STATE SECTIONAL CHAMPIONSHIPS

BOYS GROUP 4

Top Three Teams

2016-Ridgewood 103, Morristown 69, West Orange 60

2015-Randolph 89, Kennedy 71, Memorial 67

2014-Ridgewood 104, West Orange 77, Randolph 71

2013-Ridgewood 112, Passaic Tech 92, West Orange 69

2012-Ridgewood 102, West Orange 85, Randolph 54

2011-Ridgewood 94, Montclair 71, West Orange 65

2010-Ridgewood 88, Hackensack 69, West Orange 68

2009-Bloomfield 84, West Orange 71, Randolph 68

2008-Hackensack 63, Eastside 58, Bergen Tech 46

2007-West Orange 66, Ridgewood 62, Randolph 59 ½

2006-West Orange 106 ½, Kennedy 79, Ridgewood 73

2005-Kennedy 79, Ridgewood 68, Morristown 57

2004-Ridgewood 79, Hackensack 74, Kennedy 53

2003-Ridgewood 113, Bayonne 57, Vernon 50

2002-Teaneck 63, West Milford 56 ½, Bayonne 56

2001-Wayne Valley 86, Hackensack 69, Memorial 64

2000-Hackensack 122, Ridgewood 66, Wayne Valley 42 ½

1999-Hackensack 136, Memorial 53, Kennedy 48

1998-Hackensack 115, Ridgewood 89, Clifton 38

1997-Vernon 73, Hackensack 66, Snyder 51

1996-Passaic 72, Hackensack 65, Teaneck 60

1995-Kennedy 58, Snyder 55, West Milford 54

1994-West Milford and Hackensack 65, Ridgewood 62 ½

1993-Hackensack 97, Passaic 92, Ridgewood 56

1992-Eastside 74, Passaic 66, Kennedy 57

1991-Hackensack 41, Ridgewood 37, Eastside 30

1990-Passaic Tech 50, Hackensack 48, Kennedy 34

1989-Ridgewood 35, Hackensack 33 ½, Passaic Tech/Teaneck 25

1988-Hackensack 53, Kennedy 31, Passaic Tech 26

1987-Eastside 63, Ridgewood 34, Hackensack 30

1986-Eastside 53, Hackensack 42, Passaic 32

1985-Hackensack 35, Passaic 33, Ridgewood 30

1984-Teaneck 67, Eastside 46, Ridgewood 26

1983-Teaneck 36, Snyder 27, Ridgewood 23

1982-Hackensack 65, Bayonne 28, Teaneck 24

1981-Eastside 50, Hackensack 44, Teaneck 34

1980-Kennedy 38 ½, Teaneck 30, Hackensack 20

1979-Teaneck 41, Kennedy 37, Memorial 35

1978-Memorial and Snyder 41, Hackensack 34

1977-Snyder 49, Indian Hills 28, Kearny 23

1976-Snyder 41, Hackensack 36, Memorial 28

1975-Ridgewood 39 ½, North Bergen 37, Memorial 29

1974-Hackensack 43, North Bergen 39, Kearny 37

1973-North Bergen 48, Hackensack 41, Paramus 25

1972-North Bergen 41.5, Hackensack 27 ½, Paramus 24

1971-NEEDED

1970-Hackensack 41, North Bergen 34, Paramus 24

1969-River Dell 44, Teaneck 27 ½, North Bergen 25

1968-Teaneck 34, Hackensack 32, Garfield 25

100 METERS (100 yards until 1979)

2016-Kobi Grant, Ridgewood                                                    11.09

2015-Qwashon Powell, Kennedy                                                10.98

2014-Jake Sabatini, Ridgewood                                                  11.13

2013-Jake Sabatini, Ridgewood                                                  11.19

2012-Deandre Jennings, Hackensack                                          11.01

2011-Dexter Valley, West Orange                                                              11.04

2010-Conroy Walker, Hackensack                                              11.00

2009-Michael Ottey, Bloomfield                                                11.08

2008-Robert East, Passaic                                                          10.82

2007-Chris Ziegler, Ridgewood                                                  11.06

2006-Justin Gannon, Vernon                                                      10.9

2005-Shaquan Brown, Kennedy                                                               10.4

2004-Kevin Thompson, North Bergen                                         10.6

2003-Kevin Thompson, North Bergen                                         10.9

2002-Nicardo Gooden, Kennedy                                                10.8

2001-Stephen Andrews, Kearny                                                 10.8

2000-Adrian Durant, Teaneck                                                    10.8

1999-Michael Jackson, Hackensack                                            10.8

1998-Kawesi Darby, Hackensack                                                10.6

1997-Anthony Campbell, Snyder                                                10.6

1996-Chiffon Allen, Passaic                                                       10.8

1995-Joe Dawkins, Hackensack                                                 10.6

1994-Joe Dawkins, Hackensack                                                 10.7

1993-Ricchard Carter, Passaic                                                    10.7

1992-Ricchard Carter, Passaic                                                    11.2

1991-Sean Stallings, Passaic                                                      11.1

1990-Sean Stallings, Passaic                                                      11.1

1989-Stan Finney, Hackensack                                                   10.9

1988-Stan Finney, Hackensack                                                   10.9

1987-Stan Finney, Hackensack                                                   11.1

1986-Joe Johnson, Hackensack                                                  11.0

1985-Chris Wilkins, Dickinson                                                   11.0

1984-Tony Blair, Bayonne                                                         10.9

1983-Joe Banks, Snyder                                                            10.9

1982-Anthony Strickland, Bayonne                                            11.1

1981-Derek Spann, Snyder                                                        11.4

1980-Leroy Beavers, Snyder                                                      11.1

1979-Quentin Walker, Teaneck                                                  10.1

1978-Leroy Beavers, Snyder                                                      10.2

1977-Dean Oslowski, Kearny                                                     10.0

1976-Harold Batts, Memorial                                                     10.3

1975-Jon Johnson, Snyder                                                         10.1

1974-Walter Reid, Snyder                                                          10.0

1973-Dodie Donnell, Hackensack                                                               10.1

1972-Ernie Rath, Paramus                                                         10.2

1971-NEEDED

1970-Vin DiCioccio, North Bergen                                             10.0

1969-Vic Amoruso, Garfield                                                      10.0

1968-Vic Amoruso, Garfield                                                      10.1

200 METERS (200 yards until 1979)

2016-Marcus Smallwood, Mount Olive                                       22.28

2015-Qwashon Powell, Kennedy                                                21.98

2014-Donovan McDonald, Montclair                                          22.47

2013-Karl Cajuste, West Orange                                                22.50

2012-Dexter Valley, West Orange                                                              21.92

2011-Aaron Rhodes, Montclair                                                   22.28

2010-Conroy Walker, Hackensack                                              22.33

2009-Conroy Walker, Hackensack                                              22.47

2008-Robert East, Passaic                                                          22.03

2007-Chris Ziegler, Ridgewood                                                  22.22

2006-Justin Gannon, Vernon                                                      21.9

2005-Shaquan Brown, Kennedy                                                               21.2

2004-Reggie Berry, Morristown                                                 21.5

2003-Kevin Thompson, North Bergen                                         22.2

2002-Adrian Durant, Teaneck                                                    22.2

2001-Bryan Durango, Memorial                                                 22.1

2000-Adrian Durant, Teaneck                                                    22.4

1999-Tyrone Johnson, Kennedy                                                 22.3

1998-Joe Haro, Clifton                                                              22.3

1997-Anthony Campbell, Snyder                                                21.7

1996-Walter King, Hackensack                                                  22.5

1995-Joe Dawkins, Hackensack                                                 21.7

1994-Joe Dawkins, Hackensack                                                 22.1

1993-Ricchard Carter, Passaic                                                    22.2

1992-Ricchard Carter, Passaic                                                    22.2

1991-Thomas Pearson, Eastside                                                  22.7

1990-Sherwin Tann, Passaic Tech                                                              22.7

1989-Stan Finney, Hackensack                                                   22.5

1988-Walt McCall, Hackensack                                                 22.1

1987-Dennis Scott, Eastside                                                       22.9

1986-Joe Johnson, Hackensack                                                  22.1

1985-Chris Wilkins, Dickinson                                                   22.1

1984-Roger Cameron, Eastside                                                   22.2

1983-Joe Banks, Snyder                                                            21.8

1982-Anthony Strickland, Bayonne                                            23.1

1981-Rich Wagner, Teaneck                                                      22.8

1980-Doug Jackson, Hackensack                                                22.2

1979-Quentin Walker, Teaneck                                                  22.6

1978-Lionel Callender, Snyder                                                   22.3

1977-Dean Oslowski, Kearny                                                     22.2

1976-Harold Batts, Memorial                                                     22.8

1975-Chris White, Eastside                                                        21.8

1974-Jerry Wyche, Hackensack                                                  22.5

1973-Steve Wyche, Hackensack                                                 22.5

1972-Ed Hennessey, North Bergen                                             22.7

1971-NEEDED

1970-Vin DiCiocco, North Bergen                                              22.6

1969-Bob Epps, Bayonne                                                          22.3

1968-Lester Belle, Bayonne                                                       21.7

 

400 METERS (440 yards until 1979)

2016-Dan DeBlieck, Morris Knolls                                             48.62

2015-Qwashon Powell, Kennedy                                                48.12

2014-Qwashon Powell, Kennedy                                                49.32

2013-Nigel Burgess, Passaic Tech                                                              49.62

2012-Dexter Valley, West Orange                                                              49.35

2011-Dexter Valley, West Orange                                                              48.65

2010-Yusef Reaves, Passaic                                                       49.05

2009-Nicoy Hines, Passaic Tech                                                 50.04

2008-Ellis Mensah, West Orange                                                49.57

2007-Ausar Walcott, Hackensack                                                49.27

2006-Shaquan Brown, Kennedy                                                 48.2

2005-Shaquan Brown, Kennedy                                                               47.1

2004-Shaquan Brown, Kennedy                                                 47.7

2003-Fitz-Hubert Reynolds, Bayonne                                         49.4

2002-Adrian Durant, Teaneck                                                    49.3

2001-Adrian Durant, Teaneck                                                    48.9

2000-Josh Kauke, Ridgewood                                                    49.9

1999-Joe Velazquez, Paramus                                                    48.3

1998-Joe Mendel, Wayne Hills                                                   49.9

1997-Anthony Campbell, Snyder                                                48.1

1996-Walter King, Hackensack                                                  49.3

1995-Walter King, Hackensack                                                  49.7

1994-Chris Hall, Teaneck                                                          49.8

1993-Courtney Davis, Hackensack                                             49.3

1992-Tom Pearson, Eastside                                                      49.6

1991-Willie Best, Hackensack                                                    49.9

1990-Willie Best, Hackensack                                                    50.1

1989-Tim Geckeler, Ridgewood                                                 49.8

1988-Walt McCall, Hackensack                                                 48.7

1987-Dennis Scott, Eastside                                                       50.2

1986-Roger Cameron, Eastside                                                   50.0

1985-Roger Cameron, Eastside                                                   49.8

1984-Roger Cameron, Eastside                                                   50.3

1983-Bernard Wilson, Eastside                                                   50.5

1982-Don Bernard, Bloomfield                                                  50.1

1981-Dave Maggette, Eastside                                                   50.1

1980-Paul Wright, Kennedy                                                       49.9

1979-Dean Olawski, Kearny                                                      50.3

1978-Clayton Lloyd, Hackensack                                                49.3

1977-Mike Griffin, Snyder                                                         48.8

1976-Guy Williams, Snyder                                                       49.5

1975-Ed Colon, Memorial                                                         49.7

1974-Jerry Wyche, Hackensack                                                  50.4

1973-Joe Thomas, Eastside                                                        51.0

1972-Stan Hull, Bergenfield                                                       50.7

1971-NEEDED

1970-Jim Nepula, Ridgewood                                                    50.7

1969-George McLoof, Ramapo                                                  49.7

1968-Gabe DaAngelo, Bayonne                                                 52.7

800 METERS (880 yards until 1979)

2016-Michael Thurston, Ridgewood                                           1:54.45

2015-Michael Thurston, Ridgewood                                           1:57.04

2014-Luke Dublirer, Ridgewood                                                1:56.57

2013-Nigel Burgess, Passaic Tech                                                              1:57.16

2012-Jared Mason, West Orange                                             1:52.19

2011-Jared Mason, West Orange                                                1:53.86

2010-Curtis Richburg, West Orange                                            1:55.49

2009-Curtis Richburg, West Orange                                            1:58.13

2008-Christian Trautwein, Ridgewood                                        1:58.09

2007-Jason Apwah, Roxbury                                                     1:52.80

2006-Jason Apwah, Roxbury                                                     1:53.2

2005-Byron Williams, Ridgewood                                              1:55.2

2004-Hayrol Cruz, Passaic                                                         1:56.1

2003-Roman Zhmurenka, Bayonne                                             1:57.6

2002-Fitz-Hubert Reynolds, Bayonne                                         1:59.1

2001-Dave Heerema, West Milford                                             1:57.9

2000-Josh Kauke, Ridgewood                                                    1:54.7

1999-Josh Kauke, Ridgewood                                                    1:56.7

1998-Javian Quintana, Paramus                                                  2:00.8

1997-James Vogel, Fair Lawn                                                    1:56.8

1996-Jermaine Washington, West Milford                                   1:59.0

1995-Al Perez, Bayonne                                                            1:58.4

1994-Bob Keino, Ridgewood                                                     1:55.4

1993-Courtney Davis, Hackensack                                             1:59.1

1992-Courtney Davis, Hackensack                                             1:56.7

1991-Jose Lopez, Memorial                                                       1:56.6

1990-Willie Best, Hackensack                                                    1:57.8

1989-Matt Giffuni, Ridgewood                                                   1:58.7

1988-Art Almeida, Kearny                                                         1:58.0

1987-Chris Rae, Ridgewood                                                      1:55.0

1986-Curtis McNair, Passaic                                                      1:56.6

1985-David Perry, Kennedy                                                       1:59.8

1984-Kevin McDermott, Kearny                                                2:02.1

1983-John Parisi, Ridgewood                                                     1:55.5

1982-Walt Truesdale, Hackensack                                              1:58.2

1981-Walt Truesdale, Hackensack                                              1:58.9

1980-Paul Wright, Kennedy                                                       1:56.8

1979-Al Solano, Memorial                                                         1:57.8

1978-Steve Hoffman, Ridgewood                                                               1:58.5

1977-Willis Shannon, Eastside                                                   1:57.1

1976-Halestine Lee, Hackensack                                                1:59.1

1975-Rich Rothschild, Paramus                                                  1:53.8

1974-Chester Staron, Kearny                                                     1:54.5

1973-Don Donohue, Kearny                                                      1:57.2

1972-Art Belvin, North Bergen                                                  1:58.3

1971-NEEDED

1970-Brian Guascino, North Bergen                                           1:58.2

1969-Fred Ross, Wayne Valley                                                  1:55.5

1968-Dennis Anacker, North Bergen                                          1:59.9

1600 METERS (one mile until 1979)

2016-Eric Clay, Morristown                                                       4:18.12

2015-Eric Clay, Morristown                                                       4:25.54

2014-Luke Dublirer, Ridgewood                                                4:17.50

2013-Zak Fouad, Passaic Tech                                                   4:26.95

2012-Levi Jennings, Ridgewood                                                 4:18.98

2011-Jeramy Elkaim, Livingston                                                 4:14.83

2010-Jeramy Elkaim, Livingston                                             4:12.89

2009-Curtis Richburg, West Orange                                            4:17.68

2008-Salim Corbin, Eastside                                                      4:27.72

2007-Zach Bahor, Randolph                                                      4:23.09

2006-Michael Cator, Ridgewood                                                4:20.4

2005-Byron Williams, Ridgewood                                              4:15.9

2004-Mohamed Khadraoui, Kennedy                                          4:15.2

2003-Ari Zamir, Ridgewood                                                      4:22.5

2002-Javier Cuevas, North Bergen                                              4:26.7

2001-Derek Storbeck, Wayne Valley                                          4:23.4

2000-Josh Kauke, Ridgewood                                                    4:19.5

1999-Thomas Baldwin, Hackensack                                           4:18.1

1998-Thomas Baldwin, Hackensack                                           4:20.7

1997-Roger Munoz, Kearny                                                       4:27.0

1996-Roger Munoz, Kearny                                                       4:30.7

1995-Isidro Pimentel, Snyder                                                     4:29.4

1994-Bob Keino, Ridgewood                                                     4:19.8

1993-Bob Keino, Ridgewood                                                     4:17.4

1992-Bob Keino, Ridgewood                                                     4:19.4

1991-Eric Boucher, Ridgewood                                                  4:24.1

1990-Eric Boucher, Ridgewood                                                  4:26.9

1989-Eric Boucher, Ridgewood                                                  4:35.2

1988-Adolfo Colon, Passaic Tech                                                               4:26.2

1987-Eric Berntsen, Ridgewood                                                 4:23.0

1986-Paul Knapp, Ridgewood                                                    4:26.8

1985-Chris Sullivan, Ridgewood                                                4:17.7

1984-Chris Sullivan, Ridgewood                                                4:25.9

1983-Wesley Coke, Kennedy                                                     4:20.0

1982-Tom Cudworth, Bloomfield                                                               4:26.5

1981-Leon Finney, Eastside                                                       4:09.4 (1500)

1980-Juan Melendez, Passaic Tech                                             4:06.8 (1500)

1979-Al Solano, Memorial                                                         4:21.8

1978-Henry Hernandez, Memorial                                              4:24.9

1977-Henry Lenz, Memorial                                                      4:18.6

1976-Larry DeCaro, North Bergen                                              4:26.6

1975-Tom Tomai, Ridgewood                                                    4:21.2

1974-Rich Stukey, Teaneck                                                       4:22.1

1973-Dave Wall, Dickinson                                                       4:25.3

1972-Dave Wall, Dickinson                                                       4:21.8

1971-NEEDED

1970-Chris Elliot, Ramapo                                                         4:25.6

1969-Chris Elliot, Ramapo                                                         4:20.7

1968-Ron Speirs, Paramus                                                         4:31.9

3200 METERS (two miles until 1979)

2016-Joshua Holihan, Randolph                                                 9:40.36

2015-Rafael Hernandez, Memorial                                             9:43.69

2014-Jeremy Hernandez, Clifton                                                9:33.66

2013-Zak Fouad, Passaic Tech                                                   9:41.15

2012-Travis Spicer, Ridgewood                                                  9:41.54

2011-Jeremy Elkaim, Livingston                                                9:22.25

2010-Jeremy Elkaim, Livingston                                                9:21.87

2009-Jeremy Elkaim, Livingston                                                9:26.52

2008-Mike Mitchell, Bergen Tech                                                              9:34.20

2007-Dan Emont, Ridgewood                                                    9:24.16

2006-Michael Cator, Ridgewood                                                9:29.1

2005-Geoff McGrane, Randolph                                                 9:29.2

2004-Mohamed Khadraoui, Kennedy                                          9:24.7

2003-Mohamed Khadraoui, Kennedy                                          9:23.0

2002-Javier Cuevas, North Bergen                                              9:35.7

2001-Jon Healey, Wayne Valley                                                 9:39.7

2000-Matt Winkler, Wayne Valley                                             9:36.5

1999-Thomas Baldwin, Hackensack                                           9:33.9

1998-Thomas Baldwin, Hackensack                                           9:34.2

1997-Roger Munoz, Kearny                                                       9:34.8

1996-Roger Munoz, Kearny                                                       9:37.5

1995-Roger Munoz, Kearny                                                       9:46.1

1994-Bob Keino, Ridgewood                                                     9:18.0

1993-Bob Keino, Ridgewood                                                     9:14.9

1992-Bob Keino, Ridgewood                                                     9:28.3

1991-Eric Boucher, Ridgewood                                                  9:51.9

1990-Eric Boucher, Ridgewood                                                  9:40.6

1989-Eric Boucher, Ridgewood                                                  9:51.3

1988-Art Almeida, Kearny                                                         9:48.7

1987-Eric Berntsen, Ridgewood                                                               9:09.9

1986-David Greenblatt, Teaneck                                                9:38.3

1985-Joe LeMay, Ridgewood                                                     9:12.8

1984-Joe LeMay, Ridgewood                                                     9:26.8

1983-Tony Williams, Kennedy                                                   9:17.9

1982-Jeff Van Horn, Wayne Valley                                            9:25.8

1981-Tony Hoyrd, Snyder                                                         8:45.1 (3000)

1980-Juan Melendez, Passaic Tech                                             9:01.3 (3000)

1979-Al Solano, Memorial                                                         9:15.6

1978-Henry Hernandez, Memorial                                              9:24.4

1977-Henry Hernandez, Memorial                                              9:29.2

1976-Estoquio Gonzalez, Memorial                                            9:32.7

1975-Sal Vega, Memorial                                                          9:41.7

1974-Mike Mooney, North Bergen                                             9:46.3

1973-Mike Mooney, North Bergen                                             9:44.3

1972-Bruce Mason, Ridgewood                                                 9:41.9

1971-NEEDED

1970-Kevin Conheeney, Hackensack                                          9:46.4

1969-Bill Hamilton, River Dell                                                  9:57.0

1968-Tom Greenbowe, Clifton                                                   10:17.3

110 METER HIGH HURDLES (120 yards until 1979)

2016-Timothy Van Cauwenberge, West Orange                           14.51

2015-Kelvin Almonte, Memorial                                                14.55

2014-Barden Adams, West Orange                                             14.86

2013-Karl Cajuste, West Orange                                                14.53

2012-Karl Cajuste, West Orange                                                14.66

2011-Mark Jones, Hackensack                                                   14.51

2010-Keshon Brown, Kennedy                                                   14.49

2009-Keshon Brown, Kennedy                                                   14.78

2008-Jermaine Boyd, Hackensack                                                              14.48

2007-Chris Castro, Bergen Tech                                                 14.77

2006-Dawan Buie, Randolph                                                     14.6

2005-Dan Oquendo, Hackensack                                                14.3

2004-Mike Pohludka, Vernon                                                  13.8

2003-Mike Pohludka, Vernon                                                    14.4

2002-Mike Pohludka, Vernon                                                    15.0

2001-Aaron Richardson, Hackensack                                          14.8

2000-Aaron Richardson, Hackensack                                          14.7

1999-Shou Lin, North Bergen                                                    14.8

1998-Guy Rose, Wayne Hills                                                     14.2

1997-Guy Rose, Wayne Hills                                                     14.4

1996-Neville Rose, Kennedy                                                      14.2

1995-Shawn Sterling, Kennedy                                                  14.7

1994-Fletcher Rosenbach, Ridgewood                                        15.3

1993-Darius Pemberton, Hackensack                                          13.9

1992-Errol Buggs, Kennedy                                                       14.8

1991-King Perry, Passaic Tech                                                   14.4

1990-King Perry, Passaic Tech                                                   14.6

1989-Rasheed Goodlowe, Teaneck                                             14.5

1988-Lamont Harris, Eastside                                                    14.9

1987-Andrew Cameron, Eastside                                                14.9

1986-Jerome Pemberton, Hackensack                                         14.1

1985-Jerome Pemberton, Hackensack                                         14.7

1984-Curtis Green, Teaneck                                                       14.3

1983-Rod Gaines, Snyder                                                          14.7

1982-Darryl McFarlane, Teaneck                                                14.5

1981-Darryl McFarlane, Teaneck                                                14.6

1980-Jesus Valdez, Memorial                                                     14.7

1979-John Savage, Kennedy                                                      14.6

1978-Tyrone Moore, Snyder                                                      14.2

1977-James Stewart, Snyder                                                      14.1

1976-James Stewart, Snyder                                                      14.9

1975-Alex Gonzalez, Memorial                                                  14.1

1974-Bill Duren, Hackensack                                                     14.1

1973-Bill Duren, Hackensack                                                     14.8

1972-Paul Sutphen, Clifton                                                        14.6

1971-NEEDED

1970-Bart Ingradi, Clifton                                                          14.9

1969-Ray Henry, Bergenfield                                                     14.5

1968-Joe Irving, Garfield                                                           14.8

400 METER IH (330 yards 1974-1979; 180 yard LH until 1973)

2016-Timothy Van Cauwenberge, West Orange                           54.80

2015-Greg Stickle, Randolph                                                     53.76

2014-Alex Ortega, North Bergen                                                54.18

2013-George Alexandris, Fair Lawn                                           54.97

2012-Kyle Holder, Randolph                                                     53.75

2011-InSooHwang, Ridgewood                                                  54.18

2010-Stephen Vitale, Randolph                                                  54.35

2009-Nicoy Hines, Passaic Tech                                                 54.64

2008-Jermaine Boyd, Hackensack                                                              55.10

2007-Niall Buckley, Ridgewood                                                 55.55

2006-Shaquan Brown, Kennedy                                                               51.6

2005-Deron Doles, Kennedy                                                      55.1

2004-Reggie Berry, Morristown                                                 54.6

2003-Fitz-Hubert Reynolds, Bayonne                                         55.1

2002-Matt Trudell, West Milford                                                55.0

2001-Isiah Meek, Wayne Valley                                                 56.5

2000-Johnny Sylvain, Hackensack                                              55.9

1999-Chris Stowers, Hackensack                                                56.0

1998-Guy Rose, Wayne Hills                                                     56.0

1997-Johnny Restrepo, North Bergen                                          56.7

1996-Neville Rose, Kennedy                                                      54.3

1995-Neville Rose, Kennedy                                                      55.8

1994-Devon Larkins, Hackensack                                                               57.4

1993-Ron Gonzalez, Passaic                                                      55.7

1992-Robert Cobb, Kennedy                                                      57.2

1991-Shawn Collins, Kennedy                                                   55.0

1990-Shawn Collins, Kennedy                                                   54.7

1989-Rob Pasek, West Milford                                                   57.0

1988-Lamont Harris, Eastside                                                    54.8

1987-Andrew Cameron, Eastside                                                54.7

1986-Andrew Cameron, Eastside                                                54.6

1985-Amod Field, Passaic Tech                                                 55.4

1984-Tony Long, Teaneck                                                         54.5

1983-Tim Stuckey, Ferris                                                          57.9

1982-Tim Kelley, Ridgewood                                                    56.8

1981-John Ramsden, Wayne Valley                                            56.2

1980-Doug Jackson, Hackensack                                                56.1

1979-Desmond Lee, Eastside                                                     40.5

1978-Tyrone Moore, Snyder                                                      38.4

1977-James Stewart, Snyder                                                      38.1

1976-James Stewart, Snyder                                                      39.9

1975-Parke Muth, Ridgewood                                                    38.5

1974-Bill Duren, Hackensack                                                     39.7

1973-Rich Heritage, Clifton                                                       20.3

1972-Paul Sutphen, Clifton                                                        20.2

1971-NEEDED

1970-Mark Birchette, Teaneck                                                   20.0

1969-Ray Henry, Bergenfield                                                     19.6

1968-Joe Irving, Garfield                                                           19.7

SHOT PUT

2016-Jaylon Jorge, Morristown                                                  54-4

2015-David Vargas, Randolph                                                   51-1 ½

2014-Chandler Balter, Livingston                                                               51-6 ¼

2013-Sam Kaplan, Randolph                                                      52-3

2012-Sam Kaplan, Randolph                                                      51-4

2011-Stephen Mozia, Hackensack                                                              53-2 ¾

2010-Stephen Mozia, Hackensack                                                              53-8 ¾

2009-Emeka Ndichie, Bloomfield                                                               49-2

2008-Darien Collie, Kennedy                                                     51-2

2007-Cecil Mittoo, Kennedy                                                      51-11 ¾

2006-Said Gaida, Bloomfield                                                     51-5 ½

2005-Khyle Osborne, Morristown                                                               55-1

2004-Khyle Osborne, Morristown                                                               53-4 ½

2003-Steven DiGiorgio, Bayonne                                                54-11 ¾

2002-Glenn DiGiorgio, Bayonne                                                65-7 ½

2001-Glenn DiGiorgio, Bayonne                                                62-9 ¼

2000-Glenn DiGiorgio, Bayonne                                                58-7

1999-Jack Kropilak, Hackensack                                                51-8 ½

1998-Kevin DiGiorgio, Bayonne                                                65-7 ½

1997-Kevin DiGiorgio, Bayonne                                               68-0

1996-Matt Durham, Passaic                                                       49-3

1995-Chris Ferdinand, Kennedy                                                 53-10 ½

1994-Chris Ferdinand, Kennedy                                                 53-1 ½

1993-Robert Mompoint, Teaneck                                                51-10 ½

1992-Robert Mompoint, Teaneck                                                50-9

1991-Chris Johnson, North Bergen                                             55-10 ½

1990-Chris Johnson, North Bergen                                             52-2 ½

1989-Chris Johnson, North Bergen                                             51-1

1988-Tony Sciscioli, Hackensack                                                52-3 ½

1987-Wallace Hayes, Kennedy                                                   54-5 ½

1986-David Porter, Passaic                                                        59-4

1985-David Porter, Passaic                                                        55-1 ½

1984-Willard McDowell, Teaneck                                              56-3 ½

1983-Dana Holmes, Wayne Valley                                             54-6

1982-Jeff Lucas, Hackensack                                                     54-7

1981-Marcus Thomas, Hackensack                                             57-7

1980-John Farrell, Teaneck                                                        61-0

1979-Dave Laube, Fair Lawn                                                     63-7

1978-Ed Knapp, Wayne Valley                                                  54-6 ½

1977-Rick Snowden, Kennedy                                                   57-2 ½

1976-Manny Silverio, North Bergen                                           59-9

1975-Manny Silverio, North Bergen                                           57-5

1974-Ian Pyka, Bayonne                                                            63-0 ¼

1973-Ray Schneider, North Bergen                                             53-2 ¼

1972-Andy Fiore, Kearny                                                          51-6

1971-NEEDED

1970-Gerry Composto, North Bergen                                          54-1 ¾

1969-Paul Comarato, River Dell                                                 54-6

1968-Ron Watts, Snyder                                                            52-9 ½

DISCUS

2016-Jason Campbell, Montclair                                                182-11

2015-Jason Campbell, Montclair                                                167-4

2014-Oliver Georges, Bloomfield                                                               151-0

2013-Serhiy Kralka, Bloomfield                                                 169-3

2012-Julian Pinnix-Odrick, Montclair                                         170-5

2011-Stephen Mozia, Hackensack                                                              181-0

2010-Kristjan Sokoli, Bloomfield                                                165-0

2009-Kristjan Sokoli, Bloomfield                                                155-7

2008-Darren Collie, Kennedy                                                     148-0

2007-Darren Collie, Kennedy                                                     145-0

2006-Mario Morrison-Bird, West Orange                                    160-0

2005-Ryan Sheppard, West Orange                                            139-9

2004-Vaughn Crenshaw, Hackensack                                         153-1

2003-Richard Russell, Passaic                                                    160-4

2002-Glenn DiGiorgio, Bayonne                                              204-3

2001-Glenn DiGiorgio, Bayonne                                                199-10

2000-Glenn DiGiorgio, Bayonne                                                179-8

1999-Darius Cook, Kennedy                                                      152-11

1998-Kevin DiGiorgio, Bayonne                                                172-6

1997-Kevin DiGiorgio, Bayonne                                                173-8

1996-Matt Durham, Passaic                                                       153-9

1995-Chris Ferdinand, Kennedy                                                 141-9

1994-Darrell Higgins, Bayonne                                                  142-6

1993-Robert Mompoint, Teaneck                                                156-2

1992-Robert Mompoint, Teaneck                                                158-4

1991-Chris Johnson, North Bergen                                             170-6

1990-Chris Johnson, North Bergen                                             159-9

1989-Dan Bilotta, Bayonne                                                        145-6

1988-Glen Evans, Hackensack                                                   143-5

1987-Craig Smith, Teaneck                                                        149-5

1986-Kevin DeFeo, Clifton                                                        159-5

1985-David Porter, Passaic                                                        167-7

1984-Willard McDowell, Teaneck                                              160-8

1983-Dana Holmes, Wayne Valley                                             159-10

1982-Anthony Strickland, Bayonne                                            158-0

1981-Terrance Mosley, Hackensack                                            168-4

1980-Mike Buncic, Fair Lawn                                                    183-9

1979-Dave Laube, Fair Lawn                                                     176-10

1978-Dave Laube, Fair Lawn                                                     175-6

1977-Paul Cronin, Indian Hills                                                   148-4

1976-Dave Nowacki, Hackensack                                                               174-9

1975-Dave Nowacki, Hackensack                                                               159-9

1974-Gene Mancino, North Bergen                                            170-6

1973-Rob Kraus, Teaneck                                                          146-3

1972-Bruce DePow, Ramapo                                                     148-10

1971-NEEDED

1970-Roland Desonier, Bergenfield                                            154-1

1969-Bruce Carlson, Paramus                                                    163-6

1968-Gary Williams, Wayne Valley                                            156-11

JAVELIN

2016-Sebastien Sarday, North Bergen                                         175-10

2015-Connor Logoyda, Randolph                                                               162-10

2014-Chandler Balter, Livingston                                                               190-5

2013-Jose Mercado, Passaic Tech                                                               170-2

2012-Jose Mercado, Passaic Tech                                                               167-6

2011-Christian Gomez, Memorial                                                               168-0

2010-Esteban Morales, Bloomfield                                             175-6

2009-Esteban Morales, Bloomfield                                             161-6

2008-Ivan Santos, Memorial                                                      170-2

2007-Ivan Santos, Memorial                                                      171-8

2006-Steven Pierce, Ridgewood                                                 184-8

2005-Javier Espinola, Bloomfield                                             187-9

2004-Archie Joseph, Livingston                                                 173-11

2003-Jonathan Dinges, Vernon                                                   167-4

2002-Jonathan Dinges, Vernon                                                   184-5

2001-Sean Begley, West Milford                                                183-8

2000-John Grubb, Ridgewood                                                    187-2

1999-Jonathon Robinson, Memorial                                            176-1

1998-J.D. Murdock, Ridgewood                                                 170-9

1997-J.D. Murdock, Ridgewood                                                 167-3

1996-J.D. Murdock, Ridgewood                                                 170-10

1995-Darrell Higgins, Bayonne                                                  196-0

1994-Jose Guerrero, Memorial                                                   169-5

1993-Scott Seufert, West Milford                                                172-3

1992-Scott Seufert, West Milford                                                175-9

1991-Scott Seufert, West Milford                                                149-3

1990-Warren Schoepfer, W. Milford                                           164-0

1989-Dan Bilotta, Bayonne                                                        160-4

1988-Warren Schoepfer, W. Milford                                           173-9

1987-Tony Sciscioli, Hackensack                                                164-0

1986-Carl Straw, Fair Lawn                                                       181-6

1985-Jim DeRaffele, West Milford                                             168-9

1984-Jim Horgan, North Bergen                                                 158-5

1983-Ed Sargent, Memorial                                                       165-5

1982-Carmen Lombardo, Passaic Valley                                     166-7

1981-Carmen Lombardo, Passaic Valley                                     177-7

1980-Mike Sass, Passaic                                                            169-2

1979-Greg Munier, Hackensack                                                 185-0

1978-Greg Munier, Hackensack                                                 192-2

1977-Tim McManus, North Bergen                                            178-1

1976-Tim McManus, North Bergen                                         200-11

1975-Steve Vanicek, North Bergen                                             174-4

1974-Rich Wagner, Wayne Valley                                              185-1

1973-Rich Wagner, Wayne Valley                                              192-4

1972-Jim Fernandez, Passaic Valley                                           159-8

1971-NEEDED

1970-Alex Stancil, Bayonne                                                       165-0

1969-Ray DeVenney, North Bergen                                            146-0

1968-Allei Kalakutok, Passaic Valley                                         157-8

HIGH JUMP

2016-Myles Toppin, Bloomfield                                                 6-4

2015-Timothy Van Cauwenberge, West Orange                           6-4

2014-Barden Adams, West Orange                                             6-6

2013-Mike Cummings, Hackensack                                            6-0

2012-Jabari Butler, Passaic Tech                                                6-4

2011-Jabari Butler, Passaic Tech                                                6-2 (jumpoff)

2010-Tommy DeVita, Ridgewood                                                              6-8

2009-Glenn Schiedeler, Randolph                                            6-10 ¼

2008-Qaadir Tudor, West Orange                                                6-8

2007-Jon Arnold, West Orange                                                  6-4

2006-Ryan Manning, West Orange                                             6-8

2005-Derrick Truesdale, Passaic                                                 6-4

2004-Nick Syzonemko, Randolph                                                               6-4

2003-Bernard Mann, Ridgewood                                                6-4

2002-Brian Deutch, Vernon                                                       6-4

2001-Jafaar Johnson, Passaic                                                     6-0

2000-Brian Bohannon, Passaic                                                   6-2

1999-Jorge Flores, Memorial                                                      6-0

1998-Eumir Rahman, Hackensack                                              6-4

1997-Linden Richmond, Passaic                                                 6-6

1996-Chiffon Allen, Passaic                                                       6-4

1995-Jeff Ochipa, Fair Lawn                                                      6-2

1994-Tyshon Bradshaw, Passaic                                                 6-2

1993-Darius Pemberton, Hackensack                                          6-4

1992-John Montana, Clifton                                                       6-4

1991-Mike Pierce, Eastside                                                        6-4

1990-Ron Thomas, Kennedy                                                      6-4

1989-Dave Giordano, Clifton                                                     6-4

1988-Dante Noble, Kennedy                                                      6-4

1987-Norcliffe Davidson, Kennedy                                             6-4

1986-Norcliffe Davidson, Kennedy                                             6-4

1985-Mark McGreen, West Milford                                            6-2

1984-Tracy Browne, Teaneck                                                    6-4

1983-Brian Otley, Wayne Hills                                                  6-2

1982-Ken Huntley, Eastside                                                       6-2

1981-George DeBerry, Teaneck                                                 6-6

1980-John Baker, Clifton                                                           6-2

1979-Scoot Palmer, Teaneck                                                      6-10

1978-Scoot Palmer, Teaneck                                                      6-2

1977-Mike McCoy, Bayonne                                                     6-7

1976-Franklin Jacobs, Eastside                                                   6-4

1975-Sylvester McCollum, Kennedy                                           6-4

1974-Paul Lockett, Kearny                                                        6-4

1973-Tom McCollum, Kennedy                                                 6-2

1972-Skip Johnson, Hackensack                                                 6-5

1971-NEEDED

1970-Bill Barhorst, Clifton                                                        6-2

1969-George Bocchieri, North Bergen                                        6-2

1968-Greg Ashford, Teaneck                                                     6-2

LONG JUMP

2016-Yasir Thomas, Passaic Tech                                                              22-1

2015-Zaire Weaver, Passaic Tech                                                22-7 ¾

2014-Anthony Zarro, Randolph                                                  23-0 ¼

2013-Quatier Jackson, Eastside                                                  22-1 ½

2012-Evan Bartlik, Ridgewood                                                  21-9

2011-Stephaun Marshall, Montclair                                            22-1 ¼

2010-Scott Lisa, Vernon                                                            21-11

2009-Stefon Williams, Bloomfield                                              21-10 ¼

2008-Ausar Walcott, Hackensack                                                21-9 ½

2007-Jon Arnold, West Orange                                                  22-11 ½

2006-Jon Arnold, West Orange                                                  23-0 ¾

2005-Shawn Adair, Morristown                                                  23-0

2004-Nick Syzonemko, Randolph                                                               22-3 ½

2003-Anthony Johnson, Eastside                                                21-0 ¾

2002-Brian Leslie, West Milford                                                21-8 ¾

2001-Brian Leslie, West Milford                                                20-7

2000-Aaron Richardson, Hackensack                                          20-10 ½

1999-Tyrone Johnson, Kennedy                                                 21-8

1998-Tyrone Johnson, Kennedy                                                 21-10

1997-Stephon Mark, Snyder                                                       21-4

1996-Chiffon Allen, Passaic                                                       22-2 ½

1995-Llewelyn Mitchell, Teaneck                                                               20-8

1994-Haikeem Smith, Passaic                                                    21-1

1993-Darius Pemberton, Hackensack                                       24-0 ½

1992-Ron Thompson, Clifton                                                     21-9

1991-King Perry, Passaic Tech                                                   22-2 ½

1990-John Johnson, Passaic Tech                                                21-0 ½

1989-Sherwin Tann, Passaic Tech                                                              21-4 ½

1988-Craig Halyard, Ridgewood                                                22-2 ¼

1987-Andrew Cameron, Eastside                                                22-0 ½

1986-Joe Johnson, Hackensack                                                  23-5

1985-Joe Johnson, Hackensack                                                  21-4 ½

1984-Curtis Green, Teaneck                                                       22-2 ¾

1983-Maurice Palmer, Teaneck                                                  20-9

1982-Kevin Edwards, Hackensack                                              21-7

1981-Ed Alston, Hackensack                                                     21-11

1980-Dean DeRenzo, Paramus                                                   20-6 ¾

1979-Quentin Walker, Teaneck                                                  21-10 ¼

1978-Dean Olawski, Kearny                                                      21-0 ½

1977-Don Jarvis, Indian Hills                                                     22-7 ½

1976-Bo Verin, Teaneck                                                            21-4 ¾

1975-Pete Sisti, Passaic Valley                                                   20-10

1974-Irv Manley, Dickinson                                                      21-6

1973-Mike Pawlyk, Dickinson                                                   21-4

1972-Scott MacRae, Wayne Valley                                            21-1 ¾

1971-NEEDED

1970-John Bazemore, Eastside                                                   20-9 ½

1969-Al Williams, River Dell                                                     20-9 ½

1968-John O’Grady, North Bergen                                             20-9

 

TRIPLE JUMP

2016-Jason Thobourne, Kennedy                                                45-6 ¾

2015-Tommy Smith, Hackensack                                                45-5 ½

2014-Barden Adams, West Orange                                             45-11

2013-Franklin Adams, West Orange                                           44-11

2012-Evan Bartlik, Ridgewood                                                  46-1 ¾

2011-Evan Bartlik, Ridgewood                                                  45-3

2010-Conroy Walker, Hackensack                                              44-11 ½

2009-Stefon Williams, Bloomfield                                              46-3

2008-Marcos McKenzie, Eastside                                                               44-0

2007-Isaaic Patterson, Eastside                                                   45-8

2006-Ryan Manning, West Orange                                             45-11 ½

2005-Shaun Adair, Morristown                                                47-0

2004-Derrick Webb, Eastside                                                     44-11

2003-Ken Stoute, Clifton                                                           43-2 ¼

POLE VAULT

2016-Kenan Mitchell, Randolph                                                 13-6

2015-Matt Scavetta, Livingston                                                  14-3

2014-Travelle Curry, Passaic Tech                                             13-0

2013-Nicholas Patterson, Morris Knolls                                      14-0

2012-Nicholas Patterson, Morris Knolls                                      13-6

2011-James Siglin, Vernon                                                        13-6

2010-John Wisener, Ridgewood                                                 13-0

2009-John Wisener, Ridgewood                                                 13-0

2008-Gary Stetz, Livingston                                                      12-0

2007-Dan Melamed, Livingston                                                 13-0

2006-John Shaw, Roxbury                                                         13-6

2005-Jake Ricciardi, Ridgewood                                                14-8

2004-Gabe Knutson, Ridgewood                                              15-1

2003-Ken Stoute, Clifton                                                           13-6

2002-James Norton, Ridgewood                                                 13-0

2001-Owen Pope, Hackensack                                                   13-6

2000-Dan Cooper, Ridgewood                                                   13-6

1999-Dan Cooper, Ridgewood                                                   13-6

1998-Dave Warton, Ridgewood                                                 12-6

1997-Brendan Licata, Vernon                                                    13-6

1996-Gary Gardner, Vernon                                                       12-6

1995-Bryan Kiel, Fair Lawn                                                       14-0

1994-Scott Pohlmann, West Milford                                           13-3

1993-Vahe Hagopian, Ridgewood                                                              13-0

1992-Matt Psaltis, Fair Lawn                                                     14-0

1991-Matt Psaltis, Fair Lawn                                                     12-6

1990-Ching Pei, Hackensack                                                      12-6

1989-Dave Boyle, Vernon                                                         13-0

1988-Don Hickey, Lakeland                                                      12-0

1987-Stefan Ellison, Passaic                                                      12-6

1986-Rob Hansen, Lakeland                                                      13-0

1985-Mike de la Pena, North Bergen                                           12-6

1984-Bernard Wilson, Eastside                                                   13-6

1983-Jim Levitzke, Hackensack                                                 13-0

1982-Mike Healy, Teaneck                                                        13-0

1981-Dave Dickey, Teaneck                                                      13-6

1980-John Boylan, Ridgewood                                                   12-0

1979-Manny Rodriguez, Paramus                                                               13-0

1978-Rocky Thompson, Passaic                                                 12-0

1977-Dean Lodmell, Indian Hills                                                14-0

1976-Alan Schepps, Teaneck                                                     13-6

1975-Alan Schepps, Teaneck                                                     12-6

1974-Paul Lockett, Kearny                                                        14-7

1973-Marty Taeschler, North Bergen                                          13-1 ¾

1972-Jim Lynch, Bergenfield                                                     12-0

1971-NEEDED

1970-Bujar Nake, Hackensack                                                   12-6 ½

1969-Dwight Mutchler, River Dell                                             12-0

1968-Ted Hunziger, Teaneck                                                     12-6

1600 METER RELAY (mile until 1979)

2016-Ridgewood                                                                      3:20.97

2015-Kennedy                                                                          3:22.55

2014-Montclair                                                                         3:20.56

2013-Ridgewood                                                                      3:25.59

2012-West Orange                                                                   3:19.00

2011-West Orange                                                                    3:21.58

2010-Ridgewood                                                                      3:20.57

2009-West Orange                                                                    3:24.82

2008-Passaic Tech                                                                    3:25.69

2007-West Orange                                                                    3:21.59

2006-West Orange                                                                    3:22.7

2005-Kennedy                                                                          3:20.3

2004-Kennedy                                                                          3:20.3

2003-Ridgewood                                                                      3:26.9

2002-Teaneck                                                                           3:27.2

2001-Teaneck                                                                           3:23.6

2000-Hackensack                                                                      3:26.1

1999-Hackensack                                                                      3:22.6

1998-Teaneck                                                                           3:25.6

1997-Clifton                                                                             3:24.7

1996-Teaneck                                                                           3:25.6

1995-Hackensack                                                                      3:23.4

1994-Hackensack                                                                      3:23.2

1993-Hackensack                                                                      3:21.6

1992-Eastside                                                                           3:23.3

1991-Hackensack                                                                      3:24.3

1990-Passaic Tech                                                                    3:26.0

1989-Hackensack                                                                      3:25.9

1988-Kennedy                                                                          3:25.0

1987-Eastside                                                                           3:25.8

1986-Eastside                                                                           3:24.6

1985-Hackensack                                                                      3:25.7

1984-Eastside                                                                           3:26.8

1983-Teaneck                                                                           3:24.7

1982-Teaneck                                                                           3:26.7

1981-Eastside                                                                           3:24.6

1980-Kennedy                                                                          3:23.7

1979-Eastside                                                                           3:28.0

1978-Hackensack                                                                      3:24.4

1977-Snyder                                                                             3:20.3

1976-Snyder                                                                             3:24.5

1975-Ridgewood                                                                      3:26.5

1974-Kearny                                                                            3:24.9

1973-Hackensack                                                                      3:30.0

1972-Hackensack                                                                      3:25.8

1971-NEEDED

1970-Ridgewood                                                                      3:28.7

1969-Ramapo                                                                           3:27.4

1968-Hackensack                                                                      3:29.8

400 METER RELAY

2016-Mount Olive                                                                   42.90

2015-Kennedy                                                                          43.58

2014-West Orange                                                                    43.65

2013-Ridgewood                                                                      43.89

3200 METER RELAY

2016-West Orange                                                                    8:03.61

2015-Ridgewood                                                                      8:06.92

2014-Ridgewood                                                                      7:59.38

2013-Ridgewood                                                                      8:09.66

BOYS GROUP 3

Top Three Teams

2016-Old Tappan 117, Indian Hills 89, Northern Highlands 59

2015-Old Tappan 155 1/3, River Dell 105, Northern Highlands 47

2014-Old Tappan 112 ½, River Dell and Demarest 74

2013-Demarest 92, Old Tappan 82, Morris Hills 75

2012-Old Tappan 141, Demarest 74, Northern Highlands 50 ½

2011-Teaneck 83, Demarest 80, Old Tappan 65

2010-Teaneck 95 1/3, Old Tappan 72 1/3, Demarest 68 2/3

2008-Morris Hills 82, Teaneck 69, Demarest 49

2008-Morris Hills 87, Teaneck 82, Montville 46

2007-Morris Hills 108, Teaneck 83 ½, Wayne Valley 62

2006-Northern Highlands 113, Morris Hills 102, Teaneck 40 ½

2005-Northern Highlands and Morris Hills 79, Demarest 63

2004-Sparta 87, Demarest 78, Bergenfield 57 ½

2003-Wayne Hills 79, Old Tappan 69, Sparta 62

2002-Garfield 77, Sparta 74, Wayne Hills 66

2001-Garfield 62, River Dell and Wayne Hills 61

2000-River Dell 68, Garfield 56 ½, Fort Lee 52

1999-Lakeland 115, Wayne Hills 99 ½, Garfield 71

1998-Lakeland 93, Ramapo 54, Old Tappan 52

1997-Demarest 80 ½, Old Tappan 74, Lakeland 69

1996-Snyder 78, Demarest 46, River Dell and Indian Hills 45

1995-Demarest 83, Wayne Valley 40, River Dell 38

1994-Demarest 111, Old Tappan 41, Pascack Valley 40

1993-Snyder 47, Demarest 43, Tenafly 40

1992-Indian Hills 80, Wayne Hills 49, Northern Highlands 48

1991-Wayne Valley 27, Dumont 26, Indian Hills 24 ½

1990-Tenafly 37, Ramsey 25, Old Tappan 24

1989-Old Tappan 51 ½, Ramsey 44, Demarest 28

1988-Old Tappan 45, Indian Hills 26, Demarest 22

1987-Demarest 45, Tenafly 34, Northern Highlands 21

1986-Demarest 36, Ramsey 24, Ramapo 22

1985-Wayne Valley 32.33, Demarest 22, Wayne Hills 21 ½

1984-Indian Hills 32, Demarest 26 ½, Wayne Hills 24

1983-Demarest 40, Old Tappan 29, Indian Hills 26 ½

1982-Demarest 33, Indian Hills 31, River Dell 24

1981-Lincoln 41, Dumont 25, Lakeland 22

1980-Lincoln 45, Ferris 26, Emerson (UC) 23

1979-Englewood 33, Ramsey 31, West Milford 29

1978-Indian Hills 55 ¾, Englewood 26, Ramsey 22 ¾

1977-Pascack Hills 41, Dumont and Ramsey 20

1976-Lincoln 31, Tenafly 25 ½, Pascack Valley 23

1975-Northern Highlands 32, Ferris and River Dell 23

1974-Memorial 42, Pascack Valley 32, New Milford 31

1973-New Milford 36, Memorial 31, Ferris 28

1972-New Milford 53 ½, River Dell 22, Tenafly 18

1971-NEEDED

1970-Englewood 54, New Milford 51, River Dell/Wayne Valley 27

1969-New Milford 47, Lincoln 27, Pascack Hills 23 ½

1968-New Milford 31, Lincoln 30, River Dell 29 ½

100 METERS (100 yards until 1979)

2016-Hunter Hayek, Wayne Hills                                                10.78

