RIDGEWOOD WINTER GAMES, PART I

Farleigh Dickinson University Rothman Center

Friday, January 27, 2012 4:30 pm

 

GIRLS

VARSITY

55m: 1-A Washington, PCT, 7.4. 2-Arnelle Ackon, Belleville, 7.5. 3-Sherese Taylor, Newark Central, 7.5. 4-Giana P., Mt St Dominic, 7.6. 5-Vicky Kriu, Passaic Valley, 7.8

55HH: 1-B. Morton, PCT, 8.6. 2-Carissa Smith, Bloomfield, 8.6. 3-Jamie Woods, River Dell, 8.8. 4-Jocelyn Kaselow, Glen Rock, 9.5. 5-Breanna Brucher, Eldred, 9.7

200m: 1-B. Morton, PCT, 26.9. 2-Kali Kendall, Snyder, 27.1. 3-Arnelle Ackon, Belleville, 27.2. 4-Sharoya Simmons, Newark Central, 27.7. 5-Gianna P., Mt St Dominic, 27.8.

600m: 1-Ashlynn F., Mt St Dominic, 1:43.6. 2-Amanda C., Mt St Dominic, 1:44.1. 3-D. Parker, PCT, 1:44.3. 4-Kathleen M., Mt St Dominic, 1:44.6. 5-Kelsey O., Mt St Dominic, 1:47.0

1600m: 1-Amanda C, Mt St Dominic, 5:30.7. 2-Katie Vandervalk, Glen Rock, 5:37.0. 3-Caroline H, Mt St Dominic, 5:39.9. 4-Kristy Bono, Belleville, 5:45.2. 5-Jamie Bono, Belleville, 5:48.2

4X800m: 1-Mt. St. Dominic (Caroline H, Jessie B, Sarah W, Alana H), 10:32.8. 2-Glen Rock, 10:37.0. 3-Belleville, 10:47.4. 4-Paramus, 10:48.9. 5-Waldwick, 11:07.6

4X400m: 1-PCT (Eason, Parker, Washington, Smith), 4:18.5. 2-Mt St Dominic, 4:21.3. 3-Spring Valley, 4:21.6. 4-Waldwick, 4:39.8. 5-East Orange, 4:40.0

 

NOVICE

55m: 1-Mandy Liu, Paramus, 7.7. 2-Dana Purciello, River Dell, 7.8. 3-Kelsie Leary, Glen Rock, 7.9. 4-Alex Leary, Glen Rock, 7.9. 5-Natanell Germain, Spring Valley, 8.2

55HH: 1-Connie Morgan, Irvington, 9.2. 2-Noelle Mattessich, Paramus, 9.7. 3-Julie Goldbell, Passaic Valley, 9.7. 4-Jill Oliff, Paramus, 10.1. 5-Jenna Sula, Paramus, 10.4

200m: 1-Natanaelle Germain, Spring Valley, 29.4. 2-Erin M., Mt St Dominic, 29.9. 3-Jennica, Bloomfield, 30.0. 4-Kyla Hopson, East Orange, 30.1. 5-Yvanne Montinat, Spring Valley, 30.8

800m: 1-Elisabetta Pedrocco, Bloomfield, 2:46.6. 2-Eunice Lim, Waldwick, 2:47.7. 3-Jatasha Harvey, University, 2:50.3. 4-Mimi Shojai, Sacred Heart, 2:51.3. 5-Lauren Mihalik, Paramus, 2:51.3

4x1 lap: 1-Spring Valley, 1:49.5. 2-River Dell, 1:54.1. 3-University, 1:54.5. 4-East Orange, 1:56.0. 5-Waldwick, 1:56.3

4X800m: 1-Passaic Valley (Megan Rich, Paola Batarseh, Desiray Rodriguez, Doria Brown), 11:45.0. 2-Mt St Dominic, 11:55.6. 3-Lakeland, 12:00.8. 4-Hasbrouck Heights, 12:03.8. 5-Lakeland, 12:14.0

 

FROSH

55m: 1-Kate Weiss, Paramus, 7.8. 2-Kirsten Fierro, Lakeland, 7.8. 3-Marina Reilly, River Dell, 7.8. 4-Brooke Magalbaes, Paramus, 8.1. 5-Jen Stern, River Dell, 8.3

55HH: 1-Noreen Byrne, River Dell, 9.9. 2-Nicole Pituras, Paramus, 9.9. 3-Molly Conner, Dumont, 10.4. 4-Andrea Antal, River Dell, 10.4. 5-Lilian Lipovetsky, Paramus, 10.6

200m: 1-Shalyse Tarris, East Orange, 30.9. 2-Tenaja David, East Orange, 31.2. 3-Emma Kline, Newton, 31.6. 4-Megan Robinson, Newton, 31.7. 5-Alyssa Rodriguez, Passaic Valley, 31.9

800m: 1-Estefany Tello, Belleville, 2:41.4. 2-Maddie Bonavita, River Dell, 2:41.4. 3-Daria McClamb, University, 2:45.2. 4-Joanna Su, Paramus, 2:45.3. 5-Emma Kline, Newton, 2:49.3

4x1 lap: 1-River Dell (Bonavita, Byrne, Reilly, Arluna), 1:56.3. 2-Paramus, 1:57.0. 3-Eldred, 1:59.8. 4-Belleville, 2:05.5. 5-Piscataway, 2:07.8

4X800m: No race

 

 

 

 

RIDGEWOOD WINTER GAMES, PART I

Farleigh Dickinson University Rothman Center

Friday, January 27, 2012 4:30 pm

 

