

1998-Adam Scholze, Ramapo                                                    163-7

1997-Ryan Boyd, St. Joseph Regional                                         143-5

1996-Rob Morsch, Ramapo                                                       141-5

1995-Kurt Hockmyer, Ramsey                                                   152-9

1994-Nick Phillips, Ramapo                                                      148-2

1993-Frank Romano, Cliffside Park                                            141-1

1992-Pete Dunn, Demarest                                                        143-9

1991-Ralph Filieri, Fort Lee                                                       141-3

1990-Brad Moser, Demarest                                                      150-1

1989-Anthony Mirra, Ramsey                                                    142-2

1988-Pete Weis, Demarest                                                         148-3

1987-Mike Theuerkauf, Demarest                                                               156-0

1986-John Camper, Ramapo                                                      160-5

1985-John Camper, Ramapo                                                      162-11

1984-Dave Cassens, Demarest                                                   162-1

1983-Mel Landis, Pascack Hills                                                 172-0

1982-Mel Landis, Pascack Hills                                                 161-2

1981-Dana Ellis, Ramapo                                                        176-2

1980-Dana Ellis, Ramapo                                                          151-5

1979-Paul Cronin, Indian Hills                                                   165-11

1978-Bob Celentano, Demarest                                                  164-10

1977-Larry Jannson, Demarest                                                   168-7

1976-Bob Ellis, Ramapo                                                            162-6

1975-George Ganzenmuller, River Dell                                       157-3

1974-Jim Quinn, Paramus Catholic                                             163-2

1973-Mike Murberg, Old Tappan                                                155-9

1972-Len Haak, River Dell                                                        155-3

1971-Bob Hamers, New Milford                                                148-10

1970-Nick Carelle, Fort Lee                                                       156-7

1969-Nick Carelle, Fort Lee                                                       157-4

1968-Randy Sokolik, New Milford                                             163-3

1967-Bob Hantman, Dumont                                                     144-11

1966-Andy Blayman, Tenafly                                                    155-9

1965-Andy Blayman, Tenafly                                                    157-1

1964-Bill Newcomb, New Milford                                             155-0

JAVELIN

2016-Bryan Holden, Demarest                                                   180-2

2015-Paul Ippolito, Demarest                                                     160-11

2014-Shane DeMaso, River Dell                                                153-4

2013-Blake Geller, Demarest                                                     175-5

2012-Sam Becourtney, River Dell                                                              164-9

2011-Sam Becourtney, River Dell                                                              162-10

2010-Steve Iafrate, Demarest                                                     191-8

2009-Kevin Steimle, Mahwah                                                  197-2

2008-Andrew Trass, River Dell                                                  166-11

2007-Kevin Steimle, Mahwah                                                    171-11

2006-Kyle Kolich, Rutherford                                                    187-9

2005-James Woods, Demarest                                                    177-10

2004-Dan Kroner, Indian Hills                                                   152-3

2003-Anthony Cinelli, Paramus Catholic                                     172-6

2002-Jim Malizia, St. Joseph Regional                                        177-11

2001-Miles Austin, Garfield                                                       189-0

2000-Miles Austin, Garfield                                                       172-7

1999-Rich Orlando, Demarest                                                    158-10

1998-Julio Izquierdo, Fort Lee                                                   169-2

1997-Julio Izquierdo, Fort Lee                                                   169-5

1996-Tom Ryan, Garfield                                                          176-6

1995-Ralph Sango, Cliffside Park                                                               178-3

1994-Roland Batchelor, Rutherford                                            184-0

1993-Ian Gordon, Garfield                                                         171-6

1992-Carl Von Tobel, Dumont                                                   193-2

1991-George Milani, Tenafly                                                     187-10

1990-Chris Klapsis, Cliffside Park                                                              175-5

1989-Chris Klapsis, Cliffside Park                                                              180-0

1988-Dwayne Rivera, Demarest                                                 173-3

1987-Mike Rutigliano, Demarest                                                172-9

1986-Mike Rutigliano, Demarest                                                176-3

1985-Ed Baisley, Tenafly                                                          196-7

1984-Pablo Mariano, Demarest                                                  192-9

1983-Bruce Bacchiocchi, Dumont                                                              205-7

1982-Bruce Bacchiocchi, Dumont                                                              205-0

1981-Andy Soltes, Dumont                                                        189-10

1980-Mike Green, St. Joseph Regional                                        180-6

1979-Matt Bauer, Don Bosco                                                     172-10

1978-Mike Collins, Don Bosco                                                 216-1

1977-Matt Bauer, Don Bosco                                                     191-4

1976-Bill Hoy, Don Bosco                                                         175-4

1975-Bill Hoy, Don Bosco                                                         172-4

1974-Glen Skola, Don Bosco                                                     177-3

HIGH JUMP

2016-David Feliz, Ridgefield Park                                              6-0

2015-Jairus Paul, Mahwah                                                         6-0

2014-Chris Estrella, Ridgefield Park                                           6-2

2013-Josh Landsman, Demarest                                                 6-6

2012-Daniel Thompson, Indian Hills                                           6-2

2011-Daniel Thompson, Indian Hills                                           5-10 (5-11 in jumpoff)

2010-Corey Crawford, Indian Hills                                             6-4

2009-Corey Crawford, Indian Hills                                             6-4

2008-Chris Phipps, Lodi                                                            6-2

2007-Chris Phipps, Lodi                                                            6-2

2006-Val Terezibh, Fort Lee                                                      6-0

2005-Val Terezibh, Fort Lee                                                      6-0

2004-Val Terezibh, Fort Lee                                                      6-0

2003-Dan Kiely, Old Tappan                                                     6-2

2002-Ian Loschman, Pascack Valley                                           6-4

2001-Ian Loschman, Pascack Valley                                           6-2

2000-Ayo Oluwole, St. Joseph Regional                                      6-0

1999-Dario Peynado, Paramus Catholic                                       6-2 (6-3 in jump off)

1998-Keith Johnson, Paramus Catholic                                       6-4

1997-Mike Stansfield, Garfield                                                   6-0 (6-5 in jump off)

1996-Tom Bozmann, Indian Hills                                                               6-2

1995-Godfrey Gordon, Garfield                                                  6-6

1994-Godfrey Gordon, Garfield                                                  6-4

1993-Keijuan Keitt, Indian Hills                                                 6-4

1992-Dave Kruse, Tenafly                                                         6-0

1991-Dave Kruse, Tenafly                                                         6-2

1990-Rob Edler, Ramapo                                                           6-0

1989-Brian Weis, Old Tappan                                                    6-5

1988-Brian Weis, Old Tappan                                                    6-6

1987-Mark DeAngelus, Tenafly                                                 6-0

1986-Pat Sanders, Ramapo                                                        6-2

1985-Bob Pilsbury, Demarest                                                     6-0

1984-Paul Cote, Old Tappan                                                      6-2

1983-Paul Cote, Old Tappan                                                      6-2

1982-Doug Boyd, Old Tappan                                                    6-6

1981-Doug Boyd, Old Tappan                                                    6-3

1980-Dan Porter, Pascack Valley                                                6-2

1979-Mike Curti, Dumont                                                       6-8

1978-Mike Curti, Dumont                                                          6-0

1977-Dennis Politi, Northern Highlands                                      5-10

1976-Dan Hatton, Ridgefield Park                                              6-1

1975-Mark Kennedy, Paramus Catholic                                      6-0

1974-Jeff Seipel, New Milford                                                   6-3

1973-Jeff Seipel, New Milford                                                   6-0

1972-Scott Fraser, Pascack Hills                                                 6-2

1971-Bernie Lunnon, Englewood                                                6-0

1970-Gary Mooring, Englewood                                                6-0

1969-Wayne Purcell, Englewood                                                6-4

1968-Jeff Fried, New Milford                                                     6-5

1967-Bill Waterfall, New Milford                                                               6-3

1966-Barry Shepard, Tenafly                                                     6-2 ¾

1965-Bill Waterfall, New Milford                                                               5-10

1964-Rick Waterfall, New Milford                                             6-1

LONG JUMP

2016-Christian Torres, Garfield                                                  21-0 ½

2015-Jairus Paul, Mahwah                                                         22-1 ½

2014-Jairus Paul, Mahwah                                                         22-4 ¾

2013-Zach Bazile, St. Joseph                                                     21-8 ¼

2012-Charlie Dzienis, Indian Hills                                              21-4 ½

2011-Angel Lora, Garfield                                                         21-10 ½

2010-Corey Crawford, Indian Hills                                          24-4 ¾

2009-Ackeme Brown, Englewood                                                              22-9 ¼

2008-Chris Phipps, Lodi                                                            22-3 ¼

2007-Chris Phipps, Lodi                                                            22-3

2006-Val Terezibh, Fort Lee                                                      21-5 ½

2005-Chris DeGannes, St. Joseph Regional                                 21-9 ½

2004-Minjoe Williams, Fort Lee                                                 20-9 ½

2003-Rob Richardson, Garfield                                                  21-6 ½

2002-Rob Richardson, Garfield                                                  21-6

2001-Dan DiGregorio, Pascack Valley                                        21-0 ½

2000-Pat McManus, St. Joseph Regional                                     21-1

1999-Pat McManus, St. Joseph Regional                                     21-8

1998-Chad Diller, Ramapo                                                        20-9

1997-Paul Berberian, Old Tappan                                                               20-10 ½

1996-Mike Oliver, Northern Highlands                                       20-3 ½

1995-Anthony DiCosmo, Paramus Catholic                                 22-2 ½

1994-Brian Frazer, Demarest                                                     21-4 ¾

1993-Leo Viana, Cliffside Park                                                  22-0

1992-Ed Montalvo, Dumont                                                       21-0 ½

1991-Troy Cromwell, Pascack Valley                                         19-9 ¾

1990-Chuck DeRosa, Tenafly                                                    19-11 ½

1989-Matt Fialkoff, Ramsey                                                      21-3

1988-Matt Fialkoff, Ramsey                                                      21-0 ¾

1987-LaMonte Brown, Demarest                                                21-8 ½

1986-LaMonte Brown, Demarest                                                20-10

1985-Ed Baisley, Tenafly                                                          20-9 ¼

1984-Ronnie Rakowski, Ramsey                                                20-11 ¾

1983-Bill Snellgrove, Old Tappan                                                              20-2

1982-Tom Thompson, Demarest                                                 19-10 ½

1981-Tim Perno, Ramsey                                                          20-9 ½

1980-Scott Ruzich, Ridgefield Park                                            20-5 ½

1979-Mike Angelica, Indian Hills                                                               20-3 ¾

1978-Russ van Wetering, River Dell                                           21-6 ¼

1977-Jim Moran, Paramus Catholic                                            20-5 ¾

1976-Lou Mastro, Paramus Catholic                                           21-9 ¼

1975-Len Hoffman, Northern Highlands                                     20-4 ¼

1974-Rick Englander, Pascack Valley                                         21-3 ½

1973-Mike Battaglia, Cliffside Park                                            21-7

1972-John Feury, Don Bosco                                                     21-1

1971-Dennis Tinsley, Englewood                                                22-1 ½

1970-Dennis Pearson, Englewood                                                               21-6

1969-Bart Gross, Demarest                                                        21-0 ½

1968-Rich Schmalz, Saddle Brook                                              20-8

1967-Steve Mele, Ramapo                                                         21-4 ¾

1966-John Pierce, Old Tappan                                                    20-11

1965-Len Corn, Ramapo                                                            23-0

1964-Bill Walker, Englewood                                                    21-2

TRIPLE JUMP

2016-Steven Nolasco, Garfield                                                   43-5 ¼

2015-Jairus Paul, Mahwah                                                         47-0

2014-Jairus Paul, Mahwah                                                         45-3 ¼

2013-George Trival, Ramsey                                                     45-4 ¾

2012-Rob Pepper, Ramsey                                                         44-7 ½

2011-Angel Lora, Garfield                                                         46-7

2010-Phillip Dowell, Englewood                                                46-1 ¾

2009-Angel Lora, Garfield                                                         44-2 ¼

2008-Chris Phipps, Lodi                                                            46-1

2007-Chris Phipps, Lodi                                                            45-8

2006-Val Terezibh, Fort Lee                                                      44-2

2005-Chris DeGannes, St. Joseph Regional                                 43-2 ½

2004-Ted Lesher, Northern Highlands                                         42-9

2003-Marquis Mitchell, Bergenfield                                           45-1

2002-Weston Daniel, Bergenfield                                                               45-8 ¾

2001-Weston Daniel, Bergenfield                                                               44-0

2000-Miles Austin, Garfield                                                       43-3

1999-Pat McManus, St. Joseph Regional                                     44-8 ¼

1998-Bernie Hayes, St. Joseph Regional                                      44-9

1997-Bernie Hayes, St. Joseph Regional                                      42-5

1996-Tom Bozmann, Indian Hills                                                               41-11

1995-Anthony DiCosmo, Paramus Catholic                             48-10

1994-Godfrey Gordon, Garfield                                                  42-0

1993-Jamal Hayletts, Bergenfield                                                44-9

1992-Leo Viana, Cliffside Park                                                  41-11

1991-Zee Kwok, Bergenfield                                                     42-4 ¾

1990-Craig St. Thomas, Ramsey                                                 41-8

1989-Sofen Juul, Tenafly                                                           43-10

1988-Mark DeAngelus, Tenafly                                                 43-7

1987-LaMonte Brown, Demarest                                                44-0

1986-LaMonte Brown, Demarest                                                42-7 ¼

1985-Ed Baisley, Tenafly                                                          43-2

1984-Ed Mathis, Westwood                                                       41-8 ¼

1983-Rocky Thompson, Demarest                                              41-6 ½

1982-Mike Doherty, St. Joseph Regional                                     41-9 ¼

1981-Ed Martin, Paramus Catholic                                             42-10 ¼

1980-Andy Palahnuk, Old Tappan                                              41-0

1979-Ken Jones, Ramsey                                                           44-7

1978-Don Jarvis, Indian Hills                                                     44-7 ½

1977-Matt Gilbert, Englewood                                                   43-9 ½

1976-Matt Gilbert, Englewood                                                   42-0

1975-Lou Mastro, Paramus Catholic                                           41-5 ¾

1974-Rick Englander, Pascack Valley                                         42-0 ¼

POLE VAULT

2016-Joseph Kim, Ridgefield Park                                              13-6

2015-Sam Siegel, Demarest                                                       13-0

2014-Chris Diaz, Ridgefield Park                                                14-0

2013-Eric Geider, Demarest                                                    15-0

2012-Ty Poland, Mahwah                                                          13-6

2011-Alex Albanese, Ramsey                                                    12-6

2010-Daniel Nyfenger, Demarest                                                13-6

2009-Dan Chediak, Fort Lee                                                      12-6

2008-Kevin Sofia, Ramsey                                                        13-6

2007-Jason Schoenfelder, Demarest                                            12-0

2006-Greg Stripe, Mahwah                                                        13-0

2005-James Woods, Demarest                                                    13-0

2004-Adam Sacher, Pascack Valley                                            14-6

2003-Adam Sacher, Pascack Valley                                            12-6

2002-Adam Sacher, Pascack Valley                                            12-6

2001-Bertram Richter, Northern Highlands                                  11-6

2000-Dan Lelewski, Garfield                                                     11-0

1999-Adam Rubenstein, NV/Demarest                                        11-3

1998-David Ritchie, Old Tappan                                                13-0

1997-David Ritchie, Old Tappan                                                11-0

1996-Scott Kolkebeck, Old Tappan                                            12-6

1995-Colin Mutchler, Old Tappan                                              13-6

1994-Pat Destro, St. Joseph Regional                                          13-6

1993-Mike Bobovnik, Fort Lee                                                  13-0

1992-Mike Duffy, Dumont                                                        12-0

1991-Troy Cromwell, Pascack Valley                                         13-0

1990-Troy Cromwell, Pascack Valley                                         11-6

1989-Jason Bruno, Ramsey                                                        12-6

1988-Wade Konrad, Old Tappan                                                11-6

1987-John Collins, Ramsey                                                        12-6

1986-Chris Stearns, Indian Hills                                                 12-0

1985-Rich Wolf, Old Tappan                                                     13-0

1984-Jeff Hooton, Ramsey                                                         12-6

1983-Bob White, Indian Hills                                                     13-6

1982-Pete Reist, River Dell                                                        12-6

1981-Pete Reist, River Dell                                                        12-6

1980-Rob Doran, Pascack Valley                                                12-6

1979-Charles Smith, Englewood                                                 12-0

1978-Pat Gannon, Paramus Catholic                                           12-0

1977-Scott King, Pascack Hills                                                  12-6

1976-Steve Schupak, Tenafly                                                     13-0

1975-Curt Baer, Northern Highlands                                           13-6

1974-Doug Karsen, New Milford                                                12-6

1973-Don Criscione, River Dell                                                 13-0

1972-Mark MacCracken, Tenafly                                                14-0

1971-Mark MacCracken, Tenafly                                                12-6

1970-Ken Ashley, Pascack Hills                                                 11-9 ½

     Robert Mahone, Englewood

1969-Tony Donovan, Tenafly                                                    12-6

1968-Bret Kiel, New Milford                                                     13-0

1967-Glen Siegel, East Paterson                                                 12-11

1966-Brendan Haugh, Tenafly                                                   12-6

1965-Charlie Loschmann, Pascack Valley                                   13-0 ¾

1964-Dennis Murphy, Tenafly                                                   12-0

1600 METER RELAY (one mile until 1979)

2016-River Dell                                                                        3:30.43

2015-River Dell                                                                        3:25.27

2014-River Dell                                                                        3:27.34

2013-Indian Hills                                                                      3:24.33

2012-Indian Hills                                                                      3:27.74

2011-Ramapo                                                                           3:25.64

2010-Pascack Valley                                                                 3:28.34

2009-Englewood                                                                       3:26.6

2008-River Dell                                                                        3:31.8

2007-River Dell                                                                        3:29.5

2006-Demarest                                                                         3:32.5

2005-Ramsey                                                                           3:28.2

2004-Ramsey                                                                           3:30.9

2003-Paramus Catholic                                                              3:28.8

2002-Paramus Catholic                                                              3:35.9

2001-Paramus Catholic                                                              3:29.4

2000-Fort Lee                                                                           3:31.0

1999-Paramus Catholic                                                              3:23.5

1998-Paramus Catholic                                                           3:22.7

1997-St. Joseph Regional                                                           3:26.4

1996-St. Joseph Regional                                                           3:29.5

1995-Demarest                                                                         3:27.8

1994-Demarest                                                                         3:27.7

1993-Tenafly                                                                            3:28.4

1992-Northern Highlands                                                          3:37.8

1991-Indian Hills                                                                      3:39.0

1990-Tenafly                                                                            3:33.5

1989-Old Tappan                                                                      3:31.1

1988-Old Tappan                                                                      3:32.4

1987-Northern Highlands                                                          3:30.8

1986-Englewood                                                                       3:30.0

1985-Tenafly                                                                            3:31.0

1984-Old Tappan                                                                      3:29.2

1983-Old Tappan                                                                      3:32.6

1982-River Dell                                                                        3:31.3

1981-Paramus Catholic                                                              3:31.0

1980-Don Bosco                                                                       3:28.3

1979-Indian Hills                                                                      3:32.8

1978-Englewood                                                                       3:30.0

1977-Don Bosco                                                                       3:26.2

1976-Don Bosco                                                                       3:30.4

1975-Don Bosco                                                                       3:27.4

1974-Fort Lee                                                                           3:28.8

1973-Tenafly                                                                            3:32.5

1972-Englewood                                                                       3:27.6

1971-Englewood                                                                       3:30.6

1970-Englewood                                                                       3:29.6

1969-Demarest                                                                         3:24.8

1968-Pascack Valley                                                                 3:30.2

1967-New Milford                                                                    3:34.8

1966-Tenafly                                                                            3:29.3

1965-Ramapo                                                                           3:29.4

1964-New Milford                                                                    3:33.2

 

400 METER RELAY

2015-St. Joseph Regional                                                         43.86

2016-Fort Lee                                                                           44.15

 

3200 METER RELAY

2015-Indian Hills                                                                      8:18.81

2016-River Dell                                                                       8:05.82

BOYS GROUP C (GROUPS 1-2 COMBINED UNTIL 1967; GROUP 2 1968-2003)

Top Three Teams

2016-Lyndhurst 96, Glen Rock 76, Westwood 74

2015-Hasbrouck Heights 91, Ramsey 86 ½, Leonia 59

2014-Hasbrouck Heights 107 ½, Westwood 75, Cresskill 72

2013-Hasbrouck Heights 119, Lodi 62, Lyndhurst 56

2012-Lyndhurst 93 ½, Pascack Hills 67 ½, Lodi 56

2011-Lyndhurst 130, Pascack Hills 115, Lodi 54

2010-Lyndhurst 83, Leonia 69, Lodi and Ridgefield Park 54

2009-Cresskill 63, Lyndhurst 59, Pascack Hills 55

2008-Pascack Hills 96, Leonia 77, Rutherford 57

2007-Pascack Hills 104, Hasbrouck Heights 97, Leonia 73

2006-Westwood 129, Pascack Hills 83, Ridgefield Park 58

2005-Westwood 159 ½, Glen Rock 55, Lyndhurst 49

2004-Westwood 100, Glen Rock 93, Leonia 55

2003-Indian Hills 82, Pascack Hills 78, Ramsey 77

2002-Ramsey 112, Dumont 92 ¾, Leonia 78

2001-Mahwah 112, Westwood 92, Dumont 67

2000-Ramsey 112 ½, Westwood 81 ½, Rutherford 64

1999-Ramsey 103, River Dell 83, Westwood 70

1998-Westwood 116, Glen Rock 93, Dumont 56

1997-Westwood 116, Mahwah 70, Englewood 69

1996-Glen Rock 119, Westwood 109, Ramsey 82

1995-Westwood 123.67, Ridgefield Park 93, Lyndhurst 50

1994-Ridgefield Park 157, Englewood 69.3, Glen Rock 65.3

1993-Ridgefield Park 115, Englewood 105, Glen Rock 45

1992-Englewood 132, Mahwah 81, Rutherford 60

1991-Englewood 60, Ridgefield Park 50 ½, Mahwah 32

1990-Mahwah 62, Lyndhurst 42, River Dell 37

1989-Rutherford 65 ½, Mahwah 49, Englewood 36 ½

1988-Dumont 75, Rutherford 53.2, Bergen Tech 37

1987-Rutherford 44, Westwood 38, Bergen Tech 35

1986-Fort Lee 52, Pascack Hills 42, Westwood 36

1985-Dumont 53, Lyndhurst 42, Ridgefield Park 37

1984-Tenafly 78, Rutherford 56, Lyndhurst 33

1983-Rutherford 53, Tenafly 49, Lyndhurst 43

1982-Rutherford 55, Tenafly 53, Saddle Brook 43

1981-Tenafly 48, Saddle Brook 34, Queen of Peace 33

1980-Rutherford  49, Queen of Peace 43 ½, Tenafly 38

1979-Rutherford 53 ½, Tenafly 53, Waldwick 33

1978-Saddle Brook 56, Tenafly 42, Rutherford 39

1977-Saddle Brook 52, Rutherford 45 ½, Tenafly 45

1976-Saddle Brook 55, Rutherford 52, Mahwah 50

1975-Rutherford and Tenafly 50, Saddle Brook 47

1974-Saddle Brook 64, Tenafly 55, Rutherford 46

1973-Paramus Catholic 69, Pascack Valley 36, Ramsey 19

1972-Paramus Catholic 77, Rutherford 56, Ramsey 36

1971-Northern Highlands 44, Queen of Peace 35, Rutherford 30

1970-Northern Highlands 53 ½, Saddle Brook 37, Pascack Valley 36 ½

1969-Indian Hills 63, Rutherford 62, Saddle Brook 47

1968-Tenafly 55, Northern Highlands and Paramus Catholic 32

1967-Tenafly 42, Westwood 40, Pascack Valley 34 ½

1966-Pascack Valley 35, Rutherford 30, Westwood 28

1965-Fort Lee 38, Demarest 31, North Arlington 23

1964-Demarest 37, St. Luke’s 29, Westwood 27 ½

100 METERS

2016-Peter Guerriero, Lyndhurst                                                11.17

2015-Jojo Robinson, Leonia                                                       11.38

2014-Devante Foxworth, Lodi                                                    11.43

2013-Ken Partyka, Hasbrouck Heights                                        11.32

2012-Ioannis Toumazou, Ridgefield                                           11.39

2011-Angel Gaetan, Lodi                                                           11.60

2010-Patryk Najbar, Lodi                                                        10.97

2009-Al Artesona, Glen Rock                                                    11.30

2008-Donovan Bolden, Leonia                                                   11.05

2007-Donovan Bolden, Leonia                                                   10.9

2006-James Taylor, Westwood                                                   11.1

2005-Rameik Jackson, Westwood                                                               10.9

2004-Rameik Jackson, Westwood                                                               11.0

2003-Ulysses Encarnacion, Ridgefield Park                                 11.2

2002-Mike Reillo, Ridgefield Park                                              11.0

2001-Ofori Koram, Ridgefield Park                                            11.0

2000-Ian Sample, Westwood                                                      11.1

1999-Tony Yamasaki, Englewood                                              11.4

1998-Tom Montouri, Dumont                                                    11.3

1997-Kyron Johnson, Englewood                                                11.1

1996-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 11.0

1995-Andy Scholes, Lyndhurst                                                  11.3

1994-Sam Aguilar, Ridgefield Park                                             11.3

1993-Kendall Williams, Bergen Tech                                          11.1 (10.9 in prelims)

1992-Mike Burke, Leonia                                                          11.1

1991-Chris Hewitt, Englewood                                                  11.3

1990-Jeff Somma, Lyndhurst                                                     11.4

1989-Jeff Somma, Lyndhurst                                                     11.5

1988-London Roballo, Bergen Tech                                           11.4

1987-Andy Richardson, Bergen Tech                                          11.4

1986-Mike Edge, Pascack Hills                                                  11.7

1985-Tony Preite, Lyndhurst                                                      11.1

1984-Tony Preite, Lyndhurst                                                      11.4

1983-Tom Croswell, Bergen Tech                                                              11.3

1982-Tom Croswell, Bergen Tech                                                              11.2

1981-Theo Smith, Bergen Tech                                                  11.1

1980-Mike Pishadze, Elmwood Park                                           11.3

100 YARDS

1979-Mike Pishadze, Elmwood Park                                           10.5

1978-Mike Pishadze, Elmwood Park                                           10.5

1977-Jack Dovletian, New Milford                                             10.5

1976-Steve Lunau, New Milford                                                10.2

1975-John Rizzi, Elmwood Park                                              10.0

1974-Elliott Butcher, Englewood                                                10.2

1973-Jack McLaughlin, Elmwood Park                                       10.3

1972-Ken Glover, Rutherford                                                     10.2

1971-Ken Glover, Rutherford                                                     10.4

1970-Bill Trethaway, Northern Highlands                                   10.1

1969-Jim Wallace, Hasbrouck Heights                                        10.6

1968-Rick Zellweger, Ramsey                                                   10.4

1967-Pete Degelman, Westwood                                                10.2

1966-Tony Galasso, Ramapo                                                     10.3

1965-Frank Nigro, Wood-Ridge                                                 10.4

1964-Jim Angresano, Park Ridge                                                10.4

200 METERS

2016-Peter Guerriero, Lyndhurst                                                22.28

2015-Peter Guerriero, Lyndhurst                                                22.96

2014-Keyshawn Fowler, Lodi                                                    23.21

2013-Ken Partyka, Hasbrouck Heights                                        22.92

2012-Ioannis Toumazou, Ridgefield                                           22.74

2011-Danny Fay, Ridgefield                                                      23.17

2010-Patryk Najbar, Lodi                                                          22.49

2009-AJ Scoppa, New Milford                                                   22.4

2008-Sammy Smith, Pascack Hills                                              22.4

2007-Donovan Bolden, Leonia                                                   22.4

2006-Jake Stass, Westwood                                                       22.6

2005-Rameik Jackson, Westwood                                            22.0

2004-Rameik Jackson, Westwood                                                               22.4

2003-Matt St. Germain, Queen of Peace                                      22.8

2002-Mike Reillo, Ridgefield Park                                              22.7

2001-Ofori Koram, Ridgefield Park                                            22.7

2000-Ian Sample, Westwood                                                      22.6

1999-Tony Yamasaki, Englewood                                              22.8

1998-Tom Montouri, Dumont                                                    22.3

1997-Leyonne DeFreese, Mahwah                                              22.7

1996-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 22.5

1995-Andy Scholes, Lyndhurst                                                  22.9

1994-John Deschamps, Ridgefield Park                                       22.5

1993-John Deschamps, Ridgefield Park                                       22.5

1992-Ernest Simmons, Englewood                                             22.3

1991-Steve Pertuz, Elmwood Park                                              22.8

1990-Jeff Somma, Lyndhurst                                                     23.0

1989-Neil Luke, Englewood                                                      23.3

1988-London Roballo, Bergen Tech                                           23.3

1987-Andy Richardson, Bergen Tech                                          23.3

1986-Kevin Kosuda, Fort Lee                                                    23.9

1985-Tony Preite, Lyndhurst                                                      22.9

1984-Jim Froehlich, Rutherford                                                  23.0

1983-Garfield McFarland, Fort Lee                                             22.9

1982-Tom Croswell, Bergen Tech                                                              23.1

1981-Theo Smith, Bergen Tech                                                  22.7

1980-Theo Smith, Bergen Tech                                                  23.4

220 YARDS

1979-Mike Pishadze, Elmwood Park                                           23.8

1978-Dave Melfi, Queen of Peace                                                              23.6

1977-Ralph Rivero, Becton                                                        23.3

1976-Rich Cassell, Rutherford                                                    23.0

1975-Bob Duzoglou, Tenafly                                                     23.0

1974-Jim Lordeman, Tenafly                                                   22.2

1973-Jack McLaughlin, Elmwood Park                                       23.0

1972-Jack McLaughlin, East Paterson                                         23.7

1971-John Spina, Ridgefield Park                                                               22.7

1970-Bill Trethaway, Northern Highlands                                   22.5

1969-Jim Wallace, Hasbrouck Heights                                        23.0

1968-Rick Zellweger, Ramsey                                                   23.0

1967-Pete Degelman, Westwood                                                22.7

1966-Tony Galasso, Ramapo                                                     23.3

1965-Frank Nigro, Wood-Ridge                                                 23.0

1964-Jim Angresano, Park Ridge                                                22.7

400 METERS

2016-Owen Davitt, Glen Rock                                                   50.46

2015-Noah Osterhus, Westwood                                                 50.90

2014-Kyle Florio, Westwood                                                     51.05

2013-Anthony Giaquinto, Lyndhurst                                           51.21

2012-Fernando Almonte, Lodi                                                   50.10

2011-Patrick Rono, Lyndhurst                                                    50.02

2010-Arnold Omina, Lyndhurst                                                  50.34

2009-Morgan Reilly, Westwood                                                 50.7

2008-A.J. Scoppa, New Milford                                                 51.3

2007-Steven Shorr, Pascack Hills                                                50.6

2006-Steven Shorr, Pascack Hills                                                51.4

2005-Rameik Jackson, Westwood                                            49.3

2004-Rameik Jackson, Westwood                                            49.3

2003-Chris Flynn, Ramsey                                                         50.8

2002-Robert Ebeid, Ridgefield Park                                            52.3

2001-Dimar Labega, Rutherford                                                 50.9

2000-Eric Schneider, Dumont                                                    51.7

1999-Tony Yamasaki, Englewood                                              51.1

1998-Kelly Vanderbeck, Glen Rock                                            52.9

1997-Harold Eatman, Englewood                                                51.8

1996-Mike Stein, Glen Rock                                                      52.2

1995-Andy Scholes, Lyndhurst                                                  52.0

1994-Jim Coughlin, Elmwood Park                                            51.1

1993-Anthony Hampton, Englewood                                          49.5

1992-Ernest Simmons, Englewood                                             50.9

1991-Hector Martinez, Ridgefield Park                                       51.9

1990-Jeff Somma, Lyndhurst                                                     50.9

1989-Paul Campbell, Englewood                                                50.8

1988-Phil Bazzini, Dumont                                                        51.3

1987-Chris Hughes, Lyndhurst                                                   52.9

1986-Kevin Kosuda, Fort Lee                                                    52.5

1985-Scott Muir, Lyndhurst                                                       51.9

1984-Jim Froehlich, Rutherford                                                  51.1

1983-John Matuszewski, Ridgefield Park                                    51.3

1982-Paul Macchione, Bergen Tech                                            52.2

1981-Phil Aronson, Tenafly                                                       51.3

1980-John Pedati, Queen of Peace                                                              52.3

 

440 YARDS

1979-Dan Gelb, Tenafly                                                            52.3

1978-Bill Harris, Rutherford                                                      50.9

1977-Phillip Lore, Queen of Peace                                              51.2

1976-Steve Grau, Saddle Brook                                                  51.7

1975-Rich Callaway, Rutherford                                                50.4

1974-Jim Lordeman, Tenafly                                                   49.8

1973-Steve Kates, Paramus Catholic                                           51.7

1972-Roy Snow, Rutherford                                                      51.2

1971-Gene Russell, Queen of Peace                                          49.8

1970-Pete Luongo, Paramus Catholic                                          50.2

1969-Ron Sparagoski, Saddle Brook                                           52.5

1968-Rob Nelson, Tenafly                                                         50.1

1967-John Wimmer, Bogota                                                      50.0

1966-Howie Hilliard, Rutherford                                                51.0

1965-Mike Thornton, Queen of Peace                                         52.5

1964-Larry Marum, Demarest                                                    51.0

800 METERS

2016-Owen Davitt, Glen Rock                                                   1:54.53

2015-Noah Osterhus, Westwood                                                 1:57.70

2014-Sean Sullivan, Rutherford                                                  1:58.07

2013-Jimmy Arnold, Rutherford                                                 2:01.05

2012-Frank Amoresano, Glen Rock                                            2:00.18

2011-Patrick Rono, Lyndhurst                                                1:52.34

2010-Patrick Rono, Lyndhurst                                                    2:00.22

2009-Taylor Trumbetti, Pascack Hills                                         1:58.3

2008-Taylor Trumbetti, Pascack Hills                                         2:01.1

2007-Chris Mazawey, Pascack Hills                                           1:59.5

2006-Joel Trager, Westwood                                                      1:59.4

2005-Nick Colasurdo, New Milford                                            2:01.8

2004-Ryan McCann, Glen Rock                                                 1:55.4

2003-Matt Filandro, Indian Hills                                                1:58.5

2002-Matt Filandro, Indian Hills                                                2:02.4

2001-Matt Collins, Ramsey                                                        2:00.0

2000-Matt Collins, Ramsey                                                        2:02.2

1999-Brian Burns, River Dell                                                     1:58.6

1998-Matt Caporaletti, Westwood                                                              1:59.7

1997-Andrew Giannotti, Westwood                                            1:58.0

1996-Jim Kurz, Glen Rock                                                         1:59.7

1995-Alex Canino, Dumont                                                       1:58.8

1994-Brendan Stickles, Glen Rock                                             2:00.8

1993-Brian Hilliard, Rutherford                                                  2:02.6

1992-Chris Kearns, Leonia                                                        2:01.5

1991-Scott Jackson, Pascack Hills                                                              2:01.7

1990-Craig Masker, Mahwah                                                     2:02.3

1989-Craig Masker, Mahwah                                                     1:59.7

1988-Rich Fitzgibbon, Dumont                                                  1:59.8

1987-Jason Kaplan, Westwood                                                   1:59.6

1986-Jason Kaplan, Westwood                                                   2:00.4

1985-Dan Muro, Rutherford                                                       2:05.8

1984-Chris Bervine, Rutherford                                                  2:00.6

1983-Joe Mule, Ridgefield Park                                                 2:00.4

1982-George Gusciora, Saddle Brook                                         2:01.6

1981-John Pedati, Queen of Peace                                                              1:58.7

1980-John Pedati, Queen of Peace                                                              2:02.1