2015-St. Jacob Diodonet, West Milford                                       10.91

2014-Conor Davidson, River Dell                                                               11.04

2013-Ben Davis, Old Tappan                                                     11.00

2012-Ben Davis, Old Tappan                                                     11.19

2011-Josh Enriquez, Paramus                                                     11.28

2010-Zadique White, Teaneck                                                    11.07

2009-Zadique White, Teaneck                                                    11.23

2008-David Butler, Teaneck                                                    10.69

2007-Rashad White, Teaneck                                                     10.93

2006-Rashad White, Teaneck                                                     11.0

2005-Brian Gilbert, Teaneck                                                      10.7

2004-Sullivan Parker, Bergenfield                                                              10.8

2003-Mike Pruzinsky, Wayne Hills                                             10.8

2002-Miles Austin, Garfield                                                       10.8

2001-Rick Cristofol, Passaic Valley                                            11.1

2000-Rick Cristofol, Passaic Valley                                            11.3

1999-Joe Mendel, Wayne Hills                                                   10.8

1998-Will Arzenis, Old Tappan                                                  11.0

1997-Will Arzenis, Old Tappan                                                  11.3

1996-Terry Pearson, Lincoln                                                      10.7

1995-Ed Weiss, Pascack Valley                                                  11.0

1994-Terry Pearson, Lincoln                                                      10.9

1993-James White, Snyder                                                         11.0

1992-Nathan Dorante, Wayne Hills                                            11.2

1991-Scott Kaufman, Tenafly                                                    11.5

1990-Sean Tucker, Sparta                                                          11.4

1989-David Camp, Old Tappan                                                  11.0

1988-Jose Melendez, Hoboken                                                   11.0

1987-Lamonte Brown, Demarest                                                11.2

1986-Lamonte Brown, Demarest                                                11.1

1985-Jesse Gleaton, Englewood                                                 11.2

1984-Mike Burgess, Lincoln                                                      10.9

1983-Cliff Duncan, Englewood                                                  11.1

1982-Cuttino Kendall, Lincoln                                                   11.3

1981-Kevin Ellis, Lakeland                                                        11.4

1980-Gregg Davis, Cliffside Park                                                11.5

1979-Brian Anthony, Englewood                                                10.2

1978-Charlie Marks, Englewood                                                10.3

1977-Jeff Mattner, Pascack Valley                                              10.0

1976-Paul Falotico, Dumont                                                      10.6

1975-Tom Williams, Ramapo                                                     10.2

1974-Roberto Mendes, Union Hill                                                              10.2

1973-Chuck Williams, Bergen Tech                                            10.0

1972-Phillip Howard, Ferris                                                       10.1

1971-NEEDED

1970-Howard Michel, Dumont                                                   10.3

1969-Dave Liskin, Englewood                                                   9.9

1968-Ed Jones, Lincoln                                                             10.0

200 METERS (220 yards until 1979)

2016-Hunter Hayek, Wayne Hills                                             21.61

2015-St. Jacob Diodonet, West Milford                                       22.19

2014-Conor Davidson, River Dell                                                               22.70

2013-Ben Davis, Old Tappan                                                     22.40

2012-Devin Fuller, Old Tappan                                                  22.16

2011-Devin Fuller, Old Tappan                                                  22.58

2010-Casey Pleasants, Teaneck                                                  22.28

2009-Victor Boonham, Sparta                                                    22.45

2008-Damian Miles, Teaneck                                                     21.57

2007-Rashad White, Teaneck                                                     22.10

2006-Rashad White, Teaneck                                                     21.7

2005-Keith Williams, Old Tappan                                                              22.5

2004-Sullivan Parker, Bergenfield                                                              21.9

2003-Mike Pruzinsky, Wayne Hills                                             21.6

2002-Miles Austin, Garfield                                                       22.4

2001-Mike Pruzinsky, Wayne Hills                                             22.2

2000-Mike Nanaszko, Sparta                                                     22.5

1999-Joe Mendel, Wayne Hills                                                   21.8

1998-Will Arzenis, Old Tappan                                                  22.7

1997-Will Arzenis, Old Tappan                                                  23.1

1996-Terry Pearson, Lincoln                                                      22.3

1995-Neil Concepcion, Demarest                                                22.5

1994-Terry Pearson, Lincoln                                                      22.6

1993-Steve Scott, Lincoln                                                          22.4

1992-Frank Alessio, Sparta                                                        22.6

1991-Scott Kaufman, Tenafly                                                    23.4

1990-Jim Paolillo, Old Tappan                                                   23.2

1989-David Camp, Old Tappan                                                  23.6

1988-Jose Melendez, Hoboken                                                   22.4

1987-Jose Melendez, Hoboken                                                   22.7

1986-Lamonte Brown, Demarest                                                22.5

1985-Jesse Gleaton, Englewood                                                 22.6

1984-Tom Sikorski, Indian Hills                                                 22.0

1983-Cliff Duncan, Englewood                                                  22.4

1982-Tom Sikorski, Indian Hills                                                 23.2

1981-John Rauch, River Dell                                                     22.9

1980-Scott Carson, Ferris                                                          22.5

1979-Brian Anthony, Englewood                                                22.9

1978-Charlie Marks, Englewood                                                22.8

1977-John McGee, Pascack Hills                                                22.4

1976-Doug Herron, Lincoln                                                       23.7

1975-Dan Noah, River Dell                                                        22.6

1974-Roberto Montes, Union Hill                                                               22.3

1973-Phil Howard, Ferris                                                           22.5

1972-John Spina, Ridgefield Park                                                               22.5

1971-NEEDED

1970-Dennis Pearson, Englewood                                                               22.6

1969-Dave Liskin, Englewood                                                   21.7

1968-Ed Jones, Lincoln                                                             21.6

400 METERS (440 yards until 1979)

2016-Tim Rienas, Old Tappan                                                    48.37

2015-St. Jacob Diodonet, West Milford                                       48.44

2014-Jaleel Felton, Pascack Valley                                             48.66

2013-Jaleel Felton, Pascack Valley                                             50.11

2012-Brandon Gregory, Old Tappan                                           48.64

2011-Bryan Murphy, Teaneck                                                    48.52

2010-Justin Hodge, Teaneck                                                      48.94

2009-Corey Caidenhead, Bergenfield                                       48.24

2008-Anthony Chierici, Montville                                                              49.95

2007-Akeem Thomas, Teaneck                                                  50.07

2006-Tinashe Kitchen, Fort Lee                                                 49.6

2005-Keith Williams, Old Tappan                                                              49.5

2004-Dave LaRocca, Sparta                                                       49.9

2003-Mike Pruzinsky, Wayne Hills                                             49.2

2002-Mike Pruzinsky, Wayne Hills                                             50.3

2001-Mike Pruzinsky, Wayne Hills                                             50.9

2000-Mike Nanaszko, Sparta                                                     49.9

1999-Joe Mendel, Wayne Hills                                                 48.1

1998-Matt Duques, Tenafly                                                       51.2

1997-Dave Greco, Demarest                                                      51.6

1996-Anthony Campbell, Snyder                                                50.1

1995-Neil Concepcion, Demarest                                                49.6

1994-Neil Concepcion, Demarest                                                50.5

1993-James White, Snyder                                                         50.4

1992-Nathan Dorante, Wayne Hills                                            50.9

1991-Mark Doherty, Wayne Valley                                            51.7

1990-Derrek Millan, Ramsey                                                     50.4

1989-Mike Hand, Indian Hills                                                    51.2

1988-Mike Farrell, Northern Highlands                                       51.9

1987-Dave King, Northern Highlands                                         51.0

1986-Ted Franz, Bergenfield                                                      52.3

1985-Derrald Hunt, Lincoln                                                       50.8

1984-Jim Woods, River Dell                                                      49.4

1983-Tom Sikorski, Indian Hills                                                 51.6

1982-Barron Armour, Lincoln                                                    50.9

1981-Bob Benjamin, Lincoln                                                     50.4

1980-Jack Armour, Lincoln                                                       49.1

1979-Bob Benjamin, Lincoln                                                     50.8

1978-Jack Armour, Lincoln                                                       51.1

1977-John Brennan, Ramsey                                                      48.8

1976-Kelvin Washington, Lincoln                                                              50.4

1975-Jay Gerbehy, Pascack Valley                                             50.8

1974-Jim Russell, Memorial                                                       51.2

1973-Jim Russell, Memorial                                                       51.2

1972-Mike Tyson, Englewood                                                   49.7

1971-NEEDED

1970-Gene Prettor, Englewood                                                   50.7

1969-Keith Davis, Lincoln                                                         48.6

1968-Jeff Adams, Englewood                                                    50.6

800 METERS (880 yards until 1979)

2016-Ian McNally, Morris Hills                                                 1:54.78

2015-Marc Rienas, Old Tappan                                                  1:55.18

2014-Marc Rienas, Old Tappan                                                  1:56.36

2013-Travis Ellis, Morris Hills                                                   1:56.96

2012-Ben Malone, Pascack Valley                                              1:56.11

2011-Ben Malone, Pascack Valley                                            1:52.17

2010-Brad Paternostro, Ramapo                                                 1:54.40

2009-Lucas Clyne, Morris Hills                                                  1:55.35

2008-Liam Tansey, Morris Hills                                                 1:56.77

2007-Casey Weiss, West Milford                                                1:57.49

2006-Chris Behre, Mount Olive                                                  1:55.4

2005-James LaGreca, Demarest                                                  1:56.5

2004-Jeff Klatsky, Nutley                                                          1:55.6

2003-Samir Mane, Fort Lee                                                       1:57.6

2002-Samir Mane, Fort Lee                                                       1:56.4

2001-Josh Robinson, River Dell                                                 1:59.8

2000-Brian Burns, River Dell                                                     1:57.8

1999-Mike Rogers, Garfield                                                       2:00.4

1998-Brian Burns, River Dell                                                     1:59.4

1997-Cavrel Silvera, Fort Lee                                                    1:58.0

1996-Isidro Pimentel, Snyder                                                     1:56.9

1995-Leigh Cadigan, Old Tappan                                                1:58.6

1994-Leigh Cadigan, Old Tappan                                                1:59.0

1993-Craig Murphy, Ramsey                                                     1:58.9

1992-Mark Ervin, Northern Highlands                                        2:00.7

1991-Moses Mekbeb, Cliffside Park                                           1:57.3

1990-Rob Seidel, Paramus                                                         2:01.0

1989-Derek Millian, Ramsey                                                     2:01.3

1988-Erik Fidel, Old Tappan                                                      1:58.5

1987-Erik Fidel, Old Tappan                                                      1:59.3

1986-Gaspar Terrana, Ramapo                                                   2:00.5

1985-Bob Cassavell, Northern Highlands                                    1:57.0

1984-Jim Siedliski, Pascack Hills                                                1:55.7

1983-Marty Castillo, Emerson (UC)                                            1:56.6

1982-Mike Sheehy, River Dell                                                   1:59.9

1981-Bob Benjamin, Lincoln                                                     1:59.6

1980-Bruce McClamb, Lincoln                                                  1:58.0

1979-Dave Latowsky, Ramapo                                                   2:01.6

1978-Dave Latowsky, Ramapo                                                   2:00.1

1977-Steve Patterson, Ramapo                                                   1:57.4

1976-Kelvin Washington, Lincoln                                                              1:57.5

1975-Rick Devine, Westwood                                                    1:58.3

1974-Hans Scharday, Old Tappan                                                               1:58.9

1973-Mark Chiusano, Indian Hills                                              1:57.7

1972-Pete Cherico, Fort Lee                                                       1:59.5

1971-NEEDED

1970-Bill Draille, Pascack Hills                                                  1:58.9

1969-Butch Goette, Pascack Hills                                                               1:59.1

1968-Andy Mosney, Glen Rock                                                 1:57.2

1600 METERS (one mile until 1979)

2016-Alexander Pai, Morris Hills                                                4:22.08

2015-Marc Rienas, Old Tappan                                                4:12.67

2014-Marc Rienas, Old Tappan                                                  4:16.19

2013-Travis Ellis, Morris Hills                                                   4:24.36

2012-Alex Weiner, Old Tappan                                                  4:24.39

2011-Brad Paternostro, Ramapo                                                 4:19.17

2010-Brad Paternostro, Ramapo                                                 4:19.14

2009-Liam Tansey, Morris Hills                                                 4:19.23

2008-Vinny Chiusano, Morris Hills                                            4:25.14

2007-Kyle Soloff, Morris Hills                                                   4:16.87

2006-Tony Salvatore, Wayne Valley                                           4:15.5

2005-Ben Diestel, Northern Highlands                                        4:20.0

2004-Jeff Klatsky, Nutley                                                          4:20.9

2003-James LaGreca, Demarest                                                  4:25.5

2002-Kevin Bruffy, Sparta                                                         4:25.8

2001-Jason Salvador, High Point                                                4:30.1

2000-Josh Robinson, River Dell                                                 4:30.4

1999-Andres Cordero, Passaic Valley                                         4:24.3

1998-Andres Cordero, Passaic Valley                                         4:27.0

1997-Cary Snyder, Demarest                                                     4:27.3

1996-Isidro Pimentel, Snyder                                                     4:27.3

1995-Jeremy Battles, River Dell                                                 4:29.7

1994-Leigh Cadigan, Old Tappan                                                4:31.1

1993-Frank Baldassare, Ramapo                                                 4:26.0

1992-Rob Reeder, Northern Highlands                                        4:17.6

1991-Moses Mekbeb, Cliffside Park                                           4:20.2

1990-Moses Mekbeb, Cliffside Park                                           4:21.4

1989-Ken Flynn, Ramsey                                                          4:26.5

1988-Pat Oelkers, Ramsey                                                         4:29.8

1987-Jeff Brown, Northern Highlands                                         4:22.4

1986-Jeff Brown, Northern Highlands                                         4:24.2

1985-Shorta Yuasa, Tenafly                                                       4:23.8

1984-Steve Schadler, Bergenfield                                                               4:20.6

1983-Steve Schadler, Bergenfield                                                               4:22.7

1982-Steve Schadler, Bergenfield                                                               4:24.2

1981-Jose Galvez, Emerson (UC)                                                4:11.5 (1500)

1980-Gary Anderson, Lakeland                                                  4:05.7 (1500)

1979-Mike Alberse, Ramsey                                                      4:31.4

1978-John Murtaugh, Old Tappan                                              4:27.9

1977-Roger Jones, Ramsey                                                        4:22.3

1976-Roger Jones, Ramsey                                                        4:17.8

1975-Craig Venskus, Demarest                                                  4:18.6

1974-Clark Woods, Pascack Valley                                            4:25.1

1973-George MacKay, Pascack Hills                                          4:14.1

1972-George MacKay, Pascack Hills                                          4:22.8

1971-NEEDED

1970-Dave Rafferty, Wayne Valley                                            4:22.3

1969-Jim Hennessey, New Milford                                             4:30.0

1968-Dennis Ford, Cliffside Park                                                4:28.9

3200 METERS (2 mile until 1979)

2016-Matt Cohane, Indian Hills                                                  9:42.95

2015-Colin Daly, River Dell                                                      9:21.54

2014-Brendan Ungemach, Wayne Hills                                       9:29.69

2013-Andrew Tedeschi, Montville                                                              9:34.23

2012-Will Maltin, Old Tappan                                                   9:54.15

2011-Nick Ward, Indian Hills                                                    9:34.74

2010-Kevin Lee, Old Tappan                                                     9:49.54

2009-Sean Poherence, Morris Hills                                             9:41.28

2008-Sean Poherence, Morris Hills                                             9:31.78

2007-Kyle Soloff, Morris Hills                                                   9:30.38

2006-Jared Labar, Morris Hills                                                   9:30.0

2005-Korey Edwards, Parsippany Hills                                       9:36.3

2004-Korey Edwards, Parsippany Hills                                       9:45.4

2003-James LaGreca, Demarest                                                  9:33.4

2002-Kevin Bruffy, Sparta                                                         9:39.0

2001-Spencer Rothwell, Old Tappan                                           9:49.2

2000-Josh Robinson, River Dell                                                 9:58.5

1999-Andres Cordero, Passaic Valley                                         9:37.0

1998-Cary Snyder, Demarest                                                     9:35.6

1997-Cary Snyder, Demarest                                                     9:45.6

1996-Isidro Pimentel, Snyder                                                     9:39.9

1995-Matt Illian, Pascack Valley                                                9:28.8

1994-Matt Illian, Pascack Valley                                                9:30.7

1993-Bill Grogan, Bergenfield                                                   9:41.2

1992-Rob Reeder, Northern Highlands                                        9:48.2

1991-Ken Flynn, Ramsey                                                          9:44.3

1990-Ken Flynn, Ramsey                                                          9:28.8

1989-Ken Flynn, Ramsey                                                          9:44.4

1988-Ken Flynn, Ramsey                                                          9:47.5

1987-Norbert Berenyi, Old Tappan                                         9:20.3

1986-Cesar Gaudin, Union Hill                                                  9:38.8

1985-Jason Kaplan, Westwood                                                   9:37.2

1984-Steve Schadler, Bergenfield                                                               9:25.2

1983-Steve Schadler, Bergenfield                                                               9:36.4

1982-Rich Byrne, Ridgefield Park                                                              9:26.4

1981-Rich Byrne, Ridgefield Park                                                              9:00.0 (3000)

1980-Jorge Dela Vega, Emerson (UC)                                        8:47.7 (3000)

1979-Jorge Dela Vega, Emerson (UC)                                        9:44.3

1978-Ed O’Neill, Ramsey                                                          9:44.3

1977-Jim Bates, Pascack Hills                                                    9:38.6

1976-Bob Heller, River Dell                                                      9:31.4

1975-Craig Lynch, Westwood                                                    9:34.4

1974-Sal Vega, Memorial                                                          9:29.9

1973-Greg Miller, Northern Highlands                                        9:18.2

1972-Greg Miller, Northern Highlands                                        9:32.7

1971-NEEDED

1970-Bob Bonvie, New Milford                                                 9:41.7

1969-Joe Bosch, Pascack Hills                                                   9:45.4

1968-Bill Hamilton, River Dell                                                  9:56.0

110 METER HIGH HURDLES (120 yards until 1979)

2016-Al-Tariq Dunson, Paramus                                                14.38

2015-Joe Jordan, Old Tappan                                                     14.89

2014-Seung Hwang, Wayne Hills                                                15.29

2013-Seung Hwang, Wayne Hills                                                15.88

2012-Rob Gebhard, Northern Highlands                                      14.80

2011-Mark Van Teyens, West Milford                                        14.57

2010-Nick Picache, Northern Highlands                                      15.47

2009-Brandon Hambric, Teaneck                                                15.40

2008-Brandon Hambric, Teaneck                                                14.66

2007-Alec Marshall, Wayne Valley                                            14.47

2006-Russ Smith, Parsippany Hills                                             14.2

2005-Shawn Bolcarovic, Morris Hills                                         14.6

2004-Greg Bloemer, Sparta                                                        14.3

2003-Alonzo Meek, Wayne Valley                                             14.4

2002-Alonzo Meek, Wayne Valley                                             14.5

2001-Jonathan Wozniak, Lenape Valley                                      15.0

2000-Kevin Lamb, Pascack Valley                                             15.4

1999-Guy Rose, Wayne Hills                                                    13.7

1998-Brendan King, Lakeland                                                    14.3

1997-Brendan King, Lakeland                                                    15.1

1996-Simon Wu, River Dell                                                       14.5

1995-Brian Frazer, Demarest                                                     14.9

1994-Mike DeVos, Wayne Valley                                                              14.8

1993-Eric Perry, Snyder                                                            14.6

1992-Darren Rich, Wayne Valley                                                15.2

1991-Gregg Rehberger, Wayne Hills                                           15.4

1990-Paul Von Dohlen, Tenafly                                                 15.1

1989-Rob Howard, Old Tappan                                                  14.6

1988-Mile Puskas, Paramus                                                       15.2

1987-Jeff Brown, Ramsey                                                          15.5

1986-Mike Mahoney, Vernon                                                    15.3

1985-Brian Otley, Wayne Hills                                                  14.6

1984-Lee Eberding, Wayne Hills                                                15.2

1983-John Messina, Old Tappan                                                 15.7

1982-Craig Wrede, Lakeland                                                     15.6

1981-Dione Smith, Lincoln                                                        15.5

1980-Carl Lockett, Lincoln                                                        14.5

1979-Bob Gunderman, West Milford                                          15.0

1978-Ken Thorpe, Indian Hills                                                   14.4

1977-Joe Pries, River Dell                                                         14.8

1976-Bruce Carillo, River Dell                                                   15.3

1975-Al Krushevski, Wayne Hills                                                              14.9

1974-Ken Stokes, New Milford                                                  14.3

1973-Ken Stokes, New Milford                                                  14.5

1972-John Ercolani, New Milford                                                               14.4

1971-NEEDED

1970-Bob Ryan, New Milford                                                    15.0

1969-Bob Ryan, New Milford                                                    14.8

1968-Fred Olsen, Wayne Hills                                                   14.6

400 METER IH (330 yards 1974-1979; 180 yard LH until 1973)

2016-Will Rienas, Old Tappan                                                   54.70

2015-Joe Jordan, Old Tappan                                                     54.78

2014-Will Rienas, Old Tappan                                                   55.49

2013-Jack Greuter, Northern Highlands                                       56.31

2012-Brandon Gregory, Old Tappan                                           54.69

2011-Brandon Gregory, Old Tappan                                           53.75

2010-Brandon Gregory, Old Tappan                                           56.26

2009-Victor Boonham, Sparta                                                    55.63

2008-Victor Boonham, Sparta                                                    56.32

2007-Kyle Gilroy, West Milford                                                 55.21

2006-Ted Galligan, Morris Hills                                                 54.2

2005-Tyler DeRouen, West Milford                                            54.2

2004-Jeremy Perussi, Demarest                                                  53.8

2003-Dave LaRocca, Sparta                                                       54.2

2002-Greg Horn, River Dell                                                       55.8

2001-Joe Philley, River Dell                                                      57.6

2000-Brian Burns, River Dell                                                     55.6

1999-Guy Rose, Wayne Hills                                                    53.4

1998-Don Platvoet, Passaic Valley                                             55.2

1997-Don Platvoet, Passaic Valley                                             55.7

1996-Simon Wu, River Dell                                                       56.0

1995-Simon Wu, River Dell                                                       56.9

1994-Heath Ostrowski, Demarest                                                58.1

1993-Dennis Stawicki, Northern Highlands                                 58.1

1992-Preston Young, Indian Hills                                                               56.4

1991-Jim Dunn, Sparta                                                              57.0

1990-Paul Von Dohlen, Tenafly                                                 56.9

1989-Rob Howard, Old Tappan                                                  56.6

1988-Tak Yawata, Old Tappan                                                   57.7

1987-Neal Biscaldi, Tenafly                                                       57.0

1986-Chris Hughes, Wayne Valley                                             56.5

1985-Brian Otley, Wayne Hills                                                  55.0

1984-John Pezzuti, Indian Hills                                                  57.0

1983-Derek King, Bergenfield                                                   57.2

1982-Mark Ojaniit, Lakeland                                                     56.5

1981-Brian Scott, Pascack Hills                                                  56.6

1980-Carl Lockett, Lincoln                                                        56.0

1979-Aaron Manning, Ferris                                                      38.4

1978-Aaron Manning, Ferris                                                      39.6

1977-Carl Westervelt, Ramapo                                                   39.4

1976-Bruce Carillo, River Dell                                                   40.8

1975-Al Krushevski, Wayne Hills                                                              39.8

1974-Joe Ferrara, Wayne Hills                                                   38.5

1973-Ken Stokes, New Milford                                                  20.6

1972-Scott Randall, Tenafly                                                       19.9

1971-NEEDED

1970-Bob Ryan, New Milford                                                    20.4

1969-Ken Clark, New Milford                                                    19.6

1968-Fred Olson, Wayne Hills                                                   19.0

SHOT PUT

2016-Marshall Watters, Indian Hills                                            44-9

2015-Andrew Tummino, River Dell                                            55-8

2014-Andrew Tummino, River Dell                                            56-3 ¼

2013-Andrew Trumbetti, Demarest                                             56-8

2012-Andrew Trumbetti, Demarest                                             56-0

2011-Taylor Bernstein, Montville                                                               57-11 ½

2010-Mike Reilly, Old Tappan                                                   52-1 ¾

2009-Tom Vorhies, Morris Knolls                                                              55-3

2008-Chris Pantale, Wayne Valley                                             55-10

2007-George Abyad, Passaic Valley                                           54-7 ¼

2006-Chris Pantale, Wayne Valley                                             50-9 ¼

2005-Stan Valvis, Passaic Valley                                                49-6 ¼

2004-Doug Alpers, Sparta                                                          47-3 ¾

2003-Greg Olsen, Wayne Hills                                                   56-9 ¾

2002-Greg Olsen, Wayne Hills                                                   53-6 ½

2001-Luis Castillo, Garfield                                                       53-9 ¼

2000-Kosta Psonis, Fort Lee                                                      51-3 ½

1999-Christopher DeFelice, High Point                                       47-4 ¼

1998-Adam Scholze, Ramapo                                                    52-1 ½

1997-Clark Wikandae, Sparta                                                     48-6

1996-Dave Ivany, Indian Hills                                                    48-9

1995-Jeff Ariola, Passaic Valley                                                 48-0

1994-Mike Sheehan, Demarest                                                   51-11 ½

1993-Mike Sheehan, Demarest                                                   53-0 ¼

1992-Tom Jennings, Indian Hills                                                56-3 ½

1991-Tom Jennings, Indian Hills                                                52-9

1990-Brad Moser, Demarest                                                      52-1

1989-Pat Schunke, Indian Hills                                                  48-11

1988-Mike Theuerkauf, Demarest                                                               57-11

1987-Mike Theuerkauf, Demarest                                                               57-0 ¼

1986-Mike Theuerkauf, Demarest                                                               57-9 ½

1985-Mike Theuerkauf, Demarest                                                               54-9 ½

1984-Dave Cassens, Demarest                                                   58-5

1983-Steve Ratz, Indian Hills                                                     57-4

1982-Jon Lampert, Demarest                                                     58-10

1981-Lou Kertesz, Ramsey                                                      59-1

1980-Lou Kertesz, Ramsey                                                        53-11 ½

1979-Scott O’Meara, Demarest                                                  51-2

1978-Bob Celentano, Demarest                                                  54-6

1977-Gary Larmer, Dumont                                                       55-7 ¼

1976-Tim Bruno, Ferris                                                             56-1 ¾

1975-Tim Bruno, Ferris                                                             58-3

1974-Tom May, New Milford                                                    52-3 ½

1973-Jeff Sokolik, New Milford                                                 57-8 ½

1972-Dom Rageuso, Dumont                                                     57-7

1971-NEEDED

1970-Nick Carelle, Fort Lee                                                       53-9 ½

1969-Randy Sokolik, New Milford                                             54-10

1968-Randy Sokolik, New Milford                                             56-4 ¼

DISCUS

2016-Ben Davis, Sparta                                                             135-5

2015-Jack Vigneron, River Dell                                                 169-4

2014-Andrew Tummino, River Dell                                            148-3

2013-Andrew Trumbetti, Demarest                                             166-10

2012-Andrew Trumbetti, Demarest                                             165-2

2011-Taylor Bernstein, Montville                                                               168-9

2010-Taylor Bernstein, Montville                                                               142-11

2009-Carl Frauenpreis, Sparta                                                    145-1

2008-Chris Pantale, Wayne Valley                                           183-0

2007-George Abyad, Passaic Valley                                           178-6

2006-George Abyad, Passaic Valley                                           170-3

2005-George Abyad, Passaic Valley                                           162-8

2004-John Adamczyk, Nutley                                                    141-6

2003-Tristan Henry, Bergenfield                                                146-0

2002-Ed Sisco, Wayne Hills                                                       151-1

2001-Ryan Neill, Wayne Hills                                                    157-2

2000-Louis Castillo, Garfield                                                     148-9

1999-Louis Castillo, Garfield                                                     144-9

1998-Adam Scholze, Ramapo                                                    155-1

1997-Adam Scholze, Ramapo                                                    139-3

1996-Rob Morsch, Ramapo                                                       146-2

1995-Rob Morsch, Ramapo                                                       148-10

1994-John Pandich, Demarest                                                    145-1

1993-Keith Benedetti, Old Tappan                                              146-7

1992-Pete Dunn, Demarest                                                        149-0

1991-Ralph Filieri, Fort Lee                                                       149-3

1990-Brad Moser, Demarest                                                      144-1

1989-Joe Sirignano, Old Tappan                                                 137-0

1988-Jim Murphy, Indian Hills                                                   148-9

1987-Mike Theuerkauf, Demarest                                                               156-6

1986-John Camper, Ramapo                                                      163-11

1985-Rich Iapoce, Wayne Valley                                                154-8

1984-Dave Cassens, Demarest                                                   165-5

1983-Dan Murray, Vernon                                                         162-6

1982-Wesley Walton, Demarest                                                 157-1

1981-Dana Ellis, Ramapo                                                          163-2

1980-Dana Ellis, Ramapo                                                          156-6

1979-Chris Hand, West Milford                                                 159-2

1978-Paul Cronin, Indian Hills                                                   159-6

1977-Larry Jansson, Demarest                                                    171-3

1976-Tim Bruno, Ferris                                                             155-6

1975-John Murberg, Old Tappan                                                163-0

1974-Scott Hersh, Fort Lee                                                        168-2

1973-Mike Murberg, Old Tappan                                                154-3

1972-Bob Parry, River Dell                                                        153-9

1971-NEEDED

1970-Nick Carelle, Fort Lee                                                       151-0

1969-Randy Sokolik, New Milford                                             155-5

1968-Randy Hooks, River Dell                                                   167-4

JAVELIN

2016-Dajon Chappell, Morris Hills                                             185-10

2015-Kyle Brackett, Wayne Hills                                                174-4

2014-Conor McClain, Morris Hills                                             186-11

2013-Mike Begen, Pascack Valley                                              173-8

2012-Jeremy Willis, Teaneck                                                     162-2

2011-Charles Woods, Demarest                                                  165-1

2010-Steve Iafrate, Demarest                                                     179-0

2009-Erik Patricola, Lakeland                                                    174-4

2008-Cody Unger, Jefferson                                                      190-9

2007-Greg Ross, Morris Hills                                                     165-11

2006-Dominque Dixon, Morris Hills                                           176-8

2005-Dan Begler, West Milford                                                 175-2

2004-Angelo Diana, Mount Olive                                                               175-4

2003-Alex Berberian, Old Tappan                                                              162-11

2002-Bert Sisco, Wayne Hills                                                    181-7

2001-Miles Austin, Garfield                                                       179-4

2000-Matt Katalinas, Lakeland                                                   170-1

1999-Mike Stansfield, Garfield                                                   187-1

1998-Arden Cierich, Lakeland                                                   177-5

1997-Arden Cierich, Lakeland                                                   171-9

1996-Tom Ryan, Garfield                                                          174-5

1995-Ralph Sango, Cliffside Park                                                               184-0

1994-Ian Gordon, Garfield                                                         187-4

1993-Ian Gordon, Garfield                                                         182-0

1992-Carl Von Tobel, Dumont                                                   180-11

1991-Carl Von Tobel, Dumont                                                   184-3

1990-John Hsu, Paramus                                                           173-6

1989-Dwayne Rivera, Demarest                                                 181-9

1988-Bill Weslow, Vernon                                                        176-7

1987-Chris Merwin, Sparta                                                        191-11

1986-Chris Merwin, Sparta                                                        186-1

1985-Walt Foster, Wayne Valley                                                188-0

1984-Pablo Mariano, Demarest                                                  183-2

1983-Bruce Bacciocchi, Dumont                                                209-6

1982-Bruce Bacciocchi, Dumont                                              213-1

1981-Bruce Bacciocchi, Dumont                                                192-8

1980-Andy Soltes, Dumont                                                        171-0

1979-Chris Hand, West Milford                                                 173-3

1978-Anthony Santamaria, Union Hill                                        179-6

1977-Rick DiManno, Ridgefield Park                                         166-7

1976-Tom Parr, Lakeland                                                          195-7

1975-Frank Barbolia, Union Hill                                                152-9

1974-Bob Ahrens, Wayne Hills                                                  169-6

1973-Bob Ahrens, Wayne Hills                                                  171-10

1972-Don Westermeyer, New Milford                                        182-6

1971-NEEDED

1970-Ted Hanenberg, Wayne Valley                                          168-2

1969-Ray Thiem, Wayne Hills                                                   145-7

1968-Bob Krol, Lincoln                                                             198-2

HIGH JUMP

2016-Andrew Pondisco, Sparta                                                  6-6

2015-Isaiah Turner, Morris Hills                                                6-4

2014-Josh Landsman, Demarest                                                 6-7

2013-Zachary Davis, Sparta                                                    6-8 ¼

2012-Zachary Davis, Sparta                                                       6-2

2011-Yoonil Kim, Demarest                                                      6-2

2010-Fami Adebola, High Point                                                 6-4

2009-Fami Adebola, High Point                                                 6-0

2008-Fami Adebola, High Point                                                 6-0

2007-Aaron King, Morris Hills                                                   6-2

2006-Dominque Dixon, Morris Hills                                           6-4

2005-Oderick Turner, Teaneck                                                   6-6

2004-Oderick Turner, Teaneck                                                   6-2

2003-Dan Kiely, Old Tappan                                                     6-2

2002-Dan Kiely, Old Tappan                                                     6-4

2001-Bryan Williams, Wayne Hills                                             6-2

2000-Stephen Lalite, Demarest                                                   6-0

1999-Guy Rose, Wayne Hills                                                     6-6

1998-Mike Stansfield, Garfield                                                   6-6

1997-Paul Barberian, Old Tappan                                                               6-4

1996-Tom Bozmann, Indian Hills                                                               6-0

1995-Godfrey Gordon, Garfield                                                  6-6

1994-Godfrey Gordon, Garfield                                                  6-2

1993-Keijuan Keitt, Indian Hills                                                 6-4

1992-Dave Kruse, Tenafly                                                         6-4

1991-Dave Kruse, Tenafly                                                         6-4

1990-Rob Edler, Ramapo                                                           6-2

1989-Brian Weis, Old Tappan                                                    6-2

1988-Brian Weis, Old Tappan                                                    6-4

1987-John Werner, Northern Highlands                                      6-2

1986-Pat Sanders, Ramapo                                                        6-2

1985-Brian Otley, Wayne Hills                                                  6-4

1984-Brian Otley, Wayne Hills                                                  6-4

1983-John Barth, Jefferson                                                        6-1

1982-Doug Boyd, Old Tappan                                                    6-5

1981-Doug Boyd, Old Tappan                                                    6-6

1980-Dan Porter, Pascack Valley                                                6-0

1979-Mike Curti, Dumont                                                          6-8

1978-Mike Curti, Dumont                                                          6-4

1977-Bob Morrison, Ridgefield Park                                           6-4 ¼

1976-Glenn Venskus, Demarest                                                  6-0

1975-Steve Collins, Northern Highlands                                      6-2

1974-Mike Adler, Pascack Valley                                                               6-2

1973-Steve Rhim, Ferris                                                            5-9

1972-Jeff Seiple, New Milford                                                   6-2

1971-NEEDED

1970-Chris Lutz, New Milford                                                   6-2

1969-Bob Planker, Ridgefield Park                                             6-4

1968-Jeff Fried, New Milford                                                     6-2

LONG JUMP

2016-Frankie Richard, Northern Highlands                                  22-1

2015-Jordan Fuller, Old Tappan                                                 21-10 ¼

2014-Booker McLean, Montville                                                22-2 ½

2013-Greg Leeper, Morris Hills                                                  22-6 ¼

2012-Jamal Williams, Teaneck                                                   22-9 ¼

2011-Jamal Williams, Teaneck                                                   21-8 ¼

2010-Fami Adebola, High Point                                                 22-0 ½

2009-Fami Adebola, High Point                                                 21-2 ¼

2008-Josh Lewis, Montville                                                       21-10

2007-Aaron King, Morris Hills                                                23-6 ¾

2006-Kwame Collins, Indian Hills                                              22-11 ½

2005-Shawn Bolcarovic, Morris Hills                                         22-8

2004-Nick Romeo, Wayne Hills                                                 21-5 ½

2003-Sam Lee, Demarest                                                           20-11¼

2002-Miles Austin, Garfield                                                       22-4 ½

2001-Kyle McDermott, Lakeland                                                20-6 ½

2000-Kodai Kubota, Fort Lee                                                     21-1 ½

1999-Guy Rose, Wayne Hills                                                     22-5 ¼

1998-Jason Taitt, Sparta                                                            21-10 ½

1997-Paul Berberian, Old Tappan                                                               21-3

1996-Mike Guazzo, Indian Hills                                                 21-0 ½

1995-Ed Wheeler, Wayne Valley                                                20-10

1994-Chris Choi, Fort Lee                                                         21-0

1993-Nathan Dorante, Wayne Hills                                            21-2

1992-Dom Guazzo, Indian Hills                                                 21-0

1991-Robin Roberts, Snyder                                                      20-5

1990-Gerald Martress, High Point                                                              20-10 ½

1989-Matt Fialkoff, Ramsey                                                      21-2

1988-Mark DeAngelus, Tenafly                                                 20-7

1987-Doug Anthony, Englewood                                                20-10 ¼

1986-Bud Zuberer, Wayne Valley                                                              20-11

1985-Bud Zuberer, Wayne Valley                                                              21-5

1984-Brian Otley, Wayne Hills                                                  20-3

1983-James Thompson, Demarest                                                               20-2 ½

1982-Willie Hislop, Emerson (UC)                                             20-9 ¼

1981-Tim Perna, Ramsey                                                           21-1 ¼

1980-Brian Delmour, Indian Hills                                                               20-7

1979-Brian Delmour, Indian Hills                                                               20-5 ½

1978-Don Jarvis, Indian Hills                                                     20-9 ¼

1977-Jeff Mattner, Pascack Valley                                              22-7

1976-Mike Jadick, Indian Hills                                                   20-11

1975-Len Hoffmann, Northern Highlands                                    21-5 ¾

1974-Rick Englander, Pascack Valley                                         21-4

1973-Daryl Thornton, Englewood                                                               21-8 ½

1972-Angelo Tsangaropoulos, Fort Lee                                       20-10 ½

1971-NEEDED

1970-NEEDED

1969-NEEDED

1968-Jeff Adams, Englewood                                                    21-11 ½

 

TRIPLE JUMP

2016-Frankie Richard, Northern Highlands                                  44-5

2015-Frankie Richard, Northern Highlands                                  44-4

2014-Jason Katz, Ramapo                                                          45-7 ½

2013-Zachary Davis, Sparta                                                       44-6

2012-Rob Gebhard, Northern Highlands                                      47-4 ¼

2011-Sean Wimbush, Teaneck                                                 48-0 ¾

2010-Jamal Williams, Teaneck                                                   45-6

2009-Fami Adebola, High Point                                                 44-2 ½

2008-Antoine Allen, Mount Olive                                                              43-9

2007-Aaron King, Morris Hills                                                   47-1

2006-Kwame Collins, Northern Highlands                                  46-8

2005-Harold Blyden, Bergenfield                                                46-2

2004-Marquis Mitchell, Bergenfield                                           43-3

2003-Ralph Davis, Paramus                                                       44-8 ½

 

POLE VAULT

2016-Greg Fuerte, Paramus                                                        13-0

2015-Willem Glans, River Dell                                                  13-6

2014-Luke Annichiarico, Old Tappan                                      15-0

2013-Eric Geider, Demarest                                                       14-0

2012-Eric Geider, Demarest                                                       14-0

2011-Eric Geider, Demarest                                                       14-1

2010-Daniel Nyfenger, Demarest                                                14-0

2009-Chris Puskas, High Point                                                   13-8

2008-Peter Matano, Wayne Hills                                                14-0

2007-Tim Blashford, Ramapo                                                    14-7

2006-Tim Blashford, Ramapo                                                    13-0

2005-Konrad Krolikowski, West Milford                                    12-6

2004-James Woods, Demarest                                                    13-6

2003-Jeff Young, Wayne Valley                                                 14-0

2002-Adam Sacher, Pascack Valley                                            13-0

2001-Mark Faga, Lakeland                                                        12-0

2000-Danilo Perreira, Fort Lee                                                   12-0

1999-Bob Lozzi, Lakeland                                                         13-0

1998-Dave Ritchie, Old Tappan                                                 12-6

1997-Bob Lozzi, Lakeland                                                         11-6

1996-Scott Kolkebeck, Old Tappan                                            12-6

1995-Ryota Uetani, Demarest                                                    14-0

1994-Ryota Uetani, Demarest                                                    13-0

1993-Mike Bobovnik, Fort Lee                                                  12-6

1992-Mike Bobovnik, Fort Lee                                                  11-6

1991-Troy Cromwell, Pascack Valley                                         13-6

1990-Troy Cromwell, Pascack Valley                                         12-6

1989-Jason Bruno, Ramsey                                                        11-6

1988-Dave Redl, Wayne Hills                                                    12-6

1987-Jerry Rosenfeld, High Point                                                12-6

1986-Steve Hess, High Point                                                      13-6

1985-Ron Schneider, Vernon                                                     13-0

1984-Jeff Hooton, Ramsey                                                         13-6

1983-George Zydel, Vernon                                                       13-6

1982-Clark Otley, Wayne Hills                                                  12-6

1981-Ed Pessolano, Dumont                                                      13-0

1980-Mark Webster, Ramapo                                                     13-0

1979-Paul McDonough, Westwood                                             12-6

1978-Bob Davino, Dumont                                                        12-0

1977-Mike Tierney, West Milford                                                              12-6

1976-Steve Schupak, Teaneck                                                    13-0

1975-George Giovannone, Old Tappan                                       13-3

1974-Jeff Haight, Old Tappan                                                    13-0

1973-Don Criscione, River Dell                                                 13-6

1972-Mark MacCracken, Tenafly                                                14-0 ½

1971-NEEDED

1970-Dwight Mutchler, River Dell                                             12-7.25

1969-Kevin Michaels, Sparta                                                     12-6

1968-Brett Kiel, New Milford                                                    12-6

1600 METER RELAY (mile until 1979)

2016-Old Tappan                                                                      3:23.27

2015-Old Tappan                                                                      3:19.54

2014-Old Tappan                                                                      3:23.12

2013-Teaneck                                                                           3:26.70

2012-Old Tappan                                                                    3:18.66

2011-Teaneck                                                                           3:22.15

2010-Teaneck                                                                           3:20.08

2009-Mount Olive                                                                    3:22.33

2008-Montville                                                                         3:23.56

2007-Teaneck                                                                           3:22.60

2006-Northern Highlands                                                          3:22.4

2005-Northern Highlands                                                          3:25.0

2004-Sparta                                                                              3:22.6

2003-Wayne Hills                                                                     3:25.5

2002-Sparta                                                                              3:26.0

2001-Sparta                                                                              3:29.8

2000-Sparta                                                                              3:29.3

1999-Sparta                                                                              3:24.3

1998-Lakeland                                                                         3:27.4

1997-Wayne Valley                                                                  3:33.0

1996-River Dell                                                                        3:32.7

1995-Demarest                                                                         3:28.7

1994-Demarest                                                                         3:27.7

1993-Tenafly                                                                            3:28.4

1992-Northern Highlands                                                          3:29.5

1991-Wayne Valley                                                                  3:33.3

1990-Paramus                                                                          3:31.0

1989-Old Tappan                                                                      3:31.8

1988-Old Tappan                                                                      3:32.4

1987-Tenafly                                                                            3:30.1

1986-Wayne Hills                                                                     3:31.5

1985-Lincoln                                                                            3:24.3

1984-Indian Hills                                                                      3:30.1

1983-Old Tappan                                                                      3:30.7

1982-Lakeland                                                                         3:29.3

1981-Lincoln                                                                            3:30.6

1980-Lincoln                                                                            3:25.1

1979-Lincoln                                                                            3:30.7

1978-Lincoln                                                                            3:25.2

1977-Lincoln                                                                            3:24.3

1976-Lincoln                                                                            3:26.7

1975-Pascack Valley                                                                 3:30.2

1974-Memorial                                                                         3:24.4

1973-Tenafly                                                                            3:28.8

1972-Englewood                                                                       3:29.6

1971-NEEDED

1970-Englewood                                                                       3:25.7

1969-Lincoln                                                                            3:26.4

1968-New Milford                                                                    3:30.2

400 METER RELAY

2016-Wayne Hills                                                                    42.91

2015-Old Tappan                                                                      43.33

2014-River Dell                                                                        43.53

2013-Old Tappan                                                                      43.94

3200 METER RELAY

2016-Morris Hills                                                                    7:56.01

2015-River Dell                                                                        7:59.02

2014-River Dell                                                                        8:00.97

2013-Old Tappan                                                                      8:20.12

BOYS GROUP 2

Top Three Teams

2016-River Dell 136 ½, Demarest 106 ½, Mahwah 51

2015-Ramsey 70, Demarest 66, Westwood 63

2014-Ramsey 139, Mountain Lakes 91 ¾, Mahwah 67

2013-River Dell 109, Ramsey 82, Mountain Lakes 80

2012-Morris Hills 147 ½, River Dell 76, Ramsey 36 ½

2011-Morris Hills 119 ½, Ramsey 67 ½, Garfield 51

2010-Indian Hills 90, Ramsey 63, Englewood 56

2009-Indian Hills 76, Englewood 73, River Dell 58

2008-Indian Hills 77, River Dell 74 1/3, Mahwah 63 2/3

2007-River Dell 93, Hopatcong 71, Indian Hills 58

2006-Indian Hills 94, Hopatcong 54 ½, Westwood 52

2005-Westwood 113 ½, Hopatcong 66, Ramsey 65

2004-Morris Hills 82, Hawthorne 70, Indian Hills 65

2003-Newton 60, Indian Hills 54, Hawthorne 53

2002-Leonia 63, Newton 58 ½, Indian Hills 44

2001-Mahwah 75, Kittatinny 51, Dumont 46

2000-Ramsey 86, Mahwah 56, Westwood 55

1999-Ramsey 90, River Dell 86, Rutherford/Westwood 42

1998-Westwood 100, Glen Rock 63, Kittatinny 62

1997-Kittatinny 77, Westwood 75, Mahwah 55

1996-Glen Rock 87, Westwood 59, Ramsey 54

1995-Westwood 86, Hopatcong 50, Newton 42 ¾

1994-Ridgefield Park 102.8, Glen Rock 58, Englewood 56

1993-Hopatcong 72, Wallkill Valley 67, Englewood 64

1992-Mahwah 85, Englewood 84, Leonia 53

1991-Englewood 44, Wallkill Valley 30 ½, Ridgefield Park/Rutherford 25

1990-Mahwah 56, Lyndhurst 32 ½, Wallkill Valley 21

1989-Rutherford 42, Wallkill Valley 39, Mahwah/Englewood 29

1988-Dumont 51 ½, Rutherford 40, Bergen Tech 26

1987-Kittatinny 45, Hopatcong 27, Fort Lee 19

1986-Hopatcong 39, Kittatinny 36, Wallkill Valley 23

1985-Lenape Valley 26, Dumont 25, Hopatcong 23

1984-Tenafly 49, Hopatcong 29, Lyndhurst 22

1983-Rutherford 38, Lyndhurst 30, Tenafly 28

1982-Tenafly 46, Manchester 37 ½, Rutherford 27

1981-Bergen Tech 37, Rutherford and Sparta 26

1980-Sparta 70, Saddle Brook 23, Tenafly 22

1979-Rutherford 40, Tenafly 30, Sparta 24

1978-Rutherford 55, Saddle Brook 44 ½, Tenafly 23 ½

1977-Sparta 39, Rutherford 38, Tenafly 32 ½

1976-New Milford 50, Saddle Brook 38, Sparta 37

1975-Tenafly 34 ½, Saddle Brook 25, Rutherford 20 ½

1974-Tenafly 41, Saddle Brook 36, Sparta 29

1973-Pascack Valley 50 ½, Ramsey 33, Saddle Brook 30

1972-Rutherford 49, Ramsey 30, Pascack Valley 28

1971-NEEDED

1970-Northern Highlands 54, Lincoln 39, Saddle Brook 33

1969-Indian Hills 44, Saddle Brook 38 ½, Rutherford 37 ½

1968-Tenafly 62, Northern Highlands 33, Pompton Lakes 31

100 METERS (100 yards until 1979)

2016-Quazier Dailey, Manchester                                                               10.97

2015-Dajour Hanniford, Westwood                                            11.18

2014-Adam Franklin, Mountain Lakes                                        11.06

2013-Adam Franklin, Mountain Lakes                                        11.12

2012-Luke Lyons, Westwood                                                     11.31

2011-Angel Lora, Garfield                                                         11.36

2010-Patryk Najbar, Lodi                                                          11.10

