David B. Marsh Invitational MAY 31, 2007

RIDGEWOOD HIGH SCHOOL TRACK

 

Boys' Results

Team Scores:

 

Individual Results:

 

100meters: 1-Insoo Hwang, Ridgewood, 11.8. 2-Kevin Baumann, River Dell, 11.9. 3-Alex Buya, Ridgewood, 12.3. 4-Joey Farrell, Ramsey, 12.3. 5-Rick Rizzo, River Dell, 12.9. 6-Jason Schutzman, Upper Saddle River, 13.1.

 

200meters: 1-Cimiluca, Saddle Brook, 25.6. 2-Sam Braen, Eastern Christian, 25.8. 3-Abe Kang, Eastern Christian, 26.5.4-tie-Joe, Clifton, 27.2 & Peter Fiumefreddo, Oakland, 27.2. 6-Joey Farrell, Ramsey, 27.4.

 

400meters: 1-Cimiluca, Saddle Brook, 55.9. 2-Tyler, Clifton, 58.0. 3-Jeremy Yeaton, Hohokus, 60.4. 4-Joe, Clifton, 60.7. 5-Mike Yankovich, Ramsey, 63.1. 6-Joe DeMarco, Eastern Christian, 64.0.

 

800meters: 1-Jeremy Breanies, Eastern Christian, 2:23.4. 2-Marco Iocoviello, Ridgewood, 2:25.9. 3-Austin Sekel, Midland Park, 2:28.6. 4-Mike Monopoli, River Dell, 2:29.8. 5-Michael, Clifton, 2:30.6. 6-Noah Ruitenberg, Ramsey, 2:31.4.

 

1600meters:1-Craig Jacobs, Eastern Christian, 5:19.9. 2-Kevin ______,Clifton, 5:11.7. 3-Marco Iacoviello, Ridgewood, 5:14.0. 4-James Haggerty, River Dell, 5:16.8. 5-Stephen _____, Clifton, 5:17.2. 6-Jeremy Braunias, Eastern Christian, 5:23.0.

 

Shot Put: 1-Igor _______, Clifton, 39-10. 2-Arwand, Saddle Brook, 35-9 . 3-Brendan McGrail, Hackensack, 35-1. 4-Loren Helms, Tenafly, 33.8. 5-Baez, Saddle Brook, 32-10. 6-Joshua Marten, Upper Saddle River, 32-9 .

 

Discus: 1-Sam Braen, Eastern Christian, 119-3. 2-Cory Connell, Ramsey, 92-5. 3-Joshua Martin, Upper Saddle River, 90-1. 4-Jeff Lee, Ramsey, 84-0. 5-Matt Koh, River Dell, 83-6 . 6-Mike Harte, River Dell, 81-8.

 

Long Jump: 1-Igor _____, Clifton, 17-4 . 2-Alex Buya, Ridgewood, 16-5 . 3-Jeremy Teston, Hohokus, 16-4. 4-Kamil ______, Clifton, 15-11. 5-Nick Acito, Midland Park, 15-10. 6-Hee Jae An, Oakland, 15-4 .

 

Triple Jump: 1-Jeremy Teston, Hohokus, 32-11. 2-Gilbert Smolenski, Oakland, 31-2. 3-David Harrison, Eastern Christian, 29-5 . 4-Gene Hill, Eastern Christian, 29-5. 5-Joel Biegess, Hackensack, 29-4 . 6-Ryan Visbee, Eastern Christian, 28-9.

 

High Jump: 1-KalebZuidema, Midland Park, 5-4. 2-Dadika, Saddle Brook, 5-2. 3-Nick Acito, Midland Park, 5-2. 4-Brendan McGrail, Hackensack, 5-2. 5-tie-Tom Barnes, River Dell, 4-10 & Mike Luansing, Ridgewood, 4-10.

 

4X1lap Relay: 1-Clifton, 3:25.6. 2-Eastern Christian, 3:26.0. 3-Saddle Brook, 3:27.4. 4-River Dell, 3:30.2. 5-Ridgewood, 3:33.7. 6-Old Tappan, 3:37.1.

