Jersey City Armory Development Friday, January 20, 2006

Jersey City Armory Jersey City, New Jersey

 

 

BOYS EVENTS

 

Varsity

 

55m: 1-Kevin Shim, Ridgefield Memorial, 6.4. 2-Michael Epps, Englewood, 6.5. 3-Isiah Rios, Lakewood, 6.5. 4-Joseph Jones, Englewood, 6.5. 5-Tinashe Kitchen, Fort Lee, 6.6. 6-Martin Diptee, Ridgefield Park, 6.6.

55HH: 1-Manny Mayers, Lakewood, 7.6. 2-J. Boyd, Willingboro, 7.8. 3-Kyle Rowbothan, Scotch Plains-Fanwood, 7.8. 4-Nehemiah Burney-Porter, Scotch Plains-Fanwood, 8.0. 5-Kyle Clayton, Wall, 8.0. 6-Akeem Adiatu, Willingboro, NT.

600m: 1-Mikay Pichalla, Wallkill Valley, 1:21.6. 2-Antonio Tesaos, Queen of Peace, 1:30.1. 3-Norman Thompson, North Rockland, 1:30.4. 4-Jay Gedeon, St Joseph Sea, 1:30.6. 5-Ahmad Jeffrey, North Rockland, 1:32.4. 6-Nick Meeker, Wallkill Valley, 1:32.6.

1600m: 1-Frank Recce, St Joseph Sea, 4:35.8. 2-Joseph Grimm, North Rockland, 4:39.3. 3-Anthony AJ Savoia, North Rockland, 4:39.6. 4-Christian Mendez, North Rockland, 4:44.9. 5-Tim Burke, Bergen Catholic, 4:47.3. 6-Dan Alese, St Joseph Sea, 4:55.5

High Jump: 1-Anthony Collica, St Joseph by the Sea, 6-4. 2-Val Terebizh, Fort Lee, 6-2. 3-Austin Hennelly, Dumont, 5-10. 4-Kyle Rowbotham, Scotch Plains-Fanwood, 5-8. 5-(tie) Tom Snyder, Manasquan, Gladimir Sanon, North Rockland & Dunell Ridore, Manalapan, 5-6.

Shot Put: 1-Mike Alleman, Scotch Plains-Fanwood, 49-8. Billy Scott, Walkill Valley, 48-6 . 3-Pat Park, Toms River South,46-10 . 4-Omar Marshall, Ridgefield Memorial, 44-10 . 5-Stephen Lonergan, North Rockland, 42-6. 6-Jordan Passno, Paramus Catholic, 42-3 .

4X200mr: 1-Englewood (Michael Epps, Joseph Jones, Delford Brown, RiJhay Sampson), 1:35.9. 2-Ridgefield Park, 1:36.9. 3-Fort Lee, 1:38.3. 4-Willingboro, 1:38.3. 5-St Joseph Sea, 1:38.4. 6-North Rockland, 1:39.9.

4X400mr: 1-Lakewood (Alberto Candia, Manny Mayers, Isiah Rios, Allen Beakoh), 3:38.4. 2-St Joseph Sea, 3:44.2. 3-Willingboro, 3:45.2. 4-Belleville, 3:48.6. 5-Willingboro B, 3:58.4.

4X800mr: 1-North Rockland (Joseph Grimm, Christian Mendez, Muhammad Qaisar, Anthony AJ Savoia), 8:26.2. 2-St Joseph by the Sea, 8:26.6. 3-Queen of Peace, 8:39.4. 4-Willingboro, 8:48.6. 5-Lakewood, 8:53.3. 6-Ridgefield Park, 8:53.5.

 

Novice

 

55m: 1-Mike Scureman, Manasquan, 6.7. 2-Jaivon Palmer, Englewood, 6.7. 3-Tristan John, Dumont, 6.8. 4-Tom Randall, Bergen Catholic, 6.8. 5-Malcolm Equr, Seton Hall Prep, 6.9. 6-Ronald Lyttle, Englewood, 6.9.

