THE VARSITY CLASSIC Monday, February 5, 2007

The New Balance Track and Field Center New York City

 

GIRLS

 

55m: 1-Jamie Walker, Haddon Heights, 7.0. 2-Porshe Gidding, East Orange, 7.1. 3-Angelica Johnson, Ridgefield Park, 7.1. 4-Tylia Gillon, North Brunswick, 7.2. 5-Tian Moorer, Haddon Heights, 7.2. 6-Lara-Jane Que, Ridgewood, 7.3.

55HH: 1-Lataya Dixon, JP Stevens, 8.2 (8.1 in semi). 2-Lara-Jane Que, Ridgewood, 8.2. 3-Susan Scavone, Summit, 8.6. 4-Lacresba Simpson, New Rochelle, 8.6 (8.5 in semi). 5-Melissa Arango, Hillsborough, 8.7 (8.5 in semi). 6-Diana Scala, Hanover Park, 8.8 (8.6 in semi).

200m: 1-Racquel Vassell, East Orange Campus, 25.1. 2-Renee McDougall, Horace Mann, 25.2. 3-Elizabeth Mott, New Rochelle, 25.3. 4-Amber Allen, Passaic County Tech, 25.4. 5-tie-Ogechi Nwaneri, Chatham, 25.5. & Jamie Walker, Haddon Heights, 25.5. 7-Angelica Johnson, Ridgefield Park, 25.6. 8-Janay Mitchell, Teaneck, 26.1. 9-Katya Marin, Mount Vernon, 26.1. 10-Erica Cigolini, Ridgewood, 26.1. 11-Nicole Ragucci, Monroe Township, 26.1. 12-Sasha Richards, Mount Vernon, 26.2. 13-Cortney Dumund, Jackson Memorial, 26.2. 14-Kawsha Ewell, New Rochelle, 26.3. 15-Alice Wisener, Ridgewood, 26.4. 16-Amirah Muneer, Ewing, 26.5. 17-Ebony Young, Hillsborough, 26.8. 18-Avery Sheppard, Hanover Park, 26.6. 19-Kari Shoolbraid, Voorhees, 26.7. 20-Krystal Wyche, Hackensack, 26.8. 21-Michele Eberhart, Clarkstown South, 26.8.

400m: 1-Breanda Crump, Mount Vernon, 56.6. 2-Elizabeth Mott, New Rochelle, 57.0. 3-Nicole Ragucci, Monroe Township, 58.1. 4-Jess Lowinger, Cherokee, 58.7. 5-Jennifer Clayton, Suffern, 58.9. 6-Michelle Youseffian, Scarsdale, 58.9. 7-Amy Salek, Ramapo, 59.0. 8-Kelly Clyde, Cherokee, 59.7. 9-Yessenia Boynton, South Brunswick, 59.8. 10-Chaire Ciabotti, Cornwall, 60.2. 11-Michelle Brown, Seneca, 60.2. 12-Amber Allen, Passaic County Tech, 60.9. 13-Jenna Schaffer, Suffern, 60.9. 14-Tylia Gillon, North Brunswick, 1:01.1.

800m: 1-Ariann Neutts, Roxbury, 2:16.6. 2-Nicole Quagliana, Mount Olive, 2:20.0. 3-Ashley Cromartie, Roxbury, 2:20.9. 4-Alana Levy, Horace Greeley, 2:21.2. 5-Kristen O'Dowd, Colts Neck, 2:21.7. 6-Jackie Merrick, Henderson, 2:22.0. 7-Colleen Gilmore, St Basil, 2:22.2. 8-Assata Cowart, New Rochelle, 2:22.5. 9-Danica Krivanos, Bridgewater Raritan, 2:23.0. 10-Dana Welch, Cornwall, 2:23.5. 11-Keri Brown, Seneca, 2:23.6. 12-Linda Sierra, Cherokee, 2:24.0. 13-Rachel Morelli, St Basil, 2:24.4. 14-Megan Patterson, Freehold Boro, 2:25.0.