880 YARDS

1979-Pat Fogarty, Queen of Peace                                                              2:01.6

1978-John Jacobus, Saddle Brook                                                               2:00.5

1977-Steve Karcich, Saddle Brook                                             2:01.0

1976-Bob Oppici, Rutherford                                                     1:59.3

1975-Paul Robbins, Tenafly                                                       1:58.5

1974-Tim Carrollo, Saddle Brook                                                               2:00.5

1973-Ralph Bolognese, Paramus Catholic                                   2:00.6

1972-Jeff Kinnier, Paramus Catholic                                           2:00.5

1971-Jim Fogarty, Queen of Peace                                              1:58.2

1970-Andy Artola, Paramus Catholic                                       1:56.6

1969-Rob LaViolette, Saddle Brook                                           2:03.3

1968-Rob Redard, Tenafly                                                         1:58.4

1967-Bruce Nuss, Westwood                                                     2:00.4

1966-Bob Ripberger, Mahwah                                                   2:00.0

1965-Tom Woodward, Demarest                                                1:58.2

1964-Larry Borger, Demarest                                                     1:58.8

1600 METERS

2016-Sean Sullivan, Rutherford                                                  4:27.66

2015-Sean Sullivan, Rutherford                                                  4:26.06

2014-Sean Sullivan, Rutherford                                                  4:27.20

2013-Paul Antonick, Westwood                                                 4:31.59

2012-Dan Gaspar, Lyndhurst                                                     4:35.31

2011-Patrick Rono, Lyndhurst                                                    4:32.38

2010-Patrick Rono, Lyndhurst                                                4:24.79

2009-Victor Lopez, Leonia                                                        4:25.1

2008-Victor Lopez, Leonia                                                        4:41.4

2007-Chris Mazawey, Pascack Hills                                           4:38.7

2006-Bryan Kretschmer, Ramsey                                                4:31.3

2005-Marc Pollifrone, Rutherford                                                               4:28.3

2004-Ryan McCann, Glen Rock                                                 4:37.5

2003-Matt Klypka, Indian Hills                                                  4:31.5

2002-Matt Klypka, Indian Hills                                                  4:41.3

2001-Owen Bourgholtzer, Mahwah                                            4:32.4

2000-Andrew Lovrich, Ramsey                                                  4:37.9

1999-Matt Collins, Ramsey                                                        4:34.0

1998-Matt Kuiken, Glen Rock                                                    4:34.9

1997-Matt Caporaletti, Westwood                                                              4:33.4

1996-Luis Duarte, Lodi                                                             4:32.4

1995-Chris White, Northern Highlands                                       4:31.7

1994-Eric Castillo, Ridgefield Park                                             4:35.8

1993-Eric Castillo, Ridgefield Park                                             4:41.3

1992-Chris Kearns, Leonia                                                        4:37.0

1991-Greg Orlofsky, Ridgefield Park                                          4:34.3

1990-Craig Masker, Mahwah                                                     4:39.1

1989-Craig Masker, Mahwah                                                     4:33.2

1988-Mike Duffy, Dumont                                                        4:33.4

1987-Jason Kaplan, Westwood                                                   4:28.2

1986-Jason Kaplan, Westwood                                                   4:26.7

1985-Bill Farquahar, Ridgefield Park                                          4:38.1

1984-Shorta Yuasa, Tenafly                                                       4:34.8

1983-Korta Yuasa, Tenafly                                                        4:34.9

1982-George Gusciora, Saddle Brook                                         4:34.2

1500 METERS

1981-John Pedati, Queen of Peace                                            4:07.9

1980-Paul Kane, Queen of Peace                                                4:17.3

ONE MILE

1979-Greg Bloom, Queen of Peace                                             4:27.7

1978-John Jacobus, Saddle Brook                                                               4:27.1

1977-Bill Valenzano, Bergen Tech                                             4:30.2

1976-John Jacobus, Saddle Brook                                                               4:34.8

1975-Roger Jones, Ramsey                                                        4:29.1

1974-Brad Jaeger, Saddle Brook                                                 4:28.6

1973-Jerry Carney, Paramus Catholic                                     4:23.1

1972-Ron Notvest, Ramsey                                                        4:25.0

1971-Gary Riley, Queen of Peace                                                               4:32.5

1970-Jack Conheeney, Paramus Catholic                                     4:24.5

1969-Don Corbo, Saddle Brook                                                  4:40.5

1968-Steve Amerman, Rutherford                                                              4:33.1

1967-Dennis O’Brien, Pascack Hills                                           4:29.5

1966-Steve Hatfield, Westwood                                                 4:32.5

1965-Bob Livingston, Demarest                                                 4:30.6

1964-Bob Foran, St. Luke’s                                                       4:27.1

3200 METERS

2016-Hussein Elmeshad, Leonia                                                 9:53.57

2015-Jekabs Hayes, Pascack Hills                                                              9:51.19

2014-Jekabs Hayes, Pascack Hills                                                              10:03.01

2013-William Brancato, Rutherford                                            9:48.05

2012-Dan Gaspar, Lyndhurst                                                     10:05.82

2011-Patrick Rono, Lyndhurst                                                    9:59.68

2010-Patrick Rono, Lyndhurst                                                    9:57.09

2009-Patrick Rono, Lyndhurst                                                    9:44.8

2008-Victor Lopez, Leonia                                                        10:13.8

2007-Tom Eickelberg, Leonia                                                    9:48.5

2006-Bryan Kretschmer, Ramsey                                                9:58.2

2005-Nick Colasurdo, New Milford                                            10:08.2

2004-Matt Magnifico, Becton                                                     10:05.4

2003-Matt Klypka, Indian Hills                                                  9:44.8

2002-Matt Klypka, Indian Hills                                                  10:03.6

2001-Cole Dailey, Rutherford                                                    9:41.0

2000-Cole Dailey, Rutherford                                                    9:39.4

1999-Matt Collins, Ramsey                                                        9:49.0

1998-Matt Kuiken, Glen Rock                                                    9:51.0

1997-Matt Caporaletti, Westwood                                                              9:57.9

1996-Matt Caporaletti, Westwood                                                              10:03.2

1995-Bret Wask, Westwood                                                       9:56.2

1994-Eric Castillo, Ridgefield Park                                             9:55.7

1993-Eric Castillo, Ridgefield Park                                             10:10.0

1992-John Kavanaugh, Mahwah                                                 10:10.1

1991-Greg Orlofsky, Ridgefield Park                                          10:09.5

1990-Craig Masker, Mahwah                                                     9:58.7

1989-Craig Masker, Mahwah                                                     9:48.0

1988-Mike Duffy, Dumont                                                        9:42.6

1987-Jason Kaplan, Westwood                                                   9:41.5

1986-Jason Kaplan, Westwood                                                9:34.5

1985-Bill Farquahar, Ridgefield Park                                          9:40.5

1984-Bill Farquahar, Ridgefield Park                                          9:57.8

1983-Tony Pecora, Rutherford                                                   10:02.3

1982-George Gusciora, Saddle Brook                                         9:58.2

3000 METERS

1981-Wilton Adams, Fort Lee                                                    9:17.9

1980-Jim Record, Elmwood Park                                            9:14.1

TWO MILE

1979-Greg Bloom, Queen of Peace                                           9:26.7

1978-Scott Sarnoski, Bergen Tech                                                              9:28.8

1977-Scott Sarnoski, Bergen Tech                                                              9:27.1

1976-Mike Smith, Rutherford                                                     9:43.4

1975-Rick Bolline, Saddle Brook                                                9:44.1

1974-Mark Jaeckel, Saddle Brook                                                              9:52.1

1973-Tim Conheeney, Paramus Catholic                                     9:33.8

1972-Tim Conheeney, Paramus Catholic                                     9:29.6

1971-Greg Miller, Northern Highlands                                        9:28.0

1970-Andy Pawlowski, Saddle Brook                                         9:38.5

1969-Andy Pawlowski, Saddle Brook                                         10:02.0

1968-Lee Barckmann, Northern Highlands                                  10:00.5

1967-Glen Johnston, Bogota                                                      9:52.3

1966-Steve Ordway, Rutherford                                                 10:01.0

1965-Kevin O’Donnell, Rutherford                                             9:53.7

1964-Pete Fischle, Westwood                                                    10:10.4

110 METER HIGH HURDLES (120 yards until 1979)

2016-Clarence Reyes, Hasbrouck Heights                                   15.56

2015-Dylan Scallo, Dumont                                                       15.55

2014-Dan Dooner, Glen Rock                                                    15.40

2013-Roland Gamez, Hasbrouck Heights                                 14.93

2012-Fernando Almonte, Lodi                                                   15.42

2011-Erik Quesada, Lyndhurst                                                   15.70

2010-Alberto Alarcon, Leonia                                                    15.64

2009-Travis Lloyd, Dumont                                                       15.64

2008-Dan White, Glen Rock                                                      15.43

2007-Donovan Bolden, Leonia                                                   14.7

2006-Ryan Berland, Glen Rock                                                  15.1

2005-Luciano Cofrancesco, Glen Rock                                       15.1

2004-Jeff Berland, Glen Rock                                                    14.9

2003-Andrew Fontana, Pascack Hills                                          15.8

2002-Greg Molnar, Mahwah                                                      15.0

2001-Greg Molnar, Mahwah                                                      15.0

2000-Brian Rodak, Ramsey                                                       15.4

1999-Joe Robinson, River Dell                                                   15.2

1998-Mike Surrago, Glen Rock                                                  15.8

1997-Mike D’Angelo, Ramsey                                                   14.9

1996-David Stein, Glen Rock                                                     14.8

1995-Vin Venetucci, Ridgefield Park                                          15.2

1994-Anthony Hampton, Englewood                                          14.5

1993-Anthony Hampton, Englewood                                          14.9

1992-Anthony Hampton, Englewood                                          14.6

1991-Anthony Hampton, Englewood                                          15.1

1990-Greg Doerr, River Dell                                                      15.0

1989-Paul Santos, Garfield                                                        15.1

1988-Paul Santos, Garfield                                                        15.4

1987-Joe Tondi, Rutherford                                                       16.0

1986-Pete Oczkowski, Garfield                                                  15.6

1985-Rene Ruiz, Dumont                                                          15.6

1984-Doug Miller, Tenafly                                                        15.0

1983-Doug Miller, Tenafly                                                        14.5

1982-Tony Mignon, Fort Lee                                                     14.8

1981-Tony Mignon, Fort Lee                                                     15.3

1980-Roger Williams, Rutherford                                                               15.6

1979-Guy Murray, Rutherford                                                    15.8

1978-Bob White, Saddle Brook                                                  14.8

1977-Jeff Ostrus, Tenafly                                                          14.9

1976-Bruce Lockwood, New Milford                                          15.2

1975-Tony Ciccone, Fort Lee                                                     14.9

1974-Craig Knight, Rutherford                                                   15.2

1973-Al Murray, Rutherford                                                      15.4

1972-Mike Lastowski, Rutherford                                                              15.0

1971-John Mounger, Northern Highlands                                    15.2

1970-John Mounger, Northern Highlands                                14.3

1969-Tom Walsh, Indian Hills                                                   15.6

1968-Brad Baecht, Tenafly                                                        14.7

1967-Brad Baecht, Tenafly                                                        15.0

1966-Henry Bratcher, Rutherford                                                15.4

1965-Ken Leeson, North Arlington                                             14.8

1964-Ken Leeson, North Arlington                                             15.4

400 METER INTERMEDIATE HURDLES

2016-Dylan Scallo, Dumont                                                       56.47

2015-Dylan Scallo, Dumont                                                       56.17

2014-Dan Dooner, Glen Rock                                                    57.06

2013-Dan Dooner, Glen Rock                                                    57.28

2012-Louis Kang, Pascack Hills                                                 55.81

2011-Taylor Cudequest, Pascack Hills                                        57.88

2010-Alberto Alarcon, Leonia                                                    56.71

2009-Taylor Trumbetti, Pascack Hills                                         57.5

2008-Dan White, Glen Rock                                                      58.4

2007-Steven Shorr, Pascack Hills                                                56.0

2006-Steven Shorr, Pascack Hills                                                57.7

2005-Ken Ebeling, Mahwah                                                       55.4

2004-Andrew Fontana, Pascack Hills                                          56.6

2003-Trevor Hedges, Westwood                                                 57.5

2002-Jordan Gingery, Ramsey                                                   57.8

2001-Chris Oehm, Mahwah                                                       56.2

2000-Brian Rodak, Ramsey                                                       56.6

1999-Joe Robinson, River Dell                                                   56.2

1998-Gareth Hedges, Westwood                                                 58.7

1997-Anthony Crews, Mahwah                                                  56.2

1996-David Stein, Glen Rock                                                     54.5

1995-Lloyd Goldberg, Westwood                                                               57.6

1994-Anthony Hampton, Englewood                                          54.9

1993-Anthony Hampton, Englewood                                        52.8

1992-Anthony Hampton, Englewood                                          55.1

1991-Anthony Hampton, Englewood                                          56.7

1990-Jim McGarvey, Mahwah                                                   56.8

1989-John Malatak, Rutherford                                                  56.4

1988-Phil Bazzini, Dumont                                                        55.1

1987-Joe Tondi, Rutherford                                                       56.6

1986-Roger Andrews, Bergen Tech                                            58.8

1985-Tom Connolly, Dumont                                                    58.3

1984-Doug Miller, Tenafly                                                        55.3

1983-Tony Mignon, Fort Lee                                                     55.7

1982-Doug Miller, Tenafly                                                        56.0

1981-John Pedati, Queen of Peace                                                              57.9

1980-Roger Williams, Rutherford                                                               58.0

330 YARD INTERMEDIATE HURDLES

1979-Gerry Gilroy, Rutherford                                                   42.6

1978-Paul Zdanek, Waldwick                                                    40.3

1977-Bill Patrick, Rutherford                                                     41.0

1976-Jon Simms, Saddle Brook                                                40.0

1975-Mike Kaye, Saddle Brook                                                  40.2

1974-Brian Cunningham, Rutherford                                          40.1

180 YARD LOW HURDLES

1973-Jeff Shortway, Glen Rock                                                  21.4

1972-Mike Lastowski, Rutherford                                                              20.5

1971-John Mounger, Northern Highlands                                    20.1

1970-John Mounger, Northern Highlands                                19.8

1969-Tom Walsh, Indian Hills                                                   21.8

1968-Brad Baecht, Tenafly                                                        20.3

1967-Brad Baecht, Tenafly                                                        20.5

1966-Henry Bratcher, Rutherford                                                20.8

1965-Ken Leeson, North Arlington                                             20.5

1964-Dennis Spirito, Wood-Ridge                                                              20.2

SHOT PUT

2016-John Van Cleft, Cresskill                                                   51-2 ½

2015-Frank Ahearn, Ramsey                                                      54-11

2014-Bryan Roth, Lodi                                                              51-8 ¼

2013-Garrett Pynn, Leonia                                                         53-1 ½

2012-Gus Molina, Westwood                                                     47-5 ¼

2011-Dorian Slavov, Cresskill                                                    51-10

2010-Dorian Slavov, Cresskill                                                    53-0 ¼

2009-Arvin Rai, Cresskill                                                          49-4 ½

2008-Dan Smith, Ridgefield Park                                                47-10

2007-Geoff Goidell, Pascack Hills                                              55-2 ½

2006-Geoff Goidell, Pascack Hills                                              52-7 ¾

2005-Barry Green, Lyndhurst                                                     52-10 ¼

2004-Jason Maier, New Milford                                                 50-4

2003-Andrew Perkins, Ramsey                                                  50-1 ¾

2002-Steve McGovern, Dumont                                                 54-10 ½

2001-Steve McGovern, Dumont                                                 51-6 ½

2000-Matt Elkas, Ramsey                                                          53-10

1999-Matt Elkas, Ramsey                                                          51-10 ½

1998-Matt Elkas, Ramsey                                                          50-9 ½

1997-Miguel Serra, Pascack Hills                                                47-1 ½

1996-Frank Chamberlin, Mahwah                                           61-9 ½

1995-Frank Chamberlin, Mahwah                                                               53-0

1994-Frank Chamberlin, Mahwah                                                               46-11

1993-Terry Murphy, Mahwah                                                    45-6

1992-Gery Leranian, Rutherford                                                 48-9 ½

1991-Barry Mann, Mahwah                                                       47-11

1990-Dave Longaker, Elmwood Park                                          49-5

1989-Ryland Batchelor, Rutherford                                            49-6 ½

1988-Jason Miller, Elmwood Park                                              59-1 ¾

1987-Jason Miller, Elmwood Park                                              54-0

1986-Scott Miller, Elmwood Park                                                               54-10 ¼

1985-Scott Miller, Elmwood Park                                                               52-7 ¼

1984-Scott Miller, Elmwood Park                                                               51-4 ¼

1983-Rich Young, Fort Lee                                                        49-5 ½

1982-Henry Namendorff, Saddle Brook                                      49-4

1981-Gary Realbuto, Garfield                                                    51-3 ½

1980-Rich Duriske, Saddle Brook                                                               54-4

1979-Dave Connelly, Waldwick                                                 51-11

1978-Ben Willis, Rutherford                                                      52-7 ½

1977-Matt Fuchs, Saddle Brook                                                 56-2 ½

1976-Mark Thalasinos, Rutherford                                             57-6 ¼

1975-Randy Stalter, Saddle Brook                                              55-5

1974-Ray Sahadi, Tenafly                                                          59-2 ¾

1973-Chuck Parisi, Saddle Brook                                                52-8 ½

1972-Jack Frizalone, Paramus Catholic                                       54-6 ½

1971-Bill Mowery, Indian Hills                                                  56-0

1970-Jim Van Mansart, Northern Highlands                                53-8 ½

1969-Rai Schultz, Indian Hills                                                    52-11

1968-Rich Gabey, Indian Hills                                                   53-7

1967-Fred Schwab, Tenafly                                                       53-4 ½

1966-Steve Arnoldi, Ridgefield Park                                           52-11

1965-Dave Cavalliere, Fort Lee                                                  51-9 ½

1964-Lee Berry, Ramsey                                                           50-1

DISCUS

2016-Zachary Ruiz, Westwood                                                  152-2

2015-Sebastien Castano, Cresskill                                                              146-8

2014-Joey Scotto, Westwood                                                     144-7

2013-Anthony Seidel, Hasbrouck Heights                                   168-6

2012-Joe Hernandez, Cresskill                                                   130-8

2011-Dorian Slavov, Cresskill                                                    144-0

2010-Rich Cevallos, Elmwood Park                                            145-8

2009-Ali Metwali, New Milford                                                 136-1

2008-Jake Sickinger, Westwood                                                 140-9

2007-Brendan Gareffa, Hasbrouck Heights                                  154-10

2006-Geoff Goidell, Pascack Hills                                              145-1

2005-Erik Heymann, Westwood                                                 151-3

2004-Jason Maier, New Milford                                                 148-10

2003-Nick Rakov, Mahwah                                                       135-7

2002-Steve McGovern, Dumont                                                180-6

2001-Ray Van Rye, Elmwood Park                                             136-6

2000-Matt Elkas, Ramsey                                                          145-11

1999-Matt Winer, Pascack Hills                                                 141-1

1998-Chris Ruskie, Pascack Hills                                                143-10

1997-Rob Helm, Mahwah                                                          139-6

1996-Mike Spizzo, Mahwah                                                      142-0

1995-Jamie Spruill, Mahwah                                                      144-0

1994-Pete Rottinger, New Milford                                                              151-1

1993-Shannon Englemann, Pascack Hills                                    128-3

1992-Barry Mann, Mahwah                                                       151-0

1991-T.J. Spizzo, Mahwah                                                         139-3

1990-Mike Buccerone, Westwood                                                              150-10

1989-Mike Harrison, Rutherford                                                 145-9

1988-Todd Stoker, Bergen Tech                                                 145-6

1987-Jason Miller, Elmwood Park                                              138-6

1986-Scott Miller, Elmwood Park                                                               168-6

1985-Pat Masters, Fort Lee                                                        159-6

1984-Pat Masters, Fort Lee                                                        145-10

1983-Brian Hayes, Ridgefield Park                                             129-4

1982-Jeff Gulnick, Tenafly                                                        148-9

1981-Gary Realbuto, Garfield                                                    149-10

1980-John Pecora, Rutherford                                                    152-5

1979-Keith Woetzel, Waldwick                                                  148-9

1978-John DeWan, Waldwick                                                    156-3

1977-Larry Biggs, Saddle Brook                                                157-0

1976-Larry Biggs, Saddle Brook                                                149-11

1975-Scott Hersh, Fort Lee                                                        167-11

1974-Randy Stalter, Saddle Brook                                              153-6

1973-George Ennis, Paramus Catholic                                        151-9

1972-Jack Frizalone, Paramus Catholic                                       142-7

1971-Bill Mowery, Indian Hills                                                  145-9

1970-Dick Laumer, Pascack Valley                                            145-1

1969-Karl Szot, Rutherford                                                        129-10

1968-Mike Alberts, Paramus Catholic                                         157-1

1967-George Steurer, Pascack Hills                                            142-4

1966-Dave Reisman, Pascack Valley                                          149-0

1965-Phil Triantos, Fort Lee                                                      145-7

1964-Richie Civil, Fort Lee                                                        168-4

JAVELIN

2016-Sam Rivera, Lyndhurst                                                      157-2

2015-Mauro Altmaura, Hasbrouck Heights                                  172-10

2014-Mauro Altmaura, Hasbrouck Heights                                  170-1

2013-Anthony Seidel, Hasbrouck Heights                                   177-8

2012-Kyle Youmans, Leonia                                                      182-7

2011-Tyler Demmerle, Pascack Hills                                          156-4

2010-Matt Fleck, Becton                                                           173-7

2009-Carl Schnek, Rutherford                                                    180-1

2008-Rob Fecanin, Rutherford                                                   153-1

2007-Doug Cerniglia, Ridgefield Park                                         179-10

2006-Doug Cerniglia, Ridgefield Park                                         171-2

2005-Erik Heymann, Westwood                                                 195-4

2004-Erik Heymann, Westwood                                                 176-1

2003-Joe Slavik, Rutherford                                                       174-0

2002-Anthony Immediate, Rutherford                                         165-0

2001-Steven Bay, Dumont                                                         185-11

2000-Ian Sample, Westwood                                                      189-2

1999-Will Arroyo, Ridgefield Park                                             181-11

1998-Dan Snyder, Rutherford                                                    177-5

1997-John Dixon, Ridgefield Park                                                              201-8

1996-John Dixon, Ridgefield Park                                                              189-5

1995-Adam Zajicek, Ridgefield Park                                          152-5

1994-Justin Schwartz, Glen Rock                                                179-4

1993-Anthony Hayne, Ridgefield Park                                        182-0

1992-Anthony Hayne, Ridgefield Park                                        176-2

1991-Chris Dembski, Ridgefield Park                                         163-2

1990-Matt Hall, Glen Rock                                                        172-3

1989-Jay Hanley, Glen Rock                                                      173-9

1988-Rich Kyasky, River Dell                                                    184-7

1987-Rich Kyasky, River Dell                                                    183-3

1986-Joe Hill, Rutherford                                                          177-7

1985-Bill Parisi, Ridgefield Park                                              204-11

1984-Joe Hill, Rutherford                                                          176-3

1983-Nick Hughes, Lyndhurst                                                    173-10

1982-Mike Kennedy, Rutherford                                                176-8

1981-Jerry Cawley, Saddle Brook                                                               193-0

1980-Paul Pascetta, Fort Lee                                                      167-4

1979-Bob Jankowski, Lyndhurst                                                 170-2

1978-Steve Ossi, Saddle Brook                                                  175-2

1977-Paul Scian, Saddle Brook                                                  182-8

1976-Don Rispoli, Queen of Peace                                             188-4

1975-Matt Fuchs, Saddle Brook                                                 179-8

1974-Jim Masker, Ramsey                                                         178-0

HIGH JUMP

2016-Peter McNally, Ramsey                                                     6-2

2015-Peter McNally, Ramsey                                                     6-2

2014-Simon Shkreli, Hasbrouck Heights                                     5-10

2013-Roland Gamez, Hasbrouck Heights                                    6-2

2012-Paul Yun, Cresskill                                                           6-2

2011-Chris Churchill, Leonia                                                     6-0

2010-Alberto Alarcon, Leonia                                                    6-0

2009-Marquis McMillian, Ridgefield Park                                   5-10

2008-Anthony Orovio, North Arlington                                       6-0

2007-Glenn Luis Cabrera, Ridgefield Park                                   5-10

2006-Austin Hennelly, Dumont                                                  6-0

2005-Pat Cunning, Leonia                                                         6-0

2004-Chris Andretta, Glen Rock                                                 6-5

2003-Marcus Baham, Englewood                                                5-10

2002-Brett Henderson, Dumont                                                  5-10

2001-Greg Powell, Westwood                                                    6-2

2000-Cassiel Smith, Westwood                                                  6-2

1999-Gareth Hedges, Westwood                                                 6-2

1998-Ricardo Walker, Englewood                                                              6-0

1997-Andre Walker, Leonia                                                       6-0

1996-Pete Moeller, Ramsey                                                       6-2

1995-Deke DeFreese, Mahwah                                                   6-0

1994-Thanniel Robinson, Englewood                                          6-4

1993-Thanniel Robinson, Englewood                                          6-4

1992-Tyrone Byers, Mahwah                                                     5-10

1991-Tyrone Byers, Mahwah                                                     6-0

1990-Marcus Moore, Englewood                                                6-2

1989-Marcus Moore, Englewood                                                6-0

1988-Jeff Barat, Bergen Tech                                                     6-4

1987-Jeff Barat, Bergen Tech                                                     6-2

1986-Clive Anderson, Ridgefield Park                                        6-5 ½

1985-Pat Gazzando, Bergen Tech                                                6-2

1984-Craig Zurlini, Tenafly                                                       6-2

1983-Mike Cimilucca, Lyndhurst                                                6-0

1982-Sean Bowen, Garfield                                                       6-2

1981-Bill Polise, Bergen Tech                                                    6-1

1980-Theo Smith, Bergen Tech                                                  6-1

1979-Adam Sinicki, Waldwick                                                   6-0

1978-Randy Comeleo, Saddle Brook                                          6-2

1977-Greg Johnson, Tenafly                                                      6-2

1976-Tony Bowens, Mahwah                                                     6-0

1975-Walt Sinicki, Waldwick                                                   6-5 ¾

1974-Peter Penn, Rutherford                                                      6-0

1973-Don Holmes, Paramus Catholic                                          6-3

1972-Cliff Riso, Ramsey                                                           6-0

1971-Jim Loschmann, Pascack Valley                                         6-0

1970-Kevin DeFelice, Northern Highlands                                  5-10

1969-Gerry Pocsi, Saddle Brook                                                 5-10

1968-Bob Planker, Ridgefield Park                                             6-5

1967-Tom Raders, Pascack Valley                                              6-0

1966-Bill Cole, Indian Hills                                                       6-0

1965-Ken Leeson, North Arlington                                             6-1 ¼

1964-Bob Burdekin, Ramsey                                                     6-0 ¾

LONG JUMP

2016-Jeff Mate, Glen Rock                                                        22-0

2015-Mike Pepper, Ramsey                                                       21-8 ½

2014-Peter Chamalian, Cresskill                                                 21-10

2013-Roland Gamez, Hasbrouck Heights                                    21-11

2012-Eric Angus, Lyndhurst                                                      20-9 ½

2011-Chet Palumbo, Pascack Hills                                             20-5 ½

2010-Patryk Najbar, Lodi                                                          21-1 ½

2009-Tevin Ankle, Glen Rock                                                    21-5 ½

2008-Jay Polak, Rutherford                                                        19-9

2007-Dan D’Amato, Hasbrouck Heights                                     21-5

2006-Anthony Pillari, Westwood                                                20-5

2005-E.J. Schuck, Westwood                                                     20-10 ¼

2004-Andy Lim, Leonia                                                            20-5 ¾

2003-Ken Kang, Pascack Hills                                                   19-2 ¼

2002-Stephan Sylvester, Dumont                                                20-10 ½

2001-Kevin Kang, Pascack Hills                                                20-11

2000-John Augustynowicz, Rutherford                                       21-4

1999-Gareth Hedges, Westwood                                                 20-11 ¾

1998-Gareth Hedges, Westwood                                                 20-10

1997-Shawn Samuels, Englewood                                                              22-2

1996-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 21-11

1995-Tim Jordain, Westwood                                                    20-5 ½

1994-Anthony Hampton, Englewood                                          21-8 ¾

1993-Anthony Jacobs, Englewood                                                              21-5 ¼

1992-Chris Hewitt, Englewood                                                 22-10

1991-Chris Hewitt, Englewood                                                  21-9 ¾

1990-Rich Kipilla, Garfield                                                        20-9 ½

1989-David Frazier, Rutherford                                                  21-0 ¾

1988-David Frazier, Rutherford                                                  20-1 ½

1987-Jim Chang, Garfield                                                          21-0 ½

1986-Pete Oczkowski, Garfield                                                  19-6 ¼

1985-Tom Connolly, Dumont                                                    19-0 ¼

1984-Ed Baisley, Tenafly                                                          22-0

1983-Mike Cimilucca, Lyndhurst                                                20-6 ¾

1982-Ray Frazier, Rutherford                                                     21-6 ¼

1981-Ray Frazier, Rutherford                                                     20-6 ¼

1980-Ray Frazier, Rutherford                                                     19-7 ¼

1979-Guy Murray, Rutherford                                                    19-3 ½

1978-John Trainor, Tenafly                                                        20-8 ½

1977-Jeff Ostrus, Tenafly                                                          20-9 ½

1976-Pete Vanechanos, Rutherford                                             20-6 ½

1975-Ray Roux, Tenafly                                                            20-6 ¼

1974-John Yee, Ramsey                                                            20-5 ¼

1973-Jack Laughlin, Elmwood Park                                            20-9

1972-Ken Glover, Rutherford                                                     20-5

1971-Ken Glover, Rutherford                                                     20-5 ¼

1970-Bob Jacobs, Saddle Brook                                                 21-3

1969-Mike Corn, Indian Hills                                                     21-6 ¾

1968-Fred Krampe, St. Cecilia                                                   20-4

1967-Neal Frank, Pascack Valley                                                20-8 ¾

1966-Len Jezik, Pascack Hills                                                    21-0 ¼

1965-Len Jezik, Pascack Hills                                                    21-1 ½

1964-Will Densberger, Westwood                                                              20-3 ¾

TRIPLE JUMP

2016-Niko Regus, Hasbrouck Heights                                         42-9

2015-Mike Pepper, Ramsey                                                       44-6

2014-Pete Chamalian, Cresskill                                                  44-10 ½

2013-Pete Chamalian, Cresskill                                                  45-8 ¾

2012-Dante Tobler, New Milford                                                42-11 ½

2011-Rafael Velasquez, New Milford                                         44-2

2010-Patryk Najbar, Lodi                                                          42-10 ½

2009-Marquis McMillian, Ridgefield Park                                   44-6 ½

2008-Tevin Ankle, Glen Rock                                                    41-5

2007-Dan D’Amato, Hasbrouck Heights                                     41-6

2006-Ben Woll, Glen Rock                                                        41-8

2005-Rameik Jackson, Westwood                                                               44-1

2004-Jordan Pettway, Englewood                                                               42-3 ½

2003-Ken Kang, Pascack Hills                                                   41-3 ½

2002-Brett Henderson, Dumont                                                  44-6

2001-Brett Henderson, Dumont                                                  42-9

2000-John Augustynowicz, Rutherford                                       43-7 ¾

1999-John Augustynowicz, Rutherford                                       42-10

1998-Neil Okarter, Westwood                                                    42-5

1997-Neil Okarter, Westwood                                                    42-9

1996-Mikkel Brown, Glen Rock                                                               45-9 ½

1995-Lloyd Goldberg, Westwood                                                               42-3 ¼

1994-Jonathan Perdomo, Englewood                                          43-10 ¾

1993-Jonathan Perdomo, Englewood                                          42-9 ¾

1992-Chris Hewitt, Englewood                                                  45-6

1991-Chris Hewitt, Englewood                                                  42-2 ¾

1990-Jim McGarvey, Mahwah                                                   43-1 ½

1989-David Frazier, Rutherford                                                  44-7 ¾

1988-David Frazier, Rutherford                                                  44-0

1987-Chris Cusumano, Westwood                                              44-5

1986-Pete Oczkowski, Garfield                                                  41-1 ½

1985-David Avery, Bergen Tech                                                42-7 ½

1984-Ed Baisley, Tenafly                                                          42-11 ¼

1983-Mike Cimilucca, Lyndhurst                                                41-8

1982-Ray Frazier, Rutherford                                                     43-2 ¼

1981-Ray Frazier, Rutherford                                                     41-5 ½

1980-Ron Williams, Bergen Tech                                                               41-6

1979-Guy Murray, Rutherford                                                    41-10 ½

1978-Frank Polise, Bergen Tech                                                 43-4 ¾

1977-Frank Polise, Bergen Tech                                                 41-0 ¾

1976-Joe Socha, Garfield                                                           41-5 ¼

1975-John Devine, Waldwick                                                    42-8

1974-Rich Plaszynski, Saddle Brook                                           43-10

POLE VAULT

2016-Kyle Russell, Leonia                                                         12-0

2015-Will Jenkins, Ramsey                                                        12-6

2014-Matt Danz, Hasbrouck Heights                                           12-6

2013-Anthony Catalano, Westwood                                            12-0

2012-Kevin Costantino, Dumont                                                13-6

2011-Takou Seki, Pascack Hills                                                 12-6

2010-Andres Giglio, Ridgefield Park                                        14-8

2009-Julio Alorro, Cresskill                                                       13-0

2008-Andres Giglio, Ridgefield Park                                          12-6

2007-Patrick Barnes, Pascack Hills                                             12-0

2006-David Fox, Westwood                                                       12-0

2005-Mike Morello, Lyndhurst                                                   13-0

2004-Tim Murphy, Glen Rock                                                   13-6

2003-Ed Chin-Lyn, Mahwah                                                      12-0

2002-Ed Chin-Lyn, Mahwah                                                      12-0

2001-Drew Peterson, Mahwah                                                   12-0

2000-Chris Porto, Ridgefield Park                                                              12-9

1999-Adjatrak Bajrushi, Westwood                                            12-6

1998-Gareth Hedges, Westwood                                                 11-6

1997-Josh Ross, Westwood                                                        13-6

1996-Marc Freschi, Ramsey                                                       12-6

1995-Gary Binetti, Ridgefield Park                                             12-6

1994-Gary Binetti, Ridgefield Park                                             12-0

1993-Mike Van Grouw, Mahwah                                                13-6

1992-Frank Martinez, Ridgefield Park                                         13-0

1991-Mike Giardina, Mahwah                                                    12-6

1990-Frank Martinez, Ridgefield Park                                         11-6

1989-Brian Alexander, Glen Rock                                              12-6

1988-James Klein, Mahwah                                                       12-6

1987-Larry Jinks, Lyndhurst                                                      12-6

1986-Scott Walters, Dumont                                                      13-4

1985-Scott Walters, Dumont                                                      12-0

1984-Russ Kosterich, Fort Lee                                                   12-6

1983-John Petryshyn, Lyndhurst                                                 13-0

1982-John Petryshyn, Lyndhurst                                                 12-0

1981-Mike Tritto, Saddle Brook                                                 12-0

1980-Alex Levay, Tenafly                                                         12-6

1979-Alex Levay, Tenafly                                                         13-0

1978-Don Tietjen, New Milford                                                 12-0

1977-John Goodman, Tenafly                                                    12-6

1976-John Santafemia, Saddle Brook                                          12-0

1975-Andy Kozak, Rutherford                                                   13-0

1974-Nick LaPrade, Tenafly                                                      12-6

1973-Steve Natusch, Pascack Valley                                           12-0

1972-Steve Natusch, Pascack Valley                                           13-3

1971-Tom Butcher, Saddle Brook                                                               11-6

1970-Jim Loschman, Pascack Valley                                          12-3 ½

1969-Mike Meagher, Indian Hills                                                11-0