2009-Raldaine McDonald, Englewood                                        10.99

2008-Ackeme Brown, Englewood                                             10.90

2007-Raldaine McDonald, Englewood                                        11.32

2006-Garrett Kroner, Indian Hills                                                10.9

2005-Rameik Jackson, Westwood                                                               10.7

2004-Casey Robert, Hawthorne                                                  10.9

2003-Casey Robert, Hawthorne                                                  10.7

2002-Dimar Labega, Rutherford                                                 10.8

2001-Ofori Koram, Ridgefield Park                                            10.9

2000-Ofori Koram, Ridgefield Park                                            10.9

1999-Tony Yamasaki, Englewood                                              11.1

1998-Frank Sulter, Kittatinny                                                     11.0

1997-Leyonne DeFreese, Mahwah                                              10.9

1996-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 10.8

1995-John Ciurciu, Elmwood Park                                             11.1

1994-John Deschamps, Ridgefield Park                                       11.1

1993-Kendall Williams, Bergen Tech                                          10.9

1992-Chris Hewitt, Englewood                                                  10.9

1991-Steve Pertuz, Elmwood Park                                              11.3

1990-Jeff Somma, Lyndhurst                                                     11.3

1989-Neil Luke, Englewood                                                      11.0

1988-Brian Pearson, Lenape Valley                                            10.9

1987-Andy Richardson, Bergen Tech                                          11.5

1986-George Rodriguez, Hopatcong                                           11.6

1985-George Rodriguez, Hopatcong                                           11.0

1984-George Rodriguez, Hopatcong                                           11.0

1983-George Rodriguez, Hopatcong                                           11.3

1982-Tom Crosswell, Bergen Tech                                             11.5

1981-Theo Smith, Bergen Tech                                                  11.4

1980-Mike Pishadze, Elmwood Park                                           11.3

1979-Mike Pishadze, Elmwood Park                                           10.3

1978-Mike Pishadze, Elmwood Park                                           10.5

1977-Jack Dovletian, New Milford                                             10.4

1976-Steve Lunau, New Milford                                                10.7

1975-John Rizzi, Elmwood Park                                                 10.1

1974-Walt Thompson, Sparta                                                     10.1

1973-Cliff Wells, Lincoln                                                          10.1

1972-Charlie Wells, Lincoln                                                      10.2

1971-NEEDED

1970-Ed Jones, Lincoln                                                             10.0

1969-Bob Miller, Rutherford                                                      10.4

1968-Gus Gil, Union Hill                                                           10.4

200 METERS (200 yards until 1979)

2016-Quazier Dailey, Manchester                                                               22.01

2015-Frankie Rios, Newton                                                       22.78

2014-Adam Franklin, Mountain Lakes                                        22.24

2013-Adam Franklin, Mountain Lakes                                        22.30

2012-Greg Leeper, Morris Hills                                                  22.25

2011-Derrick Washington, Morris Hills                                       22.67

2010-Corey Crawford, Indian Hills                                             22.55

2009-Raldaine McDonald, Englewood                                        22.69

2008-Ackeme Brown, Englewood                                                              22.17

2007-Sam Smith, Pascack Hills                                                  22.57

2006-Garrett Kroner, Indian Hills                                           21.4

2005-Garrett Kroner, Indian Hills                                                21.7

2004-Casey Robert, Hawthorne                                                  22.2

2003-Casey Robert, Hawthorne                                                  22.3

2002-Casey Robert, Hawthorne                                                  22.5

2001-Ofori Koram, Ridgefield Park                                            22.6

2000-Tony Yamasaki, Englewood                                              22.5

1999-Ofori Koram, Ridgefield Park                                            22.9

1998-Thomas Patterson, Manchester                                           22.5

1997-Leyonne DeFreese, Mahwah                                              22.2

1996-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 22.4

1995-John Ciurciu, Elmwood Park                                             22.8

1994-John Deschamps, Ridgefield Park                                       22.9

1993-Ron McBride, Hopatcong                                                  22.6

1992-Chris Hewitt, Englewood                                                  22.4

1991-Chris Hewitt, Englewood                                                  22.9

1990-Jeff Somma, Lyndhurst                                                     23.5

1989-Jeff Somma, Lyndhurst                                                     23.0

1988-London Roballo, Bergen Tech                                           23.1

1987-Andy Richardson, Bergen Tech                                          23.4

1986-George Rodriguez, Hopatcong                                           23.1

1985-George Rodriguez, Hopatcong                                           22.5

1984-George Rodriguez, Hopatcong                                           22.2

1983-Cory DeRobertis, New Milford                                          22.9

1982-Cory DeRobertis, New Milford                                          23.4

1981-Theo Smith, Bergen Tech                                                  22.9

1980-Mike Pishadze, Elmwood Park                                           22.7

1979-Mike Pishadze, Elmwood Park                                           23.0

1978-Mike Pishadze, Elmwood Park                                           23.5

1977-Ralph Rivero, Becton                                                        23.1

1976-Jack Dovletian, New Milford                                             23.6

1975-John Rizzi, Elmwood Park                                                 22.4

1974-Jim Lordeman, Tenafly                                                     22.1

1973-Cliff Wells, Lincoln                                                          22.5

1972-Charlie Wells, Lincoln                                                      22.2

1971-NEEDED

1970-Ed Jones, Lincoln                                                             22.3

1969-Bob Miller, Rutherford                                                      22.5

1968-Fred Groschopp, Pompton Lakes                                        22.9

400 METERS (440 yards until 1979)

2016-Evan Bonafield, Mahwah                                                  50.61

2015-Noah Osterhus, Westwood                                                 50.27

2014-Adam Franklin, Mountain Lakes                                        48.36

2013-Zach Hubner, River Dell                                                   51.44

2012-Michael Demby, Morris Hills                                             49.55

2011-Derrick Washington, Morris Hills                                       49.56

2010-Mark Filandro, Indian Hills                                                49.34

2009-Elvis Cake, Lodi                                                                               49.52

2008-Mark Filandro, Indian Hills                                                50.84

2007-Patrick McCarney, Jefferson                                                              50.22

2006-Garrett Kroner, Indian Hills                                                48.8

2005-Garrett Kroner, Indian Hills                                           48.2

2004-Garrett Kroner, Indian Hills                                                50.2

2003-Casey Robert, Hawthorne                                                  50.7

2002-Dimar Labega, Rutherford                                                 49.5

2001-Dimar Labega, Rutherford                                                 49.6

2000-Sandro Bianchi, Leonia                                                     50.5

1999-Tony Yamasaki, Englewood                                              50.5

1998-Mike Chioffe, Glen Rock                                                  52.6

1997-Harold Eatman, Englewood                                                51.6

1996-Andrew Giannotti, Westwood                                            50.3

1995-Andy Scholes, Lyndhurst                                                  51.5

1994-Jim Coughlin, Elmwood Park                                            51.1

1993-Ron McBride, Hopatcong                                                  48.8

1992-Ernest Simmons, Englewood                                             50.2

1991-Hector Martinez, Ridgefield Park                                       51.5

1990-Jeff Somma, Lyndhurst                                                     52.3

1989-Paul Campbell, Englewood                                                51.9

1988-Paul Foxson, Wallkill Valley                                             51.6

1987-Chris Hughes, Lyndhurst                                                   51.6

1986-Tim Henkel, Secaucus                                                       50.2

1985-Dan Farley, High Point                                                      50.5

1984-Jim Froehlich, Rutherford                                                  50.4

1983-Bill Malaltak, Rutherford                                                   50.8

1982-Paul Macchione, Bergen Tech                                            50.8

1981-Dave Rose, Fort Lee                                                         52.5

1980-Charles Wilson, Sussex Tech                                             51.2

1979-John Carillo, New Milford                                                 51.7

1978-Billy Harris, Rutherford                                                     51.1

1977-Antoine Johnson, Rutherford                                             52.0

1976-Steve Grau, Saddle Brook                                                  51.5

1975-Bob Duzoglou, Tenafly                                                     51.3

1974-Dennis White, Lincoln                                                      49.5

1973-Al Wedermeir, Waldwick                                                  51.8

1972-John Graham, Emerson (UC)                                             49.9

1971-NEEDED

1970-Keith Davis, Lincoln                                                         48.7

1969-Ron Sparagoski, Saddle Brook                                           52.5

1968-Rob Nelson, Tenafly                                                         51.2

800 METERS (880 yards until 1979)

2016-Will Daly, River Dell                                                        1:57.31

2015-Noah Osterhus, Westwood                                                 1:56.37

2014-James Buser, Mahwah                                                       1:54.88

2013-James Buser, Mahwah                                                       1:56.33

2012-Travis Ellis, Morris Hills                                                   1:55.67

2011-Chris Eltringham, Ramsey                                                 1:56.51

2010-Mark Filandro, Indian Hills                                                1:56.40

2009-Mark Filandro, Indian Hills                                                1:59.49

2008-Max Bruno, Indian Hills                                                    1:56.07

2007-Max Bruno, Indian Hills                                                    1:54.46

2006-Mike Pachella, Wallkill Valley                                           1:55.6

2005-Mike Pachella, Wallkill Valley                                         1:53.9

2004-Evan Colquhoun, Morris Hills                                            1:58.2

2003-Matt Filandro, Indian Hills                                                2:00.0

2002-Ryan Schaffer, Newton                                                     2:01.3

2001-Adam Gross, Kittatinny                                                     1:57.4

2000-Adam Gross, Kittatinny                                                     1:56.8

1999-Brian Burns, River Dell                                                     1:57.4

1998-Matt Caporaletti, Westwood                                                              1:59.5

1997-Andrew Giannotti, Westwood                                            1:58.6

1996-Ray Biersbach, Newton                                                     1:57.7

1995-Seth Schagelin, Kittatinny                                                 2:00.1

1994-Brendan Stickles, Glen Rock                                             1:59.5

1993-Brian Viscomi, Kittatinny                                                  1:54.6

1992-Chris Kearns, Leonia                                                        1:59.7

1991-Scott Jackson, Pascack Hills                                                              1:59.0

1990-Craig Masker, Mahwah                                                     2:01.1

1989-Paul Foxson, Wallkill Valley                                             1:59.5

1988-Rich Fitzgibbon, Dumont                                                  2:00.7

1987-Mark Ruffolo, Hopatcong                                                  1:59.8

1986-Mark Ruffolo, Hopatcong                                                  2:00.6

1985-Dan Muro, Rutherford                                                       2:02.1

1984-Craig Moburg, Sparta                                                        1:56.9

1983-Craig Moburg, Sparta                                                        1:59.2

1982-Bob Smith, Sussex Tech                                                    2:01.3

1981-Ted Berlingeri, Garfield                                                    2:01.5

1980-Steve Carty, Sparta                                                           2:02.1

1979-Greg Fichtl, Sparta                                                            2:01.4

1978-John Jacobus, Saddle Brook                                                               2:01.8

1977-Paul Robbins, Tenafly                                                       1:59.6

1976-Greg Matz, Sparta                                                             2:02.2

1975-Kelvin Washington, Lincoln                                                              1:58.4

1974-James Nugan, Lincoln                                                       1:58.4

1973-Pete Cherico, Fort Lee                                                       1:58.5

1972-Keith Brown, Rutherford                                                   2:00.1

1971-NEEDED

1970-Rob LaViolette, Saddle Brook                                           1:57.5

1969-Keith Kurtz, Pompton Lakes                                              2:01.2

1968-Bob Redard, Tenafly                                                         2:00.4

1600 METERS (one mile until 1979)

2016-Colin Daly, River Dell                                                     4:16.27

2015-Joe Dragon, High Point                                                     4:22.69

2014-Ben DeVenezia, Mountain Lakes                                       4:19.57

2013-Ben DeVenezia, Mountain Lakes                                       4:23.66

2012-Danny Murnane, Lenape Valley                                         4:19.23

2011-Travis Ellis, Morris Hills                                                   4:26.36

2010-Chris Eltringham, Ramsey                                                 4:28.40

2009-Rob Albano, Pequannock                                                  4:27.09

2008-Max Bruno, Indian Hills                                                    4:24.90

2007-Max Bruno, Indian Hills                                                    4:24.73

2006-Max Bruno, Indian Hills                                                    4:22.1

2005-Bryan Kretschmer, Ramsey                                                4:24.9

2004-Matt Klypka, Indian Hills                                                  4:23.6

2003-Matt Klypka, Indian Hills                                                  4:30.7

2002-Rafael Abreu, Leonia                                                        4:34.1

2001-Matt Collins, Ramsey                                                        4:33.3

2000-Matt Collins, Ramsey                                                        4:32.8

1999-Matt Collins, Ramsey                                                        4:33.0

1998-Matt Kuiken, Glen Rock                                                    4:26.0

1997-Matt Caporaletti, Westwood                                                              4:30.4

1996-Ray Biersbach, Newton                                                     4:32.6

1995-Bret Wask, Westwood                                                       4:26.8

1994-Seth Schagelin, Kittatinny                                                 4:31.8

1993-Brian Viscomi, Kittatinny                                                  4:24.0

1992-Brian Viscomi, Kittatinny                                                  4:23.0

1991-Jim Lame, Wallkiill Valley                                                4:25.9

1990-Craig Masker, Mahwah                                                     4:34.4

1989-Craig Masker, Mahwah                                                     4:35.6

1988-Rob Lipchus, Rutherford                                                   4:29.7

1987-Jason Kaplan, Westwood                                                   4:33.8

1986-Jason Kaplan, Westwood                                                   4:31.9

1985-Pierre Letennier, Manchester                                             4:22.8

1984-Andy O’Donnell, Hopatcong                                             4:26.7

1983-Shorta Yuasa, Tenafly                                                       4:32.2

1982-Andy O’Donnell, Hopatcong                                             4:21.3

1981-Scott DeRidder, Hopatcong                                                4:10.0 (1500)

1980-Scott DeRidder, Hopatcong                                                4:07.6 (1500)

1979-Greg Fichtl, Sparta                                                            4:34.7

1978-John Jacobus, Saddle Brook                                                               4:23.5

1977-John Jacobus, Saddle Brook                                                               4:27.4

1976-Rick Bolline, Saddle Brook                                                4:28.0

1975-Lee Reed, Sparta                                                              4:24.4

1974-Brad Jaeger, Saddle Brook                                                 4:28.0

1973-Clark Woods, Pascack Valley                                            4:23.7

1972-Dave MacRae, Saddle Brook                                             4:27.5

1971-NEEDED

1970-Don Corbo, Saddle Brook                                                  4:25.7

1969-Don Corbo, Saddle Brook                                                  4:35.7

1968-Steve Amerman, Rutherford                                                              4:34.6

3200 METERS (2 miles until 1979)

2016-Will Daly, River Dell                                                        9:36.23

2015-Joe Dragon, High Point                                                   9:24.63

2014-Chris Luciano, Mountain Lakes                                          9:35.45

2013-Ben DeVenezia, Mountain Lakes                                       9:37.76

2012-Craig Corti, Wallkill Valley                                                               9:51.04

2011-Travis Ellis, Morris Hills                                                   9:46.97

2010-Michael Galonski, Newton                                                9:42.20

2009-Rob Albano, Pequannock                                                  9:33.64

2008-Rob Albano, Pequannock                                                  9:41.27

2007-Jerome Perkins, Indian Hills                                                              9:48.11

2006-Dan Olson, River Dell                                                       9:42.9

2005-Dan Olson, River Dell                                                       9:51.9

2004-Matt Klypka, Indian Hills                                                  9:32.1

2003-Matt Klypka, Indian Hills                                                  9:31.5

2002-Matt Klypka, Indian Hills                                                  9:55.2

2001-Cole Dailey, Rutherford                                                    9:31.4

2000-Cole Dailey, Rutherford                                                    9:37.9

1999-Matt Collins, Ramsey                                                        9:49.3

1998-Matt Kuiken, Glen Rock                                                    9:45.8

1997-Matt Caporaletti, Westwood                                                              9:47.3

1996-Ray Biersbach, Newton                                                     9:48.2

1995-Ray Biersbach, Newton                                                     9:46.6

1994-Ray Biersbach, Newton                                                     9:50.2

1993-Brian Viscomi, Kittatinny                                                  9:28.0

1992-Brian Viscomi, Kittatinny                                                  9:49.4

1991-Jim Lame, Wallkill Valley                                                 9:58.9

1990-Craig Masker, Mahwah                                                     9:56.6

1989-Craig Masker, Mahwah                                                     9:41.9

1988-Mike Duffy, Dumont                                                        9:42.3

1987-Jason Kaplan, Westwood                                                   9:34.0

1986-Jason Kaplan, Westwood                                                   9:36.0

1985-Pierre Letennier, Manchester                                             9:32.9

1984-Pierre Letennier, Manchester                                             9:34.3

1983-Pierre Letennier, Manchester                                             9:42.5

1982-Yves Letennier, Manchester                                                               9:43.1

1981-John Boyle, Rutherford                                                     9:07.9 (3000)

1980-Steve Grube, Vernon                                                         8:56.8 (3000)

1979-Tony Fitzgerald, Tenafly                                                   9:46.8

1978-Scott Sarnoski, Bergen Tech                                                              9:19.7

1977-Scott Sarnoski, Bergen Tech                                                              9:26.8

1976-Randy Sickles, Sparta                                                       9:49.6

1975-Randy Sickles, Sparta                                                       9:55.6

1974-Mark Jaeckel, Saddle Brook                                                              9:41.3

1973-Tim Chambers, Ramsey                                                    9:37.7

1972-Bill Henshaw, Pascack Valley                                            9:42.2

1971-NEEDED

1970-Andy Pawlowski, Saddle Brook                                         9:42.4

1969-Andy Pawlowski, Saddle Brook                                         9:59.0

1968-Steve Fee, Pompton Lakes                                                 9:49.6

110 METER HIGH HURDLES (120 yards until 1979)

2016-Dylan Scallo, Dumont                                                       15.14

2015-Tom Kupferschmid. Demarest                                           15.19

2014-Adam Franklin, Mountain Lakes                                        14.81

2013-Brandon Ortiz, Lakeland                                                   15.13

2012-Fernando Almonte, Lodi                                                   14.80

2011-Derrick Washington, Morris Hills                                       15.15

2010-Dan McConnell, River Dell                                                15.24

2009-Ryan Dagenais, Glen Rock                                                15.88

2008-Ramazan Nanyvev, Manchester                                         14.80

2007-Frank Elmuccio, Wallkill Valley                                        15.33

2006-Ryan Berland, Glen Rock                                                  14.9

2005-E.J. Schuck, Westwood                                                     15.4

2004-John Strang, Hawthorne                                                    14.9

2003-Andres Nuiver, Hawthorne                                                15.0

2002-Greg Molnar, Mahwah                                                      14.7

2001-Greg Molnar, Mahwah                                                      15.0

2000-Brian Rodak, Ramsey                                                       15.2

1999-Brian Jo, River Dell                                                          14.8

1998-Russell Pollison, Newton                                                   15.1

1997-Mike D’Angelo, Ramsey                                                   15.2

1996-David Meyer, Ramsey                                                       14.4

1995-Vin Venetucci, Ridgefield Park                                          15.3

1994-Anthony Hampton, Englewood                                          14.4

1993-Anthony Hampton, Englewood                                          14.6

1992-Anthony Hampton, Englewood                                          15.0

1991-Anthony Hampton, Englewood                                          15.5

1990-Greg O’Neil, Wallkill Valley                                             15.0

1989-Paul Santos, Garfield                                                        14.9

1988-Paul Santos, Garfield                                                        15.0

1987-Joe Marcel, Kittatinny                                                       15.2

1986-Pete Oczkowski, Garfield                                                  15.4

1985-Bill Pearson, Lenape Valley                                                               15.1

1984-Doug Miller, Tenafly                                                        14.5

1983-Doug Miller, Tenafly                                                        14.8

1982-Tony Mignon, Fort Lee                                                     15.0

1981-Dale Plowman, Kittatinny                                                  15.5

1980-Tim Crossland, Tenafly                                                     15.0

1979-Guy Murray, Rutherford                                                    15.2

1978-Mark Socha, Garfield                                                        15.0

1977-Kurt Stebbins, Sparta                                                     14.1

1976-Kurt Stebbins, Sparta                                                        15.2

1975-Hugh Knight, Englewood                                                  14.7

1974-Brian Cunningham, Rutherford                                          15.2

1973-Jeff Shortway, Glen Rock                                                  15.2

1972-Mike Lastowski, Rutherford                                                              15.0

1971-NEEDED

1970-John Mounger, Northern Highlands                                    14.7

1969-Tom Walsh, Indian Hills                                                   15.1

1968-Brad Baecht, Tenafly                                                        14.9

400 METER IH (330 yards 1974-1979; 180 yard LH until 1973)

2016-Dylan Scallo, Dumont                                                       54.88

2015-Dylan Scallo, Dumont                                                       56.01

2014-Dan Dooner, Glen Rock                                                    54.62

2013-Christian DeSanctis, River Dell                                          55.95

2012-Adrian Samsel, Morris Hills                                                               54.64

2011-Derrick Washington, Morris Hills                                       53.80

2010-Mark Filandro, Indian Hills                                                55.01

2009-Mark Filandro, Indian Hills                                                55.67

2008-Mark Filandro, Indian Hills                                                56.50

2007-Steven Shorr, Pascack Hills                                                56.45

2006-Sam Paul, Newton                                                            56.9

2005-Ken Ebeling, Mahwah                                                       56.1

2004-Ken Ebeling, Mahwah                                                       57.4

2003-Ryan Schaffer, Newton                                                     56.1

2002-Ryan Schaffer, Newton                                                     55.7

2001-Chris Oehm, Mahwah                                                       56.3

2000-Chris Oehm, Mahwah                                                       55.6

1999-Brian Burns, River Dell                                                     56.4

1998-Gareth Hedges, Westwood                                                 58.0

1997-Anthony Crews, Mahwah                                                  54.5

1996-David Stein, Glen Rock                                                     54.8

1995-Craig Poyser, Hopatcong                                                   57.8

1994-Anthony Hampton, Englewood                                        53.6

1993-Anthony Hampton, Englewood                                          54.1

1992-Anthony Hampton, Englewood                                          53.8

1991-Anthony Hampton, Englewood                                          56.3

1990-Jim McGarvey, Mahwah                                                   56.4

1989-John Malatak, Rutherford                                                  56.4

1988-Phil Bazzini, Dumont                                                        55.7

1987-Joe Marcel, Kittatinny                                                       56.3

1986-Joe Marcel, Kittatinny                                                       56.2

1985-Bill Pearson, Lenape Valley                                                               55.1

1984-Doug Miller, Tenafly                                                        54.2

1983-Tony Mignon, Fort Lee                                                     55.3

1982-Tony Maresca, Manchester                                                56.0

1981-Mark Esposito, Rutherford                                                 59.3

1980-Roger Wilms, Rutherford                                                  57.1

1979-Jerry Gilroy, Rutherford                                                    41.5

1978-Paul Zdanek, Waldwick                                                    40.1

1977-Kurt Stebbins, Sparta                                                        38.5

1976-Kurt Stebbins, Sparta                                                        40.9

1975-Ray Roux, Tenafly                                                            39.7

1974-Mark Stebbins, Sparta                                                       40.6

1973-Jeff Shortway, Glen Rock                                                  21.1

1972-Mike Lastowski, Rutherford                                                              20.5

1971-NEEDED

1970-Nick Couper, Tenafly                                                        20.4

1969-Tom Walsh, Indian Hills                                                   20.4

1968-NEEDED

SHOT PUT

2016-Jae Choi, River Dell                                                          51-9

2015-Frank Ahearn, Ramsey                                                      56-2 ¼

2014-Spencer Ross, Mahwah                                                     55-3 ¼

2013-Austin Berninger, River Dell                                             54-2

2012-Matt Koh, River Dell                                                        56-4

2011-AJ Ulinski, Morris Hills                                                    54-8 ¾

2010-AJ Ulinski, Morris Hills                                                    54-7

2009-Eric Van Dunk, Mahwah                                                   53-0 ½

2008-Sean O’Neill, River Dell                                                   54-4

2007-Geoff Goidell, Pascack Hills                                              54-1 ¼

2006-Tom Stripe, Mahwah                                                        58-1 ¾

2005-Sean Lissemore, Dumont                                                   50-5

2004-Bo Lawson, Kittatinny                                                      52-6

2003-Bo Lawson, Kittatinny                                                      51-1

2002-Steve McGovern, Dumont                                                 53-5 ½

2001-Steve McGovern, Dumont                                                 49-0 ½

2000-Matt Elkas, Ramsey                                                          54-6

1999-Matt Elkas, Ramsey                                                          52-7 ½

1998-Mike Murphy, New Milford                                                              50-4 ¾

1997-Jay Mafaro, Kittatinny                                                      50-3 ½

1996-Frank Chamberlin, Mahwah                                                               56-10 ¼

1995-Frank Chamberlin, Mahwah                                                               52-11

1994-Charlie Mafaro, Kittatinny                                                 52-5 ¼

1993-Mark Talmadge, Hopatcong                                                               48-3

1992-Gary Leranian, Rutherford                                                 51-7

1991-Jeff Apgar, Saddle Brook                                                  51-6

1990-Nick Brophy, Mahwah                                                      50-7 ½

1989-Ryland Batchelor, Rutherford                                            51-2 ½

1988-Jason Miller, Elmwood Park                                              57-8

1987-Jason Miller, Elmwood Park                                              52-5

1986-Scott Miller, Elmwood Park                                                               56-2

1985-Robert Young, Manchester                                                55-7 ¼

1984-Ross Miserindino, Garfield                                                52-2

1983-Bryan Haynes, Ridgefield Park                                          50-2

1982-John Puzio, Lyndhurst                                                       51-8

1981-Tom Shicowich, Saddle Brook                                           50-3

1980-Rich Duriske, Saddle Brook                                                               54-10

1979-Tom Taylor, Waldwick                                                     50-1

1978-Ben Willis, Rutherford                                                      52-2 ¾

1977-Joe Pacillo, Rutherford                                                      56-9 ¾

1976-Ron Kort, Mahwah                                                           59-3

1975-Randy Stalter, Saddle Brook                                              56-2

1974-Ray Sahadi, Tenafly                                                        60-7 ¾

1973-Chuck Parisi, Saddle Brook                                                51-10 ½

1972-Rich Whitmore, West Milford                                            54-4

1971-NEEDED

1970-Jim Van Mansart, Northern Highlands                                55-5 ½

1969-Rai Schultz, Indian Hills                                                    54-6 ½

1968-Jim Graf, Tenafly                                                             51-10 ½

DISCUS

2016-CJ Best, Westwood                                                           154-4

2015-Frank Ahearn, Ramsey                                                      163-8

2014-Spencer Ross, Mahwah                                                     151-9

2013-Neil Forrester, Ramsey                                                      144-1

2012-Matt Koh, River Dell                                                        151-6

2011-Cory Connell, Ramsey                                                      151-0

2010-Angelo Cook, Hopatcong                                                  151-2

2009-Matt Krzyzik, Indian Hills                                                 158-5

2008-Matt Krzyzik, Indian Hills                                                 142-5

2007-Andrew Trass, River Dell                                                  154-1

2006-Shawn Sabo, Indian Hills                                                  156-1

2005-Phil Smith, Hopatcong                                                    187-9

2004-Phil Smith, Hopatcong                                                      176-8

2003-Nick Rakov, Mahwah                                                       143-4

2002-Steve McGovern, Dumont                                                 178-4

2001-Steve McGovern, Dumont                                                 154-3

2000-Matt Elkas, Ramsey                                                          158-0

1999-Matt Winer, Pascack Hills                                                 144-1

1998-Chris Ruskie, Pascack Hills                                                143-1

1997-Jay Mafaro, Kittatinny                                                      148-6

1996-Rob Helm, Mahwah                                                          137-11

1995-Jamie Spruill, Mahwah                                                      142-8

1994-Pete Rottinger, New Milford                                                              153-0

1993-Paul Merchesani, Westwood                                                              131-10

1992-Barry Mann, Mahwah                                                       150-0

1991-T.J. Spizzo, Mahwah                                                         144-7

1990-Mike Buccerone, Westwood                                                              142-11

1989-Scott Wikander, Newton                                                   150-8

1988-Todd Stoker, Bergen Tech                                                 146-8

1987-Brian Pearson, Lenape Valley                                            141-10

1986-Scott Miller, Elmwood Park                                                               163-3

1985-Scott Miller, Elmwood Park                                                               149-9

1984-Pat Masters, Fort Lee                                                        156-0

1983-Pat Masters, Fort Lee                                                        135-6

1982-Jim Gulnick, Tenafly                                                        152-7

1981-Jeff Evans, Saddle Brook                                                   145-7

1980-Rich Duriske, Saddle Brook                                                               153-2

1979-Keith Woetzel, Waldwick                                                  163-8

1978-Keith Woetzel, Waldwick                                                  156-6

1977-Larry Biggs, Saddle Brook                                                161-6

1976-Larry Biggs, Saddle Brook                                                160-11

1975-Scott Hersh, Fort Lee                                                        184-9

1974-Tom Kadien, Waldwick                                                    151-10

1973-Scott Hersh, Fort Lee                                                        147-7

1972-Rich Whitmore, West Milford                                            158-10

1971-NEEDED

1970-Jim Murphy, Indian Hills                                                   142-1

1969-Charlie Getty, Pompton Lakes                                            145-8

1968-Bob McCarton, Ridgefield Park                                         142-7

JAVELIN

2016-Bryan Holden, Demarest                                                   178-8

2015-Steele Lombardi, Westwood                                                              159-0

2014-Kyle Allison, Mountain Lakes                                            177-7

2013-Alex Zhang, Mahwah                                                        158-4

2012-Sam Becourtney, River Dell                                                              168-6

2011-Evan Chrustic, Newton                                                     171-1

2010-Evan Chrustic, Newton                                                     193-2

2009-Patrick Thomas, Lodi                                                        183-5

2008-Kevin Rheinheimer, Newton                                                              179-6

2007-Joe Martinek, Hopatcong                                                   195-9

2006-Joe Martinek, Hopatcong                                                   190-0

2005-Joe Martinek, Hopatcong                                                   186-3

2004-Bo Lawson, Kittatinny                                                      175-9

2003-Anthony Immediate, Rutherford                                         177-10

2002-Anthony Immediate, Rutherford                                         176-1

2001-Bobby Smith, Hopatcong                                                   200-11

2000-Ian Sample, Westwood                                                      189-2

1999-Will Arroyo, Ridgefield Park                                             191-5

1998-Chinua Laud, Leonia                                                         179-10

1997-John Dixon, Ridgefield Park                                           219-3

1996-John Dixon, Ridgefield Park                                                              196-1

1995-Scott Casey, New Milford                                                 170-1

1994-Justin Schwartz, Glen Rock                                                199-8

1993-Anthony Hayne, Ridgefield Park                                        199-9

1992-Anthony Hayne, Ridgefield Park                                        189-5

1991-Bill Bolich, Newton                                                          174-0

1990-Matt Hall, Glen Rock                                                        162-2

1989-Jay Hanley, Glen Rock                                                      177-1

1988-Rich Kyasky, River Dell                                                    183-3

1987-Rich Kyasky, River Dell                                                    182-9

1986-Steve Marshallek, Newton                                                 191-7

1985-Bill Parisi, Ridgefield Park                                                213-2

1984-Bill Parisi, Ridgefield Park                                                186-4

1983-Joel Szkybalo, Sparta                                                        174-2

1982-Jeff Caliguire, Tenafly                                                      181-1

1981-Jerry Cawley, Saddle Brook                                                               172-9

1980-Jerry Cawley, Saddle Brook                                                               171-9

1979-Bob Jankowski, Lyndhurst                                                 176-9

1978-Tracy Hosier, Lenape Valley                                             211-10

1977-Tony Novack, Hopatcong                                                  199-10

1976-John Chance, Rutherford                                                   173-10

1975-Tom Parr, Lakeland                                                          183-8

1974-Tim William, Sparta                                                         175-7

1973-Jim Masker, Ramsey                                                         176-0

1972-Rich Whitmore, West Milford                                            171-2

1971-NEEDED

1970-Jim Van Mansart, Northern Highlands                                160-6

1969-Bob Nestor, Pompton Lakes                                                              159-5

1968-Kurt Blankenburg, Tenafly                                                134-3

HIGH JUMP

2016-Nick Geimer, Kittatinny                                                    6-2

2015-Pete McNally, Ramsey                                                      6-4

2014-Keyshawn Fowler, Lodi                                                    6-0

2013-George Trival, Ramsey                                                     6-0

2012-Kevin Costabel, Newton                                                    6-2

2011-Kevin Costabel, Newton                                                    6-0

2010-Corey Crawford, Indian Hills                                             6-6

2009-Julius DeFreese, Mahwah                                                  6-4

2008-T. Olugbenga, High Point                                                  6-4

2007-Joe Martinek, Hopatcong                                                   6-4

2006-Joe Martiniak, Hopatcong                                                  6-4

2005-Joe Martiniak, Hopatcong                                                  6-4

2004-John Strang, Hawthorne                                                    6-5

2003-Marcus Baham, Englewood                                                5-10

2002-Dave Pero, Lenape Valley                                                 6-4

2001-Marlon Winbush, Hopatcong                                             6-2

2000-John Wozniak, Lenape Valley                                            6-2

1999-Joe Robinson, River Dell                                                   6-2

1998-Brett Schagelin, Kittatinny                                                 6-2

1997-Matt Swisher, Newton                                                       6-2

1996-Pete Moeller, Ramsey                                                       6-0

1995-Deke DeFreese, Mahwah                                                   6-2

1994-Donnel Hatter, Ridgefield Park                                          6-4

1993-Brian Bonser, Wallkill Valley                                            6-4

1992-Brian Bonser, Wallkill Valley                                            6-3

1991-Brian Fersch, Hopatcong                                                   6-4

1990-Marcus Moore, Englewood                                                6-0

1989-Paul Foxson, Wallkill Valley                                             6-2

1988-Jamie Klein, Mahwah                                                       6-5

1987-Steve Squiers, Kittatinny                                                   6-4

1986-Steve Squiers, Kittatinny                                                 6-6

1985-Bill Pearson, Lenape Valley                                                               6-4

1984-Bill Pearson, Lenape Valley                                                               6-0

1983-Mike Cimiluca, Lyndhurst                                                 6-1

1982-Jim Kilby, Vernon                                                            5-10

1981-Bill Polise, Bergen Tech                                                    6-0

1980-Jeff Reininger, Sparta                                                        6-2

1979-Cliff Thies, Hopatcong                                                      6-2

1978-John Trainor, Tenafly                                                        6-2

1977-Gene Belcher, Sussex Tech                                                6-2

1976-Bill Hughes, New Milford                                                 6-0

1975-Walt Sinicki, Waldwick                                                     6-2

1974-Mike Whitaker, Hawthorne                                                6-2

1973-Fred Deutch, Pascack Valley                                             6-2

1972-Cliff Riso, Ramsey                                                           6-4

1971-NEEDED

1970-Kevin DiFelice, Northern Highlands                                   6-2

1969-Tom Walsh, Indian Hills                                                   5-10

1968-Jay Fowler, Northern Highlands                                         6-0

LONG JUMP

2016-David Zambrano, Newton                                                 20-10 ½

2015-Jairus Paul, Mahwah                                                         22-7 ¾

2014-Jairus Paul, Mahwah                                                         22-7 ¼

2013-Jairus Paul, Mahwah                                                         21-10

2012-Taylor Cudequest, Pascack Hills                                        21-9 ½

2011-Phil Dowell, Englewood                                                    21-9 ¾

2010-Corey Crawford, Indian Hills                                          23-5 ¼

2009-Ackeme Brown, Englewood                                                              23-0

2008-Daniel Wu, Tenafly                                                          23-0 ¼

2007-Joe Martinek, Hopatcong                                                   21-8 ½

2006-John Totaro, Tenafly                                                         22-0 ¼

2005-Joe Martinek, Hopatcong                                                   21-11 ¼

2004-Nick Paiva, Wallkill Valley                                                20-7 ¼

2003-Chris Celentano, Newton                                                   20-3 ¼

2002-Scott Brooks, Newton                                                       21-9 ½

2001-Scott Brooks, Newton                                                       21-4

2000-John Augustynowycz, Rutherford                                       21-7

1999-John Augustynowycz, Rutherford                                       21-9 ½

1998-Gareth Hedges, Westwood                                                 20-9 ¾

1997-Shawn Samuels, Englewood                                                              21-9 ¼

1996-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 22-4 ½

1995-Tim Jordain, Westwood                                                    20-8

1994-John Deschamps, Ridgefield Park                                       22-3 ¾

1993-Brian Bonser, Wallkill Valley                                            21-8 ¼

1992-Chris Hewitt, Englewood                                                  22-3 ½

1991-Chris Hewitt, Englewood                                                  21-9

1990-Rhath Morinho, Lyndhurst                                                 20-11 ½

1989-Paul Foxson, Wallkill Valley                                             21-5

1988-David Frazier, Rutherford                                                  21-3 ¼

1987-Joe Marcel, Kittatinny                                                       20-11 ½

1986-Mark Ruffalo, Hopatcong                                                  21-5

1985-Tim Henkel, Secaucus                                                       20-7 ½

1984-Ed Baisley, Tenafly                                                          20-8 ½

1983-Mike Cimilucca, Lyndhurst                                                21-8

1982-Mark Biroc, Elmwood Park                                                19-11

1981-Ray Frazier, Rutherford                                                     20-6 ¾

1980-Jeff Reininger, Sparta                                                        20-11

1979-Jim Rude, Sussex Tech                                                      20-1 ¼

1978-Kevin Conway, High Point                                                20-9 ½

1977-Kurt Stebbins, Sparta                                                        22-6 ¼

1976-Kurt Stebbins, Sparta                                                        21-6

1975-John Mingiante, Emerson (UC)                                          20-10

1974-Vic Plummer, Englewood                                                  20-7 ½

1973-Rich Englander, Pascack Valley                                         21-7

1972-Ken Glover, Rutherford                                                     21-7

1971-NEEDED
1970-Bob Jacobs, Saddle Brook                                                 21-5

1969-Dave Staeger, West Milford                                                               20-9 ½

1968-Jim Roe, Union Hill                                                          20-4 ½

 

TRIPLE JUMP

2016-Eric Yu, Demarest                                                            43-9 ½

2015-Jairus Paul, Mahwah                                                      47-5 ¼

2014-Mike Pepper, Ramsey                                                       44-4 ¾

2013-Jairus Paul, Mahwah                                                         45-3

2012-Greg Leeper, Morris Hills                                                  45-5

2011-Phil Dowell, Englewood                                                    44-7

2010-Sammy Roberts, Mahwah                                                  45-4 ½

2009-Tevin Ankle, Glen Rock                                                    44-10

2008-Daniel Wu, Tenafly                                                          45-2 ½

2007-Joe Martinek, Hopatcong                                                   44-6 ¾

2006-John Ramos, Wallkill Valley                                              44-7

2005-Nick Paiva, Wallkill Valley                                                42-9 ¼

2004-Nick Paiva, Wallkill Valley                                                43-3

2003-Ken Kang, Pascack Hills                                                   43-6 ¼

 

POLE VAULT

2016-Jack Muller, Mahwah                                                        14-0

2015-Sam Siegel, Demarest                                                       14-6

2014-Justin Walker, Mahwah                                                     12-6

2013-Connor McHugh, High Point                                             13-0

2012-Jordan Pacheco, Morris Hills                                             14-0

2011-Brad Hoey, River Dell                                                       13-6

2010-Juan Andres Giglio, Ridgefield Park                                15-4 ¼

2009-Brad McNamara, Pompton Lakes                                       13-0

2008-Gregory Stripe, Mahwah                                                   13-0

2007-Gregory Stripe, Mahwah                                                   15-0

2006-Gregory Stripe, Mahwah                                                   14-1

2005-Gregory Stripe, Mahwah                                                   12-0

2004-Adam Sacher, Pascack Valley                                            14-6

2003-Steve Runyon, Hopatcong                                                 13-2

2002-Ryan Spirito, Wallkill Valley                                             13-0

2001-Tristan Reynolds, Newton                                                 12-6

2000-Drew Peterson, Mahwah                                                   12-6

1999-Gareth Hedges, Westwood                                                 13-7

1998-Gareth Hedges, Westwood                                                 12-6

1997-Adam Zajicek, Ridgefield Park                                          13-0

1996-Marc Freschi, Ramsey                                                       12-6

1995-Scott Silverman, New Milford                                            13-6

1994-Matt Lonsky, Wallkill Valley                                             13-0

1993-Mike Van Grouw, Mahwah                                                13-9 ½

1992-Buddy Brand, Kittatinny                                                   13-0

1991-Ray Sonderfan, Wallkill Valley                                          12-6

1990-Buddy Brand, Kittatinny                                                   12-0

1989-Brian Miller, Hopatcong                                                    13-0

1988-Peter Joel, River Dell                                                        13-0

1987-Pat Keenan, Lenape Valley                                                13-0

1986-Scott Walters, Dumont                                                      13-0

1985-Scott Walters, Dumont                                                      12-6

1984-Tim McCabe, Hopatcong                                                   12-6

1983-John Petryshyn, Lyndhurst                                                 13-3

1982-George Zydel, Vernon                                                       12-6

1981-Dave Crist, Sparta                                                             11-6

1980-Todd DeHotto, Lenape Valley                                           12-6

1979-Mike Tucholski, Rutherford                                                               13-0

1978-Greg Maik, Rutherford                                                      12-6

1977-Dave Marchese, High Point                                                13-0

1976-Bruce Broser, New Milford                                                12-6

1975-Andy Kazak, Rutherford                                                   13-0

1974-Nick LaPrade, Tenafly                                                      12-6

1973-Steve Natusch, Pascack Valley                                           13-6 ½

1972-Steve Natusch, Pascack Valley                                           13-0

1971-NEEDED

1970-Mike Meagher, Indian Hills                                                12-8

1969-Don Pullis, West Milford                                                   11-6

1968-Brendan Haugh, Tenafly                                                   12-7

1600 METER RELAY (mile until 1979)

2016-River Dell                                                                        3:27.45

2015-Westwood                                                                        3:28.61

2014-Glen Rock                                                                       3:25.89

2013-River Dell                                                                        3:34.30

2012-Morris Hills                                                                    3:21.54

2011-Morris Hills                                                                     3:27.39

2010-Englewood                                                                       3:25.75

2009-Englewood                                                                       3:27.77

2008-Indian Hills                                                                      3:26.40

2007-River Dell                                                                        3:27.84

2006-Westwood                                                                        3:25.1

2005-Ramsey                                                                           3:24.5

2004-Ramsey                                                                           3:27.9

2003-Ramsey                                                                           3:27.2

2002-Kittatinny                                                                        3:31.1

2001-Kittatinny                                                                        3:28.7

2000-Kittatinny                                                                        3:29.8

1999-River Dell                                                                        3:29.8

1998-Westwood                                                                        3:33.7

1997-Kittatinny                                                                        3:31.8

1996-Glen Rock                                                                       3:22.7

1995-Westwood                                                                        3:31.7

1994-Glen Rock                                                                       3:28.6

1993-Englewood                                                                       3:25.9

1992-Leonia                                                                             3:34.3

1991-Englewood                                                                       3:27.1

1990-Rutherford                                                                       3:36.7

1989-Rutherford                                                                       3:30.1

1988-Dumont                                                                           3:29.3

1987-Kittatinny                                                                        3:33.5

1986-Kittatinny                                                                        3:31.4

1985-Sparta                                                                              3:30.0

1984-Tenafly                                                                            3:28.8

1983-Sparta                                                                              3:28.6

1982-Tenafly                                                                            3:31.7

1981-Fort Lee                                                                           3:30.7

1980-Sparta                                                                              3:31.0

1979-Tenafly                                                                            3:31.0

1978-Rutherford                                                                       3:30.0

1977-tie between Tenafly and Sussex Tech                                  3:34.0

1976-Mahwah                                                                          3:31.5

1975-Tenafly                                                                            3:29.2

1974-Tenafly                                                                            3:24.2

1973-Lincoln                                                                            3:31.8

1972-Rutherford                                                                       3:29.6

1971-NEEDED

1970-Lincoln                                                                            3:23.3

1969-Indian Hills                                                                      3:32.5

1968-Northern Highlands                                                          3:33.8

400 METER RELAY

2016-River Dell                                                                       43.93

2015-Glen Rock                                                                       44.44

2014-Glen Rock                                                                       44.25

2013-Englewood                                                                       45.61

3200 METER RELAY

2016-River Dell                                                                       8:05.01

2015-Pascack Hills                                                                   8:12.62

2014-Westwood                                                                        8:06.63

2013-River Dell                                                                        8:18.11

BOYS GROUP 1

Top Three Teams

2016-Leonia 74, Hawthorne 59, Hasbrouck Heights 57

2015-Hasbrouck Heights 104 ½, Mountain Lakes 56, Saddle Brook 51

2014-Hopatcong 112, Hasbrouck Heights 100 ½, Wallkill Valley 52

2013-Hopatcong 128, Hasbrouck Heights 127, Park Ridge 41

2012-Hasbrouck Heights 109, Mountain Lakes 90, New Milford 43

2011-Hasbrouck Heights 130 ½, Boonton 75, Mountain Lakes 62

2010-Boonton 87, Hasbrouck Heights 81, Mountain Lakes 58

2009-Boonton 117, Hasbrouck Heights 62, Mountain Lakes 51

2008-Verona 87, Park Ridge 71, Leonia 56

2007-Pompton Lakes 65, Hasbrouck Heights 62, Verona 54

2006-Hasbrouck Heights and Pompton Lakes 63, Pascack Hills 55 1/3

2005-Saddle Brook 111, Hasbrouck Heights 101, Park Ridge 41

2004-Glen Rock 72, Westwood 71, Saddle Brook 50

2003-Glen Rock 136, Leonia 48, Saddle Brook 46 ½

2002-Glen Rock 104 1/3, Palisades Park 70 ½, Westwood 42 1/3

2001-Glen Rock 109, North Arlington 68, Hasbrouck Heights 45

2000-Glen Rock 87, North Arlington 49 ½, Cresskill 49

1999-Glen Rock 125, Hasbrouck Heights 44, Cresskill 42

1998-Cresskill 80, Wallington 70, Lyndhurst 49

1997-Glen Rock 123, Hasbrouck Heights 49, Cresskill 48

1996-Palisades Park 83, Hasbrouck Heights 58, Waldwick 55

1995-Glen Rock 127, Becton 69, Palisades Park 45

1994-Hasbrouck Heights 107 ½, Becton 65 ½, Ridgefield 58

1993-Saddle Brook 95, Cresskill 55, New Milford 52

1992-Saddle Brook 132, Hasbrouck Heights and Glen Rock 55

1991-Saddle Brook 71 ½, Emerson 28, New Milford 26 ½

1990-Emerson 46, Saddle Brook 34, New Milford 31 ½

1989-Secaucus 44 ½, Waldwick 39, Cresskill 32

1988-Saddle Brook 78, Cresskill 33, Waldwick 31

1987-Saddle Brook 54, Mahwah 35, New Milford 33

1986-Mahwah 36, North Arlington 34 ½, Hasbrouck Heights 25

1985-New Milford 43, Pompton Lakes 34 ½, Emerson 33

1984-Emerson 72, Mahwah 35, Bogota 20

1983-Emerson 43, Mahwah 42, Cresskill 35

1982-Emerson 46, Waldwick and Midland Park 29

1981-Cresskill 58, Waldwick 28, Mahwah 20

1980-Cresskill 42 ½, Mahwah 38, Emerson 35

1979-Mahwah 58, Emerson 41, Cresskill 37

1978-Emerson 44, Mahwah 37, Bogota 27

1977-Mahwah 40, Bogota and Midland Park 27

1976-Leonia 37, Bogota 36, Cresskill 33

1975-Cresskill 37, Mahwah 33, Park Ridge 28

1974-Mahwah 56, Park Ridge 52, Emerson 22

1973-Mahwah 47, Park Ridge 41, Leonia 32

1972-Mahwah 37, Hasbrouck Heights 35, Cresskill/High Point/Park Ridge 24

1971-NEEDED

1970-Hasbrouck Heights 55, Pompton Lakes 34, Cresskill 33

1969-Mahwah 56, Cresskill 45, Bogota 30

1968-Bogota 57 ½, Mahwah 38, Waldwick 37 ½

100 METERS (100 yards until 1979)

2016-Joseph Robinson, Leonia                                                   10.96

2015-Josh Smith, Boonton                                                         11.36

2014-Johann Lara, Hopatcong                                                    10.98

2013-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                      11.18

2012-Adam Franklin, Mountain Lakes                                        11.42

2011-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                      11.14

2010-Andrew Turzilli, Butler                                                     11.25

2009-AJ Scoppa, New Milford                                                   11.19

2008-Matt Bieszard, Midland Park                                              10.96

2007-Orion Woodard, Pompton Lakes                                        11.09

2006-Orion Woodard, Pompton Lakes                                        11.1

2005-Anthony Pomo, Saddle Brook                                            11.0

2004-Rameik Jackson, Westwood                                                               11.1

2003-Mark Hannon, Glen Rock                                                  11.0

2002-Brandon Fronjian, Palisades Park                                       11.1

2001-Craig Agnello, Glen Rock                                                 11.1

2000-Chris Charles, Park Ridge                                              10.2

1999-Chris Charles, Park Ridge                                                  10.9

1998-Chris Charles, Park Ridge                                                  11.1

1997-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 10.9

1996-Mike Sabato, Wood-Ridge                                                 10.9

1995-Mike Sabato, Wood-Ridge                                                 11.2

1994-John Geohrig, Hasbrouck Heights                                      11.2

1993-Rommel Chatman, Midland Park                                        11.3

1992-Rich Donohue, Saddle Brook                                             11.2

1991-Fred Campbell, Emerson                                                   11.0

1990-Fred Campbell, Emerson                                                   11.4

1989-Fred Campbell, Emerson                                                   11.4

1988-Scott Zotollo, Saddle Brook                                                               11.1

1987-Dave Shepard, Waldwick                                                  11.3

1986-Ron Blauvelt, Hasbrouck Heights                                       10.9

1985-Ron Blauvelt, Hasbrouck Heights                                       11.2

1984-Shawn Carpenter, Emerson                                                11.0