Invitation 1000m: 1-Kristen Reese, Carmel, 2:51.2. 2-Emma Miller-Bedell, Tappan Zee, 2:53.6. 3-Devotia Moore, Townsend Harris, 2:55.4. 4-Julie Hudak, Pearl River, 2:56.1. 5-Jahlisa Smith, Plainfield, 2:56.2. 6-Lauren Penney, Roxbury, 2:57.1. 7-Ashley Higginson, Colts Neck, 2:57.3. 8-Erin McKenna, Ramapo, 2:59.6. 9-Lindsay Jeltes, Indian Hills, 3:00.1. 10-Susan Martinez, Clifton, 3:07.9

1600m: 1-Kesley Ramsey, Ramapo, 5:02.3. 2-Kathleen Davies, St Basil, 5:12.4. 3-Catherine DeSarle, Carmel, 5:13.0. 4-Ashley Maurer, Carmel, 5:15.9. 5-Caity Tully, Carmel, 5:16.4. 6-Christina Morelli, St Basil, 5:16.8. 7-Janice O'Brien, Mendham, 5:22.9.

3200m: 1-Briana Jackucewicz, Colts Neck, 10:55.4. 2-Laura Vigilante, Mendham, 11:09.0. 3-Kathleen Davies, St Basil, 11:17.2. 4-Katrina Spratford, Voorhees, 11:21.1. 5-Dale Kinney, Morristown, 11:24.1. 6-Kristin Cupido, Bridgewater Raritan, 11:24.5. 7-Sarah Cariati, Pope John, 11:24.8. 8-Kelly Cattano, New Providence, 11:26.2. 9-Katie Kellner, West Windsor South, 11:26.5. 10-Alison Weeks, Cherokee, 11:29.9. 11-Rebecca Enright, Morristown, 11:30.6. 12-Brianna Service, Arlington, 11:45.8. 13-Valerie Pocus, Ridge, 11:54.6.

Shot: 1-Taryn O'Connor, Hillsborough, 47-6 (meet record--old record set by Nicola Wilson, Trenton, 44-6, 2002). 2-Sarah Bella, Mendham, 42-10 . 3-Kristen Batts, Marlboro, 40-2. 4-Althea Charles, West Orange, 39-3 . 5-Sophia Coleburn, Haddon Heights, 39-2 . 6-Sarah Anderson, Seneca, 38-9.

High Jump: 1-Lataya Dixon, JP Stevens, 5-6 (tied record). 2-Briana Gray, Haddon Heights, 5-4. 3-Kelly Fortune, Jackson, 5-4. 4-Sammy Howell, West Windsor South, 5-4. 5-Janelle Clayton, Suffern, 5-2. 6-Tayana Brown, Ewing, 5-2. 7-Ryan Olexson, Watchung Hills, 5-2. 8-Yasmin Parks, JP Stevens, 5-2. 9-CJ Jacob, Ridgefield Park, 5-2. 10-tie-Jillian Rubin, Wallkill Valley, 5-0 & Sarah Wesley, West Orange, 5-0.

Long Jump: 1-Indira Morton, South Brunswick, 17-7. 2-Krystal Wyche, Hackensack, 17-1. 3-Stephanie McIntyre, South Brunswick, 17-0. 4-Jerica Torres, New Rochelle, 16-11. 5-Melissa Arango, Hillsborough, 16-4 . 6-Adrienn LaChance, Cornwall, 16-1 . 7-Kim Dahl, Bridgewater Raritan, 16-1.

Triple Jump: 1-Stephanie McIntyre, South Brunswick, 39-0. 2-Melissa Arango, Hillsborough, 37-3. 3-Michelle Eberhart, Clarkstown South, 36-6. 4-Ada Unachukwu, Marlboro, 35-9 . 5-Ebony Young, Hillsborough, 35-11. 6-Aisha Chisholm, New Rochelle, 35-6 . 7-Sandy Antenor, Suffern, 35-5. 8-Diona Scala, Hanover Park, 35-1 . 9-Jenna Marrione, Warwick Valley, 34-0. 10-Jess Molosh, Indian Hills, 33-6 . 11-Sara Wickes, Monroe Woodbury, 32-9 . 12-Emily Babiss, Indian Hills, 32-8 . 13-Trish Claridio, Indian Hills, 32-4 . 14-Danielle Hudak, South Brunswick, 32-0. 15-Isis Bonney, Hillsborough, 32-0.

