THE VARSITY CLASSIC Monday, February 7, 2005

102nd Engineers Armory 168th Street and Fort Washington Avenue, New York City

 

GIRLS

 

55m: 1-Toneisha Friday, Franklin, 7.0. 2-Kay Kay Richmond, Suffern, 7.1. 3-Celeste Holder, Parsippany, 7.2. 4-Tracey Cameron, Franklin, 7.3. 5-Jacqueline Sendgikoski, Mt. Olive, 7.3.

55HH: 1-Bryanna Johnson, Jackson Memorial, 8.0. 2-Trier Young, Neptune, 8.1. 3-Lynne Layde, New Rochelle, 8.2. 4-Iman Johnson, Columbia, 8.2. 5-Yvana Hepburn, North Rockland, 8.4. 6-Andrea March, Washington Twp., 8.4.

200m: 1-Lynne Layne, New Rochelle, 24.5 (ties meet record). 2-Toneisha Friday, Franklin, 24.6. 3-Raquel Vassell, East Orange Campus, 24.6. 4-Avionne Sloan, Camden, 25.4. 5-(tie)Deahna Vinson, Suffern & Celeste Holder, Parsippany, 25.9. 7- Nicole Castronueva, Jackson Memorial, 26.0. 8-Sophia Davis, Queen of Peace, 26.1. 9-Amma Walcott, Hackensack, 26.1. 10-Maria Fasolino, Washington Twp., 26.1. 11-Jordan Bunch, Jackson Memorial, 26.3. 12-Sonia Malpeso, Holy Angels, 26.4. 13-Brandi Sewell, Camden, 26.6. 14-Alyssa Fanucci, NVOT, 26.7. 15-Melissa Mandras, Arlington, 26.7. 16-Janelle Clayton, Suffern, 26.8. 17-Kara Musso, Ridge, 26.8. 18-Yeneisha Warrick, Hillsborough, 26.8. 19-Andrea March, Washington Twp., 26.8. 20-Krystal Wyche, Hackensack, 26.9. 21-Kerry Kwalwasser, Cornwall, 26.9.

400m: 1-Kay Kay Richemond, Suffern, 57.1. 2-Lauren Blake, Jackson Memorial, 57.8. 3-Kristin Crawford, J.F.K., 58.0. 4-Rolanda Bruce, East Orange Campus, 58.6. 5-Maria Fasolino, Washington Twp., 59.1. 6-Illiana Blackshear, West Orange, 59.6. 7-Yeneisha Warrick, Hillsborough, 59.7. 8-Jordan Sarruda, Bishop Eustice, 59.7. 9-Sonia Malpeso, Holy Angels, 59.9.

600: 1-Janine Davis, Queen of Peace, 1:30.4 (meet record - new event). 2-Jeavon Benjamin, Hempstead, 1:31.9. 3-Dede Richemond. Suffern, 1:35.2. 4-Symone O'Connor, Franklin, 1:35.8. 5-Stephanie Herrick, Wayne Valley, 1:35.8. 6-Kim Standridge, Randolph, 1:38.2.

800m: 1-Kara McKenna, Suffern, 2:16.5. 2-Faye Korich, Springfield Twp., 2:18.5. 3-Chavanne Hubbard, Franklin, 2:21.1. 4-Jenn Ennis, Roxbury, 2:21.3. 5-Laura Cundey, Washington Twp., 2:21.6. 6-Brianna Welch, North Shore, 2:21.8. 7-Emily McMillan, St. Rose, 2:22.2. 8-Ashley Cromartie, Roxbury, 2:24.5. 9-Becca Wells, Ridgewood, 2:25.5. 10-Tori Flannery, Bronxville, 2:26.2. 11-Zainab Hanif, Hackensack, 2:26.9.

1600m: 1-Taylor Lebovich, NVOT, 5:19.5. 2-Aimee Chegwidden, Wallkill Valley, 5:23.5. 3-Faye Korich, Springfield Twp., 5:26.0. 4-Liz So, Pope John, 5:26.7. 5-Laura Cundey, Washington Twp., 5:29.1. 6-Katie Van Horn, Triton, 5:29.9. 7-Julie Hudak, Pearl River, 5:30.9. 8-Lauren Penney, Roxbury, 5:31.8.