1983-Doug Ecker, Cresskill                                                       11.6

1982-Rob Liverpool, Waldwick                                                  11.7

1981-Chris Haley, Glen Rock                                                     11.5

1980-Roger Storm, Emerson                                                      11.5

1979-Roger Storm, Emerson                                                      10.2

1978-Barry Bisceglie, Bogota                                                    10.2

1977-Glen Prisco, Hasbrouck Heights                                         10.2

1976-Bill Ring, Leonia                                                              10.5

1975-Mark Mundy, Cresskill                                                     10.4

1974-Steve Lee, Leonia                                                             10.2

1973-Steve Lee, Leonia                                                             10.5

1972-Tony May, Bogota                                                            10.4

1971-NEEDED

1970-Jim Wallace, Hasbrouck Heights                                        10.1

1969-John Sereno, Bogota                                                         10.8

1968-Jeff Magline, Park Ridge                                                   10.6

200 METERS (220 yards until 1979)

2016-Joseph Robinson, Leonia                                                   22.59

2015-Jack Palazzi, Mountain Lakes                                            22.99

2014-Keron Bailey, Boonton                                                      22.66

2013-Ken Partyka, Hasbrouck Heights                                        23.04

2012-Johnny Malespina, Park Ridge                                           22.77

2011-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                      22.36

2010-Andrew Turzilli, Butler                                                     22.65

2009-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                      22.73

2008-Matt Bieszard, Midland Park                                          21.95

2007-Orion Woodard, Pompton Lakes                                        22.35

2006-Orion Woodard, Pompton Lakes                                        22.4

2005-Chris Seijo, Hasbrouck Heights                                          23.0

2004-Rameik Jackson, Westwood                                                               22.5

2003-Mark Hannon, Glen Rock                                                  22.5

2002-Brandon Fronjian, Palisades Park                                       22.4

2001-Brandon Fronjian, Palisades Park                                       22.7

2000-Chris Charles, Park Ridge                                                  21.9

1999-Chris Charles, Park Ridge                                                  22.6

1998-Damion Lawrence, Wallington                                           22.4

1997-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 22.8

1996-Mike Sabato, Wood-Ridge                                                 22.8

1995-T.J. Trapp, Becton                                                            22.9

1994-John Geohrig, Hasbrouck Heights                                      23.0

1993-Rommel Chatman, Midland Park                                        23.2

1992-Rich Donohue, Saddle Brook                                             23.1

1991-Fred Campbell, Emerson                                                   22.6

1990-Fred Campbell, Emerson                                                   23.2

1989-Fred Campbell, Emerson                                                   23.4

1988-Scott Zotollo, Saddle Brook                                                               23.1

1987-Rich Baker, Hasbrouck Heights                                          23.3

1986-Ron Blauvelt, Hasbrouck Heights                                       22.6

1985-Steve Truglio, New Milford                                                               22.7

1984-Shawn Carpenter, Emerson                                                22.5

1983-John McGuiness, Emerson                                                 23.0

1982-Rob Liverpool, Waldwick                                                  23.4

1981-Chris Haley, Glen Rock                                                     23.0

1980-Roger Storm, Emerson                                                      23.4

1979-Roger Storm, Emerson                                                      23.4

1978-Ken Hoffman, Emerson                                                     23.2

1977-Glen Prisco, Hasbrouck Heights                                         23.2

1976-Bill Ring, Leonia                                                              23.7

1975-Mark Mundy, Cresskill                                                     22.7

1974-Steve Lee, Leonia                                                             23.1

1973-Steve Lee, Leonia                                                             23.5

1972-Bill Wallace, Hasbrouck Heights                                        23.4

1971-NEEDED

1970-Rich Kelly, Cresskill                                                         22.9

1969-John Sereno, Bogota                                                         23.7

1968-Jeff Magline, Park Ridge                                                   23.4

400 METERS (440 yards until 1979)

2016-Max Stith, Leonia                                                             50.62

2015-Louis O’Keefe, Emerson                                                   50.21

2014-Johann Lara, Hopatcong                                                    49.52

2013-Dylan Capwell, Hopatcong                                                49.04

2012-Johnny Malespina, Park Ridge                                           49.87

2011-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                      48.86

2010-Kevin Condal, Hasbrouck Heights                                   48.65

2009-Hayden Duffy, Emerson                                                    49.80

2008-Matt Bieszard, Midland Park                                              49.94

2007-Orion Woodard, Pompton Lakes                                        49.80

2006-Matt Bieszard, Midland Park                                              51.0

2005-Vinnie Gareffa, Hasbrouck Heights                                    50.9

2004-Rameik Jackson, Westwood                                                               49.8

2003-Rob Grammer, Glen Rock                                                 50.0

2002-Rob Grammer, Glen Rock                                                 50.8

2001-Gary Gagliardi, Hasbrouck Heights                                    49.6

2000-Chris Charles, Park Ridge                                                  49.7

1999-Joe Hwang, Cresskill                                                        50.5

1998-Jacek Kwiatkowski, Wallington                                         51.2

1997-Keith Van Goor, Midland Park                                           50.0

1996-Alex Cruz, Palisades Park                                                  51.7

1995-Rob DeCarlo, Park Ridge                                                  51.8

1994-Eric Wizemann, Waldwick                                                50.7

1993-T.J. Trapp, Becton                                                            52.3

1992-Kyle Alessi, Waldwick                                                      52.6

1991-Kyle Alessi, Waldwick                                                      51.8

1990-Wesley Gadsen, Academic                                                51.9

1989-Wesley Gadsen, Academic                                                51.5

1988-Wesley Gadsen, Academic                                                51.0

1987-Manny Tayas, New Milford                                                               51.9

1986-Rich Baker, Hasbrouck Heights                                          52.1

1985-Steve Truglio, New Milford                                                               50.3

1984-Joe Hawthorne, Saddle Brook                                            51.5

1983-Hank DeGenaars, Midland Park                                         51.8

1982-Pete Grogan, Emerson                                                       52.5

1981-Doug Kelly, Midland Park                                                 51.9

1980-Eric Leahy, Mahwah                                                         51.4

1979-John Cortazzo, Cresskill                                                    51.7

1978-Joe Bradshaw, Emerson                                                    51.8

1977-John Baxter, Mahwah                                                       51.3

1976-Jim Kearns, Bogota                                                           52.9

1975-Ken Schumacher, Midland Park                                         50.9

1974-John Aussems, Midland Park                                             50.8

1973-John Aussems, Midland Park                                             51.4

1972-Tony May, Bogota                                                            51.4

1971-NEEDED

1970-Graham MacKenzie, Cresskill                                            51.4

1969-Doug Stewart, Cresskill                                                     50.7

1968-John Wimmer, Bogota                                                      49.0

800 METERS (880 yards until 1979)

2016-Andrew Nee, Hopatcong                                                   1:59.66

2015-Ben DeVenezia, Mountain Lakes                                       1:59.70

2014-Chris Dugan, Hopatcong                                                   2:01.19

2013-Dylan Capwell, Hopatcong                                              1:51.28

2012-Steve Lewandowski, Mountain Lakes                                 1:56.75

2011-Rutger Admirand, Mountain Lakes                                     1:55.94

2010-Rutger Admirand, Mountain Lakes                                     1:57.47

2009-Hayden Duffy, Emerson                                                    1:58.51

2008-Matt Lingam, Park Ridge                                                  1:57.24

2007-Mike Soroko, Kinnelon                                                     1:56.41

2006-Dane Bender, Pompton Lakes                                            1:59.1

2005-Chris Guerriero, Saddle Brook                                           1:58.6

2004-Ryan McCann, Glen Rock                                                 1:54.6

2003-Ryan McCann, Glen Rock                                                 1:57.3

2002-A.J. Andreano, Saddle Brook                                             2:02.1

2001-Gary Gagliardi, Hasbrouck Heights                                    1:55.7

2000-Gary Gagliardi, Hasbrouck Heights                                    1:58.4

1999-Aaron Scheinman, Glen Rock                                            1:59.4

1998-Jim McNamara, Emerson                                                  2:03.6

1997-Jim Kurz, Glen Rock                                                         2:01.3

1996-Diego Gioffre, Palisades Park                                            2:03.2

1995-Brendan Stickles, Glen Rock                                             1:58.3

1994-Joe DeRobertis, Hasbrouck Heights                                    2:03.2

1993-Brian Shuff, New Milford                                                  2:03.8

1992-Mark Lampert, Park Ridge                                                2:00.3

1991-Kevin Duff, Waldwick                                                      1:59.7

1990-Paul Capuzzo, Emerson                                                     2:01.0

1989-Rich Wisse, Saddle Brook                                                 2:00.9

1988-Scott Wilson, Midland Park                                                2:04.7

1987-Bruno Sgambellone, Palisades Park                                    1:59.8

1986-Bruno Sgambellone, Palisades Park                                    2:02.8

1985-Allan Stanaback, Pompton Lakes                                       2:00.5

1984-Dirk Zuidema, Midland Park                                             2:02.8

1983-Lou Spagnola, Bogota                                                       2:02.0

1982-John Mueller, Midland Park                                                               1:58.6

1981-John Mueller, Midland Park                                                               2:00.6

1980-Marty Fennell, Newton                                                     2:01.0

1979-Bill Broderick, Ridgefield                                                  2:02.2

1978-Tom Blumenberg, Park Ridge                                            2:02.9

1977-Eldon Sully, Leonia                                                          1:59.3

1976-Leroy Durocher, Emerson                                                  1:59.1

1975-Rich Wallace, Hasbrouck Heights                                      1:59.0

1974-Jeff Roif, Park Ridge                                                         1:58.6

1973-Jeff Roif, Park Ridge                                                         2:00.7

1972-Dave Kelchner, Cresskill                                                   1:57.2

1971-NEEDED

1970-Gary Dittmore, Leonia                                                      2:00.2

1969-Jim Burke, Park Ridge                                                      2:03.6

1968-Mike Cevasco, Park Ridge                                                 2:02.7

1600 METERS (one mile until 1979)

2016-Danny Daurio, Bogota                                                      4:21.93

2015-Ben DeVenezia, Mountain Lakes                                       4:22.95

2014-Craig Corti, Wallkill Valley                                                               4:22.36

2013-Chris Dugan, Hopatcong                                                   4:28.96

2012-Steve Lewandowski, Mountain Lakes                                              4:13.34

2011-Steve Lewandowski, Mountain Lakes                                 4:17.13

2010-Steve Lewandowski, Mountain Lakes                                 4:30.12

2009-Rutger Admirand, Mountain Lakes                                     4:27.58

2008-David Oster, Verona                                                         4:28.84

2007-Mike Soroko, Kinnelon                                                     4:22.80

2006-Mike Soroko, Kinnelon                                                     4:25.8

2005-Chris Guerriero, Saddle Brook                                           4:27.5

2004-Ryan McCann, Glen Rock                                                 4:25.4

2003-Ryan McCann, Glen Rock                                                 4:24.4

2002-Ryan McCann, Glen Rock                                                 4:33.0

2001-John Daula, Glen Rock                                                      4:37.4

2000-Danny Chaves, Secaucus                                                   4:37.7

1999-Josh VanderWiele, Midland Park                                       4:36.8

1998-Ron Gerhold, Emerson                                                      4:30.1

1997-Matt Kuiken, Glen Rock                                                    4:39.7

1996-Diego Gioffre, Palisades Park                                            4:38.6

1995-Felix Olivo, Secaucus                                                       4:38.6

1994-Felix Olivo, Secaucus                                                       4:34.8

1993-Danny Schuman, Saddle Brook                                          4:34.3

1992-Danny Schuman, Saddle Brook                                          4:35.4

1991-Danny Schuman, Saddle Brook                                          4:41.1

1990-Colin McNamara, Emerson                                                4:34.9

1989-Rich Wisse, Saddle Brook                                                 4:28.1

1988-Rich Wisse, Saddle Brook                                                 4:34.5

1987-Chris Moore, Emerson                                                      4:24.4

1986-Mike Ryan, Palisades Park                                                4:31.1

1985-Keith Jennings, Pompton Lakes                                          4:40.1

1984-Dave Alpart, Glen Rock                                                    4:37.2

1983-Frank Lamberti, Mahwah                                                  4:23.0

1982-Frank Lamberti, Mahwah                                                  4:40.0

1981-Mike Fezza, Cresskill                                                        4:13.1 (1500)

1980-Ian Leavesley, Mahwah                                                     4:04.3 (1500)

1979-Mike Fezza, Cresskill                                                        4:24.2

1978-Ernie Feirer, Leonia                                                          4:33.1

1977-Leroy Durocher, Emerson                                                  4:28.6

1976-Barry Scanlan, Emerson                                                    4:27.4

1975-John Bahnsen, Bogota                                                       4:22.8

1974-Rich Wallace, Hasbrouck Heights                                      4:26.9

1973-Cal Janess, Park Ridge                                                      4:31.5

1972-Glen McCann, Hopatcong                                                 4:34.4

1971-NEEDED

1970-Gary O’Keefe, Mahwah                                                    4:38.8

1969-Charlie Mueller, Waldwick                                                4:43.5

1968-Gary Dittmore, Leonia                                                      4:34.1

3200 METERS (two miles until 1979)

2016-Danny Daurio, Bogota                                                      9:51.33

2015-Craig Corti, Wallkill Valley                                                               9:34.81

2014-Chris Dugan, Hopatcong                                                   9:32.80

2013-Stefan Morton, Emerson                                                    10:07.06

2012-Steve Lewandowski, Mountain Lakes                                              9:18.17

2011-Stephen Lewandowski, Mountain Lakes                             9:38.59

2010-Stephen Lewandowski, Mountain Lakes                             10:05.39

2009-Pat Rochford, Bogota                                                        10:01.58

2008-David Oster, Verona                                                         9:45.67

2007-Matt Giacobbe, Cedar Grove                                             10:00.85

2006-Mike Soroko, Kinnelon                                                     9:58.3

2005-Chris Guerriero, Saddle Brook                                           9:57.0

2004-Chris Guerriero, Saddle Brook                                           10:01.3

2003-Chris Guerriero, Saddle Brook                                           9:49.9

2002-Steve Begley, Cresskill                                                     10:07.9

2001-Steve Begley, Cresskill                                                     10:15.7

2000-Dan Chaves, Secaucus                                                      10:00.7

1999-Dan Chaves, Secaucus                                                      9:54.1

1998-Ron Gerhold, Emerson                                                      9:55.9

1997-Matt Kuiken, Glen Rock                                                    10:07.0

1996-Pete Startz, Waldwick                                                       9:59.2

1995-Felix Olivo, Secaucus                                                       10:03.1

1994-Felix Olivo, Secaucus                                                       9:58.6

1993-Danny Schuman, Saddle Brook                                          9:45.3

1992-Danny Schuman, Saddle Brook                                          10:06.2

1991-Jeff Koegle, Wood-Ridge                                                  10:19.1

1990-Colin McNamara, Emerson                                                10:03.3

1989-Brian Morrow, Hasbrouck Heights                                     10:02.6

1988-Rich Wisse, Saddle Brook                                                 10:03.2

1987-Chris Moore, Emerson                                                      9:29.0

1986-Kevin McOwen, Mahwah                                                  9:36.6

1985-Joe Falci, Saddle Brook                                                     10:07.9

1984-Mike Ryan, Palisades Park                                                10:09.6

1983-Frank Lamberti, Mahwah                                                  9:58.8

1982-Frank Lamberti, Mahwah                                                  9:46.7

1981-Don Neubert, Ridgefield                                                   9:18.0 (3000)

1980-Ian Leavesley, Mahwah                                                     9:02.9 (3000)

1979-Ian Leavesley, Mahwah                                                     9:29.0

1978-Ian Leavesley, Mahwah                                                     9:39.6

1977-Tony Cannavinna, North Arlington                                     9:52.6

1976-Paul Marzan, Park Ridge                                                   9:44.1

1975-Paul Marzan, Park Ridge                                                   9:46.7

1974-Ken Marzan, Park Ridge                                                   9:59.2

1973-Ken Marzan, Park Ridge                                                   9:47.7

1972-Steve Crymble, Pompton Lakes                                          9:36.8

1971-NEEDED

1970-Dale Thompson, Hasbrouck Heights                                   10:06.4

1969-Joe Mele, Cresskill                                                           10:22.1

1968-Glen Johnston, Bogota                                                      10:04.7

110 METER HIGH HURDLES (120 yards until 1979)

2016-Clarence Reyes, Hasbrouck Heights                                   15.29

2015-Clarence Reyes, Hasbrouck Heights                                   15.24

2014-Stephen Rogers, Hopatcong                                                               15.48

2013-Roland Gamez, Hasbrouck Heights                                    14.97

2012-Brandon Matulac, New Milford                                          15.16

2011-Joey Marini, Boonton                                                        14.82

2010-Gohar Khokhar, Boonton                                                  15.34

2009-Christian Stein, Boonton                                                    15.99

2008-Donovan Bolden, Leonia                                                   14.85

2007-Donovan Bolden, Leonia                                                   14.87

2006-Carlos Tejeda, Saddle Brook                                              14.9

2005-Anthony Pomo, Saddle Brook                                            15.0

2004-Rob Yealu, Cedar Grove                                                   14.8

2003-Anthony Pomo, Saddle Brook                                            14.9

2002-Dennis Calacione, New Milford                                         14.6

2001-Jason Tuber, Park Ridge                                                    15.3

2000-Rishi Prabhu, Glen Rock                                                   14.6

1999-Nick Garrett, Saddle Brook                                             14.3

1998-Andrew Stine, Park Ridge                                                 15.4

1997-Averill Grimes, Hasbrouck Heights                                    15.0

1996-Averill Grimes, Hasbrouck Heights                                    15.1

1995-David Stein, Glen Rock                                                     15.2

1994-Chris Boyle, Becton                                                          14.7

1993-Chris Boyle, Becton                                                          15.2

1992-Dave Schuman, Saddle Brook                                            14.7

1991-Jeff Heal, New Milford                                                     15.1

1990-Keith Birchby, Secaucus                                                   15.0

1989-Keith Birchby, Secaucus                                                   15.0

1988-Carmen Pizzuto, Saddle Brook                                           14.7

1987-Eric Princen, Cresskill                                                       15.3

1986-Dave Tomasi, Becton                                                        15.7

1985-Tom Connolly, Cresskill                                                    15.5

1984-Steve Saladino, Bogota                                                     15.3

1983-Dio Dipasupil, Emerson                                                    15.5

1982-Andy Hodgins, Park Ridge                                                15.6

1981-Andy Hodgins, Park Ridge                                                15.6

1980-Robbie Porter, Mahwah                                                     15.3

1979-Robbie Porter, Mahwah                                                     15.1

1978-Steve Brown, Bogota                                                        15.1

1977-Steve Brown, Bogota                                                        15.7

1976-Kirk Stazger, Cresskill                                                      16.0

1975-Pete Eberling, Becton                                                        15.3

1974-Joe Ancona, Mahwah                                                        14.5

1973-Bob Kipilla, Becton                                                          15.0

1972-Butch Boydell, Hasbrouck Heights                                     15.7

1971-NEEDED

1970-Frank Setlock, Hasbrouck Heights                                      15.7

1969-Mike Hutton, Mahwah                                                      15.0

1968-Mike Hutton, Mahwah                                                      15.6

400 METER IH (330 yards 1974-1979; 180 yard LH until 1973)

2016-Shafic Itani, Emerson                                                        56.67

2015-Dillon Fisher, Hasbrouck Heights                                       56.78

2014-Max Cafaro, Hopatcong                                                    58.05

2013-Dylan Capwell, Hopatcong                                                55.16

2012-Eric Benny, Emerson                                                        57.10

2011-Dylan Capwell, Hopatcong                                                57.04

2010-Stephon Blair, Sussex Tech                                                56.10

2009-Christian Stein, Boonton                                                    58.43

2008-Brandon Hillman, Verona                                                  55.03

2007-Tim White, Saddle Brook                                                  56.36

2006-Steven Shorr, Pascack Hills                                                56.3

2005-Vinnie Gareffa, Hasbrouck Heights                                    55.9

2004-Andrew Fontana, Pascack Hills                                          56.5

2003-Dave Lado, Ridgefield                                                      53.9

2002-Dave Lado, Ridgefield                                                      55.4

2001-Dennis Calacione, New Milford                                         57.1

2000-Rishi Prabhu, Glen Rock                                                   57.0

1999-Joe Hwang, Cresskill                                                        56.2

1998-Joe Hwang, Cresskill                                                        57.8

1997-Brian Kennedy, Secaucus                                                  57.6

1996-Jared Shellaway, Hasbrouck Heights                                  56.6

1995-David Stein, Glen Rock                                                     57.7

1994-Chris Boyle, Becton                                                          58.6

1993-Bob Meyers, Saddle Brook                                                58.6

1992-Dave Schuman, Saddle Brook                                            56.4

1991-Keith Kasper, Secaucus                                                     57.0

1990-Keith Birchby, Secaucus                                                   55.8

1989-Keith Birchby, Secaucus                                                   57.6

1988-Carmen Pizzuto, Saddle Brook                                           55.7

1987-Rob Curtis, Mahwah                                                         57.1

1986-Lou Ferriera, North Arlington                                            58.3

1985-Paul Zeuke, New Milford                                                  58.2

1984-John Neppi, Cresskill                                                        57.2

1983-Bruce Richardson, Mahwah                                                               57.7

1982-Ed Burgio, Waldwick                                                        58.7

1981-Steve Ebeling, Mahwah                                                     57.2

1980-Robbie Porter, Mahwah                                                  53.6

1979-Tyrone Bowens, Mahwah                                                  40.5

1978-Steve Brown, Bogota                                                        39.8

1977-Mark Todt, Hasbrouck Heights                                          41.2

1976-Kirk Stazger, Cresskill                                                      41.2

1975-Al Evans, Lenape Valley                                                   40.3

1974-Joe Ancona, Mahwah                                                        39.7

1973-Joe Ancona, Mahwah                                                        21.1

1972-Joe Ancona, Mahwah                                                        21.1

1971-NEEDED

1970-Butch Boydell, Hasbrouck Heights                                     21.2

1969-Mike Hutton, Mahwah                                                      20.6

1968-Mike Hutton, Mahwah                                                      20.6

SHOT PUT

2016-Gio Gutierrez, Saddle Brook                                              53-0 ½

2015-Gio Gutierrez, Saddle Brook                                              52-8 ¼

2014-Nicholas James-McLean, Wallkill Valley                            48-5

2013-Garrett Pynn, Leonia                                                         51-9

2012-Chris Connors, Hasbrouck Heights                                     52-5 ½

2011-Patrick Cole, Hasbrouck Heights                                        54-11

2010-Patrick Cole, Hasbrouck Heights                                        53-5 ½

2009-Travis Malave, Hasbrouck Heights                                     49-3

2008-Michael Renna, Hasbrouck Heights                                    52-4 ¾

2007-George Pecoraro, Cresskill                                                52-11 ¼

2006-Geoff Goidell, Pascack Hills                                              54-5 ½

2005-Geoff Goidell, Pascack Hills                                              51-8 ½

2004-Slawek Wojtys, Wallington                                                51-2

2003-Stephen Rasczyk, Lyndhurst                                                              49-10

2002-Tom Luebeck, Waldwick                                                  49-2 ¾

2001-Charles Yalovister, North Arlington                                   49-9 ¼

2000-Frank Kozibroda, Wood-Ridge                                          54-7 ½

1999-Mike Murphy, New Milford                                                              55-11 ½

1998-Frank Kozibroda, Wood-Ridge                                          49-0 ¼

1997-Nick Poulacakas, Cresskill                                                 45-3 ½

1996-Matt Marquis, Waldwick                                                   46-0 ½

1995-Dan Paolucci, Emerson                                                     48-2

1994-Joe Salib, North Arlington                                                 45-11 ¾

1993-Guy Iavarone, Cresskill                                                     51-2 ½

1992-Guy Iavarone, Cresskill                                                     47-3

1991-Bill Schels, Emerson                                                         49-11 ½

1990-Kevin Quinn, Cresskill                                                      54-5

1989-Kevin Quinn, Cresskill                                                      51-9 ½

1988-Art Coffey, Saddle Brook                                                  47-10

1987-Dave Wisotsky, Mahwah                                                   53-8  ¾

1986-Dave Wisotsky, Mahwah                                                   52-1 ½

1985-Andy Papathanassiou, Emerson                                      63-4 ½

1984-Andy Papathanassiou, Emerson                                          59-9 ½

1983-Andy Papathanassiou, Emerson                                          56-2

1982-Andy Papathanassiou, Emerson                                          49-9

1981-Mark Wiley, Cresskill                                                       50-6

1980-Lloyd Lochstoer, Emerson                                                 50-4 ½

1979-Bob Rusdeck, Pompton Lakes                                            53-8

1978-Brian Kane, Hasbrouck Heights                                         51-1 ¼

1977-Brian Kane, Hasbrouck Heights                                         50-2 ½

1976-Mike Moat, Leonia                                                           53-7

1975-Ed Sutyak, Pompton Lakes                                                54-10

1974-Tom Cerezo, Hopatcong                                                    51-10 ¾

1973-Chuck Benjamin, Cresskill                                                52-4 ¾

1972-Keith Link, Hasbrouck Heights                                          50-1

1971-NEEDED

1970-Charlie Getty, Pompton Lakes                                            54-0 ½

1969-Brian Derwin, Cresskill                                                     50-10 ½

1968-Joe Waskiewicz, North Arlington                                       50-2 ½

DISCUS

2016-Gio Gutierrez, Saddle Brook                                              143-11

2015-Gio Gutierrez, Saddle Brook                                              154-4

2014-Zariq Hewitt, Pompton Lakes                                            151-6

2013-Arie Zuidema, Midland Park                                              150-0

2012-Troy Andretta, Kinnelon                                                   153-10

2011-Patrick Cole, Hasbrouck Heights                                        168-9

2010-Patrick Cole, Hasbrouck Heights                                        149-10

2009-Tomasz Dlugozima, Wallington                                         158-1

2008-Tomasz Dlugozima, Wallington                                         146-7

2007-Brendan Gareffa, Hasbrouck Heights                                  167-7

2006-Brendan Gareffa, Hasbrouck Heights                                  156-7

2005-Chris Onorato, Hasbrouck Heights                                     160-9

2004-Jason Maier, New Milford                                                 161-10

2003-Jason Maier, New Milford                                                 142-10

2002-Charles Lee, Palisades Park                                                155-0

2001-Thomas Koc, North Arlington                                            148-4

2000-Frank Kozibroda, Wood-Ridge                                          151-1

1999-Mike Murphy, New Milford                                                              149-5

1998-Frank Kozibroda, Wood-Ridge                                          152-4

1997-Frank Kozibroda, Wood-Ridge                                          129-10

1996-Jon Marley, Hawthorne                                                     136-0

1995-Bill Geza, Saddle Brook                                                    137-8

1994-Mike Colella, Becton                                                        136-10

1993-Dave Romaine, Saddle Brook                                            131-9

1992-Scott Howard, Cresskill                                                     133-7

1991-Jeff Kropiewnicki, Saddle Brook                                        140-6

1990-Kevin Quinn, Cresskill                                                    174-11

1989-Steve Marada, Park Ridge                                                 156-4

1988-Kevin Quinn, Cresskill                                                      133-8

1987-Adam White, Bogota                                                        162-5

1986-Adam White, Bogota                                                        149-7

1985-Andy Papathanassiou, Emerson                                          167-5

1984-Bob Kratch, Mahwah                                                        166-1

1983-Bob Kratch, Mahwah                                                        151-1

1982-Pat Finley, Bogota                                                            151-9

1981-Mark Wiley, Cresskill                                                       155-4

1980-Mark Wiley, Cresskill                                                       148-9

1979-John Radziszewski, North Arlington                                   144-7

1978-John Radziszewski, North Arlington                                   146-3

1977-Frank Casella, Leonia                                                       156-11

1976-Frank Casella, Leonia                                                       154-3

1975-Pat Doherty, Mahwah                                                       151-0

1974-Tom Cerezo, Hopatcong                                                    142-5

1973-Bob Boyd, Leonia                                                             140-8

1972-Jeff Riccardi, Leonia                                                         142-5

1971-NEEDED

1970-Charlie Getty, Pompton Lakes                                            160-11

1969-Rich Palazzia, Emerson                                                     138-7

1968-Paul Papa, Cresskill                                                          130-1

JAVELIN

2016-Joshua Terpstra, Midland Park                                           164-10

2015-Ryan Gebhardt, Wallkill Valley                                         178-11

2014-Seth Zuidema, Midland Park                                              196-10

2013-Seth Zuidema, Midland Park                                              176-1

2012-Ben Schumacher, Cedar Grove                                          180-10

2011-Kaleb Zuidema, Midland Park                                            220-10

2010-Kaleb Zuidema, Midland Park                                            220-8

2009-Kaleb Zuidema, Midland Park                                            180-7

2008-Joe Gingerelli, Wood-Ridge                                                               201-9

2007-Kyle Elliott, Cresskill                                                        183-7

2006-Bryan Fill, Hasbrouck Heights                                           190-5

2005-Steve Guzek, Park Ridge                                                   175-0

2004-Mark Weber, Cedar Grove                                                 167-10

2003-Paul Rosiak, Wood-Ridge                                                  170-10

2002-Paul Rosiak, Wood-Ridge                                                  183-4

2001-Randy Bednarczyk, Wallington                                          179-5

2000-Keith Bisig, Cresskill                                                        168-8

1999-Eric Lowenstein, New Milford                                           182-8

1998-Jim Hayes, Hawthorne                                                      177-1

1997-Ron Phillips, Wood-Ridge                                                 167-2

1996-Ron Phillips, Wood-Ridge                                                 165-6

1995-Justin Schwartz, Glen Rock                                                184-2

1994-Brian Ilie, Hasbrouck Heights                                            161-5

1993-Mike Haggerty, Cresskill                                                   165-1

1992-Matt Hall, Glen Rock                                                        184-6

1991-Doug Tucci, Saddle Brook                                                 183-2

1990-Charlie Koenke, New Milford                                            172-7

1989-Charlie Koenke, New Milford                                            175-6

1988-Brian Marron, Becton                                                       166-1

1987-Jim Hock, Mahwah                                                           172-6

1986-Steve Marbaise, Becton                                                     169-9

1985-Dean Gruelich, Pompton Lakes                                          179-4

1984-Vito Roselli, Emerson                                                       170-3

1983-Dave Chamalian, Cresskill                                                 175-0

1982-Bob Erksine, North Arlington                                            208-5

1981-Bob Erksine, North Arlington                                            187-11

1980-Chris Papa, Cresskill                                                         162-8

1979-Fred Ketcho, Wood-Ridge                                                 165-11

1978-Ken Hendershot, Newton                                                  199-3

1977-Frank Jesch, Cresskill                                                       178-8

1976-Frank Jesch, Cresskill                                                       179-8

1975-Lance Sorchick, High Point                                                199-1

1974-George Heller, Park Ridge                                                 153-11

1973-Scott Sorchick, High Point                                                 207-9

1972-Scott Sorchick, High Point                                                 188-3

1971-NEEDED

1970-Bob Matusik, North Arlington                                            145-7

1969-Ed Baker, Park Ridge                                                        145-10

HIGH JUMP

2016-Leeroy Casimir, Hasbrouck Heights                                   6-0

2015-Bryant Yoshida, New Milford                                            6-2

2014-David Njoku, Cedar Grove                                              7-0

2013-Stephen Rogers, Hopatcong                                                               6-0

2012-David Njoku, Cedar Grove                                                6-4

2011-Joey Marini, Boonton                                                        6-2

2010-Joey Marini, Boonton                                                        6-4

2009-Andre Simms, Boonton                                                     6-6 ¼

2008-Steve Lapp, Cresskill                                                        6-4

2007-Tim White, Saddle Brook                                                  6-2

2006-Tim White, Saddle Brook                                                  6-0

2005-Pat Cumming, Leonia                                                       6-2

2004-Rob Yealu, Cedar Grove                                                   6-4

2003-Gavin Charlton, Palisades Park                                          6-0

2002-Greg Powell, Westwood                                                    6-2

2001-Trevor O’Grady, Wood-Ridge                                           6-2

2000-Trevor O’Grady, Wood-Ridge                                           5-10

1999-Dan Miller, Glen Rock                                                      5-8

1998-Andrew Stine, Park Ridge                                                 6-0

1997-Rob Derin, Hasbrouck Heights                                           5-10

1996-Steve Viskic, Palisades Park                                                              5-10

1995-Terrel Stevens, Becton                                                      6-2

1994-Steve DuPlessy, Ridgefield                                                6-3

1993-Steve DuPlessy, Ridgefield                                                6-0

1992-Anthony Porfido, Waldwick                                                              6-2

1991-Jeff Heal, New Milford                                                     6-4

1990-Dave Markowiec, Pompton Lakes                                      6-2

1989-John Carr, Waldwick                                                        6-0

1988-John Carr, Waldwick                                                        6-2

1987-Eric Princen, Cresskill                                                       6-6

1986-Eric Princen, Cresskill                                                       6-0

1985-Steve Konopka, Becton                                                     6-0

1984-Tom McGuiness, Emerson                                                 6-4

1983-John Viapiano, Cresskill                                                    6-0

1982-Vin Arscott, Cresskill                                                        6-1

1981-Dan Nicoll, Pompton Lakes                                                6-0

1980-Steve Miller, Midland Park                                                6-2

1979-Larry Bowens, Mahwah                                                    6-4

1978-Steve Miller, Midland Park                                                6-0

1977-Art Stodt, Midland Park                                                    5-10

1976-Steve Lindner, Midland Park                                             6-2

1975-Wayne Stahlmann, Park Ridge                                           6-2

1974-Chris Kanya, Park Ridge                                                   5-10

1973-John D’Amato, Hasbrouck Heights                                     6-1

1972-John D’Amato, Hasbrouck Heights                                     6-0

1971-NEEDED

1970-Tom Berrian, Cresskill                                                      5-9 ¾

1969-Ron Hurley, Emerson                                                        5-8

1968-Mike Rutler, Waldwick                                                     5-10

LONG JUMP

2016-Sean Mefford, Butler                                                        22-8 ½

2015-Omar Anderson, Boonton                                                  21-5 ¼

2014-Pete Chamalian, Cresskill                                                  20-10

2013-Roland Gamez, Hasbrouck Heights                                    20-1

2012-Roland Gamez, Hasbrouck Heights                                    21-8 ¾

2011-Joey Marini, Boonton                                                        21-11 ¾

2010-Devin Jones, Boonton                                                      22-7

2009-Andre Simms, Boonton                                                     21-10

2008-Ronald Prophete, Boonton                                                 21-8 ¼

2007-Dan DePalma, Verona                                                       22-2 ½

2006-Branden Bowen, Boonton                                                  21-5 ½

2005-Anthony Pomo, Saddle Brook                                            21-9

2004-Vernard Hoover, Hasbrouck Heights                                  21-9

2003-Vernard Hoover, Hasbrouck Heights                                  21-8 ¼

2002-Brandon Fronjian, Palisades Park                                       20-2 ¾

2001-Craig Agnello, Glen Rock                                                 20-8 ½

2000-Rishi Prabhu, Glen Rock                                                   20-5

1999-Craig Agnello, Glen Rock                                                 20-9

1998-Damion Lawrence, Wallington                                           19-5 ½

1997-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 21-10

1996-Keith Lau, Waldwick                                                        19-6

1995-Mikkel Brown, Glen Rock                                                 19-10 ½

1994-Steve DuPlessy, Ridgefield                                                20-8

1993-Chris Bunch, New Milford                                                20-8 ½

1992-Anthony Porfido, Waldwick                                                              20-7 ¾

1991-Dave Schuman, Saddle Brook                                            19-11 ¾

1990-Jeff Heal, New Milford                                                     21-8

1989-Jason Pyryt, Wallington                                                     20-10 ¼

1988-Scott Zotollo, Saddle Brook                                                               20-9

1987-Chih Chen, Saddle Brook                                                  21-1 ½

1986-John Pierro, North Arlington                                              21-1 ¾

1985-John McGuiness, Emerson                                                 20-8

1984-John Reilly, Midland Park                                                 20-8 ½

1983-Rob Orban, Wood-Ridge                                                   20-7 ½

1982-Rob Orban, Wood-Ridge                                                   20-7 ½

1981-Keith Imbruglia, Wallington                                                              21-0

1980-Keith Imbruglia, Wallington                                                              20-9 ¼

1979-Larry Bowens, Mahwah                                                    22-0 ¾

1978-Tyrone Bowens, Mahwah                                                  19-8

1977-John Stos, Wallington                                                       19-10

1976-Mike Barakat, Bogota                                                       20-4

1975-Ivory Sully, Leonia                                                           20-4 ½

1974-Chris Kanya, Park Ridge                                                   20-5 ½

1973-Tony Coletta, Mahwah                                                      20-4 ½

1972-Frank Petit, High Point                                                      20-7 ½

1971-NEEDED

1970-John Sereno, Bogota                                                         20-9

1969-Ron O’Blenis, Mahwah                                                     20-3 ¾

1968-Ed Taylor, Bogota                                                            20-9 ½

 

TRIPLE JUMP

2016-Rashawn Byfield, Hawthorne                                             43-11

2015-Chaheen Payne, New Milford                                            44-3

2014-Johnathan Profitt, Bogota                                                  44-11

2013-Peter Chamalian, Cresskill                                                 44-3 ¼

2012-David Njoku, Cedar Grove                                                45-9 ¾

2011-Joey Marini, Boonton                                                        45-6

2010-Devin Jones, Boonton                                                       48-0 ¾

2009-Devin Jones, Boonton                                                       47-3 ¾

2008-Brandon Hillman, Verona                                                  43-9 ¼

2007-Brandon Hillman, Verona                                                  43-11 ¾

2006-Allen Patterson, Saddle Brook                                            40-11 ½

2005-Anthony Pomo, Saddle Brook                                            42-4 ½

2004-Vernard Hoover, Hasbrouck Heights                               48-2 ¼

2003-Vernard Hoover, Hasbrouck Heights                                  45-11 ¼

 

POLE VAULT

2016-Dan Shim, Cresskill                                                          12-6

2015-Andrew Accardi, Pompton Lakes                                       13-6

2014-Andrew Accardi, Pompton Lakes                                       13-0

2013-Isaac Spann, Boonton                                                        12-6

2012-Stephen Felice, Midland Park                                             13-2

2011-Chris Steele, Pompton Lakes                                           14-6

2010-Garrett LaCroce, Park Ridge                                              13-0

2009-Greg Hoffman, Park Ridge                                             14-6

2008-Greg Hoffman, Park Ridge                                                13-0

2007-Mike Collins, Cresskill                                                      13-0

2006-Mike Collins, Cresskill                                                      12-0

2005-Matthew Trachtenberg, Mountain Lakes                             12-6

2004-Brian Foo, New Milford                                                    13-0

2003-Mark Wong, Lyndhurst                                                     12-6

2002-Tim Murphy, Glen Rock                                                   12-6

2001-Steve Piskadlo, North Arlington                                         13-0

2000-Keith Bisig, Cresskill                                                        13-0

1999-Keith Bisig, Cresskill                                                        12-6

1998-James Lee, Cresskill                                                         13-3

1997-James Lee, Cresskill                                                         11-6

1996-Marvin Mendoza, Saddle Brook                                         10-6

1995-Scott Agnello, Midland Park                                              11-6

1994-Ralph Castellano, Saddle Brook                                         12-0

1993-Ralph Castellano, Saddle Brook                                         11-6

1992-Bob Apgar, Saddle Brook                                                  12-6

1991-Ron Taylor, New Milford                                                  11-0

1990-Rich Miller, Cresskill                                                        13-6

1989-Rich Miller, Cresskill                                                        11-6

1988-Mike Swaney, Saddle Brook                                              11-6

1987-John Pierro, North Arlington                                              13-0

1986-Steve Keating, Pompton Lakes                                           13-0

1985-Chris Kowaleski, Becton                                                   12-6

1984-Steve Saladino, Bogota                                                     13-3

1983-Rob O’Shea, Glen Rock                                                    13-9

1982-Rob O’Shea, Glen Rock                                                    12-6

1981-Tom McGuirk, Waldwick                                                  12-0

1980-Phil Brophy, Glen Rock                                                    12-6

1979-Mark Bernhart, Mahwah                                                   12-0

1978-Charlie Cardini, Palisades Park                                          12-0

1977-Charlie Cardini, Palisades Park                                          12-6

1976-Mike Cunningham, Cresskill                                              11-0

1975-Carl Juskus, Hopatcong                                                     12-0

1974-Bob Milardo, Mahwah                                                      12-8

1973-Bob Milardo, Mahwah                                                      12-0

1972-Bob Milardo, Mahwah                                                      12-0

1971-NEEDED

1970-Ed Moran, Mahwah                                                          12-1

1969-John Myers, Mahwah                                                        12-6

1968-John Myers, Mahwah                                                        12-1

1600 METER RELAY (mile until 1979)

2016-Park Ridge                                                                       3:31.21

2015-Park Ridge                                                                       3:30.01

2014-Hopatcong                                                                       3:28.10

2013-Hopatcong                                                                       3:28.10

2012-Park Ridge                                                                       3:26.65

2011-Hasbrouck Heights                                                           3:25.67

2010-Hasbrouck Heights                                                         3:25.50

2009-Westwood                                                                        3:29.85

2008-Park Ridge                                                                       3:26.75

2007-Pompton Lakes                                                                 3:27.14

2006-Park Ridge                                                                       3:27.3

2005-Park Ridge                                                                       3:30.3

2004-Westwood                                                                        3:25.8

2003-Glen Rock                                                                       3:31.1

2002-Westwood                                                                        3:27.1

2001-Hasbrouck Heights                                                           3:28.4

2000-Lyndhurst                                                                        3:31.9

1999-Glen Rock                                                                       3:32.2

1998-Wallington                                                                       3:34.2

1997-Glen Rock                                                                       3:29.9

1996-Hasbrouck Heights                                                           3:36.2

1995-Glen Rock                                                                       3:29.1

1994-Hasbrouck Heights                                                           3:42.8

1993-Park Ridge                                                                       3:37.2

1992-Hasbrouck Heights                                                           3:34.3

1991-Waldwick                                                                        3:33.5

1990-Secaucus                                                                         3:33.1

1989-Secaucus                                                                         3:34.2

1988-Waldwick                                                                        3:31.8

1987-Waldwick                                                                        3:35.1

1986-Hasbrouck Heights                                                           3:34.7

1985-New Milford                                                                    3:35.0

1984-Emerson                                                                          3:34.2

1983-Midland Park                                                                   3:33.3

1982-Midland Park                                                                   3:38.5

1981-Emerson                                                                          3:35.4

1980-Newton                                                                           3:34.4

1979-Mahwah                                                                          3:37.8

1978-Emerson                                                                          3:38.8

1977-Midland Park                                                                   3:29.9

1976-Midland Park                                                                   3:35.8

1975-Midland Park                                                                   3:29.7

1974-Midland Park                                                                   3:30.5

1973-Midland Park                                                                   3:37.0

1972-Cresskill                                                                          3:36.0

1971-NEEDED

1970-Cresskill                                                                          3:36.3

1969-Cresskill                                                                          3:35.1

1968-Waldwick                                                                        3:37.7

400 METER RELAY

2016-Hawthorne                                                                      44.44

2015-Hasbrouck Heights                                                           44.51

2014-Park Ridge                                                                       44.85

2013-Hasbrouck Heights                                                           44.50

3200 METER RELAY

2016-Emerson                                                                         8:14.85

2015-Emerson                                                                          8:28.96

2014-Emerson                                                                          8:22.13

2013-Emerson                                                                          8:38.88

 

NORTH 2 NORTH JERSEY CHAMPIONS

TEAM CHAMPIONS

2014-Ridgefield Park (2)                                                           74

2014-Lyndhurst (1)                                                                   136

2011-Lyndhurst (1)                                                                   134

100 METERS

2016-Peter Guerriero, Lyndhurst (2)                                           10.88

2015-Che Harris, Fort Lee (2)                                                    11.40

2014-Chris Estrella, Ridgefield Park (2)                                      10.88

2008-Ruben Santos, North Arlington (1)                                     11.43

200 METERS

2016-Peter Guerriero, Lyndhurst (2)                                           22.27

2014-Chris Estrella, Ridgefield Park (2)                                      21.74

2008-Ruben Santos, North Arlington (1)                                     23.69

2005-Rob Valenti, Wood-Ridge (1)                                            23.08

400 METERS

2011-Patrick Rono, Lyndhurst (1)                                                               49.25

2005-Orestes Medina, Palisades Park (1)                                     50.21

2004-Daquan Huffin, Palisades Park (1)                                      50.36

800 METERS

20165-Sean Sullivan, Rutherford (2)                                           1:56.33

2016-Carl Desrosiers, Palisades Park (1)                                     2:01.71

2015-Sean Sullivan, Rutherford (2)                                             1:58.34

2014-Danny Cordeiro, North Arlington (1)                                  1:58.30

2011-Patrick Rono, Lyndhurst (1)                                                               1:53.28

2010-Patrick Rono, Lyndhurst (1)                                                               1:54.77

2007-Charles Goold, Rutherford (2)                                            1:59.35

2005-Marc Pollifrone, Rutherford (2)                                          2:01.82

1600 METERS

2016-Sean Sullivan, Rutherford (2)                                             4:21.32

2015-Sean Sullivan, Rutherford (2)                                             4:25.29

2014-Danny Cordeiro, North Arlington (1)                                  4:39.98

2013-Danny Cordeiro, North Arlington (1)                                  4:41.93

2012-Daniel Gaspar, Lyndhurst (1)                                             4:34.91

2011-Patrick Rono, Lyndhurst (1)                                                               4:28.32

2010-Patrick Rono, Lyndhurst (1)                                                               4:20.51

3200 METERS

2014-William Hooper, Lyndhurst (1)                                          10:23.94

2011-Patrick Rono, Lyndhurst (1)                                                               9:44.81

2011-Sherif Ali, Cliffside Park (2)                                                              9:39.38

2010-Sherif Ali, Cliffside Park (2)                                                              9:58.11

110 METERS HIGH HURDLES

2010-John Porteous, Wood-Ridge               (1)                                          14.96

2009-Dan Chediak, Fort Lee (2)                                                 15.01

2004-Corey Stanton, Ridgefield Park (2)                                     15.81

400 METERS INTERMEDIATE HURDLES

2010-Anthony Tripodi, Cliffside Park (2)                                    56.98

2010-John Porteous, Wood-Ridge  (1)                                         55.93

2009-Dan Chediak, Fort Lee (2)                                                 57.80

2009-John Porteous, Wood-Ridge               (1)                                          56.15

2008-Dave Nowak, Lyndhurst (1)                                                               58.54

SHOT PUT

2015-Bryan Roth, Lodi (2)                                                         49-4 ¾

2015-Christopher, Bekker, Lyndhurst (1)                                     45-6 ¼

2014-Jonathan Mercado, Lyndhurst (1)                                       49-2 ½

2013-Jonathan Mercado, Lyndhurst (1)                                       45-4

2012-Eric DelVescovo, Ridgefield Park (2)                                 49-4 ½

2012-Chris D’Angelico, Wood-Ridge (1)                                    48-1

2011-Vincent Acosta, Lyndhurst (1)                                           49-8

2010-Chris Luna, Wood-Ridge (1)                                              46-10 ½

2009-Betim Bujari, Secaucus (1)                                                47-0 ¼

2008-Betim Bujari, Secaucus (1)                                                45-11

2008-Dan Smith, Ridgefield Park (2)                                          50-9 ¼

2007-Nick Britt, Secaucus (1)                                                    48-7 ¼

2005-Barry Green, Lyndhurst (1)                                                51-5 ½

2004-Barry Green, Lyndhurst (1)                                                43-0

DISCUS

2013-Jonathan Mercado, Lyndhurst (1)                                       120-4

2012-Miguel Vasquez, Palisades Park (1)                                    130-0

2011-Michael Fusco, Lyndhurst (1)                                            121-0

2010-Chris Luna, Wood-Ridge (1)                                              131-10

2008-Betim Bujari, Secaucus (1)                                                124-8

2007-Nick Britt, Secaucus (1)                                                    154-6

2006-Nick Britt, Secaucus (1)                                                    153-4

2005-Nick Britt, Secaucus (1)                                                    139-9

2004-Jay Neilsen, Wood-Ridge (1)                                             132-8

JAVELIN

2016-Chandler Oliveiri, Ridgefield Park (2)                                 174-6

2014-Mike Brazzel, North Arlington (1)                                      191-0

2013-Mike Brazzel, North Arlington (1)                                      162-0

2011-Kyle Jankowski, Lyndhurst (1)                                           173-11

2009-Gerard Lanzerotti, Wood-Ridge (1)                                    177-0

2007-Doug Cerniglia, Ridgefield Park (2)                                    176-6

2006-Doug Cerniglia, Ridgefield Park (2)                                    187-9

2005-Frank Tucci, Wood-Ridge (1)                                            158-5

2004-Martin Gumowski, Wood-Ridge (1)                                   175-5

HIGH JUMP

2015-Tyler Olivieri, Ridgefield Park (2)                                      6-4

2014-Chris Estrella, Ridgefield Park (2)                                      6-4

2014-Quintin St. Helaire, Lyndhurst (1)                                      6-0

2013-Tyler Olivieri, Ridgefield Park (2)                                      5-8

2012-Rakesh Dataram, Ridgefield Park (2)                                  6-2

2012-Jordan Henriques, North Arlington (1)                                6-2

2008-Anthony Orovio, North Arlington (1)                                  6-5

2005-Randy Lehman, , North Arlington (1)                                 6-0

2004-Orestes Medina, Palisades Park (1)                                     6-0

LONG JUMP

2016-Matt Wierzba, Garfield (2)                                                22-4 ¼

2015-Tyler Olivieri, Ridgefield Park (2)                                      22-0 ½

2014-Chris Estrella, Ridgefield Park (2)                                      22-1 ¼

2012-Michael Reyes, Ridgefield Park (2)                                    21-6 ½