Pole Vault: 1-Stephanie Duffy, Washingtonville, 12-6. 2-Adrien LaChance, Cornwall, 10-6. 3-Kelsey Branch, Cornwall, 10-6. 4-tie-Lauren Tausches, Moorestown & Allyson Brooke, Moorestown & Ann Policari, Ridgewood & Samantha Brady, Jackson, 10-0.

Distance Med: 1-Pope John (Lauren Bariexca, Emily Carrollo, Sarah Bieganousky, Lara Herges), 12:09.5. 2-Warwick Valley, 12:11.7. 3-Suffern, 12:17.6. 4-North Rockland, 12:23.0. 5-Jackson Memorial, (Availers-3:58.0, Durant-61.6, Allen-2:29.3, Marino-5:11.2), 12:40.4. 6-Randolph, 12:40.6. 7-Pearl River, 12:51.2. 8-Cornwall, 12:45.9.

4X800r: 1-Warwick Valley (Claire Pettit, Lillian Greibesland, Tori Pennings, Kristen Peluso), 9:21.3. 2-Roxbury, 9:27.3. 3-Pope John, 9:29.1. 4-Ursuline, 9:40.2. 5-Ridgewood, 9:42.9. 6-Westfield, 9:46.3. 7-Bernards, 9:48.5. 8-Livingston, 9:50.2. 9-Notre Dame, 9:52.7. 10-Holy Angels, 9:54.9.

4X400r: 1-Pope John (Sarah Biegonewsky, Emily Carrollo, Tara Downing, Alex Bush), 3:59.8. 2-Ridgewood, 4:01.7. 3-Suffern, 4:04.8. 4-Ramapo, 4:07.0. 5-Carmel, 4:07.3. 6-Cherokee, 4:07.5. 7-Mt Vernon, 4:08.2. 8-Ewing, 4:09.7

 

THE VARSITY CLASSIC Monday, February, 5, 2007

The New Balance Track and Field Center New York City

 

BOYS

 

55m: 1-Mark Short, Upper Darby, 6.3. 2-Dean McCleese, Trenton Central, 6.4. 3-Hanif Kendrick, Franklin, 6.5. 4-Anthony Gorrell, Notre Dame, 6.5. 5-Freddie Lavan, Delsea, 6.5. 6-Akeem Thomas, Teaneck, 6.6.

55HH: 1-Tykeen Fulton, Trenton Central, 7.3. 2-Sean Schnarr, Franklin, 7.5. 3-Jesse Fuca, Warwick Valley, 7.6. 4-Menelik Lewis, New Rochelle, 7.6. 5-Akira Monri, Ridgewood, 7.7 (7.6 in semi). 6-Anthony Chisholm, Wayne Hills, 7.8.

200m: 1-Tykeen Fulton, Trenton Central, 22.0. 2-Dean McCleese, Trenton Central, 22.2. 3-Anthony Gorrell, Notre Dame, 22.5. 4-Akeem Thomas, Teaneck, 22.6. 5-Marvin Whilby, Don Bosco Prep, 22.7. 6-Mark Short, Upper Darby, 22.8. 7-Reuben Aimes, Glen Mills, 22.8. 8-Damien Miles, Teaneck, 22.8. 9-Xavier Mateon, New Rochelle, 22.8. 10-Corey Clapp, West Orange, 22.8. 11-Bernard Geedwyn, Glen Mills, 22.9. 12-Jhavente Carr, Glen Mills, 22.9. 13-Chris Steliga, Cherokee, 22.9. 14-Caleb Duncanson, Scarsdale, 23.0. 15-Sean Schnarr, Franklin, 23.0. 16-Freddie Lavan, Delsea, 23.0. 17-Jason Kelsey, Don Bosco Prep, 23.0. 18-Ian Tamakloe, Randolph, 23.0. 19-Tito Nurdeen, Jackson Memorial, 23.0. 20-Jaivon Palmer, Englewood, 23.0.