3200m: 1-Theresa Cattuna, Cherry Hill East, 11:24.5. 2- Liz Bissell, Indian Hills, 11:34.5. 3-Lindsey Pierret, Morristown, 11:39.5. 4-Diana Sobers, Mt Olive, 1139.4. 5-Amanda Heffernan, Parsippany, 11:40.1. 6-Laura Gallo, Cranford, 11:47.. 7- Rachel Mangean, Bridgewater-Raritan, 11:52.9. 8-Jule Stensland, Voorhees, 11:57.3. 9-Jess Setless, Paramus, 11:59.9.

Shot: 1-Sable Sweeper, Passaic, 39-6 . 2-Julia Hopson, Arlington, 39- . 3-Shaakira West, Jackson Memorial, 37-4 . 4-Jessy Steinbeigle, Indian Hills, 36-11. Taryn O'Connor, Hillsborough, 36-9.

High Jump: 1-Carin Knight, New Rochelle, 5-6 (ties meet record). 2-Kathleen Rooney, Mendham, 5-2. 3-(tie) Jaqueline Bendgiroski, Mt. Olive & Kelly Fortune, Jackson, 5-2. 5-Clarece Bradley, Neptune, 5-2. 6-Ashley Newby, Columbia, 5-2.

Long Jump: 1-Lynne Layne, New Rochelle, 17-9. 2-Celeste Holder, Parsippany, 16-11. 3-Zaire Ashby, North Rockland, 16-8. 4-Jenn Pierce, No. Highlands, 16-7 . 5-Kara Musso, Ridge, 16-3. 6-Alyssa Fanucci, NVOT, 16-2. 7-Brittany Bonney, Wayne Hills, 15-10.

Triple Jump: 1-Yvana Hepburn, North Rockland, 37-5. 2-Danielle Kroll, Indian Hills, 35-7 . 3-Shenise Halsey, NVOT, 34-11 . 4-Brittany Bonney, Wayne Hills, 34-3 . 5-Hayley Kellinger, Saddle Brook, 33-11 . 6-Alyssa Fanucci, NVOT, 33-8 .

Pole Vault: 1-Julianne Toto, Middletown South, 12-6. 2-Robin Friedman, Hillsborough, 11-6. 3-Jessica Kloss, Moorestown, 11-6. 4-Tara Obura, Hunterdon Central, 11-0. 5-Lauren Chun, Watchung Hills, 10-6. 6-Eileen Cafferty, Hillsborough, 10-0.

Distance Med: 1-Bronxville (Clarke-3:47.8, Murphy-60.8, Sparks-2:20.4, Hudson-5:04.7), 12:14.2. 2-Ridgewood (Westerman-3:45.8, Wisener-63.2, Law-2:19.6, Jones-5:17.6), 12:25.9. 3-Roxbury, 12:26.4. 4-Jackson, 12:28.0. 5-Pearl River, 12:32.8. 6-Pope John, 12:36.9. 7-Monroe-Woodbury, 12:37.8. 8-North Rockland, 12:38.4. 9-New Rochelle, 12:38.8. 10-Suffern, 12:46.9. 11-I.H.A., 12:47.5. 12-Cornwall, 12:51.7. 13-Ridge, 12:54.0. 14-Conestoga, 12:58.3. 15-Harrison, 13:06.7.

4X800r: 1-Suffern (Consiglio, Heidt, Goldman, Greany), 9:31.9. 2-Ursuline, 9:39.8. 3-Westfield, 9:40.8. 4-Morristown, 9:48.6. 5-Perkiomen Valley, 9:50.8. 6-Pope John, 9:52.6. 7-Cornwall, 9:54.6. 8-Ridge, 9:55.4. 9-Middletown South, 10:01.6. 10-Voorhees, 10:06.0.