2010-John Porteous, Wood-Ridge (1)                                          22-0 ½

2008-Dawys German, North Arlington (1)                                   19-7 ¼

2008-Chris Phipps, Lodi (2)                                                       21-11

2007-Chris Phipps, Lodi (2)                                                       21-6 ½

2006-Darius Autie, Ridgefield Park (2)                                       20-6

2005-Jorge Delgado, Lyndhurst (1)                                             22-0

2004-Jorge Delgado, Lyndhurst (1)                                             21-0

TRIPLE JUMP

2016-Aveon Irving, Garfield (2)                                                 44-7

2015-Matt Wierzba, Garfield (2)                                                44-1 ¼

2014-Danny Cordeiro, North Arlington (1)                                  42-6

2013-Jermal Fevrier, Ridgefield Park (2)                                     42-1

2012-Michael Reyes, Ridgefield Park (2)                                    43-7

2010-John Porteous, Wood-Ridge (1)                                          43-4 ¾

2009 -Marques McMillian, Ridgefield Park (2)                            44-3 ¼

2009-John Porteous, Wood-Ridge (1)                                          42-1

2008-Chris Phipps, Lodi (2)                                                       47-9

2007-Chris Phipps, Lodi (2)                                                       47-3 ½

2006-Matt Certosimo, Rutherford (2)                                          42-5

2006-Mehmet Guvenar, Lyndhurst (1)                                        42-4 ¼

2005-Orestes Medina, Palisades Park (1)                                     45-0

2005-Val Terebizh, Fort Lee (2)                                                 44-0 ¼

2004-Orestes Medina, Palisades Park (1)                                     43-3

POLE VAULT

2016-Joseph Kim, Ridgefield Park (2)                                         14-6

2015-Joseph Kim, Ridgefield Park (2)                                         13-0

2015-Travis Fisher, North Arlington (1)                                      13-10

2014-Jose Polanco, Lyndhurst (1)                                                               12-0

2013-Nathan Duguilla, Lyndhurst (1)                                          11-6

2012-Michael Morreale, Lyndhurst (1)                                        14-0

2008-Andres Giglio, Ridgefield Park (2)                                     12-0

2007-John Orlic, Becton (1)                                                       12-0

2006-Mike Cuttruzzula, North Arlington (1)                                12-0

2004-Michael Morello, Lyndhurst (1)                                         12-0

400 METERS RELAY

2016-Fort Lee (2)                                                                      44.06

1600 METERS RELAY

2009-Ridgefield (1)                                                                   3:31.12

2007-North Arlington (1)                                                           3:34.86

3200 METERS RELAY

2015-Lyndhurst                                                                        8:24.49

BOYS NON-PUBLIC A North

Top Three Teams

2016-Seton Hall 102, Delbarton 100, Don Bosco 90

2015-Seton Hall 123, Don Bosco 122, Pope John 78

2014-Don Bosco 141 ½, Pope John 75, Delbarton 72

2013-Union Catholic 150, Don Bosco 85, Pope John 76

2012-Union Catholic 150, Seton Hall 86, Pope John 80

2011-Don Bosco 162, Union Catholic 70, Pope John 59

2010-Don Bosco 137, Pope John 101 ½, Delbarton 67

100 METERS

2016-Javon Turner, Paramus Catholic                                         11.10

2015-Wankeith Akin, Don Bosco                                                11.10

2014-Jabrill Peppers, Paramus Catholic                                       10.66

2013-Jabrill Peppers, Paramus Catholic                                  10.53

2012-Jabrill Peppers, Paramus Catholic                                       10.77

2011-Leonte Carroo, Don Bosco                                                10.99

2010-Greg Moore, Pope John                                                     11.08

200 METERS

2016-Javon Turner, Paramus Catholic                                         22.40

2015-Wankeith Akin, Don Bosco                                                22.28

2014-Jabrill Peppers, Paramus Catholic                                  21.48

2013-Jabrill Peppers, Paramus Catholic                                       21.56

2012-Jabrill Peppers, Paramus Catholic                                       21.75

2011-Najee Glass, St. Peter’s Prep                                              21.60

2010-Najee Glass, St. Peter’s Prep                                              21.95

400 METERS

2016-Nick Parisi, Seton Hall                                                      49.45

2015-Brandon Moorer, Seton Hall                                              48.56

2014-Dalton Friend, Don Bosco                                                 48.93

2013-Taylor McLaughlin, Union Catholic                                   49.03

2012-Najee Glass, St. Peter’s Prep                                              47.90

2011-Najee Glass, St. Peter’s Prep                                           47.13

2010-Najee Glass, St. Peter’s Prep                                              48.35

800 METERS

2016-Brian Walsh, Pope John                                                    1:58.22

2015-Jon Burk, Pope John                                                         1:56.39

2014-Joe White, DePaul                                                            1:55.63

2013-Joe White, DePaul                                                            1:54.31

2012-Allen Eke, Union Catholic                                                1:53.65

2011-Allen Eke, Union Catholic                                                 1:55.51

2010-Pat Schellberg, Delbarton                                                  1:55.76

1600 METERS

2016-Joey DeFeo, Delbarton                                                      4:26.51

2015-Patrick Sullivan, Don Bosco                                                              4:22.96

2014-Kyle Levermore, Don Bosco                                              4:18.03

2013-Chris Hatler, Pope John                                                     4:15.49

2012-Allen Eke, Union Catholic                                                 4:15.54

2011-Morgan Pearson, Delbarton                                                4:22.09

2010-Pat Schellberg, Delbarton                                                4:14.27

3200 METERS

2016-Patrick Sullivan, Don Bosco                                                              9:34.25

2015-Patrick Sullivan, Don Bosco                                                              9:25.82

2014-Kyle Levermore, Don Bosco                                            9:20.21

2013-Kyle Levermore, Don Bosco                                              9:23.53

2012-Christian Costello, Don Bosco                                           9:35.14

2011-Morgan Pearson, Delbarton                                                9:44.75

2010-Morgan Pearson, Delbarton                                                9:24.61

110 METERS HIGH HURDLES

2016-Shawn Ohazuruike, Delbarton                                            14.62

2015-Dan Wachenfeld, Seton Hall                                              15.10

2014-Christin Patrick, Seton Hall                                                14.43

2013-Christoffe Scott, Union Catholic                                      14.33

2012-Zach Ghizzone, Union Catholic                                          14.91

2011-Selwyn Maxwell, Don Bosco                                             14.82

2010-Selwyn Maxwell, Don Bosco                                             14.54

400 METERS INTERMEDIATE HURDLES

2016-Shawn Ohazuruike, Delbarton                                            56.46

2015-Luke Mayer, Delbarton                                                     55.39

2014-Luke Mayer, Delbarton                                                     56.05

2013-Taylor McLaughlin, Union Catholic                                   55.33

2012-Obafemi Animashaun, Union Catholic                            54.49

2011-Tyler Dilworth, Bergen Catholic                                        56.06

2010-Ernest Wingate, Bergen Catholic                                        55.81

SHOT PUT

2016-Marcus Valdez, Don Bosco                                                51-11 ½

2015-Mike Dwumfour, DePaul                                                  51-2 ¼

2014-Tommy Rhodes, Delbarton                                              60-0

2013-Tommy Rhodes, Delbarton                                                50-0 ¼

2012-Marcus Pantoja, Paramus Catholic                                      52-10 ½

2011-Marquise Wright, Paramus Catholic                                   55-3 ½

2010-Marquise Wright, Paramus Catholic                                   53-1 ½

DISCUS

2016-Marcus Valdez, Don Bosco                                                150-10

2015-Tim Guider, Delbarton                                                      146-2

2014-Jerry Donini, Delbarton                                                     145-5

2013-Sean Brennan, Union Catholic                                           153-11

2012-Tim Schanstra, Pope John                                                  135-0

2011-Cole Farrand, Pope John                                                169-5

2010-Cole Farrand, Pope John                                                    160-1

JAVELIN

2016-Joe Gambetta, Delbarton                                                   188-10

2015-Charlie Hatler, Pope John                                                  167-7

2014-Tim Schanstra, Pope John                                                  171-2

2013-Paul Sheridan, Paramus Catholic                                        153-9

2012-Tommy Freid, Union Catholic                                            190-8

2011-Dean Sullivan, Delbarton                                                200-11

2010-Dean Sullivan, Delbarton                                                   187-3

HIGH JUMP

2016-Javon Turner, Paramus Catholic                                         6-2

2015-Chris Bozzo, Don Bosco                                                   5-8

2014-Christin Patrick, Seton Hall                                                6-4

2013-Eamonn Dwyer, St. Peter’s Prep                                         6-0

2012-Michal Maduabum, Seton Hall                                           6-2

2011-Alex Sarkodie, Union Catholic                                         6-4

2010-Christian Smith, Seton Hall                                                6-2

LONG JUMP

2016-Wankeith Akin, Don Bosco                                                21-2 ¾

2015-Wankeith Akin, Don Bosco                                                20-6 ¾

2014-Zack Bazile, St. Joseph                                                     21-4 ¾

2013-Andrew Vittorio, Delbarton                                                20-5

2012-Christoffe Scott, Union Catholic                                         21-11 ½

2011-Greg Hazell, Don Bosco                                                   23-2

2010-Greg Hazell, Don Bosco                                                    20-8

TRIPLE JUMP

2016-Ammari Sylia, Seton Hall                                                  45-5 ¼

2015-Sam Fuchs, Delbarton                                                       40-4

2014-Zack Bazile, St. Joseph                                                     43-5 ½

2013-Andrew Ghizzone, Union Catholic                                     41-7 ¾

2012-Christoffe Scott, Union Catholic                                         43-8 ¾

2011-Greg Hazell, Don Bosco                                                   46-11

2010-Greg Hazell, Don Bosco                                                    44-7 ¼

POLE VAULT

2016-Peter Chan, Delbarton                                                       13-7

2015-James McGuire, Seton Hall                                                11-0

2014-Mike Benz, Delbarton                                                       13-0

2013-Mike Benz, Delbarton                                                     14-0

2012-Joe Cuntrera, Seton Hall                                                    12-6

2011-Mike Baselice, Don Bosco                                                14-0

2010-Christian Lavorgna, Pope John                                           13-6

1600 METERS RELAY

2016-Pope John                                                                        3:26.96

2015-Seton Hall                                                                        3:24.60

2014-Don Bosco                                                                       3:21.11

2013-Union Catholic                                                                 3:25.27

2012-Union Catholic                                                                 3:22.19

2011-Don Bosco                                                                       3:20.28

2010-St. Peter’s Prep                                                                 3:21.31

400 METERS RELAY

2016-Seton Hall                                                                        43.05

2015-Bergen Catholic                                                                43.30

2014-Paramus Catholic                                                           42.42

2013-Paramus Catholic                                                              43.20

3200 METERS RELAY

2016-Seton Hall                                                                        8:18.42

2015-Pope John                                                                        8:13.43

2014-St. Peter’s Prep                                                               7:57.34

2013-Pope John                                                                        8:09.74

BOYS NON-PUBLIC B North

Top Three Teams

2016-Newark Academy 95, Hudson Catholic 94, Dwight-Englewood 92

2015-Hudson Catholic 151, Oratory, Newark Academy and Dwight-Englewood 69

2014-Newark Academy 88, Hudson Catholic 83, Queen of Peace 74

2013-Oratory 91, Eastern Christian 72, Queen of Peace 69

2012-Montclair Immaculate 114, Oratory 97, Trinity Christian 63

2011-Oratory 144, Immaculate Conception 72, Morristown Beard 64

2010-Morris Catholic 83, Immaculate Conception 77, Eastern Christian and Newark Academy 75

100 METERS

2016-Tomatse Ogedegbe, Hudson Catholic                                 11.35

2015-Evander Pierre, Hudson Catholic                                        11.38

2014-Kwashawn Decker, Hudson Catholic                                  11.33

2013-Garrett Finn, Dwight-Englewood                                       11.52

2012-Nigel Thompson, Montclair Immaculate                          11.26

2011-Zaki Williams, Morristown Beard                                      11.41

2010-Mustafa Lawrence, Queen of Peace                                    11.45

200 METERS

2016-Sef Penson, Hudson Catholic                                             23.29

2015-Evander Pierre, Hudson Catholic                                        22.62

2014-Evander Pierre, Hudson Catholic                                        23.01

2013-Kevin Momnohin, Queen of Peace                                     23.13

2012-Nigel Thompson, Montclair Immaculate                          22.52

2011-Zaki Williams, Morristown Beard                                      23.11

2010-Mustafa Lawrence, Queen of Peace                                    23.08

400 METERS

2016-Max Borchert, Morristown Beard                                       50.22

2015-Evander Pierre, Hudson Catholic                                    49.14

2014-Evander Pierre, Hudson Catholic                                        50.54

2013-Matt Van Eck, Eastern Christian                                        51.67

2012-Ward Liam Thomas, Oratory                                             50.88

2011-Zaki Williams, Morristown Beard                                   50.54

2010-Nat Sheppard, Newark Academy                                        51.21

800 METERS

2016-Daniel Ratner, Newark Academy                                       2:01.15

2015-Drew Crichlow, Montclair Kimberley                                 2:01.27

2014-Kyle Larsson, Morristown-Beard                                       1:58.12

2013-Josiah Hanko, Trinity Christian                                      1:57.80

2012-Josiah Hanko, Trinity Christian                                          2:01.23

2011-Mike Brennan, Oratory                                                     1:59.81

2010-Dylan Kelly, Morris Catholic                                             2:02.89

1600 METERS

2016-Bill Massey, Montclair-Kimberley                                   4:20.43

2015-Bill Massey, Montclair-Kimberley                                      4:32.56

2014-Josiah Hanko, Trinity Christian                                          4:24.78

2013-Josiah Hanko, Trinity Christian                                          4:24.70

2012-Josiah Hanko, Trinity Christian                                          4:26.55

2011-Steven Fisher, Morris Catholic                                           4:34.99

2010-Steven Fisher, Morris Catholic                                           4:41.29

3200 METERS

2016-Bill Massey, Montclair-Kimberley                                      10:22.21

2015-Dylan Caban, Hudson Catholic                                          10:09.91

2014-Josiah Hanko, Trinity Christian                                          9:47.42

2013-Josiah Hanko, Trinity Christian                                      9:39.73

2012-Josiah Hanko, Trinity Christian                                          9:53.28

2011-Cormac Rada, Oratory                                                      10:14.45

2010-Steven Fisher, Morris Catholic                                           10:27.61

110 METERS HIGH HURDLES

2015-Joshua Okaru, Montclair Immaculate                                  15.53

2015-Joshua Okaru, Montclair Immaculate                                  16.37

2014-Mike Akanbi, Queen of Peace                                            16.03

2013-Mike Akanbi, Queen of Peace                                            16.34

2012-Leonard Hughes, Montclair Immaculate                              15.97

2011-Deron Jennings, Immaculate Conceprion                        15.34

2010-Nat Sheppard, Newark Academy                                        15.81

400 METERS INTERMEDIATE HURDLES

2016-Max Borchert, Morristown Beard                                   56.92

2015-Courtney Johnson, Hudson Catholic                                   59.04

2014-Kevin Momnohin, Queen of Peace                                     57.57

2013-Kevin Momnohin, Queen of Peace                                     61.17

2012-Leonard Hughes, Montclair Immaculate                              60.52

2011-Bobby Vander Meelen, Oratory                                          59.53

2010-Nat Sheppard, Newark Academy                                        58.29

SHOT PUT

2016-Samuel Fishbein, Newark Academy                                   42-5

2015-John Bastista, Oratory                                                       42-10 ½

2014-Matt Van Eck, Eastern Christian                                        44-7 ½

2013-Carter Beardsley, Newark Academy                                50-8 ¾

2012-Carter Beardsley, Newark Academy                                   43-4 ¾

2011-Marcus LaRoche, Oratory                                                  48-9 ½

2010-Kevin Mustac, St. Mary’s                                                  46-11

DISCUS

2016-Trent Braen, Eastern Christian                                       144-2

2015-Trent Braen, Eastern Christian                                           139-2

2014-Trent Braen, Eastern Christian                                           136-4

2013-C.J. Drury, Morris Catholic                                                127-8

2012-Jonathan Campbell, Trinity Christian                                  128-4

2011-Marcus LaRoche, Oratory                                                  133-6

2010-Ben de Waal Malefyt, Eastern Christian                                              139-7

JAVELIN

2016-Brandon Hegarty, Morris Catholic                                      166-3

2015-Nate Ocot, Hawthorne Christian                                         154-0

2014-Caleb Hart, Hawthorne Christian                                        173-0

2013-Andrew Fiedler, Eastern Christian                                      157-1

2012-Kieran Powell, Montclair Kimberley                                173-8

2011-Jeff Maser, Morristown Beard                                            152-1

2010-Jeff Rodgers, Morris Catholic                                            151-4

HIGH JUMP

2016-Tomatse Ogedegbe, Hudson Catholic                              6-4

2015-Mamadou Traore, Hudson Catholic                                    6-0

2014-Trajan Chapman, Hudson Catholic                                     5-6

2013-Cleveland McDaniel, Eastern Christian                                               5-10

2012-Cleveland McDaniel, Eastern Christian                           6-4

2011-Jordan Jett, Newark Academy                                            6-1

2010-Isaiah Harris, Immaculate Conception                            6-4

LONG JUMP

2016-Tomatse Ogedegbe, Hudson Catholic                                 20-4 ½

2015-Aleem James, Dwight-Englewood                                      21-0 ¼

2014-Aleem James, Dwight-Englewood                                      20-3 ½

2013-Cleveland McDaniel, Eastern Christian                                               18-2 ¾

2012-Ward Liam Thomas, Oratory                                             20-7 ½

2011-Nigel Thompson, Immaculate Conception                        21-2 ½

2010-Isaiah Harris, Immaculate Conception                                 21-1 ¼

TRIPLE JUMP

2016-Eric Reynolds, Queen of Peace                                          42-0 ½

2015-Eric Reynolds, Queen of Peace                                          41-1 ¼

2014-Vihar Desu, Newark Academy                                           42-2 ½

2013-Vihar Desu, Newark Academy                                           37-9 ½

2012-Ward Liam Thomas, Oratory                                          45-1

2011-Jordan Jett, Newark Academy                                            42-9 ¾

2010-Isaiah Harris, Immaculate Conception                                 44-8 ½

POLE VAULT

2016-Nico Cortes, Eastern Christian                                           10-0

2015-Ike Osbun, Montclair-Kimberley                                        14-0

2014-Ike Osbun, Montclair-Kimberley                                     14-3

2013-Andrew Fiedler, Eastern Christian                                      11-6

2012-Joshua Davidson, Eastern Christian                                    13-0

2011-Jon Brinkerhoff, Veritas Christian                                      14-0

2010-Joshua Davidson, Eastern Christian                                    10-6

1600 METERS RELAY

2016-Hudson Catholic                                                                               3:33.07

2015-Oratory Prep                                                                    3:34.68

2014-Oratory Prep                                                                    3:36.74

2013-Queen of Peace                                                                3:39.81

2012-Montclair Kimberley                                                      3:31.43

2011-Morristown Beard                                                             3:37.86

2010-Newark Academy                                                             3:34.71

400 METERS RELAY

2016-Hudson Catholic                                                                               45.14

2015-Hudson Catholic                                                             45.06

2014-Hudson Catholic                                                                               45.89

2013-Dwight-Englewood                                                           46.24

3200 METERS RELAY

2016-Eastern Christian                                                              8:39.62

2015-Oratory Prep                                                                    8:39.52

2014-Newark Academy                                                            8:23.48

2013-Newark Academy                                                             8:38.72

GIRLS GROUP 4

Top Three Teams

2016-Ridgewood 96, Montclair 70 ½, Randolph 69

2015-Randolph 83, Montclair 60, Livingston 58

2014-Randolph 93 ½, Montclair 72, West Orange 62

2013-Randolph 112, Ridgewood 80, Livingston 75

2012-Randolph 100, West Orange 76 ½, Passaic Tech 63

2011-Randolph 98 ½, Ridgewood 86 1/3, Passaic Tech 71

2010-Randolph 111, Passaic Tech 61 1/3, Montclair 43

2009-Randolph 93, Passaic Tech 47, Ridgewood 40

2008-Clifton 76 ½, Randolph 63, Ridgewood 56 ½

2007-Ridgewood 83, East Orange 79, Roxbury 52

2006-Ridgewood 96, Roxbury 76, Livingston 66

2005-Hackensack 100 ½, Randolph 62, Ridgewood 59 ½

2004-West Orange 73, Randolph 67, Ridgewood 62

2003-Hackensack 103, Ridgewood 86, Teaneck 78

2002-Passaic Tech 90, Hackensack 65, Ridgewood 53

2001-Ridgewood 71, Hackensack 53 ½, Passaic 39 ½

2000-Passaic 94, Passaic Tech 62, Ridgewood 56

1999-Passaic 104, Teaneck 53, Hackensack 51

1998-Eastside 75, Ridgewood 70, Teaneck 58

1997-Hackensack 102 ¾, Eastside 67 ¾, Ridgewood 67

1996-Eastside 90, Hackensack 82, Ridgewood 76

1995-Teaneck 84, Hackensack 80, Ridgewood 67

1994-Ridgewood 95, Hackensack 64, Teaneck 51 ½

1993-Ridgewood 118, Passaic 75, Kennedy 61

1992-Hackensack 84, Passaic 83, Ridgewood 64

1991-Hackensack 39, Teaneck 36, Passaic 31 ½

1990-Teaneck 46, Passaic 44, Kennedy 27

1989-Teaneck 46, Ridgewood 32, Kearny 30

1988-Ridgewood 98, Teaneck 36, Passaic 30 ½

1987-Ridgewood 55 ½, Teaneck 50 ½, Hackensack/Passaic 20

1986-Teaneck 40, Eastside 33, Ridgewood 26

1985-Ridgewood 51, Teaneck 28, Passaic 25

1984-Ridgewood 55, Teaneck 44, Hackensack 22

1983-Ridgewood 53, Fair Lawn 41, Teaneck 32

1982-NEEDED

1981-Eastside 47 ½, Hackensack 32, Teaneck 31

1980-Teaneck 42, Eastside 36, Ridgewood 32

1979-Teaneck 56, Ridgewood 31, Hackensack 30

1978-Eastside 44, Teaneck 34 ½, Bergenfield 24 ½

1977-Eastside 52, Teaneck 27, Bergenfield 19

1976-Eastside 50, Wayne Hills 33, Ridgewood 27

100 METERS (100 yards until 1979)

2016-Natalie Gomes, North Bergen                                            12.54

2015-Amber Redmond, Hackensack                                           12.22

2014-Carolina Herrera, North Bergen                                          12.45

2013-Alexes Washington, Passaic Tech                                       12.63

2012-Lynn Petrella, Randolph                                                    12.62

2011-Chamekea Davis, Eastside                                                 12.27

2010-Julisa Isom, Kennedy                                                        12.81

2009-Sherece Shabazz, Belleville                                                12.47

2008-Emily Barr, Ridgewood                                                     12.54

2007-Porshe Giddings, East Orange                                            12.18

2006-Consandria Walker, Hackensack                                        12.0

2005-Amma Walcott, Hackensack                                           11.9

2004-Sophia Wallace, Montclair                                                 12.0

2003-Consandria Walker, Hackensack                                        12.8

2002-Yhounic Vassell, Passaic Tech                                           12.1

2001-Elina Ploskin, Fair Lawn                                                   12.9

2000-Alexandra Medrano, Passaic                                              12.3

1999-Otisha Mathis, Passaic                                                      12.4

1998-Shante Marshall, Teaneck                                                  12.5

1997-Nacole Moore, Kennedy                                                    12.0

1996-Tiamecua Fulton, Kennedy                                                12.1

1995-Nicole Carmichael, Kennedy                                             12.0

1994-Nicole Carmichael, Kennedy                                           11.9

1993-Nicole Carmichael, Kennedy                                             12.2

1992-Cassandra Grant, Passaic                                                11.9

1991-Cassandra Grant, Passaic                                                   12.1

1990-Cassandra Grant, Passaic                                                   12.4

1989-Nicole Golden, Teaneck                                                    12.2

1988-Jennifer McDermott, Ridgewood                                        12.5

1987-Shonna Clay, Teaneck                                                       12.6

1986-Missy Hicks, Teaneck                                                       12.4

1985-Viola Harris, Passaic                                                         12.2

1984-Michelle Forrester, Teaneck                                                               12.2

1983-Michelle Forrester, Teaneck                                                               12.4

1982-Juana Fernandez, Memorial                                                12.9

1981-Melva Burns, Eastside                                                       12.1

1980-Stephanie Laughlin, Teaneck                                             12.4

1979-Karen Johnson, Teaneck                                                    11.8

1978-Melva Burns, Eastside                                                       11.6

1977-Connie Fletcher, Eastside                                                  11.6

1976-Connie Fletcher, Eastside                                                  11.5

200 METERS (220 yards until 1979)

2016-Nyjah Young-Bey, Montclair                                             25.41

2015-Amber Redmond, Hackensack                                           25.25

2014-Aliya Barnes, West Orange                                                25.61

2013-Alexes Washington, Passaic Tech                                       25.66

2012-Aliya Barnes, West Orange                                                25.47

2011-Chamekea Davis, Eastside                                                 25.50

2010-Imani Jones, Bloomfield                                                    26.10

2009-Amber Allen, Passaic Tech                                                25.65

2008-Amber Allen, Passaic Tech                                                24.92

2007-Porshe Giddings, East Orange                                         24.34

2006-Kristin Crawford, Kennedy                                                24.8

2005-Kristin Crawford, Kennedy                                                25.0

2004-Sophia Wallace, Montclair                                                 25.4

2003-Consandria Walker, Hackensack                                        26.0

2002-Yhounic Vassell, Passaic Tech                                           25.2

2001-Tawana Watkins, Kennedy                                                25.2

2000-Tawana Watkins, Kennedy                                                25.3

1999-Tawana Watkins, Kennedy                                                25.1

1998-Denay Caldwell, Eastside                                                  26.1

1997-Delcita Russell, Hackensack                                              25.5

1996-Tiamecua Fulton, Eastside                                                 25.6

1995-Nicole Carmichael, Kennedy                                           24.3

1994-Nicole Carmichael, Kennedy                                             25.4

1993-Nicole Carmichael, Kennedy                                             25.6

1992-Cassandra Grant, Passaic                                                   25.5

1991-Cassandra Grant, Passaic                                                   25.6

1990-Cassandra Grant, Passaic                                                   25.5

1989-Matilda Miranda, Teaneck                                                 25.3

1988-Jennifer McDermott, Ridgewood                                        25.6

1987-Shonna Clay, Teaneck                                                       26.2

1986-Viola Harris, Passaic                                                         25.3

1985-Viola Harris, Passaic                                                         24.9

1984-Michelle Forrester, Teaneck                                                               25.8

1983-Michelle Forrester, Teaneck                                                               25.6

1982-Natalie Jordan, Eastside                                                     25.3

1981-Natalie Jordan, Eastside                                                     24.8

1980-Natalie Jordan, Eastside                                                     25.0

1979-Natalie Jordan, Eastside                                                     25.6

1978-Melva Burns, Eastside                                                       26.0

1977-Connie Fletcher, Eastside                                                  25.9

1976-Connie Fletcher, Eastside                                                  26.0

400 METERS (440 yards until 1979)

2016-Nyjah Young-Bey, Montclair                                             56.34

2015-Anna Czykier, Kearny                                                       59.18

2014-Tashique Francis, Kennedy                                                59.98

2013-Tonisha Beresford, Bloomfield                                          58.97

2012-Tonisha Beresford, Bloomfield                                          57.01

2011-Michelle Okereke, Bergen Tech                                         58.21

2010-Amber Allen, Passaic Tech                                                55.82

2009-Amber Allen, Passaic Tech                                                55.94

2008-Amber Allen, Passaic Tech                                                57.19

2007-Porshe Giddings, East Orange                                            56.01

2006-Kristin Crawford, Kennedy                                                56.5

2005-Kristin Crawford, Kennedy                                                57.1

2004-Essence Carson, Eastside                                                   55.6

2003-Elina Ploskin, Fair Lawn                                                   58.6

2002-Rosalind Cerat, Passaic Tech                                             60.3

2001-Tawana Watkins, Kennedy                                                56.5

2000-Tawana Watkins, Kennedy                                                56.7

1999-Tawana Watkins, Kennedy                                                56.0

1998-Sylvia Nealy, Kennedy                                                      60.5

1997-Delcita Russell, Hackensack                                              57.0

1996-Delcita Russell, Hackensack                                              58.0

1995-Delcita Russell, Hackensack                                              57.3

1994-Delcita Russell, Hackensack                                              58.6

1993-Dana Riley, Teaneck                                                         56.7

1992-Dana Riley, Teaneck                                                         55.5

1991-Terryann Morgan, Kennedy                                                               58.9

1990-Dana Riley, Teaneck                                                         59.9

1989-Matilda Miranda, Teaneck                                                 59.2

1988-Ginny Figlar, Ridgewood                                                  56.1

1987-Ginny Figlar, Ridgewood                                                  58.1

1986-Viola Harris, Passaic                                                         57.1

1985-Terri Brown, Kennedy                                                      58.8

1984-Marci Capitani, Ridgewood                                                59.2

1983-Venida Rodman, Teaneck                                                  58.7

1982-Natalie Jordan, Eastside                                                  55.1

1981-Natalie Jordan, Eastside                                                     55.2

1980-Natalie Jordan, Eastside                                                     55.4

1979-Dawn Booth, Teaneck                                                       59.4

1978-Dawn Booth, Teaneck                                                       58.2

1977-Dawn Booth, Teaneck                                                       60.9

1976-Regina Bryant, Snyder                                                      59.3

800 METERS (880 yards until 1979)

2016-Mackenzie Presume, Bloomfield                                        2:17.03

2015-Elizabeth Lansing, Randolph                                             2:17.12

2014-Nora May McSorley, Randolph                                          2:15.46

2013-Elizabeth Lansing, Randolph                                             2:14.27

2012-Caroline Davidson, Ridgewood                                          2:20.26

2011-Joelle Amaral, Randolph                                                   2:15.95

2010-Molly Higgins, Randolph                                                  2:14.95

2009-Molly Higgins, Randolph                                                  2:17.88

2008-Molly Higgins, Randolph                                                  2:15.07

2007-Kim Standridge, Randolph                                              2:11.77

2006-Ariann Neutts, Roxbury                                                    2:14.6

2005-Lauren Gregory, Morris Knolls                                          2:16.8

2004-Gizelle Joshua, West Orange                                              2:17.2

2003-Awinna Martinez, Passaic                                                  2:19.6

2002-Elina Ploskin, Fair Lawn                                                   2:21.8

2001-Jennifer Zucaro, Ridgewood                                                              2:19.4

2000-Jennifer Zucaro, Ridgewood                                                              2:19.2

1999-Janelle McCallum, Teaneck                                                               2:17.3

1998-Natalie Popowicz, Clifton                                                  2:19.9

1997-Meg McDermott, Ridgewood                                             2:21.3

1996-Stephanie Doyle, Ridgewood                                             2:23.8

1995-Stephanie Doyle, Ridgewood                                             2:19.9

1994-Stephanie Doyle, Ridgewood                                             2:18.6

1993-Tracey Pombo, Vernon                                                     2:20.0

1992-Claire Blaney, Ridgewood                                                 2:19.6

1991-Jamie Cowan, Kearny                                                       2:20.0

1990-Liz Figlar, Ridgewood                                                      2:20.5

1989-Liz Figlar, Ridgewood                                                      2:19.6

1988-Lynne Collazo, Ridgewood                                                2:17.9

1987-Jasmin Jones, Hackensack                                                 2:15.3

1986-Jasmin Jones, Hackensack                                                 2:18.8

1985-Jasmin Jones, Hackensack                                                 2:15.3

1984-Cindy Keller, West Milford                                                2:20.5

1983-Mary Ellen Mileski, Ridgewood                                         2:13.9

1982-Patti Mileski, Ridgewood                                                  2:14.6

1981-Patti Mileski, Ridgewood                                                  2:15.1

1980-Nancy Deneka, Bloomfield                                                2:19.0

1979-Beverly Cable, Teaneck                                                    2:21.8

1978-Toni Bush, Teaneck                                                          2:21.8

1977-Pam Dehays, Kearny                                                         2:21.1

1976-Janice Morra, Wayne Hills                                                2:22.5

1600 METERS (one mile until 1979)

2016-Sam Halvorsen, Ridgewood                                                               5:03.12

2015-Elizabeth Lansing, Randolph                                             5:04.17

2014-Nora May McSorley, Randolph                                          5:00.04

2013-Catherine Pagano, Ridgewood                                           4:59.11

2012-Catherine Pagano, Ridgewood                                           5:01.95

2011-Joelle Amaral, Randolph                                                   4:54.36

2010-Joelle Amaral, Randolph                                                 4:52.29

2009-Joelle Amaral, Randolph                                                   5:10.00

2008-Molly Higgins, Randolph                                                  5:06.58

2007-Kim Standridge, Randolph                                                 4:55.76

2006-Ariann Neutts, Roxbury                                                    4:53.0

2005-Jenn Ennis, Roxbury                                                         5:01.6

2004-Jenn Ennis, Roxbury                                                         5:05.2

2003-Awinna Martinez, Passaic                                                  5:20.4

2002-Clair Nowakowski, Ridgewood                                          5:17.9

2001-Clair Nowakowski, Ridgewood                                          5:11.6

2000-Clair Nowakowski, Ridgewood                                          5:18.1

1999-Janelle McCallum, Teaneck                                                               5:09.4

1998-Celeste Sedo, Ridgewood                                                  5:14.7

1997-Kelly Behan, Ridgewood                                                   5:24.8

1996-Stephanie Doyle, Ridgewood                                             5:20.3

1995-Stephanie Doyle, Ridgewood                                             5:14.3

1994-Jenna Rogers, Ridgewood                                                 5:06.6

1993-Jenna Rogers, Ridgewood                                                 5:10.8

1992-Paula Costa, Kearny                                                          5:14.9

1991-Melissa Wyka, Fair Lawn                                                  5:14.8

1990-Melissa Wyka, Fair Lawn                                                  5:10.9

1989-Liz Duarte, Kearny                                                           5:16.0

1988-Jean Hughes, Ridgewood                                                  5:18.0

1987-Jasmin Jones, Hackensack                                                 4:59.9

1986-Jasmin Jones, Hackensack                                                 5:01.0

1985-Margaret Scutro, Ridgewood                                             4:59.6

1984-Margaret Scutro, Ridgewood                                             5:14.3

1983-Patti Mileski, Ridgewood                                                  4:58.7

1982-Mary Ellen Mileski, Ridgewood                                         5:05.9

1981-Nancy Deneka, Bloomfield                                                4:39.9 (1500)

1980-Mary Ellen Mileski, Ridgewood                                         4:55.3 (1500)

1979-Michelle Fudge, Hackensack                                             5:14.4

1978-Nina Zollo, Wayne Hills                                                    5:05.6

1977-Nina Zollo, Wayne Hills                                                    5:26.5

1976-Rosemary Gonzalez, Memorial                                          5:21.6

3200 METERS (two mile until 1979)

2016-Olympia Martin, Ridgewood                                              10:58.62

2015-Carleen Jeffers, Ridgewood                                                10:48.61

2014-Carleen Jeffers, Ridgewood                                                10:54.39

2013-Catherine Pagano, Ridgewood                                           10:57.60

2012-Elizabeth Lansing, Randolph                                             11:08.34

2011-Samantha Jones, Randolph                                                11:11.34

2010-Joelle Amaral, Randolph                                                   10:48.61

2009-Joelle Amaral, Randolph                                                   11:47.58

2008-Tori Berard, Morris Knolls                                                11:10.31

2007-Lauren Penney, Roxbury                                                   11:03.07

2006-Jenn Ennis, Roxbury                                                         10:39.8

2005-Jenn Ennis, Roxbury                                                         11:08.2

2004-Jenn Ennis, Roxbury                                                         11:31.9

2003-Shaneika Bernard, Hackensack                                          11:36.9

2002-Clair Nowakowski, Ridgewood                                          11:46.5

2001-Clair Nowakowski, Ridgewood                                          11:16.3

2000-Beth Androski, Hackensack                                                               11:33.2

1999-Beth Androski, Hackensack                                                               11:27.2

1998-Celeste Sedo, Ridgewood                                                  11:30.7

1997-Celeste Sedo, Ridgewood                                                  11:20.0

1996-Stephanie Doyle, Ridgewood                                             11:36.1

1995-Tara Quinn, Teaneck                                                         11:24.2

1994-Jenna Rogers, Ridgewood                                                 10:43.1

1993-Jenna Rogers, Ridgewood                                                 11:03.6

1992-Paula Costa, Kearny                                                          11:14.3

1991-Ana Mateus, Kearny                                                         11:42.7

1990-Nadine Nunez, Passaic                                                      11:23.3

1989-Liz Duarte, Kearny                                                           11:34.5

1988-Karen Cannon, Ridgewood                                                10:50.8

1987-Amy Kempf, Paramus                                                       10:56.0

1986-Cathy Paz, Clifton                                                            11:12.3

1985-Margaret Scutro, Ridgewood                                             11:01.1

1984-Margaret Scutro, Ridgewood                                             10:56.8

1983-Patti Mileski, Ridgewood                                                 10:37.0

1982-Shirley Daniel, Kennedy                                                   11:15.2

1981-Carol Dickstein, Ridgewood                                                              10:29.5 (3000)

1980-Carol Dickstein, Ridgewood                                                              10:30.2 (3000)

1979-Gwen White, Hoboken                                                      11:37.5

1978-Lisa Schadler, Bergenfield                                                 11:34.1

1977-Lisa Schadler, Bergenfield                                                 12:33.0

1976-Nina Zollo, Wayne Hills                                                    11:54.2

100 METER  HURDLES (110 yards until 1979)

2016-Aniyah Allen, Bloomfield                                                  14.63

2015-Dana Lynch, Hackensack                                                  14.60

2014-Aliya Barnes, West Orange                                                14.39

2013-Samantha Kral, Randolph                                                  15.53

2012-Breaisha Morton, Passaic Tech                                           14.75

2011-Sarah DeVita, Ridgewood                                                 15.03

2010-Sarah DeVita, Ridgewood                                                 15.09

2009-Rita Taste, Bloomfield                                                      15.00

2008-Mia Martinez, Ridgewood                                                 14.95

2007-Racquel Vassell, East Orange                                          14.36

2006-Lara-Jane Que, Ridgewood                                                15.5

2005-Chelsea Townes, Hackensack                                            14.6

2004-Chelsea Townes, Hackensack                                            14.4

2003-Chelsea Townes, Hackensack                                            14.8

2002-Soniya Johnson, Passaic Tech                                            15.1

2001-Danielle Mimnaugh, Vernon                                              15.1

2000-Danielle Mimnaugh, Vernon                                              15.1

1999-Bridgette Atkinson, Hackensack                                         15.5

1998-Denay Caldwell, Eastside                                                  14.5

1997-Melissa Jones, Eastside                                                     14.4

1996-Melissa Jones, Eastside                                                     14.7

1995-Julie Denisenko, Fair Lawn                                                15.1

1994-Julie Denisenko, Fair Lawn                                                15.4

1993-Ruth Doe, Passaic                                                             14.8

1992-Ruth Doe, Passaic                                                             15.1

1991-Vonetta Williams, Teaneck                                                15.4

1990-Tanya Scott, Passaic                                                         16.0

1989-Lujinda Batten, Passaic                                                     15.6

1988-Sheryl VanderSchyff, Ridgewood                                      15.2

1987-Deborah McDonald, Teaneck                                             14.7

1986-Sharon Allen, Eastside                                                      15.3

1985-Sevet Flowers, Snyder                                                       15.3

1984-Sevet Flowers, Snyder                                                       15.3

1983-Kim Morrison, Ferris                                                        15.1

1982-Judi Palmer, Teaneck                                                        15.9

1981-Jackie Goode, Eastside                                                      14.6

1980-Karen Gaines, Teaneck                                                     14.0

1979-Karen Gaines, Teaneck                                                     15.1

1978-Vicky Smith, Eastside                                                       15.2

1977-Taryn Carter, Hackensack                                                  14.9

1976-Laura Lee, Eastside                                                           14.4

400 METER LOW HURDLES

2016-Kari DiTonno, Livingston                                                  64.67

2015-Kari DiTonno, Livingston                                                  63.59

2014-Breaisha Morton, Passaic Tech                                           62.44

2013-Breaisha Morton, Passaic Tech                                           64.11

2012-Breaisha Morton, Passaic Tech                                           64.32

2011-Breaisha Morton, Passaic Tech                                           67.21

2010-Amber Allen, Passaic Tech                                              60.96

2009-Amber Allen, Passaic Tech                                                62.16

2008-Amber Allen, Passaic Tech                                                64.17

2007-Cristina Law, Ridgewood                                                  63.30

2006-Cristina Law, Ridgewood                                                  64.8

2005-Pari Hashemi, Randolph                                                    63.7

2004-Pari Hashemi, Randolph                                                    63.0

2003-Michelle Smith, Teaneck                                                   66.3

2002-Rosalind Cerat, Passaic Tech                                             68.4

2001-Ebony Ramos, Hackensack                                                65.9

2000-Tawana Watkins, Kennedy                                                61.7

1999-Tawana Watkins, Kennedy                                                61.9

1998-Natalie Popowicz, Clifton                                                  65.2

1997-Melissa Jones, Eastside                                                     64.0

1996-Nakiesha MacIntosh, Eastside                                            65.5

1995-Zorinah Figueroa, Teaneck                                                65.1

1994-Natasha Bernard, Teaneck                                                 66.1

1993-Renee Pavelski, Ridgewood                                                               67.3

1992-Vanessa McClure, Kennedy                                                               64.4

1991-Vanessa McClure, Kennedy                                                               65.9

1990-Matilda Miranda, Teaneck                                                 67.9

1989-Jennifer Powell, Teaneck                                                   71.5

1988-Lynn Degelman, Ridgewood                                              67.9

1987-Sharon Allen, Eastside                                                      64.3

1986-Sharon Allen, Eastside                                                      66.0

1985-Liz Ross, Ridgewood                                                        64.4

1984-Liz Ross, Ridgewood                                                        67.3

1983-Carolyn Ballan, Fair Lawn                                                 64.8

1982-Judi Palmer, Teaneck                                                        64.3

1981-Renita Terry, Hackensack                                                  62.1

400 METER RELAY (440 yards until 1979)

2016-Ridgewood                                                                      49.52

2015-Passaic Tech                                                                    49.44

2014-West Orange                                                                    49.11

2013-Livingston                                                                       50.94

1980-Teaneck                                                                          48.6

1979-Teaneck                                                                           50.1

1978-Eastside                                                                           50.7

1977-Eastside                                                                           49.5

1978-Eastside                                                                           49.8

SHOT PUT (8 pound until 1979)

2016-Amarys Berry, Hackensack                                             42-4

2015-Amarys Berry, Hackensack                                                42-2 ¾

2014-Ciara Stewart, Montclair                                                    37-2 ¼

2013-Chinwe Igwe, West Orange                                                35-5

2012-Chinwe Igwe, West Orange                                                36-9 ½

2011-Jen Jarvis, Morris Knolls                                                   39-3 ¼

2010-Nia Barnes, West Orange                                                  35-11 ¼

2009-ChiChi Okoronkwo, Passaic                                                              39-4 ½

2008-Alisha Gray, West Orange                                                 40-9 ¼

2007-Althea Charles, West Orange                                             39-11

2006-Lauren Abouf, Livingston                                                  39-9 ½

2005-Jamila Morrison, Hackensack                                            36-10 ½

2004-Katora Spivey, Montclair                                                   40-2 ¼

2003-Sable Sweeper, Passaic                                                     35-8 ¼

2002-Monique Mighty, Hackensack                                            35-1 ½

2001-Alexis Wood, West Milford                                                               37-4

2000-Alexis Wood, West Milford                                                               34-10

1999-Labelle Hillgrove, Passaic                                                 41-9

1998-Labelle Hillgrove, Passaic                                                 41-9 ½

1997-Nakisha Leon, Passaic                                                       41-2 ½

1996-Nakisha Leon, Passaic                                                       39-3

1995-Danicqua Starr, Passaic                                                     40-2 ½

1994-Robyn Lowe, Passaic                                                        39-9 ¼

1993-Robyn Lowe, Passaic                                                        37-8 ¼

1992-Kacey Bowen, Teaneck                                                     35-1 ½

1991-Heather Bunch, Kennedy                                                   34-2

1990-Katina Johnson, Kennedy                                                  37-3 ¾

1989-Chris Piekarz, Clifton                                                        35-2 ½

1988-Anne Wellington, Teaneck                                                38-1

1987-Sue Piekarz, Clifton                                                          39-3 ¼

1986-Susan Robinson, Kennedy                                                 35-4 ½

1985-Kelley McKeand, Bayonne                                                35-0 ½

1984-Lisa Sicinski, Fair Lawn                                                    37-4

1983-Rose Desics, Fair Lawn                                                     36-9 ½

1982-Rose Desics, Fair Lawn                                                     34-6 ½

1981-Lauren McManus, Teaneck                                                32-5 ¼

1980-Helen Vira, North Bergen                                                  37-11 ½

1979-Sarah Miles, Ridgewood                                                   39-0

1978-Elizabeth Williams, Teaneck                                              34-10

1977-Pat Klaube, North Bergen                                                  35-10 ¼

1976-Pat Klaube, North Bergen                                                  35-3 ¾

DISCUS

2016-Amarys Berry, Hackensack                                                116-8

2015-Jennifer Odoemene, West Orange                                       123-2

2014-Monika Dlugosz, Clifton                                                   108-1

2013-India Hill, Montclair                                                         109-8

2012-Lisbeth Lopez, Randolph                                                   115-0

2011-Jen Jarvis, Morris Knolls                                                   122-3

2010-Leonora Paul, Hackensack                                                 116-2

2009-Elana Lemon, West Orange                                                118-7

2008-Ashley Coleman, Passaic                                                   121-8

2007-Althea Charles, West Orange                                             111-2

2006-Lauren Abuouf, Livingston                                                122-9

2005-Teresa Moore, Bloomfield                                                 111-9

2004-Jana McKenzie, Montclair                                                 113-5

2003-Melissa Blitzstein, West Milford                                        104-7

2002-Monique Mighty, Hackensack                                            115-9

2001-Monique Mighty, Hackensack                                            130-8

2000-Shakia Wyche, Passaic                                                      118-11

1999-Labelle Hillgrove, Passaic                                                 126-2

1998-Labelle Hillgrove, Passaic                                                 118-10

1997-Nakisha Leon, Passaic                                                       120-9

1996-Nakisha Leon, Passaic                                                       116-6

1995-Danicqua Starr, Passaic                                                     120-7

1994-Robyn Lowe, Passaic                                                        116-1

1993-Maxime Gentles, Hackensack                                            111-10

1992-Beth Crusius, Hackensack                                                 104-4

1991-Tammy Jones, Teaneck                                                     116-1

1990-Tammy Jones, Teaneck                                                     121-8

1989-Chris Piekarz, Clifton                                                        108-9

1988-Anne Wellington, Teaneck                                                120-7

1987-Sue Piekarz, Clifton                                                        138-0

1986-Sue Piekarz, Clifton                                                          121-8

1985-Cardrienne McDonald, Hackensack                                    110-10

1984-Cardrienne McDonald, Hackensack                                    106-8

1983-Heather Hamilton, Passaic                                                 122-7

1982-Rose Desics, Fair Lawn                                                     102-9

1981-Kim Tyler, Hackensack                                                     101-8

1980-Monica Vollmin, Wayne Valley                                         114-6

1979-Felicia Lee, Teaneck                                                         107-11

1978-Darcy Baumann, Bergenfield                                             107-9

1977-Felicia Lee, Teaneck                                                         101-1

1976-Lisa DiBisciglie, Memorial                                                113-1

JAVELIN

2016-Courtney McHugh, Randolph                                            126-1

2015-Anne Werner, Livingston                                                  111-11

2014-Jenn Su, Livingston                                                          121-8

2013-Illissa Blackshear, West Orange                                         120-6

2012-Illissa Blackshear, West Orange                                         123-5

2011-Nia Barnes, West Orange                                                154-5

2010-Nia Barnes, West Orange                                                  127-7

2009-Nia Barnes, West Orange                                                  114-4

2008-Stephanie Cozzolongo, Bloomfield                                     127-9

2007-Jaclyn Wypler, Ridgewood                                                132-5

2006-Lauren Abuouf, Livingston                                                120-1

2005-Brynn Rosser, Hackensack                                                121-6

2004-Stephanie Petine, Bloomfield                                             139-7

2003-Tina Lindsay, Eastside                                                      120-6

2002-Tina Lindsay, Eastside                                                      139-1

2001-Joanna Borawski, Bayonne                                                128-8

2000-Lindsay Van Zile, West Milford                                         106-8

1999-Gwen Scanel, Hackensack                                                 119-11

1998-Sara Schecter, West Milford                                                              105-2

1997-Karen Cassetta, Hackensack                                                              104-0

1996-Karen Cassetta, Hackensack                                                              102-11

1995-Leanne Fallicaro, Fair Lawn                                                              98-1

1994-Tara Chapin, Lakeland                                                      98-11

1993-Tina Gennat, Fair Lawn                                                     117-5

1992-Lawanda Shepard, Teaneck                                                103-2

1991-Jen Pfaff, Hackensack                                                       102-1

1990-Amy Titus, Ridgewood                                                     105-4

1989-Amy Titus, Ridgewood                                                     93-10

1988-Tammy Rayevich, Ridgewood                                           103-5

1987-Jane Murphy, West Milford                                                114-7

1986-Lisa Barclay, Fair Lawn                                                    104-9

1985-Marci Capitani, Ridgewood                                                116-0

1984-Kris Lapsley, Fair Lawn                                                    106-0

1983-Kris Lapsley, Fair Lawn                                                    95-11

1982-Mary Ellen Ballentine, Passaic Valley                                 102-11

1981-Lori Weaver, Bloomfield                                                   112-2

1980-Michelle Ziegler, Kearny                                                   132-8