55HH: 1-Brendan Quigley, Manasquan, 8.3. 2-David Hayes, Toms River South, 8.3. 3-RJ Read, Manasquan, 8.7. 4-Tom Salaway, Manasquan, 8.8. 5-Llewelyn Peterkin, Englewood, 8.8. 6-Mike Monahan, Ridgefield Park, NT.

200m: 1-Toddrick Darden, North Brunswick, 24.0. 2-Joshua Griffin, Englewood, 24.4. 3-Jalvon Palmer, Englewood, 24.8. 4-David Hayes, Toms River South, 24.9. 5-Erick Tolles, Queen of Peace, 25.0. 6-Juan Gonzalez, Belleville, 25.0.

 

800m: 1-Mat Miller, Moorestown, 2:20.0. 2-N. Casey, St Joseph Sea, 2:24.3. 3-Brad Whitley, Montclair, 2:25.1. 4-Alex Grossman, Montclair, 2:26.9. 5-Jeff Palumbo, Toms River South, 2:28.7. 6- (tie)Jordan Panecki, Toms River South, & Robert Jiggetts, Robbinsville, 2:30.7.

Shot Put: 1-Justin Coca, Dumont, 47-11 . 2-Tauream Johnson, Willingboro, 47. 3-Cory Chu, Manalapan, 43-6 . 4-Sokie Kerkulak, Willingboro, 41-9 . 5-Sebastian Rohan, Moorestown, 39-10 .

4X200mr: 1-Englewood A (Jalven Palmer, Nathan Francisco, Gary Counsel, Josh Griffin), 1:40.6. 2-Bergen Catholic, 1:41.8. 3-Seton Hall Prep, 1:42.4. 4-Englewood B, 1:42.6. 5-Manasquan D, 1:44. 6-Belleville, 1:44.1.

4X800mr: 1-South Brunswick (Rishi Mathur, Jimmy Maloney, John Liptak, Chris LaCorte), 9:10. 2-Seton Hall Prep, 9:17.9. 3-Belleville, 9:35.9. 4-Dumont 9:36.6. 5-Englewood, 9:41.5. 6-Fort Lee, 9:43.7.

 

Frosh

 

55m: 1-Tyar Green, Hudson Catholic, 6.6. 2-? Ring, Bergen Catholic, 6.7. 3-Keith Wash, Marist, 6.7. 4-Ken Smith, Queen of Peace, 6.8. 5-Sam Nestor, Toms River South, 6.8. 6-Alfonse Briand, Delbarton, 6.9.

55HH: 1-James Handschuch, Toms River South, 9.2. 2-Mike Alberque, Ridgefield Park, 9.3. 3-Brenden Feeley, Delbarton, 9.4. 4-Aaron Linton, Ridge, 9.5. 5-Kevin Powell, Hudson Catholic, 9.7. 6-Evan Falciani, Manasquan, NT.

200m: 1-Will Ring, Bergen Catholic, 24.8. 2-Ken Smith, Queen of Peace, 25.8. 3-Juvil Park, Bergen Catholic, 26.0. 4-Keith Washington, Marist, 26.7. 5-Terrance Lyttle, Englewood, 27.1. 6-Sam Nestor, Toms River South, 27.1.

800m: 1-David Donofrio, Bergen Catholic, 2:20.5. 2-Sean O'Shaughnessy, St Joseph Sea, 2:26.3. 3-Mike Smith, Wallkill Valley, 2:28.5. 4-Anthony Cerciello, St Joseph Sea, 2:29.8. 5-Kristopher Pesci, Secaucus, 2:32.5. 6-Justin Krazndmowitz, Wallkill Valley, 2:33.0

4X200mr: 1-Hudson Catholic (Tureal Green, Alex Allen, Kevin Powell, Brian Palms), 1:44.1. 2-Bergen Catholic, 1:45.1. 3-Seton Hall Prep, 1:46.8. 4-Manasquan A, 1:52.7. 5-Fort Lee A, 1:52.8. 6-Ridge A, 1:53.2

4X800mr: 1-South Brunswick (Matt Boley, Kevin O'Laughlin, Jon Bellizio, Dan Medell), 9:36.6. 2-Delbarton, 9:49.6. 3-Summit, 9:53.6. 4-St. Joseph Sea, 9:54.8. 5-Manalapan, 10:03.1. 6-Fort Lee (A), 10:11.7.