1968-Brendon Haugh, Tenafly                                                   13-0

1967-Brendon Haugh, Tenafly                                                   12-0

1966-Charlie Loschman, Pascack Valley                                     13-1 ¼

1965-Gary Welch, Waldwick                                                     11-3

1964-Paul Sonnichsen, Demarest                                                11-6

1600 METER RELAY (Mile until 1978)

2016-Dumont                                                                           3:29.29

2015-Glen Rock                                                                       3:28.86

2014-Westwood                                                                        3:26.92

2013-Dumont                                                                           3:31.88

2012-Pascack Hills                                                                   3:30.97

2011-Lodi                                                                                3:32.69

2010-Westwood                                                                        3:30.88

2009-Westwood                                                                        3:28.7

2008-New Milford                                                                    3:34.4

2007-Pascack Hills                                                                   3:31.8

2006-Westwood                                                                        3:28.1

2005-Westwood                                                                        3:32.3

2004-Westwood                                                                        3:29.9

2003-Ramsey                                                                           3:28.8

2002-Ramsey                                                                           3:35.5

2001-Mahwah                                                                          3:30.5

2000-Leonia                                                                             3:35.8

1999-River Dell                                                                        3:29.5

1998-Glen Rock                                                                       3:33.1

1997-Westwood                                                                        3:31.6

1996-Bergen Tech                                                                    3:31.6

1995-Westwood                                                                        3:33.6

1994-Englewood                                                                      3:26.5

1993-Ridgefield Park                                                                3:33.5

1992-Englewood                                                                       3:35.5

1991-Englewood                                                                       3:29.7

1990-Rutherford                                                                       3:35.3

1989-Rutherford                                                                       3:35.4

1988-Dumont                                                                           3:30.7

1987-Dumont                                                                           3:35.6

1986-Pascack Hills                                                                   3:32.7

1985-Lyndhurst                                                                        3:36.7

1984-Tenafly                                                                            3:33.4

1983-Rutherford                                                                       3:28.9

1982-Tenafly                                                                            3:34.0

1981-Fort Lee                                                                           3:32.5

1980-Tenafly                                                                            3:34.5

1979-Tenafly                                                                            3:37.5

1978-Rutherford                                                                       3:34.4

1977-Queen of Peace                                                                3:32.3

1976-Saddle Brook                                                                   3:30.3

1975-Tenafly                                                                            3:29.7

1974-Tenafly                                                                           3:25.8

1973-Paramus Catholic                                                              3:34.3

1972-Rutherford                                                                       3:28.9

1971-Pascack Valley                                                                 3:32.4

1970-Paramus Catholic                                                              3:27.6

1969-Indian Hills                                                                      3:32.2

1968-Rutherford                                                                       3:34.2

1967-Tenafly                                                                            3:30.0

1966-Pascack Hills                                                                   3:33.5

1965-Fort Lee                                                                           3:33.7

1964-Rutherford                                                                       3:31.6

400 METER RELAY

2015-Leonia                                                                            44.23

2016-Lyndhurst                                                                        45.09

3200 METER RELAY

2015-Glen Rock                                                                       8:22.12

2016-Pascack Hills                                                                   8:20.09

 

BOYS GROUP D (Group 1 1968-2003)

Top Three Teams

2016-Emerson 98 ½, Park Ridge 96, Palisades Park 84

2015-Saddle Brook 106 ½, Park Ridge 74 ½, Emerson 71

2014-Bogota 78, North Arlington 74 ½, Emerson 68 ¼

2013-Park Ridge 92 ½, Bogota 84 ½, Midland Park 60

2012-Hasbrouck Heights 154, Emerson 60.33. Midland Park 50

2011-Hasbrouck Heights 211, Wood-Ridge 67, Midland Park 49

2010-Hasbrouck Heights 131 ½, Park Ridge 68, Wood-Ridge 65

2009-Hasbrouck Heights 96, Bogota 66, Emerson 63 ½

2008-Park Ridge 131 ½, Cresskill 97, Hasbrouck Heights 48

2007-Cresskill 111. Saddle Brook 81, Park Ridge 79 ½

2006-Hasbrouck Heights 80, Saddle Brook 70, Cresskill 52 ½

2005-Hasbrouck Heights 126, Saddle Brook 119.33, Cresskill 59.83

2004-Saddle Brook 110, Palisades Park and Hasbrouck Heights 86

2003-Glen Rock 108 ½, Palisades Park 46, Leonia 40

2002-Glen Rock 109, Cresskill 59 ½, Palisades Park 51

2001-Glen Rock 114, Hasbrouck Heights 60, North Arlington 53

2000-Glen Rock 105, North Arlington 53.2, Park Ridge 44

1999-Glen Rock 125, Saddle Brook 46, Cresskill 44

1998-Cresskill 88, Wallington 68, Lyndhurst 52.5

1997-Glen Rock 147, Hasbrouck Heights 59, Cresskill 46

1996-Palisades Park 108, Waldwick 64, Leonia 55

1995-Glen Rock 143.33, Becton 73, St. Mary’s 46

1994-Becton 92, Hasbrouck Heights 91 ½, Ridgefield 80

1993-New Milford 93 ½, Saddle Brook 85, Becton 71 ½

1992-Saddle Brook 114, Hasbrouck Heights 60, Glen Rock 49

1991-Saddle Brook 85, New Milford 41 ½, Emerson 30

1990-Emerson 53, New Milford 40, Saddle Brook 34

1989-Waldwick 47, Cresskill 33, New Milford 25

1988-Saddle Brook 77 ½, Waldwick 45 ½, Cresskill 30

1987-Saddle Brook 67, New Milford 36 ½, Waldwick 35

1986-Mahwah 38, Waldwick and Cresskill 27

1985-Emerson 43, Saddle Brook 41, New Milford 40 ½

1984-Emerson 92, Midland Park 32, Mahwah 30

1983-Emerson 47 ½, Cresskill 40, Mahwah 37

1982-Mahwah 47, Emerson 41 ½, Cresskill 36

1981-Emerson 67, Mahwah 28, Glen Rock 27

1980-Cresskill 63, Mahwah 45, Emerson 35

1979-Mahwah 60 ½, Emerson 49, Cresskill 48 ½

1978-Mahwah 51, Emerson 48, Bogota 30

1977-Mahwah 48.16, Leonia 40, Midland Park 24.16

1976-Cresskill 49, Leonia 41, Midland Park 36

1975-Queen of Peace 50, Mahwah 47, Leonia 26

1974-Mahwah 61, Park Ridge 54 ½, Queen of Peace 38

1973-Queen of Peace 47, Mahwah 42, Emerson/Park Ridge 21

1972-Queen of Peace 41, Leonia 31, Mahwah 29

1971-Waldwick 42, Hasbrouck Heights 35, Cresskill 31

1970-Hasbrouck Heights 68, St. Cecilia and St. Mary’s 26

1969-Mahwah 49, Cresskill 32, Waldwick 23

1968-Bogota 44, Mahwah 32, Waldwick 31

100 METERS

2016-Dan Sherlock, Park Ridge                                                  11.71

2015-Aleem James, Dwight-Englewood                                      11.79

2014-Garrett Finn, Dwight-Englewood                                       11.49

2013-Garrett Finn, Dwight-Englewood                                       11.68

2012-Elijah St. Hillaire, Palisades Park                                       11.66

2011-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                      11.28

2010-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                      11.21

2009-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                      11.48

2008-Matt Bieszard, Midland Park                                              11.25

2007-Damon Merkerson, St. Mary’s                                        10.7

2006-Donald Lee, St. Mary’s                                                     11.1

2005-Anthony Pomo, Saddle Brook                                            10.9

2004-Anthony Pomo, Saddle Brook                                            11.2

2003-Mark Hannon, Glen Rock                                                  11.3

2002-Brandon Fronjian, Palisades Park                                       11.0

2001-Brandon Fronjian, Palisades Park                                       11.1

2000-Chris Charles, Park Ridge                                                  10.8

1999-Chris Charles, Park Ridge                                                  11.1

1998-Damion Lawrence, Wallington                                           11.2

1997-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 11.4

1996-Mike Sabato, Wood-Ridge                                                 11.0

1995-Mike Sabato, Wood-Ridge                                                 11.2

1994-John Geohrig, Hasbrouck Heights                                      11.3

1993-Rommel Chatman, Midland Park                                        11.2

1992-Rich Donohue, Saddle Brook                                             11.3

1991-Fred Campbell, Emerson                                                   11.0

1990-Fred Campbell, Emerson                                                   11.2

1989-Joe Ivanicki, Wallington                                                    11.5

1988-Scott Zotollo, Saddle Brook                                                               11.4

1987-Dave Shepard, Waldwick                                                  11.4

1986-Ron Blauvelt, Hasbrouck Heights                                       11.1

1985-Ron Blauvelt, Hasbrouck Heights                                       11.0

1984-Shawn Carpenter, Emerson                                                11.5

1983-Doug Ecker, Cresskill                                                       11.4

1982-Rob Liverpool, Waldwick                                                  11.1

1981-Chris Haley, Glen Rock                                                     11.1

1980-Roger Storm, Emerson                                                      11.5

100 YARDS

1979-Roger Storm, Emerson                                                      10.5

1978-Ken Hoffman, Emerson                                                     10.4

1977-Glenn Prisco, Hasbrouck Heights                                       10.4

1976-Bill Ring, Leonia                                                              10.5

1975-Ivory Sully, Leonia                                                           10.3

1974-Steve Lee, Leonia                                                             10.2

1973-Tony May, Bogota                                                            10.4

1972-Joe Marques, North Arlington                                            10.4

1971-John Mader, Waldwick                                                     10.4

1970-Jim Wallace, Hasbrouck Heights                                     10.1

1969-Jon Sereno, Bogota                                                           10.9

1968-Steve Caputo, St. Mary’s                                                   10.4

200 METERS

2016-Dan Sherlock, Park Ridge                                                  23.29

2015-Louis O’Keefe, Emerson                                                   23.14

2014-Thai Scott, North Arlington                                                23.28

2013-Nick Oravetz, Waldwick                                                   23.17

2012-Johnny Malespina, Park Ridge                                           22.81

2011-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                      22.70

2010-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                      22.63

2009-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                      22.3

2008-Matt Bieszard, Midland Park                                              22.1

2007-Matt Bieszard, Midland Park                                          22.0

2006-Donald Lee, St. Mary’s                                                     22.6

2005-Donald Lee, St. Mary’s                                                     22.8

2004-Phil Santini, Cresskill                                                        22.9

2003-Tim Rehm, Waldwick                                                       23.7

2002-Billy Moore, Westwood                                                    22.3

2001-Brandon Fronjian, Palisades Park                                       22.7

2000-Chris Charles, Park Ridge                                              22.0

1999-Chris Charles, Park Ridge                                                  22.5

1998-Jacek Kwiatkowski, Wallington                                         22.2

1997-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 22.8

1996-Alex Cruz, Palisades Park                                                  23.0

1995-T.J. Trapp, Becton                                                            22.9

1994-John Geohrig, Hasbrouck Heights                                      22.5

1993-Rommel Chatman, Midland Park                                        22.8

1992-Rich Donohue, Saddle Brook                                             23.0

1991-Fred Campbell, Emerson                                                   23.0

1990-Fred Campbell, Emerson                                                   22.9

1989-Joe Ivanicki, Wallington                                                    24.0

1988-Bill Mulder, Saddle Brook                                                 23.3

1987-Dave Shepard, Waldwick                                                  23.1

1986-Ron Blauvelt, Hasbrouck Heights                                       22.7

1985-Ron Blauvelt, Hasbrouck Heights                                       22.6

1984-Shawn Carpenter, Emerson                                                23.1

1983-John McGuiness, Emerson                                                 23.6

1982-Rob Liverpool, Waldwick                                                  22.8

1981-Chris Haley, Glen Rock                                                     22.7

1980-Greg Kohles, Bogota                                                         23.8

220 YARDS

1979-Roger Storm, Emerson                                                      23.9

1978-Ken Hoffman, Emerson                                                     23.2

1977-Glenn Prisco, Hasbrouck Heights                                       23.4

1976-Mark Mundy, Cresskill                                                     23.1

1975-Ivory Sully, Leonia                                                           22.8

1974-Steve Lee, Leonia                                                             22.7

1973-John Crole, Hasbrouck Heights                                          23.9

1972-Bill Wallace, Hasbrouck Heights                                        23.5

1971-Rich Kelly, Cresskill                                                         22.7

1970-Jim Wallace, Hasbrouck Heights                                     22.6

1969-Dan Siwulec, Waldwick                                                    23.5

1968-Steve Caputo, St. Mary’s                                                   22.7

400 METERS

2016-Christian Digsby, Pallisades Park                                       51.00

2015-Louis O’Keefe, Emerson                                                   50.56

2014-Louis O’Keefe, Emerson                                                   50.85

2013-Nick Oravetz, Waldwick                                                   51.07

2012-Johnny Malespina, Park Ridge                                           49.51

2011-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                      49.18

2010-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                   48.55

2009-Hayden Duffy, Emerson                                                    48.9

2008-Matt Bieszard, Midland Park                                              49.8

2007-Damon Merkerson, St. Mary’s                                           48.8

2006-Matt Bieszard, Midland Park                                              51.1

2005-Vinnie Gareffa, Hasbrouck Heights                                    50.3

2004-Daquan Huffin, Palisades Park                                           50.1

2003-Rob Grammer, Glen Rock                                                 50.3

2002-Rob Grammer, Glen Rock                                                 50.4

2001-Gary Gagliardi, Hasbrouck Heights                                    49.5

2000-Chris Charles, Park Ridge                                                  49.4

1999-Gary Gagliardi, Hasbrouck Heights                                    50.8

1998-Jacek Kwiatkowski, Wallington                                         50.0

1997-Keith Van Goor, Midland Park                                           50.1

1996-Alex Cruz, Palisades Park                                                  50.4

1995-Mike Whatley, St. Mary’s                                                  51.0

1994-John Geohrig, Hasbrouck Heights                                      51.0

1993-Rommel Chatman, Midland Park                                        51.9

1992-Matt Pichel, Dwight-Englewood                                        52.6

1991-Kyle Alessi, Waldwick                                                      51.8

1990-Tony Miller, Hasbrouck Heights                                        51.9

1989-Rich Katz, Palisades Park                                                  53.1

1988-Dave Fox, Waldwick                                                        52.4

1987-Manny Tayas, New Milford                                                               52.8

1986-Totu Omamete, Dwight-Englewood                                   51.7

1985-Joe Hawthorne, Saddle Brook                                            51.8

1984-Joe Hawthorne, Saddle Brook                                            52.2

1983-Hank DeGenaars, Midland Park                                         52.2

1982-John Mueller, Midland Park                                                               51.6

1981-Chris Haley, Glen Rock                                                     52.5

1980-Tom Hessmer, Cresskill                                                    52.7

440 YARDS

1979-John Cortazzo, Cresskill                                                    51.2

1978-Joe Bradshaw, Emerson                                                    51.5

1977-John Baxter, Mahwah                                                       52.1

1976-Dave Parshall, Midland Park                                              52.9

1975-Paul St. Germain, Queen of Peace                                      50.4

1974-John Aussems, Midland Park                                             50.3

1973-John Aussems, Midland Park                                             51.5

1972-Gene Russell, Queen of Peace                                            50.8

1971-John Beemer, Hasbrouck Heights                                       50.3

1970-Graham MacKenzie, Cresskill                                            50.4

1969-Greg Leahy, Mahwah                                                        50.2

1968-John Wimmer, Bogota                                                    48.6

800 METERS

2016-Karl Desrosiers, Palisades Park                                          1:59.86

2015-Karl Desrosiers, Palisades Park                                          2:01.46

2014-Danny Cordeiro, North Arlington                                       2:02.96

2013-Danny Cordeiro, North Arlington                                       2:02.89

2012-Domenic D’Agostino, Wallington                                      2:01.45

2011-Domenic D’Agostino, Wallington                                      2:01.79

2010-Domenic D’Agostino, Wallington                                      2:06.00

2009-Connor Bratynski, Saddle Brook                                        2:01.3

2008-Sam Janssen, Park Ridge                                                   1:59.6

2007-Matt Lingam, Park Ridge                                                  1:59.1

2006-Scott Walker, Midland Park                                                               2:01.0

2005-Vinnie Gareffa, Hasbrouck Heights                                    1:58.6

2004-James Walker, Midland Park                                              2:00.4

2003-Ryan McCann, Glen Rock                                                               1:56.9

2002-Ryan McCann, Glen Rock                                                 2:02.3

2001-A.J. Andreano, Saddle Brook                                             2:01.1

2000-John Van Goor, Midland Park                                            2:04.1

1999-John Van Goor, Midland Park                                            2:04.2

1998-Jeff Clark, Bogota                                                             2:00.6

1997-Jim Kurz, Glen Rock                                                         2:00.9

1996-Diego Gioffre, Palisades Park                                            2:03.9

1995-Brendan Stickles, Glen Rock                                             2:00.6

1994-Joe DeRobertis, Hasbrouck Heights                                    2:02.0

1993-Brian Shuff, New Milford                                                  1:59.0

1992-Mark Lampert, Park Ridge                                                2:01.9

1991-Kevin Duff, Waldwick                                                      2:02.3

1990-Paul Capuzzo, Emerson                                                     2:00.3

1989-Rich Wisse, Saddle Brook                                                 1:58.7

1988-Scott Wilson, Midland Park                                                2:05.4

1987-Bruno Sgambellone, Palisades Park                                    1:58.8

1986-Bruno Sgambellone, Palisades Park                                    2:02.3

1985-Bruno Sgambellone, Palisades Park                                    2:06.6

1984-Dirk Zuidema, Midland Park                                             2:01.4

1983-Lou Spagnola, Bogota                                                       2:00.5

1982-John Mueller, Midland Park                                                               2:02.7

1981-Mike Fezza, Cresskill                                                        2:00.4

1980-Bill Broderick, Ridgefield                                                  2:00.1

880 YARDS

1979-John Saitta, Emerson                                                         2:03.7

1978-Tim Doran, St. Mary’s                                                      2:01.5

1977-Dan McNeilly, St. Mary’s                                                1:58.1

1976-Leroy Durocher, Emerson                                                  1:59.4

1975-Rich Wallace, Hasbrouck Heights                                   1:58.1

1974-Paul Simonak, Queen of Peace                                           2:00.6

1973-Jim McIntyre, Queen of Peace                                           1:58.5

1972-Dave Kelchner, Cresskill                                                   1:58.6

1971-Dave Ludwig, Park Ridge                                                  1:59.6

1970-Jim Brindle, St. Mary’s                                                     2:02.1

1969-Jim Burke, Park Ridge                                                      2:00.3

1968-Mike Cevasco, Park Ridge                                                 1:59.1

1600 METERS

2016-Danny Daurio, Bogota                                                      4:36.82

2015-Quinn Geraghty, Bogota                                                    4:36.85

2014-Danny Cordeiro, North Arlington                                       4:34.95

2013-Danny Cordeiro, North Arlington                                       4:30.37

2012-Domenic D’Agostino, Wallington                                    4:16.89

2011-Domenic D’Agostino, Wallington                                      4:25.48

2010-Domenic D’Agostino, Wallington                                      4:39.72

2009-Pat Rochford, Bogota                                                        4:44.3

2008-Matt Lingam, Park Ridge                                                  4:39.3

2007-Matt Lingam, Park Ridge                                                  4:42.7

2006-Matt Majchrzak, Wallington                                              4:46.5

2005-Chris Guerriero, Saddle Brook                                           4:28.8

2004-Tom Finnerty, Midland Park                                              4:38.0

2003-Ryan McCann, Glen Rock                                                 4:32.4

2002-Albert Arguelles, Cresskill                                                 4:40.3

2001-A.J. Andreano, Saddle Brook                                             4:42.7

2000-Allen Connell, Ridgefield                                                  4:51.7

1999-Josh VanderWiele, Midland Park                                       4:39.7

1998-Jeff Clark, Bogota                                                             4:30.5

1997-Matt Kuiken, Glen Rock                                                    4:36.0

1996-Pete Startz, Waldwick                                                       4:36.3

1995-Dennis Sullivan, Glen Rock                                                               4:38.6

1994-David Ledgerwood, Park Ridge                                          4:42.1

1993-Brian Shuff, New Milford                                                  4:33.1

1992-Danny Schuman, Saddle Brook                                          4:43.3

1991-Danny Schuman, Saddle Brook                                          4:42.4

1990-Colin McNamara, Emerson                                                4:40.0

1989-Brian Morrow, Hasbrouck Heights                                     4:44.0

1988-Scott Wilson, Midland Park                                                4:40.4

1987-David Clayton, Wood-Ridge                                              4:21.0

1986-Mike Ryan, Palisades Park                                                4:28.9

1985-David Gendleman, Dwight-Englewood                                               4:41.0

1984-Ken Handel, Dwight-Englewood                                        4:38.8

1983-Frank Lamberti, Mahwah                                                  4:31.3

1982-Frank Lamberti, Mahwah                                                  4:39.3

1500 METERS

1981-Mike Fezza, Cresskill                                                        4:12.3

1980-Mike Fezza, Cresskill                                                      4:06.1

ONE MILE

1979-Ian Leavesley, Mahwah                                                     4:26.3

1978-Tim Doran, St. Mary’s                                                      4:31.2

1977-Leroy Durocher, Emerson                                                  4:34.3

1976-Barry Scanlan, Emerson                                                    4:26.5

1975-John Bahnsen, Bogota                                                       4:23.5

1974-Jeff Rolf, Park Ridge                                                       4:23.2

1973-Cal Jenness, Park Ridge                                                    4:27.0

1972-Gary Riley, Queen of Peace                                                               4:32.8

1971-Greg Kwederis, Waldwick                                                 4:30.8

1970-Gary Dittmore, Leonia                                                      4:23.4

1969-Jim Reap, St. Cecilia                                                         4:33.7

1968-Tom Sullivan, Bogota                                                       4:29.1

3200 METERS

2016-James Draney, Bogota                                                       10:15.27

2015-Danny Daurio, Bogota                                                      9:57.11

2014-Quinn Geraghty, Bogota                                                    10:16.23

2013-Stefan Morton, Emerson                                                    9:58.58

2012-Domenic D’Agostino, Wallington                                    9:25.18

2011-Domenic D’Agostino, Wallington                                      10:01.36

2010-Domenic D’Agostino, Wallington                                      10:20.36

2009-Pat Rochford, Bogota                                                        10:07.5

2008-Matt Lingam, Park Ridge                                                  9:57.4

2007-Matt Lingam, Park Ridge                                                  9:57.6

2006-Matt Lingam, Park Ridge                                                  10:11.2

2005-Chris Guerriero, Saddle Brook                                           9:36.0

2004-Tom Finnerty, Midland Park                                              9:53.2

2003-Rafael Abreu, Leonia                                                        10:00.8

2002-Tim Daly, Glen Rock                                                        10:08.4

2001-John Daula, Glen Rock                                                      10:12.1

2000-Peter Leighton, Bogota                                                      10:05.5

1999-Frank Rivera, Becton                                                        9:55.9

1998-Jeff Clark, Bogota                                                             9:42.2

1997-Matt Kuiken, Glen Rock                                                    9:58.0

1996-Jamie Cortes, Palisades Park                                              10:03.7

1995-Peter Startz, Waldwick                                                      10:03.5

1994-David Ledgerwood, Park Ridge                                          10:09.8

1993-Danny Schuman, Saddle Brook                                          9:47.6

1992-Danny Schuman, Saddle Brook                                          9:52.5

1991-Danny Schuman, Saddle Brook                                          10:17.8

1990-Paul Capuzzo, Emerson                                                     10:05.9

1989-Rich Wisse, Saddle Brook                                                 10:00.8

1988-John Zurfleuh, Waldwick                                                  9:56.4

1987-Chris Moore, Emerson                                                      9:39.9

1986-Kevin McOwen, Mahwah                                                  9:41.3

1985-Joe Falci, Saddle Brook                                                     10:11.4

1984-Todd Ihrmann, Midland Park                                             10:00.9

1983-Frank Lamberti, Mahwah                                                  9:44.3

1982-Frank Lamberti, Mahwah                                                  9:43.4

3000 METERS

1981-Bill Hammarstrom, Cresskill                                              9:20.9

1980-Ian Leavesley, Mahwah                                                   9:00.9

TWO MILE

1979-Ian Leavesley, Mahwah                                                     9:37.4

1978-Ian Leavesley, Mahwah                                                     9:42.4

1977-Ernie Fierer, Leonia                                                          9:59.0

1976-Paul Marzan, Park Ridge                                                9:29.0

1975-Paul Marzan, Park Ridge                                                   9:35.6

1974-Ken Marzan, Park Ridge                                                   9:37.0

1973-George Bloom, Queen of Peace                                          9:51.1

1972-Jim McIntyre, Queen of Peace                                           9:46.8

1971-Dale Thompson, Hasbrouck Heights                                   9:54.3

1970-John Brazzel, North Arlington                                            10:03.9

1969-Joe Mele, Cresskill                                                           10:17.9

1968-Glen Johnston, Bogota                                                      10:06.6

110 METER HIGH HURDLES (120 yards until 1979)

2016-Christian Marosi, Waldwick                                                              16.29

2015-Matt Ganguzza, Midland Park                                            16.12

2014-Matt Ganguzza, Midland Park                                            16.58

2013-Mike Akanbi, Queen of Peace                                            16.65

2012-Sean Porteous, Wood-Ridge                                                              15.47

2011-John Porteous, Wood-Ridge                                                               14.98

2010-John Porteous, Wood-Ridge                                                               15.14

2009-Amelio Soto, Bogota                                                         16.09

2008-Kyle Elliott, Cresskill                                                        15.7

2007-Tim White, Saddle Brook                                                  15.0

2006-Carlos Tejada, Saddle Brook                                              15.1

2005-Anthony Pomo, Saddle Brook                                            15.0

2004-Anthony Pomo, Saddle Brook                                            15.2

2003-Dave Lado, Ridgefield                                                      15.1

2002-Dennis Calacione, New Milford                                         15.3

2001-Dennis Calacione, New Milford                                         14.8

2000-Rishi Prabhu, Glen Rock                                                   15.2

1999-Nick Garrett, Saddle Brook                                                15.0

1998-Mike Huberman, Cresskill                                                 15.4

1997-Averill Grimes, Hasbrouck Heights                                    15.3

1996-Averill Grimes, Hasbrouck Heights                                    15.5

1995-Devlyn Hall, St. Mary’s                                                    15.4

1994-Chris Boyle, Becton                                                          14.5

1993-Chris Boyle, Becton                                                          15.1

1992-Dave Schuman, Saddle Brook                                         14.4

1991-Jeff Heal, New Milford                                                     15.0

1990-Jeff Heal, New Milford                                                     15.1

1989-Rich Miller, Cresskill                                                        15.7

1988-Carmen Pizzuto, Saddle Brook                                           15.0

1987-Jim Assini, Saddle Brook                                                  15.8

1986-Eric Princen, Cresskill                                                       16.0

1985-Rich DeMarco, Emerson                                                   15.5

1984-Steve Saladino, Bogota                                                     15.7

1983-Dio DiPasupil, Emerson                                                    15.6

1982-Andy Hodgins, Park Ridge                                                15.2

1981-Andy Hodgins, Park Ridge                                                15.3

1980-Rob Porter, Mahwah                                                         15.9

1979-John Flynn, Emerson                                                        16.2

1978-Steve Brown, Bogota                                                        15.2

1977-Steve Brown, Bogota                                                        15.6

1976-Kirk Stazger, Cresskill                                                      15.6

1975-Pete Eberling, Becton                                                        15.8

1974-Joe Ancona, Mahwah                                                        15.0

1973-Joe Ancona, Mahwah                                                        15.3

1972-Mike Borsellino, Midland Park                                          15.9

1971-Ron Boyce, Mahwah                                                         16.2

1970-Frank Setlock, Hasbrouck Heights                                      15.6

1969-Ron Hurley, Emerson                                                        15.8

1968-Bill Basile, Wood-Ridge                                                    15.4

400 METER INTERMEDIATE HURDLES

2016-Shafic Itani, Emerson                                                        58.80

2015-Matt Ganguzza, Midland Park                                            58.54

2014-Shafic Itani, Emerson                                                        59.45

2013-Kevin Momnohin, Queen of Peace                                     57.38

2012-Eric Benny, Emerson                                                        56.45

2011-John Porteous, Wood-Ridge                                                               58.13

2010-John Porteous, Wood-Ridge                                                               57.11

2009-John Porteous, Wood-Ridge                                                               56.6

2008-Ross Koehler, Park Ridge                                                  58.3

2007-Tim White, Saddle Brook                                                  57.1

2006-Dan Egorow, Cresskill                                                      58.5

2005-Brian Buccino, Cresskill                                                    55.9

2004-Daquan Huffin, Palisades Park                                           56.0

2003-Dave Lado, Ridgefield                                                     55.4

2002-Dave Lado, Ridgefield                                                      55.6

2001-Dennis Calacione, New Milford                                         55.9

2000-Rishi Prabhu, Glen Rock                                                   56.8

1999-Joe Hwang, Cresskill                                                        55.6

1998-Joe Hwang, Cresskill                                                        57.1

1997-Averill Grimes, Hasbrouck Heights                                    57.5

1996-Martin Besterci, St. Mary’s                                                57.3

1995-David Stein, Glen Rock                                                     57.2

1994-Chris Boyle, Becton                                                          57.3

1993-Chris Boyle, Becton                                                          57.5

1992-Dave Schuman, Saddle Brook                                            56.3

1991-Dave Schuman, Saddle Brook                                            58.0

1990-Rich Miller, Cresskill                                                        58.4

1989-Rich Miller, Cresskill                                                        57.5

1988-Carmen Pizzuto, Saddle Brook                                           55.6

1987-Bruno Sgambellone, Palisades Park                                    57.0

1986-Lou Ferreira, North Arlington                                            58.3

1985-Paul Zeuke, New Milford                                                  56.5

1984-Jamie Buchanan, Mahwah                                                 62.0

1983-Dio DiPasupil, Emerson                                                    58.7

1982-Pete Grogan, Emerson                                                       58.1

1981-Thabani Mueller, Glen Rock                                              56.7

1980-Rob Porter, Mahwah                                                         56.3

330 YARD INTERMEDIATE HURDLES

1979-Rob Porter, Mahwah                                                         41.2

1978-Steve Brown, Bogota                                                       39.7

1977-Steve Brown, Bogota                                                        40.7

1976-Kirk Satzger, Cresskill                                                      40.7

1975-Tom Collishaw, Mahwah                                                  40.6

1974-Joe Ancona, Mahwah                                                        40.1

180 YARD LOW HURDLES

1973-Joe Ancona, Mahwah                                                        21.5

1972-Don Gans, Leonia                                                             21.3

1971-Rick Boyce, Mahwah                                                        20.9

1970-Rick Caputo, St. Mary’s                                                  20.4

1969-Mike Hutton, Mahwah                                                      21.2

1968-Mike Hutton, Mahwah                                                      20.8

SHOT PUT

2016-Gio Guterriez, Saddle Brook                                              51-4

2015-Gio Guterriez, Saddle Brook                                              51-0 ¼

2014-Devone Johnson, Saddle Brook                                          44-1

2013-Devone Johnson, Saddle Brook                                          44-7 ¼

2012-Chris Connors, Hasbrouck Heights                                     53-4 ½

2011-Patrick Cole, Hasbrouck Heights                                        53-6 ½

2010-Patrick Cole, Hasbrouck Heights                                        55-3

2009-Patrick Cole, Hasbrouck Heights                                        49-6 ¼

2008-Mike Renna, Hasbrouck Heights                                        49-6

2007-George Pecoraro, Cresskill                                                50-0 ½

2006-Jeff Seidel, Hasbrouck Heights                                           54-6 ½

2005-Chris Onorato, Hasbrouck Heights                                     50-8 ¾

2004-Slawek Wojtys, Wallington                                                51-0 ¾

2003-Stephen Rasczyk, Lyndhurst                                                              51-5 ¾

2002-Lou Levy, Cresskill                                                          52-5 ½

2001-Charlie Yalovister, North Arlington                                    48-5 ¾

2000-Charlie Yalovister, North Arlington                                    49-8

1999-Mike Murphy, New Milford                                                              57-7

1998-Frank Kozibroda, Wood-Ridge                                          48-8 ½

1997-Mike Mirkovic, Wood-Ridge                                             45-0

1996-Matt Marquis, Waldwick                                                   47-8

1995-Dan Paolucci, Emerson                                                     49-0

1994-Dan Paolucci, Emerson                                                     45-5 ½

1993-Guy Iavarone, Cresskill                                                     51-1

1992-Guy Iavarone, Cresskill                                                     49-1

1991-Bill Schels, Emerson                                                         49-3 ½

1990-Kevin Quinn, Cresskill                                                      51-4 ¾

1989-Kevin Quinn, Cresskill                                                      53-4 ½

1988-Art Coffey, Saddle Brook                                                  47-8 ¾

1987-Dave Wisotsky, Mahwah                                                   53-11

1986-Dave Wisotsky, Mahwah                                                   50-11 ½

1985-Andy Papathanassiou, Emerson                                      64-7

1984-Andy Papathanassiou, Emerson                                          57-6 ½

1983-Andy Papathanassiou, Emerson                                          55-4

1982-Andy Papathanassiou, Emerson                                          50-5

1981-Mark Wiley, Cresskill                                                       51-6 ½

1980-Lloyd Lochstoer, Emerson                                                 50-10 ¾

1979-Rolf Euler, Bogota                                                            52-6 ¼

1978-Brian Kane, Hasbrouck Heights                                         52-3

1977-Frank Casella, Leonia                                                       50-10 ½

1976-Art Spelsa, Palisades Park                                                 53-4

1975-Ron Kort, Mahwah                                                           55-0 ½

1974-Bill Spindler, Hasbrouck Heights                                       49-4 ½

1973-Bob Albrecht, Emerson                                                     51-4

1972-Drew Sauchelli, St. Cecilia                                                50-9 ¾

1971-Keith Link, Hasbrouck Heights                                          48-5 ½

1970-Rich Manfredi, Hasbrouck Heights                                     49-8 ½

1969-Joe Waskiewicz, North Arlington                                       49-8 ½

1968-Joe Waskiewicz, North Arlington                                       49-6

DISCUS

2016-Gio Guterriez, Saddle Brook                                              161-2

2015-Gio Guterriez, Saddle Brook                                              133-0

2014-Seth Zuidema, Midland Park                                              144-10

2013-Arie Zuidema, Midland Park                                              157-4

2012-Anthony Seidel, Hasbrouck Heights                                   150-9

2011-Patrick Cole, Hasbrouck Heights                                        157-0

2010-Patrick Cole, Hasbrouck Heights                                        148-8

2009-Tomasz Dlugozima, Wallington                                         152-7

2008-Tomasz Dlugozima, Wallington                                         130-2

2007-George Pecoraro, Cresskill                                                158-9

2006-George Pecoraro, Cresskill                                                149-8

2005-Chris Onorato, Hasbrouck Heights                                     155-11

2004-Chris Onorato, Hasbrouck Heights                                     140-6

2003-Jason Maier, New Milford                                                 155-8

2002-Tom Koc, North Arlington                                                148-3

2001-Tom Koc, North Arlington                                                158-2

2000-Charlie Yalovister, North Arlington                                    153-5

1999-Mike Murphy, New Milford                                                              152-6

1998-Frank Kozibroda, Wood-Ridge                                          141-4

1997-Frank Kozibroda, Wood-Ridge                                          139-6

1996-Aaron Wojno, Saddle Brook                                              138-8

1995-Sean Brady, Glen Rock                                                     138-3

1994-Mike Jester, Dwight-Englewood                                        129-0

1993-Dave Romaine, Saddle Brook                                            133-6

1992-Guy Iavarone, Cresskill                                                     130-9

1991-Jeff Kropiewnicki, Saddle Brook                                        131-3

1990-Kevin Quinn, Cresskill                                                      153-7

1989-Kevin Quinn, Cresskill                                                      149-8