 

 

 

 

 

 

Girls' Results

Team Scores:

 

Individual Results:

 

100meters: 1-Victoria Mold, Ramapo Ridge, 12.6. 2-Sydney Stuart, Upper Saddle River, 12.7. 3-Hannah Benenson, Ridgewood, 13.4. 4-Melinda Rothman, Ramapo Ridge, 13.8. 5-Carol Hershkovitz, Tenafly 13.8. 6-Sammy Yates, Ridgewood, 13.9.

 

200meters: 1-Victoria Mold, Ramapo Ridge, 28.0. 2-Johnson, Saddle Brook, 28.1. 3-Ellis McGovern, Hackensack, 28.1. 4-Mel Lewis, Midland Park, 28.9. 5-tie-Giulianna Germinario, Old Tappan, 29.1 & Megan Li, Old Tappan, 29.1.

 

400meters: 1-Johnson, Saddle Brook, 64.1. 2-Kathleen McCurdy, Ramapo Ridge, 65.3. 3-Claire Zilenziger, Hohokus, 65.7.4-Brianne Traub, Eastern Christian, 66.3. 5-Maggie Laudon, Old Tappan, 66.4. 6-Kristen Kasch, Ramapo Ridge, 68.8.

 

800meters: 1-Kristen Traub, Eastern Christian, 2:27.9. 2-Dominique Spataro, Ramapo Ridge, 2:36.0. 3-Catherine Zysk, Hohokus, 2:47.9. 4-Emily Maccaro, Old Tappan, 2:49.0. 5-Heather Tanis, Eastern Christian, 2:50.0. 6-Julia Buirkle, Ramapo Ridge, 2:50.3.

 

1600meters: 1-Kristen Traub, Eastern Christian, 5:29.9. 2-Kayla Savage, Oakland, 6:07.0. 3-Grayson Llerandi, Ridgewood, 6:12.0, 4-Ariana North, Upper Saddle River, 6:14.0. 5-Jessica Wisse, Eastern Christian, 6:17.0. 6-Rachel Anzano, Ridgewood, 6:21.5.

 

Shot Put: 1-Taylor Jansen, Old Tappan, 31-6 . 2-Jillian Hudson, Tenafly, 31-6 . 3-Zoraida Kareivis, Eastern Christian, 27-11. 4-Morgan DeMarco, Eastern Christian, 26-7 . 5-Daniella Salemo, Ramsey, 25-9. 6-Kristen Lindsay, Eastern Christian, 25-8.

 

Discus: 1-Morgan DeMarco, Eastern Christian, 76-5. 2-Jillian Hudson, River Dell, 72-11 . 3-Meghan _______, Clifton, 65-4. 4-Zoraida Kareivis, Eastern Christian, 60- . 5-Dana Dench, 58-10 . 6-Victoria Westra, Eastern Christian, 56-2 .

 

Long Jump: 1-Johnson, Saddle Brook, 14-2. 2-Nanonique Duncan, Hackensack, 13-2 . 3-Julie Quinn, Eastern Christian, 12-11. 4-Taylor Jansen, Old Tappan, 12-5 . 5-Rose Hassett, River Dell, 12-5. 6-Carol Hershkourlz, Tenafly, 12-3.

 

Triple Jump: 1-Julie Quinn, Eastern Christian, 28-0. 2-Mia Kunitomo, Hohokus, 27-8 . 3-Alison Chu, Old Tappan, 25-5-. 4-Casey Dykman, Eastern Christian, 25-3. 5-Maggie Loudon, Old Tappan, 24-11 . 6-Anna Kate Miller, Old Tappan, 24-9 .

 

High Jump: 1-Sarah DeVita, Ridgewood, 4-6. 2-Olivia Dulmage, Hohokus, 4-6. 3-Cassandra Poulis, Hackensack, 4-4. 4-Kristen Eckert, River Dell, 4-4. 5-tie-Caitlyn Gallagher, River Dell, 4-2 & Brianne Traub, Eastern Christian, 4-2.

 

4X1lap Relay: 1-Ramapo Ridge, 3:47.0. 2-Oakland, 3:59.6. 3-Eastern Christian, 4:00.0. 4-Clifton, 4:01.0. 5-Old Tappan, 4:01.2. 6-Ridgewood, 4:06.0.