BERGEN COUNTY GIRL'S FROSH CHAMPIONSHIP MAY 26, 2011

RIDGEWOOD'S TRACK at BF

 

 

Team Champions: A-Ridgewood,73pts. B-Pascack Valley, 46pts. C-Pascack Hills, 26pts. D-Emerson, 27pts.

 

Individual Results:

 

100meters: 1-Naomi Clark, Hackensack, 12.9. 2-Brianna Denyko, Waldwick, 13.1. 3-Kristen Sherlock, Holy Angels, 13.3. 4-Harley Finn, Emerson, 13.5. 5-Alana Karpovich, Ramsey, 13.5. 6-Taylor Li, Pascack Hills, 13.8.

 

200meters: 1-Nicole Miller, Pascack Valley, 27.6. 2-Kristen Sherlock, Holy Angels, 27.7. 3-Krista Webb, Ramsey, 27.8. 4-Naomi Clarke, Hackensack, 27.9. 5-Samantha Angulo, Holy Angels, 28.5. 6-Ashley Duffoo, Holy Angels, 28.5.

 

400meters: 1-Alice Urbiel, Pascack Valley, 61.7. 2-Nicole Burrowes, River Dell, 62.5. 3-Alisha Passaro, Westwood, 63.4. 4-Devin Czuj, IHA, 64.4. 5-Gabby Martinez, Demarest, 64.5. 6-Amanda Muccio, Ridgewood, 65.9.

 

800meters: 1-Phoebe Hersh, Tenafly, 2:23.2. 2-Emily Coonquist, River Dell, 2:29.8. 3-Keelin Moran, Pascack Hills, 2:34.7. 4-Eunice Yeonjae, Paramus, 2:34.8. 5-Emily Fishbein, Ridgewood, 2:36.0. 6-Enisa Mr Kulic, Ridgefield Park, 2:40.1.

 

1600meters: 1-Emily Fishbein, Ridgewood, 5:33.6. 2-Laura Weisberger, Ridgewood, 5:33.7. 3-Enisa Mr Kulic, Ridgefield Park, 5:43.9. 4-Kat Kaplow, Pascack Valley, 5:45.4. 5-Kelsey Geisenheimer, Demarest, 5:46.4. 6-Bessie Zavidow, Pascack Valley, 5:47.3.

 

3200meters: 1-Laura Weiserger, Ridgewood, 12:17.4. 2-Eliisa Mrkulic, Ridgefield Park, 12:53.9. 3-Jenny Antonieth, IHA, 13:14.5. 4-Amanda Guerra, Has Heights, 14:51.1. 5-Sabrina Herring, Westwood, 14:56.0. 6-Jordan Sison, Pascack Valley, 14:59.3.

 

100mHurdles: 1-Sunya Mowada, Ridgefield Park, 17.7. 2-Kristina Enerson, Demarest, 18.1. 3-Jenn Ostenof, River Dell, 18.6. 4-Rachel Abolafia, NVOT, 19.0. 5-Annais Cummiskey, Tenafly, 19.2. 6-Alexis Pearlman, Pascack Hills, 23.8.

 

400mHurdles: 1-Phoebe Hersh, Tenafly, 67.8. 2-C.C. Chadwick, Ridgewood, 74.3-Sunya Mowada, Ridgefield Park, 75.4. 4-Sarah LoRusso, Lodi, 75.7. 5-Erin Connelly, Pascack Valley, 77.8. 6-Jackie Dobak, River Dell, 78.5.

 

Shot Put: 1-Cheyenne Belerand, Emerson, 31-6. 2-Ariana Gavrilidis, NVOT, 28-7 . 3-Lexi Raffa, NVOT, 27-9 . 4-Steph Sopelsa, IHA, 27-5. 5-Victoria Stabile, Paramus, 27-1. 6-Erica Trentner, Emerson, 26-11.

 

Discus: 1-Akua Addo, Wood-Ridge, 95-2. 2-Oakes, Westwood, 92-2. 3-Cheyenne Bellerand, Emerson, 88-8. 4-Jennifer Ippolito, Rutherford, 79-1. 5-Lana Weekes, River Dell, 73-9. 6-Steph Sopelsa, IHA, 73-1.

 

Javelin:1-Nikole Rizzo, NVOT, 96-5. 2-Maggie Filja, Hasbrouck Heights, 94-9. 3-Emma Cichocki, Ridgewood, 92-11. 4-Jenn Ippolito, Rutherford, 89-1. 5-Alexis Pearlman, Pascack Hills, 84-5. 6-Goe,Westwood, 78-0.

 

Long Jump: 1-Katie Sullivan, Rutherford, 15-4. 2-Rachel Kearney, Pascack Valley, 15- . 3-Taylor Li, Pascack Hills, 14-6. 4-Kristen Rinaldi, 14-5 . 5-Kayleen Melvin, River Dell, 14-5 . 6-Pettway, Hackensack, 14-4 .

 

Triple Jump: 1-Bridget McCormack, IHA, 31-6. 2-Kristen Rinaldi, NVOT, 31-1 . 3-Quinn Heinich, Emerson, 30-2 . 4-Emily Flynn, Ridgewood, 29-11. 5-C.C. Chadwick, Ridgewood, 28-7. 6-Daria Georgatos, Hasbrouck Heights, 28-1 .

 

High Jump: 1-Rachel Kearney, Pascack Valley, 4-7. 2-Katherine Haines, Ridgefield Park, 4-6. 3-Rachel Abolafia, NVOT, 4-4. 4-(tie) Jess Duthie, River Dell and Kate Sullivan Rutherford, 4-4. 6-Kayleen Melvin, River Dell, 4-2.

 

Pole Vault:1-Miniha, Pascack Hills,8-6. 2-Emma Cichocki, Ridgewood, 8-0. 3-Maggie Filja, Hasbrouck Heights, 7-6. 4-Becky Tanner, Ridgewood, 7-6. 5-(tie) Jacqueline Fenneni, Holy Angels, Kristen Delenizo, Hasbrouck Heights, 7-0.

 

4X400mRelay: 1-Ridgewood, 4:27.0. 2-IHA, 4:29.1. 3-Westwood, 4:33.8. 4-Ramsey, 4:39.7. 5-Creskill, 4:44.0. 6-Hackensack, 4:44.3.