1979-Michelle Ziegler, Kearny                                                   111-5

1978-Michelle Ziegler, Kearny                                                   105-8

1977-Michelle Ziegler, Kearny                                                   105-5

1976-Lauren Connell, Wayne Valley                                          93-8

HIGH JUMP

2016-Angel Rowe, Passaic Tech                                                 5-0

2015-Osasha London, Livingston                                                5-2

2014-Breaisha Morton, Passaic Tech                                        5-6

2013-Breaisha Morton, Passaic Tech                                           5-4

2012-Breaisha Morton, Passaic Tech                                           5-2

2011-Sarah DeVita, Ridgewood                                                 5-0

2010-Kara Scheideler, Randolph                                                5-0

2009-Daequanna Owen, Hackensack                                          5-0

2008-Kristen Venning, Clifton                                                   5-3

2007-Teya Wright, Eastside                                                       5-2

2006-Kristen Venning, Clifton                                                   5-0

2005-Chelsea Townes, Hackensack                                            5-0

2004-Essence Carson, Eastside                                                   5-4

2003-Sarissa Gaskins, Passaic Tech                                            5-2

2002-Amy Weiss, West Milford                                                 5-0

2001-Heather Roessler, Kearny                                                  5-0

2000-Yocasta Garcia, Passaic                                                     5-2

1999-Nicole Brown, Teaneck                                                     5-4

1998-Bridgette Atkinson, Hackensack                                         5-0

1997-Bridgette Atkinson, Hackensack                                         5-2

1996-Delcita Russell, Hackensack                                              5-0

1995-Julie Denisenko, Fair Lawn                                                5-0

1994-Julie Denisenko, Fair Lawn                                                5-0

1993-Michele Dudzinski, Passaic Valley                                     5-0

1992-Michele Dudzinski, Passaic Valley                                     5-4 ½

1991-Cassandra Grant, Passaic                                                   5-0

1990-Tanya Scott, Passaic                                                         5-0

1989-Melinda Hyer, Fair Lawn                                                  4-8

1988-Gwen Manning, Passaic Tech                                            5-2

1987-Lauren Singleton, Teaneck                                                5-4

1986-Lauren Singleton, Teaneck                                                5-0

1985-Lauren Singleton, Teaneck                                                5-2

1984-Wendy Hawthorne, Ridgewood                                          5-2

1983-Kathy Granata, Ridgewood                                                5-2

1982-Sue McMurdy, Wayne Valley                                            5-4

1981-Sue McMurdy, Wayne Valley                                            5-4

1980-Lauren McManus, Teaneck                                                5-1

1979-Terri Wolfe, Fair Lawn                                                     5-1

1978-Terri Wolfe, Fair Lawn                                                     5-1

1977-Althea Davidson, Kennedy                                                5-1

1976-Becky Deetz, Ridgewood                                                  5-4

LONG JUMP

2016-Tymia Joseph, Morris Knolls                                             18-8 ¼

2015-Anaiah Hodge, Bloomfield                                                17-8 ¼

2014-Tymia Joseph, Morris Knolls                                             16-10 ¼

2013-Zahtae Mouzone, Passaic                                                   16-6 ¼

2012-Aliyah Huland El, Randolph                                              16-11 ¼

2011-Taylor Newman, Montclair                                                17-6

2010-Taylor Newman, Montclair                                                17-3 ¾

2009-Shantal Athill, Montclair                                                   17-9 ½

2008-Shantal Athill, Montclair                                                   18-4

2007-Evana Edwards, Hackensack                                              18-0 ¼

2006-Consandria Walker, Hackensack                                    18-5

2005-Pari Hashemi, Randolph                                                    18-1

2004-Essence Carson, Eastside                                                   17-1

2003-Trish McGowan, Ridgewood                                             16-4 ¼

2002-Caitlyn Fiocchi, Ridgewood                                                               17-0 ½

2001-Tawana Watkins, Kennedy                                                16-4

2000-Yocasta Garcia, Passaic                                                     16-4

1999-Megan Patrono, West Milford                                            16-10

1998-Mary Luallen, West Milford                                                              16-2 ½

1997-Alicia Mazepa, Clifton                                                      17-4

1996-Courtney Wicks, Wayne Hills                                            17-1

1995-Tonia Clarke, Ridgewood                                                  16-6

1994-Denise Clarke, North Bergen                                             17-0

1993-Natasha Williams, Passaic                                                 16-7

1992-Cassandra Grant, Passaic                                                   18-3 ¾

1991-Teri Martin, Hackensack                                                   18-0 ¾

1990-Teri Martin, Hackensack                                                   17-0

1989-Jennifer McDermott, Ridgewood                                        18-2 ½

1988-Jennifer McDermott, Ridgewood                                     18-5

1987-Sharon Allen, Eastside                                                      17-5

1986-Regina Ladson, Eastside                                                    15-10 ¾

1985-Marcia Ramsey, Eastside                                                   17-3

1984-Kristi Winters, Teaneck                                                     16-1

1983-Juana Fernandez, Memorial                                                16-6

1982-Pam O’Garro, Teaneck                                                      17-1 ½

1981-Lisa Washington, Kennedy                                                18-3 ½

1980-Karen Gaines, Teaneck                                                     18-0 ½

1979-Caroline Morris, Hackensack                                             18-0

1978-Caroline Morris, Hackensack                                             16-0 ½

1977-Gwen Huntley, Eastside                                                    15-10

1976-Becky Deetz, Ridgewood                                                  16-9

TRIPLE JUMP

2016-Angel Rowe, Passaic Tech                                                 36-2

2015-Angel Rowe, Passaic Tech                                                 35-10 ¾

2014-Aliyah Huland El, Randolph                                              37-7 ½

2013-Aliyah Huland El, Randolph                                              36-0 ½

2012-Ianna McGregor, Kennedy                                                 35-7 ¾

2011-Kristina Mondesir, Montclair                                             36-10 ½

2010-Jaivairia Bacote, Kennedy                                                 37-7 ¼

2009-Jaivairia Bacote, Kennedy                                                 35-4

2008-Shanai Heber, Kennedy                                                     38-4 ¼

2007-Brooke Bogart, Ridgewood                                                36-0

2006-Consandria Walker, Hackensack                                    39-8

2005-Consandria Walker, Hackensack                                        35-10

2004-Brooke Bogart, Ridgewood                                                33-2 ¾

2003-Trish McGowan, Ridgewood                                             36-2 ½

POLE VAULT

2016-Nicole Lester, Ridgewood                                                 11-0

2015-Kari DiTonno, Livingston                                                  9-9

2014-Jenn Su, Livingston                                                          10-0

2013-Tara Liska, Roxbury                                                         9-3 (jumpoff)

2012-Tess Ehrlich, Livingston                                                    11-0

2011-Kayla Polcari, Ridgewood                                                12-0

2010-Emily Urciuoli, Clifton                                                      11-6

2009-Emily Urciuoli, Clifton                                                      11-6

2008-Emily Urciuoli, Clifton                                                      11-6 ½

2007-Annie Polcari, Ridgewood                                                 11-0

2006-Rachel Joseph, Livingston                                                 11-0

2005-Cassie Wong, Ridgewood                                                  11-6

2004-Kerri Norton, Ridgewood                                                  10-6

2003-Evann Borgmann, Ridgewood                                            9-9

1600 METER RELAY (one mile until 1979)

2016-Montclair                                                                         3:55.30

2015-West Orange                                                                    3:59.30

2014-Randolph                                                                         4:07.13

2013-Ridgewood                                                                      4:04.23

2012-West Orange                                                                    3:58.97

2011-Ridgewood                                                                      4:02.38

2010-Passaic Tech                                                                    3:56.57

2009-Passaic Tech                                                                    3:57.70

2008-Passaic Tech                                                                    4:03.07

2007-Ridgewood                                                                      3:55.79

2006-Kennedy                                                                          3:56.4

2005-Morris Knolls                                                                   3:59.3

2004-Randolph                                                                         3:57.0

2003-Ridgewood                                                                      4:08.5

2002-Passaic Tech                                                                    4:03.5

2001-Ridgewood                                                                      4:08.8

2000-Passaic Tech                                                                    4:04.8

1999-Passaic                                                                            3:56.4

1998-Teaneck                                                                           4:07.0

1997-Teaneck                                                                           3:58.6

1996-Eastside                                                                           4:01.4

1995-Teaneck                                                                           4:06.3

1994-Ridgewood                                                                      4:10.5

1993-Kennedy                                                                          4:01.7

1992-Hackensack                                                                      4:03.8

1991-Teaneck                                                                           4:03.9

1990-Teaneck                                                                           4:02.0

1989-Teaneck                                                                           4:05.5

1988-Ridgewood                                                                      4:01.7

1987-Ridgewood                                                                      4:05.4

1986-Eastside                                                                           4:01.5

1985-Ridgewood                                                                      4:04.5

1984-Ridgewood                                                                      4:05.2

1983-Eastside                                                                           4:07.7

1982-Eastside                                                                           3:59.7

1981-Eastside                                                                          3:53.6

1980-Snyder                                                                             3:56.5

1979-Snyder                                                                             4:03.7

1978-Teaneck                                                                           4:11.6

1977-Snyder                                                                             4:10.0

1976-Wayne Hills                                                                     4:11.9

3200 METER RELAY

2016-Ridgewood                                                                      9:32.84

2015-Randolph                                                                         9:43.73

2014-Montclair                                                                         9:48.42

2013-Randolph                                                                         9:58.90

GIRLS GROUP 3

Top Three Teams

2016-Northern Highlands 92, Teaneck 62, Montville 60

2015-Northern Highlands 126, River Dell 107, Teaneck 64

2014-Northern Highlands 81, Ramapo 63, River Dell 54

2013-Northern Highlands 83, Mount Olive 64 ½, Jefferson 59 ½

2012-Teaneck 74, Northern Highlands 64, Sparta 56

2011-Sparta 90, Teaneck 82, Northern Highlands 53

2010-Sparta 108, Teaneck 82, Demarest 38 ½

2009-Teaneck 82, Morris Knolls 62, Demarest 53

2008-Ramapo 87 ¼, Teaneck 75, Roxbury 64

2007-Ramapo 106 ½, Northern Highlands 50, Teaneck 44

2006-Ramapo 78, Northern Highlands 61, Old Tappan 50

2005-Teaneck 91, Mount Olive 67, Old Tappan 47

2004-Morris Knolls 76, Teaneck 62, Old Tappan 59

2003-Sparta 63, Wayne Valley 61, Old Tappan 58

2002-Demarest 81, Old Tappan 52, Passaic Valley 46

2001-Demarest 72, High Point 62, Old Tappan 59

2000-Pascack Valley 90, Demarest 78, River Dell 44

1999-Cliffside Park 83 ½, Demarest 63, Northern Highlands 38

1998-Demarest 63, Pascack Valley 42, Snyder 39

1997-Demarest 77 ½, Old Tappan 52, Garfield 38

1996-Sparta 55, River Dell 44, Tenafly 42

1995-Ramsey  92, Wayne Valley 86, Demarest 53

1994-Wayne Valley 117, Ramsey 110, High Point 46

1993-Wayne Valley 93, Ramsey 53, Sparta 50

1992-Wayne Valley 96, Old Tappan 58, Pascack Valley 42

1991-Pascack Valley 28, Snyder 23, Sparta 21

1990-Pascack Valley 40.33, Dumont 31, Sparta 26

1989-Wayne Valley 43, Westwood 28, Sparta 26

1988-Wayne Valley 40, High Point 21, Ramapo 19

1987-Wayne Valley 38, Ramapo 29, Pascack Valley 23

1986-Wayne Valley 36, Ramapo 28, Vernon 22

1985-Old Tappan 38 ½, Wayne Valley 36, Westwood 29

1984-Old Tappan 30, Pascack Valley 28, Bergenfield 24

1983-Westwood 44, Bergenfield 31, Englewood 26

1982-Westwood 37 ½, Englewood 24, Pascack Valley 22 ½

1981-Lincoln 37, Westwood 29, Englewood 28

1980-Westwood 35, Hoboken 31, Ferris 19

1979-Lincoln 38, Westwood 34 ½, Indian Hills 26 ½

1978-Ramsey 43, Lincoln 30, Ferris 26

1977-Lincoln 45, Fort Lee 26, Ramsey 22

1976-Cliffside Park 35, West Milford 34, Ramsey 33

100 METERS (100 yards until 1979)

2016-Olivia Florio, Northern Highlands                                      12.11

2015-Olivia Florio, Northern Highlands                                      12.31

2014-Keturah Orji, Mount Olive                                                 12.43

2013-Keturah Orji, Mount Olive                                                 12.29

2012-Kahlia Taylor, Teaneck                                                     12.15

2011-Julia Rizio, Montville                                                        12.51

2010-Tara Ruddy, Sparta                                                           12.50

2009-Tiffany Mills, Teaneck                                                      12.55

2008-Janay Mitchell, Teaneck                                                  12.05

2007-Janay Mitchell, Teaneck                                                    12.62

2006-Amy Salek, Ramapo                                                         12.5

2005-Jacqueline Sendgikoski, Mount Olive                                 12.0

2004-Alison DiDomenico, Passaic Valley                                   12.2

2003-Jessica Perkel, Old Tappan                                                12.6

2002-Latasha Jackson, Garfield                                                  12.5

2001-Alana Casner, Tenafly                                                       12.7

2000-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              12.5

1999-Nicole Parkinson, Bergen Tech                                          12.5

1998-Natasha D’Souza, Bergenfield                                           12.7

1997-Natasha D’Souza, Bergenfield                                           12.8

1996-Mary O’Neil, River Dell                                                    12.3

1995-Mary O’Neil, River Dell                                                    12.6

1994-Erika Albies, Pascack Valley                                             12.6

1993-Jen Roy, Wayne Valley                                                     12.4

1992-Jen Roy, Wayne Valley                                                     12.5

1991-Jen Ladson, Snyder                                                           12.7

1990-Pam Buchwald, Tenafly                                                    13.2

1989-Gily Dishon, Tenafly                                                        12.1

1988-Sara Pieri, Ramapo                                                           12.5

1987-Sara Pieri, Ramapo                                                           12.5

1986-Sara Pieri, Ramapo                                                           12.3

1985-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         12.9

1984-Jacqueline Redmond, Lincoln                                            12.2

1983-Lisa Alexander, Englewood                                                               12.6

1982-Kathy Black, Sparta                                                          12.9

1981-Lori Soley, Westwood                                                       12.4

1980-Brenda Bottoms, Hoboken                                                 12.6

1979-Judy Davis, Lincoln                                                          11.5

1978-Judy Davis, Lincoln                                                          11.4

1977-Diane Horowitz, Fort Lee                                                  11.4

1976-Joann Starr, Pascack Valley                                                11.7

200 METERS (220 yards until 1979)

2016-Olivia Florio, Northern Highlands                                      25.15

2015-Aminah Sarraga, Teaneck                                                  25.51

2014-Lauren Brzozowski, Ramapo                                             25.38

2013-Keturah Orji, Mount Olive                                                 25.44

2012-Kahlia Taylor, Teaneck                                                     24.89

2011-Julia Rizio, Montville                                                        25.65

2010-Tara Ruddy, Sparta                                                           25.83

2009-Tara Ruddy, Sparta                                                           26.36

2008-Janay Mitchell, Teaneck                                                  24.42

2007-Amy Salek, Ramapo                                                         25.49

2006-Amy Salek, Ramapo                                                         25.9

2005-Jacqueline Sendgikoski, Mount Olive                                 26.3

2004-Alison DeDomenico, Passaic Valley                                   25.6

2003-Jessica Perkel, Old Tappan                                                26.1

2002-Alison DeDomenico, Passaic Valley                                   26.2

2001-Christine Wentzler, Old Tappan                                         26.7

2000-Christine Siebold, Demarest                                                               26.7

1999-Jackie Babbini, Cliffside Park                                            25.5

1998-Nicole Parkinson, Bergen Tech                                          26.3

1997-Carmen Tsang, Indian Hills                                                27.0

1996-Audra Irwin, Hopatcong                                                    25.8

1995-Mary O’Neil, River Dell                                                    25.6

1994-Jen Roy, Wayne Valley                                                     25.9

1993-Denita Allen, Cliffside Park                                                               27.4

1992-Jennifer Metz, Pascack Valley                                            26.3

1991-Jen Ladson, Snyder                                                           26.6

1990-Pam Buchwald, Tenafly                                                    27.4

1989-Gily Dishon, Tenafly                                                        25.6

1988-Sara Pieri, Ramapo                                                           25.6

1987-Sara Pieri, Ramapo                                                           26.3

1986-Sara Pieri, Ramapo                                                           26.0

1985-Aileen Trendler, Old Tappan                                             26.0

1984-Jacqueline Redmond, Lincoln                                            25.9

1983-Lisa Alexander, Englewood                                                               26.3

1982-Sonya Dickson, Lincoln                                                    25.8

1981-Yvonne Evans, Lincoln                                                     25.5

1980-Lori Morton, Westwood                                                    25.8

1979-Judy Davis, Lincoln                                                          26.0

1978-Doreen Kris, Ramsey                                                        26.4

1977-Linda Pickering, Lincoln                                                   26.2

1976-Doreen Kris, Ramsey                                                        25.6

400 METERS (440 yards until 1979)

2016-Lexi DelGizzo, Tenafly                                                     56.47

2015-Aminah Sarraga, Teaneck                                                  57.18

2014-Lauren Brzozowski, Ramapo                                             56.75

2013-Emma Sullivan, Northern Highlands                                   57.92

2012-Jen Silvestri, Sparta                                                          57.09

2011-Erika Veidis, Sparta                                                          55.68

2010-Erika Veidis, Sparta                                                        55.47

2009-Katelyn Ary, Demarest                                                      58.35

2008-Amy Salek, Ramapo                                                         56.26

2007-Amy Salek, Ramapo                                                         57.00

2006-Amy Salek, Ramapo                                                         56.9

2005-Michelle Smith, Teaneck                                                   57.8

2004-Michelle Smith, Teaneck                                                   57.0

2003-Jessica Perkel, Old Tappan                                                59.7

2002-Alison DeDomenico, Passaic Valley                                   58.9

2001-Caitlin Sherry, River Dell                                                  58.4

2000-Christine Siebold, Demarest                                                               59.1

1999-Jackie Babbini, Cliffside Park                                            59.4

1998-Brittny Saunders, Fort Lee                                                 61.1

1997-Shynelle Long, Lincoln                                                     61.3

1996-Krista Saunders, Fort Lee                                                  60.5

1995-Marcia Bhagwandin, Ramsey                                             59.3

1994-Jen Roy, Wayne Valley                                                     57.7

1993-Jen Roy, Wayne Valley                                                     60.7

1992-Jen Roy, Wayne Valley                                                     60.1

1991-Jen Metz, Pascack Valley                                                  58.5

1990-Jen Metz, Pascack Valley                                                  58.7

1989-Lisa Berkowitz, Wayne Valley                                           61.5

1988-Sharlene Millwood, Englewood                                         59.3

1987-Sharlene Millwood, Englewood                                         58.5

1986-Sharlene Millwood, Englewood                                         59.9

1985-Aileen Trendler, Old Tappan                                             59.3

1984-Sonya Dickson, Lincoln                                                    57.4

1983-Maria Nordberg, Bergenfield                                             59.6

1982-Sonya Dickson, Lincoln                                                    56.7

1981-Sonya Dickson, Lincoln                                                    57.9

1980-Kathy Jackson, Ferris                                                        59.5

1979-Linda Richardson, Lincoln                                                 58.9

1978-Marion Davis, Lincoln                                                      58.1

1977-Marion Davis, Lincoln                                                      58.1

1976-Doreen Kris, Ramsey                                                        57.7

800 METERS (880 yards until 1979)

2016-Caroline O’Sullivan, Old Tappan                                       2:13.12

2015-Catherine Pagano, Northern Highlands                                2:14.07

2014-Catherine Pagano, Northern Highlands                           2:10.96

2013-Madison Holleran, Northern Highlands                                               2:12.76

2012-Claudia DiSomma, Sparta                                                  2:13.03

2011-Erika Veidis, Sparta                                                          2:15.31

2010-Erika Veidis, Sparta                                                          2:13.78

2009-Katelyn Ary, Demarest                                                      2:18.66

2008-Ariann Neutts, Roxbury                                                    2:16.04

2007-Kesley Ramsey, Ramapo                                                   2:13.71

2006-Jess Setless, Paramus                                                        2:19.1

2005-Cheyenne Ogletree, Garfield                                              2:17.9

2004-Lauren Gregory, Morris Knolls                                          2:16.9

2003-Julia Emanuel, Tenafly                                                      2:17.2

2002-Tara Connelly, Pascack Valley                                           2:19.4

2001-Felicia Phiefer, Ramapo                                                    2:23.4

2000-Laura Hemmert, Northern Highlands                                  2:23.6

1999-ChiChi Okere, Snyder                                                       2:21.8

1998-Glaindouch Figaro, Snyder                                                2:23.4

1997-Caitlin Wittreich, Tenafly                                                  2:18.0

1996-Caitlin Wittreich, Tenafly                                                  2:16.8

1995-Caitlin Wittreich, Tenafly                                                  2:16.2

1994-Dana Satir, Ramsey                                                          2:19.8

1993-Adria Ferguson, Old Tappan                                              2:21.6

1992-Jen Metz, Pascack Valley                                                  2:17.1

1991-Jen Metz, Pascack Valley                                                  2:18.2

1990-Jen Metz, Pascack Valley                                                  2:21.3

1989-Lisa Berkowitz, Wayne Valley                                           2:19.6

1988-Sharlene Millwood, Englewood                                         2:20.7

1987-Catherine Feeney, Wayne Valley                                        2:19.2

1986-Jen Van Horn, Wayne Valley                                             2:21.4

1985-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         2:14.0

1984-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         2:20.8

1983-Maria Nordberg, Bergenfield                                             2:23.0

1982-Stephanie Witt, Pascack Valley                                          2:20.1

1981-Maria Nordberg, Bergenfield                                             2:22.2

1980-Gwen White, Hoboken                                                      2:18.7

1979-Geri Pomerantz, Westwood                                                2:24.1

1978-Lesa Maloof, Ramsey                                                       2:18.9

1977-Tina McMillan, Ferris                                                       2:22.2

1976-Linda Richardson, Lincoln                                                 2:23.3

1600 METERS (one mile until 1979)

2016-Caroline O’Sullivan, Old Tappan                                       5:06.15

2015-Catherine Pagano, Northern Highlands                                4:50.59

2014-Catherine Pagano, Northern Highlands                           4:49.42

2013-Josette Norris, Tenafly                                                      4:54.03

2012-Emily Bushey, Sparta                                                        4:58.15

2011-Claudia DiSomma, Sparta                                                  4:56.72

2010-Claudia DiSomma, Sparta                                                  4:50.86

2009-Victoria Berard, Morris Knolls                                           5:10.33

2008-Ashley Cromartie, Roxbury                                                4:56.31

2007-Kesley Ramsey, Ramapo                                                   5:00.92

2006-Kesley Ramsey, Ramapo                                                   5:02.9

2005-Cheyenne Ogletree, Garfield                                              5:11.6

2004-Lauren Gregory, Morris Knolls                                          5:09.0

2003-Julia Emanuel, Tenafly                                                      5:02.9

2002-Andrea Rovegno, Ramapo                                                 5:12.6

2001-Dianna Russini, Old Tappan                                              5:13.0

2000-Briana Bayersdorfer, River Dell                                         5:20.2

1999-Fredyla Urena, Cliffside Park                                             5:26.0

1998-Meghan O’Toole, Garfield                                                 5:24.4

1997-Kelly Ortiz, Paramus                                                         5:24.7

1996-Kate Cosgriff, Tenafly                                                      5:26.2

1995-Beth Crenshaw, Wayne Valley                                           5:13.7

1994-Dana Satir, Ramsey                                                          5:13.3

1993-Cara Madzy, Sparta                                                          5:20.6

1992-Amy Mizzone, Wayne Valley                                            5:20.5

1991-Christina Asquith, Ramsey                                                5:15.7

1990-Catherine Feeney, Wayne Valley                                        5:15.8

1989-Catherine Feeney, Wayne Valley                                        5:18.1

1988-Amy Kempf, Paramus                                                       5:08.6

1987-Catherine Feeney, Wayne Valley                                        5:25.6

1986-Jen Van Horn, Wayne Valley                                             5:10.8

1985-Jen Van Horn, Wayne Valley                                             5:09.4

1984-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         5:08.3

1983-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         5:11.0

1982-Tricia O’Connor, Dumont                                                  5:15.9

1981-Pattie McCluskey, Dumont                                                4:44.2 (1500)

1980-Pattie McCluskey, Dumont                                                4:41.7 (1500)

1979-Mary Ellen McGowan, Pascack Valley                                5:17.0

1978-Michelle Guido, Paramus Catholic                                     5:10.4

1977-Michelle Guido, Paramus Catholic                                     5:23.5

1976-NEEDED

3200 METERS (two miles until 1979)

2016-Cassandra Harasts, Montville                                             11:32.11

2015-Catherine Pagano, Northern Highlands                                10:45.33

2014-Josette Norris, Tenafly                                                      10:38.14

2013-Josette Norris, Tenafly                                                    10:29.13

2012-Sarah DiSanza, High Point                                                11:07.26

2011-Claudia DiSomma, Sparta                                                  11:28.07

2010-Claudia DiSomma, Sparta                                                  10:57.33

2009-Victoria Berard, Morris Knolls                                           11:26.97

2008-Lauren Penney, Roxbury                                                   11:07.50

2007-Kesley Ramsey, Ramapo                                                   11:12.67

2006-Kesley Ramsey, Ramapo                                                   11:10.6

2005-Kesley Ramsey, Ramapo                                                   11:28.8

2004-Lauren Berard, Morris Knolls                                            11:25.3

2003-Jesse Mizzone, Passaic Valley                                            10:43.5

2002-Jesse Mizzone, Passaic Valley                                            11:25.2

2001-Jesse Mizzone, Passaic Valley                                            11:06.3

2000-Stephanie Davis, Old Tappan                                             11:30.4

1999-Fredyla Urena, Cliffside Park                                             11:58.0

1998-Meghan O’Toole, Garfield                                                 11:38.3

1997-Jen Cannistra, Sparta                                                         11:40.5

1996-Jen Cannistra, Sparta                                                         11:22.7

1995-Beth Crenshaw, Wayne Valley                                           10:44.8

1994-Beth Crenshaw, Wayne Valley                                           11:01.6

1993-Amy Mizzone, Wayne Valley                                            11:28.5

1992-Cara Madzy, Sparta                                                          12:05.4

1991-Jen Mackey, Sparta                                                           11:56.4

1990-Catherine Feeney, Wayne Valley                                        11:04.4

1989-Catherine Feeney, Wayne Valley                                        11:38.6

1988-Amy Kempf, Paramus                                                       10:57.4

1987-Alicia St. John, Ramapo                                                    11:30.8

1986-Jen Van Horn, Wayne Valley                                             11:27.4

1985-Missy Duchini, Wayne Valley                                            11:11.3

1984-Jen Van Horn, Wayne Valley                                             11:34.6

1983-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         11:14.1

1982-Toni Ann Angione, Bergenfield                                         11:13.8

1981-Kathy Martin, Bergenfield                                                 10:52.7 (3000)

1980-Chris McDonnell, Westwood                                             10:46.2 (3000)

1979-Chris McDonnell, Westwood                                             11:09.6

1978-Kelly Neilan, Fort Lee                                                       11:45.3

1977-Lucy Sheldrick, Union Hill                                                11:49.4

1976-Lucy Sheldrick, Union Hill                                                11:30.9

100 METER HIGH HURDLES (110 yards until 1979)

2016-Cayleigh Glew, Sparta                                                      14.91

2015-Ebony Forbes, River Dell                                                  14.85

2014-Leah Wis, Montville                                                         15.43

2013-Katie Hatler, Jefferson                                                      14.62

2012-Jen Silvestri, Sparta                                                          15.27

2011-Melissa Pascual, Passaic Valley                                         15.44

2010-Taylor Furman, Morris Knolls                                            15.16

2009-Taylor Furman, Morris Knolls                                            15.59

2008-Samantha Kee, Lakeland                                                   15.45

2007-Shannon McEvoy, High Point                                            15.32

2006-Shenise Halsey, Old Tappan                                                              14.9

2005-Michelle Smith, Teaneck                                                   14.5

2004-Michelle Smith, Teaneck                                                   14.4

2003-Michelle Ribustello, Pascack Valley                                   15.8

2002-Stacy Smith, Old Tappan                                                   15.5

2001-Shana Thayer Don, Fort Lee                                              16.0

2000-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              14.6

1999-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              14.7

1998-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              15.3

1997-Kerry Frazer, Demarest                                                     15.4

1996-Melene Thomas, Garfield                                                  14.5

1995-Melene Thomas, Garfield                                                  14.6

1994-Melene Thomas, Garfield                                                  15.1

1993-Jessica Jenco, Indian Hills                                                 15.8

1992-Jessica Jenco, Indian Hills                                                 15.5

1991-Tara Cassidy, Ramapo                                                      16.1

1990-Michelle Koch, Sparta                                                       16.0

1989-Allison Orsi, Indian Hills                                                   15.7

1988-Adrienne Bolan, Wayne Valley                                          15.9

1987-Adrienne Bolan, Wayne Valley                                          15.3

1986-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         14.4

1985-Gina Angione, Bergenfield                                                15.5

1984-Yolanda Perez, Union Hill                                                 15.6

1983-Eileen O’Connor, Dumont                                                 14.9

1982-Mary Samori, Cliffside Park                                                              16.0

1981-Renee Carter, Englewood                                                14.2

1980-Renee Carter, Englewood                                                  14.8

1979-Cheryl Morrison, Lincoln                                                  15.7

1978-Cheryl Morrison, Lincoln                                                  15.5

1977-Judy Davis, Lincoln                                                          15.5

1976-Dawn Donovan, Cliffside Park                                           15.8

400 METER LOW HURDLES

2016-Samantha Sklar, Wayne Hills                                             64.15

2015-Noreen Byrne, River Dell                                                  62.33

2014-Noreen Byrne, River Dell                                                  62.81

2013-Madison Holleran, Northern Highlands                                               64.67

2012-Allison Tell, Demarest                                                      62.19

2011-Katelyn Ary, Demarest                                                      63.27

2010-Jen Silvestri, Sparta                                                          64.92

2009-Katelyn Ary, Demarest                                                      64.10

2008-Samantha Kee, Lakeland                                                   64.87

2007-Shannon McEvoy, High Point                                            64.51

2006-Diana Restrepo, Morris Hills                                              64.2

2005-Michelle Smith, Teaneck                                                 62.0

2004-Michelle Smith, Teaneck                                                   62.4

2003-Cassandra Madsen, Sparta                                                 63.6

2002-Michelle Ribustello, Pascack Valley                                   65.0

2001-Caitlin Sherry, River Dell                                                  64.9

2000-Christine Siebold, Demarest                                                               65.2

1999-Jackie Babbini, Cliffside Park                                            64.2

1998-Heather Morabito, Lakeland                                                              64.5

1997-Caitlin Wittreich, Tenafly                                                  64.7

1996-Caitlin Wittreich, Tenafly                                                  64.2

1995-Caitlin Wittreich, Tenafly                                                  63.8

1994-Jen Roy, Wayne Valley                                                     65.4

1993-Jill McFarlane, Sparta                                                       69.7

1992-Heather Parrish, Old Tappan                                              65.2

1991-Michelle Grube, Bergenfield                                              65.4

1990-Michelle Grube, Bergenfield                                              67.2

1989-Lora Matteis, Cliffside Park                                                               66.7

1988-Lora Matteis, Cliffside Park                                                               67.3

1987-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         64.4

1986-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         64.5

1985-Adrienne Bolan, Wayne Valley                                          65.7

1984-Robin McCann, Pascack Valley                                         66.4

1983-Joan Moellenbeck, Ramapo                                                66.8

1982-Claudia Moodie, Westwood                                                               66.2

1981-Kim Cathermann, Westwood                                             65.8

400 METER RELAY (440 yards until 1979)

2016-Northern Highlands                                                        47.94

2015-Northern Highlands                                                          49.16

2014-Northern Highlands                                                          49.88

2013-Jefferson                                                                          50.67

1980-Hoboken                                                                          51.3

1979-Lincoln                                                                            50.4

1978-Ferris                                                                              52.0

1977-Lincoln                                                                            50.6

1976-Lincoln                                                                            52.9

SHOT PUT (8 pound until 1979)

2016-Chloma Eluemenor, Morris Hills                                        37-11

2015-Chloma Eluemenor, Morris Hills                                        36-2

2014-Nikolia Kanaris, Demarest                                                 39-7

2013-Carrie Wasdyke, Jefferson                                                 42-8

2012-Danielle Bach, Northern Highlands                                    39-0

2011-Apresha Hampton, Teaneck                                                               41-6 ¼

2010-Kathryn Hirsch, Demarest                                                 43-1

2009-Apresha Hampton, Teaneck                                                               42-6 ¾

2008-Apresha Hampton, Teaneck                                                               39-0 ½

2007-Christina Bonkalski, Demarest                                           35-5 ½

2006-Chelsea Schiffman, Demarest                                            39-7 ½

2005-Gemma Naclerio, Morris Hills                                           37-3 ¾

2004-Courtney Spencer, Montville                                             41-8 ¾

2003-Kelly Fazekas, Demarest                                                   44-11 ¾

2002-Jessica Fazekas, Demarest                                                               45-3

2001-Kelly Fazekas, Demarest                                                   43-8

2000-Jessica Fazekas, Demarest                                                 38-9

1999-Jenn Flinchum, Demarest                                                  39-3 ¼

1998-Jenn Flinchum, Demarest                                                  37-6 ¼

1997-Jenn Flinchum, Demarest                                                  35-8 ¾

1996-Lisa Olsen, Sparta                                                             34-2

1995-Tarah Davis, Demarest                                                      35-0 ½

1994-Jen Dougherty, Ramsey                                                     37-3

1993-Jen Dougherty, Ramsey                                                     35-2 ½

1992-Jen Dougherty, Ramsey                                                     37-0 ¾

1991-Sherilee Mix, Pascack Valley                                             33-11 ½

1990-Shannon Doyle, Tenafly                                                    31-6

1989-Sue Beck, Northern Highlands                                           34-0

1988-Jen Beyea, Bergenfield                                                      36-1

1987-Vicki Lopez, Bergenfield                                                   34-11

1986-Jennifer Riner, Vernon                                                      38-7

1985-Jennifer Riner, Vernon                                                      38-10 ¼

1984-Lisette Zachgo, Pascack Valley                                          36-9

1983-Regina Weinpahl, Westwood                                             40-8

1982-Regina Weinpahl, Westwood                                             39-0

1981-Beth Sova, Lakeland                                                         40-3 ½

1980-Beth Sova, Lakeland                                                         39-7 ¼

1979-Beth Sova, Lakeland                                                         40-6

1978-Kim Schwickrath, Old Tappan                                           38-8 ½

1977-Karen Krivda, Cliffside Park                                              38-0 ½

1976-Dawn Anderson, West Milford                                           34-11

DISCUS

2016-Leah Wis, Montville                                                         130-2

2015-Amiynah Campbell, Teaneck                                             126-5

2014-Leah Wis, Montville                                                         126-10

2013-Carrie Wasdyke, Jefferson                                                 122-2

2012-Stephanie Easse, Wayne Valley                                          120-4

2011-Stephanie Easse, Wayne Valley                                          112-4

2010-Alana Pantale, Wayne Valley                                             131-7

2009-Alana Pantale, Wayne Valley                                             125-6

2008-Alana Pantale, Wayne Valley                                             120-3

2007-Alana Pantale, Wayne Valley                                             114-5

2006-Emily Saucedo, Wayne Valley                                           124-2

2005-Delisa Riddick, Teaneck                                                    109-8

2004-Kate Nazario, Morris Knolls                                                              117-3

2003-Kelly Fazekas, Demarest                                                   132-4

2002-Jessica Fazekas, Demarest                                                 127-11

2001-Jessica Fazekas, Demarest                                                 121-4

2000-Jessica Fazekas, Demarest                                                 117-6

1999-Jenn Flinchum, Demarest                                                  140-10

1998-Jenn Flinchum, Demarest                                                  117-5

1997-Chaya Tesker, Old Tappan                                                111-11

1996-Chaya Tesker, Old Tappan                                                111-7

1995-Katie Holmgren, Wayne Valley                                          120-8

1994-Jamie Houston, High Point                                                121-3

1993-Jamie Houston, High Point                                                119-5

1992-Jamie Houston, High Point                                                122-3

1991-Jamie Houston, High Point                                                100-7

1990-Debbie Goldberg, Dumont                                                 106-10

1989-Lisa Mahle, Westwood                                                      105-7

1988-Deb Boheim, High Point                                                   111-11

1987-Lisa Parak, Vernon                                                         146-0

1986-Lisa Parak, Vernon                                                           139-8

1985-Lisa Parak, Vernon                                                           123-9

1984-Aileen Trendler, Old Tappan                                             105-11

1983-Sheila Brock, Englewood                                                  122-5

1982-Amy Hiller, Pascack Hills                                                 108-10

1981-Lynn Greene, Englewood                                                  108-4

1980-Janice Welte, Ridgefield Park                                            119-6

1979-Linda Clayton, Demarest                                                   122-5

1978-Linda Clayton, Demarest                                                   127-1

1977-Kyra Threlfell, Demarest                                                   120-3

1976-Colette Kloetz, Ramsey                                                     94-8

JAVELIN

2016-Olivia Pantale, Wayne Valley                                            129-3

2015-Olivia Pantale, Wayne Valley                                            124-4

2014-Jesse Geller, Demarest                                                      115-8

2013-Jackie Reyneke, Northern Highlands                                  124-11

2012-Shauntierah Douglas, Garfield                                           147-0

2011-Tori Elefther, Pascack Valley                                             112-9

2010-Hannah Meyer, Northern Highlands                                   147-1

2009-Jen Jarvis, Morris Knolls                                                   119-8

2008-Hannah Meyer, Northern Highlands                                   113-1

2007-Mary King, Paramus                                                         127-3

2006-Laura Champignon, High Point                                          129-1

2005-Julia Cohan, Northern Highlands                                        122-5

2004-Daina Pucurs, Demarest                                                  151-10

2003-Daina Pucurs, Demarest                                                    122-5

2002-Kelly Fazekas, Demarest                                                   130-3

2001-Jessica Fazekas, Demarest                                                 123-1

2000-Jen Austin, Garfield                                                          125-3

1999-Jen Austin, Garfield                                                          144-4

1998-Jen Austin, Garfield                                                          126-8

1997-Jen Austin, Garfield                                                          119-3

1996-Jessica Sarubbi, Cliffside Park                                           122-0

1995-Jessica Sarubbi, Cliffside Park                                           110-3

1994-Angie DeMaio, Cliffside Park                                            103-8

1993-Jennifer Russo, Wayne Valley                                            117-4

1992-Jennifer Russo, Wayne Valley                                            117-10

1991-Michelle Martin, Dumont                                                  109-1

1990-Danielle Galla, Cliffside Park                                             104-1

1989-Margaret Miller, High Point                                                               109-6

1988-Margaret Miller, High Point                                                               123-4

1987-Lisa Parak, Vernon                                                           133-10

1986-Lesley Olsen, Wayne Valley                                                              119-10

1985-Lesley Olsen, Wayne Valley                                                              115-9

1984-Kathy Powers, Pascack Valley                                           110-9

1983-Regina Weinpahl, Westwood                                             123-4

1982-Sue Parker, Pascack Valley                                                126-10

1981-Beth Sova, Lakeland                                                         132-2

1980-Barbara Platt, West Milford                                                114-0

1979-Betty Morrison, Dumont                                                    118-9

1978-Sue Bennett, Dumont                                                        114-7

1977-Dawn Anderson, West Milford                                           122-10

1976-Dawn Anderson, West Milford                                           106-11

HIGH JUMP

2016-Leah Wis, Montville                                                         5-4

2015-Leah Wis, Montville                                                         5-4

2014-Taryn DeLeon, Old Tappan                                                5-6

2013-Taryn DeLeon, Old Tappan                                                5-4

2012-Yvette Gramignano, High Point                                         5-2

2011-Meghan Dolan, Demarest                                                  5-4

2010-Gianna Pastena, Mount Olive                                             5-0

2009-Gianna Pastena, Mount Olive                                             5-0

2008-Lauren Burke, Morris Hills                                                5-4

2007-Katelyn Rodgers, Lakeland                                                5-4

2006-Shenise Halsey, Old Tappan                                                              5-6

2005-Thelma Akpan, Mount Olive                                             5-4

2004-Tiyana Peters, Mount  Olive                                            5-8

2003-Kailyn Falvo, Sparta                                                         5-0

2002-Jessica Malacrida, Paramus                                                5-2

2001-Erin Piscetta, River Dell                                                    5-0

2000-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              5-2

1999-Desire Alexander, Passaic Valley                                       5-0

1998-Bobbie Ann Brandon, High Point                                       5-2

1997-Janet Andrews, Bergenfield                                                5-2

1996-Kim Fife, Lakeland                                                           5-6

1995-Jenn Maxfield, Tenafly                                                     5-2

1994-Erin Oliver, Ramsey                                                         4-8

1993-Michelle Dette, Wayne Valley                                           5-2

1992-Michelle Dette, Wayne Valley                                           4-10

1991-Michelle Dudzinski, Passaic Valley                                    5-2

1990-Michelle Koch, Sparta                                                       5-0

1989-Michelle Koch, Sparta                                                       5-0

1988-Kathy Garrigan, Wayne Valley                                          5-3

1987-Adrienne Bolan, Wayne Valley                                          5-2

1986-Amy Nehls, Indian Hills                                                    5-2

1985-Kelly Barrett, Westwood                                                   5-4

1984-Kelly Barrett, Westwood                                                   5-5

1983-Kelly Barrett, Westwood                                                   5-2

1982-Kathy Cochran, Westwood                                                5-0

1981-Jane Farrell, River Dell                                                     5-4

1980-Stephanie Bembridge, Northern Highlands                          5-3

1979-Stephanie Bembridge, Northern Highlands                          5-3

1978-Tina McMillan, Ferris                                                       5-2

1977-Tina McMillan, Ferris                                                       5-1

1976-Eileen Kohrer, Cliffside Park                                             4-10

LONG JUMP

2016-Hana Shapiro, Pascack Valley                                            17-3 ½

2015-Marina Reilly, River Dell                                                  17-6 ½

2014-Keturah Orji, Mount Olive                                                 18-1 ¾

2013-Keturah Orji, Mount Olive                                                 18-11 ½

2012-Keturah Orji, Mount Olive                                              19-7 ½

2011-Taylor Clarkson, Indian Hills                                             17-10 ¼

2010-Shaena Wizzard, Teaneck                                                  17-5 ½

2009-Jessica Altamira, Paramus                                                 17-3 ¼

2008-Jackie Geitz, Old Tappan                                                   16-4 ¼

2007-Alyssa Henderson, Parsippany Hills                                   16-6 ½

2006-Shenise Halsey, Old Tappan                                                              17-9

2005-Jacqueline Sendgikoski, Mount Olive                                 18-2

2004-Shanelle Cross, Garfield                                                    17-4

2003-Jazmine Fenlator, Wayne Valley                                        16-7 ½

2002-Jackie Kasen, Pascack Valley                                            17-3 ½

2001-Chrissie Procopio, Indian Hills                                           16-5 ¼

2000-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              17-11

1999-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              16-7 ¼

1998-Jamie Lilien, Pascack Valley                                              16-2 ½

1997-Kerry Frazer, Demarest                                                     16-6

1996-Mary O’Neil, River Dell                                                    16-5 ¾

1995-Nancy Schemly, Wayne Valley                                          16-8 ¼

1994-Erica Albies, Pascack Valley                                             17-11 ¾

1993-Erica Albies, Pascack Valley                                             16-9

1992-Amy Hever, Old Tappan                                                   15-8

1991-Liz Hanson, Sparta                                                           15-3 ½

1990-Lori Rogoff, Pascack Valley                                                              16-0

1989-Keirsten Wallace, Westwood                                             16-2 ½

1988-Michaela Steiner, Bergenfield                                            17-3 ¼

1987-Kim Baumbach, Pascack Valley                                         16-10 ½

1986-Margaret Rottkamp, Indian Hills                                        16-3

1985-Margaret Rottkamp, Indian Hills                                        18-0 ¾

1984-Margaret Rottkamp, Indian Hills                                        16-4 ¾

1983-June Longernecker, Dumont                                                              15-10

1982-Marie McVeigh, Demarest                                                 16-11 ½

1981-Renee Carter, Englewood                                                  17-6 ½

1980-Stephanie Bembridge, Northern Highlands                          16-8

1979-Carolyn Moore, Indian Hills                                                              17-8

1978-Cheryl Morrison, Lincoln                                                  16-7 ½

1977-Stephanie Bembridge, Northern Highlands                          16-7

1976-Beth White, Northern Highlands                                        15-9 ½

TRIPLE JUMP

2016-Gianna Macones, Sparta                                                    37-4 ¼

2015-Noreen Byrne, River Dell                                                  37-1 ¼

2014-Keturah Orji, Mount Olive                                              41-11

2013-Keturah Orji, Mount Olive                                                 40-11

2012-Keturah Orji, Mount Olive                                                 40-9

2011-Chantea Cummings, Teaneck                                             35-6 ¾

2010-Shaena Wizzard, Teaneck                                                  36-5 ½

2009-Mbalu Keita, Teaneck                                                       35-4 ¾

2008-Anita Rogers, Ramapo                                                      34-4 ¼

2007-Lizzie Faust, Northern Highlands                                       36-9

2006-Lizzie Faust, Northern Highlands                                       37-9 ¾

2005-Shanelle Cross, Garfield                                                    36-2

2004-Shanelle Cross, Garfield                                                    35-8 ¾

2003-Brittany Brooks, Garfield                                                  34-6 ½

POLE VAULT

2016-Jessica Ippolito, Fair Lawn                                                12-0

2015-Kristina Langan, Wayne Hills                                            11-6

2014-Kristina Langan, Wayne Hills                                            11-6

2013-Kristina Langan, Wayne Hills                                            10-6

2012-Megan Gambuti, Ramapo                                                  10-6

2011-Brittany DalCais, West Milford                                          11-0

2010-Chelsea Hartigan, Ramapo                                                 11-6

2009-Chrissy Finkel, Montville                                                12-4

2008-Chrissy Finkel, Montville                                                  12-0

2007-Chrissy Finkel, Montville                                                12-4

2006-Jenny Galgano, Ramapo                                                    10-0

2005-Jenny Galgano, Ramapo                                                    10-0

2004-Melissa Zummo, High Point                                                              9-6

2003-Cassandra Madsen, Sparta                                                 9-0

1600 METER RELAY (one mile until 1979)

2016-Roxbury                                                                          4:01.72

2015-River Dell                                                                        3:57.32

2014-Northern Highlands                                                          4:00.06

2013-Northern Highlands                                                          3:58.32

2012-Sparta                                                                            3:53.96

2011-Sparta                                                                              3:58.05

2010-Sparta                                                                              3:59.58

2009-Montville                                                                         4:04.10

2008-Teaneck                                                                           4:02.84

2007-Teaneck                                                                           4:00.98

2006-Teaneck                                                                           3:57.6

2005-Teaneck                                                                           4:00.1

2004-Teaneck                                                                           3:58.7

2003-Wayne Valley                                                                  4:05.3

2002-Sparta                                                                              4:05.4

2001-River Dell                                                                        4:04.1

2000-Pascack Valley                                                                 4:09.3

1999-High Point                                                                       4:16.0

1998-Demarest                                                                         4:10.0

1997-River Dell                                                                        4:13.0

1996-Fort Lee                                                                           4:11.0

1995-Ramsey                                                                           4:11.3

1994-Ramsey                                                                           4:11.8

1993-Old Tappan                                                                      4:14.7

1992-Ramsey                                                                           4:14.3

1991-Old Tappan                                                                      4:09.7

1990-Pascack Valley                                                                 4:13.3

1989-Wayne Valley                                                                  4:15.8

1988-Vernon                                                                            4:07.8

1987-Old Tappan                                                                      4:11.8

1986-Bergenfield                                                                      4:14.7

1985-Old Tappan                                                                      4:08.9

1984-Old Tappan                                                                      4:07.6

1983-Westwood                                                                        4:08.9

1982-Englewood                                                                       4:04.3

1981-Lincoln                                                                            4:01.0

1980-Westwood                                                                        4:04.7

1979-Westwood                                                                        4:10.1

1978-Ramsey                                                                           4:04.8

1977-Lincoln                                                                            4:02.6

1976-Lincoln                                                                            4:07.4

3200 METER RELAY

2016-Old Tappan                                                                      9:32.26

2015-Northern Highlands                                                          9:34.28

2014-Ramapo                                                                          9:18.56

2013-Northern Highlands                                                          9:43.23

