Jersey City Armory Development Meet

Jersey City Armory

Friday, January 19, 2007--4:30 pm

 

BOYS

 

VARSITY:

55HH: 1-Kyle Rourbotham, Scotch Plains, 7.7. 2-Matt Rosana, Vernon, 7.9. 3-Mike Deutch, Vernon, 7.9. 4- Joe Ferro, Monroe Township, 8.2. 5-Jack Gilburn, Manalapan, 8.2. 6-Evan Shaker, Paramus Catholic, 8.3.

55m: 1-Tinashe Kitchen, Fort Lee, 6.4. 2-Paul Vige, New Brunswick, 6.4. 3-Cedric Hall, Belleville, 6.5. 4-Matt Smith, Bayonne, 6.5. 5-Robert East, Passaic, 6.5. 6-Jason Hendricks, Hudson Catholic, 6.6.

4X800m: 1-Westfield (Alex Tarlow, Evan Friedman, Josh Einbinder, Brent Sanders), 8:22.2. 2-Metuchen, 8:26.6. 3-Summit, 8:41.7. 4-Matawan, 8:46.4. 5-New Providence, 8:49.2. 6-Monroe, 8:50.4.

4X200m: 1-Monroe (Amato, Barszcz, Modzelewski, Phillips), 1:36.6. 2-Metuchen, 1:37.9. 3-Matawan, 1:38.4. 4-Hudson Catholic, 1:38.6. 5-New Providence, 1:38.6. 6-Westfield, 1:38.8.

600m: 1-ZachTheinert, Monroe, 1:27.7. 2-Isaiah Butts, Passaic County Tech, 1:29.3. 3-Mike Goldwasswer, Manalapan, 1:29.9. 4-Huan Tran, Belleville, 1:30.2. 5-tie-Sam Ok, T Harris, 1:30.6 & Pat Mulkeen, Paramus Catholic, 1:30.6.

200m: 1-Phillips, Monroe, 23.2. 2-tie-Tinashe Kitchen, Fort Lee, 23.3 & Farrah, Monroe, 23.3. 4-tie-Paul Vigo, New Brunswick, 23.7 & Toddrick Darden, North Brunswick, 23.7. 6-Chris Barnes, Burlington City, 23.7.

1600m: 1-Chris Southwick, Voorhees, 4:28.7. 2-Stephen Mankinson, Summit, 4:28.9. 3-Adam Biner, Scotch Plains, 4:36.8. 4-Tauqeer Qazi, Academic, 4:37.3. 5-Ronnie Hall, North Brunswick, 4:39.6. 6-Bryan Herbst, Pearl River, 4:39.8.

4X400m: 1-Monroe (Phillips, Modzelewski, Barszcz, Theinert), 3:32.1. 2-Metuchen A, 3:35.9. 3-Scotch Plains, 3:40.0. 4-Watchung, 3:45.8. 5-Hudson Catholic, 3:46.1. 6-Summit, 3:46.8.

Shot: 1-Matt Crystal, Watchung, 49-6 . 2-Tim Dempsy, New Providence, 48-7. 3-Ian Reese, Pearl River, 47-3. 4-Bernard Waddell, Hudson Catholic, 45-4 . 5-Rennie Quacquerini, Watchung, 45-7 . 6-Shytravio Brown, JFK, 45-0.

 

NOVICE:

55HH: 1-Kyle Robinson, Matawan, 8.0. 2-John Cella, Matawan, 8.1. 3-Nicoi Hines, Passaic County Tech, 8.3. 4-Justin Jackson, Matawan, 8.4. 5-Avery Taylor, Asbury Park, 8.4. 6-Stephen Grib, Vernon, 8.5.

55m: 1-Damien Humphrey, Hudson Catholic, 6.7. 2-Bradley Thorne, Belleville, 6.7. 3-Will Calhoun, Asbury Park, 6.8. 4-Mitchell Smith, Montclair, 7.0. 5-Kenny Azzard, Scotch Plains, 7.0. 6-Adolfo Rodrigues, Ridgefield Park, 7.0.