1988-Steve Marada, Park Ridge                                                 135-9

1987-Adam White, Bogota                                                        165-0

1986-Ralph Orta, New Milford                                                   149-10

1985-Andy Papathanassiou, Emerson                                      169-7

1984-Bob Kratch, Mahwah                                                        169-2

1983-Bob Kratch, Mahwah                                                        149-11

1982-Pat Finley, Bogota                                                            143-7

1981-Mark Wiley, Cresskill                                                       151-0

1980-Mark Wiley, Cresskill                                                       148-11

1979-Ed Radiszewski, North Arlington                                       146-1

1978-Tony Russo, Palisades Park                                                141-6

1977-Frank Casella, Leonia                                                       165-0

1976-Frank Casella, Leonia                                                       157-5

1975-Pat Doherty, Mahwah                                                       148-2

1974-Scott Vandemark, Mahwah                                                135-4

1973-Bob Boyd, Leonia                                                             152-11

1972-Jeff Ricciardi, Leonia                                                        151-6

1971-Jeff Ricciardi, Leonia                                                        138-1

1970-Frank Merritt, Hasbrouck Heights                                      135-10

1969-Stan Speich, Mahwah                                                        134-9

1968-Paul Papa, Cresskill                                                          130-3

JAVELIN

2016-Joshua Terpstra, Midland Park                                           155-6

2015-Joshua Terpstra, Midland Park                                           147-2

2014-Seth Zuidema, Midland Park                                              193-0

2013-Seth Zuidema, Midland Park                                              178-11

2012-Anthony Seidel, Hasbrouck Heights                                   190-3

2011-Kaleb Zuidema, Midland Park                                        219-10

2010-Kaleb Zuidema, Midland Park                                            202-5

2009-Kaleb Zuidema, Midland Park                                            182-9

2008-Kyle Elliott, Cresskill                                                        184-10

2007-Kyle Elliott, Cresskill                                                        192-3

2006-Bryan Fill, Hasbrouck Heights                                           172-6

2005-Brendan Gareffa, Hasbrouck Heights                                  170-7

2004-Andrew Zuidema, Midland Park                                         178-10

2003-Paul Rosiak, Wood-Ridge                                                  181-4

2002-Paul Rosiak, Wood-Ridge                                                  178-2

2001-Randy Bednarczyk, Wallington                                          184-10

2000-Keith Bisig, Cresskill                                                        173-9

1999-John Thielke, Glen Rock                                                   178-6

1998-Ron Phillips, Wood-Ridge                                                 162-9

1997-Ron Phillips, Wood-Ridge                                                 184-8

1996-Chinua Laud, Leonia                                                         166-7

1995-Brian Marshall, North Arlington                                         157-0

1994-Mike Jester, Dwight-Englewood                                        156-6

1993-Mike Haggerty, Cresskill                                                   168-11

1992-Matt Hall, Glen Rock                                                        179-6

1991-Matt Hall, Glen Rock                                                        171-3

1990-Charles Koenke, New Milford                                           183-0

1989-Charles Koenke, New Milford                                           176-3

1988-Dave Walker, Saddle Brook                                                               183-11

1987-Dave Walker, Saddle Brook                                                               185-4

1986-Jim Hock, Mahwah                                                           178-6

1985-Steve Marbaise, Becton                                                     173-9

1984-Vito Roselli, Emerson                                                       167-3

1983-Joe Krynicki, North Arlington                                            174-3

1982-Bob Erskine, North Arlington                                            198-6

1981-Bob Erskine, North Arlington                                            179-6

1980-Bob Benjamin, Cresskill                                                    163-7

1979-Adam Palmer, Emerson                                                     159-11

1978-Larry Katz, Leonia                                                            147-9

1977-Frank Jesch, Cresskill                                                       172-5

1976-George Jesch, Cresskill                                                     163-0

1975-Dan Rispoli, Queen of Peace                                              168-4

1974-George Heller, Park Ridge                                                 161-4

HIGH JUMP

2016-Dante Gonzalez, Palisades Park                                          5-10

2015-Aleem James, Dwight-Englewood                                      5-10

2014-Johnathan Profitt, Bogota                                                  6-2

2013-Johnathan Profitt, Bogota                                                  6-0

2012-Roland Gamez, Hasbrouck Heights                                    6-4 ¼

2011-Roland Gamez, Hasbrouck Heights                                    6-0

2010-Nick Acito, Midland Park                                                  5-6

2009-Kris Hazel, Bogota                                                           5-10

2008-Steve Lapp, Cresskill                                                        5-10

2007-Tim White, Saddle Brook                                                  5-10

2006-Tim White, Saddle Brook                                                  6-2

2005-Orestes Medina, Palisades Park                                          5-10

2004-Tom McCarthy, Saddle Brook                                           6-2

2003-Gavin Charlton, Palisades Park                                          6-0

2002-Greg Powell, Westwood                                                    6-5

2001-Trevor O’Grady, Wood-Ridge                                           6-4

2000-Trevor O’Grady, Wood-Ridge                                           5-10

1999-Dan Miller, Glen Rock                                                      6-0

1998-Andrew Stine, Park Ridge                                                 6-0

1997-Rob Derin, Hasbrouck Heights                                           6-2

1996-Jim O’Rourke, Park Ridge                                                 6-2

1995-Terrel Stevens, Becton                                                      5-8

1994-Mike Tumulty, Bogota                                                      6-4

1993-Dishon Mills, Becton                                                        6-4

1992-Dishon Mills, Becton                                                        6-2

1991-Jeff Heal, New Milford                                                     6-4

1990-Alex Mabilion, Dwight-Englewood                                    5-10

1989-John Carr, Waldwick                                                        6-4

1988-John Carr, Waldwick                                                        5-10

1987-Eric Princen, Cresskill                                                       6-2

1986-Eric Princen, Cresskill                                                       6-0

1985-John McGuiness, Emerson                                                 6-0

1984-Tom McGuiness, Emerson                                                 5-10

1983-John Viapiano, Cresskill                                                    6-4

1982-Sam Bowens, Mahwah                                                      6-2

1981-Bob Spencer, Mahwah                                                      6-0

1980-Nate Bowens, Mahwah                                                     6-4

1979-Larry Bowens, Mahwah                                                    6-1

1978-Tyrone Bowens, Mahwah                                                6-5 ½

1977-Nate Bowens, Mahwah                                                     5-10

1976-Dan Dunlap, Midland Park                                                5-10

1975-Jim Donohue, Queen of Peace                                            6-4 ½

1974-George Heller, Park Ridge                                                 6-0

1973-John D’Amato, Hasbrouck Heights                                     6-0

1972-John D’Amato, Hasbrouck Heights                                     6-0

1971-Jim O’Brien, St. Mary’s                                                    5-10

1970-George Trudell, St. Cecilia                                                5-10

1969-Ron Hurley, Emerson                                                        6-1

1968-Mike Rutler, Waldwick                                                     5-10

LONG JUMP

2016-Greg Kolaros, Park Ridge                                                  21-10 ½

2015-Tyree Lee, Midland Park                                                   20-9 ¼

2014-Juan Castro, Bogota                                                          21-1

2013-Michael Raia, Park Ridge                                                  20-10

2012-Roland Gamez, Hasbrouck Heights                                    21-0 ½

2011-John Porteous, Wood-Ridge                                                               22-4 ¾

2010-John Porteous, Wood-Ridge                                                               20-6

2009-Kevin DelCalzo, Hasbrouck Heights                                   20-3

2008-Shawn Fraser, Emerson                                                     19-2 ½

2007-Conrad Healy, Park Ridge                                                 20-10 ½

2006-Allen Patterson, Saddle Brook                                            20-5 ½

2005-Anthony Pomo, Saddle Brook                                            22-9

2004-Vernard Hoover, Hasbrouck Heights                                  21-6 ¼

2003-Andy Lim, Leonia                                                            21-0 ½

2002-Joe Frangipane, Saddle Brook                                            20-8 ½

2001-Craig Agnello, Glen Rock                                                 21-8

2000-Craig Agnello, Glen Rock                                                 19-9

1999-Nick Garrett, Saddle Brook                                                21-4 ½

1998-Jihun Kim, Becton                                                            21-0 ¼

1997-Mikkel Brown, Glen Rock                                                               23-9

1996-Alex Cruz, Palisades Park                                                  19-10 ½

1995-Terrel Stevens, Becton                                                      20-11 ½

1994-Steve DuPlessy, Ridgefield                                                19-11 ½

1993-Rommel Chatman, Midland Park                                        21-5 ¼

1992-Dishon Mills, Becton                                                        21-0 ½

1991-Jeff Heal, New Milford                                                     20-8

1990-Jeff Heal, New Milford                                                     20-5 ¾

1989-Jason Pyryt, Wallington                                                     20-7

1988-Scott Zotollo, Saddle Brook                                                               20-9 ¾

1987-Chih Chen, Saddle Brook                                                  21-7

1986-Rob Duck, Waldwick                                                        19-6 ½

1985-Darrin Czellecz, North Arlington                                        19-10 ¾

1984-John McGuiness, Emerson                                                 19-10 ½

1983-Sean Salmon, Leonia                                                        19-10 ¼

1982-Rob Bates, Cresskill                                                          19-11 ½

1981-Keith Imbruglia, Wallington                                                              20-4

1980-John McCarthy, Bogota                                                     19-9

1979-Larry Bowens, Mahwah                                                    19-10

1978-Larry Bowens, Mahwah                                                    20-6

1977-John Stos, Wallington                                                       20-10 ¾

1976-Jim Zitani, St. Cecilia                                                        20-8

1975-Ivory Sully, Leonia                                                           21-1 ¾

1974-Joe Ancona, Mahwah                                                        21-1 ¼

1973-Don Gilson, Queen of Peace                                                              19-11

1972-Tony May, Bogota                                                            19-10

1971-Jim Gilfedder, St. Cecilia                                                   21-5

1970-Fred Krampe, St. Cecilia                                                   21-9 ½

1969-Ron O’Blenis, Mahwah                                                     21-1 ½

1968-Ed Taylor, Bogota                                                            20-3

TRIPLE JUMP

2016-Dominik Pergel, Wallington                                                              43-5

2015-Joshua Harris, Wallington                                                  41-11 ½

2014-Johnathan Profitt, Bogota                                                  44-9

2013-Michael Raia, Park Ridge                                                  42-9 ¾

2012-Roland Gamez, Hasbrouck Heights                                    43-6

2011-John Porteous, Wood-Ridge                                                               43-7 ¾

2010-Selvin Green, Saddle Brook                                                               44-7 ¾

2009-John Porteous, Wood-Ridge                                                               42-0

2008-Nick Bravo, Park Ridge                                                     41-7

2007-Allen Patterson, Saddle Brook                                            40-8

2006-Chris Eckhardt, Wood-Ridge                                             42-3 ½

2005-Orestes Medina, Palisades Park                                          44-8 ½

2004-Vernard Hoover, Hasbrouck Heights                               47-1

2003-Vernard Hoover, Hasbrouck Heights                                  44-9 ½

2002-Javon Correia, Lyndhurst                                                   42-1 ¾

2001-Trevor O’Grady, Wood-Ridge                                           43-3

2000-Chris Charles, Park Ridge                                                  43-0 ¾

1999-Nick Garrett, Saddle Brook                                                43-4

1998-Chris Charles, Park Ridge                                                  42-3

1997-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 44-6

1996-Joe Yun, Becton                                                                40-11 ½

1995-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 43-1

1994-Steve DuPlessy, Ridgefield                                                45-0 ½

1993-Steve DuPlessy, Ridgefield                                                42-9

1992-Dishon Mills, Becton                                                        42-1

1991-Jeff Heal, New Milford                                                     43-5 ½

1990-Jason Pyryt, Wallington                                                     41-0

1989-Jason Pyryt, Wallington                                                     42-6 ½

1988-John DiTore, Cresskill                                                      42-7 ¼

1987-John DiTore, Cresskill                                                      42-11

1986-John DiTore, Cresskill                                                      42-3 ½

1985-John McGuiness, Emerson                                                 41-9

1984-John McGuiness, Emerson                                                 41-8

1983-Hank DeGenaars, Midland Park                                         43-10 ¼

1982-Rob Bates, Cresskill                                                          41-10 ½

1981-Keith Imbruglia, Wallington                                                              40-1

1980-Nate Bowens, Mahwah                                                     42-5

1979-Larry Bowens, Mahwah                                                    45-0 ¾

1978-Larry Bowens, Mahwah                                                    42-4 ½

1977-Larry Bowens, Mahwah                                                    40-8 ¾

1976-Dan Dunlap, Midland Park                                                42-9 ½

1975-Jim Zitani, St. Cecilia                                                        41-4 ¼

1974-Chris Kanya, Park Ridge                                                   39-5 ¾

POLE VAULT

2016-Eran Peci, Emerson                                                           11-0

2015-Travis Fisher, North Arlington                                           13-6

2014-Travis Fisher, North Arlington                                           12-0

2013-Ryan McIlhargy, Park Ridge                                              11-6

2012-Steve Felice, Midland Park                                                13-6

2011-Lucas Sedycias, Hasbrouck Heights                                    12-6

2010-Garrett LaCroce, Park Ridge                                              13-0

2009-Greg Hoffman, Park Ridge                                             14-0

2008-Greg Hoffman, Park Ridge                                                13-0

2007-Mike Collins, Cresskill                                                      13-0

2006-Mike Collins, Cresskill                                                      12-0

2005-Mike Guariello, Emerson                                                   11-6

2004-Brandon Melchior, Hasbrouck Heights                                11-0

2003-Tim Murphy, Glen Rock                                                   13-0

2002-Will Marty, Westwood                                                      12-6

2001-Steve Piskadlo, North Arlington                                         12-6

2000-Mark Peros, Saddle Brook                                                 12-0

1999-Keith Bisig, Cresskill                                                        12-0

1998-James Lee, Cresskill                                                         12-6

1997-Gallo Mendoza, Saddle Brook                                           11-0

1996-Carlo Nastasi, Emerson                                                     10-6

1995-Scott Agnello, Midland Park                                              11-6

1994-Ralph Castellano, Saddle Brook                                         11-6

1993-Scott Silverman, New Milford                                            12-0

1992-Anthony Hampel, Has. Heights                                          11-0

1991-Ron Taylor, New Milford                                                  12-6

1990-Rich Miller, Cresskill                                                        12-0

1989-James Rockefeller, Bogota                                                 11-6

1988-Mike Swaney, Saddle Brook                                              12-0

1987-John Pierro, North Arlington                                              12-6

1986-John Pierro, North Arlington                                              13-0

1985-Chris Kowalski, Becton                                                     11-6

1984-Jeff Uhl, Park Ridge                                                          12-8

1983-Bob O’Shea, Glen Rock                                                    13-0

1982-Bill Ferguson, North Arlington                                           11-6

1981-Len Strobel, Cresskill                                                        12-0

1980-Phil Brophy, Glen Rock                                                    12-0

1979-Mark Bernhart, Mahwah                                                   12-0

1978-Bob Nunziato, St. Mary’s                                                  12-0

1977-Glenn Schumacher, Midland Park                                      11-6

1976-Greg Egli, Park Ridge                                                       12-6

1975-Bill Vanderveer, Mahwah                                                  12-6

1974-Bob Milardo, Mahwah                                                      12-0

1973-Bob Milardo, Mahwah                                                      11-6

1972-Bob Milardo, Mahwah                                                      12-6 ¼

1971-Gary San Lorenzo, Palisades Park                                      12-0

1970-Ron Boyce, Mahwah                                                         11-0 ½

1969-John Myers, Mahwah                                                        12-6

1968-John Myers, Mahwah                                                        12-3

1600 METER RELAY (One mile until 1979)

2016-Park Ridge                                                                       3:32.70

2015-Saddle Brook                                                                   3:30.92

2014-Palisades Park                                                                  3:30.72

2013-Park Ridge                                                                       3:37.34

2012-Park Ridge                                                                       3:29.54

2011-Hasbrouck Heights                                                           3:27.43

2010-Hasbrouck Heights                                                           3:28.01

2009-Emerson                                                                          3:33.1

2008-Park Ridge                                                                       3:31.8

2007-Park Ridge                                                                       3:30.0

2006-Park Ridge                                                                       3:30.6

2005-Park Ridge                                                                       3:31.3

2004-Palisades Park                                                                  3:35.7

2003-Park Ridge                                                                       3:30.5

2002-Lyndhurst                                                                        3:32.7

2001-Hasbrouck Heights                                                         3:26.6

2000-Lyndhurst                                                                        3:34.4

1999-Glen Rock                                                                       3:33.8

1998-Wallington                                                                       3:31.4

1997-Ridgefield                                                                        3:32.2

1996-Waldwick                                                                        3:35.7

1995-Glen Rock                                                                       3:28.7

1994-St. Mary’s                                                                        3:34.5

1993-Hasbrouck Heights                                                           3:38.5

1992-Hasbrouck Heights                                                           3:36.3

1991-Waldwick                                                                        3:32.8

1990-Emerson                                                                          3:38.8

1989-Waldwick                                                                        3:36.6

1988-Waldwick                                                                        3:33.0

1987-New Milford                                                                    3:34.1

1986-NEEDED

1985-Saddle Brook                                                                   3:36.1

1984-Midland Park                                                                   3:33.6

1983-Midland Park                                                                   3:35.2

1982-Midland Park                                                                   3:37.0

1981-Emerson                                                                          3:36.0

1980-Ridgefield                                                                        3:35.5

1979-Mahwah                                                                          3:37.5

1978-Emerson                                                                          3:35.9

1977-Midland Park                                                                   3:32.3

1976-Midland Park                                                                   3:35.6

1975-Queen of Peace                                                                3:31.5

1974-Mahwah                                                                          3:29.3

1973-Queen of Peace                                                                3:36.2

1972-Cresskill                                                                          3:37.7

1971-Hasbrouck Heights                                                           3:36.7

1970-Cresskill                                                                          3:34.6

1969-Cresskill                                                                          3:34.2

1968-Waldwick                                                                        3:38.7

400 METER RELAY

2015-Saddle Brook                                                                  45.41

2016-Park Ridge                                                                       45.70

3200 METER RELAY

2015-Saddle Brook                                                                   8:41.43

2016-Palisades Park                                                                8:32.52

BOYS GROUP E

Top Three Teams

2016-Don Bosco 197, Bergen Catholic 189, Paramus Catholic 84

100 METERS

2016-Wankeith Akin, Don Bosco                                                11.28

200 METERS

2016-Javon Turner, Paramus Catholic                                         22.51

400 METERS

2016-Donald Stewart, Paramus Catholic                                      51.56

800 METERS

2016-Tom O’Boyle, Bergen Catholic                                          1:59.94

1600 METERS

2016-David Rosas, Don Bosco                                                   4:23.53

3200 METERS

2016-David Rosas, Don Bosco                                                   9:39.87

110 METER HIGH HURDLES

2016-Ryan Dunkel, Bergen Catholic                                           15.88

400 METER INTERMEDIATE HURDLES

2016-Kevin Deloughry, Bergen Catholic                                     60.84

SHOT PUT

2016-Marcus Valdez, Don Bosco                                                48-10

DISCUS

2016-Michael Mendoza, Paramus Catholic                                  146-3

JAVELIN

2016-Joe Korin, Bergen Catholic                                                157-0

HIGH JUMP

2016-Kevin Jackson, Bergen Catholic                                         5-10

LONG JUMP

2016-Wankeith Akin, Don Bosco                                                21-3

TRIPLE JUMP

2016-Jevontae Jean-Baptiste, Bergen Catholic                             40-8 ¼

 

POLE VAULT

2016-Jorge Mascaro, Bergen Catholic                                         10-6

400 METER RELAY

2016-Don Bosco                                                                       45.57

1600 METER RELAY

2016-Bergen Catholic                                                                3:34.36

 

3200 METER RELAY

2016-Don Bosco                                                                       8:33.46

 

GIRLS GROUP A (Only one group until 1977, combined Group 3-4 1978-80; Group 4 1981-2003)

Top Three Teams

2016-Northern Highlands 123, Ridgewood 121, Old Tappan 86

2015-Northern Highlands 106, IHA 86, Hackensack 71

2014-Paramus Catholic 95, Northern Highlands 85. Teaneck 74

2013-Northern Highlands 111.6, Ridgewood 63.35, Paramus Catholic, 62.75

2012-Ridgewood 99, Teaneck 97, Demarest 74

2011-Immaculate Heart Academy 97, Teaneck 91, Ridgewood  81

2010-Immaculate Heart Academy 121, Teaneck and Paramus Catholic 81

2009-Immaculate Heart Academy 141, Paramus Catholic 103, Teaneck 49

2008-Immaculate Heart Academy 134, Ridgewood 77. Paramus Catholic 64

2007-Ridgewood 147 ½, Paramus Catholic 72, Immaculate Heart Academy 68

2006-Ridgewood 99, Old Tappan 77, Immaculate Heart Academy 72 ½

2005-Teaneck 94 ½, Ridgewood 90, Hackensack 79

2004-Hackensack 96 ½, Old Tappan 80, Teaneck 78 ½

2003-Teaneck 130 ½, Immaculate Heart Academy 108, Ridgewood 102

2002-Immaculate Heart Academy 144, Ridgewood 112 ½, Hackensack 105

2001-Hackensack 142, Ridgewood 116, Immaculate Heart Academy 115 ½

2000-Ridgewood 169, Immaculate Heart Academy 106, Hackensack 87

1999-Ridgewood 136 ½, Hackensack 113 ½, Immaculate Heart Academy 97

1998-Ridgewood 120, Teaneck 118, Hackensack 79.67

1997-Hackensack 196 ½, Ridgewood 136, Teaneck 86

1996-Hackensack 162, Ridgewood 145, Teaneck 97

1995-Hackensack 129, Ridgewood 113 ½, Teaneck 106 ½

1994-Ridgewood 138, Hackensack 126, Teaneck 123

1993-Ridgewood 182, Teaneck 74, Fair Lawn 65

1992-Hackensack 154, Ridgewood 124, Teaneck 75

1991-Hackensack and Teaneck 62, Ridgewood 60

1990-Teaneck 83, Hackensack 49, Ridgewood 45

1989-Teaneck 75, Ridgewood 71, Fair Lawn 32 ½

1988-Ridgewood 128, Teaneck 60, Hackensack 20

1987-Ridgewood 105, Teaneck 80, Hackensack 36

1986-Teaneck 98, Ridgewood 91, Hackensack 33

1985-Teaneck 81, Ridgewood 80, Hackensack 45

1984-Ridgewood 85, Teaneck 64, Hackensack 40

1983-Ridgewood 82, Fair Lawn 49, Teaneck 47

1982-Ridgewood 69 ½, Teaneck 62, Paramus Catholic 37

1981-Teaneck 77, Hackensack 72, Ridgewood 65

1980-Teaneck 61, Westwood 52, Hackensack 27

1979-Teaneck 55, Hackensack 36, Westwood 30

1978-Ramsey 39, Teaneck 37, Ridgewood 18

1977-Rutherford 33, Teaneck 27, Ramsey 25

1976-Ridgewood 32, Paramus Catholic 25, Rutherford 22

1975-Ridgewood 62 ½, Saddle Brook 28, Cliffside Park 20

1974-Ridgewood 64, Glen Rock 21, Demarest 16

100 METERS (100 YARDS UNTIL 1978)

2016-Olivia Florio, Northern Highlands                                      12.61

2015-Amber Redmond, Hackensack                                           12.55

2014-Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic                                 12.57

2013-Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic                                 12.42

2012-Kahlia Taylor, Teaneck                                                     12.58

2011-Kahlia Taylor, Teaneck                                                     12.47

2010-Myasia Jacobs, Paramus Catholic                                   11.73

2009-Myasia Jacobs, Paramus Catholic                                       12.04

2008-Janay Mitchell, Teaneck                                                    12.18

2007-Erica Cigolini, Ridgewood                                                 12.1

2006-Consandria Walker, Hackensack                                        12.3

2005-Amma Walcott, Hackensack                                              12.1

2004-Jessica Perkel, Old Tappan                                                12.6

2003-Consandria Walker, Hackensack                                        12.2

2002-Jen Andujar, Teaneck                                                        12.4

2001-Courtney Cubicciotti, IHA                                                 12.3

2000-Courtney Cubicciotti, IHA                                                 12.8

1999-Courtney Cubicciotti, IHA                                                 12.5

1998-Courtney Cubicciotti, IHA                                                 12.3

1997-Delcita Russell, Hackensack                                              12.5

1996-Delcita Russell, Hackensack                                              12.9

1995-Delcita Russell, Hackensack                                              12.7

1994-Jennille Logan, Teaneck                                                    12.9

1993-Jennille Logan, Teaneck                                                    12.9

1992-Teri Martin, Hackensack                                                   12.9

1991-Christine Rose, IHA                                                          12.1

1990-Christine Rose, IHA                                                          12.7

1989-Nicole Golden, Teaneck                                                    12.5

1988-Jennifer McDermott, Ridgewood                                        12.7

1987-Shonna Clay, Teaneck                                                       12.8

1986-Missy Hicks, Teaneck                                                       12.7

1985-Sonia Daniels, Hackensack                                                12.4

1984-Michelle Forrester, Teaneck                                                               12.2

1983-Michelle Forrester, Teaneck                                                               12.5

1982-Martese Golden, Teaneck                                                  13.2

1981-Stephanie Laughlin, Teaneck                                             12.5

1980-Stephanie Laughlin, Teaneck                                             12.4

1979-Karen Johnson, Teaneck                                                    12.6

1978-Doreen Kris, Ramsey                                                        11.5

1977-Cindy Mayo, Rutherford                                                   11.5

1976-Erin Mallory, Teaneck                                                      11.5

1975-Diane Horowitz, Fort Lee                                                  11.4

1974-Vanessa Hugley, Glen Rock                                                              11.8

200 METERS (220 yards until 1978)

2016-Olivia Florio, Northern Highlands                                      25.72

2015-Amber Redmond, Hackensack                                           25.79

2014-Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic                                 25.32

2013-Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic                                 25.85

2012-Myasia Jacobs, Paramus Catholic                                       24.30

2011-Myasia Jacobs, Paramus Catholic                                       24.43

2010-Myasia Jacobs, Paramus Catholic                                   23.93

2009-Myasia Jacobs, Paramus Catholic                                       24.8

2008-Amy Salek, Ramapo                                                         24.6

2007-Janay Mitchell, Teaneck                                                    25.2

2006-Consandria Walker, Hackensack                                        25.3

2005-Michelle Smith, Teaneck                                                   25.5

2004-Consandria Walker, Hackensack                                        25.2

2003-Consandria Walker, Hackensack                                        25.7

2002-Jen Andujar, Teaneck                                                        25.7

2001-Courtney Cubicciotti, IHA                                                 25.8

2000-Courtney Cubicciotti, IHA                                                 26.3

1999-Courtney Cubicciotti, IHA                                                 25.6

1998-Courtney Cubicciotti, IHA                                                 25.1

1997-Delcita Russell, Hackensack                                              26.0

1996-Delcita Russell, Hackensack                                              26.1

1995-Delcita Russell, Hackensack                                              26.2

1994-Delcita Russell, Hackensack                                              26.0

1993-Dana Riley, Teaneck                                                         25.8

1992-Dana Riley, Teaneck                                                         26.3

1991-Christine Raised, IHA                                                       25.4

1990-Nicole Golden, Teaneck                                                    26.0

1989-Matilda Miranda, Teaneck                                                 25.0

1988-Jennifer McDermott, Ridgewood                                        25.7

1987-Shonna Clay, Teaneck                                                       25.8

1986-Missy Hicks, Teaneck                                                       26.5

1985-Michelle Forrester, Teaneck                                                               25.9

1984-Michelle Forrester, Teaneck                                                               26.1

1983-Michelle Forrester, Teaneck                                                               25.9

1982-Heather Samuels, Teaneck                                                 27.1

1981-Stephanie Laughlin, Teaneck                                             25.6

1980-Stephanie Laughlin, Teaneck                                             26.1

1979-Karen Johnson, Teaneck                                                    25.9

1978-Aleta Fischer, Pascack Valley                                            26.0

1977-Cindy Mayo, Rutherford                                                   25.3

1976-Joanne Starr, Pascack Valley                                             27.2

1975-Katy Kraus, Demarest                                                       27.4

1974-Pat Noonan, Ridgefield Park                                              28.2

400 METERS (440 yards until 1978)

2016-Robine Arami, Northern Highlands                                    56.93

2015-Maria Acosta, Paramus Catholic                                     55.95

2014-Aminah Sarraga, Teaneck                                                  58.47

2013-Emma Sullivan, Northern Highlands                                   58.13

2012-Kahlia Taylor, Teaneck                                                     58.14

2011-Myasia Jacobs, Paramus Catholic                                       56.48

2010-Myasia Jacobs, Paramus Catholic                                       57.26

2009-Rae Corbo, Paramus Catholic                                            57.9

2008-Amy Salek, Ramapo                                                         56.4

2007-Amy Salek, Ramapo                                                         56.6

2006-Amy Salek, Ramapo                                                         57.3

2005-Alice Wisener, Ridgewood                                                59.3

2004-Michelle Smith, Teaneck                                                   58.0

2003-Elina Ploskin, Fair Lawn                                                   59.2

2002-Tahirah Williams, IHA                                                      60.0

2001-Ebony Ramos, Hackensack                                                59.0

2000-Ebony Ramos, Hackensack                                                60.7

1999-Katherine Zucaro, Ridgewood                                            61.5

1998-Kelley Johnson, Teaneck                                                   59.3

1997-Delcita Russell, Hackensack                                              58.0

1996-Delcita Russell, Hackensack                                              60.3

1995-Delcita Russell, Hackensack                                              58.3

1994-Delcita Russell, Hackensack                                              59.1

1993-Dana Riley, Teaneck                                                         58.1

1992-Dana Riley, Teaneck                                                         58.1

1991-Dana Riley, Teaneck                                                         58.0

1990-Matilda Miranda, Teaneck                                                 61.1

1989-Matilda Miranda, Teaneck                                                 58.3

1988-Ginny Figlar, Ridgewood                                                  58.0

1987-Ginny Figlar, Ridgewood                                                  58.2

1986-Jasmin Jones, Hackensack                                                 56.8

1985-Marci Capitani, Ridgewood                                                59.3

1984-Marci Capitani, Ridgewood                                                59.7

1983-Venida Rodman, Teaneck                                                  59.2

1982-Venida Rodman, Teaneck                                                  60.0

1981-Selina Ashby, Teaneck                                                      59.1

1980-Claudia Lynch, Westwood                                                 60.6

1979-Dawn Booth, Teaneck                                                       58.1

1978-Aleta Fischer, Pascack Valley                                            58.3

1977-Aleta Fischer, Pascack Valley                                            59.3

1976-Doreen Kris, Ramsey                                                        59.2

1975-Aleta Fischer, Pascack Valley                                            60.3

1974-Kandie Latham, Ridgewood                                                               61.6

800 METERS (880 yards until 1978)

2016-Caroline O’Sullivan, Old Tappan                                       2:14.19

2015-Colleen Buckley, IHA                                                       2:14.77

2014-Catherine Pagano, Northern Highlands                           2:09.91

2013-Josette Norris, Tenafly                                                      2:10.98

2012-Caroline Davidson, Ridgewood                                          2:18.45

2011-Janay Ferrel, Teaneck                                                       2:19.95

2010-Julie Sinkovitz, IHA                                                         2:21.45

2009-Julie Sinkovitz, IHA                                                         2:15.4

2008-Kaitlyn Cooney, IHA                                                        2:21.1

2007-Christina Law, Ridgewood                                                2:16.8

2006-Kaitlyn Cooney, IHA                                                        2:17.2

2005-Christina Law, Ridgewood                                                2:18.3

2004-Christina Law, Ridgewood                                                2:20.7

2003-Caitlin Hemmer, IHA                                                        2:19.9

2002-Clair Nowakowski, Ridgewood                                          2:23.8

2001-Caitlin Smyth, IHA                                                           2:20.1

2000-Jennifer Zucaro, Ridgewood                                                              2:23.3

1999-Janelle McCallum, Teaneck                                                               2:15.4

1998-Shauna Koenig, Hackensack                                              2:16.4

1997-Meg McDermott, Ridgewood                                             2:23.8

1996-Stephanie Doyle, Ridgewood                                             2:21.7

1995-Stephanie Doyle, Ridgewood                                             2:18.7

1994-Kourtney Gallo, IHA                                                        2:20.1

1993-Claire Blaney, Ridgewood                                                 2:21.5

1992-Kerry-Ann Codling, Hackensack                                        2:21.4

1991-Erin Peters, Hackensack                                                    2:19.2

1990-Liz Figlar, Ridgewood                                                      2:21.8

1989-Liz Figlar, Ridgewood                                                      2:23.2

1988-Lynne Collazo, Ridgewood                                                2:19.5

1987-Jasmin Jones, Hackensack                                                 2:11.0

1986-Lynne Collazo, Ridgewood                                                2:23.6

1985-Jasmin Jones, Hackensack                                                 2:24.2

1984-Margaret Scutro, Ridgewood                                             2:19.1

1983-Mary Ellen Mileski, Ridgewood                                         2:20.1

1982-Patti Mileski, Ridgewood                                                  2:17.7

1981-Patti Mileski, Ridgewood                                                  2:18.7

1980-Claudia Lynch, Westwood                                                 2:22.6

1979-Claudia Lynch, Westwood                                                 2:16.2

1978-Lesa Maloof, Ramsey                                                       2:17.5

1977-Lesa Maloof, Ramsey                                                       2:25.0

1976-Alyson Grender, Ridgewood                                                              2:27.9

1975-Terry Vaccarella, Saddle Brook                                          2:21.0

1974-Jane Green, Ridgewood                                                     2:24.3

1600 METERS (one mile until 1978)

2016-Caroline O’Sullivan, Old Tappan                                       5:09.45

2015-Colleen Buckley, IHA                                                       5:00.16

2014-Catherine Pagano, Northern Highlands                           4:48.82

2013-Catherine Pagano, Ridgewood                                           4:57.10

2012-Catherine Pagano, Ridgewood                                           5:02.67

2011-Ariana North, Northern Highlands                                      5:09.28

2010-Erin Thompson, IHA                                                        5:13.73

2009-Sarah Pagano, IHA                                                           5:04.7

2008-Sarah Pagano, IHA                                                           5:03.1

2007-Kesley Ramsey, Ramapo                                                   5:05.8

2006-Kesley Ramsey, Ramapo                                                   5:10.5

2005-Lisa Sinkovitz, IHA                                                          5:15.8

2004-Lisa Sinkovitz, IHA                                                          5:17.2

2003-Caitlin Hemmer, IHA                                                        5:25.5

2002-Clair Nowakowski, Ridgewood                                          5:29.0

2001-Clair Nowakowski, Ridgewood                                          5:16.0

2000-Kelly Behan, Ridgewood                                                   5:28.5

1999-Janelle McCallum, Teaneck                                                               5:11.4

1998-Celeste Sedo, Ridgewood                                                  5:15.4

1997-Celeste Sedo, Ridgewood                                                  5:20.6

1996-Stephanie Doyle, Ridgewood                                             5:12.9

1995-Stephanie Doyle, Ridgewood                                             5:16.0

1994-Jenna Rogers, Ridgewood                                                 5:09.5

1993-Jenna Rogers, Ridgewood                                                 5:07.2

1992-Eileen Fitzgerald, Ridgewood                                            5:16.5

1991-Erin Peters, Hackensack                                                    5:23.8

1990-Melissa Wyka, Fair Lawn                                                  5:18.0

1989-Melissa Wyka, Fair Lawn                                                  5:26.9

1988-Jennifer Hughes, Ridgewood                                             5:06.2

1987-Jasmin Jones, Hackensack                                                 4:59.3

1986-Norine D’Arcy, Ridgewood                                                               5:18.4

1985-Margaret Scutro, Ridgewood                                             5:01.6

1984-Margaret Scutro, Ridgewood                                             5:09.6

1983-Margaret Scutro, Ridgewood                                             5:12.7