400m: 1-Antonio Abney, Willingboro, 49.1. 2-Bernard Goodwyn, Glen Mills, 49.2. 3-Aaron Younger, Delsea, 50.3. 4-Sharif Webb, Don Bosco Prep, 50.6. 5-Mark Givens, Roselle Catholic, 50.7. 6-Nick Estis, Clarkstown South, 50.9. 7-Rashawn Bailey, Trenton Central, 50.9.

800m: 1-Rob McNally, Upper Darby, 1:57.1. 2-Christian Trautwein, Ridgewood, 1:59.0. 3-Scott Maxfield, Tenafly, 1:59.9. 4-Ryan Fenimore, Jackson Memorial, 2:01.4. 5-Marc LoForte, River Dell, 2:01.5. 6-Aki Bajulaiye, New Rochelle, 2:01.9.

Invitation 1000m: 1-Jason Apwah, Roxbury, 2:27.2 (New Jersey state record). 2-Max Bruno, Indian Hills, 2:27.2 (National Junior Class record). 3-Chris Ferry, Henderson, 2:29.1. 4-Kyle Buckley, Ridgewood, 2:30.4. 5-Nick Miehe, DePaul, 2:31.4. 6-Mike Soroko, Kinnelon, 2:31.7. 7-Kyle Soloff, Morris Hills, 2:31.9. 8-Tony Salvatore, Wayne Valley, 2:32.3. 9-Brendon Krewer, Colts Neck, 2:32.6. 10-Darryll Oliver, Brooklyn Tech, 2:32.9. 11-Duke Mack, Pleasantville, 2:42.4

1600m: 1-Chris Aldrich, Henderson, 4:21.7. 2-Zach Bahor, Randolph, 4:28.1. 3-Jeremy Scheid, Pope John, 4:29.1. 4-Robert Molke, Don Bosco Prep, 4:29.5. 5-Alex Yersak, Cherokee, 4:31.6. 6-Thomas Nobile, Randolph, 4:32.9.

3200m: 1-Andrew Hanko, Trinity Christian, 9:09.6 (meet record--old record set by Ben Massum, Chatham, 9:12.4, 2006). 2-Brian Leung, West Windsor Plainsboro South, 9:18.2. 3-Tom Polanto, Delbarton, 9:20.8. 4-Dan Emont, Ridgewood, 9:21.1. 5-Terence Prial, Warwick Valley B, 9:22.4. 6-Chris Southwick, Voorhees, 9:23.1. 7-Julian Sheinbaum, Scarsdale, 9:30.2. 8-Bryan Herbst, Pearl River, 9:37.0. 9-Peter Vizcarrondo, Collegiate, 9:40.8. 10-Kyle Howard, Christian Brothers Academy, 9:43.3. 11-Ed Sheridan, Phillipsburg, 9:46.5.12-Andrew Jerurs, Henderson, 9:46.6. 13-Nick Roman, Passaic Valley, 9:54.8.

Shot: 1-Steve D'Arcy, Hanover Park, 57-0 . 2-Mike Alleman, Scotch Plains Fanwood, 55-8 . 3-Nick Alexander, West Morris Central, 54-0 . 4-John Viotto, South Brunswick, 53-0. 5-Kwabena Keene, Washington Township, 252-9 . 6-Zach Shapiro, River Dell, 52-9 . 7-Eric Davis, Notre Dame, 50-9 . 8-Anthony Napolean, Morristown, 50-7. 9-Victor Smith, Hanover Park, 50-4. 10-John Krower, Colts Neck, 49-2 . 11-John Badala, Scotch Plains Fanwood, 48-8. 12-Vincent Guy, Glen Mills, 48-7 .

High Jump: 1-Devon Bond, Trenton Central, 6-10 (meet record--old record set by Mike Morrison, Willingboro, 6-6, 2002). 2-William Ricketts, South Brunswick, 6-6. 3-Chris Thomas, Pope John, 6-4. 4-Semai Spencer, Glen Mills, 6-4. 5-Tudor Quadir, West Orange, 6-2. 6-tie-Frank Thompson, Trenton Central, Jon Arnold, West Orange, Adam Bengs, Westfield, Jack Gillovan, Manalapan, Kurt VonWerstal, Indian Hills, Enbani Moore, Suffern & Kramer Hakabek, Monroe, 6-2.