4X800m: 1-Watchung (Dubois, Lestrange, Tarantula, Block), 8:56.1. 2-Westfield A, 8:59.3. 3-T Harris A, 8:59.8. 4-South Brunswick, 9:02.2. 5-Hillsborough A, 9:02.9. 6-Lincoln, 9:09.4

4X200m: 1-Belleville (Cedric Hall, Matt Hermann, Bradle Thorne, Manny Antonio), 1:40.5. 2-Asbury Park, 1:41.0. 3-Weequahic, 1:41.6. 4-Secaucus, 1:41.9. 5-Paramus Catholic A, 1:42.3. -Middletown South, 1:42.7.

200m: 1-Mitchell Smith, Montclair, 24.4. 2-Jorge Velezquez, Lincoln, 24.4. 3-Dequevise Berry, Lincoln, 24.7. 4-Michael Tapia, Hudson Catholic, 24.9. 5-Marquez, Passaic County Tech, 24.9. 6-Nigel Mackey, Hudson Catholic, 25.0.

800m: 1-Gerod Horan, Hudson Catholic, 2:14.6. 2-Ryan Bailey, Paramus Catholic, 2:15.0. 3-Justin Risso, Hillsborough, 2:15.0. 4-Graham Block, Watchung, 2:16.4. 5-Vinny McEnroe, Hillsborough, 2:17.5. 6-George Cheng, Hillsborough, 2:18.1.

Shot: 1-Sumard Butler, Lincoln, 40-5 . 2-Patrick Thomas, Paramus Catholic, 40-3. 3-Dan Zwiren, South Brunswick, 39-7. 4-Derek Garland, Matawan, 39-0 . 5-Shane Murphy, Hudson Catholic, 38-0 . 6-David Wald, Bridgewater Raritan, 37-9 .

 

 

FROSH:

55HH: 1-Alex Canellos, Hillsborough, 10.4. 2-Paul Spadaccini, Matawan, 10.4. 3-Oh, Monroe Township, 10.5. 4-Mike Buck, Scotch Plains, 10.5. 5-Turlias, Monroe Township, 10.5.

55m: 1-Jashon Dawson, Passaic County Tech, 6.7. 2-Jorge Fis, Bridgewater Raritan, 6.7. 3-Lance Newman, Weequahic, 6.8. 4-Chevy Higa, JFK, 6.9. 5-Brandon Fitch, Hudson Catholic, 7.0.

4X800m: 1-Bridgewater Raritan (Chris Banafato, Mike Jones, Andrew Bak, Dominick Tasco), 9:28.8. 2-North Bergen, 9:31.9. 3-Delbarton, 9:35.8. 4-Westfield A, 9:38.2. 5-Manasquan, 9:38.6. 6-South Brunswick, 9:50.4.

4X200m: 1-Hudson Catholic (Clearon Harvey, Lance Wheeler, Stephen Kenney, Brandon Fitch), 1:47.2. 2-Matawan, 1:48.4. 3-Delbarton A, 1:49.2. 4-Passaic County Tech, 1:49.4. 5-tie-North Brunswick, 1:50.4 & Fort Lee, 1:50.4.

200m: 1-tie-Jashon Dawson, Passaic County Tech, 25.6 & Anthony D'Ovidio, Hillsborough, 25.6. 3-Devon Hill, University Academy, 26.0. 4-Jason Chung, Monroe, 26.4. 5-Andrew McCray, Passaic County Tech, 26.7. 6-Brenan Okumo, Academic, 26.9.

800m: 1-Keegan Carter, Paramus Catholic, 2:11.2. 2-Alfred Robinson, Lincoln, 2:18.3. 3-Brenan Okumu, Academic, 2:22.8. 4-Nick Ferrer, North Brunswick, 2:23.2. 5-Shiv Kaushal, North Brunswick, 2:24.3. 6-Dan Stadt, Pearl River, 2:24.3.