BOYS

VARSITY

55m: 1-Winslow Dorsainvil, Spring Valley, 6.5. 2-K. Ogilive, PCT, 6.5. 3-Jarrod Gainer, Newark Central, 6.7. 4-Gaspar Hernandez, Newton, 6.8. 5-Jaquan Pinnix, University, 6.9

55HH: 1-Bandon Bennett, East Orange, 8.0. 2-Brian Salamanca, Paramus, 8.4. 3-T. Crandol, PCT, 8.4. 4-A. Washington, PCT, 8.9. 5-Adrian K, Eldred, 9.0

200m: 1-Jarrod Gainer, Newark Central, 23.2. 2-Trust Tate, East Orange, 23.7. 3-Jaquan Pinnix, University, 23.9. 4-Tamor Morales, Newark Central, 24.1. 5-tie-T. Jefferson, PCT, 24.2& Khalil Bruce, East Orange, 24.2.

600m: 1-L. Stanford, PCT, 1:28.9. 2-Alex Campanella, Eldred, 1:30.1. 3-Trust Tate, East Orange, 1:32.3. 4-Khalil Bruce, East Orange, 1:32.8. 5-Matt Watts, Eldred, 1:33.7

1600m: 1-N. Rodriguez, PCT, 4:33.9. 2-Hunter Proscia, Eldred, 4:43.0. 3-Alex Castellanos, Newton, 4:57.6. 4-Zach Post, Wayne Valley, 5:00.3. 5-Jack LaCarrubba, Wayne Valley, 5:03.5

4X800m: 1-PCT (K. Buscko, Z. Fouad, F. Anderson, J. Esquirel), 8:53.1. 2-Wayne Valley, 9:03.1. 3-Belleville, 9:07.7. 4-Bloomfield, 9:12.3. 5-Newton, 9:30.8

4X400m: 1-PCT (Burgess, Stanford, Turner, Crandol), 3:38.4. 2-Eldred, 3:47.9. 3-Belleville, 3:48.7. 4-Spring Valley, 3:53.8. 5-Spring Valley, 3:53.8

 

NOVICE

55m: 1-Jay Quan Spann, Newark Central, 6.7. 2-Abiodun Lawal, Irvington, 6.9 (6.8T). 3-Jamique Mitchell, Newark Central, 6.9. 4-Norton Smith, Irvington, 6.9. 5-Thomas James, East Orange, 6.9(6.8T).

55HH: 1-Desean Hinds, Irvington, 8.8. 2-Lavesh Patel, Paramus, 8.8. 3-Kevin Lawlor, NVOT, 8.8. 4-Ryan Allermann, River Dell, 9.0. 5-Gael Acera, Spring Valley, 9.1

200m: 1-Justin Sapani, Spring Valley, 24.6. 2-Sean Thomas, Newark Central, 24.7. 3-Kadeem White, Spring Valley, 25.0. 4-Jovonte Addison, University, 25.3. 5-Thomas James, East Orange, 25.4

800m: 1-Cesar Santamaria, Hoboken, 2:18.9. 2-Anthony Ardino, Bloomfield, 2:19.0. 3-Sean Smith, Passaic Valley, 2:20.0. 4-Ralph Foglia, Wayne Valley, 2:22.0. 5-Patrick Sexton, Wayne Valley, 2:22.6

4x1 lap: 1-Snyder (Sirleaf Williams, Carl Hilado, Nicardo Warner-Paul, Jaurice Dixon), 1:35.5. 2-Paramus, 1:39.2. 3-Belleville, 1:39.3. 4-PCT, 1:39.8. 5-Eldred, 1:40.7

4X800m: 1-Wayne Valley (Pat Sexton, Yungton Yang, Ralph Faglia, Jordan Incorvana), 9:22.4. 2-Bloomfield, 9:25.7. 3-Passaic Valley, 9:33.4. 4-Waldwick, 9:46.3. 5-PCT, 10:01.5

 

FROSH

55m: 1-Colin Pender, East Orange, 7.0. 2-Merdic DeSuigner, East Orange, 7.2. 3-Matt Wang, Glen Rock, 7.3. 4-Chason Beebe, Passaic Valley, 7.4. 5-Gabriel Ajenifuga, East Orange, 7.5 (7.4T).

55HH: 1-Fletcher Sergile, Spring Valley, 11.7. 2-Dan Adomilli, Dumont, 17.0

200m: 1-Matt Wang, Glen Rock, 25.9. 2-PJ Gencarelli, Belleville, 25.9. 3-tie-Z. Weaver, PCT, 26.0 & Mordicia Desoin, East Orange, 26.0. 5-Chason Beebe, Passaic Valley, 27.9

800m: 1-William Colgan, Green Meadow, 2:14.0. 2-Eric Cacciavillani, NVOT, 2:21.0. 3-Ed Joon, River Dell, 2:27.2. 4-Ryan Semus, Waldwick, 2:29.5. 5-TaQuan Youmans, East Orange, 2:32.4

4x1 lap: 1-East Orange (Richard Smith, Andrew Pollack, TaQuan Youmans, Yayeen Foud), 1:45.8. 2-Belleville, 1:47.1. 3-Spring Valley, 1:50.0. 4-River Dell, 1:52.0. 5-Wayne Valley, 1:53.2

4X800m: 1-Belleville (PJ Gencatolli, Erick Attoyo, Connor Smith, Christian Viteri), 10:01.3. 2-Dumont, 12:14.8