GIRLS GROUP 2

Top Three Teams

2016-River Dell 119, Demarest and Ramsey 72

2015-Demarest 115, Newton 93, Ramapo 92

2014-Westwood 98. Ramsey and Jefferson 60

2013-River Dell 98, Westwood 75, High Point 52

2012-Westwood 79. Mahwah 69 ½, Jefferson 62

2011-Mahwah 80, Westwood 78, Garfield 73

2010-Mahwah 74, Morris Hills 68, Ramsey 67

2009-Mahwah 110, Pascack Hills 77, Wallkill Valley 66

2008-Ramsey 94, Indian Hills 80, Pascack Hills 65

2007-Indian Hills 86 ½, Ramsey 79, River Dell 64

2006-River Dell 92, Ramsey 64, Wallkill Valley 63

2005-Indian Hills 134, Ramsey 75, River Dell 63

2004-Indian Hills 93, Ramsey 89, Newton 49 ½

2003-Newton 99, Ramsey 75, Westwood 58

2002-Newton 79, Ramsey 56, Pompton Lakes 52

2001-Newton 90 ½, Ramsey 66, Pascack Hills 56

2000-Ramsey 103, Westwood 65, Pascack Hills 45

1999-Ramsey 107, Westwood 54, Pascack Hills 40

1998-Ramsey 73, Rutherford 68, Glen Rock 45

1997-Ramsey 103, Englewood 62, Westwood 48

1996-Ramsey 100, Glen Rock 95, Englewood 55

1995-Englewood 76, Westwood 62, Hopatcong 51

1994-Glen Rock 136, Manchester 48, Westwood 37 ½

1993-Glen Rock 99, Mahwah 72, Wallkill Valley 50

1992-Wallkill Valley 73, Newton 56, New Milford 54

1991-Garfield 37, Wallkill Valley 36 ½, Newton 34 ½

1990-Garfield 36, Englewood 27, Kittatinny 26

1989-Englewood 38 ½, Garfield 28, Newton 27 ½

1988-Westwood 59, Kittatinny and Newton 32

1987-Kittatinny 55, Westwood 48, Dumont/Rutherford 21

1986-Westwood 47, Kittatinny 30 ½, Dumont 27 ½

1985-Rutherford 37, Dumont 34, Sparta 32

1984-Garfield 33, Sparta 26, Hopatcong 25

1983-Tenafly 55, High Point 30, Sparta 26

1982-Tenafly and Saddle Brook 38, Hopatcong 28

1981-Tenafly 42, Rutherford 29, Saddle Brook 26

1980-Hopatcong and High Point 37, Saddle Brook 35 ½

1979-Saddle Brook 50, Hopatcong 30, Tenafly 28.33

1978-Hawthorne 39, Rutherford 25, Saddle Brook 22.6

1977-Rutherford 72, Hawthorne 55, Sparta 20

1976-Rutherford 43, Hawthorne 36, Saddle Brook 25

100 METERS (100 yards until 1979)

2016-Ayo O’uhuru, Pascack Hills                                                               12.18

2015-Lauren Brzozowski, Ramapo                                             12.32

2014-Danielle Beniulis, Jefferson                                                12.53

2013-Janienne Palmer, Englewood                                             12.77

2012-Danielle Beniulis, Jefferson                                                12.66

2011-Kim Nagotko, Mahwah                                                     12.56

2010-Kim Nagotko, Mahwah                                                     12.62

2009-Vicky Caruso, Wallkill Valley                                           12.46

2008-Ajda Dotday, Hawthorne                                                12.11

2007-Ajda Dotday, Hawthorne                                                   12.52

2006-Vicky Caruso, Wallkill Valley                                           12.3

2005-Carlleen Allison, Lenape Valley                                         12.0

2004-Carlleen Allison, Lenape Valley                                         12.3

2003-Cheryl Anscombe, Westwood                                            12.2

2002-Meredith Hopken, Wallkill Valley                                      12.7

2001-Cheryl Anscombe, Westwood                                            12.8

2000-Meredith Hopken, Wallkill Valley                                      12.7

1999-Lauren Fanelli, River Dell                                                 12.7

1998-Carlene Cummings, Englewood                                       11.9

1997-Carlene Cummings, Englewood                                         12.2

1996-Melissa Bochiaro, Glen Rock                                             12.0

1995-Carlene Cummings, Englewood                                         12.1

1994-Tracia Barnes, Manchester                                                 12.5

1993-Tracia Barnes, Manchester                                                 12.5

1992-Robin Mitchell, Westwood                                                12.7

1991-Robin Mitchell, Westwood                                                13.0

1990-Daniela Nese, Rutherford                                                  12.9

1989-Nycol Morrissey, Englewood                                             12.7

1988-Keirsten Wallace, Westwood                                             12.9

1987-Neretta Freeman, Garfield                                                 12.5

1986-Neretta Freeman, Garfield                                                 12.1

1985-Neretta Freeman, Garfield                                                 12.4

1984-Neretta Freeman, Garfield                                                 13.0

1983-Kathy Martin, High Point                                                  13.1

1982-Barbara Danko, Saddle Brook                                            13.6

1981-Kathy Black, Sparta                                                          12.5

1980-Caroline Amari, High Point                                                13.4

1979-Sue Berge, High Point                                                       12.7

1978-Laurie Miranda, Lyndhurst                                                11.7

1977-Cindy Mayo, Rutherford                                                   11.4

1976-Cindy Mayo, Rutherford                                                   11.5

200 METERS (220 yards until 1979)

2016-Kayla Van Tassel, High Point                                            25.91

2015-Lauren Brzozowski, Ramapo                                          24.92

2014-Kadejah Sellers, Manchester                                                              25.03

2013-Janienne Palmer, Englewood                                             25.57

2012-Alexandra Cimino, Westwood                                           25.58

2011-Kim Nagotko, Mahwah                                                     25.94

2010-Kim Nagotko, Mahwah                                                     25.91

2009-Vicky Caruso, Wallkill Valley                                           25.22

2008-Ajda Dotday, Hawthorne                                                   25.07

2007-Vicky Caruso, Wallkill Valley                                           24.93

2006-Vicky Caruso, Wallkill Valley                                           25.3

2005-Carlleen Allison, Lenape Valley                                         25.6

2004-Carlleen Allison, Lenape Valley                                         25.8

2003-Cheryl Anscombe, Westwood                                            25.1

2002-Sheakia Jackson, Newton                                                  26.6

2001-Cheryl Anscombe, Westwood                                            26.8

2000-Meredith Hopken, Wallkill Valley                                      26.8

1999-Jaddy Perez, Manchester                                                   25.8

1998-Audra Irwin, Hopatcong                                                    26.0

1997-Danielle Stoveken, Hopatcong                                           26.5

1996-Melissa Bochiaro, Glen Rock                                             26.1

1995-Carlene Cummings, Englewood                                       24.7

1994-Tracia Barnes, Manchester                                                 25.9

1993-Tracia Barnes, Manchester                                                 26.7

1992-Robin Mitchell, Westwood                                                26.7

1991-Robin Mitchell, Westwood                                                27.5

1990-Kris Washington, Englewood                                             27.6

1989-Nycol Morrissey, Englewood                                             27.0

1988-Mary Sok, Westwood                                                        27.4

1987-Neretta Freeman, Garfield                                                 26.0

1986-Neretta Freeman, Garfield                                                 25.4

1985-Neretta Freeman, Garfield                                                 25.8

1984-Neretta Freeman, Garfield                                                 26.9

1983-Lisa Van Dolan, Manchester                                              27.4

1982-Lisa Van Dolan, Manchester                                              27.7

1981-Kathy Black, Sparta                                                          26.5

1980-Kathy Black, Sparta                                                          26.8

1979-Terry Dembek, Hawthorne                                                26.2

1978-Terry Dembek, Hawthorne                                                25.6

1977-Cindy Mayo, Rutherford                                                   26.3

1976-Cindy Mayo, Rutherford                                                   26.1

400 METERS (440 yards until 1979)

2016-Ashlyn Mckenna, Ramapo                                                 57.83

2015-Lauren Brzozowski, Ramapo                                             56.42

2014-Kadejah Sellers, Manchester                                           55.47

2013-Alex Cimino, Westwood                                                   58.62

2012-Katie Vernon, Ramsey                                                      58.40

2011-Kim Nagotko, Mahwah                                                     57.66

2010-Kathleen Johnston, Indian Hills                                          57.87

2009-Vicky Caruso, Wallkill Valley                                           58.47

2008-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        58.74

2007-Vicky Caruso, Wallkill Valley                                           56.70

2006-Alex Rosenberger, Ramsey                                                58.3

2005-Alex Sharry, Ramsey                                                        59.6

2004-Beth Montana, Ramsey                                                     60.1

2003-Sheakia Jackson, Newton                                                  59.1

2002-Hailey Coonrad, Ramsey                                                   60.3

2001-Dara Seidman, Ramsey                                                     58.8

2000-Emily Drew, Westwood                                                    60.4

1999-Dara Seidman, Ramsey                                                     59.2

1998-Mahasin Pegeise, Rutherford                                             60.5

1997-Latoya Binns, New Milford                                                59.4

1996-Mahasin Pegeise, Rutherford                                             60.2

1995-Audra Irwin, Hopatcong                                                    59.9

1994-Michele Satine, Glen Rock                                                61.2

1993-Michele Satine, Glen Rock                                                59.6

1992-Colleen Kieran, Newton                                                    61.4

1991-Nancy Scott, Garfield                                                        59.5

1990-Nancy Scott, Garfield                                                        62.1

1989-Freda Johnson, Englewood                                                63.4

1988-Mary Sok, Westwood                                                        61.8

1987-Mary Sok, Westwood                                                        59.9

1986-Mary Sok, Westwood                                                        60.4

1985-Kelly Zukowski, Newton                                                   60.4

1984-Kelly Zukowski, Newton                                                   59.7

1983-Jill Quinn, Tenafly                                                            61.1

1982-Kim Lehmann, Garfield                                                    61.5

1981-Kim Lehmann, Garfield                                                    60.1

1980-Martha Ormesher, Kittatinny                                             60.0

1979-Terri Dembek, Hawthorne                                                 57.8

1978-Terri Dembek, Hawthorne                                                 57.6

1977-Terri Dembek, Hawthorne                                                 58.3

1976-Terri Dembek, Hawthorne                                                 58.4

800 METERS (880 yards until 1979)

2016-Shannon Goria, River Dell                                                 2:19.75

2015-Carly Zdanek, Newton                                                      2:28.13

2014-Corinne Myers, Westwood                                                2:14.34

2013-Corinne Myers, Westwood                                              2:11.61

2012-Paige Fernandez, River Dell                                                              2:16.70

2011-Carlysa Oyama, West Essex                                                              2:19.97

2010-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        2:17.02

2009-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        2:16.72

2008-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        2:19.61

2007-Bry Bonavita, River Dell                                                   2:18.12

2006-Bry Bonavita, River Dell                                                   2:19.2

2005-Bry Bonavita, River Dell                                                   2:19.0

2004-Ashley Ray, Newton                                                         2:20.6

2003-Meghan Gaffney, Pompton Lakes                                       2:20.9

2002-Meghan Gaffney, Pompton Lakes                                       2:19.5

2001-Cindy DeVries, Newton                                                    2:24.4

2000-Nicole Stinson, Westwood                                                 2:20.3

1999-Michelle Hartel, Pascack Hills                                           2:21.3

1998-Tracy Della Torre, Glen Rock                                            2:22.7

1997-Dana Satir, Ramsey                                                          2:20.1

1996-Dana Satir, Ramsey                                                          2:18.9

1995-Jessica Drew, Westwood                                                   2:23.1

1994-Katie Hanley, Glen Rock                                                   2:23.5

1993-Carli Gallo, Mahwah                                                         2:29.9

1992-Diana Auter, Newton                                                        2:24.9

1991-Nancy Scott, Garfield                                                        2:21.8

1990-Nancy Scott, Garfield                                                        2:25.0

1989-Sarah Greendyk, Manchester                                             2:33.9

1988-Dawn Reis, Lodi                                                                               2:22.8

1987-Christi Constantin, Kittatinny                                             2:25.7

1986-Karen Weissinger, Westwood                                            2:24.4

1985-Robyn Heim, Lyndhurst                                                    2:24.5

1984-Amy DiMeglio, Ridgefield Park                                         2:25.5

1983-Sue Frankle, Tenafly                                                         2:25.4

1982-Lisa Pakutka, Hopatcong                                                   2:18.2

1981-Bianca O’Connell, Rutherford                                            2:22.4

1980-Bianca O’Connell, Rutherford                                            2:19.8

1979-Bianca O’Connell, Rutherford                                            2:22.0

1978-Cathy Stone, Vernon                                                         2:23.6

1977-Holly Wehner, Rutherford                                                 2:26.6

1976-Mary Pisecki, DePaul                                                        2:24.7

1600 METERS (one mile until 1979)

2016-Shannon Goria, River Dell                                                 5:04.68

2015-Olivia Weiss, Newton                                                       5:21.59

2014-Corinne Myers, Westwood                                                4:58.71

2013-Sarah DiSanza, High Point                                              4:58.02

2012-Corinne Myers, Westwood                                                5:12.62

2011-Jana Sedlacek, Morris Hills                                                5:13.13

2010-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        5:03.12

2009-Julieanne Fontana, Pascack Hills                                        5:14.83

2008-Alex Clinton, Ramsey                                                       5:23.53

2007-Lindsay Jeltes, Indian Hills                                                5:18.68

2006-Lindsay Jeltes, Indian Hills                                                5:17.8

2005-Lindsay Jeltes, Indian Hills                                                5:14.2

2004-Meghan Gaffney, Pompton Lakes                                       5:12.0

2003-Meghan Gaffney, Pompton Lakes                                       5:13.1

2002-Meghan Gaffney, Pompton Lakes                                       5:11.8

2001-Cindy DeVries, Newton                                                    5:19.0

2000-Melissa Conway, Ramsey                                                  5:14.7

1999-Melissa Conway, Ramsey                                                  5:22.5

1998-Tracy Della Torre, Glen Rock                                            5:17.9

1997-Dana Satir, Ramsey                                                          5:15.9

1996-Dana Satir, Ramsey                                                          5:18.1

1995-Kerri Black, Northern Highlands                                        5:25.2

1994-Kerri Black, Northern Highlands                                        5:30.6

1993-Carli Gallo, Mahwah                                                         5:34.0

1992-Sarah Davey, Pascack Hills                                                5:27.6

1991-Carli Gallo, Mahwah                                                         5:25.6

1990-Dee Keough, Mahwah                                                       5:17.2

1989-Christi Constantin, Kittatinny                                             5:11.1

1988-Christi Constantin, Kittatinny                                             5:08.4

1987-Christi Constantin, Kittatinny                                             5:16.7

1986-Robyn Heim, Lyndhurst                                                    5:17.8

1985-Mary Anne Bigelow, Hopatcong                                        5:26.3

1984-Sherry Higgins, Hopatcong                                                5:32.3

1983-Betty Zarr, Sparta                                                             5:29.2

1982-Lisa Pakutka, Hopatcong                                                   5:07.7

1981-Lisa Pakutka, Hopatcong                                                   4:48.2 (1500)

1980-Cathy Stone, Vernon                                                         4:48.3 (1500)

1979-Cathy Stone, Vernon                                                         5:12.8

1978-Cathy Stone, Vernon                                                         5:16.6

1977-Jean Chodnicki, Saddle Brook                                           5:33.4

1976-Jean Chodnicki, Saddle Brook                                           5:29.2

3200 METERS (two miles until 1979)

2016-Shannon Goria, River Dell                                                 11:17.49

2015-Courtney Geisenheimer, Demarest                                      11:43.67

2014-Amanda Tosi, Pascack Hills                                                              11:38.97

2013-Sarah DiSanza, High Point                                                10:55.26

2012-Corinne Myers, Westwood                                                11:47.36

2011-Jana Sedlacek, Morris Hills                                                11:30.71

2010-Alex Clinton, Ramsey                                                       10:59.38

2009-Alex Clinton, Ramsey                                                       11:29.09

2008-Alex Clinton, Ramsey                                                       11:30.87

2007-Kim DeLoreto, Pascack Hills                                             11:46.15

2006-Aimee Chegwidden, Wallkill Valley                                   11:38.9

2005-Elizabeth Bissell, Indian Hills                                            11:23.9

2004-Meghan Gaffney, Pompton Lakes                                       11:33.1

2003-Meghan Gaffney, Pompton Lakes                                       11:28.8

2002-Meghan Gaffney, Pompton Lakes                                       11:43.5

2001-Cindy DeVries, Newton                                                    11:26.6

2000-Melissa Conway, Ramsey                                                  11:27.9

1999-Melissa Conway, Ramsey                                                  11:27.8

1998-Tracy Della Torre, Glen Rock                                            11:34.4

1997-Dana Satir, Ramsey                                                          11:44.7

1996-Dana Satir, Ramsey                                                          11:54.1

1995-Jennie Meighan, Northern Highlands                                  11:29.4

1994-Jennie Meighan, Northern Highlands                                  11:46.9

1993-Carli Gallo, Mahwah                                                         12:07.9

1992-Carli Gallo, Mahwah                                                         11:58.2

1991-Carli Gallo, Mahwah                                                         12:20.5

1990-Dee Keough, Mahwah                                                       11:25.5

1989-Christi Constantin, Kittatinny                                         10:30.1

1988-Christi Constantin, Kittatinny                                             10:37.6

1987-Christi Constantin, Kittatinny                                             10:45.5

1986-Jennifer Narr, Rutherford                                                   11:14.6

1985-Lynn Sandacz, Sparta                                                        11:42.5

1984-Betty Zarr, Sparta                                                             12:10.0

1983-Laura McKenna, Tenafly                                                   11:36.2

1982-Lisa Pakutka, Hopatcong                                                   10:56.4

1981-Lisa Pakutka, Hopatcong                                                   10:24.5 (3000)

1982-Lisa Pakutka, Hopatcong                                                   10:30.3 (3000)

1979-Violetta Josevska, Garfield                                                11:24.8

1978-Laura Falci, Saddle Brook                                                 11:36.9

1977-Doreen Conklin, Hopatcong                                                               12:17.6

1976-Lucille Pasciolla, Saddle Brook                                          12:23.0

100 METER HIGH HURDLES (110 yards until 1979)

2016-Hannah Vanderwall, Glen Rock                                         15.31

2015-Katherine Brzozowski, Ramapo                                         15.36

2014-Marlo Wehrer, Pequannock                                                15.82

2013-Alexandra Cimino, Westwood                                           14.77

2012-Alexandra Cimino, Westwood                                           14.83

2011-Alexandra Cimino, Westwood                                           15.33

2010-Stephanie Carnevale, River Dell                                         15.73

2009-Kirsten Bowens, Mahwah                                                  16.06

2008-Kirsten Bowens, Mahwah                                                  15.74

2007-Rachel Watkins, Indian Hills                                              16.06

2006-Kristen Kern, Indian Hills                                                  14.9

2005-Kristen Kern, Indian Hills                                                  15.3

2004-Kristen Kern, Indian Hills                                                  15.5

2003-Lindsay May, Dumont                                                      15.2

2002-Erica Daraganis, Newton                                                   15.8

2001-Jill Turner, Pascack Hills                                                   15.2

2000-Jill Turner, Pascack Hills                                                   15.3

1999-Jill Turner, Pascack Hills                                                   15.9

1998-Carlene Cummings, Englewood                                       14.4

1997-Carlene Cummings, Englewood                                         14.5

1996-Carlene Cummings, Englewood                                         14.6

1995-Carlene Cummings, Englewood                                         15.9

1994-Lesley Hodgson, Glen Rock                                                              15.8

1993-Kelly Nugent, Kittatinny                                                   16.2

1992-Shannon Dillon, New Milford                                            15.8

1991-Renee Bednarz, Garfield                                                   16.6

1990-Renee Bednarz, Garfield                                                   16.8

1989-Lisa Bunnicant, Hopatcong                                                16.9

1988-Michelle Metts, Newton                                                    16.2

1987-Jeanette Koeck, Kittatinny                                                 16.2

1986-Gerri Brennan, Dumont                                                     15.2

1985-Gerri Brennan, Dumont                                                     15.9

1984-Kim Lehmann, Garfield                                                    15.4

1983-Kim Lehmann, Garfield                                                    15.5

1982-Nancy Larena, Saddle Brook                                             16.3

1981-Nancy Larena, Saddle Brook                                             15.6

1980-Jenny Barbour, Hopatcong                                                 15.5

1979-Jenny Barbour, Hopatcong                                                 15.7

1978-Randi Tedona, Waldwick                                                  15.5

1977-Darlyne Robinson, New Milford                                        15.4

1976-Darlyne Robinson, New Milford                                        16.0

400 METER HURDLES

2016-Kelsey Larkin, Ramsey                                                     62.33

2015-Marlo Wehrer, Pequannock                                            62.28

2014-Carly Zdanek, Newton                                                      63.67

2013-Alexandra Cimino, Westwood                                           62.86

2012-Alexandra Cimino, Westwood                                           62.57

2011-Alexandra Cimino, Westwood                                           64.53

2010-Diane Bain, Ramsey                                                         63.36

2009-Diane Bain, Ramsey                                                         64.75

2008-Jenn Sant Anna, Pascack Hills                                           65.05

2007-Alex Rosenberger, Ramsey                                                62.55

2006-Alex Rosenberger, Ramsey                                                65.0

2005-Alex Rosenberger, Ramsey                                                64.9

2004-Lisa Tarulli, Ramsey                                                         65.9

2003-Jessica Thomas, Westwood                                                66.6

2002-Jamie Anton, Pascack Hills                                                67.1

2001-Peyton Fischer, Ramsey                                                    66.0

2000-Peyton Fischer, Ramsey                                                    67.2

1999-Cheryl Burdick, Ramsey                                                   65.7

1998-Mahasin Pegeise, Rutherford                                             63.7

1997-Mahasin Pegeise, Rutherford                                             65.9

1996-Mahasin Pegeise, Rutherford                                             63.9

1995-Mahasin Pegeise, Rutherford                                             65.4

1994-Jami Kuhne, Wallkill Valley                                              64.7

1993-Kelly Nugent, Kittatinny                                                   67.0

1992-Shannon Dillon, New Milford                                            66.8

1991-Jami Kuhne, Wallkill Valley                                              67.4

1990-Colleen Goble, Kittatinny                                                  68.9

1989-Sonia Roman, Garfield                                                      72.2

1988-Michelle Metts, Newton                                                    72.7

1987-Melinda Maguire, Dumont                                                 67.8

1986-Gerri Brennan, Dumont                                                     68.1

1985-Gerri Brennan, Dumont                                                     67.2

1984-Kim Lehmann, Garfield                                                    66.6

1983-Kim Lehmann, Garfield                                                    65.7

1982-Jackie Crawford, Fort Lee                                                 67.1

1981-Laura Francica, Saddle Brook                                            68.7

400 METER RELAY (440 yards until 1979)

2016-River Dell                                                                       49.70

2015-Pascack Hills                                                                   50.17

2014-Jefferson                                                                          50.49

2013-Englewood                                                                       50.85

1980-Saddle Brook                                                                   52.4

1979-Tenafly                                                                            53.6

1978-Waldwick                                                                        53.0

1977-Hawthorne                                                                       51.5

1976-High Point                                                                       52.8

SHOT PUT (8 pounds until 1979)

2016-Jessica Molina, Westwood                                                               46-10

2015-Jessica Molina, Westwood                                                 45-7

2014-Jessica Molina, Westwood                                                 41-11

2013-Laura Oh, River Dell                                                         37-2 ¾

2012-Carrie Wasdyke, Jefferson                                                 40-4

2011-Alexis DeSa, Morris Hills                                                  39-5

2010-Rachel Pena, Ridgefield Park                                             38-1 ½

2009-Teresa Kirkpatrick, Pascack Hills                                       36-5

2008-Julie Budd, Kinnelon                                                        34-6

2007-Eileen Becker, Indian Hills                                                33-3

2006-Tanya Elshahawi, Indian Hills                                            36-0

2005-Victoria Melroy, Kittatinny                                                36-7

2004-Gemma Naclerio, Morris Hills                                           35-10

2003-Bridgette Kenny, Ridgefield Park                                       35-3 ½

2002-Heather Krause, Mahwah                                                  37-1 ½

2001-Kim Grein, Ridgefield Park                                                37-2 ½

2000-Maritsa Christoudias, Ramsey                                            39-3 ½

1999-Maritsa Christoudias, Ramsey                                            36-4 ¼

1998-Lauren Donahue, Wallkill Valley                                       37-4 ½

1997-Lauren Donahue, Wallkill Valley                                       35-11

1996-Erin O’Reilly, Ramsey                                                      34-8 ½

1995-Jenicka Carter, Westwood                                                 37-11 ½

1994-Jenicka Carter, Westwood                                                 34-5 ¾

1993-Stacie Gado, Wallkill Valley                                              32-5 ½

1992-Nyree Simmons, Garfield                                                  33-3 ¼

1991-Dawn Johnson, Lyndhurst                                                 34-6 ½

1990-Lillie Ellison, Wallkill Valley                                            36-11

1989-Lillie Ellison, Wallkill Valley                                            32-3

1988-Stacey Price, Westwood                                                    38-1

1987-Kirsten Christiansen, Rutherford                                        41-0

1986-Kirsten Christiansen, Rutherford                                        38-9 ½

1985-Kirsten Christiansen, Rutherford                                        36-8

1984-Kirsten Christiansen, Rutherford                                        36-7 ½

1983-Shannon Meyer, Fort Lee                                                  34-10

1982-Holly Anzaldi, Rutherford                                                 33-1 ½

1981-Heather Scelfo, Rutherford                                                37-6

1980-Fran Bonczykowski, Lyndhurst                                          34-5 ½

1979-Heather Scelfo, Rutherford                                                37-5 ½

1981-Heather Scelfo, Rutherford                                                33-1 ½

1977-Dianne Garbe, Rutherford                                                  35-5 ¼

1976-Laura Mathews, Rutherford                                                37-1

DISCUS

2016-Jessica Molina, Westwood                                                               128-2

2015-Sarah Cervone, Demarest                                                  118-0

2014-Jessica Molina, Westwood                                                 118-8

2013-Laura Oh, River Dell                                                         111-0

2012-Alyse DePaola, Kittatinny                                                 110-2

2011-Liana Ercan, Lakeland                                                      110-9

2010-Brittany Lissemore, Dumont                                              110-5

2009-Teresa Kirkpatrick, Pascack Hills                                       112-5

2008-Christine Coppola, River Dell                                            115-7

2007-Erika Mertrud, Pequannock                                                110-8

2006-Christina Eyl, Indian Hills                                                 117-1

2005-Kristin Jakob, Dumont                                                      118-5

2004-Amber Gardocki, Wallkill Valley                                       124-8

2003-Amber Gardocki, Wallkill Valley                                       111-9

2002-Kristina Austin, Wallkill Valley                                         114-8

2001-Kristina Austin, Wallkill Valley                                         110-7

2000-Maritsa Christoudias, Ramsey                                            113-0

1999-Maritsa Christoudias, Ramsey                                            101-2

1998-Lauren Donahue, Wallkill Valley                                       109-0

1997-Lauren Donahue, Wallkill Valley                                       103-0

1996-Jen Colvin, Kittatinny                                                       109-2

1995-Adwoa Asa-Awuku, New Milford                                      104-1

1994-Kim Ferranti, Glen Rock                                                   110-11

1993-Melissa Maldonado, Pascack Hills                                      110-8

1992-Sharren Bates, Pascack Hills                                              118-8

1991-Kori Wyngaard, Wallkill Valley                                         107-8

1990-Lillie Ellison, Wallkill Valley                                            115-5

1989-Ilona Olayon, River Dell                                                   91-5

1988-Lisa Mahle, Westwood                                                      110-3

1987-Kirsten Christiansen, Rutherford                                        118-8

1986-Kim Batte, Wallkill Valley                                                111-11

1985-Dawn Zipay, High Point                                                    106-8

1984-Diana Seville, Sparta                                                         100-5

1983-Barbara Wolff, Tenafly                                                     106-2

1982-Barbara Wolff, Tenafly                                                     106-10

1981-Marta Barillo, Elmwood Park                                             98-3

1980-Karen Lee, Hopatcong                                                       113-11

1979-Karen Lee, Hopatcong                                                       102-6

1978-Heather Scelfo, Rutherford                                                114-3

1977-Sue Zak, Rutherford                                                          106-6

1976-Loretta Coughlin, Rutherford                                             105-7

JAVELIN

2016-Jesse Geller, Demarest                                                      123-0

2015-Jesse Geller, Demarest                                                      135-0

2014-Sophia Kourian, Dumont                                                   107-2

2013-Gina Yannette, Dumont                                                     114-10

2012-Gina Yannette, Dumont                                                     118-4

2011-Shaunteriah Douglas, Garfield                                        138-0

2010-Alex Hunsberger, Mahwah                                                120-6

2009-Teresa Kirkpatrick, Pascack Hills                                       129-10

2008-Michelle Uberbacher, Dumont                                           120-7

2007-Kathleen Paiva, Wallkill Valley                                         123-4

2006-Arielle VanWingerden, Pequannock                                   110-7

2005-Alyssa Schmidt, Jefferson                                                  129-7

2004-Alyssa Schmidt, Jefferson                                                  112-4

2003-Marybeth Weiss, Pompton Lakes                                       109-4

2002-Whitney Verduin, Hawthorne                                            126-6

2001-Katie Schkolenko, Newton                                                123-4

2000-Maritsa Christoudias, Ramsey                                            123-6

1999-Maritsa Christoudias, Ramsey                                            117-5

1998-Leonora Colon, Ridgefield Park                                         116-4

1997-Janet Luce, Westwood                                                      106-8

1996-Wendy Rosenbower, Rutherford                                        101-7

1995-Debbie Chadwick, Rutherford                                            108-7

1994-Lauren Miller, Glen Rock                                                  119-1

1993-Kristy Nukk, Mahwah                                                       122-0

1992-Medeana Steidl, Garfield                                                   118-1

1991-Kori Wyngaard, Wallkill Valley                                         114-10

1990-Kori Wyngaard, Wallkill Valley                                         112-0

1989-Elena Primerano, Lyndhurst                                                               124-11

1988-Elena Primerano, Lyndhurst                                                               122-9

1987-Stacey Price, Westwood                                                    107-1

1986-Sue Strong, Kittatinny                                                       100-5

1985-Michelle Shine, Lenape Valley                                           120-6

1984-Trish Neuner, New Milford                                                124-6

1983-Barbara Wolff, Tenafly                                                     124-7

1982-Rachel Arnedt, High Point                                                 123-11

1981-Barbara Wolff, Tenafly                                                     114-10

1980-Karen Lee, Hopatcong                                                       133-4

1979-Liz Wahler, Saddle Brook                                                 121-6

1978-Michelle Christen, Hawthorne                                         139-11

1977-Sue Zak, Rutherford                                                          96-7

1976-Betsy Hooey, Newton                                                       80-5

HIGH JUMP

2016-Hannah Figueroa, Pascack Hills                                         5-4

2015-Jen McGrogan, Pequannock                                                               5-4

2014-Jen McGrogan, Pequannock                                                               5-2

2013-Alyson Caron, Lenape Valley                                            5-0

2012-Carolyn Edler, Mahwah                                                    5-2

2011-Carolyn Edler, Mahwah                                                    5-0

2010-Rachel Pena, Ridgefield Park                                             5-0

2009-Allie Ritchards, Mahwah                                                   5-2

2008-Alex Rosenberger, Ramsey                                                5-4

2007-Alex Rosenberger, Ramsey                                                5-2

2006-Julianna Camargo, Dumont                                            5-6

2005-Mallory Longfield, Indian Hills                                          5-2

2004-Kristen Kern, Indian Hills                                                  5-4

2003-Erica Dardaganis, Newton                                                 5-2

2002-Nicole Becker, Kittatinny                                                  5-2

2001-Jill Turner, Pascack Hills                                                   5-2

2000-Jenna Lippert, Kittatinny                                                   5-0

1999-Cheryl Burdick, Ramsey                                                 5-6

1998-Cheryl Burdick, Ramsey                                                 5-6

1997-Cheryl Burdick, Ramsey                                                   5-2

1996-Lisa Considine, Rutherford                                                5-0

1995-Lisa Considine, Rutherford                                                5-0

1994-Marie Greaux, Ridgefield Park                                           5-3

1993-Marie Greaux, Ridgefield Park                                           5-2

1992-Brandy Jefferies, Englewood                                             5-0 ¼

1991-Brandy Jefferies, Englewood                                             4-10

1990-Renee Bednarz, Garfield                                                   4-8

1989-Julie Hall, Hopatcong                                                        4-8

1988-Dawn Reis, Lodi                                                                               5-5

1987-Dawn Reis, Lodi                                                                               5-2

1986-Malynda Heckman, Newton                                                               5-0

1985-Renee VanderPloeg, Manchester                                        5-3

1984-Kim Lehmann, Garfield                                                    5-2

1983-Kim Lehmann, Garfield                                                    5-2

1982-Nancy Larena, Saddle Brook                                             5-2

1981-Nancy Larena, Saddle Brook                                             5-4

1980-Kim Kinney, High Point                                                    5-2

1979-Mary Cullen, Saddle Brook                                                5-0

1978-Mary Seletti, Manchester                                                   5-2

1977-Kay Van Der Eems, Hawthorne                                         5-1

1976-Kay Van Der Eems, Hawthorne                                         5-3

LONG JUMP

2016-Lauren Chamberlin, Ramsey                                              16-6 ¼

2015-Katherine Brzozowski, Ramapo                                         17-1

2014-Janine Hlavaty, High Point                                                16-5

2013-Rebecca Tooker, Kittatinny                                                16-11 ¼

2012-Gena Pickett, Mahwah                                                      18-1

2011-Briana Setnitzky, Pascack Hills                                          16-8 ½

2010-Rebecca Tooker, Kittatinny                                                16-6

2009-Kristen Brown, Englewood                                                18-3

2008-Jessica Molosh, Indian Hills                                                               16-11

2007-Katelyn Savage, Manchester                                                              17-3 ½

2006-Julianna Camargo, Dumont                                                17-2 ½

2005-Danielle Kroll, Indian Hills                                                16-8 ¼

2004-Danielle Kroll, Indian Hills                                                17-0

2003-Alex Paslawsky, Ramsey                                                   17-0 ¼

2002-Chrissy Procopio, Indian Hills                                            16-5

2001-Dara Seidman, Ramsey                                                     16-6 ¾

2000-Thatcha DaCosta, Englewood                                            17-7 ½

1999-Charnie Carter, Lyndhurst                                                 16-8 ¾

1998-Carlene Cummings, Englewood                                         18-5

1997-Carlene Cummings, Englewood                                         18-1

1996-Willie Mae Washington, Lodi                                          18-7 ¼

1995-Carlene Cummings, Englewood                                         17-1 ¾

1994-Jamie Kuhne, Wallkill Valley                                            17-3 ¾

1993-Cindy Kaminski, Lyndhurst                                                               15-5 ½

1992-Latanya Brown, Englewood                                                               16-7 ½

1991-Jen Legato, Westwood                                                      15-5

1990-Megan Burke, Glen Rock                                                  17-2 ¼

1989-Megan Burke, Glen Rock                                                  16-5

1988-Joanne Lamstein, River Dell                                                              16-9

1987-Jeanette Koeck, Kittatinny                                                 15-1 ½

1986-Gerri Brennan, Dumont                                                     16-9 ¾

1985-Gerri Brennan, Dumont                                                     16-6 ¼

1984-Sue Frazier, Rutherford                                                     17-0

1983-Barbara Wolff, Tenafly                                                     16-2 ½

1982-Sue Frazier, Rutherford                                                     15-10

1981-Jackie Oliva, Manchester                                                   16-1 ½

1980-Jenny Barbour, Hopatcong                                                 16-9 ¼

1979-Mary Ellen Margogliano, Holy Family                                16-9 ½

1978-Laurie Miranda, Lyndhurst                                                15-11

1977-Lynn Prendergast, Hawthorne                                            15-11 ½

1976-Lynn Prendergast, Hawthorne                                            15-11

TRIPLE JUMP

2016-Kaylee Stenderowicz, Kittatinny                                        36-8 ¼

2015-Lauren Stern, Mahwah                                                      35-1

2014-Allie Kornberger, Mahwah                                                35-4

2013-Rebecca Tooker, Kittatinny                                                36-2

2012-Gena Pickett, Mahwah                                                    39-3 ¼

2011-Gena Pickett, Mahwah                                                      36-11 ¾

2010-Bineta Niang, West Essex                                                  34-10 ½

2009-Kirsten Bowens, Mahwah                                                  37-11 ¼

2008-Jessica Molosh, Indian Hills                                                               36-3 ½

2007-Alyssa Maier, River Dell                                                   37-10 ½

2006-Alyssa Maier, River Dell                                                   36-7 ¼

2005-Alyssa Maier, River Dell                                                   36-0 ¾

2004-Sheena Strachan, Englewood                                             36-5 ½

2003-Alex Paslawsky, Ramsey                                                   35-2

POLE VAULT

2016-Michelle Rubinetti, Demarest                                          11-6 (Caitlin Reverand, Demarest shares record)

2015-Bridgette Muller, Mahwah                                                 11-0

2014-Jenna Braun, Mahwah                                                       10-6

2013-Kari Murnane, Lenape Valley                                            10-6

2012-Carolyn Edler, Mahwah                                                    10-6

2011-Carolyn Edler, Mahwah                                                    11-0

2010-Carolyn Edler, Mahwah                                                    10-6

2009-Ashley Walker, Mahwah                                                   10-6

2008-Emily Mino, River Dell                                                     10-0

2007-Emily Mino, River Dell                                                     10-3

2006-Tricia Murphy-Kennelly, Mahwah                                     10-0

2005-Tricia Murphy-Kennelly, Mahwah                                     10-0

2004-Robyn Nagel, Newton                                                       9-0

2003-Bethany Little, Newton                                                     9-0

1600 METER RELAY (one mile until 1979)

2016-Ramapo                                                                          3:56.89

2015-Ramapo                                                                           4:04.19

2014-Westwood                                                                        4:01.28

2013-Westwood                                                                        4:02.81

2012-Westwood                                                                        3:57.32

2011-Westwood                                                                        4:00.14

2010-Ramsey                                                                           4:03.20

2009-Ramsey                                                                           4:06.86

2008-Ramsey                                                                           4:00.56

2007-River Dell                                                                        4:01.37

2006-Ramsey                                                                           4:04.5

2005-Ramsey                                                                           3:58.0

2004-Ramsey                                                                           4:02.3

2003-Ramsey                                                                           4:03.4

2002-Ramsey                                                                           4:11.3

2001-Westwood                                                                        4:08.2

2000-Westwood                                                                        4:08.0

1999-Ramsey                                                                           4:04.0

1998-Hopatcong                                                                       4:06.1

1997-Hopatcong                                                                       4:10.7

1996-Ramsey                                                                           4:10.8

1995-Hopatcong                                                                       4:15.8

1994-Glen Rock                                                                       4:06.8

1993-Glen Rock                                                                       4:16.5

1992-Newton                                                                           4:13.0

1991-Newton                                                                           4:14.8

1990-Garfield                                                                           4:23.1

1989-Englewood                                                                       4:26.6

1988-Newton                                                                           4:21.5

1987-Westwood                                                                        4:13.0

1986-Westwood                                                                        4:13.7

1985-Sparta                                                                              4:16.0

1984-Sparta                                                                              4:16.2

1983-Tenafly                                                                            4:12.9

1982-Tenafly                                                                            4:16.8

1981-Tenafly                                                                            4:12.3

1980-Saddle Brook                                                                   4:11.6

1979-Saddle Brook                                                                   4:12.8

1978-Hawthorne                                                                       4:06.8

1977-Hawthorne                                                                       4:20.0

1976-Hawthorne                                                                       4:14.8

3200 METER RELAY

2016-Ramsey                                                                           9:40.87

2015-Newton                                                                           9:54.78

2014-Ramsey                                                                           9:58.27

2013-River Dell                                                                        9:56.45

GIRLS GROUP 1

Top Three Teams

2016-Mountain Lakes 111, Hasbrouck Heights 76, Hawthorne 74

2015-Hasbrouck Heights 119, Cresskill 88.33, Hawthorne 78

2014-Hawthorne 91, Cresskill 89 ½, Saddle Brook 82

2013-Hasbrouck Heights 102, Pequannock 93.33, Hawthorne 63

2012-Mountain Lakes 99, Hasbrouck Heights 74, Park Ridge 36

2011-Kinnelon 78, Mountain Lakes 73, Saddle Brook and Hasbrouck Heights 56

2010-Westwood 97, Kinnelon 52, Manchester 39

2009-Westwood 73, Hasbrouck Heights 70 1/3, Butler 69

2008-Verona 123, Waldwick 71, Butler 55

2007-Verona 104, Kinnelon 63, Waldwick 61

2006-Butler 91, Pascack Hills 74, Verona 51 ¼

2005-Butler 88, Pascack Hills 55, Saddle Brook 48

2004-Cresskill 69 ¾, Butler 67, Westwood 65

2003-Glen Rock 138, Saddle Brook 77, Hasbrouck Heights 73

2002-Glen Rock 127, Hasbrouck Heights 94, Westwood 51

2001-Glen Rock 114, Hasbrouck Heights 60, Saddle Brook 54

2000-Glen Rock 125, Academic 66, Hasbrouck Heights 64

1999-Academic 109 ½, Glen Rock 92 ½, Hasbrouck Heights 59

1998-Hasbrouck Heights 105, Academic 57, Saddle Brook 55

1997-Glen Rock 204, Hasbrouck Heights 78, Saddle Brook 45

1996-Hawthorne 120, Saddle Brook 100, Hasbrouck Heights 66

1995-Glen Rock 187, Saddle Brook 73 ¾, Secaucus 39

1994-Hasbrouck Heights 69, Secaucus 68, Bogota 59

1993-New Milford 67, Secaucus 57, Midland Park 53

1992-Saddle Brook 59, Secaucus 56, Glen Rock 44

1991-Saddle Brook 42, Midland Park 40, Cresskill/Glen Rock 28

1990-Saddle Brook 45, Midland Park and Hasbrouck Heights 24

1989-Saddle Brook 52, Waldwick and Cresskill 45

1988-Waldwick 45, Saddle Brook 32, Midland Park 30

1987-New Milford 44, Midland Park 39, Mahwah 22

1986-New Milford 51, Midland Park 33, Mahwah 24

1985-New Milford 47 ½, Midland Park 46, Academic 26

1984-Saddle Brook 35, Leonia 30, Park Ridge 21

1983-Saddle Brook 53, Wallkill Valley 29, Leonia 27 ½

1982-Park Ridge 43, Midland Park 28, Cresskill 27

1981-Park Ridge 50, St. Dominic 32, Ridgefield 26

1980-Park Ridge 50, Secaucus 34 ½, Cresskill 23 ½

1979-Park Ridge 43, Secaucus 40, Kittatinny 30

1978-Bogota 35, Secaucus 33, Hopatcong/Newton 31

1977-Secaucus 40 ½, Vernon 40, Newton 34

1976-Secaucus 30, Palisades Park and Bogota 28

100 METERS (100 yards until 1979)

2016-Kaitlin Salisbury, Hawthorne                                          11.99

2015-Kaitlin Salisbury, Hawthorne                                             12.20

2014-Kaitlin Salisbury, Hawthorne                                             12.49

2013-Courtney Macaluso, Hopatcong                                          12.99

2012-Shannon Roberts, Saddle Brook                                         12.74

2011-Khadijah Cox, New Milford                                                              12.82

2010-Colleen Murphy, Westwood                                                              12.84

2009-Janelle Liu, Cresskill                                                         12.68

2008-Janelle Liu, Cresskill                                                         12.84

2007-Janelle Liu, Cresskill                                                         12.73

2006-Monica Joseph, Pompton Lakes                                         12.4

2005-Lauren Malsky, Kinnelon                                                  12.6

2004-Cheryl Anscombe, Westwood                                            12.6

2003-Judy Wong, Wood-Ridge                                                  12.5

2002-Cheryl Anscombe, Westwood                                            12.3

2001-Samantha Griffin, Academic                                              12.4

2000-Samantha Griffin, Academic                                              12.1

1999-Samantha Griffin, Academic                                              12.4

1998-Charnie Carter, Lyndhurst                                                 12.8

1997-Melissa Bochiaro, Glen Rock                                             12.2

1996-Vimarie Ramirez, Hawthorne                                             12.7

1995-Michelle Stein, Glen Rock                                                 12.6

1994-Keisha Latty, Wallington                                                   12.9

1993-Keisha Latty, Wallington                                                   13.0

1992-Stephanie Galliard, Cresskill                                              13.0

1991-Megan Burke, Glen Rock                                                  12.9

1990-Sharon Livardo, Wallington                                                               13.6

1989-Danalyn Adams, Pompton Lakes                                        12.8

1988-Danalyn Adams, Pompton Lakes                                        12.9

1987-Danalyn Adams, Pompton Lakes                                        13.0

1986-Althea Allen, Academic                                                    12.8

1985-Althea Allen, Academic                                                    12.9

1984-Bernardine Han, Cresskill                                                  13.4

1983-Barbara Danko, Saddle Brook                                            13.1

1982-Kathy Harmel, Wallington                                                 12.9

1981-Crystal Lemon, St. Dominic                                                               12.9

1980-Beth Stasko, Newton                                                         13.2

1979-Tracye Blackwell, Park Ridge                                            13.0

1978-Mary Ann Huff, Newton                                                   12.0

1977-Mary Ann Huff, Newton                                                   12.1

1976-Joanne Durgin, Kittatinny                                                  12.3

200 METERS (220 yards until 1979)

2016-Kaitlin Salisbury, Hawthorne                                          25.00

2015-Kaitlin Salisbury, Hawthorne                                             25.25

2014-Kaitlin Salisbury, Hawthorne                                             25.70

2013-Courtney Macaluso, Hopatcong                                          26.38

2012-Shannon Roberts, Saddle Brook                                         26.07

2011-Brielle Sutter, Saddle Brook                                                              26.02

2010-Colleen Murphy, Westwood                                                              26.17

2009-Colleen Murphy, Westwood                                                              26.66

2008-Chelsea Coleman, Park Ridge                                            27.14

2007-Lauren Malsky, Kinnelon                                                  26.15

2006-Monica Joseph, Pompton Lakes                                         25.6

2005-Alessandra Valdetara, Butler                                              26.1

2004-Cheryl Anscombe, Westwood                                            25.5

2003-Judy Wong, Wood-Ridge                                                  26.1

2002-Cheryl Anscombe, Westwood                                            25.6

2001-Samantha Griffin, Academic                                              25.7

2000-Samantha Griffin, Academic                                              26.0

1999-Samantha Griffin, Academic                                              26.5

1998-Theodora Trible, Academic                                                26.8

1997-Melissa Bochiaro, Glen Rock                                             26.3

1996-Vimarie Ramirez, Hawthorne                                             27.0

1995-Michelle Stein, Glen Rock                                                 25.8

1994-Miranda Reeves, Hasbrouck Heights                                  27.6

1993-Keisha Latty, Wallington                                                   27.5

1992-Stephanie Galliard, Cresskill                                              26.8

1991-Jodi Kennelly, Secaucus                                                    28.2

1990-Danalyn Adams, Pompton Lakes                                        27.3

1989-Danalyn Adams, Pompton Lakes                                        26.4

1988-Danalyn Adams, Pompton Lakes                                        27.4

1987-Althea Allen, Academic                                                    27.3

1986-Althea Allen, Academic                                                    26.2

1985-Althea Allen, Academic                                                    26.6

1984-Avalene Bayersdorfer, Bogota                                           27.8

1983-Nancy Larena, Saddle Brook                                             27.3

1982-Andrea Ostrowski, Park Ridge                                           27.4

1981-Julie James, Glen Rock                                                     26.4

1980-Julie James, Glen Rock                                                     27.4

1979-tie between Andrea Ostrowski,

Park Ridge and Mary Hoffman, Pope John                                  27.4

1978-Delia McDarby, Park Ridge                                                               28.2

1977-Diana Case, Franklin                                                         28.3

1976-Roxanne Springmeyer, Bogota                                           28.4

400 METERS (440 yards until 1979)

2016-Tajia Lagomarsino, Saddle Brook                                   57.64

2015-Tajia Lagomarsino, Saddle Brook                                       59.01

2014-Tajia Lagomarsino, Saddle Brook                                       59.46

2013-Jillian DiGiacinto, Hasbrouck Heights                                61.13

2012-Rebecca Skovira, Park Ridge                                             59.81

2011-Brielle Sutter, Saddle Brook                                                              58.80

2010-Colleen Murphy, Westwood                                                              57.84

2009-Rebecca Skovira, Park Ridge                                             59.11

2008-Stephanie Fego, Verona                                                    61.37

2007-Ashlee Petroski, Verona                                                    59.82

2006-Sherilyn Ferrari, Verona                                                    59.4

2005-Aly Hanson, New Milford                                                 58.4

2004-Cheryl Anscombe, Westwood                                            59.0

2003-Kim Mineo, Glen Rock                                                     60.2

2002-Kim Mineo, Glen Rock                                                     58.1

2001-Kim Mineo, Glen Rock                                                     59.2

2000-Agyeiwa Weathers, Academic                                           60.6

1999-Agyeiwa Weathers, Academic                                           59.2

1998-Agyeiwa Weathers, Academic                                           61.8

1997-Vicki Byrne, Saddle Brook                                                61.7

1996-Gina Papa, Secaucus                                                         61.3

1995-Michele Satine, Glen Rock                                                59.3

1994-Jen Grasso, Hasbrouck heights                                           62.2

1993-Angelyn Manapat, Emerson                                                               63.4

1992-Matilda Wood, Saddle Brook                                             62.7

1991-Meggin Searle, Hasbrouck Heights                                     64.2

1990-Danalyn Adams, Pompton Lakes                                        61.4

1989-Amy Giannatonio, Cresskill                                                               63.2

1988-Jolene Ernst, Pompton Lakes                                             60.7

1987-Denise Tripodi, Hasbrouck Heights                                    62.2

1986-Sue Esposito, New Milford                                                63.4

1985-Sue Esposito, New Milford                                                61.7

1984-Meropi Nicholas, Leonia                                                   65.4

1983-Cathy Prusha, Park Ridge                                                  60.8

1982-Dierdre James, Glen Rock                                                 60.4

1981-Andrea Ostrowski, Park Ridge                                           61.9

1980-Julie James, Glen Rock                                                     60.6

1979-Donna Doxbeck, Secaucus                                                62.3

1978-Stacy Green, Park Ridge                                                    62.1

1977-Eileen Hughes, Bogota                                                      61.9

1976-Lori Smith, Park Ridge                                                      62.7

800 METERS (880 yards until 1979)

2016-Kyra Velock, Mountain Lakes                                           2:18.39

2015-Kyra Velock, Mountain Lakes                                           2:20.17

2014-Ashley McVeigh, Saddle Brook                                         2:25.36

2013-Jillian DiGiacinto, Hasbrouck Heights                                2:29.37

2012-Johanna Goergen, Kinnelon                                                               2:16.95

2011-Kristen Landry, Mountain Lakes                                        2:17.22

2010-Kristen Gray, Park Ridge                                                   2:22.01