 

 

 

 

GIRLS EVENTS

Varsity

 

55m: 1-Sophia Davis, Queen of Peace, 7.4. 2-Angelica Johnson, Ridgefield Park, 7.4. 3-Stacy Ferrara, Queen of Peace, 7.6. 4-Vanessa Rosario, Walkill Valley, 7.6. 5-Ashley Shafto, Monsignor Donovan, 7.7. 6-Tina Olson, Scotch Plains-Fanwood, 7.7.

55HH: 1-Whitney Awaru, Fort Lee, 8.6. 2-Ashley Shafto, Monsignor Donovan, 8.7. 3-CJ Jacob, Ridgefield Park, 9.1. 4-Britney Clarke, North Rockland, 9.4. 5-Anna Oparaku, Ridgefield Park, 9.4. 6-Kathryn Vunk, North Rockland, 9.8.

600m: 1-Lillian Jaquez, New Brunswick, 1:44.1. 2-Sophia Davis, Queen of Peace, 1:46.9. 3-Carly Mason, Lenape, 1:48.5. 4-Kelli Sinclair, Ridgefield, 1:49.5. 5-Carolyn Heusser, North Rockland, 1:51.5. 6-Mara Gabriel, Lenape, 1:54.3.

1600m: 1-Jenna Naglieri, North Rockland, 5:27.9. 2-Lillian Jaquez, New Brunswick, 5:36.1. 3-Cherie Grimm, North Rockland, 5:42.6. 4-Dayna McLaughlin, North Rockland, 5:44.4. 5-Samantha Calman, North Rockland, 5:46.4. 6-Jess Varieur, North Rockland, 5:59.1.

High Jump: 1-Jennifer Tarsan, Middlesex, 5-0. 2-Julianna Camargo, Dumont, 5-0. 3-Taylor Korzoun, Queen of Peace, 4-8. 4-Kelsey Lewis, Middletown North, 4-8. 5-Patricia Hillman, Scotch Plains-Fanwood, 4-6. 6-Kacie Manzo, Manalapan, 4-6.

Shot Put: 1-Whitney Keyes, Moorestown, 32-3 . 2-Amanda Brooks, Paramus Catholic, 31-8 . 3-Jeanette Gibson, North Rockland, 31-3. 4-Lydia Powell, Moorestown, 30-2. 5-Solveig Henn, Middletown North, 30-1. 6-Heather Coffaro, Wallkill Valley, 29-9.

4X200mr: 1-North Rockland (Castillo, Naglieri, Shelley, Clarke), 1:54.3. 2-New Brunswick, 1:55.7. 3-Piscataway, 1:55.9. 4-Lenape, 2:00.7. 5-Ridgefield Park, 2:01.5. 6-Manasquan, 2:01.7.

4X400mr: 1-North Rockland (Castillo, Medidor, Naglieri, Clarke), 4:21.1. 2-Piscataway, 4:24.1. 3-Queen of Peace, 4:34.3. 4-New Brunswick, 4:36.2. 5-Belleville, 4:47.5.

4X800mr: 1-North Rockland (McLaughlin, Varieur, Calman, Bien-Aime), 10:27.9. 2-Ridge, 10:50.8. 3-Middletown North, 10:56.7. 4-Lenape, 11:05.6.

 

Novice

 

55m: 1-Brittany Smith, Marist, 7.8. 2-Tynisha Booker, New Brunswick, 7.8. 3-Jasmin Jackson, Neptune, 7.8. 4-Lanae Corby, Monsignor Donovan, 7.8. 5-Mirsia Colorado, New Brunswick, 8.0. 6-Jalah Thompson, Neptune, 8.1.