Long Jump: 1-Jon Arnold, West Orange, 23-1. 2-Hanif Kendrick, Franklin, 23-0 . 3-Kwame Collins, Hackensack, 22-4 . 4-Reuben Aimes, Glen Mills, 22-2 . 5-Claudio Dellicarpini, Harrison, 21-6 . 6-Chris Steliga, Cherokee, 21-5 . 7-Ausor Walcott, Hackensack, 21-1 . 8-Vince Foronica, Central Bucks, 20-11. 9-Aaron King, Morris Hills, 20-9. 10-Dan D'Amato, Hasbrouck Heights, 20-8. 11-Khalid Weston, South Brunswick, 20-5 . 12-Issaic Butts, Passaic County Tech, 20-4 . 13-Antoine Allen, Mt Olive, 20-2 . 14-Brandon Lane, Hillsborough, 20-2. 15-Dan Reiss, Hillsborough, 20-1 .

Triple Jump: 1-Semai Spencer, Glen Mills, 48-5 (meet record--old record set by Kyle Lindsay, Eastside, 47-3 , 2006). 2-Devon Bond, Trenton Central, 46-4 . 3-Jeremy Whyte, Scarsdale, 45-3 . 4-Darren Johnson, Glen Mills, 44-4 . 5-Julian Remouns, Washingtonville, 44-3 . 6-Muna Okejiaka, Franklin, 44-0. 7-Menelik Lewis, New Rochelle, 43-9.

Pole Vault: 1-Greg Stripe, Mahwah, 14-0. 2-Matt Stieg, Don Bosco Prep, 14-0. 3-Mike Goldwasser, Manalapan, 13-6. 4-tie-Tim Blashford, Ramapo, 13-0 & Kyle DeGhetto, Bernards, 13-0.

Distance Med: 1-Old Bridge (Nick Carbone, Allan Lunkenheimer, James Hauser, Matt Ciambriello), 10:20.1 (meet record--old record set by Pope John, 10:22.0, 2004). 2-Jackson Memorial, (Kearns-3:09.9, Brown-51.3, Meleo-1:55.9, Carle-4:22.9), 10:20.4. 3-Collegiate, (Trotzuk-3:09.8, Myrie-54.9, Begho-1:59.5, Alexis-4:16.4), 10:20.7. 4-Arlington (Doherty-3:10.7, Baur-52.7, Leslie-2:0.5, Ceriello-4:20.6), 10:25.6. 5-Don Bosco Prep, (Sullivan-3:12.0, Kelsey-51.1, Webb-1:58.5, Baker-4:24.8), 10:26.4. 6-Monsignor Donovan (Johnson-3:13.2, Maxwell-52.5, Brice-2:00.9, Coles 4:25.1), 10:31.6. 7-Warwick Valley, 10:31.9. 8-Christian Brothers Academy, 10:34.6. 9-Byram Hills, 10:42.9. 10-Xavier, 10:48.2. 11-Summit, 10:49.3. 12-Northern Highlands, 10:56.1.

4X800r: 1-Notre Dame (Castronova-2:02.5, McCue-2:01.3, Fischer-1:58.1, Gibilisco-1:54.7), 7:56.7 (meet record--old record Westfield, 7:57.5, 1996). 2-Byram Hills, 8:06.9. 3-Franklin, 8:07.7. 4-Pope John, 8:09.2. 5-Hillsborough, 8:12.5.

4X400r: 1-Trenton Central (Tykeen Fulton, Rashawn Bailey, Dean McCleese, Devon Hill), 3:23.2. 2-Clarkstown South, 3:26.7. 3-Glen Mills, 3:26.8. 4-Randolph, 3:30.1. 5-Warwick Valley, 3:30.7.6-Ewing, 3:31.2. 7-West Orange, 3:31.4. 8-West Windsor South, 3:31.6. 9-Metuchen, 3:32.2. 10-New Rochelle, 333.2. 11-Upper Darby, 3:33.3. 12-Passaic County Tech, 3:33.8. 13-Scotch Plains, 3:33.9. 14-Hackensack, 3:34.3.