1982-Mary Ellen Mileski, Ridgewood                                         5:14.8

1981-Mary Ellen Mileski, Ridgewood                                         4:53.8 (1500)

1980-Mary Ellen Mileski, Ridgewood                                         4:45.3 (1500)

1979-Mary Ellen McGowan, Pascack Valley.                                              4:53.6 (1500)

1978-NEEDED

1977-Michelle Guido, Paramus Catholic                                     5:23.6

1976-Michelle Guido, Paramus Catholic                                     5:27.6

1975-Jean Chodnicki, Saddle Brook                                           5:50.4

1974-Nancy Reed, Ridgewood                                                   5:52.2

3200 METERS (Two mile until 1978)

2016-Sam Halvorsen, Ridgewood                                                               11:09.06

2015-Catherine Pagano, Northern Highlands                                10:56.70

2014-Catherine Pagano, Northern Highlands                                11:12.71

2013-Catherine Pagano, Ridgewood                                         10:39.88

2012-Catherine Pagano, Ridgewood                                           10:59.90

2011-Erin Thompson, IHA                                                        11:20.89

2010-Chelsea Gordon, Bergen Tech                                            11:48.85

2009-Sarah Pagano, IHA                                                           11:16.3

2008-Sarah Pagano, IHA                                                           10:51.4

2007-Erin McKenna, Ramapo                                                    11:10.3

2006-Kesley Ramsey, Ramapo                                                   11:17.0

2005-Kesley Ramsey, Ramapo                                                   11:19.0

2004-Lisa Sinkovitz, IHA                                                          11:27.3

2003-Shaneika Bernard, Hackensack                                          11:29.6

2002-Clair Nowakowski, Ridgewood                                          11:16.4

2001-Caitlin Smyth, Ridgewood                                                 11:12.9

2000-Beth Androski, Hackensack                                                               11:20.6

1999-Meg McDermott, Ridgewood                                             11:12.8

1998-Celeste Sedo, Ridgewood                                                  11:31.5

1997-Celeste Sedo, Ridgewood                                                  11:19.3

1996-Kourtney Gallo, IHA                                                        11:30.9

1995-Kourtney Gallo, IHA                                                        11:16.9

1994-Jenna Rogers, Ridgewood                                                10:40.3

1993-Jenna Rogers, Ridgewood                                                 10:58.8

1992-Kerry-Ann Codling, Hackensack                                        11:28.9

1991-Kerry-Ann Codling, Hackensack                                        11:40.6

1990-Melissa Wyka, Fair Lawn                                                  11:32.6

1989-Melissa Wyka, Fair Lawn                                                  11:45.9

1988-Jean Hughes, Ridgewood                                                  10:43.8

1987-Jasmin Jones, Hackensack                                              10:40.3

1986-Jasmin Jones, Hackensack                                                 10:49.6

1985-Margaret Scutro, Ridgewood                                             10:54.0

1984-Margaret Scutro, Ridgewood                                             10:57.7

1983-Patti Mileski, Ridgewood                                                  11:19.3

1982-Mary Ellen Mileski, Ridgewood                                         11:38.4

1981-Mary Ellen Mileski, Ridgewood                                         10:55.9 (3000)

1980-Chris MacDonnell, Westwood                                           10:21.4 (3000)

1979-Chris MacDonnell, Westwood                                           10:40.3 (3000)

1978-Michelle Guido, Paramus Catholic                                     11:21.2

1977-Kelly Neilan, Fort Lee                                                       12:05.5

1976-Megan Sexton, Paramus Catholic                                       11:57.6

1975-Kathy Reed, Ridgewood                                                    12:31.8

1974-Megan Sexton, Paramus Catholic                                       12:25.6

100 METER HIGH HURDLES (110 yards until 1978)

2016-Kerry Callaghan, Ridgewood                                             16.04

2015-Dana Lynch, Hackensack                                                  15.47

2014-Dana Lynch, Hackensack                                                  15.12

2013-Amanda Simms, Teaneck                                                  15.64

2012-Allison Tell, Demarest                                                      15.23

2011-Sarah DeVita, Ridgewood                                                 15.07

2010-Sarah DeVita, Ridgewood                                                 15.12

2009-Tiffany Evangelou, IHA                                                    15.86

2008-Mia Martinez, Ridgewood                                                 15.70

2007-Mia Martinez, Ridgewood                                                 15.0

2006-Lara-Jane Que, Ridgewood                                                15.1

2005-Michelle Smith, Teaneck                                                 13.8

2004-Michelle Smith, Teaneck                                                   14.1

2003-Michelle Smith, Teaneck                                                   15.5

2002-Julie Burrell, Hackensack                                                  16.5

2001-Roxanne McBean, Teaneck                                                15.6

2000-Roxanne McBean, Teaneck                                                16.4

1999-Bridgette Atkinson, Hackensack                                         15.6

1998-Michele Calabro, IHA                                                       16.5

1997-Marissa Jackson, Hackensack                                            15.1

1996-Marissa Jackson, Hackensack                                            15.1

1995-Julie Denisenko, Fair Lawn                                                15.3

1994-Kelly Ann LaPietra, Hackensack                                        16.4

1993-Renee Pavelski, Ridgewood                                                               15.5

1992-Veronica Davi, IHA                                                          15.1

1991-Veronica Davi, IHA                                                          15.4

1990-Veronica Davi, IHA                                                          15.7

1989-Trenace Mickens, Teaneck                                                16.0

1988-Sheryl VanderSchyff, Ridgewood                                      15.4

1987-Debbie McDonald, Teaneck                                                               15.6

1986-Shonna Clay, Teaneck                                                       16.9

1985-Danielle Hadnot, Teaneck                                                  15.4

1984-Allison Scarpa, Fair Lawn                                                 15.9

1983-Carolyn Ballan, Fair Lawn                                                 15.7

1982-Judy Palmer, Teaneck                                                       15.3

1981-Judy Palmer, Teaneck                                                       16.0

1980-NEEDED

1979-Laurie Carter, Hackensack                                                 15.0

1978-Dawn Donovan, Cliffside Park                                           15.6

1977-Taryn Carter, Hackensack                                                  15.1

1976-Taryn Carter, Hackensack                                                  15.7

1975-Joyce O’Rourke, Saddle Brook                                          15.8

1974-Susan John, Demarest                                                       16.7

400 METER INTERMEDIATE HURDLES

2016-Amanda Pook, Northern Highlands                                    64.75

2015-Hilary McElwain, Northern Highlands                                63.67

2014-Hilary McElwain, Northern Highlands                                64.35

2013-Madison Holleran, Northern Highlands                                               62.95

2012-Allison Tell, Demarest                                                     61.30

2011-Katelyn Ary, Demarest                                                      63.86

2010-Christine Spilka, Old Tappan                                             66.55

2009-Katelyn Ary, Demarest                                                      63.0

2008-Kate Michel, Ridgewood                                                   66.7

2007-Cristina Lw, Ridgewood                                                    63.9

2006-Alice Wisener, Ridgewood                                                64.9

2005-Michelle Smith, Teaneck                                                 61.3

2004-Michelle Smith, Teaneck                                                   62.8

2003-Chelsea Townes, Hackensack                                            68.3

2002-Julie Burrell, Hackensack                                                  68.4

2001-Ebony Ramos, Hackensack                                                65.7

2000-Ebony Ramos, Hackensack                                                67.5

1999-Amelia Hart, IHA                                                             68.0

1998-Meg McDermott, Ridgewood                                             67.1

1997-Marissa Jackson, Hackensack                                            64.5

1996-Marissa Jackson, Hackensack                                            64.7

1995-Marissa Jackson, Hackensack                                            67.2

1994-Natasha Bernard, Teaneck                                                 65.3

1993-Renee Pavelski, Ridgewood                                                               66.2

1992-Veronica Davi, IHA                                                          63.3

1991-Veronica Davi, IHA                                                          65.2

1990-Matilda Miranda, Teaneck                                                 67.4

1989-Jen Powell, Teaneck                                                         66.5

1988-Lynn Degelmann, Ridgewood                                            65.4

1987-Lynn Degelmann, Ridgewood                                            65.8

1986-Lynn Degelmann, Ridgewood                                            67.2

1985-Liz Ross, Ridgewood                                                        65.5

1984-Liz Ross, Ridgewood                                                        66.9

1983-Carolyn Ballan, Fair Lawn                                                 66.6

1982-Judy Palmer, Teaneck                                                       64.3

1981-Judy Palmer, Teaneck                                                       65.3

SHOT PUT (8 pound until 1979)

2016-Amarys Berry, Hackensack                                             45-11

2015-Amarys Berry, Hackensack                                                41-8 ½

2014-Nikolia Kanaris, Demarest                                                 40-3 ½

2013-Gabrielle Nutile, IHA                                                        34-6

2012-Jessica Reuveni, Paramus                                                  37-5 ¼

2011-Theresa Picciallo, IHA                                                      43-11 ¾

2010-Apresha Hampton, Teaneck                                                               42-7 ¼

2009-Apresha Hampton, Teaneck                                                               40-1 ½

2008-Olivia Wade, Paramus Catholic                                          39-9 ½

2007-Ashley Sims, Paramus Catholic                                          35-2 ¼

2006-Lara Sopelsa, IHA                                                            34-2 ¼

2005-Jamila Morrison, Hackensack                                            36-3 ½

2004-Andrea Cerbie, Old Tappan                                                38-0 ¼

2003-Sade Henry, Teaneck                                                        34-5

2002-Monique Mighty, Hackensack                                            35-9 ¾

2001-Monique Mighty, Hackensack                                            36-10

2000-Christina Schwehm, Ridgewood                                         34-2

1999-Wilma Cangieter, Hackensack                                           35-6 ½

1998-Kristen Malacrida, Paramus                                                               32-4 ¾

1997-Shayna Brown, Ridgewood                                                34-1 ¾

1996-Jessica Sokolik, Ridgewood                                                               32-2 ¼

1995-Jennille Logan, Teaneck                                                    33-10 ½

1994-Beth Crusius, Hackensack                                                 36-9

1993-Beth Crusius, Hackensack                                                 35-11 ½

1992-Kacey Bowen, Teaneck                                                     36-4

1991-Kacey Bowen, Teaneck                                                     34-11

1990-Tammy Jones, Teaneck                                                     33-10 ½

1989-Alfreda Eldridge, Ridgewood                                             34-2 ½

1988-Anne Wellington, Teaneck                                                34-10

1987-Alana O’Reilly, Hackensack                                              33-10 ½

1986-Anne Wellington, Teaneck                                                34-4

1985-Cardrienne McDonald, Hackensack                                    34-9

1984-Lisa Sicinski, Fair Lawn                                                    37-1 ½

1983-Pascale Barrau, Paramus Catholic                                       37-1 ¾

1982-Pascale Barrau, Paramus Catholic                                       37-0 ½

1981-Rose Desics, Fair Lawn                                                     33-8 ¾

1980-Yvonne Sheard, Demarest                                                 38-1

1979-Sarah Miles, Ridgewood                                                   38-4 ½

1978-Kim Schwickrath, Old Tappan                                           40-3

1977-Laura Matthews, Rutherford                                              38-6

1976-Laura Matthews, Rutherford                                              36-9

1975-Jen Barringer, Ridgewood                                                 34-8

1974-Chris Rufo, Fort Lee                                                         32-3

DISCUS

2016-Lexi Uzorau, Ridgewood                                                   115-0

2015-Amiynah Campbell, Teaneck                                          132-7

2014-Amiynah Campbell, Teaneck                                             109-0

2013-Ashley Rongo, Fair Lawn                                                  110-4

2012-Jessica Reuveni, Paramus                                                  117-9

2011-Theresa Picciallo, IHA                                                      125-6

2010-Hannah Mayer, Northern Highlands                                   112-7

2009-Shannon Sullivan, IHA                                                     109-1

2008-Allison Dench, Northern Highlands                                    101-2

2007-Taylor Shea, Northern Highlands                                       112-2

2006-Julia Cohan, Northern Highlands                                        101-6

2005-Delisa Riddick, Teaneck                                                    107-4

2004-Andrea Cerbie, Old Tappan                                                116-3

2003-Delisa Riddick, Teaneck                                                    104-1

2002-Monique Mighty, Hackensack                                            123-3

2001-Monique Mighty, Hackensack                                            122-9

2000-Monique Mighty, Hackensack                                            111-0

1999-Evana Santee, Hackensack                                                 111-9

1998-Michele Wilson, Ridgewood                                                              97-11

1997-Jessica Sokolik, Ridgewood                                                               120-10

1996-Jessica Sokolik, Ridgewood                                                               100-1

1995-Jennille Logan, Teaneck                                                    96-11

1994-Maxime Gentles, Hackensack                                            109-2

1993-Sue Hoffman, Holy Angels                                                106-7

1992-Beth Crusius, Hackensack                                                 104-3

1991-Tammy Jones, Teaneck                                                     116-8

1990-Tammy Jones, Teaneck                                                     115-1

1989-Jeanine Staniewicz, Fair Lawn                                           110-3

1988-Tammy Rayevich, Ridgewood                                           118-11

1987-Alana O’Reilly, Hackensack                                              111-3

1986-Anne Wellington, Teaneck                                                114-11

1985-Cardrienne McDonald, Hackensack                                    99-11

1984-Cardrienne McDonald, Hackensack                                    114-8

1983-Rose Desics, Fair Lawn                                                     111-10

1982-Laurie Brandt, Paramus Catholic                                        110-6

1981-Kim Tyler, Hackensack                                                     99-7

1980-Janice Welte, Ridgefield Park                                            108-2

1979-Linda Clayton, Demarest                                                   126-1

1978-Colette Kloetz, Ramsey                                                     119-8

1977-Kyra Threlfell, Demarest                                                   120-2

1976-Barbara Reimers, Becton                                                   97-0

1975-Karen Smith, Park Ridge                                                   124-3

1974-Karen Smith, Park Ridge                                                   108-8

JAVELIN

2016-Nicole Sacchinelli, Fair Lawn                                            124-7

2015-Nicole Sacchinelli, Fair Lawn                                            111-6

2014-Dannie Griffin, Paramus Catholic                                       112-5

2013-Jackie Reyneke, Northern Highlands                                  132-0

2012-Danielle Bach, Northern Highlands                                    120-5

2011-Jamie Klein, Paramus Catholic                                           135-1

2010-Hannah Mayer, Northern Highlands                                   141-11

2009-Shannon Sullivan, IHA                                                     132-11

2008-Shannon Sullivan, IHA                                                     129-1

2007-Jaclyn Wypler, Ridgewood                                                131-11

2006-Julia Cohan, Northern Highlands                                        118-9

2005-Audrey O’Donnell, IHA                                                    119-3

2004-Daina Pucurs, Demarest                                                  150-10

2003-Brynn Rosser, IHA                                                           121-1

2002-Jen Hodges, IHA                                                              113-1

2001-Jen Hodges, IHA                                                              109-5

2000-Jessica Gregg, Ridgewood                                                 91-10

1999-Gwen Scanel, Hackensack                                                 116-6

1998-Kashima George, Teaneck                                                 93-6

1997-Karen Cassetta, Hackensack                                                              89-9

1996-June Paulsen, Hackensack                                                 100-9

1995-Leanne Fallicaro, Fair Lawn                                                              91-5

1994-Maxime Gentles, Hackensack                                            86-8

1993-Tina Gennat, Fair Lawn                                                     109-3

1992-Tina Gennat, Fair Lawn                                                     105-0

1991-Jen Pfaff, Hackensack                                                       107-0

1990-Amy Titus, Ridgewood                                                     107-1

1989-Amy Titus, Ridgewood                                                     103-8

1988-Tammy Rayevich, Ridgewood                                           100-7

1987-Deanie Barth, Ridgewood                                                  102-4

1986-Lisa Barclay, Fair Lawn                                                    105-3

1985-Marci Capitani, Ridgewood                                                101-4

1984-Marci Capitani, Ridgewood                                                101-10

1983-Stephanie DeCarlo, Paramus                                              100-10

1982-Mary Ellen Mileski, Ridgewood                                         94-10

1981-Claudia O’Rourke, Ridgewood                                          94-5

1980-Carolyn Grissoni, Westwood                                             112-5

1979-Betty Morrison, Dumont                                                    108-5

1978-Sue Bennett, Dumont                                                        118-3

1977-Ann Revechio, Cliffside Park                                             98-9

1976-Pam Young, Fort Lee                                                        96-5

HIGH JUMP

2016-Jazzin Clark, Old Tappan                                                  5-1

2015-Amber Redmond, Hackensack                                           5-2

2014-Taryn DeLeon, Old Tappan                                            5-6

2013-Taryn DeLeon, Old Tappan                                                5-2

2012-Haley Hirsch, Demarest                                                    5-0

2011-Sarah DeVita, Ridgewood                                                 5-2

2010-Khyla Bailey, Paramus Catholic                                         5-4

2009-Haley Roche, Ridgewood                                                  5-0

2008-Tracy Eisser, Fair Lawn                                                    5-0

2007-Christine Fischer, IHA                                                      5-0

2006-Tyler Teaton, IHA                                                            5-5

2005-Chelsea Townes, Hackensack                                            5-4

2004-Chelsea Townes, Hackensack                                            5-2

2003-Corinne Hyslop, Ridgewood                                                              4-10

2002-Lynsey Boggess, IHA                                                       5-0

2001-Corinne Hyslop, Ridgewood                                                              5-2

2000-Dara Jemmott, Teaneck                                                     5-0

1999-Bridgette Atkinson, Hackensack                                         5-2

1998-Bridgette Atkinson, Hackensack                                         5-0

1997-Bridgette Atkinson, Hackensack                                         5-0

1996-Delcita Russell, Hackensack                                              5-4

1995-Julie Denisenko, Fair Lawn                                                5-4

1994-Julie Denisenko, Fair Lawn                                                5-4

1993-Renee Pavelski, Ridgewood                                                               5-2

1992-Renee Pavelski, Ridgewood                                                               5-2

1991-Lawanda Shepherd, Teaneck                                              5-0

1990-Orna Ben-Or, Fair Lawn                                                    4-10

1989-Melinda Hyer, Fair Lawn                                                  4-10

1988-Sheryl VanderSchyff, Ridgewood                                      5-0

1987-Lauren Singleton, Teaneck                                                5-2

1986-Lauren Singleton, Teaneck                                              5-4

1985-Lauren Singleton, Teaneck                                                5-0

1984-Lauren Singleton, Teaneck                                                4-10

1983-Kathy Granata, Ridgewood                                                5-1

1982-Kathy Granata, Ridgewood                                                5-0

1981-Lauren McManus, Teaneck                                                5-2

1980-Lauren McManus, Teaneck                                                5-0

1979-NEEDED

1978-Leslie Woytowicz, Fort Lee                                                               5-4

1977-Sharon Gervasoni, Teaneck                                                5-1

1976-Becky Deetz, Ridgewood                                                  5-5

1975-Becky Deetz, Ridgewood                                                  5-4

1974-Renee Duflon, Ridgewood                                                 4-10

LONG JUMP

2016-Hana Shapiro, Pascack Valley                                            16-9 ¾

2015-Alexis Trott, Paramus Catholic                                           17-2 ½

2014-Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic                                 18-4 ¼

2013-Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic                             18-7 ¾

2012-Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic                                 17-11 ¼

2011-Gina Carlino, IHA                                                            17-7

2010-Shaena Wizzard, Teaneck                                                  17-2 ¼

2009-Danna Wasserman, Demarest                                             17-10 ¼

2008-Rae Corbo, Paramus Catholic                                            16-4 ¾

2007-Brooke Bogart, Ridgewood                                                17-7

2006-Shenise Halsey, Old Tappan                                                              18-0

2005-Brie-Ann Forhecz, Northern Highlands                                               16-11 ½

2004-Consandria Walker, Hackensack                                        17-11

2003-Christine Jones, Teaneck                                                   16-1 ½

2002-Caitlyn Fiocchi, Ridgewood                                                               16-6 ½

2001-Alisa Vetter, Ridgewood                                                   16-9

2000-Alisa Vetter, Ridgewood                                                   16-4

1999-Helena LaMothe, Ridgewood                                             16-7

1998-Devon Hudson, Hackensack                                                              16-7 ¼

1997-Bridgette Atkinson, Hackensack                                         15-10 ¼

1996-Deirdre Hayes, Hackensack                                                15-5

1995-Tonia Clarke, Ridgewood                                                  16-4

1994-Aisha Barber, Teaneck                                                      16-10

1993-Shannon McGarrigle, Ridgewood                                       16-7

1992-Teri Martin, Hackensack                                                   16-5 ¼

1991-Tammy Jones, Teaneck                                                     17-8 ½

1990-Teri Martin, Hackensack                                                   15-7

1989-Jen McDermott, Ridgewood                                                              18-0

1988-Jen McDermott, Ridgewood                                                              17-3 ¾

1987-Jen McDermott, Ridgewood                                                              16-6

1986-Jen McDermott, Ridgewood                                                              15-10

1985-Sonia Daniels, Hackensack                                                15-3 ¾

1984-Chris Withers, Teaneck                                                     16-3 ½

1983-Lauren Clarke, Paramus Catholic                                       16-6 ½

1982-Beverly Terry, Hackensack                                                17-0 ¼

1981-Caroline Morris, Hackensack                                             17-9

1980-Karen Gaines, Teaneck                                                     17-5

1979-Caroline Morris, Hackensack                                             17-3 ¼

1978-Carolyn Moore, Indian Hills                                                              16-9

1977-Cindy Mayo, Rutherford                                                   16-7

1976-Becky Deetz, Ridgewood                                                  17-5

1975-Becky Deetz, Ridgewood                                                  16-5

1974-Venessa Hugley, Glen Rock                                                              16-9 ¾

TRIPLE JUMP

2016-Hana Shapiro, Pascack Valley                                            35-0 ½

2015-Rosemary Menyhart, Paramus Catholic                                               36-8 ¼

2014-Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic                                 39-3 ¾

2013-Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic                                 38-0 ¾

2012-Ana Atkinson, Teaneck                                                     37-1

2011-Ana Atkinson, Teaneck                                                     35-5 ½

2010-Rae Corbo, Paramus Catholic                                            38-4

2009-Rae Corbo, Paramus Catholic                                            37-0 ¼

2008-Rae Corbo, Paramus Catholic                                            36-3 ¾

2007-Rae Corbo, Paramus Catholic                                            36-2

2006-Consandria Walker, Hackensack                                        37-11 ¾

2005-Shenise Halsey, Old Tappan                                                              36-5 ½

2004-Consandria Walker, Hackensack                                        38-8

2003-Trish McGowan, Ridgewood                                             36-1

2002-Trish McGowan, Ridgewood                                             35-1 ¼

2001-Trish McGowan, Ridgewood                                             36-0 ½

2000-Dara Jemmott, Teaneck                                                     32-10 ¼

1999-Nicole Brown, Teaneck                                                     35-3

1998-Devon Hudson, Hackensack                                                              36-2

1997-Marissa Jackson, Hackensack                                            33-11 ½

1996-Jen Alampi, IHA                                                              34-5

1995-Vanessa McDermott, Ridgewood                                       35-0 ¾

1994-Aisha Barber, Teaneck                                                      35-3

1993-Dana Riley, Teaneck                                                         33-4 ½

1992-Teri Martin, Hackensack                                                   34-5

1991-Teri Martin, Hackensack                                                   35-9 ¾

1990-Lawanda Thomas, Hackensack                                          32-4 ¼

1989-Jen McDermott, Ridgewood                                            39-8

1988-Jen McDermott, Ridgewood                                                              37-4 ½

1987-Pam Birchett, Teaneck                                                      35-5 ¾

1986-Pam Birchett, Teaneck                                                      35-5 ½

1985-Pam Birchett, Teaneck                                                      33-3 ¾

1984-Chris Withers, Teaneck                                                     35-5 ¼

1983-Kathy Granata, Ridgewood                                                36-3 ½

1982-Beverly Terry, Hackensack                                                34-9 ½

1981-Caroline Morris, Hackensack                                             33-6 ¾

1980-Karen Gaines, Teaneck                                                     36-6

1979-Pat York, Englewood                                                        33-10

1978-Deecy Porro, Ridgewood                                                   34-11 ½

1977-Deecy Porro, Ridgewood                                                   33-5 ½

1976-Becky Deetz, Ridgewood                                                  35-2 ½

 

POLE VAULT

2016-Melissa Purcell, Pascack Valley                                       11-6

2015-Lauren Bilali, Old Tappan                                                 10-6

2014-Lauren Bilali, Old Tappan                                                 10-0

2013-Mimi DeVita, Ridgewood                                                  11-0

2012-Mimi DeVita, Ridgewood                                                  10-0

2011-Kayla Polcari, Ridgewood                                                11-6

2010-Kayla Polcari, Ridgewood                                                11-6

2009-Chelsea Hartigan, Ramapo                                                 10-8

2008-Annie Polcari, Ridgewood                                                 10-6

2007-Annie Polcari, Ridgewood                                                 10-6

2006-Cassie Wong, Ridgewood                                                  10-0

2005-Cassie Wong, Ridgewood                                                  10-6

2004-Kerri Norton, Ridgewood                                                  9-0

2003-Evann Borgmann, Ridgewood                                            9-0

2002-Courtney O’Neill, Ridgewood                                            8-0

400 METER RELAY (440 yards until 1978)

2016-Northern Highlands                                                        48.73

2015-Paramus Catholic                                                              50.03

1981-Teaneck                                                                           51.7

1980-Teaneck                                                                           51.0

1979-Teaneck                                                                           50.6

1978-NEEDED

1977-Demarest                                                                         51.9

1976-Teaneck                                                                           52.3

1975-Englewood                                                                       53.0

1974-Glen Rock                                                                       54.4

1600 METER RELAY (One mile until 1978)

2016-Northern Highlands                                                          4:00.49

2015-Northern Highlands                                                        3:56.93

2014-Pascack Valley                                                                 4:04.57

2013-Northern Highlands                                                          3:57.72

2012-Teaneck                                                                           3:59.34

2011-Tenafly                                                                            4:03.02

2010-Ridgewood                                                                      4:00.61

2009-Immaculate Heart Academy                                                               4:01.1

2008-Immaculate Heart Academy                                                               4:01.8

2007-Ridgewood                                                                      4:02.6

2006-Teaneck                                                                           3:58.9

2005-Teaneck                                                                           4:00.7

2004-Teaneck                                                                           4:00.0

2003-Teaneck                                                                           4:10.0

2002-Immaculate Heart Academy                                                               4:12.8

2001-Ridgewood                                                                      4:05.0

2000-Ridgewood                                                                      4:12.1

1999-Ridgewood                                                                      4:08.9

1998-Teaneck                                                                           4:07.1

1997-Teaneck                                                                           4:05.7

1996-Teaneck                                                                           4:02.2

1995-Teaneck                                                                           4:06.9

1994-Hackensack                                                                      4:06.1

1993-Teaneck                                                                           4:04.1

1992-Teaneck                                                                           4:14.1

1991-Teaneck                                                                           4:08.5

1990-Teaneck                                                                           4:12.3

1989-Teaneck                                                                           4:04.8

1988-Ridgewood                                                                      4:02.2

1987-Ridgewood                                                                      4:03.9

1986-Ridgewood                                                                      4:08.9

1985-Ridgewood                                                                      4:07.4

1984-Teaneck                                                                           4:05.0

1983-Ridgewood                                                                      4:05.0

1982-Teaneck                                                                           4:07.5

1981-Teaneck                                                                           4:03.0

1980-Westwood                                                                        4:06.1

1979-Teaneck                                                                           4:05.8

1978-NEEDED

1977-Ramsey                                                                           4:08.4

1976-Cliffside Park                                                                   4:11.8

1975-Ridgewood                                                                      4:15.0

1974-Ridgewood                                                                      4:23.9

3200 METER RELAY

2016-Ridgewood                                                                      9:38.31

2015-Northern Highlands                                                        9:32.00

 

GIRLS GROUP B (Group 3 1981-2003)

Top Three Teams

2016-River Dell 161 ½, Demarest 145 ½, Ramapo 91

2015-Demarest 135, River Dell 130, Ramapo 88

2014-Ramapo 113, Holy Angels 101, River Dell 81

2013-Ramapo 112 ½, Holy Angels 98 ½, River Dell 72

2012-Ramapo 87 ½, Holy Angels 82 ½, Mahwah 78

2011-Holy Angels 126, Mahwah 75 ½, Garfield 64

2010-Mahwah 78, Demarest 77, Holy Angels 72

2009-Mahwah 121 ½, Ramsey 76, Holy Angels 70 ½

2008-Indian Hills 109, Ramsey 104, Mahwah 85

2007-Indian Hills 112, Holy Angels 92.41, River Dell 91 ¾

2006-Indian Hills 117, River Dell 111, Demarest 107

2005-Indian Hills 141 ½, Ramsey 75, Demarest 56

2004-Indian Hills 95, Ramsey 81, Northern Highlands 78 ¾

2003-Demarest 94, Tenafly 87 1/3, Old Tappan 82

2002-Demarest 133 ½, Old Tappan 55, Tenafly 50

2001-Demarest 82 ½, Old Tappan 76, Paramus Catholic 61 ½

2000-Pascack Valley 98, Demarest 62, Old Tappan 55

1999-Cliffside Park 90, NV/Demarest 71 ½, NV/Old Tappan 45

1998-Demarest 107, Pascack Valley 58, Garfield 47 ½

1997-Demarest 72, Fort Lee 47, Bergenfield/River Dell 43

1996-Demarest 99, Fort Lee 51, River Dell 49

1995-Ramsey 98, Demarest 79, Fort Lee 43

1994-Ramsey 132 ½, Demarest 61, Garfield 41

1993-Ramsey 109, Old Tappan 60, Queen of Peace 54

1992-Pascack Valley 93, Old Tappan 71, Bergenfield 43

1991-Old Tappan 42, Pascack Valley 29, Ramsey 25

1990-Pascack Valley 53, Dumont 37, Old Tappan 35 ½

1989-Westwood 36 ½, Pascack Valley 30 ½, Tenafly 28

1988-Paramus 34, Northern Highlands 30, Bergenfield 28

1987-Pascack Valley 49, Bergenfield 38, Ramapo 32

1986-Indian Hills 49, Ramapo 46, Pascack Valley 36

1985-Indian Hills 52, Old Tappan 41, Ramapo 31

1984-Old Tappan 44, Pascack Valley 42, Bergenfield 40

1983-Westwood 50, Old Tappan 41.33, Dumont 32.67

1982-Westwood 45 ½, Pascack Valley 37, Englewood/Old Tappan 36

1981-Westwood 67, Englewood 50, Pascack Valley 32 ½

100 METERS

2016-Grace Cepeda, River Dell                                                  13.09

2015-Lauren Brzozowski, Ramapo                                             12.77

2014-Lauren Brzozowski, Ramapo                                             12.74

2013-Claire Scavone, Ramapo                                                   12.77

2012-Janieanne Palmer, Englewood                                            13.05

2011-Kim Nagotko, Mahwah                                                     12.70

2010-Kim Nagotko, Mahwah                                                     12.72

2009-Kristen Brown, Englewood                                                12.94

2008-Megan Gadaleta, Demarest                                                12.78

2007-Rebecca Coffman, Indian Hills                                        12.4

2006-Alyssa Maier, River Dell                                                   12.9

2005-Rebecca Coffman, Indian Hills                                           12.5

2004-Nadine Jaber, Indian Hills                                               12.4

2003-Jessica Perkel, Old Tappan                                                12.7

2002-Latasha Jackson, Garfield                                                  12.7

2001-Alana Casner, Tenafly                                                       12.7

2000-Keeko Harris, Holy Angels                                                13.3

1999-Jackie Babbini, Cliffside Park                                            12.8

1998-Natasha D’Souza, Bergenfield                                           12.7

1997-Natasha D’Souza, Bergenfield                                           13.1

1996-Mary O’Neil, River Dell                                                    12.6

1995-Mary O’Neil, River Dell                                                  12.4

1994-Kristen Riehl, Ramapo                                                      12.8

1993-Denita Allen, Cliffside Park                                                               13.3

1992-Erika Albies, Pascack Valley                                             13.1

1991-Arva Franke, Old Tappan                                                  12.9

1990-Pam Buchwald, Tenafly                                                    13.4

1989-Gily Dishon, Tenafly                                                        12.6

1988-Sara Pieri, Ramapo                                                         12.4

1987-Sara Pieri, Ramapo                                                           12.5

1986-Sara Pieri, Ramapo                                                           12.5

1985-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         12.8

1984-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         13.0

1983-Lisa Alexander, Englewood                                             12.4

1982-Stacia Palahnuk, Old Tappan                                             12.7

1981-Lori Soley, Westwood                                                       12.6

200 METERS

2016-Lexi Del Gizzo, Tenafly                                                    26.20

2015-Lauren Brzozowski, Ramapo                                             25.50

2014-Lauren Brzozowski, Ramapo                                             25.81

2013-Claire Scavone, Ramapo                                                   25.82

2012-Janieanne Palmer, Englewood                                            26.31

2011-Kim Nagotko, Mahwah                                                   25.40

2010-Kim Nagotko, Mahwah                                                     26.20

2009-Toni Gatchalian, Tenafly                                                   26.1

2008-Rebecca Coffman, Indian Hills                                           25.6

2007-Katie Landrigan, Holy Angels                                            26.0

2006-Toni Gatchalian, Tenafly                                                   27.1

2005-Rebecca Coffman, Indian Hills                                           26.3

2004-Janine Davis, Queen of Peace                                            25.7

2003-Jessica Perkel, Old Tappan                                                26.7

2002-Tarashon Broomes, Paramus Catholic                                 25.6

2001-Tarashon Broomes, Paramus Catholic                                 26.7

2000-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              26.4

1999-Nicole Parkinson, Bergen Tech                                          26.0

1998-Natasha D’Souza, Bergenfield                                           26.7

1997-Janna Kohout, River Dell                                                  26.3

1996-Mary O’Neil, River Dell                                                    25.9

1995-Mary O’Neil, River Dell                                                    25.7

1994-Marcia Bhagwandin, Ramsey                                             26.4

1993-Jean Readie, Queen of Peace                                              26.0

1992-Jen Metz, Pascack Valley                                                  25.9

1991-Jen Metz, Pascack Valley                                                  25.9

1990-Arva Franke, Old Tappan                                                  26.5

1989-Gily Dishon, Tenafly                                                        25.8

1988-Sara Pieri, Ramapo                                                           26.0

1987-Sara Pieri, Ramapo                                                           25.7

1986-Sara Pieri, Ramapo                                                           26.7

1985-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         26.4

1984-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         27.4

1983-Lisa Alexander, Englewood                                                               25.6

1982-Stacia Palahnuk, Old Tappan                                             26.3

1981-Lori Soley, Westwood                                                       26.0

400 METERS

2016-Lexi DelGizzo, Tenafly                                                     57.03

2015-Lauren Brzozowski, Ramapo                                             57.47

2014-Lauren Brzozowski, Ramapo                                             58.25

2013-Deanna DiLandro, Ramapo                                                58.38

2012-Deanna DiLandro, Ramapo                                                58.24

2011-Deanna DiLandro, Ramapo                                                57.79

2010-Kathleen Johnston, Indian Hills                                          58.46

2009-Toni Gatchalian, Tenafly                                                   60.2

2008-Toni Gatchalian, Tenafly                                                   59.1

2007-Katie Landrigan, Holy Angels                                            62.0

2006-Santashia Barr, River Dell                                                 61.0

2005-Alex Sharry, Ramsey                                                        60.2

2004-Janine Davis, Queen of Peace                                          55.7

2003-Alison Weinberg, Tenafly                                                  59.9

2002-Anika Ackerman, River Dell                                              60.3

2001-Caitlin Sherry, River Dell                                                  58.4

2000-Christine Siebold, Demarest                                                               60.8

1999-Jackie Babbini, Cliffside Park                                            59.5

1998-Jen O’Brien, Pascack Valley                                              60.1

1997-Krista Saunders, Fort Lee                                                  60.5

1996-Krista Saunders, Fort Lee                                                  59.7