55HH: 1-Alexandra Lopez, Manasquan, 9.4. 2-Nora Selimovic, Ridgefield Park, 9.8. 3-Anna Klindtworth, Manasquan, 10.0. 4-Kristen Gettmann, Secaucus, 10.0. 5-Andrea Jordan, Monsignor Donovan, 10.0. 6-Sharla Boland, Ridgefield Park, 12.0.

200m: 1-Sachi Oiwa, Blair, 28.3. 2-Sara Oh, Fort Lee, 28.7. 3-Stacy Ferrera, Queen of Peace, 28.8. 4-Alyssa Puryean, Neptune, 28.8. 5-Whitney Overby, Piscataway, 29.1. 6-Brittany Dixon, Montclair, 29.2.

800m: 1-Lauren Close, Wallkill Valley, 2:38.6. 2-Kiara McRimman, Montclair, 2:41.1. 3-Gina Norato, Robbinsville, 2:44.7. 4-Christa Jaskir, Robbinsville, 2:46.8. 5-Brianna Clayton, Wallkill Valley, 2:49.4. 6-Kristie Banks, St Joseph Sea, 2:51.3.

Shot Put: 1-Briana Bond, Franklin, 31-9 . 2-Baracher Thomas, Marist, 28-9. 3-Jasmin Jackson, Neptune, 28-8. 4-Diandra Busby, Columbia, 28-4 . 5-Ali Stymarks, Summit, 28-3 . 6-Katie Malachefski, Monsignor Donovan, 28-3 .

4X200mr: 1-New Brunswick (T. Booker, T. Deloatch, M. Colorado, J. Grase), 1:59.7. 2-Montclair, 1:59.8. 3-Belleville, 2:00.2. 4-Monsignor Donovan, 2:01.8. 5-Piscataway, 2:02.3. 6-Montclair, 2:04.2.

4X800mr: 1-Middletown North (Wheaton, Onori, Sidey, Pottwell), 11:35.1. 2-Ridge, 11:54.6. 3-Lenape, 11:55.1. 4-Secaucus, 11:57.3. 5-Franklin, 12:04.3. 6-St Joseph Sea, 12:06.5.

Frosh

 

55m: 1-Melissa Michalski, Franklin, 7.8. 2-Nijah Dupiche, Piscataway, 7.8. 3-Vanessa Sirmans, Franklin, 7.8. 4-Becky Tronco, Shawnee, 7.8. 5-Nyasia Petty, Englewood, 7.9. 6-Shannon Lusk, Ridge, 7.9.

55HH: 1-Grace Harvey, North Hunterdon, 9.5. 2-Stephanie Bahamonte, Vernon, 10.1. 3-SheKera Campbell, Neptune, 10.2. 4-Sharon Liu, South Brunswick, 10.3. 5-Michelle Hemberger, Vernon 10.3. 6-Lianne Librizzi, Manasquan, 11.2.

200m: 1-Vicky Caruso, Wallkill Valley, 27.6. 2-Jackie Giase, New Brunswick, 28.9. 3-Deanna Lapp, Wall, 29.0. 4-Vicky Barrot, Belleville, 29.5. 5-Ashley Sewer, New Brunswick, 29.8. 6-McKenna Byrd, Marist, 29.9.

800m: 1-Renee Francisco, Robbinsville, 2:43.3. 2-Catherine Savoia, North Rockland, 2:44.8. 3-Gina Mazza, Secaucus, 2:59.2. 4-Gabby Brigandi, North Rockland 2:59.9. 5-Gina Siccari, St Joseph Sea, 3:04.6. 6-Silpa Srinivasulu, Robbinsville, 3:08.6.

4X200mr: 1-Franklin, 2:01.9. 2-Belleville, 2:03.8. 3- (tie) Ridge & Shawnee, 2:03.9. 5-Scotch Plains-Fanwood, 2:04.2. 6-Piscataway, 2:04.6.

4X800mr: 1-Franklin (Gina, Devin, Christine, Jasmin), 11:42.9. 2-Ridge, 12:06.5. 3-Fort Lee, 12:10.9. 4-North Hunterdon, 12:41.