2009-Naomi Robinson, Hasbrouck Heights                                 2:19.78

2008-Jessica Dorman, Cedar Grove                                            2:27.87

2007-Katie Budd, Kinnelon                                                       2:25.22

2006-Jianna Spadaccini, Butler                                                   2:20.1

2005-Alicia Henry, Cresskill                                                      2:20.5

2004-Alicia Henry, Cresskill                                                      2:20.3

2003-Kim Mineo, Glen Rock                                                     2:18.3

2002-Kim Mineo, Glen Rock                                                    2:13.9

2001-Kim Mineo, Glen Rock                                                     2:19.3

2000-Kim Mineo, Glen Rock                                                     2:22.2

1999-Agyeiwa Weathers, Academic                                           2:23.8

1998-Christina Mendoza, Hudson Prep                                       2:25.7

1997-Tracey DellaTorre, Glen Rock                                           2:21.0

1996-Vicky Byrne, Saddle Brook                                                2:27.6

1995-Diana Lana, Saddle Brook                                                 2:19.1

1994-Diana Lana, Saddle Brook                                                 2:22.0

1993-Karen Stevens, Waldwick                                                  2:29.8

1992-Matilda Wood, Saddle Brook                                             2:29.2

1991-Matilda Wood, Saddle Brook                                             2:33.0

1990-Nicole Brown, Palisades Park                                            2:32.2

1989-Jane Mennella, Waldwick                                                  2:35.0

1988-Jane Mennella, Waldwick                                                  2:31.6

1987-Chanima Odoms, Academic                                                               2:27.6

1986-Joanne Carranza, Cresskill                                                 2:29.4

1985-Jennifer Edwards, Midland Park                                         2:20.7

1984-Jennifer Edwards, Midland Park                                         2:25.6

1983-Debbie Hillery, Leonia                                                      2:25.1

1982-Debbie Hillery, Leonia                                                      2:25.0

1981-Kathy Salmon, St. Dominic                                                2:24.7

1980-Marie Martorano, Secaucus                                                2:27.3

1979-Stacy Green, Park Ridge                                                    2:25.4

1978-Jane King, Ridgefield                                                        2:32.5

1977-Cathy Stone, Vernon                                                         2:22.3

1976-Eileen Moloughney, Palisades Park                                    2:41.9

1600 METERS (one mile until 1979)

2016-Kyra Velock, Mountain Lakes                                           5:16.71

2015-Regina Duncan, North Warren                                           5:12.81

2014-Nicole McVeigh, Saddle Brook                                          5:28.20

2013-Nicole Rodriguez, Kinnelon                                                               5:31.32

2012-Colette Richter, Mountain Lakes                                        5:09.28

2011-Kristen Landry, Mountain Lakes                                    5:09.22

2010-Teresa Gagliostro, Westwood                                            5:13.64

2009-Allison Kriskewic, Kinnelon                                                              5:23.15

2008-Brittany DeBord               , Waldwick                                               5:24.59

2007-Lindsay Pedersen, Waldwick                                             5:28.52

2006-Amy Van Alstine, Midland Park                                        5:14.2

2005-Amy Van Alstine, Midland Park                                        5:18.5

2004-Michelle Wallace, Emerson                                                5:25.2

2003-Danielle Patoir, Glen Rock                                                5:19.0

2002-Erin Henry, Glen Rock                                                      5:16.7

2001-Erin Henry, Glen Rock                                                      5:10.7

2000-Erin Henry, Glen Rock                                                      5:14.9

1999-Christina Mendoza, Hudson Prep                                       5:16.7

1998-Stephanie Paglione, Palisades Park                                     5:57.3

1997-Tracy DellaTorre, Glen Rock                                             5:35.8

1996-Melissa Londregan, Hawthorne                                          5:42.6

1995-Diana Lana, Saddle Brook                                                 5:33.2

1994-Kerry Moore, Midland Park                                                               5:27.8

1993-Kerry Moore, Midland Park                                                               5:18.6

1992-Kerry Moore, Midland Park                                                               5:33.3

1991-Matilda Wood, Saddle Brook                                             5:31.5

1990-Samantha Arabiat, Hasbrouck Heights                                5:53.3

1989-Cathy Acevedo, Saddle Brook                                           5:51.7

1988-Michelle Straut, Waldwick                                                5:30.2

1987-Dee Keough, Mahwah                                                       5:25.9

1986-Michelle Berardo, Palisades Park                                       5:34.4

1985-Vicky Gusciora, Saddle Brook                                           5:33.8

1984-Vivian Harstead, Park Ridge                                              5:21.0

1983-Vivian Harstead, Park Ridge                                              5:20.2

1982-Debbie Hillery, Leonia                                                      5:29.2

1981-Kathy Salmon, St. Dominic                                                5:07.3 (1500)

1980-Pam Farinella, Paul VI                                                      4:55.4 (1500)

1979-Pam Farinella, Paul VI                                                      5:21.1

1978-Denise Murphy, Bogota                                                    5:29.9

1977-Denise Murphy, Bogota                                                    5:51.8

1976-Missy Luczynski, Hopatcong                                             5:42.8

3200 METERS (two miles until 1979)

2016-Izzi Gengaro, Mountain Lakes                                           11:34.72

2015-Regina Duncan, North Warren                                           11:31.49

2014-Ally Lame, Wallkill Valley                                                12:10.78

2013-Nicole Rodriguez, Kinnelon                                                               12:02.15

2012-Colette Richter, Mountain Lakes                                     11:01.79

2011-Colette Richter, Mountain Lakes                                        11:10.16

2010-Kristen Landry, Mountain Lakes                                        11:21.95

2009-Jessica Andre, Waldwick                                                   11:47.24

2008-Brittany DeBord, Waldwick                                                               11:52.54

2007-Laura Zaccagnino, Verona                                                 11:58.01

2006-Amy Van Alstine, Midland Park                                        11:19.4

2005-Amy Van Alstine, Midland Park                                        11:16.1

2004-Denise Scarfi, Westwood                                                   12:05.2

2003-Danielle Patoir, Glen Rock                                                11:41.1

2002-Erin Henry, Glen Rock                                                      11:31.9

2001-Erin Henry, Glen Rock                                                      11:15.3

2000-Erin Henry, Glen Rock                                                      11:58.8

1999-Tracy DellaTorre, Glen Rock                                             11:47.7

1998-Christina Mendoza, Hudson Prep                                       12:37.5

1997-Tracy DellaTorre, Glen Rock                                             12:09.3

1996-Melissa Londregan, Hawthorne                                          12:18.1

1995-Nancy Seigel, Leonia                                                        12:10.8

1994-Renee Zengel, Secaucus                                                    11:49.3

1993-Kerry Moore, Midland Park                                                               11:46.9

1992-Renee Zengel, Secaucus                                                    12:18.6

1991-Veronica Bufalini, Cresskill                                                               12:26.1

1990-Samantha Arabiat, Hasbrouck Heights                                12:41.7

1989-Cathy Acevedo, Saddle Brook                                           12:08.5

1988-Michelle Straut, Waldwick                                                11:42.6

1987-Dee Keough, Mahwah                                                       12:00.0

1986-Sue Kowalski, Mahwah                                                     12:04.6

1985-Vicky Gusciora, Saddle Brook                                           11:51.2

1984-Vicky Gusciora, Saddle Brook                                           12.15.8

1983-Vicky Gusciora, Saddle Brook                                           11:46.6

1982-Tricia Madden, Cresskill                                                   12:30.3

1981-Joan Profita, Paul VI                                                         11:00.0 (3000)

1980-Simone Mele, Cresskill                                                     10:59.0 (3000)

1979-Denise Murphy, Bogota                                                    11:53.0

1978-Denise Murphy, Bogota                                                    11:50.8

1977-Debbie Blades, Vernon                                                     12:43.5

1976-Silvana Scalise, Palisades Park                                           12:57.0

100 METER HIGH HURDLES (110 yards until 1979)

2016-Iveya Slavova, Cresskill                                                    15.44

2015-Jordan Zaikov, Cresskill                                                    15.60

2014-Jenna Dyksen, Hawthorne                                                 15.31

2013-Jenna Dyksen, Hawthorne                                                 15.48

2012-Nicki Georgia, Boonton                                                    15.60

2011-Nia Jackson, Hawthorne                                                    15.75

2010-Mel Lewis, Midland Park                                                  15.74

2009-Valerie Roosma, Butler                                                     16.13

2008-Valerie Roosma, Butler                                                     15.66

2007-Arianna Pomo, Saddle Brook                                             15.47

2006-Kate Watson, Leonia                                                         15.1

2005-Megan Thomas, Cresskill                                                  16.1

2004-Rebecca Baskinger, Butler                                                 15.2

2003-Cherilyn Marfino, Hasbrouck Heights                                 15.4

2002-Jackie Kaminski, Saddle Brook                                          15.8

2001-Justine Diana, Saddle Brook                                              15.3

2000-Justine Diana, Saddle Brook                                              15.2

1999-Tynechia Smith, Academic                                                15.5

1998-Alessia Cirilli, Hasbrouck Heights                                      16.0

1997-Katie Hanley, Glen Rock                                                 14.9

1996-Alice Stachal, Saddle Brook                                                              15.9

1995-Lesley Hodgson, Glen Rock                                                              15.1

1994-Kerry Wasser, Saddle Brook                                              16.1

1993-Shannon Dillon, New Milford                                            15.4

1992-Krista Kalnins, Wood-Ridge                                                              16.4

1991-Jen Wilson, Midland Park                                                  16.5

1990-Noelle Spassof, Emerson                                                   15.8

1989-Heidi Rohdenburg, Saddle Brook                                       17.0

1988-Heidi Rohdenburg, Saddle Brook                                       17.2

1987-Dina DeFrancesco, Saddle Brook                                       15.6

1986-Dina DeFrancesco, Saddle Brook                                       15.6

1985-Janice Meyer, Midland Park                                                              16.5

1984-Betsy Delia, Leonia                                                          16.0

1983-Nancy Larena, Saddle Brook                                             15.3

1982-Cathy Massop, Glen Rock                                                 17.1

1981-Donna Rohrman, Becton                                                   16.5

1980-Linda Weichenrieder, Secaucus                                          15.5

1979-Dawn Johansmeyer, Park Ridge                                         16.5

1978-Jen Barbour, Hopatcong                                                    15.8

1977-Linda Weichenrieder, Secaucus                                          16.0

1976-Liz Niederen, Secaucus                                                     17.4

400 METER HURDLES

2016-Jillian DiGiacinto, Hasbrouck Heights                             62.27

2015-Jillian DiGiacinto, Hasbrouck Heights                                63.58

2014-Jenna Dyksen, Hawthorne                                                 64.10

2013-Jillian DiGiacinto, Hasbrouck Heights                                67.92

2012-Johanna Goergen, Kinnelon                                                               65.17

2011-Mel Lewis, Midland Park                                                  63.60

2010-Mel Lewis, Midland Park                                                  64.48

2009-Valerie Roosma, Butler                                                     66.72

2008-Lauren Schultz, Waldwick                                                 66.33

2007-Nicole Sermabeikian, Park Ridge                                       67.81

2006-Jianna Spadaccini, Butler                                                   65.4

2005-Jianna Spadaccini, Butler                                                   65.0

2004-Christina Patoir, Glen Rock                                                66.8

2003-Kim Mineo, Glen Rock                                                     63.5

2002-Kim Mineo, Glen Rock                                                     63.0

2001-Kim Mineo, Glen Rock                                                     64.8

2000-Kim Mineo, Glen Rock                                                     66.7

1999-Tyechia Smith, Academic                                                  65.3

1998-Vicky Byrne, Saddle Brook                                                67.3

1997-Katie Hanley, Glen Rock                                                   64.3

1996-Mary Byrne, Saddle Brook                                                68.2

1995-Katie Hanley, Glen Rock                                                   66.2

1994-Amy Vega, Hasbrouck Heights                                          68.6

1993-Shannon Dillon, New Milford                                            67.5

1992-Diana Lana, Saddle Brook                                                 70.9

1991-Jen Wilson, Midland Park                                                  68.9

1990-Jen Wilson, Midland Park                                                  71.6

1989-Michelle Giunta, Midland Park                                          72.1

1988-Michelle Giunta, Midland Park                                          70.0

1987-Janice Meyer, Midland Park                                                              67.3

1986-Janice Meyer, Midland Park                                                              66.7

1985-Janice Meyer, Midland Park                                                              67.8

1984-Betsy Delia, Leonia                                                          68.6

1983-Betsy Delia, Leonia                                                          66.5

1982-Pam Swanborn, Midland Park                                            69.2

1981-Pam Swanborn, Midland Park                                            70.8

400 METER RELAY (440 yards until 1979)

2016-Saddle Brook                                                                   51.33

2015-Cresskill                                                                         50.42

2014-Cresskill                                                                          50.90

2013-Pequannock                                                                     51.56

1980-Park Ridge                                                                       52.3

1979-Park Ridge                                                                       54.2

1978-Newton                                                                           52.9

1977-Vernon                                                                            52.6

1976-Bogota                                                                            54.7

SHOT PUT (8 pounds until 1979)

2016-Amelia Apgar, Waldwick                                                  34-8 ½

2015-Amelia Apgar, Waldwick                                                  32-8

2014-Cheyenne Bellerand, Emerson                                           37-7 ½

2013-Irene Cedano, Hasbrouck Heights                                       35-9 ½

2012-Irene Cedano, Hasbrouck Heights                                       35-4 ¾

2011-Desiree McDonald, Kinnelon                                             34-1

2010-Erin Van Wert, Boonton                                                    34-7 ½

2009-Alyssa Connors, Hasbrouck Heights                                   36-6 ½

2008-Araba Sapara-Grant, Verona                                              37-1

2007-Heather Morba, Kinnelon                                                38-10

2006-Heather Morba, Kinnelon                                                  36-2 ¼

2005-Heather Morba, Kinnelon                                                  35-9

2004-Lindsay Renna, Hasbrouck Heights                                    38-0 ¾

2003-Nicole Lowenstein, Lyndhurst                                           35-10 ½

2002-Lindsay Renna, Hasbrouck Heights                                    33-10 ½

2001-Nikki Uzelac, Midland Park                                                               36-5

2000-Sheena Schuler, Hasbrouck Heights                                    37-5

1999-Renee Wilson, Hasbrouck Heights                                      34-11¼

1998-Lacey Martens, Secaucus                                                   35-10 ¾

1997-Renee Wilson, Hasbrouck Heights                                      31-9

1996-Connie Zappella, Academic                                                               34-9 ¼

1995-Marie Remiggio, Bogota                                                   32-10 ½

1994-Angela Zappella, Academic                                                               35-1 ½

1993-Marie Remiggio, Bogota                                                   33-0

1992-Alexis Krulish, Waldwick                                                  32-10 ¼

1991-Lark Rivetti, Saddle Brook                                                34-7

1990-Lark Rivetti, Saddle Brook                                                31-6 ¾

1989-Keelan Craw, Waldwick                                                    35-6

1988-Keelan Craw, Waldwick                                                    37-0

1987-Keelan Craw, Waldwick                                                    34-5

1986-Ginny Erickson, Midland Park                                           34-4

1985-Kim Batte, Wallkill Valley                                                35-8 ¾

1984-Kim Batte, Wallkill Valley                                                36-6

1983-Kim Batte, Wallkill Valley                                                33-1 ¼

1982-Celia Mistretta, Park Ridge                                                36-3 ½

1981-Celia Mistretta, Park Ridge                                                37-6 ½

1980-Celia Mistretta, Park Ridge                                                34-11 ½

1979-Diane Petraglia, Cresskill                                                  34-8

1978-Gerri Logan, Kittatinny                                                     33-6 ½

1977-Laura Franco, Weehawken                                                36-6 ½

1976-Laura Franco, Weehawken                                                36-9

DISCUS

2016-Lisa Palazzi, Mountain Lakes                                             101-3

2015-Gabby Tuzzo, Hasbrouck Heights                                      92-7

2014-Sherika Dyer, Hawthorne                                                  118-2

2013-Tania Pabon, Cresskill                                                      115-1

2012-Tania Pabon, Cresskill                                                      113-5

2011-Marija Spajic, Manchester                                                 119-6

2010-Erin Van Wert, Boonton                                                    102-10

2009-Erin Van Wert, Boonton                                                    113-3

2008-April Kaiser, Park Ridge                                                   113-10

2007-April Kaiser, Park Ridge                                                   114-11

2006-Jackie Philbin, Boonton                                                     124-5

2005-Julie Haledjian, Pascack Hills                                            125-4

2004-Tiffany Phoenix, Cresskill                                                 125-2

2003-Tiffany Phoenix, Cresskill                                                 106-3

2002-Alyssa Koob, New Milford                                                113-9

2001-Liz Pendleton, Wood-Ridge                                                               122-0

2000-Liz Pendleton, Wood-Ridge                                                               123-0

1999-Liz Pendleton, Wood-Ridge                                                               112-9

1998-Lacey Martens, Secaucus                                                140-10

1997-Lacy Martens, Secaucus                                                    100-2

1996-Anna Gravino, Saddle Brook                                             101-10

1995-Kim Ferranti, Glen Rock                                                   114-0

1994-Chareen Captan, Bogota                                                    106-9

1993-Adwoa Asa-Awuku, New Milford                                      101-4

1992-Laura Stasion, Hasbrouck Heights                                      103-2

1991-Bernadette Fash, North Arlington                                       103-2

1990-Lark Rivetti, Saddle Brook                                                101-4

1989-Maria Iavarone, Cresskill                                                   108-1

1988-Camille Wright, New Milford                                            107-10

1987-Maria Iavarone, Cresskill                                                   96-6

1986-Camille Wright, New Milford                                            104-1

1985-Nancy Van Dyke, Midland Park                                         123-9

1984-Kim Batte, Wallkill Valley                                                100-1

1983-Sue Carley, Cresskill                                                         103-3

1982-Chris Bradley, Ridgefield                                                  108-10

1981-Celia Mistretta, Park Ridge                                                110-1

1980-Bridget Welch, Park Ridge                                                99-6

1979-Noreen Velten, Palisades Park                                            102-6

1978-Noreen Velten, Palisades Park                                            106-2

1977-Noreen Velten, Palisades Park                                            111-2

1976-Laura Franco, Weehawken                                                90-5

JAVELIN

2016-Thalia Graham, Midland Park                                        134-9

2015-Thalia Graham, Midland Park                                            125-4

2014-Thalia Graham, Midland Park                                            115-2

2013-Tania Pabon, Cresskill                                                      108-4

2012-Rebecca Skovira, Park Ridge                                             127-9

2011-Rebecca Skovira, Park Ridge                                             122-10

2010-Rebecca Skovira, Park Ridge                                             119-0

2009-Jacqueline Iannaucci, Verona                                             116-10

2008-Emma Tucci, Verona                                                        134-1

2007-Jacqueline Iannaucci, Verona                                             129-4

2006-Melinda Levendusky, Butler                                              122-7

2005-Melinda Levendusky, Butler                                              120-3

2004-Melinda Levendusky, Butler                                              105-2

2003-Courtney Reggo, Ridgefield                                                               107-1

2002-Courtney Reggo, Ridgefield                                                               114-8

2001-Courtney Reggo, Ridgefield                                                               104-9

2000-Lindsey Reggo, Ridgefield                                                116-1

1999-Lindsey Reggo, Ridgefield                                                104-2

1998-Daniela Videira, North Arlington                                       106-9

1997-Nancy Correa, Hasbrouck Heights                                      95-7

1996-Jen Patula, Hawthorne                                                       114-11

1995-Diana Sanchez, Cresskill                                                   107-10

1994-Liz Zagatta, Hawthorne                                                     104-2

1993-Nancy Belbo, Hasbrouck Heights                                       117-2

1992-Paige Fuller, Hasbrouck Heights                                        110-8

1991-Shokria Elshahawi, Secaucus                                             111-6

1990-Shokria Elshahawi, Secaucus                                             92-1

1989-Janet Schmidt, Cresskill                                                    79-11

1988-Chris Dinga, Ridgefield                                                     99-6

1987-Sue Esposito, New Milford                                                112-2

1986-Diane Maro, New Milford                                                 114-8

1985-Diane Maro, New Milford                                                 120-6

1984-Sharon Dubis, Wallington                                                  105-6

1983-Dawn Pavlu, Ridgefield                                                    112-1

1982-Chris Bradley, Ridgefield                                                  123-0

1981-Chris Bradley, Ridgefield                                                  115-7

1980-Debbie Hunt, Secaucus                                                     113-7

1979-Debbie Hunt, Secaucus                                                     105-10

1978-Karen Lee, Hopatcong                                                       112-6

1977-Betsy Hooey, Newton                                                       97-2

1976-none

HIGH JUMP

2016-Iveya Slavova, Cresskill                                                    5-0

2015-Sarah Schmitt, Hasbrouck Heights                                      5-0

2014-Lisa Carle, Midland Park                                                   5-0

2013-Jenn McGrogan, Pequannock                                             4-10

2012-Gladys Njoku, Cedar Grove                                                               5-2

2011-Nia Jackson, Hawthorne                                                    5-2

2010-Dava Morris, Manchester                                                  5-0

2009-Monica Loranger, Butler                                                   5-2

2008-Anna Gleason, Butler                                                        5-0

2007-Anna Gleason, Butler                                                        5-1

2006-Anna Gleason, Butler                                                        5-0

2005-Mallory Cornett, Hawthorne                                                              5-2

2004-Rebecca Baskinger, Butler                                              5-6 ¼

2003-Cherilyn Marfino, Hasbrouck Heights                                 4-10

2002-Shannon Alston, Midland Park                                           5-0

2001-Cherilyn Marfino, Hasbrouck Heights                                 5-0

2000-Donna Russo, Hasbrouck Heights                                       5-0

1999-Gwen Gobbo, Palisades Park                                             5-2

1998-Suzanne Nelson, Hawthorne                                                              5-0

1997-Rania Margonis, Ridgefield                                                5-0

1996-Suzanne Nelson, Hawthorne                                                              4-9

1995-Ashley Marquard, Glen Rock                                             4-10

1994-Kerry Wasser, Saddle Brook                                              5-2

1993-Ami Racich, Cresskill                                                       5-3

1992-Kerry Wasser, Saddle Brook                                              5-2

1991-Ami Racich, Cresskill                                                       5-2

1990-Jen Wilson, Midland Park                                                  5-0

1989-Jen Wilson, Midland Park                                                  4-10

1988-Suzanne Meyer, Midland Park                                           4-11

1987-Lynn Petrolia, New Milford                                                               5-0

1986-Jo Trigo, North Arlington                                                  5-0

1985-Lynn Petrolia, New Milford                                                               5-0

1984-Betsy Delia, Leonia                                                          5-2

1983-Nancy Larena, Saddle Brook                                             5-2

1982-Kathy Harmel, Wallington                                                 5-4

1981-Deneen Steiner, Ridgefield                                                5-5

1980-Deneen Steiner, Ridgefield                                                5-5

1979-Mary Barrett, Bogota                                                        4-8

1978-Kathy Wydner, Newton                                                     5-0

1977-Kathy Wydner, Newton                                                     4-9

1976-none

LONG JUMP

2016-Kaitlin Salisbury, Hawthorne                                          19-1 ¼

2015-Kaitlin Salisbury, Hawthorne                                             18-3

2014-Kaitlin Salisbury, Hawthorne                                             18-0 ½

2013-Patty McHugh, Waldwick                                                  16-2 ¾

2012-Kim Rabeiro, Midland Park                                                16-10 ½

2011-Marissa Romano, Hasbrouck Heights                                 17-4

2010-Amberly Gurbisz, Butler                                                   17-0

2009-Mariel Flood, Kinnelon                                                     16-6 ¼

2008-Chelsea Coleman, Park Ridge                                            17-0

2007-Emma Tucci, Verona                                                        17-1

2006-Monica Joseph, Pompton Lakes                                         16-5 ½

2005-Arianna Pomo, Saddle Brook                                             17-3

2004-Collette DeBenedetto, Mountain Lakes                                17-4

2003-Judy Wong, Wood-Ridge                                                  16-8

2002-Jen Barthelemy, Bogota                                                    16-10 ¾

2001-Jen Barthelemy, Bogota                                                    16-4

2000-Ellen McCorry, Glen Rock                                                16-1 ¾

1999-Colleen McCorry, Glen Rock                                             15-10 ¾

1998-Charnie Carter, Lyndhurst                                                 15-9

1997-Katie Hanley, Glen Rock                                                   17-11

1996-Miranda Reeves, Hasbrouck Heights                                  15-4 ½

1995-Michelle Stein, Glen Rock                                                 16-10

1994-Jennifer Hettel, Wallington                                                16-5 ½

1993-Jennifer Hettel, Wallington                                                16-3 ¼

1992-Jennifer Hettel, Wallington                                                15-3 ½

1991-Megan Burke, Glen Rock                                                  17-9 ¼

1990-Noelle Spassof, Emerson                                                   15-5 ½

1989-Kim Giordano, Waldwick                                                  16-0

1988-Megan Burke, Glen Rock                                                  17-3 ½

1987-Lynn Petrolia, New Milford                                                               16-6

1986-Kim Taylor, New Milford                                                  15-11 ¼

1985-Lynn Petrolia, New Milford                                                               16-3 ¼

1984-Debbie Tsai, Waldwick                                                     15-0 ½

1983-Kathy Harmel, Wallington                                                 16-10

1982-Kathy Harmel, Wallington                                                 16-9 ½

1981-Deneen Steiner, Ridgefield                                                16-11 ½

1980-Kathy Harmel, Wallington                                                 16-5 ½

1979-Debbie Koester, Kittatinny                                                15-5

1978-Kathy Wydner, Newton                                                     15-11½

1977-Kathy Wydner, Newton                                                     15-6

1976-Diane Sweller, Franklin                                                     14-5

TRIPLE JUMP

2016-Kaitlin Salisbury, Hawthorne                                          38-11 ¼

2015-Kaitlin Salisbury, Hawthorne                                             38-7 ½

2014-Jenna Dyksen, Hawthorne                                                 36-11

2013-Jenna Dyksen, Hawthorne                                                 35-3 ½

2012-Rayn Moses, Hasbrouck Heights                                        37-1 ¼

2011-Melissa Esposito, Saddle Brook                                         36-2 ½

2010-Melissa Esposito, Saddle Brook                                         34-4

2009-Valerie Roosma, Butler                                                     34-2 ½

2008-Amanda Duggan, Waldwick                                              36-0

2007-MacKenzie Miller, Butler                                                  34-3 ¼

2006-Jennifer Swan, Waldwick                                                  34-11

2005-Lynn Matanle, Glen Rock                                                  35-2 ¾

2004-Erika Ostrove, Cresskill                                                     36-8 ½

2003-Jackie Kaminski, Saddle Brook                                          34-11

POLE VAULT

2016-Nicole Owens, Cresskill                                                    8-6

2015-Nina Lucibello, Cresskill                                                   9-6

2014-Nina Lucibello, Cresskill                                                   9-6

2013-Tiffany Tencza, Wallington                                                9-6

2012-Tiffany Tencza, Wallington                                                10-6 (jumpoff)

2011-Nicole Piccinich, Emerson                                                 9-6

2010-Monica Loranger, Butler                                                   10-6

2009-Michelle Favre, Saddle Brook                                            10-0

2008-Michelle Favre, Saddle Brook                                          12-1

2007-Michelle Favre, Saddle Brook                                            10-3

2006-Kristen Marfino, Hasbrouck Heights                                   8-6

2005-Isabelle Wnekowicz, Cedar Grove                                      8-6

2004-Melanie Kim, Saddle Brook                                                               8-0

2003-Alexia Schwartz, Glen Rock                                                              7-6

1600 METER RELAY (one mile until 1979)

2016-Hasbrouck Heights                                                           4:02.37

2015-Hasbrouck Heights                                                         4:02.00

2014-Saddle Brook                                                                   4:07.48

2013-Pequannock                                                                     4:08.92

2012-Mountain Lakes                                                                4:08.23

2011-Kinnelon                                                                         4:05.71

2010-Westwood                                                                        4:02.35

2009-Hasbrouck Heights                                                           4:05.80

2008-Verona                                                                            4:11.93

2007-Verona                                                                            4:07.14

2006-Butler                                                                              4:05.8

2005-Hawthorne                                                                       4:03.6

2004-Glen Rock                                                                       4:08.8

2003-Glen Rock                                                                       4:08.9

2002-Hasbrouck Heights                                                           4:10.8

2001-Saddle Brook                                                                   4:20.3

2000-Glen Rock                                                                       4:16.5

1999-Academic                                                                        4:09.0

1998-Hasbrouck Heights                                                           4:25.3

1997-Glen Rock                                                                       4:10.6

1996-Saddle Brook                                                                   4:23.0

1995-Glen Rock                                                                       4:05.1

1994-Secaucus                                                                         4:15.0

1993-Midland Park                                                                   4:18.5

1992-Saddle Brook                                                                   4:19.6

1991-Saddle Brook                                                                   4:19.3

1990-North Arlington                                                                4:31.0

1989-Waldwick                                                                        4:24.1

1988-Waldwick                                                                        4:18.8

1987-New Milford                                                                    4:17.4

1986-Midland Park                                                                   4:24.2

1985-New Milford                                                                    4:19.3

1984-Leonia                                                                             4:24.5

1983-Leonia                                                                             4:15.9

1982-Park Ridge                                                                       4:19.9

1981-Park Ridge                                                                       4:16.2

1980-Park Ridge                                                                       4:11.0

1979-Kittatinny                                                                        4:16.8

1978-Kittatinny                                                                        4:21.8

1977-Vernon                                                                            4:23.5

1976-Hopatcong                                                                       4:38.0

3200 METER RELAY

2016-Hasbrouck Heights                                                         9:59.58

2015-Hasbrouck Heights                                                           10:01.59

2014-Hasbrouck Heights                                                           10:13.74

2013-Cresskill                                                                          10:24.37

 

NORTH 2 NORTH JERSEY CHAMPIONS

100 METERS

200 METERS

2008-Katie Landrigan, Rutherford (2)                                         26.58

400 METERS

2015-Carleisha Forteau, Secaucus (1)                                          58.18

800 METERS

1600 METERS

3200 METERS

2007-Ewelina Marut, Becton (1)                                                 12:41.09

2006-Leeann Weiner, Secaucus (1)                                             13:06.98

2005-Katherine DeLeon, Palisades Park (1)                                 12:14.25

2004-Katherine DeLeon, Palisades Park (1)                                 12:07.82

110 METERS HIGH HURDLES

2006-Mercedes Heggs, Lyndhurst (1)                                          17.29

400 METERS INTERMEDIATE HURDLES

2015-Jessica Failace, Lyndhurst (1)                                            65.30

2014-Amanda Nowak, Lyndhurst (1)                                          66.90

2009-Heather Gearity, Rutherford (2)                                          65.25

2008-Alyssa Rodriguez, North Arlington (1)                                72.39

SHOT PUT

2012-Val Considine, Rutherford (2)                                            35-6 ½

2009-Jackie Guirland, Lyndhurst (1)                                           34-2 ¾

2005-Nicole Lowenstein, Lyndhurst (1)                                      37-5 ¾

2004-Nicole Lowenstein, Lyndhurst (1)                                      36-11

DISCUS

2015-Alexis Anderson, Secaucus (1)                                           91-8

2014-Breana Dunn, Palisades Park (1)                                        113-1

2013-Camila Alonso, Lyndhurst (1)                                            99-8

2010-Melissa Silvestri, Wood-Ridge (1)                                      99-5

2009-Jackie Guirland, Lyndhurst (1)                                           92-8

2007-Nicole Guirland, Lyndhurst (1)                                          107-8

2006-Nicole Guirland, Lyndhurst (1)                                          104-7

2005-Nicole Lowenstein, Lyndhurst (1)                                      98-8 ½

2004-Michelle Ayvas, Wood-Ridge (1)                                       98-9

JAVELIN

2015-Caitlyn Blake, Lyndhurst (1)                                              107-6

2009-Ann Marie Moccia, Wood-Ridge (1)                                   127-1

2006-Nicole Guirland, Lyndhurst (1)                                          106-1

HIGH JUMP

2011-Steph Encarnacion, Ridgefield Park (2)                                               5-4

2009-Heather Gearity, Rutherford (2)                                          5-4

2008-Heather Gearity, Rutherford (2)                                          5-2

2007-C.J. Jacob, Ridgefield Park (2)                                           5-2

2006-C.J. Jacob, Ridgefield Park (2)                                           5-2

2005-C.J. Jacob, Ridgefield Park (2)                                           5-2

LONG JUMP

2007-C.J. Jacob, Ridgefield Park (2)                                           16-5

2006-Burcu Kulaksiz, Lyndhurst (1)                                           15-1 ¾

2004-Judy Wong, Wood-Ridge (1)                                             17-7 ¼

TRIPLE JUMP

2016-Alyssa Robalino, Lyndhurst                                                               34-4 ½

2015-Hanna Abubakar, Garfield (2)                                            35-10 ½

2010-Tara Fisher, North Arlington (1)                                         35-6 ½

2006-Mercedes Heggs, Lyndhurst (1)                                          33-3 ¼

POLE VAULT

2005-Ashley Aquino, Lyndhurst (1)                                            8-0

2004-Ashley Aquino, Lyndhurst (1)                                            8-0

1600 METERS RELAY

2015-Secaucus (1)                                                                    4:10.09

2007-North Arlington (1)                                                           4:25.69

 

GIRLS NON-PUBLIC A North

Top Three Teams

2016-Pope John 132, IHA 112 ½, Holy Angels 109

2015-Pope John 134, IHA 126, Paramus Catholic 94

2014-Pope John 172 ½, Holy Angels 97 ½, Paramus Catholic 89

2013-Pope John 188, Holy Angels 104 ½, Mt. St. Dominic 75

2012-Pope John 193 ½, Holy Angels 110 ½, Paramus Catholic 65 ½

2011-Holy Angels and Pope John 107, IHA 97

2010-IHA 140, Paramus Catholic 111, Holy Angels 83

100 METERS

2016-Alexis Trott, Paramus Catholic                                           12.55

2015-Alexis Trott, Paramus Catholic                                           12.74

2014-Marissa Evans, Pope John                                                 12.30

2013-Imani Beauliere, Union Catholic                                        12.29

2012-Jordyn Smith, Paramus Catholic                                         12.23

2011-Myasia Jacobs, Paramus Catholic                                   11.66

2010-Myasia Jacobs, Paramus Catholic                                       11.93

200 METERS

2016-Maria Acosta, Paramus Catholic                                         25.91

2015-Rosemary Menyhart, Paramus Catholic                                               26.39

2014-Marissa Evans, Pope John                                                 24.72

2013-Marissa Evans, Pope John                                                 25.58

2012-Devin Smith, Pope John                                                    25.29

2011-Myasia Jacobs, Paramus Catholic                                   24.33

2010-Myasia Jacobs, Paramus Catholic                                       24.80

400 METERS

2016-Maria Acosta, Paramus Catholic                                         56.57

2015-Maria Acosta, Paramus Catholic                                         57.55

2014-Amari Onque-Shabazz, Mt. St. Dominic                             57.52

2013-Katie McIntyre, Pope John                                                59.75

2012-Devin Smith, Pope John                                                  56.35

2011-Alexis Cubbage, Union Catholic                                        57.70

2010-Vincia Jackson, Mt. St. Dominic                                        57.18

800 METERS

2016-Maria Acosta, Paramus Catholic                                         2:13.70

2015-Maria Acosta, Paramus Catholic                                         2:15.21

2014-Calleigh Higgins, Pope John                                            2:12.32

2013-Calleigh Higgins, Pope John                                                              2:20.36

2012-Calleigh Higgins, Pope John                                                              2:19.93

2011-Ashlynn Fields, Mt. St. Dominic                                        2:14.54

2010-Alyssa LaGuardia, DePaul                                                 2:13.58

1600 METERS

2016-Anna Campbell, Pope John                                                5:11.12

2015-Colleen Buckley, IHA                                                       5:08.43

2014-Calleigh Higgins, Pope John                                                              5:04.83

2013-Amanda Corbosiero, Mt. St. Dominic                              5:04.59

2012-Tess Keller, Pope John                                                      5:11.82

2011-Tess Keller, Pope John                                                      5:05.35

2010-Alyssa LaGuardia, DePaul                                                 5:04.95

3200 METERS

2016-Anna Campbell, Pope John                                                11:28.93

2015-Mary Watters, Holy Angels                                                11:15.96

2014-Lydon Kersting, Holy Angels                                           11:08.58

2013-Juliet Kohli, Mt. St. Dominic                                             11:27.22

2012-Tess Keller, Pope John                                                      11:26.46

2011-Tess Keller, Pope John                                                      11:24.39

2010-Emily Dunne, Holy Angels                                                11:17.68

100 METERS HIGH HURDLES

2016-Liz Garcia, Holy Angels                                                  14.66

2015-Liz Garcia, Holy Angels                                                    15.30

2014-Shaye Wisse, IHA                                                            15.47

2013-Alana Hitscherich, Pope John                                            15.29

2012-Morgan McLaughlin, Union Catholic                                 14.85

2011-Morgan McLaughlin, Union Catholic                                 15.01

2010-Asher Beasley, Paramus Catholic                                       16.10

400 METERS INTERMEDIATE HURDLES

2016-Stephanie Buck, Pope John                                                64.92

2015-Stephanie Buck, Pope John                                                64.65

2014-Marissa Evans, Pope John                                               62.72

2013-Vicky Sheridan, Pope John                                                64.47

2012-Megan Gallagher, Pope John                                             66.81

2011-Morgan McLaughlin, Union Catholic                                 64.05

2010-Catie Cohen, Roselle Catholic                                            67.12

SHOT PUT

2016-Megan Swords, IHA                                                         37-6 ¼

2015-Victoria Perez, Pope John                                                  38-7 ½

2014-Victoria Perez, Pope John                                                  37-1 ¼

2013-Lisa Sesink-Clee, Holy Angels                                           38-1

2012-Theresa Picciallo, IHA                                                      40-8 ¼

2011-Theresa Picciallo, IHA                                                    43-4

2010-Theresa Picciallo, IHA                                                      40-4 ¾

DISCUS

2016-Danielle Line, Pope John                                                   121-2

2015-Danielle Line, Pope John                                                   111-11

2014-Mackenzie Merkel, Holy Angels                                        103-9

2013-Madison Zavoda, Pope John                                                              107-1

2012-Madison Zavoda, Pope John                                                              102-6

2011-Theresa Picciallo, IHA                                                    126-6

2010-Theresa Picciallo, IHA                                                      104-10

JAVELIN

2016-Danielle Line, Pope John                                                   115-5

2015-Victoria Perez, Pope John                                                  120-0

2014-Dannie Griffin, Paramus Catholic                                       106-9

2013-Lisa Sesink-Clee, Holy Angels                                           133-2

2012-Lisa Sesink-Clee, Holy Angels                                           107-1

2011-Jaime Klein, Paramus Catholic                                       143-11

2010-Jaime Klein, Paramus Catholic                                           130-6

HIGH JUMP

2016-Elizabeth Garcia, Holy Angels                                           5-2

2015-Samantha Fellowes, Holy Angels                                       5-0

2014-Alanna Hitscherich, Pope John                                           5-2

2013-Alana Herran, Mt. St. Dominic                                           4-10

2012-Erin Jankowski, Pope John                                             5-4

2011-Rachel Lees, Pope John                                                   5-4

2010-Rae Corbo, Paramus Catholic                                            5-2

LONG JUMP

2016-Alexis Trott, Paramus Catholic                                           17-1 ½

2015-Alexis Trott, Paramus Catholic                                           17-2

2014-Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic                             18-4 ¼

2013-Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic                                 16-10

2012-Morgan McLaughlin, Union Catholic                                 18-1

2011-Amanda Fields, Holy Angels                                             17-5

2010-Rae Corbo, Paramus Catholic                                            17-7 ¼

TRIPLE JUMP

2016-Elizabeth Garcia, Holy Angels                                           38-1

2015-Rosemary Menyhart, Paramus Catholic                                               34-9 ¾

2014-Tatiyanna Sanders, Paramus Catholic                             38-2

2013-Rosemary Menyhart, Paramus Catholic                                               37-4

2012-Amanda Fields, Holy Angels                                             37-2 ½

2011-Amanda Fields, Holy Angels                                             36-8 ½

2010-Rae Corbo, Paramus Catholic                                            37-10

POLE VAULT

2016-Caroline McGann, Holy Angels                                         10-0

2015-Katlyn Rymarzov, Pope John                                          11-0

2014-Katlyn Rymarzov, Pope John                                          11-0

2013-Katlyn Rymarzov, Pope John                                             9-0

2012-Alexandra Eckert, Holy Angels                                          9-10 ½

2011-Alexandra Eckert, Holy Angels                                          9-0

2010-Caitlin Lavorgna, Pope John                                              9-0

1600 METERS RELAY

20163-Pope John                                                                      4:05.06

2015-Paramus Catholic                                                              4:00.11

2014-Pope John                                                                       3:58.46

2013-Pope John                                                                        4:04.65

2012-Pope John                                                                        4:01.59

2011-Pope John                                                                        4:00.72

2010-Paramus Catholic                                                              4:04.10

400 METERS RELAY

2016-Paramus Catholic                                                           48.49

2015-Paramus Catholic                                                              49.60

2014-Pope John                                                                        49.48

2013-Pope John                                                                        50.84

3200 METERS RELAY

2016-Pope John                                                                        9:51.09

2015-Kent Place                                                                       9:50.84

2014-Pope John                                                                       9:41.09

2013-IHA                                                                                9:43.97

GIRLS NON-PUBLIC B North

Top Three Teams

2016-Villa Walsh 96, Eastern Christian 84, St. Dominic 77

2015-Villa Walsh 135, Eastern Christian 96, Newark Academy 93

2014-Eastern Christian 128, Villa Walsh 115, Newark Academy 68

2013-Villa Walsh 110, Kent Place 97 ½, Eastern Christian 82 ½

2012-Mt. St. Dominic 112, Eastern Christian 65, Villa Walsh 62

2011-Eastern Christian 116, Villa Walsh 107, Kent Place 67

2010-Eastern Christian 126, Villa Walsh 123, Montclair Kimberley 64

100 METERS

2016-Nicole Borowiec, Morristown Beard                                   12.82

2015-Lyndsey Smith, Eastern Christian                                       12.70

2014-Lyndsey Smith, Eastern Christian                                       12.71

2013-Raynice Stephens, Immaculate Conception                          12.91

2012-Hallie Earle, Montclair Kimberley                                      12.74

2011-Hallie Earle, Montclair Kimberley                                      12.73

2010-Dominque Booker, Immaculate Conception                     12.28

200 METERS

2016-Malia Gray, St. Dominic                                                    26.35

2015-Lyndsey Smith, Eastern Christian                                       26.53

2014-Lyndsey Smith, Eastern Christian                                       26.15

2013-Emilie Cowan, St. Elizabeth                                                              26.76

2012-Marissa Evans, Morris Catholic                                          25.82

2011-Mirabel Nkenke, Immaculate Conception                            25.94

2010-Dominque Booker, Immaculate Conception                     24.72

400 METERS

2016-Jaime Sheppard, Morristown Beard                                58.20

2015-Lyndsey Smith, Eastern Christian                                       59.14

2014-Lyndsey Smith, Eastern Christian                                       58.68

2013-Emilie Cowan, St. Elizabeth                                                              59.83

2012-Marissa Evans, Morris Catholic                                          58.59

2011-Mirabel Nkenke, Immaculate Conception                            58.22

2010-Dominque Booker, Immaculate Conception                         58.38

800 METERS

2016-Camille Bertholon, St. Dominic                                         2:22.49

2015-Crystal Ortiz, Hudson Catholic                                           2:19.39

2014-Hanna Jerome, Dwight-Englewood                                    2:22.97

2013-Megan Curham, Villa Walsh                                              2:25.20

2012-Kristen Traub, Eastern Christian                                    2:14.75

2011-Kristen Traub, Eastern Christian                                         2:18.23

2010-Caroline O’Connor, Villa Walsh                                        2:24.32

1600 METERS

2016-Mary Lynch, Villa Walsh                                                  5:15.62

2015-Crystal Ortiz, Hudson Catholic                                           5:05.79

2014-Hanna Jerome, Dwight-Englewood                                    5:19.97

2013-Megan Curham, Villa Walsh                                              5:08:24

2012-Kristen Traub, Eastern Christian                                    4:59.49

2011-Kristen Traub, Eastern Christian                                         5:01.63

2010-Kristen Traub, Eastern Christian                                         5:08.25

3200 METERS

2016-Molly Whelan, Morris Catholic                                          11:29.70

2015-Crystal Ortiz, Hudson Catholic                                           11:03.44

2014-Mary Lynch, Villa Walsh                                                  11:56.25

2013-Megan Curham, Villa Walsh                                           10:36.42

2012-Kat McCurdy, Mt. St. Dominic                                          11:04.18

2011-Kristen Traub, Eastern Christian                                         11:17.86

2010-Kristen Traub, Eastern Christian                                         11:17.96

100 METERS HIGH HURDLES

2016-Malia Gray, St. Dominic                                                  15.42

2015-Natalie Negroni, Queen of Peace                                        16.54

2014-Kristen Frawley, Hawthorne Christian                                15.47

2013-Natalie Negroni, Queen of Peace                                        16.42

2012-Bethany Van Eck, Eastern Christian                                   15.59

2011-Bethany Van Eck, Eastern Christian                                   15.62

2010-Shanice Johnson, Morristown Beard                                   15.71

400 METERS INTERMEDIATE HURDLES

2016-Nicole Borowiez, Morristown Beard                                   65.65

2015-Natalie Negroni, Queen of Peace                                        65.59

2014-Natalie Negroni, Queen of Peace                                        66.56

2013-Natalie Negroni, Queen of Peace                                        68.27

2012-Natalie Negroni, Queen of Peace                                        65.87

2011-Faith Dismuke, Mary Help of Christians                         65.10

2010-Faith Dismuke, Mary Help of Christians                             65.74

SHOT PUT

2016-Madison Wynbeeck, Eastern Christian                                32-3 ½

2015-Haila Rosemond, Morristown Beard                                   35-9 ¼

2014-Haila Rosemond, Morristown Beard                                   34-6 ¼

2013-Haila Rosemond, Morristown Beard                                   33-0

2012-Tatiana Johnson, Morristown Beard                                    40-0

2011-Tatiana Johnson, Morristown Beard                                40-0 ½

2010-Tatiana Johnson, Morristown Beard                                    39-3

DISCUS

2016-Emily Dolan, Oak Knoll                                                    94-4

2015-Haila Rosemond, Morristown Beard                                130-3

2014-Haila Rosemond, Morristown Beard                                   124-8

2013-Haila Rosemond, Morristown Beard                                   120-3

2012-Haila Rosemond, Morristown Beard                                   120-6

2011-Tatiana Johnson, Morristown Beard                                    100-1

2010-Jamie Van Buiten, Eastern Christian                                   104-3

JAVELIN

2016-Brooke Van Lenten, Eastern Christian                            112-7

2015-Lizzie Hunt, Morristown Beard                                          101-10

2014-Grace Van Gurn, Villa Walsh                                            105-0

2013-Jackie Sheppard, Newark Academy                                    102-0

2012-Jenna Schwenk, Oak Knoll                                                109-4

2011-Grace Van Gurn, Villa Walsh                                            99-10

2010-Jamie Van Buiten, Eastern Christian                                   102-11

HIGH JUMP

2016-Malia Gray, St. Dominic                                                    5-0

2015-Natalie Negroni, Queen of Peace                                        4-10

2014-Kayla Van Lenten, Eastern Christian                                  5-0

2013-Claire Johnson, Morris Catholic                                         5-0

2012-Keyanna Harris, Kent Place                                            5-4

2011-Bethany Van Eck, Eastern Christian                                   5-0

2010-Sara Schipper, Eastern Christian                                         4-10

LONG JUMP

2016-Samantha Pearson, Oak Knoll                                            16-10

2015-Lyndsey Smith, Eastern Christian                                   17-5

2014-Lyndsey Smith, Eastern Christian                                       16-10

2013-Grace Penders, Villa Walsh                                                15-2 ¾

2012-Gabriella Leuthner, Oak Knoll                                           16-1

2011-Isabella Fernandez, Kent Place                                           15-7 ¾

2010-Shanice Johnson, Morristown Beard                                   17-4 ½

TRIPLE JUMP

2016-Victoria Kong, Dwight-Englewood                                  35-3 ½

2015-Erin Van Lenten, Eastern Christian                                     35-1

2014-Grace Penders, Villa Walsh                                                33-9

2013-Grace Penders, Villa Walsh                                                32-8 ½

2012-Grace Penders, Villa Walsh                                                35-2

2011-Bethany Van Eck, Eastern Christian                                   33-1 ¼

2010-Dara Veenstra, Eastern Christian                                        32-11

POLE VAULT

2016-Julia Benz, Villa Walsh                                                     8-6

2015-Catherine Rozalski, Queen of Peace                                 11-0

2014-Catherine Rozalski, Queen of Peace                                 11-0

2013-Michelle Rozalski, Queen of Peace                                     9-6

2012-Dana Placentra, Montclair Kimberley                                 10-6

2011-Lyndsi Ross-Trevor, Montclair Kimberley                          9-6

2010-Dana Placentra, Montclair Kimberley                                 9-0

1600 METERS RELAY

2016-Eastern Christian                                                              4:09.53

2015-Newark Academy                                                             4:10.24

2014-Villa Walsh                                                                      4:16.29

2013-Kent Place                                                                       4:12.08

2012-Kent Place                                                                      4:03.43

2011-Kent Place                                                                       4:08.41

2010-Immaculate Conception                                                     4:07.26

400 METERS RELAY

20163-Eastern Christian                                                            51.78

2015-Newark Academy                                                             52.61

2014-Oak Knoll                                                                       51.75

2013-Eastern Christian                                                              52.39

3200 METERS RELAY

2016-Eastern Christian                                                            10:11.69

2015-Villa Walsh                                                                      10:15.57

2014-Newark Academy                                                             10:19.38

2013-Kent Place                                                                       10:29.33