1995-Marcia Bhagwandin, Ramsey                                             60.2

1994-Jean Readie, Queen of Peace                                              59.7

1993-Jean Readie, Queen of Peace                                              60.1

1992-Jen Metz, Pascack Valley                                                  57.9

1991-Jen Metz, Pascack Valley                                                  58.0

1990-Jen Metz, Pascack Valley                                                  58.2

1989-Jen Metz, Pascack Valley                                                  59.9

1988-Sharlene Millwood, Englewood                                         60.2

1987-Sharlene Millwood, Englewood                                         58.8

1986-Sharlene Millwood, Englewood                                         60.1

1985-Aileen Trendler, Old Tappan                                             61.2

1984-Aileen Trendler, Old Tappan                                             60.2

1983-Tisa Stubbs, Englewood                                                    60.0

1982-Marie McVeigh, Demarest                                                 58.9

1981-Marie McVeigh, Demarest                                                 58.9

800 METERS

2016-Lexi DelGizzo, Tenafly                                                     2:17.20

2015-Christina Welzer, Demarest                                                2:19.61

2014-Deanna DiLandro, Ramapo                                                2:18.09

2013-Christina Welzer, Demarest                                                2:17.50

2012-Deanna DiLandro, Ramapo                                                2:16.83

2011-Deanna DiLandro, Ramapo                                                2:19.50

2010-Diane Bain, Ramsey                                                         2:21.72

2009-Diane Bain, Ramsey                                                         2:18.3

2008-Diane Bain, Ramsey                                                         2:24.6

2007-Ari Ackerman, River Dell                                                  2:22.8

2006-Bry Bonavita, River Dell                                                   2:21.2

2005-Cheyenne Ogletree, Garfield                                           2:13.9

2004-Janine Davis, Queen of Peace                                            2:14.7

2003-Julia Emanuel, Tenafly                                                      2:19.8

2002-Julia Emanuel, Tenafly                                                      2:20.9

2001-Dianna Russini, Old Tappan                                              2:23.0

2000-Laura Hemmert, Northern Highlands                                  2:26.0

1999-Julie Clifford, Holy Angels                                                2:20.8

1998-Julie Clifford, Holy Angels                                                2:20.7

1997-Julie Clifford, Holy Angels                                                2:19.3

1996-Caitlin Wittreich, Tenafly                                                  2:17.9

1995-Caitlin Wittreich, Tenafly                                                  2:18.0

1994-Jean Readie, Queen of Peace                                              2:18.5

1993-Jean Readie, Queen of Peace                                              2:15.2

1992-Jen Metz, Pascack Valley                                                  2:19.6

1991-Jen Metz, Pascack Valley                                                  2:21.0

1990-Jen Metz, Pascack Valley                                                  2:18.4

1989-Kim Reid, Pascack Valley                                                 2:25.0

1988-Vickee Foy, Paramus                                                        2:21.7

1987-Chris Lally, Pascack Valley                                                2:24.0

1986-Chris Lally, Pascack Valley                                                2:24.1

1985-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         2:17.0

1984-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         2:16.2

1983-Maria Nordberg, Bergenfield                                             2:20.7

1982-Maria Nordberg, Bergenfield                                             2:20.5

1981-Pattie McCluskey, Dumont                                                2:21.4

1600 METERS

2016-Shannon Goria, River Dell                                                 5:10.59

2015-Julia Guerra, Indian Hills                                                   5:02.72

2014-Julia Guerra, Indian Hills                                                4:58.86

2013-Julia Guerra, Indian Hills                                                   5:00.44

2012-Lisa Zimmer, Ramapo                                                       5:01.74

2011-Maureen Crimmins, Holy Angels                                       5:19.60

2010-Alex Clinton, Ramsey                                                       5:08.85

2009-Kaleigh Kenny, Holy Angels                                             5:19.0

2008-Stephanie Gibney, Holy Angels                                          5:22.9

2007-Bry Bonavita, River Dell                                                   5:23.2

2006-Andrea Rothschild, Demarest                                             5:22.2

2005-Cheyenne Ogletree, Garfield                                              5:09.5

2004-Meggie Sullivan, Tenafly                                                  5:23.5

2003-Julia Emanuel, Tenafly                                                      5:03.5

2002-Julia Emanuel, Tenafly                                                      5:22.5

2001-Dianna Russini, Old Tappan                                              5:14.0

2000-Briana Bayersdorfer, River Dell                                         5:25.5

1999-Fredyla Urena, Cliffside Park                                             5:29.6

1998-Meghan O’Toole, Garfield                                                 5:23.9

1997-Julie Clifford, Holy Angels                                                5:20.5

1996-Kate Cosgriff, Tenafly                                                      5:24.2

1995-Dana Satir, Ramsey                                                          5:16.1

1994-Dana Satir, Ramsey                                                          5:23.2

1993-Allison Pojanowski, Ramsey                                              5:28.7

1992-Klara Zdenkova, Northern Highlands                                  5:26.0

1991-Christina Asquith, Ramsey                                                5:21.7

1990-Kathy McAuliffe, Dumont                                                 5:22.4

1989-Vickee Foy, Paramus                                                        5:21.4

1988-Amy Kempf, Paramus                                                       5:06.7

1987-Alicia St. John, Ramapo                                                    5:17.6

1986-Amy Kempf, Paramus                                                       5:19.4

1985-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         5:22.7

1984-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         5:19.5

1983-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         5:15.7

1982-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         5:16.5

1981-Mary Ellen McGowan, Pascack Valley.                                              4:49.2 (1500)

3200 METERS

2016-Shannon Goria, River Dell                                                 11:09.73

2015-Mary Watters, Holy Angels                                                11:19.05

2014-Lydon Kersting, Holy Angels                                            11:07.09

2013-Julia Guerra, Indian Hills                                                   10:55.87

2012-Ashley Strysko, Holy Angels                                             11:36.10

2011-Maureen Crimmins, Holy Angels                                       11:49.74

2010-Alex Clinton, Ramsey                                                       11:19.34

2009-Alex Clinton, Ramsey                                                       11:29.5

2008-Alex Clinton, Ramsey                                                       11:34.4

2007-Mary Kaye Duff, Holy Angels                                           11:36.7

2006-Andrea Rothschild, Demarest                                             11:23.2

2005-Meggie Sullivan, Tenafly                                                  11:24.3

2004-Meggie Sullivan, Tenafly                                                  11:37.8

2003-Julia Emanuel, Tenafly                                                      11:12.0

2002-Julia Emanuel, Tenafly                                                      11:28.4

2001-Dianna Russini, Old Tappan                                              11:28.7

2000-Stephanie Davis, Old Tappan                                             11:32.1

1999-Fredyla Urena, Cliffside Park                                             11:58.7

1998-Meghan O’Toole, Garfield                                                 11:57.0

1997-Meghan O’Toole, Garfield                                                 11:44.3

1996-Karen Petouvis, Paramus                                                   11:50.8

1995-Dana Satir, Ramsey                                                          11:24.4

1994-Dana Satir, Ramsey                                                          11:43.2

1993-Cris Capelan, Cliffside Park                                                               11:59.2

1992-Breda McGowan, Bergenfield                                            11:26.7

1991-Nicole Lavezzi, Paramus                                                   11:58.6

1990-Kathy McAuliffe, Dumont                                                 11:32.6

1989-Kathy McAuliffe, Dumont                                                 12:03.4

1988-Amy Kempf, Paramus                                                     10:51.1

1987-Alicia St. John, Ramapo                                                    11:31.1

1986-Amy Kempf, Paramus                                                       11:42.3

1985-Ann McVeigh, Demarest                                                   11:28.9

1984-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         11:35.2

1983-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         11:32.0

1982-Barbara Gradley, Westwood                                              11:23.2

1981-Pattie McCluskey, Dumont                                                10:46.8 (3000)

100 METER HIGH HURDLES

2016-Lauren Stern, Mahwah                                                      15.49

2015-Ebony Forbes, River Dell                                                  15.00

2014-Olivia Pandolfo, Tenafly                                                   15.45

2013-Christina Welzer, Demarest                                                15.63

2012-Breonah Toon, Garfield                                                     15.74

2011-Gena Pickett, Mahwah                                                      16.05

2010-Stephanie Carnevale, River Dell                                         15.43

2009-Kirsten Bowens, Mahwah                                                  15.57

2008-Rachel Watkins, Indian Hills                                              16.17

2007-Rachel Watkins, Indian Hills                                              15.9

2006-Whitney Awaru, Fort Lee                                                  15.4

2005-Shanelle Cross, Garfield                                                    16.0

2004-Brie-Ann Forhecz, Northern Highlands                                               15.4

2003-Michelle Ribustello, Pascack Valley                                   15.9

2002-Lauren Fass, Demarest                                                      16.5

2001-Carlin Ponce de Leon, Demarest                                        15.9

2000-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              15.3

1999-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              15.1

1998-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              15.2

1997-Kerry Frazer, Demarest                                                     16.0

1996-Melene Thomas, Garfield                                                  14.7

1995-Melene Thomas, Garfield                                                  14.9

1994-Melene Thomas, Garfield                                                  15.6

1993-Jessica Jenco, Indian Hills                                                 15.6

1992-Barbara Lalevee, Pascack Valley                                        16.1

1991-Tara Cassidy, Ramapo                                                      15.4

1990-Lori Rogoff, Pascack Valley                                                              15.7

1989-Allison Orsi, Indian Hills                                                   16.0

1988-Beth Mayland, Northern Highlands                                    15.6

1987-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         15.4

1986-Kim Baumbach, Pascack Valley                                      14.5

1985-Joy Pelka, Indian Hills                                                      15.7

1984-Joan Moellenbeck, Ramapo                                                16.2

1983-Eileen O’Connor, Dumont                                                 15.4

1982-Mary Samori, Cliffside Park                                                              15.6

1981-Renee Carter, Englewood                                                  15.2

400 METER INTERMEDIATE HURDLES

2016-Christine Woods, River Dell                                                              65.04

2015-Noreen Byrne, River Dell                                                  63.46

2014-Noreen Byrne, River Dell                                                  64.74

2013-Christina Welzer, Demarest                                                63.79

2012-Paige Fernandez, River Dell                                                              65.37

2011-Kelsey Burnett, Holy Angels                                             64.13

2010-Diane Bain, Ramsey                                                         64.32

2009-Diane Bain, Ramsey                                                         65.1

2008-Alex Rosenberger, Ramsey                                                66.5

2007-Bry Bonavita, River Dell                                                   64.9

2006-Kelly Berkanish, River Dell                                                               65.2

2005-Alex Rosenberger, Ramsey                                                64.5

2004-Lisa Tarulli, Ramsey                                                         66.7

2003-Alison Weinberg, Tenafly                                                  66.6

2002-Lisa Corey, Demarest                                                        65.8

2001-Caitlin Sherry, River Dell                                                  64.2

2000-Christine Siebold, Demarest                                                               66.0

1999-Jackie Babbini, Cliffside Park                                            64.5

1998-Christine Siebold, Demarest                                                               65.7

1997-Janna Kohout, River Dell                                                  64.5

1996-Caitlin Wittreich, Tenafly                                                  64.9

1995-Caitlin Wittreich, Tenafly                                                  65.7

1994-Elisa Quakenbush, Ramsey                                                67.6

1993-Sarah Summa, Ramsey                                                      68.3

1992-Heather Parrish, Old Tappan                                              66.4

1991-Heather Parrish, Old Tappan                                              65.4

1990-Michelle Grube, Bergenfield                                              68.4

1989-Lora Matteis, Cliffside Park                                                               65.8

1988-Lora Matteis, Cliffside Park                                                               66.8

1987-Kim Baumbach, Pascack Valley                                      62.1

1986-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         63.3

1985-Kathy Kelly, Old Tappan                                                   66.6

1984-Melissa Harris, Old Tappan                                                66.7

1983-Joan Moellenbeck, Ramapo                                                65.5

1982-Mary Samori, Cliffside Park                                                              66.0

1981-Kim Cathermann, Westwood                                             66.6

SHOT PUT

2016-Nikolia Kanaris, Demarest                                                 40-7

2015-Nikolia Kanaris, Demarest                                                 41-2 ½

2014-Mackenzie Merkel, Holy Angels                                        33-9 ¼

2013-Lisa Sesink-Clee, Holy Angels                                           39-2 ½

2012-Alysha Menezies, Garfield                                                 35-9

2011-Jill Hudson, River Dell                                                      35-6 ¼

2010-Kathrun Hirsch, Demarest                                                 42-10 ½

2009-Aretah Ettarh, Fort Lee                                                      35-5 ½

2008-Aretah Ettarh, Fort Lee                                                      37-4 ½

2007-Christina Bonkalski, Demarest                                           37-0

2006-Tanya Elshahawi, Indian Hills                                            40-8 ¼

2005-Jessy Steinbeigle, Indian Hills                                            34-3 ¾

2004-Jennifer Meneghin, Lodi                                                    34-0

2003-Kelly Fazekas, Demarest                                                 44-6

2002-Jessica Fazekas, Demarest                                                 42-6

2001-Kelly Fazekas, Demarest                                                   41-1 ¾

2000-Jessica Fazekas, Demarest                                                 39-0 ½

1999-Jenn Flinchum, Demarest                                                  42-0

1998-Jenn Flinchum, Demarest                                                  36-2 ¼

1997-Jenn Flinchum, Demarest                                                  36-8 ¼

1996-Kerry Frazer, Demarest                                                     33-11

1995-Tarah Davis, Demarest                                                      38-3

1994-Jen Dougherty, Ramsey                                                     36-9 ½

1993-Jen Dougherty, Ramsey                                                     35-7

1992-Shannon Doyle, Tenafly                                                    35-1

1991-Sherilee Mix, Pascack Valley                                             35-2

1990-Sue Maruska, Pascack Valley                                            33-3 ½

1989-Lisa Mahle, Westwood                                                      33-8

1988-Jennifer Beyea, Bergenfield                                                               35-9 ¼

1987-Kerry McIntyre, Bergenfield                                                              35-3

1986-Jen Siegfried, Ramapo                                                      38-5 ½

1985-Jen Siegfried, Ramapo                                                      37-3 ¾

1984-Lisette Zachgo, Pascack Valley                                          40-9 ½

1983-Regina Weinpahl, Westwood                                             42-4

1982-Regina Weinpahl, Westwood                                             37-8

1981-Regina Weinpahl, Westwood                                             37-3 ½

DISCUS

2016-Sarah Ahmed, Demarest                                                    126-7

2015-Sarah Cervone, Demarest                                                  122-1

2014-Quastajua Valdez, Garfield                                                111-2

2013-Haley Hirsch, Demarest                                                    121-2

2012-Melanie Odatalla, Garfield                                                 115-3

2011-Jill Hudson, River Dell                                                      113-3

2010-Kathryn Hirsch, Demarest                                                 114-8

2009-Jessica Cola-Pinto, Ramsey                                                99-10

2008-Christine Coppola, River Dell                                            106-5

2007-Emily Abernathy, Indian Hills                                            106-4

2006-Natalia Arias, Tenafly                                                       117-8

2005-Kristin Jakob, Dumont                                                      111-3

2004-Jessie Steinbeigle, Indian Hills                                           101-1

2003-Kelly Fazekas, Demarest                                                   125-10

2002-Jessica Fazekas, Demarest                                                 128-0

2001-Jessica Fazekas, Demarest                                                               129-6

2000-Rachel Goldstein, Old Tappan                                           114-3

1999-Jenn Flinchum, Demarest                                                  125-5

1998-Jenn Flinchum, Demarest                                                  110-9

1997-Chaya Tesker, Old Tappan                                                109-1

1996-Chaya Tesker, Old Tappan                                                118-6

1995-Chaya Tesker, Old Tappan                                                111-0

1994-Jen Dougherty, Ramsey                                                     108-7

1993-Megan Siemsen, Ramsey                                                   97-11

1992-Dawn Shwartz, Paramus                                                    109-9

1991-Megan Siemsen, Ramsey                                                   108-2

1990-Renee Gale, Pascack Hills                                                 96-6

1989-Lisa Mahle, Westwood                                                      108-4

1988-Jeanine DeSocio, Old Tappan                                            118-0

1987-Linda Lang, Indian Hills                                                    116-0

1986-Linda Lang, Indian Hills                                                    104-9

1985-Linda Lang, Indian Hills                                                    106-8

1984-Lisette Zachgo, Pascack Valley                                          112-2

1983-Regina Weinpahl, Westwood                                             114-1

1982-Cathy Moreland, River Dell                                                               104-10

1981-Melissa Blackington, Old Tappan                                       104-5

JAVELIN

2016-Jesse Geller, Demarest                                                      127-6

2015-Jesse Geller, Demarest                                                      133-5

2014-Stacey Anning, Ridgefield Park                                          132-3

2013-Lisa Sesink-Clee, Holy Angels                                           131-6

2012-Shauntierah Douglas, Garfield                                           140-1

2011-Shauntierah Douglas, Garfield                                        145-3

2010-Shauntierah Douglas, Garfield                                           127-11

2009-Shauntierah Douglas, Garfield                                           120-10

2008-Julia Lagregni, Ramsey                                                     111-3

2007-Dara Schwam, Demarest                                                   116-8

2006-Kristen Policastro, Lodi                                                     113-2

2005-Joelle Solomon, Demarest                                                 105-0

2004-Jackie DeMais, Pascack Valley                                          105-1

2003-Daina Pucurs, Demarest                                                    136-4

2002-Kelly Fazekas, Demarest                                                   139-9

2001-Christina Labocki, Garfield                                                121-1

2000-Jen Austin, Garfield                                                          130-11

1999-Jen Austin, Garfield                                                          129-8

1998-Jenn Flinchum, Demarest                                                  108-4

1997-Ann Woetzel, Paramus Catholic                                         104-1

1996-Jessica Sarubbi, Cliffside Park                                           115-0

1995-Lauren Mazurkiewicz, Queen of Peace                                109-3

1994-Debbie Chadwick, Rutherford                                            112-8

1993-Angie DeMaio, Cliffside Park                                            96-6

1992-Leslie Whitcomb, Tenafly                                                 102-7

1991-Michele Martin, Dumont                                                   101-10

1990-Danielle Galla, Cliffside Park                                             108-8

1989-Danielle Galla, Cliffside Park                                             103-9

1988-Jackie Romero, Tenafly                                                     100-3

1987-Darlene Schreiner, Queen of Peace                                     95-1

1986-Diane Drago, Pascack Valley                                             100-0

1985-Judy Romero, Tenafly                                                       113-2

1984-Lisette Zachgo, Pascack Valley                                          113-6

1983-Regina Weinpahl, Westwood                                             123-2

1982-Sue Parker, Pascack Valley                                                125-10

1981-Tracy Larmer, Dumont                                                   134-6

HIGH JUMP

2016-Miku Okada, River Dell                                                    5-0

2015-Liz Granger, River Dell                                                     5-0

2014-Jordan Even-Chen, Ramapo                                                               5-2

2013-Lisa Sesink-Clee, Holy Angels                                           5-3

2012-Carolyn Edler, Mahwah                                                    5-2

2011-Stephanie Encarnacion, Ridgefield Park                                              5-2

2010-Taylor Clarkson, Indian Hills                                             5-2

2009-Allie Ritchards, Mahwah                                                   5-2

2008-Alex Rosenberger, Ramsey                                                5-2

2007-Rachel Watkins, Indian Hills                                              4-10

2006-Jessie Ruiz, River Dell                                                      5-1 ½

2005-Julianna Camargo, Dumont                                                5-2

2004-Kristin Kern, Indian Hills                                                  5-0

2003-Jessica Malacrida, Paramus                                                5-0

2002-Lia Torre, Northern Highlands                                           5-0

2001-Erin Piscetta, River Dell                                                    5-0

2000-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              5-0

1999-Emily Simon, Northern Highlands                                      5-0

1998-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              5-0

1997-Janet Andrews, Bergenfield                                                5-2

1996-Lauren Pacillier, Cliffside Park                                          5-0

1995-Jen Maxfield, Tenafly                                                       5-2

1994-Lauren Cacciamani, Paramus                                             5-0

1993-Tara Setmayer, Paramus                                                    4-10

1992-Jen Maxfield, Tenafly                                                       5-0

1991-Jean Readie, Queen of Peace                                              4-10

1990-Laura Brennan, Ramapo                                                    4-10

1989-MaryBeth Glowacki, QP                                                   5-2

1988-MaryBeth Glowacki, QP                                                   5-2

1987-Chris Bella, Pascack Valley                                                5-0

1986-Amy Nehls, Indian Hills                                                  5-6

1985-Amy Nehls, Indian Hills                                                    5-4

1984-Kelly Barrett, Westwood                                                   5-4

1983-Kelly Barrett, Westwood                                                   5-2

1982-Kathi Cochran, Westwood                                                 5-0

1981-Kathi Cochran, Westwood                                                 5-0

LONG JUMP

2016-Julia DeBenedetto, River Dell                                            17-0 ¾

2015-Olivia Salamone, Holy Angels                                           17-9 ¾

2014-Marina Reilly, River Dell                                                  16-8 ¼

2013-Amanda Fields, Holy Angels                                            18-8

2012-Amanda Fields, Holy Angels                                             17-9 ¾

2011-Taylor Clarkson, Indian Hills                                             18-0 ½

2010-Danna Wasserman, Demarest                                             18-6

2009-Kristen Brown, Englewood                                                18-5 ½

2008-Jessica Molosh, Indian Hills                                                               17-2 ½

2007-Jessica Molosh, Indian Hills                                                               16-10 ½

2006-Jessica Molosh, Indian Hills                                                               16-4 ½

2005-Shanelle Cross, Garfield                                                    17-6 ¼

2004-Brie-Ann Forhecz, Northern Highlands                                               17-6 ¼

2003-Nicole Philibosian, Paramus                                                              16-6 ¾

2002-Cheryl Simmons, Paramus Catholic                                    16-11 ¾

2001-Chrissy Procopio, Indian Hills                                            17-0 ¼

2000-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              17-3 ¼

1999-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              16-8

1998-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              15-10

1997-Janet Andrews, Bergenfield                                                16-2 ¼

1996-Quanette Jester, Indian Hills                                                              16-5 ½

1995-Melene Thomas, Garfield                                                  16-2 ¾

1994-Erika Albies, Pascack Valley                                             17-8

1993-Adria Ferguson, Old Tappan                                              16-10 ½

1992-Amy Hever, Old Tappan                                                   16-1

1991-Tara Cassidy, Ramapo                                                      15-7 ½

1990-Lori Rogoff, Pascack Valley                                                              16-5

1989-Keirsten Wallace, Westwood                                             16-5 ½

1988-Carmen Matteis, Cliffside Park                                          16-7 ¾

1987-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         17-4 ½

1986-Margaret Rottkamp, Indian Hills                                        16-10 ¼

1985-Margaret Rottkamp, Indian Hills                                        17-2 ¼

1984-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         16-6

1983-Stacia Palahnuk, Old Tappan                                             17-3

1982-Marie McVeigh, Demarest                                                 17-4 ¼

1981-Lori Soley, Westwood                                                       16-8 ½

TRIPLE JUMP

2016-Lauren Stern, Mahwah                                                      36-8 ¼

2015-Noreen Byrne, River Dell                                                  36-0

2014-Marina Reilly, River Dell                                                  35-7

2013-Amanda Fields, Holy Angels                                             37-11 ¼

2012-Gena Pickett, Mahwah                                                      38-8 ½

2011-Amanda Fields, Holy Angels                                             37-2

2010-Danna Wasserman, Demarest                                             35-2 ½

2009-Kirsten Bowens, Mahwah                                                  37-9 ¼

2008-Brooke Kristensen, Mahwah                                                              36-7 ¾

2007-Alyssa Maier, River Dell                                                   37-9

2006-Alyssa Maier, River Dell                                                   35-11 ¼

2005-Mallory Longfield, Indian Hills                                          36-10 ½

2004-Shanelle Cross, Garfield                                                    36-4 ¼

2003-Brittany Brooks, Garfield                                                  35-0 ¾

2002-Brittany Brooks, Garfield                                                  34-1 ½

2001-Chrissy Procopio, Indian Hills                                            35-4

2000-Jen Austin, Garfield                                                          33-5

1999-Emily Lamparello, NV/Old Tappan                                    33-3 ¼

1998-Karin Boman, Demarest                                                    34-4

1997-Kerry Frazer, Demarest                                                     35-0

1996-Kerry Frazer, Demarest                                                     35-7

1995-Kerry Frazer, Demarest                                                     36-5 ½

1994-Kerry Frazer, Demarest                                                     35-8 ¾

1993-Erika Albies, Pascack Valley                                             35-2

1992-Jessica Jenco, Indian Hills                                                 34-4 ¾

1991-Amy Hever, Old Tappan                                                   34-0

1990-Amy Hever, Old Tappan                                                   32-7 ¾

1989-Keirsten Wallace, Westwood                                             35-11

1988-Michaela Steiner, Bergenfield                                            36-7 ½

1987-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         35-11

1986-Margaret Rottkamp, Indian Hills                                    37-9 ¾

1985-Margaret Rottkamp, Indian Hills                                        36-0 ½

1984-Aileen Trendler, Old Tappan                                             34-10 ¼

1983-Eileen O’Connor, Dumont                                                 36-0

1982-Stacia Palahnuk, Old Tappan                                             34-11 ½

1981-Renee Carter, Englewood                                                  35-10

POLE VAULT

2016-Michelle Rubinetti, Demarest                                             11-0

2015-Bridgette Muller, Mahwah                                                 10-6

2014-Maggie Schultz, Mahwah                                                  10-0

2013-Bridget Brindley, River Dell                                                              10-6

2012-Carolyn Edler, Mahwah                                                  11-6

2011-Carolyn Edler, Mahwah                                                    10-7

2010-Melinda Rothman, Mahwah                                                               10-0

2009-Ashley Walker, Mahwah                                                   10-6

2008-Emily Mino, River Dell                                                     10-6

2007-Emily Mino, River Dell                                                     10-0

2006-Tricia Murphy Kennelly, Mahwah                                      10-0

2005-Keri Costantino, Dumont                                                   8-0

2004-Amanda Knutsen, Ramsey                                                 9-0

2003-Jenny Galgano, Ramapo                                                    8-0

2002-Joyce Rosenbaum, Tenafly                                                8-6

400 METER RELAY

2016-River Dell                                                                       50.35

2015-River Dell                                                                        50.48

1981-Westwood                                                                        52.5

1600 METER RELAY

2016-Ramapo                                                                           3:58.82

2015-River Dell                                                                       3:58.42

2014-Ramapo                                                                           4:03.09

2013-River Dell                                                                        4:01.41

2012-Ramsey                                                                           4:01.20

2011-River Dell                                                                        4:06.53

2010-Ramsey                                                                           4:05.94

2009-Ramsey                                                                           4:05.9

2008-Ramsey                                                                           4:03.2

2007-River Dell                                                                        4:09.9

2006-River Dell                                                                        4:04.6

2005-Ramsey                                                                           4:02.1

2004-Ramsey                                                                           4:07.0

2003-Tenafly                                                                            4:08.7

2002-River Dell                                                                        4:15.8

2001-River Dell                                                                        4:06.5

2000-Pascack Valley                                                                 4:15.1

1999-Holy Angels                                                                     4:10.7

1998-Pascack Valley                                                                 4:12.4

1997-River Dell                                                                        4:13.6

1996-Fort Lee                                                                           4:10.8

1995-Fort Lee                                                                           4:12.1

1994-Ramsey                                                                           4:15.0

1993-Indian Hills                                                                      4:13.1

1992-Old Tappan                                                                      4:15.0

1991-Old Tappan                                                                      4:10.5

1990-Pascack Valley                                                                 4:14.6

1989-Queen of Peace                                                                4:11.0

1988-Englewood                                                                       4:12.1

1987-Pascack Hills                                                                   4:10.0

1986-Northern Highlands                                                          4:14.7

1985-Old Tappan                                                                      4:11.4

1984-Old Tappan                                                                      4:09.4

1983-Westwood                                                                        4:10.8

1982-Englewood                                                                       4:04.8

1981-Westwood                                                                        4:10.3

3200 METER RELAY

2016-River Dell                                                                        9:56.74

2015-Holy Angels                                                                    9:42.47

 

GIRLS GROUP C (GROUP 1-2 until 1980; Group 2 1981-2003)

Top Three Teams

2016-Ramsey 150 ½, Hasbrouck Heights 123, Cresskill 60 ½

2015-Hasbrouck Heights 118, Ramsey 111, Cresskill 110

2014-Westwood 100, Cresskill 97, Hasbrouck Heights 94

2013-Westwood 115, Hasbrouck Heights 84, Pascack Hills 76 ½

2012-Westwood 109, Pascack Hills 86, Cresskill 73

2011-Westwood 131, Cresskill 101, Pascack Hills 66

2010-Westwood 133, Ridgefield Park 56, Rutherford 54

2009-Pascack Hills 107.5, Westwood 106, Rutherford 71

2008-Pascack Hills 155, Westwood 109, Rutherford 100

2007-Ramsey 142, Pascack Hills 106, Ridgefield Park 73

2006-Ramsey and Pascack Hills 111, Glen Rock 72

2005-Glen Rock 80.2, Pascack Hills 69.6, Queen of Peace 66

2004-Glen Rock 105, Westwood 79 ½, Pascack Hills 66

2003-Ramsey 113, Westwood 85, Indian Hills 83

2002-Indian Hills 108, Ramsey 106, Dumont 55

2001-Ramsey 105, Westwood 88, Dumont 59

2000-Ramsey 119, Westwood 83, Pascack Hills 73

1999-Ramsey 142, Westwood 66, River Dell 64

1998-Ramsey 103, Rutherford 80, Westwood 67

1997-Ramsey 121, Englewood 83, Rutherford 72

1996-Glen Rock and Ramsey 98, Englewood 74

1995-Westwood 109, Englewood 104, Rutherford 57

1994-Glen Rock 175, Westwood 71, Northern Highlands 50

1993-Glen Rock 135, Mahwah 103, River Dell/Lyndhurst 40

1992-New Milford 91, Garfield 84, Englewood 64

1991-Garfield 57, Englewood 45, Mahwah 21 ½

1990-Garfield 47 ½, Rutherford 44, Mahwah 29

1989-Garfield 63 ½, Englewood 55, Rutherford 26

1988-Westwood 66, Dumont 50, Rutherford 26 ½

1987-Westwood 64, Dumont 47, Rutherford 41

1986-Westwood 72, Dumont 40, Pascack Hills 25

1985-Rutherford 73, Dumont 57, Lyndhurst 32

1984-New Milford 57, Tenafly 40, Rutherford 39

1983-Tenafly 84, New Milford 48 ½, Rutherford 30

1982-Tenafly 55, Saddle Brook 51, Rutherford 34

1981-Tenafly 93 ½, Saddle Brook 49 ½, Rutherford 48

1980-Tenafly 60, Park Ridge 42, Saddle Brook 41

1979-Saddle Brook 73, Tenafly 44, Rutherford 32

1978-Saddle Brook 52, Tenafly 31 ½, Rutherford 30

100 METERS

2016-Nicole Vadon, Pascack Hills                                              13.06

2015-Ayo O’Uhuru, Pascack Hills                                              12.81

2014-Ayo O’Uhuru, Pascack Hills                                              12.97

2013-Ayo O’Uhuru, Pascack Hills                                              12.91

2012-Briana Setnitzky, Pascack Hills                                          12.80

2011-Khadijah Cox, New Milford                                                              12.71

2010-Jasmine Hammonds, Elmwood Park                                   12.68

2009-Janelle Liu, Cresskill                                                         13.09

2008-Katie Landrigan, Rutherford                                                              12.87

2007-Angelica Johnson, Ridgefield Park                                     12.2

2006-Angelica Johnson, Ridgefield Park                                     12.4

2005-Sophia Davis, Queen of Peace                                            12.4

2004-Cheryl Anscombe, Westwood                                            12.2

2003-Anike Orimogunje, Queen of Peace                                    12.2

2002-Anike Orimogunje, Queen of Peace                                    12.2

2001-Cheryl Anscombe, Westwood                                            12.9

2000-Anike Orimogunje, Queen of Peace                                    12.7

1999-Lauren Fanelli, River Dell                                                 12.9

1998-Carlene Cummings, Englewood                                       11.9

1997-Carlene Cummings, Englewood                                         12.7

1996-Carlene Cummings, Englewood                                       11.9

1995-Carlene Cummings, Englewood                                         12.2

1994-Willie Mae Washington, Lodi                                            12.5

1993-Michelle Stein, Glen Rock                                                 12.9

1992-Robin Mitchell, Westwood                                                13.0

1991-Walidah Eatman, Englewood                                             13.0

1990-Daniela Nese, Rutherford                                                  12.9

1989-Daniela Nese, Rutherford                                                  12.9

1988-Daniela Nese, Rutherford                                                  13.0

1987-Neretta Freeman, Garfield                                                 12.4

1986-Neretta Freeman, Garfield                                                 12.4

1985-Neretta Freeman, Garfield                                                 12.5

1984-Neretta Freeman, Garfield                                                 13.1

1983-Jill Quinn, Tenafly                                                            13.2

1982-Barbara Danko, Saddle Brook                                            13.2

1981-Ellen Larena, Saddle Brook                                                13.1

1980-Kathy Musacchio, Bogota                                                  13.5

1979-Laura Frisch, Saddle Brook                                                13.3

1978-Laurie Miranda, Lyndhurst                                                11.8Y

200 METERS

2016-Lauren Chamberlin, Ramsey                                              27.13

2015-Ayo O’Uhuru, Pascack Hills                                              26.11

2014-Ayo O’Uhuru, Pascack Hills                                              26.57

2013-Ayo O’Uhuru, Pascack Hills                                              26.68

2012-Alex Cimino, Westwood                                                   25.90

2011-Michelle Cascio, Westwood                                                               26.43

2010-Colleen Murphy, Westwood                                                              25.40

2009-Colleen Murphy, Westwood                                                              26.1

2008-Katie Landrigan, Rutherford                                                              26.1

2007-Angelica Johnson, Ridgefield Park                                     25.5

2006-Angelica Johnson, Ridgefield Park                                     25.6

2005-Janine Davis, Queen of Peace                                            25.3

2004-Cheryl Anscombe, Westwood                                            25.8

2003-Anike Orimogunje, Queen of Peace                                    25.1

2002-Anike Orimogunje, Queen of Peace                                 24.3

2001-Christina Fischetti, Westwood                                            27.0

2000-Anike Orimogunje, Queen of Peace                                    25.8

1999-Thatcha DaCosta, Englewood                                            27.2

1998-Dara Seidman, Ramsey                                                     26.0

1997-Mahasin Pegeise, Rutherford                                             27.4

1996-Melissa Bochiaro, Glen Rock                                             25.2

1995-Carlene Cummings, Englewood                                         25.7

1994-Michelle Stein, Glen Rock                                                 26.1

1993-Michelle Stein, Glen Rock                                                 26.7

1992-Robin Mitchell, Westwood                                                27.3

1991-Yahaira Barrow, Englewood                                              27.3

1990-Lori Jones, Westwood                                                       27.0

1989-Freda Johnson, Englewood                                                26.8

1988-Mary Sok, Westwood                                                        27.2

1987-Neretta Freeman, Garfield                                                 25.5

1986-Neretta Freeman, Garfield                                                 27.6

1985-Neretta Freeman, Garfield                                                 26.3

1984-Michelle McFarlane, Fort Lee                                            27.9

1983-Jill Quinn, Tenafly                                                            27.2

1982-Nancy Larena, Saddle Brook                                             27.3

1981-Jill Quinn, Tenafly                                                            27.2

1980-Nancy Larena, Saddle Brook                                             28.0

1979-Sharon Kearns, Saddle Brook                                            26.6

1978-Sharon Kearns, Saddle Brook                                            26.6Y

400 METERS

2016-Stacey Porzl, Hasbrouck Heights                                        59.15

2015-Isabel Sella, Pascack Hills                                                 58.33

2014-Stacey Porzl, Hasbrouck Heights                                        60.30