 

 

GIRLS

 

VARSITY:

55HH: 1-Susan Scavone, Summit, 8.9. 2-Davielle Brown, Watchung, 8.9. 3-Kristin Andrews, Manalapan, 9.0. 4-CJ Jacob, Ridgefield Park, 9.0. 5-Ryan Olexson, Watchung, 9.3. 6-Shani Lewis, South Brunswick, 9.4.

55m: 1-Angelica Johnson, Ridgefield Park, 7.1. 2-Vicky Caruso, Wallkill Valley, 7.1. 3-Donna Alexander, Matawan, 7.3. 4-Susan Scavone, Summit, 7.4. 5-Emily Shulan, Watchung, 7.5. 6-Mackenzie Chambers, Matawan, 7.5.

4X800m: 1-Pearl River (Bla Loughran, Caitrin Demchko, Kristine Mun, Julie Hudak), 9:45.0. 2-Voorhees, 10:06.1. 3-New Providence, 10:16.7. 4-Lenape, 10:27.2. 5-Middletown South, 10:31.9. 6-Passaic, 10:53.1.

4X200m: 1-Paramus Catholic (Asher Beasley, Epiphany Sams, Alyssa Beasley, Mel Lopez-Bernstein), 1:54.5. 2-Summit, 1:54.6. 3-Matawan, 1:55.0. 4-Manasquan, 1:55.1. 5-Piscataway, 1:55.5. 6-Wall, 1:55.7.

600m: 1-Leslie Njoku, Academic, 1:38.2. 2-Nicole Ragucci, Monroe, 1:38.2. 3-Kristin Andress, Manalapan, 1:41.6. 4-Samantha Lee, Summit, 1:42.1. 5-Alyssa Beasley, Paramus Catholic, 1:45.4. 6-Kim Appezzato, Scotch Plains, 1:46.3.

200m: 1-Kari Shoolbraid, Voorhees, 26.6. 2-Angelica Johnson, Ridgefield Park, 27.0. 3-Susan Scavone, Summit, 27.1. 4-Mel Lopez-Bernstein, Paramus Catholic, 27.4. 5-Ashley Aquilante, Manasquan, 27.3. 6-Kayla McDonald, Summit, 28.0.

1600m: 1-Brittany Veeck, Scotch Plains, 5:19.7. 2-Katie Spratford, Voorhees, 5:29.2. 3-Stephanie Fonseca, New Providence, 5:31.0. 4-Kari Coffmann, Edison, 5:33.4. 5-Kate Hartmann, Voorhees, 5:34.1. 6-Justice Stafford, Fort Lee, 5:37.7.

4X400m: 1-Summit (Sam Lee, Paige Boehmcke, Kayla McDonald, Kristin NG), 4:17.6. 2-New Providence, 4:22.7. 3-Matawan, 4:24.4. 4-Metuchen, 4:25.0. 5-Scotch Plains, 4:26.6. 6-Watchung, 4:32.8.

Shot: 1-Ashley Coleman, Passaic, 34-8. 2-Brenda Adeogon, Montclair, 33-2. 3-Lauryn Adams, Scotch Plains, 33-0 . 4-Cynthia Leftwich, Lincoln, 31-2 . 5-Alix Fragna, Scotch Plains, 30-8 . 6-Carlene Kohl, Secaucus, 28-11.

 

 

NOVICE:

55HH: 1-Valerie Peterson, Matawan, 9.2. 2-Kathleen Kearney, Pearl River, 9.7. 3-Anna Klindtworth, Manasquan, 9.7. 4-Kate Baust, Pearl River, 9.9. 5-Erin Scurry, Matawan, 10.1. 6-Stephanie Hansen, Watchung, 10.2.

55m: 1-Shantal Athill, Montclair, 7.7. 2-Melanie Joseph, Montclair, 7.7. 3-Nichole Fields, Belleville, 7.8. 4-Vicki Barrett, Belleville, 7.8. 5-Molly Davin, Pearl River, 7.8. 6-Shakeelah Lee, Hoboken, 7.9.