4X400r: 1-Suffern (Vinson, Richemond, Semora, Richemond), 3:57.6. 2-Camden, 4:04.3. 3-Mendham, 4:11.3. 4-Metuchen, 4:12.4. 5-Scotch Plains, 4:12.7. 6-Pearl River, 4:12.8. 7-Monroe-Woodbury, 4:13.9.

 

 

THE VARSITY CLASSIC Monday, February, 7, 2005

102nd Engineers Armory 168th Street and Fort Washington Avenue, New York City

 

BOYS

 

55m: 1-Doug Cloninger, Morristown, 6.3. 2-Anthony Pomo, Saddle Brook, 6.3. 3-Carl Smith, Camden, 6.3. 4-Jason Harper, Pope John, 6.4. 5-Knowshon Moreno, Middletown South, 6.5.

55HH: 1-Anthony Pomo, Saddle Brook, 7.4. 2-Dan Oquendo, Hackensack, 7.4. 3-Devon Burroughs, Camden, 7.7. 4-Deron Poles, J.F.K., 7.7. 5-Rob Silva, North Rockland, 7.8. 6-Gianni Rollins, Hackensack, 7.9.

200m: 1-Carl Smith, Camden, 21.9. 2-Doug Cloninger, Morristown, 22.2. 3-Austin Casey, Parsippany Hills, 22.3. 4-Jamar Cotton, Irvington, 22.4. 5-(tie) Marcus Turner, Eastern & Andrew McCloskey, Penn Crest, 22.6. 7-(tie) Wendell Simpkins, Glen Mills & Khari Duckett, Camden, 22.8. 9-Kyle Nagy, Jackson, 22.9. 10-(tie) Trevor Pedrick, Wallkill, Steve Mason, Eastern, Matt St. Germain, Queen of Peace, Aaron Brown, Wallkill, Nick Estis, 23.1.

400m: 1-Louis Antenor, West Orange, 50.5. 2-Julian Edwards, Bishop McDevitt, 50.8. 3-AJ Parillo, South River, 50.8. 4-Vinnie Gareffa, Hasbrouck Heights, 51.2. 5-Brad Forbes, Montgomery, 51.3. 6-Devon Burroughs, Camden, 51.4. 7-Alphonzo Willis, Glen Mills, 51.4.

600m: 1-Shaquan Brown, J.F.K., 1:17.9. (National HS Record) 2-Rob Novak, Bordentown, 1:19.6 (Senior NJ Record). 3-Lionel Williams, St. Peter's, 1:19.9. 4-Marcel Van Eeden, Mendham, 1:20.1 (Morris County Record). 5-Mike Pachella, Wallkill Valley, 1:21.5 (Sussex County Record). 6-Hayrol Cruz, Passaic, 1:22.0.

800m: 1-Pat Digioacchino, Benards, 1:57.5. 2-Ryan Madrid, Paramus Catholic, 1:59.1. 3-Chris Wilk, Bergen Catholic, 1:59.8. 4-Nick DiGrosso, Bishop Eustace, 2:01.3. 5-Andrei Olifer, Fort Lee, 2:01.9. 6-Joe Lefkowitz, Teaneck, 2:02.1. 7-Bob Burdalski, Bishop Eustace, 2:02.5. 8-Tommy San-George, Teaneck, 2:02.7.

1600m: 1-Jim Kavaliauskas, Highland, 4:23.1. 2-Matlack Gillin, Springfield Twp., 4:34.2. 3-Bryan Kretschmer, Ramsey, 4:34.9. 4-Calvin Lee, Old Tappan, 4:36.2. 5-Mike Poliforte, Passaic Valley, 4:41.3. 6-Paul Benardo, Hillsborough, 4:42.1. 7-Ryan Unrynowich, Morris Hills, 4:42.3. 8-Silvano Samarthe, Watchung Hills, 4:43.3.