2013-Alexandra Cimino, Westwood                                           57.40

2012-Ani Sarkisian, Cresskill                                                     59.96

2011-Michelle Cascio, Westwood                                                               60.03

2010-Colleen Murphy, Westwood                                                              58.28

2009-Michelle Cascio, Westwood                                                               62.5

2008-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        59.1

2007-Alex Rosenberger, Ramsey                                                60.0

2006-Sophia Davis, Queen of Peace                                            58.6

2005-Janine Davis, Queen of Peace                                          56.3

2004-Cheryl Anscombe, Westwood                                            58.3

2003-Hailey Coonrad, Ramsey                                                   59.4

2002-Janine Davis, Queen of Peace                                            59.1

2001-Dara Seidman, Ramsey                                                     60.0

2000-Dara Seidman, Ramsey                                                     59.1

1999-Dara Seidman, Ramsey                                                     59.3

1998-Mahasin Pegeise, Rutherford                                             59.9

1997-Latoya Binns, New Milford                                                60.7

1996-Mahasin Pegeise, Rutherford                                             59.8

1995-Willie Mae Washington, Lodi                                            61.9

1994-Michele Satine, Glen Rock                                                59.7

1993-Michele Satine, Glen Rock                                                61.3

1992-Tammy Anagnostis, New Milford                                      64.0

1991-Nancy Scott, Garfield                                                        61.4

1990-Daniela Nese, Rutherford                                                  62.5

1989-Freda Johnson, Englewood                                                61.4

1988-Mary Sok, Westwood                                                        61.1

1987-Mary Sok, Westwood                                                        61.0

1986-Mary Sok, Westwood                                                        60.6

1985-Chris Levatino, Fort Lee                                                    64.6

1984-Michelle McFarlane, Fort Lee                                            63.7

1983-Jill Quinn, Tenafly                                                            61.9

1982-Jeanne Quinn, Tenafly                                                      61.0

1981-Jeanne Quinn, Tenafly                                                      61.0

1980-Jeanne Quinn, Tenafly                                                      62.2

1979-Sharon Kearns, Saddle Brook                                            59.1

1978-Sharon Kearns, Saddle Brook                                            60.9Y

800 METERS

2016-Jillian DiGiacinto, Hasbrouck Heights                                2:18.50

2015-Kelsey Larkin, Ramsey                                                     2:18.47

2014-Katie Sullivan, Rutherford                                                 2:17.16

2013-Corinne Myers, Westwood                                                2:18.22

2012-Gabriela Sloezen, Westwood                                             2:21.54

2011-Meghan Kocher, Westwood                                                               2:21.86

2010-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        2:23.99

2009-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        2:16.9

2008-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        2:28.4

2007-Kim DeLoreto, Pascack Hills                                             2:21.5

2006-Kim DeLoreto, Pascack Hills                                             2:22.1

2005-Janine Davis, Queen of Peace                                          2:12.6

2004-Denise Scarfi, Westwood                                                   2:23.0

2003-Denise Scarfi, Westwood                                                   2:25.0

2002-Tina Triantafilidi, Indian Hills                                            2:31.3

2001-Peyton Fischer, Ramsey                                                    2:29.0

2000-Nicole Stinson, Westwood                                                 2:22.1

1999-Nicole Stinson, Westwood                                                 2:25.9

1998-Tracy Della Torre, Glen Rock                                            2:24.9

1997-Dana Satir, Ramsey                                                          2:23.2

1996-Dana Satir, Ramsey                                                          2:19.2

1995-Jessica Drew, Westwood                                                   2:21.4

1994-Jessica Drew, Westwood                                                   2:25.2

1993-Erin Koster, Glen Rock                                                     2:25.4

1992-Allison Morgan, Englewood                                                              2:32.2

1991-Nancy Scott, Garfield                                                        2:19.5

1990-Nancy Scott, Garfield                                                        2:21.9

1989-Dee Keough, Mahwah                                                       2:27.7

1988-Dawn Reis, Lodi                                                                               2:21.8

1987-Sue Fox, Ridgefield Park                                                   2:27.9

1986-Karen Weissinger, Westwood                                            2:25.5

1985-Robyn Heim, Lyndhurst                                                    2:31.4

1984-Amy DeMeglio, Ridgefield Park                                        2:27.5

1983-Gail Murray, Rutherford                                                    2:25.0

1982-Eileen Keyes, Tenafly                                                       2:24.8

1981-Bianca O’Connell, Rutherford                                            2:22.2

1980-Bianca O’Connell, Rutherford                                            2:22.0

1979-Bianca O’Connell, Rutherford                                            2:23.2

1978-Bianca O’Connell, Rutherford                                            2:26.7Y

1600 METERS

2016-Margaret Schiazza, Ramsey                                                               5:17.19

2015-Allison Regan, Rutherford                                                 5:23.46

2014-Katie Sullivan, Rutherford                                                 5:14.15

2013-Corinne Myers, Westwood                                              5:12.94

2012-Corinne Myers, Westwood                                                5:17.52

2011-Meghan Kocher, Westwood                                                               5:21.21

2010-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        5:17.27

2009-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        5:31.2

2008-Aubrey LaRezza, Pascack Hills                                          5:33.1

2007-Kim DeLoreto, Pascack Hills                                             5:28.1

2006-Stacey Bond, Ramsey                                                       5:29.1

2005-Janine Davis, Queen of Peace                                            5:18.8

2004-Denise Scarfi, Westwood                                                   5:35.4

2003-Denise Scarfi, Westwood                                                   5:30.1

2002-Felicia Chevalier, Dumont                                                 5:41.8

2001-Melissa Conway, Ramsey                                                  5:26.3

2000-Melissa Conway, Ramsey                                                  5:22.3

1999-Melissa Conway, Ramsey                                                  5:22.9

1998-Tracy Kirk, Ramsey                                                          5:27.8

1997-Dana Satir, Ramsey                                                          5:21.4

1996-Dana Satir, Ramsey                                                          5:15.9

1995-Jennie Meighan, Northern Highlands                                  5:25.0

1994-Kerri Black, Northern Highlands                                        5:27.9

1993-Carli Gallo, Mahwah                                                         5:30.7

1992-Carli Gallo, Mahwah                                                         5:24.4

1991-Carli Gallo, Mahwah                                                         5:38.1

1990-Dee Keough, Mahwah                                                       5:27.0

1989-Dee Keough, Mahwah                                                       5:39.2

1988-Dee Keough, Mahwah                                                       5:24.3

1987-Jennifer Narr, Rutherford                                                   5:15.2

1986-Jennifer Narr, Rutherford                                                   5:18.0

1985-Robyn Heim, Lyndhurst                                                    5:30.6

1984-Amy DiMeglio, Ridgefield Park                                         5:33.5

1983-Laura McKenna, Tenafly                                                   5:36.9

1982-Eileen Keyes, Tenafly                                                       5:15.5

1981-Bianca O’Connell, Rutherford                                            4:59.0 (1500)

1980-Bianca O’Connell, Rutherford                                            4:55.9 (1500)

1979-Laura Falci, Saddle Brook                                                 4:56.0 (1500)

1978-Denise Murphy, Bogota                                                    5:27.3Y

3200 METERS

2016-Margaret Schiazza, Ramsey                                                               11:56.03

2015-Allison Regan, Rutherford                                                 11:54.32

2014-Amanda Tosi, Pascack Hills                                                              11:36.02

2013-Amanda Tosi, Pascack Hills                                                              11:43.03

2012-Corinne Myers, Westwood                                                11:45.79

2011-Amanda Tosi, Pascack Hills                                                              12:10.49

2010-Betsy Eickelberg, Leonia                                                   11:49.26

2009-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        11:38.7

2008-Aubrey LaRezza, Pascack Hills                                          11:50.9

2007-Kim DeLoreto, Pascack Hills                                             11:37.8

2006-Stacey Bond, Ramsey                                                       11:51.5

2005-Gelsey Johnson, Westwood                                                12:02.8

2004-Denise Scarfi, Westwood                                                   11:57.9

2003-Liz Bissell, Indian Hills                                                     11:52.5

2002-Felicia Chevalier, Dumont                                                 12:18.5

2001-Melissa Conway, Ramsey                                                  11:42.8

2000-Melissa Conway, Ramsey                                                  11:15.9

1999-Melissa Conway, Ramsey                                                  11:24.7

1998-Tracy Della Torre, Glen Rock                                            11:36.5

1997-Dana Satir, Ramsey                                                          11:42.5

1996-Dana Satir, Ramsey                                                          11:43.6

1995-Nicole Callaghan, Westwood                                             12:06.4

1994-Jennie Meighan, Northern Highlands                                  11:59.0

1993-Carli Gallo, Mahwah                                                         12:05.9

1992-Carli Gallo, Mahwah                                                         12:13.0

1991-Carli Gallo, Mahwah                                                         12:29.0

1990-Dee Keough, Mahwah                                                       11:22.5

1989-Dee Keough, Mahwah                                                       11:54.2

1988-Dee Keough, Mahwah                                                       11:43.9

1987-Jennifer Narr, Rutherford                                               11:15.7

1986-Jennifer Narr, Rutherford                                                   11:38.3

1985-Jennifer Narr, Rutherford                                                   11:54.3

1984-Sue Frankle, Tenafly                                                         12:37.2

1983-Laura McKenna, Tenafly                                                   12:00.2

1982-Eileen Keyes, Tenafly                                                       11:39.2

1981-Eileen Keyes, Tenafly                                                       10:43.3 (3000)

1980-Laura Falci, Saddle Brook                                                 10:34.0 (3000)

1979-Violetta Josevska, Garfield                                                10:42.2 (3000)

1978-Laura Falci, Saddle Brook                                                 11:59.8Y

100 METER HURDLES

2016-Iveya Slavova, Cresskill                                                    15.65

2015-Jordan Zaikov, Cresskill                                                    16.08

2014-Jordan Zaikov, Cresskill                                                    16.21

2013-Alexandra Cimino, Westwood                                         14.72

2012-Alexandra Cimino, Westwood                                           15.02

2011-Alexandra Cimino, Westwood                                           15.17

2010-Alexandra Cimino, Westwood                                           16.26

2009-Jennifer Sant Anna, Pascack Hills                                      16.14

2008-Jennifer Sant Anna, Pascack Hills                                      15.98

2007-C.J. Jacob, Ridgefield Park                                                15.6

2006-C.J. Jacob, Ridgefield Park                                                16.0

2005-C.J. Jacob, Ridgefield Park                                                16.2

2004-Lindsay May, Dumont                                                      15.9

2003-Lindsay May, Dumont                                                      15.9

2002-Valerie Durollari, Leonia                                                   17.0

2001-Lindsay May, Dumont                                                      15.6

2000-Jill Turner, Pascack Hills                                                   15.9

1999-Jill Turner, Pascack Hills                                                   16.2

1998-Carlene Cummings, Englewood                                       14.5

1997-Carlene Cummings, Englewood                                         14.7

1996-Carlene Cummings, Englewood                                         14.6

1995-Carlene Cummings, Englewood                                         16.0

1994-Lesley Hodgson, Glen Rock                                                              16.0

1993-Michelle Stein, Glen Rock                                                 16.8

1992-Shannon Dillon, New Milford                                            16.0

1991-Renee Bednarz, Garfield                                                   16.1

1990-Renee Bednarz, Garfield                                                   16.8

1989-Laura Battista, Rutherford                                                 17.4

1988-Kathy Kelly, Dumont                                                        16.9

1987-Kris Allmers, Dumont                                                       17.3

1986-Christine Brown, Westwood                                                              16.9

1985-Sylvia Battista, Rutherford                                                 15.9

1984-Kim Lehmann, Garfield                                                    15.5

1983-Kim Lehmann, Garfield                                                    15.9

1982-Nancy Larena, Saddle Brook                                             15.5

1981-Nancy Larena, Saddle Brook                                             15.7

1980-Dawn Johansmeyer, Park Ridge                                         15.7

1979-Leslie Davis, Tenafly                                                        16.6

1978-Randi Tedona, Waldwick                                                  15.2Y

400 METER INTERMEDIATE HURDLES

2016-Jillian DiGiacinto, Hasbrouck Heights                                63.58

2015-Jillian DiGiacinto, Hasbrouck Heights                                62.84

2014-Alexandra Stith, Leonia                                                     68.18

2013-Alexandra Cimino, Westwood                                         62.22

2012-Alexandra Cimino, Westwood                                           64.00

2011-Alexandra Cimino, Westwood                                           64.33

2010-Ani Sarkasian, Cresskill                                                    67.22

2009-Heather Gearity, Rutherford                                                               65.5

2008-Jennifer Sant Anna, Pascack Hills                                      65.8

2007-Alex Rosenberger, Ramsey                                                65.3

2006-Alex Rosenberger, Ramsey                                                66.7

2005-Christina Patoir, Glen Rock                                                66.2

2004-Christina Patoir, Glen Rock                                                66.2

2003-Jessica Thomas, Westwood                                                69.7

2002-Jamie Anton, Pascack Hills                                                67.2

2001-Peyton Fischer, Ramsey                                                    66.7

2000-Lindsay Tis, Pascack Hills                                                 69.6

1999-Cheryl Burdick, Ramsey                                                   65.2

1998-Mahasin Pegeise, Rutherford                                             64.2

1997-Mahasin Pegeise, Rutherford                                             66.8

1996-Katie Hanley, Glen Rock                                                   64.3

1995-Mahasin Pegeise, Rutherford                                             68.0

1994-Sabrina Luciano, Glen Rock                                              66.5

1993-Sabrina Luciano, Glen Rock                                              69.5

1992-Shannon Dillon, New Milford                                            67.2

1991-Renee Bednarz, Garfield                                                   69.5

1990-Laura Battista, Rutherford                                                 69.5

1989-Karilyn Sullivan, Glen Rock                                              70.0

1988-Laura Battista, Rutherford                                                 70.7

1987-Melinda Maguire, Dumont                                                 70.5

1986-Gerri Brennan, Dumont                                                     68.4

1985-Gerri Brennan, Dumont                                                     66.1

1984-Kim Lehmann, Garfield                                                    67.5

1983-Kim Lehmann, Garfield                                                    65.5

1982-Sue Dykstra, Ramsey                                                        68.0

1981-Laura Francica, Saddle Brook                                            69.4

SHOT PUT (8 pounds 1978-1979)

2016-Kira Adams, Lyndhurst                                                     32-2

2015-Jessica Molina, Westwood                                                               44-8

2014-Jessica Molina, Westwood                                                 41-1 ¼

2013-Irene Cedano, Hasbrouck Heights                                       37-10

2012-Val Considine, Rutherford                                                 33-6

2011-Keri Kavanaugh, Cresskill                                                 32-5 ½

2010-Rachel Pena, Ridgefield Park                                             37-4

2009-Rachel Pena, Ridgefield Park                                             33-8 ¼

2008-Rachel Pena, Ridgefield Park                                             34-1

2007-Stephanie Fegan, Pascack Hills                                          32-10 ¼

2006-Julie Haledjian, Pascack Hills                                            36-1 ¼

2005-Nicole Lowenstein, Lyndhurst                                           38-10 ½

2004-Nicole Lowenstein, Lyndhurst                                           37-4 ½

2003-Bridgette Kenny, Ridgefield Park                                       35-11 ½

2002-Chrissy Procopio, Indian Hills                                            33-8

2001-Kim Grein, Ridgefield Park                                                37-9 ½

2000-Marissa Christoudias, Ramsey                                           36-7 ¼

1999-Marissa Christoudias, Ramsey                                           36-4 ¾

1998-Jean Marie Bellotti, Rutherford                                          36-5

1997-Keisha Owen, Lodi                                                           33-10 ½

1996-Erin O’Reilly, Ramsey                                                      34-8

1995-Jenicka Carter, Westwood                                                 36-6 ½

1994-Jenicka Carter, Westwood                                                 35-0 ½

1993-Jenicka Carter, Westwood                                                 31-5

1992-Jen McGugins, Westwood                                                 32-8

1991-Dawn Johnson, Lyndhurst                                                 35-7 ¾

1990-Sue Beck, Northern Highlands                                           34-5 ¾

1989-Barbara Dzuiba, Garfield                                                   32-2 ½

1988-Stacey Price, Westwood                                                    40-8 ½

1987-Kirsten Christiansen, Rutherford                                        38-11

1986-Kirsten Christiansen, Rutherford                                        39-8 ½

1985-Kirsten Christiansen, Rutherford                                        36-0 ½

1984-Kirsten Christiansen, Rutherford                                        34-8 ¼

1983-Sheri Duncan, New Milford                                                               32-1 ½

1982-Sheri Duncan, New Milford                                                               32-2 ½

1981-Heather Scelfo, Rutherford                                                38-5 ½

1980-Fran Bonczkowski, Lyndhurst                                            34-6 ¾

1979-Heather Scelfo, Rutherford                                                37-11 ¼

1978-Dianne Garbe, Rutherford                                                  36-2 ¾

DISCUS

2016-Annunziata Paolino, Rutherford                                         94-0

2015-Jessica Molina, Westwood                                                 123-5

2014-Jessica Molina, Westwood                                                               125-0

2013-Tania Pabon, Cresskill                                                      123-5

2012-Val Considine, Rutherford                                                 104-3

2011-Tania Pabon, Cresskill                                                      105-3

2010-Taylor Stever, Rutherford                                                  111-9

2009-Taylor Stever, Rutherford                                                  108-7

2008-Michelle Uberbacher, Dumont                                           107-9

2007-Michelle Uberbacher, Dumont                                           109-10

2006-Julie Haledjian, Pascack Hills                                            121-9

2005-Julie Haledjian, Pascack Hills                                            106-4

2004-Julie Haledjian, Pascack Hills                                            108-0

2003-Kate Wall, Mahwah                                                          99-5

2002-Tina Triantafilidi, Indian Hills                                            98-6

2001-Sara Rakov, Mahwah                                                        103-9

2000-Maritsa Christoudias, Ramsey                                            120-7

1999-Diana Corkin, Rutherford                                                  103-6

1998-Kristen Guimes, Ridgefield Park                                        106-11

1997-Kristen Guimes, Ridgefield Park                                        103-0

1996-Kristen Guimes, Ridgefield Park                                        106-0

1995-Adwoa Asa-Awuku, New Milford                                      108-6

1994-Kim Ferranti, Glen Rock                                                   113-1

1993-Melissa Maldonado, Pascack Hills                                      104-3

1992-Sharren Bates, Pascack Hills                                              108-0

1991-Ilona Olayon, River Dell                                                   108-10

1990-Ilona Olayon, River Dell                                                   107-2

1989-Ilona Olayon, River Dell                                                   89-10

1988-Debbie Pickens, Westwood                                                103-7

1987-Lisa Mahle, Westwood                                                      112-4

1986-Kirsten Christiansen, Rutherford                                        110-0

1985-Michelle Castagnetti, Lyndhurst                                         108-10

1984-Michelle Castagnetti, Lyndhurst                                         105-6

1983-Barbara Wolff, Tenafly                                                     105-3

1982-Barbara Wolff, Tenafly                                                     111-2

1981-Heather Scelfo, Rutherford                                                103-6

1980-Ann Faley, Tenafly                                                           107-2

1979-Heather Scelfo, Rutherford                                                111-11

1978-Noreen Velten, Palisades Park                                            112-10

JAVELIN

2016-Esmeralda Reyes, New Milford                                          120-4

2015-Ashley Castillo, Ridgefield Park                                         119-11

2014-Jessica Molina, Westwood                                                 122-9

2013-Camila Alonso, Lyndhurst                                              131-11

2012-Gina Yannette, Dumont                                                     120-1

2011-Camila Alonso, Lyndhurst                                                 88-6

2010-Jasmine Daniels, Lodi                                                       109-7

2009-Teresa Kirkpatrick, Pascack Hills                                       125-10

2008-Teresa Kirkpatrick, Pascack Hills                                       123-3

2007-Meredith Palmer, Pascack Hills                                          111-3

2006-Meredith Palmer, Pascack Hills                                          107-5

2005-Nicole Lowenstein, Lyndhurst                                           109-6

2004-Allison Coughlin, Dumont                                                 115-0

2003-Allison Coughlin, Dumont                                                 99-2

2002-Danica Miller, Rutherford                                                  102-1

2001-Erin Fagan, Ramsey                                                          108-4

2000-Maritsa Christoudias, Ramsey                                            114-4

1999-Maritsa Christoudias, Ramsey                                            116-6

1998-Janet Luce, Westwood                                                      116-0

1997-Betty Nicholas, Westwood                                                 103-1

1996-Wendy Rosenbower, Rutherford                                        98-3

1995-Debbie Chadwick, Rutherford                                            117-0

1994-Shannon Doremus, New Milford                                        115-1

1993-Kristy Nukk, Mahwah                                                       122-1

1992-Medeana Steidl, Garfield                                                   113-7

1991-Dawn Johnson, Lyndhurst                                                 113-3

1990-Karen Fosdick, Ridgefield Park                                          99-7

1989-Elena Primerano, Lyndhurst                                                               123-10

1988-Elena Primerano, Lyndhurst                                                               109-6

1987-Elena Primerano, Lyndhurst                                                               113-1

1986-Robyn Heim, Lyndhurst                                                    96-2

1985-Jodi Porro, Rutherford                                                       116-5

1984-Trish Neuner, New Milford                                             133-9

1983-Barbara Wolff, Tenafly                                                     127-6

1982-Barbara Wolff, Tenafly                                                     122-7

1981-Heather Scelfo, Rutherford                                                108-7

1980-Carla Cusate, North Arlington                                            130-2

1979-Liz Wahler, Saddle Brook                                                 115-2

1978-Liz Wahler, Saddle Brook                                                 112-2

HIGH JUMP

2016-Hannah Figueroa, Pascack Hills                                         5-2

2015-Lauren Chamberlin, Ramsey                                              5-2

2014-Jordan Zaikov, Cresskill                                                    5-0

2013-Kerianne Conner, Dumont                                                 5-0

2012-Kerianne Conner, Dumont                                                 5-1

2011-Alexandra Cimino, Westwood                                           4-10

2010-Rachel Pena, Ridgefield Park                                             5-0

2009-Heather Gearity, Rutherford                                                               5-2

2008-Heather Gearity, Rutherford                                                               5-2

2007-Alex Rosenberger, Ramsey                                                5-2

2006-Julianna Camargo, Dumont                                            5-4

2005-Kate Watson, Leonia                                                         5-0

2004-Erika Koop, Ridgefield Park                                              5-0

2003-Kristen Kern, Indian Hills                                                  4-10

2002-Alex Paslawsky, Ramsey                                                   5-0

2001-Mary Grace Cahill, Rutherford                                           4-10

2000-Jill Turner, Pascack Hills                                                   4-10

1999-Cheryl Burdick, Ramsey                                                 5-4

1998-Cheryl Burdick, Ramsey                                                 5-4

1997-Cheryl Burdick, Ramsey                                                 5-4

1996-Lisa Considine, Rutherford                                                5-2

1995-Michelle Taffaro, Ridgefield Park                                      5-0

1994-Jessica Ramirez, Mahwah                                                  5-0

1993-Jessica Ramirez, Mahwah                                                  5-0

1992-Brandy Jefferies, Englewood                                             5-2

1991-Antoniette Mastropaulo, Lodi                                            4-10

1990-Tara Jones, Westwood                                                      4-8

1989-Sandra Pinho, Garfield                                                      4-10

1988-Dawn Reis, Lodi                                                                               5-0

1987-Dawn Reis, Lodi                                                                               5-1

1986-Dawn Reis, Lodi                                                                               5-0

1985-Sylvia Battista, Rutherford                                                 5-2

1984-Trish Neuner, New Milford                                                4-10

1983-NEEDED

1982-Nancy Larena, Saddle Brook                                           5-4

1981-Laura Roselle, Tenafly                                                      5-0

1980-Deneen Steiner, Ridgefield                                                5-1

1979-Mary Cullen, Saddle Brook                                                5-0

1978-Doreen Mey, New Milford                                                5-0

LONG JUMP

2016-Maryam Hassan, Cresskill                                                 17-10 ¼

2015-Maryam Hassan, Cresskill                                                 17-6 ½

2014-Maryam Hassan, Cresskill                                                 16-1

2013-Emily Rogan, Glen Rock                                                   16-3 ¾

2012-Briana Setnitsky, Pascack Hills                                          17-3 ¼

2011-Briana Setnitsky, Pascack Hills                                          17-0 ½

2010-Kailey Barszcz, New Milford                                             16-6 ½

2009-Tara Keegan, Westwood                                                   16-4 ½

2008-Tara Keegan, Westwood                                                   16-5 ½

2007-C.J. Jacob, Ridgefield Park                                                17-6 ½

2006-Julianna Camargo, Dumont                                                17-4 ½

2005-Kate Watson, Leonia                                                         16-4 ½

2004-Kim Hykey, Lyndhurst                                                      16-6

2003-Lindsay May, Dumont                                                      15-9 ¼

2002-Chrissy Procopio, Indian Hills                                            16-1 ¾

2001-Thatcha DaCosta, Englewood                                            17-7 ½

2000-Shenee Clarke, Ridgefield Park                                          16-5 ¾

1999-Dara Seidman, Ramsey                                                     17-1

1998-Carlene Cummings, Englewood                                       18-5 ½

1997-Carlene Cummings, Englewood                                         16-11

1996-Carlene Cummings, Englewood                                         18-1 ¾

1995-Willie Mae Washington, Lodi                                            16-9 ½

1994-Willie Mae Washington, Lodi                                            16-3 ½

1993-Michelle Stein, Glen Rock                                                 16-4

1992-LaTonya Brown, Englewood                                             15-8 ½

1991-LaTonya Brown, Englewood                                             15-8 ½

1990-Megan Burke, Glen Rock                                                  17-1 ¾

1989-LaTonya Brown, Englewood                                             15-3 ¼

1988-Joanne Lamstein, River Dell                                                              16-10 ¾

1987-Aquansa Garth, Westwood                                                16-10 ½

1986-Gerri Brennan, Dumont                                                     16-10

1985-Sylvia Battista, Rutherford                                                 16-0

1984-Sue Frazier, Rutherford                                                     17-3

1983-Barbara Wolff, Tenafly                                                     15-11 ½

1982-Barbara Danko, Saddle Brook                                            15-6 ½

1981-Patty Schultz, New Milford                                                16-4 ¾

1980-Liz Lee, Tenafly                                                                               15-10

1979-Liz Lee, Tenafly                                                                               16-5 ½

1978-Laurie Miranda, Lyndhurst                                                16-3

TRIPLE JUMP

2016-Maryam Hassan, Cresskill                                                 36-2 ¾

2015-Maryam Hassan, Cresskill                                                 36-6 ½

2014-Maryam Hassan, Cresskill                                                 36-6 ¼

2013-Alex Leary, Glen Rock                                                      33-9 ½

2012-Briana Setnitsky, Pascack Hills                                          34-6

2011-Briana Setnitsky, Pascack Hills                                          34-10 ¾

2010-Stephanie Encarnacion, Ridgefield Park                                              33-7

2009-Rachel Green, Leonia                                                        34-2

2008-Tara Keegan, Westwood                                                   34-8 ½

2007-Michelle Erli, Ramsey                                                       36-3

2006-Olivia Stinson, Westwood                                                 35-10 ¾

2005-Olivia Stinson, Westwood                                                 35-5

2004-Sheena Strachan, Englewood                                             36-6 ½

2003-Alex Paslawsky, Ramsey                                                   34-8 ¼

2002-Chrissy Procopio, Indian Hills                                            35-1

2001-Thatcha DaCosta, Englewood                                            37-0 ¾

2000-Shenee Clarke, Ridgefield Park                                          34-6

1999-Shenee Clarke, Ridgefield Park                                          36-2

1998-Carlene Cummings, Englewood                                         38-4 ¼

1997-Carlene Cummings, Englewood                                       38-6

1996-Carlene Cummings, Englewood                                         37-8

1995-Carlene Cummings, Englewood                                         36-4 ¼

1994-June Hoppie, Englewood                                                   35-5 ½

1993-June Hoppie, Englewood                                                   35-5 ¼

1992-Shannon Dillon, New Milford                                            34-9

1991-Renee Bednarz, Garfield                                                   34-8 ¼

1990-Megan Burke, Glen Rock                                                  34-0

1989-Latonya Brown, Englewood                                                               32-7 ½

1988-Mary Sok, Westwood                                                        34-10 ½

1987-Mary Sok, Westwood                                                        35-5

1986-Gerri Brennan, Dumont                                                     34-5 ¾

1985-Sue Frazier, Rutherford                                                     34-2

1984-Dayna Meyers, New Milford                                             32-10 ¼

1983-Kim Lehmann, Garfield                                                    34-0 ¼

1982-Kim Gilman, New Milford                                                34-4

1981-Leslie Davis, Tenafly                                                        33-9 ½

1980-Liz Lee, Tenafly                                                                               33-4 ½

1979-Dawn Johansmeyer, Park Ridge                                         33-2 ½

1978-Liz Lee, Tenafly                                                                               35-3 ¾

 

POLE VAULT

2016-Grace Gardella, Ramsey                                                    10-0

2015-Nina Lucibello, Cresskill                                                   9-6

2014-Nina Lucibello, Cresskill                                                   9-6

2013-Christine Masciale, Pascack Hills                                       10-0

2012-Christine Masciale, Pascack Hills                                       8-6

2011-Danielle Wankmuller, Pascack Hills                                10-7

2010-Danielle Wankmuller, Pascack Hills                                   9-6

2009-Stephanie Rozalski, Queen of Peace                                   9-0

2008-Tara Fisher, North Arlington                                              9-0

2007-Kristen Marfino, Hasbrouck Heights                                   8-9

2006-Nina Silverstein, Pascack Hills                                           8-0

2005-Patricia Murphy-Kennelly, Mahwah                                   10-0

2004-Ashley Aquino, Lyndhurst                                                 8-6

2003-Jessica Hatton, Ridgefield Park                                          9-6

2002-Sophia Capparelli, Dumont                                                8-6

400 METER RELAY

2016-Glen Rock                                                                       50.41

2015-Cresskill                                                                         50.33

1981-Saddle Brook                                                                   53.6

1980-Park Ridge                                                                       53.4

1979-Saddle Brook                                                                   53.4

1978-Waldwick                                                                        52.4Y

1600 METER RELAY

2016-Ramsey                                                                           4:04.87

2015-Ramsey                                                                           4:03.59

2014-Westwood                                                                        4:07.72

2013-Westwood                                                                        3:59.69

2012-Westwood                                                                       3:57.17

2011-Westwood                                                                        4:04.70

2010-Westwood                                                                        4:09.42

2009-Westwood                                                                        4:08.7

2008-Westwood                                                                        4:06.1

2007-Ramsey                                                                           4:11.1

2006-Ramsey                                                                           4:10.0

2005-Glen Rock                                                                       4:15.3

2004-Westwood                                                                        4:14.9

2003-Westwood                                                                        4:07.4

2002-Ramsey                                                                           4:20.9

2001-Westwood                                                                        4:09.8

2000-Westwood                                                                        4:09.6

1999-Westwood                                                                        4:12.5

1998-Westwood                                                                        4:12.4

1997-Ramsey                                                                           4:14.2

1996-Ramsey                                                                           4:10.7

1995-Englewood                                                                       4:14.6

1994-Glen Rock                                                                       4:07.9

1993-Glen Rock                                                                       4:15.1

1992-New Milford                                                                    4:28.5

1991-Garfield                                                                           4:17.7

1990-Garfield                                                                           4:18.2

1989-Englewood                                                                       4:18.7

1988-Westwood                                                                        4:20.9

1987-Westwood                                                                        4:21.0

1986-Westwood                                                                        4:09.2

1985-Mahwah                                                                          4:30.1

1984-Tenafly                                                                            4:21.1

1983-Tenafly                                                                            4:18.0

1982-Ramsey                                                                           4:17.1

1981-Rutherford                                                                       4:13.5

1980-Park Ridge                                                                       4:17.0

1979-Saddle Brook                                                                   4:14.8

1978-Saddle Brook                                                                   4:14.0Y

3200 METER RELAY

2016-Ramsey                                                                           10:02.95

2015-Ramsey                                                                           10:03.87

 

GIRLS GROUP D (Group 1 1981-2003)

Top Three Teams

2016-Park Ridge 115, Saddle Brook 100, Waldwick 95

2015-Saddle Brook 96, Waldwick 78, Dwight-Englewood 70

2014-Saddle Brook 67, Midland Park 62, Dwight-Englewood 61

2013-Emerson 73, Queen of Peace 63, Saddle Brook 56

2012-Hasbrouck Heights 138, Park Ridge 69, Waldwick 66

2011-Hasbrouck Heights 142, Saddle Brook 84, Park Ridge  67

2010-Hasbrouck Heights 130, Park Ridge 70 ½, Saddle Brook 66

2009-Hasbrouck Heights 183, Waldwick 72, Park Ridge 67

2008-Waldwick 137, Park Ridge 107 ½, Hasbrouck Heights 102

2007-Waldwick 143 ½, Cresskill 102, Park Ridge 99

2006-Waldwick 120, Park Ridge 94, Cresskill 59

2005-Saddle Brook 88, Cresskill 64 ½, Waldwick 61

2004-Cresskill 97, Wood-Ridge 78 ½, Hasbrouck Heights 73

2003-Glen Rock 101 ¾, Hasbrouck Heights 100, Saddle Brook 89

2002-Glen Rock 133, Hasbrouck Heights 111, Westwood 57

2001-Glen Rock 111, Saddle Brook 84, Hasbrouck Heights 55

2000-Glen Rock 141, Hasbrouck Heights 79, Saddle Brook 57

1999-Glen Rock 128.33, Hasbrouck Heights 105, Bogota 50

1998-Hasbrouck Heights 120, Saddle Brook 76, Palisades Park 33

1997-Glen Rock 213, Hasbrouck Heights 88, Saddle Brook 58

1996-Saddle Brook 146, Hasbrouck Heights 124, Emerson 35

1995-Glen Rock 241, Leonia 45, Hasbrouck Heights 31

1994-Bogota 85, Hasbrouck Heights 75, Dwight-Englewood 53

1993-New Milford 86, Midland Park 71, Wallington 57

1992-Saddle Brook 81, Midland Park 51, Glen Rock 45

1991-Saddle Brook 53, Glen Rock 37, Midland Park 35

1990-Saddle Brook 47, Hasbrouck Heights 33, Midland Park 28

1989-Saddle Brook 62, Waldwick 59, Cresskill 29

1988-Waldwick 62, Saddle Brook 46 ½, Cresskill 33

1987-New Milford 53, Midland Park 45, Waldwick 29

1986-New Milford 67, Midland Park 51, Mahwah 26

1985-New Milford 60, Midland Park 53, Saddle Brook 44

1984-Saddle Brook 43 ½, Park Ridge 37, Cresskill 31

1983-Saddle Brook 72, Park Ridge 37, Midland Park 23

1982-Park Ridge 47, Cresskill 39, Leonia/Midland Park 32

1981-Park Ridge 71, Cresskill 41 ½, Ridgefield 31

100 METERS

2016-Nicole Thomas, Park Ridge                                                12.90

2015-Tajia Lagomarsino, Saddle Brook                                       13.30

2014-Tajia Lagomarsino, Saddle Brook                                       13.38

2013-Jaide Hinds-Clarke, Saddle River Day                                13.26

2012-Rayn Moses, Hasbrouck Heights                                        12.91

2011-Shannon Roberts, Saddle Brook                                         12.96

2010-Mel Lewis, Midland Park                                                  12.95

2009-Alexa McAvoy, Wood-Ridge                                             13.36

2008-Janelle Lui, Cresskill                                                         13.08

2007-Janelle Lui, Cresskill                                                         12.6

2006-Janelle Lui, Cresskill                                                         12.8

2005-Nicole Bremer, Palisades Park                                           12.9

2004-Erika Ostrove, Cresskill                                                     12.5

2003-Jennifer Cagiao, Hasbrouck Heights                                   12.7

2002-Jennifer Cagiao, Hasbrouck Heights                                12.2

2001-Justine Diana, Saddle Brook                                              13.2