4X800m: 1-Pearl River (Angelica Gilsenan, Danielle Kushner, S. Putnick, Danielle Harmon), 10:38.1. 2-Manasquan, 10:49.9. 3-Middletown South A, 10:50.2. 4-Matawan, 11:04.0 5-Middletown South B, 11:06.0. 6-Pearl River, 11:20.4.

4X200m: 1-Middletown South A (McCauley, Spoth, Clifton, Watters), 1:57.3. 2-Montclair, 1:59.5. 3-Pearl River, 2:01.5. 4-tie-Bridgewater Raritan, 2:01.8 & Manasquan, 2:01.8. 6-Lenape, 2:02.1.

200m: 1-Eloise Soriano, Fort Lee, 28.4. 2-Shantal Athill, Montclair, 28.5. 3-Keona Sammy, Manasquan, 28.8. 4-Samantha McWilliams, Manasquan, 29.1. 5-Caneeka Smith, Piscataway, 29.4. 6-Anna Klindtworth, Manasquan, 29.5.

800m: 1-Sarah Leonard, New Providence, 2:35.6. 2-Stephanie Borinsky, Watchung, 2:44.5. 3-Myriam Conlibaly, Metuchen, 2:45.3. 4-Jillian Eagle, Edison, 2:45.4. 5-Leah McClish, Old Bridge, 2:45.8. 6-Robyn Paterno, Hillsborough, 2:46.4.

Shot: 1-Allison Hogan, Belleville, 30-8 . 2-Chi Chi Okoronkwo, Passaic, 28-6 . 3-Erin Scurry, Matawan, 28-11 . 4-Bernadette Carter, Lincoln, 28-10. 5-Emma Knighton, Passaic County Tech, 27-3. 6-Jen Kampe, Watchung, 27-0 .

 

 

FROSH:

55HH: 1-Jaivairia Bacote, JFK, 9.3. 2-Sarah Canfield, Scotch Plains, 9.8. 3-Robin Lynn, Voorhees, 10.6. 4-Samantha Soto, Belleville, 10.8. 5-Hailey Simone, Ridgefield Park, 11.1. 6-Amira, Fort Lee, 11.2.

55m: 1-Imani Sapini, St Patrick, 7.6. 2-Kofi Daughtry, Lincoln, 7.7. 3-Jenna Fay, New Providence, 7.9. 4-Sam Menza, Manalapan, 7.9. 5-Delia McGea, Scotch Plains, 7.9. 6-Cecily Derrick, St Patrick, 8.0

4X800m: 1-Pearl River (Kaitlyn O'Flynn, Marianna Feger, Chelsea Kushner, Keeley Bateman), 10:46.0. 2-New Providence, 11:01.6. 3-Middletown South A, 11:04.1. 4-Bridgewater Raritan, 11:20.4. 5-Middletown South B, 11:51.2. 6-Hillsborough, 11:52.6.

4X200m: 1-Old Bridge (Brittany Fuentes, Christina Marquez, Kavita Patel, Nina Veneziale), 2:00.1. 2-Piscataway, 2:00.6. 3-Pearl River, 2:00.9. 4-Monroe, 2:05.1. 5-Middletown South, 2:06.0. 6-Lincoln, 2:09.0.

200m: 1-Imani Sapini, St Patrick, 27.9. 2-Chelsea Lodato, Old Bridge, 28.3. 3-Nina Veneziale, Old Bridge, 28.5. 4-Kofi Daughtry, Lincoln, 29.3. 5-Brittany Fuentes, Old Bridge, 29.5. 6-Kelsey Clayton, Manasquan, 29.7.

800m: 1-Keeley Bateman, Pearl River, 2:34.5. 2-Marissa Felicetti, Old Bridge, 2:37.4. 3-Bridget Lyman, Old Bridge, 2:40.9. 4-Chelsea Kushner, Pearl River, 2:46.1. 5-Kaitlyn O'Flynn, Pearl River, 2:48.1. 6-Kelly Byqust, Montclair, 2:49.0.