3200m: 1-Ben Massam, Chatham, 9:34.5. 2-Chris Guerriero, Saddle Brook, 9:42.5. 3-Brian Dennis, Hillsborough, 9:44.8. 4-Andrew Hanko, Trinity Christian School, 9:45.0. 5-Jeremy Scheid, Pope John, 9:45.2. 6-Jared Labar, Morris Hills, 9:48.5. 7-Will Nowicki, Pascack Valley, 9:52.0. 8-Alec Glasgall, Old Tappan, 9:54.7. 9-Mike Polifonte, Passaic Valley, 9:57.7.

Shot: 1-John Hickey, Tappan Zee, 64-4 (New Meet Record). 2-Khyle Osborne, Morristown, 57-10 . 3-Chris Berezansky, Hillsborough, 54-11 . 4-Erik Heyman, Westwood, 52-8 . 5-Joe Hathaway, Clifton, 51-10 .

High Jump: 1-Chris Ianone, Washingtonville, 6-4. 2-Joe Gill Washingtonville, 6-2. 3-Tom Planer, Cranford, 6-2. 4-Chris Treble, Montgomery, 6-0. 5-Marcellos Coleman, Glen Mills, 6-0.

Long Jump: 1-AJ Parillo, South River, 22-9. 2-Wendell Simpkins, Glen Mills, 22-5. 3-Anthony Pomo, Saddle Brook, 21-6 . 4-Ramon-Jobson-Brown, Franklin, 20-10 . 5-Craig Heilmann, No. Highlands, 20-10. 6-Herbert Jackson, Glen Mills, 20-2 .

Triple Jump: 1-Carl Smith, Camden, 44-9 . 2-Harold Blyden, Bergenfield, 44-7. 3-Herbert Jackson, Glen Mills, 44-0. 4-Dan Oquendo, Hackensack, 42-9 . 5-Ramon Jobson-Brown, Franklin, 42-3 . 6-Val Terebizh, Fort Lee, 41-2 .

Pole Vault: 1-Mike Woods, Westfield, 13-6. 2-Tim Ohm, Penn Crest, 13-6. 3-Brad Lawrence, Voorhees, 13-6. 4-(tie) Brian Getz, Monroe-Woodbury & Dave McCullough, Toms River South, 13-0. 6-Jon Campbell, Glen Mills, 13-0.

Distance Med: 1-CBA (Leach-3:06.6, Leniart-50.9, Glackin-1:59.3, Horel-4:26.9), 10:23.7 (New Meet Record). 2-Ridgewood (Williams-3:07.2, Onwubu-53.6, Buckley-2:00.4, Cator-4:23.1), 10:24.6. 3-North Rockland, 10:28.2. 4-Cranford (Brown-3:07, Mahoney-54.1, Thompson-2:04.5, McKinney-4:25.7), 10:32.1. 5-Randolph (Halesworth-3:15, Syzonenko-51.5, Frost-2:03, McGrave-4:24), 10:34.3. 6-Arlington, 10:34.8. 7-Collegiate, 10:40.7. 8-Pope John, 10:43.5. 9-Kingsway, 10:50.3. 10-Clifton, 10:55.2. 11-Roselle Catholic, 10:59.0.

4X800r: 1-Cranford (Brown-2:02.2, McKenney-2:00.8, Thompson-1:59.5, Mahoney-2:04.7), 8:06.9. 2-Springfield Twp., 8:10.3. 3-CBA, 8:11.2. 4-Glen Mills, 8:11.8. 5-Hillsborough, 8:15.4. 6-Morris Hills, 8:16.6. 7-Clarkstown South, 8:23.5. 8-Clifton, 8:25.4. 9-Columbia, 8:25.4. 10-Kingsway, 8:25.4.

4X400r: 1-New Rochelle (Johnson, Martin, Jeffrey, Bradshaw), 3:24.7. 2-Central Regional, 3:26.2. 3-Ramsey, 3:27.9. 4-Glen Mills, 3:29.3. 5-Washington Twp., 3:32.3. 6-Eastern, 3:32.6. 7-Springfield Twp., 3:34.4. 8-West Orange, 3:34.6. 9-Metuchen, 3:35.4.