2000-Nicole Cortese, Lyndhurst                                                 13.4

1999-Melinda DioDonet, Bogota                                                12.9

1998-Charnie Carter, Lyndhurst                                                 13.0

1997-Melissa Bochiaro, Glen Rock                                             12.6

1996-Miranda Reeves, Hasbrouck Heights                                  13.1

1995-Michelle Stein, Glen Rock                                                 12.8

1994-Keisha Latty, Wallington                                                   12.8

1993-Ami Racich, Cresskill                                                       13.1

1992-Keisha Latty, Wallington                                                   13.4

1991-Megan Burke, Glen Rock                                                  12.8

1990-Dannette Tummillo, Saddle Brook                                      13.3

1989-Claudia Jimenez, Waldwick                                                               13.4

1988-Megan Burke, Glen Rock                                                  13.1

1987-Jennifer Whilby, Bogota                                                    13.1

1986-Chris Vadon, Glen Rock                                                    13.1

1985-Jennifer Whilby, Bogota                                                    13.4

1984-Alicia TenBrink, Glen Rock                                                              13.2

1983-Barbara Danko, Saddle Brook                                            13.0

1982-Kathy Harmel, Wallington                                                 12.7

1981-Cathy Musacchio, Bogota                                                  13.1

200 METERS

2016-Tajia Lagomarsino, Saddle Brook                                   25.84

2015-Tajia Lagomarsino, Saddle Brook                                       26.67

2014-Shereen Al-Sawwaf, Dwight-Englewood                            26.55

2013-Tajia Lagomarsino, Saddle Brook                                       26.79

2012-Rayn Moses, Hasbrouck Heights                                        26.96

2011-Brielle Sutter, Saddle Brook                                                              26.25

2010-Brielle Sutter, Saddle Brook                                                              26.52

2009-Jennifer Nass, Hasbrouck Heights                                      26.6

2008-Janelle Lui, Cresskill                                                         27.1

2007-Janelle Lui, Cresskill                                                         26.2

2006-Janelle Lui, Cresskill                                                         26.7

2005-Amanda Duggan, Waldwick                                              26.9

2004-Judy Wong, Wood-Ridge                                                  26.6

2003-Judy Wong, Wood-Ridge                                                  27.1

2002-Cheryl Anscombe, Westwood                                          25.7

2001-Justine Diana, Saddle Brook                                              26.6

2000-Lauren Haner, Glen Rock                                                  27.6

1999-Melinda DioDonet, Bogota                                                26.7

1998-Irene Leidenfrost, Park Ridge                                             26.6

1997-Melissa Bochiaro, Glen Rock                                             26.3

1996-Natalie Ardito, Saddle Brook                                             26.8

1995-Michelle Stein, Glen Rock                                                 25.8

1994-Keisha Latty, Wallington                                                   26.9

1993-Keisha Latty, Wallington                                                   27.6

1992-Amy Fieldson, Saddle Brook                                             27.7

1991-Megan Burke, Glen Rock                                                  27.0

1990-Meggin Searle, Hasbrouck Heights                                     28.6

1989-Claudia Jimenez, Waldwick                                                               28.1

1988-Claudia Jimenez, Waldwick                                                               27.6

1987-Jennifer Whilby, Bogota                                                    27.6

1986-Jennifer Whilby, Bogota                                                    28.5

1985-Bernadine Han, Cresskill                                                   27.9

1984-Bernadine Han, Cresskill                                                   28.0

1983-Barbara Danko, Saddle Brook                                            27.2

1982-Andrea Ostrowski, Park Ridge                                           27.0

1981-Andrea Ostrowski, Park Ridge                                           27.1

400 METERS

2016-Nicole Thomas, Park Ridge                                             58.21

2015-Tajia Lagomarsino, Saddle Brook                                       60.13

2014-Lisa Carle, Midland Park                                                   60.76

2013-Carly Reich, Park Ridge                                                    60.67

2012-Rebecca Skovira, Park Ridge                                             59.73

2011-Brielle Sutter, Saddle Brook                                                              59.26

2010-Rebecca Skovira, Park Ridge                                             59.69

2009-Rebecca Skovira, Park Ridge                                             61.0

2008-Aundrea Georgatos, Hasbrouck Heights                                              62.8

2007-Nicole Barretta, Cresskill                                                   62.6

2006-Lauren Schultz, Waldwick                                                 61.4

2005-Alicia Henry, Cresskill                                                      60.7

2004-Judy Wong, Wood-Ridge                                                  61.1

2003-Kim Mineo, Glen Rock                                                     59.6

2002-Kim Mineo, Glen Rock                                                     59.3

2001-Kim Mineo, Glen Rock                                                     59.8

2000-Heather Nicoletti, Hasbrouck Heights                                 63.3

1999-Melinda DioDonet, Bogota                                                60.7

1998-Vicki Byrne, Saddle Brook                                                61.5

1997-Vicki Byrne, Saddle Brook                                                62.0

1996-Mary Byrne, Saddle Brook                                                63.3

1995-Michele Satine, Glen Rock                                                58.9

1994-Keisha Latty, Wallington                                                   61.4

1993-Tricia Saunders, Cresskill                                                  62.1

1992-Matilda Wood, Saddle Brook                                             62.6

1991-Meggin Searle, Hasbrouck Heights                                     64.2

1990-Meggin Searle, Hasbrouck Heights                                     63.5

1989-Amy Giannantonio, Cresskill                                             61.7

1988-Amy Giannantonio, Cresskill                                             62.8

1987-Kristen Hessler, Glen Rock                                                62.4

1986-Sue Esposito, New Milford                                                62.6

1985-Sue Esposito, New Milford                                                64.0

1984-Terri Pieper, Cresskill                                                       64.3

1983-Diedre James, Glen Rock                                                  62.1

1982-Andrea Ostrowski, Park Ridge                                           62.2

1981-Andrea Ostrowski, Park Ridge                                           61.7

800 METERS

2016-Rachel Spagnola, Park Ridge                                             2:26.59

2015-Arianna Lopez, Palisades Park                                           2:27.66

2014-Hanna Jerome, Dwight-Englewood                                    2:22.43

2013-Hanna Jerome, Dwight-Englewood                                    2:29.41

2012-Rebecca Fortoul, Hasbrouck Heights                                  2:26.05

2011-Kristen Gray, Park Ridge                                                   2:25.57

2010-Naomi Robinson, Hasbrouck Heights                                 2:27.43

2009-Naomi Robinson, Hasbrouck Heights                                 2:24.2

2008-Brittany DeBord, Waldwick                                                               2:26.7

2007-Kelsey Dunn, Waldwick                                                    2:29.8

2006-Kelsey Dunn, Waldwick                                                    2:25.9

2005-Alicia Henry, Cresskill                                                      2:23.0

2004-Alicia Henry, Cresskill                                                      2:20.9

2003-Amanda Peraino, Glen Rock                                              2:27.8

2002-Erin Henry, Glen Rock                                                      2:20.3

2001-Erin Henry, Glen Rock                                                   2:19.9

2000-Erin Henry, Glen Rock                                                      2:21.1

1999-Tracy DellaTorre, Glen Rock                                             2:25.9

1998-Vicki Byrne, Saddle Brook                                                2:34.0

1997-Tracy DellaTorre, Glen Rock                                             2:23.5

1996-Vicki Byrne, Saddle Brook                                                2:30.3

1995-Katie Hanley, Glen Rock                                                   2:22.0

1994-Diana Lana, Saddle Brook                                                 2:22.8

1993-Kerry Moore, Midland Park                                                               2:23.9

1992-Matilda Wood, Saddle Brook                                             2:30.1

1991-Matilda Wood, Saddle Brook                                             2:25.5

1990-Nicole Brown, Palisades Park                                            2:30.0

1989-Cathy Acevedo, Saddle Brook                                           2:31.1

1988-Michelle Straut, Waldwick                                                2:26.4

1987-Dee Keough, Mahwah                                                       2:26.2

1986-Michelle Berardo, Palisades Park                                       2:27.6

1985-Jen Edwards, Midland Park                                                2:28.1

1984-Vivian Harstead, Park Ridge                                              2:24.3

1983-Debbie Hillery, Leonia                                                      2:22.4

1982-Debbie Hillery, Leonia                                                      2:29.2

1981-Derryn Lewis, Cresskill                                                     2:30.4

1600 METERS

2016-Arianna Lopez, Palisades Park                                           5:24.00

2015-Arianna Lopez, Palisades Park                                           5:33.86

2014-Hanna Jerome, Dwight-Englewood                                    5:26.84

2013-Julianna Lee, Palisades Park                                              5:32.09

2012-Anna Jezewska, Wallington                                                               5:19.96

2011-Rebecca Fortoul, Hasbrouck Heights                                  5:28.53

2010-Rebecca Fortoul, Hasbrouck Heights                                  5:33.15

2009-Martyna Jezewska, Wallington                                           5:36.4

2008-Brittany DeBord, Waldwick                                                               5:35.2

2007-Lindsey Pedersen, Waldwick                                             5:33.7

2006-Amy Van Alstine, Midland Park                                     5:10.0

2005-Amy Van Alstine, Midland Park                                        5:15.9

2004-Amy Van Alstine, Midland Park                                        5:31.0

2003-Danielle Patoir, Glen Rock                                                5:25.3

2002-Danielle Patoir, Glen Rock                                                5:31.4

2001-Danielle Patoir, Glen Rock                                                5:25.6

2000-Kim Mineo, Glen Rock                                                     5:36.8

1999-Tracy DellaTorre, Glen Rock                                             5:33.3

1998-Nancy Sinclair, St. Mary’s                                                 5:46.1

1997-Tracy DellaTorre, Glen Rock                                             5:27.3

1996-Vicky Byrne, Saddle Brook                                                5:42.4

1995-Vicky Byrne, Saddle Brook                                                5:34.0

1994-Kerry Moore, Midland Park                                                               5:23.2

1993-Kerry Moore, Midland Park                                                               5:25.5

1992-Kerry Moore, Midland Park                                                               5:29.8

1991-Matilda Wood, Saddle Brook                                             5:39.2

1990-Sam Arabiat, Hasbrouck Heights                                        5:50.5

1989-Cathy Acevedo, Saddle Brook                                           5:40.7

1988-Michelle Straut, Waldwick                                                5:28.0

1987-Dee Keough, Mahwah                                                       5:30.8

1986-Nancy Montevechi, Mahwah                                             5:38.2

1985-Vicki Gusciora, Saddle Brook                                            5:27.0

1984-Vivian Harstead, Park Ridge                                              5:24.1

1983-Vicki Gusciora, Saddle Brook                                            5:25.6

1982-Debbie Hillery, Leonia                                                      5:29.2

1981-Trisha Madden, Cresskill                                                   5:18.0 (1500)

3200 METERS

2016-Arianna Lopez, Palisades Park                                           11:52.61

2015-Arianna Lopez, Palisades Park                                           12:05.96

2014-Hanna Jerome, Dwight-Englewood                                    12:12.90

2013-Julianna Lee, Palisades Park                                              11:48.17

2012-Rebecca Fortoul, Hasbrouck Heights                                  12:40.34

2011-Jessica Andre, Waldwick                                                   12:06.43

2010-Rebecca Fortoul, Hasbrouck Heights                                  12:18.11

2009-Jessica Andre, Waldwick                                                   11:49.0

2008-Brittany DeBord, Waldwick                                                               12:04.8

2007-Lindsay Pedersen, Waldwick                                             11:58.9

2006-Amy Van Alstine, Midland Park                                     10:57.0

2005-Amy Van Alstine, Midland Park                                        11:08.7

2004-Katherine DeLeon, Palisades Park                                      11:56.7

2003-Danielle Patoir, Glen Rock                                                11:54.7

2002-Erin Henry, Glen Rock                                                      11:22.9

2001-Erin Henry, Glen Rock                                                      11:11.0

2000-Erin Henry, Glen Rock                                                      11:37.3

1999-Tracy DellaTorre, Glen Rock                                             12:02.2

1998-Nancy Sinclair, St. Mary’s                                                 12:42.5

1997-Tracy DellaTorre, Glen Rock                                             11:47.1

1996-Nancy Sinclair, St. Mary’s                                                 12:24.0

1995-Nancy Seigel, Leonia                                                        12:10.6

1994-Kerry Moore, Midland Park                                                               11:44.5

1993-Kerry Moore, Midland Park                                                               11:52.9

1992-Kerry Moore, Midland Park                                                               11:58.1

1991-Giada Bufalini, Cresskill                                                   12:21.5

1990-Sam Arabiat, Hasbrouck Heights                                        12:41.3

1989-Krissy Nuccitelli, Saddle Brook                                         12:09.7

1988-Michelle Straut, Waldwick                                                11:47.8

1987-Dee Keough, Mahwah                                                       12:16.4

1986-Caroline Harrison, Midland Park                                        12:23.5

1985-Vicki Gusciora, Saddle Brook                                            11:53.0

1984-Vicki Gusciora, Saddle Brook                                            12:21.7

1983-Vicki Gusciora, Saddle Brook                                            11:53.0

1982-Sarah Krakoff, Dwight-Englewood                                     11:47.3

1981-Trisha Madden, Cresskill                                                   11:24.8 (3000)

100 METER HIGH HURDLES

2016-Caitlin Vellios, Waldwick                                                  16.79

2015-Natalie Negroni, Queen of Peace                                        16.82

2014-Christina Nardini, North Arlington                                     16.27

2013-Patty McHugh, Waldwick                                                  16.37

2012-Lisa Carle, Midland Park                                                   16.52

2011-Melanie Lewis, Midland Park                                            15.46

2010-Melanie Lewis, Midland Park                                            15.41

2009-Melanie Lewis, Midland Park                                            16.22

2008-April Kaiser, Park Ridge                                                   16.10

2007-Arianna Pomo, Saddle Brook                                             15.3

2006-Megan Thomas, Cresskill                                                  16.2

2005-Arianna Pomo, Saddle Brook                                             16.4

2004-Shannon Kozibroda, Wood-Ridge                                      16.7

2003-Dana Salonia, Saddle Brook                                                              16.2

2002-Jackie Kaminski, Saddle Brook                                          15.8

2001-Justine Diana, Saddle Brook                                           14.9

2000-Justine Diana, Saddle Brook                                              16.3

1999-Jill Sgroi, Hasbrouck Heights                                             16.6

1998-Alessia Cirilli, Hasbrouck Heights                                      16.9

1997-Katie Hanley, Glen Rock                                                   15.6

1996-Alice Stachal, Saddle Brook                                                              15.9

1995-Lesley Hodgson, Glen Rock                                                              15.5

1994-Pedra Blackwood, Bogota                                                 16.6

1993-Shannon Dillon, New Milford                                            15.5

1992-Krista Kalnins, Wood-Ridge                                                              16.6

1991-Jen Wilson, Midland Park                                                  16.0

1990-Jen Wilson, Midland Park                                                  16.3

1989-Jen Wilson, Midland Park                                                  16.6

1988-Heidi Rohdenburg, Saddle Brook                                       16.9

1987-Janice Meyer, Midland Park                                                              16.0

1986-Dina DeFrancesco, Saddle Brook                                       15.8

1985-Janice Meyer, Midland Park                                                              16.4

1984-Kathy Massop, Glen Rock                                                 17.1

1983-Nancy Larena, Saddle Brook                                             15.5

1982-Pam Swanborn, Midland Park                                            16.8

1981-Donna Rohrman, Becton                                                   17.1

400 INTERMEDIATE HURDLES

2016-Rachel Spagnola, Park Ridge                                             65.34

2015-Natalie Negroni, Queen of Peace                                        67.69

2014-Natalie Negroni, Queen of Peace                                        68.29

2013-Natalie Negroni, Queen of Peace                                        67.68

2012-Natalie Negroni, Queen of Peace                                        67.98

2011-Melanie Lewis, Midland Park                                            65.56

2010-Melanie Lewis, Midland Park                                            66.58

2009-Melanie Lewis, Midland Park                                            69.5

2008-Lauren Schultz, Waldwick                                                 68.7

2007-Nicole Barretta, Cresskill                                                   66.7

2006-Lauren Schultz, Waldwick                                                 67.0

2005-Lauren Schultz, Waldwick                                                 68.0

2004-Kelly DellaFave, Hasbrouck Heights                                  69.8

2003-Kim Mineo, Glen Rock                                                     64.9

2002-Kim Mineo, Glen Rock                                                    63.0

2001-Kim Mineo, Glen Rock                                                     65.0

2000-Kim Mineo, Glen Rock                                                     68.6

1999-Colleen McCorry, Glen Rock                                             66.7

1998-Vicky Byrne, Saddle Brook                                                67.8

1997-Katie Hanley, Glen Rock                                                   64.3

1996-Jeannie Petersen, Emerson                                                 68.3

1995-Katie Hanley, Glen Rock                                                   65.8

1994-Diana Lana, Saddle Brook                                                 68.4

1993-Shannon Dillon, New Milford                                            65.4

1992-Sandie Milberg, Dwight-Englewood                                   67.6

1991-Jen Wilson, Midland Park                                                  68.5

1990-Noelle Spassof, Emerson                                                   68.7

1989-Michelle Giunta, Midland Park                                          68.8

1988-Michelle Giunta, Midland Park                                          69.7

1987-Janice Meyer, Midland Park                                                              68.1

1986-Janice Meyer, Midland Park                                                              70.2

1985-Terri Pieper, Cresskill                                                       68.4

1984-Betsy Delia, Leonia                                                          66.4

1983-Betsy Delia, Leonia                                                          66.5

1982-Pam Swanborn, Midland Park                                            70.2

1981-Tracey Gunther, Park Ridge                                                               71.0

SHOT PUT

2016-Amelia Apgar, Waldwick                                                  33-10

2015-Amelia Apgar, Waldwick                                                  32-7 ½

2014-Cheyenne Bellerand, Emerson                                           39-8 ¼

2013-Cheyenne Bellerand, Emerson                                         41-3 ½

2012-Irene Cedano, Hasbrouck Heights                                       36-4

2011-Melissa Silvestri, Wood-Ridge                                           33-9 ½

2010-Ashley Menniti, Park Ridge                                                               30-2

2009-Alyssa Connors, Hasbrouck Heights                                   35-11 ½

2008-Laura Cowan, Cresskill                                                     37-5

2007-April Kaiser, Park Ridge                                                   36-10

2006-Deana Borrecca, Wood-Ridge                                            30-7 ½

2005-Deana Borrecca, Wood-Ridge                                            33-0 ½

2004-Tiffany Phoenix, Cresskill                                                 36-5 ¾

2003-Lindsay Renna, Hasbrouck Heights                                    34-11 ¾

2002-Lindsay Renna, Hasbrouck Heights                                    34-7 ¼

2001-Nikki Uzelac, Midland Park                                                               38-1 ¼

2000-Alyssa Koob, New Milford                                                35-11 ½

1999-Sheena Schuler, Hasbrouck Heights                                    35-2

1998-Kristin Nazario, Waldwick                                                33-0 ¾

1997-Kristin Nazario, Waldwick                                                31-3

1996-Lauren Gmitter, Hasbrouck Heights                                    30-9

1995-Marie Remiggio, Bogota                                                   32-6

1994-Marie Remiggio, Bogota                                                   33-3

1993-Marie Remiggio, Bogota                                                   32-9

1992-Barbara Coren, Emerson                                                   33-7

1991-Lark Rivetti, Saddle Brook                                                34-7 ½

1990-Young Park, Dwight-Englewood                                        35-11

1989-Young Park, Dwight-Englewood                                        37-2

1988-Keelan Craw, Waldwick                                                    37-3 ¼

1987-Keelan Craw, Waldwick                                                    34-5 ¾

1986-Ginny Erickson, Midland Park                                           32-11

1985-Nancy Van Dyke, Midland Park                                         34-0 ¾

1984-Kathy Massop, Glen Rock                                                 34-1

1983-Terry Olivucci, Park Ridge                                                32-10

1982-Celia Mistretta, Park Ridge                                                38-9

1981-Celia Mistretta, Park Ridge                                                37-1 ½

DISCUS

2016-Amelia Apgar, Waldwick                                                  92-7

2015-Chloe Zuidema, Midland Park                                            100-9

2014-Cheyenne Bellerand, Emerson                                         129-3

2013-Cheyenne Bellerand, Emerson                                           102-11

2012-Cheyenne Bellerand, Emerson                                           119-1

2011-Marissa Fulvi, Wallington                                                 107-8

2010-Kayla Pauwels, Waldwick                                                 95-11

2009-Alyssa Connors, Hasbrouck heights                                    107-4

2008-Laura Cowan, Cresskill                                                     112-1

2007-April Kaiser, Park Ridge                                                   107-8

2006-April Kaiser, Park Ridge                                                   98-11

2005-Jessica Lehmann, Park Ridge                                             115-8

2004-Lindsay Renna, Hasbrouck Heights                                    118-7

2003-Tiffany Phoenix, Cresskill                                                 112-4

2002-Alyssa Koob, New Milford                                                104-7

2001-Nikki Uzelac, Midland Park                                                               124-9

2000-Renee Wilson, Hasbrouck Heights                                      111-6

1999-Renee Wilson, Hasbrouck Heights                                      105-8

1998-Melissa Ayvas, Wood-Ridge                                              105-1

1997-Quinn Brady, Glen Rock                                                   103-7

1996-Anna Gravino, Saddle Brook                                             105-4

1995-Kim Ferranti, Glen Rock                                                   115-1

1994-Janine Captan, Bogota                                                       106-0

1993-Adwoa Asa-Awuku, New Milford                                      106-6

1992-Laura Stasion, Saddle Brook                                              103-10

1991-Lark Rivetti, Saddle Brook                                                112-10

1990-Young Park, Dwight-Englewood                                        112-2

1989-Lisa Fiore, Waldwick                                                        111-6

1988-Young Park, Dwight-Englewood                                        111-2

1987-Camille Wright, New Milford                                            97-11

1986-Jeanne Verdicchio, Park Ridge                                           99-1

1985-Nancy Van Dyke, Midland Park                                         118-5

1984-Sue Ehrmann, Bogota                                                       100-9

1983-Terry Olivucci, Park Ridge                                                104-6

1982-Celia Mistretta, Park Ridge                                                114-0

1981-Bridget Welch, Park Ridge                                                115-9

JAVELIN

2016-Thalia Ghalam, Midland Park                                            129-4

2015-Thalia Ghalam, Midland Park                                            116-9

2014-Thalia Ghalam, Midland Park                                            112-9

2013-Nicole Sinatra, Wood-Ridge                                                              113-5

2012-Rebecca Skovira, Park Ridge                                          137-5

2011-Rebecca Skovira, Park Ridge                                             127-0

2010-Rebecca Skovira, Park Ridge                                             122-1

2009-Laura Wall, Emerson                                                        113-5

2008-Taylor Condal, Hasbrouck Heights                                     122-5

2007-April Kaiser, Park Ridge                                                   119-7

2006-Jessica Kotlowski, Wood-Ridge                                         110-10

2005-Jessica Lehmann, Park Ridge                                             115-8

2004-Lisa Colangelo, Hasbrouck Heights                                    106-1

2003-Courtney Reggo, Ridgefield                                                               119-1

2002-Courtney Reggo, Ridgefield                                                               122-8

2001-Courtney Reggo, Ridgefield                                                               111-3

2000-Lindsey Reggo, Ridgefield                                                110-4

1999-Renee Wilson, Hasbrouck Heights                                      106-3

1998-Jenn Huber, Becton                                                           105-7

1997-Nancy Correa, Hasbrouck Heights                                      106-7

1996-Michele Carcich, Hasbrouck Heights                                  101-11

1995-Quinn Brady, Glen Rock                                                   87-10

1994-Diana Sanchez, Cresskill                                                   96-5

1993-Nancy Belbo, Hasbrouck Heights                                       106-11

1992-Paige Fuller, Hasbrouck Heights                                        104-3

1991-Lark Rivetti, Saddle Brook                                                95-8

1990-Lark Rivetti, Saddle Brook                                                96-4

1989-Janice Marlow, New Milford                                             94-3

1988-Christine Dinga, Ridgefield                                                103-1

1987-Karen Schaeffer, Wallington                                              116-0

1986-Diane Maro, New Milford                                                 114-11

1985-Diane Maro, New Milford                                                 120-4

1984-Mary Gritzalis, Wood-Ridge                                              95-1

1983-Dawn Pavlu, Ridgefield                                                    99-3

1982-Doreen Sullivan, Cresskill                                                 109-1

1981-Chris Bradley, Ridgefield                                                128-10

HIGH JUMP

2016-Anna Boddy, Waldwick                                                    5-0

2015-Anna Boddy, Waldwick                                                    4-10

2014-Lisa Carle, Midland Park                                                   5-0

2013-Lisa Carle, Midland Park                                                   5-0

2012-Kim Rabeiro, Midland Park                                                5-0

2011-Melissa Esposito, Saddle Brook                                         5-0

2010-Ali Giordano, Waldwick                                                   4-10

2009-Janell Carrasco, Bogota                                                     4-10

2008-Jen D’Augustine, Waldwick                                                              5-0

2007-Jen D’Augustine, Waldwick                                                              5-0

2006-Jamie Sacco, Park Ridge                                                   5-4

2005-Arianna Pomo, Saddle Brook                                             4-8

2004-Shannon Alston, Midland Park                                           4-10

2003-Cherilyn Marfino, Hasbrouck Heights                                 4-10

2002-Jen Barthelemy, Bogota                                                    4-10

2001-Jen Barthelemy, Bogota                                                    5-2

2000-Kristina Lambrinides, Waldwick                                        4-10

1999-Jen Barthelemy, Bogota                                                    4-10

1998-Gwen Gobbo, Palisades Park                                             4-8

1997-Rania Margonis, Ridgefield                                                4-10

1996-Rania Margonis, Ridgefield                                                4-11

1995-Lesley Hodgson, Glen Rock                                                              5-0

1994-Jain Lattes, Dwight-Englewood                                          5-0

1993-Kerry Wasser, Saddle Brook                                              5-4

1992-Ami Racich, Cresskill                                                       5-2

1991-Kerry Wasser, Saddle Brook                                              5-0

1990-Jen Wilson, Midland Park                                                  4-10

1989-Jen Wilson, Midland Park                                                  5-0

1988-Suzanne Meyer, Midland Park                                           5-0

1987-Lynn Petrolia, New Milford                                                               5-2

1986-Lynn Petrolia, New Milford                                                               5-0

1985-Lynn Petrolia, New Milford                                                               5-0

1984-Maureen Shanahan, Saddle Brook                                      5-0

1983-Nancy Larena, Saddle Brook                                           5-7

1982-Deneen Steiner, Ridgefield                                                5-3

1981-Deneen Steiner, Ridgefield                                                5-3

LONG JUMP

2016-Anna Maria Scarpis, Bogota                                                              16-8 ¾

2015-Melissa Lein, Midland Park                                                15-11

2014-Christina Nardini, North Arlington                                     16-3 ½

2013-Patty McHugh, Waldwick                                                  16-6 ¾

2012-Patty McHugh, Waldwick                                                  17-5 ¼

2011-Marissa Romano, Hasbrouck Heights                                 17-8

2010-Brielle Sutter, Saddle Brook                                                              16-4

2009-Nicolle Baldicanas, Hasbrouck Heights                                               16-4 ½

2008-Amanda Duggan, Waldwick                                              16-2 ½

2007-Arianna Pomo, Saddle Brook                                             17-2

2006-Jennifer Swan, Waldwick                                                  16-4

2005-Arianna Pomo, Saddle Brook                                             16-9

2004-Erika Ostrove, Cresskill                                                     17-5 ¼

2003-Judy Wong, Wood-Ridge                                                  16-1 ¼

2002-Jen Barthelemy. Bogota                                                    17-0 ¼

2001-Jen Barthelemy. Bogota                                                    16-10 ¾

2000-Ellen McCorry, Glen Rock                                                16-4

1999-Justine Diana, Saddle Brook                                              16-0 ½

1998-Charnie Carter, Lyndhurst                                                 17-3

1997-Katie Hanley, Glen Rock                                                   17-8

1996-Miranda Reeves, Hasbrouck Heights                                  15-10 ¼

1995-Michelle Stein, Glen Rock                                                 16-11

1994-Jennifer Hettel, Wallington                                                16-1

1993-Jennifer Hettel, Wallington                                                17-5

1992-Jennifer Hettel, Wallington                                                15-10

1991-Megan Burke, Glen Rock                                                18-6

1990-Jen Kairys, North Arlington                                                               14-11 ½

1989-Kim Giordano, Waldwick                                                  15-8 ¼

1988-Megan Burke, Glen Rock                                                  17-0 ¾

1987-Lynn Petrolia, New Milford                                                               17-3 ¾

1986-Kim Taylor, New Milford                                                  16-2 ½

1985-Patty O’Hagan, Midland Park                                            15-4 ½

1984-Debbie Tsai, Waldwick                                                     15-1 ½

1983-Maureen Shanahan, Saddle Brook                                      15-4 ½

1982-Kathy Harmel, Wallington                                                 17-9 ¼

1981-Heidi Reichert, Wood-Ridge                                              15-8 ¾

TRIPLE JUMP

2016-Angela Brooks, Saddle Brook                                            33-10 ¼

2015-Melissa Lein, Midland Park                                                34-7 ½

2014-Christina Nardini, North Arlington                                     34-10 ¼

2013-Patty McHugh, Waldwick                                                  35-4 ½

2012-Rayn Moses, Hasbrouck Heights                                        35-1 ¼

2011-Marissa Romano, Hasbrouck Heights                                 35-5 ¾

2010-Melissa Esposito, Saddle Brook                                         35-3

2009-Juliana Romano, Hasbrouck Heights                                   33-5 ¾

2008-Amanda Duggan, Waldwick                                              35-11

2007-Kim Queirolo, Waldwick                                                   33-4

2006-Jennifer Swan, Waldwick                                                  34-0 ¾

2005-Hayley Kellinger, Saddle Brook                                         35-1 ¾

2004-Erika Ostrove, Cresskill                                                     37-1 ½

2003-Jackie Kaminski, Saddle Brook                                          34-8 ½

2002-Jen Barthelemy. Bogota                                                    35-0 ¼

2001-Maria Toriano, New Milford                                              34-8 ¼

2000-Jen Barthelemy, Bogota                                                    32-5 ¾

1999-Natalia Roudenko, New Milford                                         33-4 ¾

1998-Charnie Carter, Lyndhurst                                                 36-9

1997-Katie Hanley, Glen Rock                                                   35-11

1996-Miranda Reeves, Hasbrouck Heights                                  34-7

1995-Ashley Marquard, Glen Rock                                             36-0 ½

1994-Jain Lattes, Dwight-Englewood                                          35-5 ½

1993-Shannon Dillon, New Milford                                            33-10 ¾

1992-Kristen Curran, Midland Park                                            33-7 ¼

1991-Megan Burke, Glen Rock                                                  34-7

1990-Sharon Livardo, Wallington                                                               32-8 ¾

1989-Kim Giordano, Waldwick                                                  36-4 ½

1988-Kim Giordano, Waldwick                                                  36-9 ¼

1987-Lynn Petrolia, New Milford                                            37-3

1986-Lynn Petrolia, New Milford                                                               34-9 ¼

1985-Lynn Petrolia, New Milford                                                               32-10

1984-Kathy Massop, Glen Rock                                                 33-8

1983-Pam Swanborn, Midland Park                                            34-1 ¾

1982-Deneen Steiner, Ridgefield                                                36-11 ½

1981-Deneen Steiner, Ridgefield                                                35-3

POLE VAULT

2016-Adrianna Gobin, Emerson                                                 8-0

2015-Catherine Rozalski, Queen of Peace                                    11-0

2014-Catherine Rozalski, Queen of Peace                                 11-8

2013-Tiffany Tencza, Wallington                                                11-0

2012-Catherine Rozalski, Queen of Peace                                    10-9

2011-Tiffany Tencza, Wallington                                                9-6

2010-Shealyn Kenny, North Arlington                                        9-0

2009-Michelle Favre, Saddle Brook                                            11-7

2008-Michelle Favre, Saddle Brook                                            11-0

2007-Michelle Favre, Saddle Brook                                            9-6

2006-Michelle Favre, Saddle Brook                                            8-0

2005-Kristen Marfino, Hasbrouck Heights                                   7-0

2004-Melanie Kim, Saddle Brook                                                               7-6

2003-Ashley Aquino, Lyndhurst                                                 7-6

2002-Jen Lonschein, Westwood                                                 7-6

400 METER RELAY

2016-Saddle Brook                                                                  52.45

2015-Dwight-Englewood                                                           54.17

1981-Park Ridge                                                                       53.3

1600 METER RELAY

2016-Park Ridge                                                                       4:15.13

2015-Saddle Brook                                                                  4:07.11

2014-Saddle Brook                                                                   4:15.87

2013-Park Ridge                                                                       4:21.06

2012-Park Ridge                                                                       4:12.45

2011-Park Ridge                                                                       4:10.31

2010-Hasbrouck Heights                                                           4:12.89

2009-Hasbrouck Heights                                                           4:10.2

2008-Hasbrouck Heights                                                           4:17.6

2007-Cresskill                                                                          4:20.1

2006-Park Ridge                                                                       4:20.2

2005-Saddle Brook                                                                   4:20.2

2004-Cresskill                                                                          4:15.7

2003-Glen Rock                                                                       4:10.9

2002-Glen Rock                                                                       4:10.4

2001-Saddle Brook                                                                   4:18.1

2000-Glen Rock                                                                       4:21.4

1999-Glen Rock                                                                       4:16.4

1998-Hasbrouck Heights                                                           4:22.7

1997-Glen Rock                                                                       4:14.4

1996-Saddle Brook                                                                   4:22.9

1995-Glen Rock                                                                       4:07.3

1994-Hasbrouck Heights                                                           4:18.3

1993-Hasbrouck Heights                                                           4:21.1

1992-Saddle Brook                                                                   4:24.9

1991-Hasbrouck Heights                                                           4:23.4

1990-Hasbrouck Heights                                                           4:28.6

1989-Waldwick                                                                        4:17.5

1988-Waldwick                                                                        4:15.0

1987-Waldwick                                                                        4:19.8

1986-New Milford                                                                    4:22.2

1985-Park Ridge                                                                       4:28.0

1984-Park Ridge                                                                       4:24.2

1983-Midland Park                                                                   4:24.5

1982-Park Ridge                                                                       4:22.7

1981-Park Ridge                                                                       4:19.5

3200 METER RELAY

2016-Waldwick                                                                        11:00.91

2015-Waldwick                                                                       10:51.69

 

GIRLS GROUP E

Top Three Teams

2016-IHA 237, Holy Angels 199, Paramus Catholic 71

100 METERS

2016-Christian Rasnake, IHA                                                     12.71

200 METERS

2016-Christian Rasnake, IHA                                                     25.68

400 METERS

2016-Fiona Ralph, IHA                                                             61.58

800 METERS

2016-Fiona Ralph, IHA                                                             2:21.58

1600 METERS

2016-Giavanna Tabbachino, IHA                                                5:23.57

3200 METERS

2016-Grace Jansson, Holy Angels                                                              11:45.19

100 METER HIGH HURDLES

2016-Christian Rasnake, IHA                                                     16.08

400 METER INTERMEDIATE HURDLES

2016-Holly Slepian, Holy Angels                                                69.14

SHOT PUT

2016-Megan Swords, IHA                                                         34-8

DISCUS

2016-Anya Skae, Holy Angels                                                   102-7

JAVELIN

2016-Alexa Vecchione, Holy Angels                                          106-10

HIGH JUMP

2016-Liz Garcia, Holy Angels                                                    5-2

LONG JUMP

2016-Liz Garcia, Holy Angels                                                    17-6

TRIPLE JUMP

2016-Liz Garcia, Holy Angels                                                    36-0 ½

 

POLE VAULT

2016-Carolina McGann, Holy Angels                                         10-6

400 METER RELAY

2016-IHA                                                                                50.02

1600 METER RELAY

2016-IHA                                                                                4:18.01

 

3200 METER RELAY

2016-Holy Angels                                                                     9:56.01